Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα παιδια!!!Εχω στειλει το τηλεφωνο στο vickmall για επισκευη και τους ρωτησα αν μπορουν να με περασουν πιο καινουρια ρομ!!!η βιβιαν με απαντησε οτι δεν εχει προβλημα αρκει να την στειλω το λινκ απο που θα την κατεβασει!!!πειτε μου ποια ρομ να τους στειλω και απο που σας παρακαλω!!!εννοηται να εχει ελληνικα gapps και ρουτ αν τα λεω σωστα μιας και δεν τα κατεχω και πολυ!!!!ευχαριστω προκαταβολικα!!!εχω το s3 με τα 3gb μνημη Edited by panos4
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια!!!Εχω στειλει το τηλεφωνο στο vickmall για επισκευη και τους ρωτησα αν μπορουν να με περασουν πιο καινουρια ρομ!!!η βιβιαν με απαντησε οτι δεν εχει προβλημα αρκει να την στειλω το λινκ απο που θα την κατεβασει!!!πειτε μου ποια ρομ να τους στειλω και απο που σας παρακαλω!!!εννοηται να εχει ελληνικα gapps και ρουτ αν τα λεω σωστα μιας και δεν τα κατεχω και πολυ!!!!ευχαριστω προκαταβολικα!!!εχω το s3 με τα 3gb μνημη

 

Πιο καινούργια από την 5.1 extreme δλδ? Δεν είχες μείνει ευχαριστημένος πριν?Ομοιοπαθής κι εγώ πάντως, το έχω στείλει για επισκευή(?) από τις 26/4 και τις τελευταίες 5 μέρες βρίσκεται στο κινεζοτελωνείο.

Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

Πιο καινούργια από την 5.1 extreme δλδ? Δεν είχες μείνει ευχαριστημένος πριν?Ομοιοπαθής κι εγώ πάντως, το έχω στείλει για επισκευή(?) από τις 26/4 και τις τελευταίες 5 μέρες βρίσκεται στο κινεζοτελωνείο.

 

Οταν πηρα το κινητο φορουσε την 4.4.2 νομιζω!!!τωρα ειπα στα παιδια στο σερβις αν μπορουν να με περασουν πιο καινουρια οπως αυτη που λες!!!θελουν ομως λινκ να την κατεβασουν και δεν εχω ιδεα απο που!!!οπως επισης δεν ξερω ποια ειναι καλη ρομ για το κινητο μας!!!με ενδιαφερει παντως να εχει ελληνικα play store και να ειναι ρουταρισμενο το τηλεφωνο!!!διαβαζω οτι απο το needrom βρισκουμε τα παντα εκανα εγγραφη αλλα και παλι δεν ξερω τι να διαλεξω!!!οποιος θελει ας βοηθησει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αποχερετω το Jiayu S3 advanced το δίνω στον αδερφό μου και εγώ περνω το LETV LeEco Le Max 2 X820 4GB+32GB 5.7inch 2K Screen Android 6.0 OS 4G LTE Smartphone Snapdragon 820 quad Core Touch ID Type-C Fast Charge ειπα να πάρω το 6gb RAM αλλά είναι υπερβολή για εμένα αν και είπα θα παρω το 6 gb το ξανασκέφτηκα. Μόνο καλά λόγια έχω να πω για το Jiayu S3 advanced, απο που να αρχίσω.

 

Επιδόσεις ένα θα πω ποτέ δεν κόλλησε.

 

Ήχος και ringtones με την γερμανική ρομ

Ρολόι τα πάντα. Ήχος δυνατός καθαρός, και με ακουστικά ακόμα καλύτερος.

 

 

Παιχνίδια μόνο δοκιμές που έκανα Όλα τα βαριά παιχνίδια τα επεξε χωρίς δυσκολία.

 

Κάμερες δεν μπορώ να πω τίποτα γιατί δεν ασχολούμαι καθόλου δεν με ενδιαφέρει.

 

Multitasking άψογο.

 

GPS άψογο δοκιμασμένο μέχρι λιώσιμο.

 

Μπαταρία άψογη αν και έχω δύο μπαταρίες σχεδόν χρόνο που το έχω και η δύο τους αψογες το παραμικρό πρόβλημα. 1 με 2 μερες ανάλογα την χρήση.

 

Οθόνη φωτεινότητα βίντεο σερφινγκ άψογα.

 

Από τα καλύτερα κινέζικα κινητά.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Οταν πηρα το κινητο φορουσε την 4.4.2 νομιζω!!!τωρα ειπα στα παιδια στο σερβις αν μπορουν να με περασουν πιο καινουρια οπως αυτη που λες!!!θελουν ομως λινκ να την κατεβασουν και δεν εχω ιδεα απο που!!!οπως επισης δεν ξερω ποια ειναι καλη ρομ για το κινητο μας!!!με ενδιαφερει παντως να εχει ελληνικα play store και να ειναι ρουταρισμενο το τηλεφωνο!!!διαβαζω οτι απο το needrom βρισκουμε τα παντα εκανα εγγραφη αλλα και παλι δεν ξερω τι να διαλεξω!!!οποιος θελει ας βοηθησει!!!!

Φίλε μου κι εγώ από vickmall το πήρα και φορούσε την 5.1 extreme. Άρα λογικά με αυτη θα στο στείλουν,αλλά ρώτα τους. Η γνώμη μου είναι οτι με αυτήν το κινητό πετάει, 49000 antutu 6 και πολύ καλή αυτονομία χωρίς θέματα μπαταρίας. Από την άλλη πολύς κόσμος προτιμά τις γερμανικές RC4 ,RC5, που δεν τις έχω δοκιμάσει.

Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να πάρεις το LeEco και -καθώς είναι από τα πιο 'hot' νέα κινητά των ημερών- θα περιμένω να διαβάσω με ενδιαφέρον τις πρώτες σου εντυπώσεις, ξέροντας ότι έρχεσαι από το S3!
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να πάρεις το LeEco και -καθώς είναι από τα πιο 'hot' νέα κινητά των ημερών- θα περιμένω να διαβάσω με ενδιαφέρον τις πρώτες σου εντυπώσεις, ξέροντας ότι έρχεσαι από το S3!

 

Θα σας πω αναλυτικά παιδιά.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κι εγώ από vickmall το πήρα και φορούσε την 5.1 extreme. Άρα λογικά με αυτη θα στο στείλουν,αλλά ρώτα τους. Η γνώμη μου είναι οτι με αυτήν το κινητό πετάει, 49000 antutu 6 και πολύ καλή αυτονομία χωρίς θέματα μπαταρίας. Από την άλλη πολύς κόσμος προτιμά τις γερμανικές RC4 ,RC5, που δεν τις έχω δοκιμάσει.

 

Εισαι σιγουρος οτι στο στειλανε με την 5.1 extreme???Γιατι ακομα και τωρα που μπηκα στο σαιτ το JIAYU S3 ADVANCED με 3gb ram το εχουν με την Android OS 4.4 !!!για του λογου το αληθες!!! http://www.vickmall.com/jiayu-s3-mtk6752-octa-core-android-4-4-smartphone-4g-fdd-lte-ram-3gb-rom-16gb-13mp-camera-3000mah-5-5-inch-fhd-gorilla-glass-screen.html

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να τα αλλάξει και τα δυο.μην πάρεις ρίσκο να ξεκολησεις το γυαλί.με ενα 60 ή 70 θα τα βρεις.εντάξει θα μου πεις δεν δίνω αλλά 50 να παρω ενα καινουριο με τα ιδια χαρακτηριστικά.εσύ αποφασίζει.

 

Ναι, το ίδιο είναι. Όσον αφορά την lcd, αν σου φαίνεται ακέραια η εικόνα χωρίς να διαχέονται τα χρώματα η γενικά αν δεν παρατηρείς κάτι αφύσικο κάτω από το γυαλί, κατά 99% θέλει αλλαγή μόνο το digitizer. Εξάλλου αν πεις ν'αλλάξεις όλο το σετ digitizer+Lcd το κόστος ξεφεύγει και δε νομίζω ότι αξίζει να το ρισκάρεις.

 

Παρηγγειλα χθες το touch μονο

Γιατι τοτε το πουλαν ξεχωριστα ? Δεν αλλάζει μονο το touch ?

Η οθονη μια χαρα παιζει απλα δεν δεχεται εντολες απο την αφη .

Θα το παω σε γνωστο μου που δουλεια του ολη μερα ειναι να αλλαζει οθονες απο ταμπλετ και τηλεφωνα , με ενα 10ρικο θα την αλλαξει .

Γιατι λες να δωσω 60 ή 70 ευρω?[/quote

 

 

Σορρυ.νόμιζα πήρες το γυαλί μονο.ναι έτσι θα κανεις δουλεια.

 

Tελικα παιδια δεν μπορει να ξεκολησει την οθονη απο το touch θα την χαλασει , οποτε ο gazonas ειχε δικιο . Το touch το πηρα 20 ευρω ,να παρω κολημενο touch + oθονη κανα 60ρι αποκλειεται . Εστειλα και στο vickmall εμαιλ ,απο εκει που το αγορασα μπας και το φτιαξουν στο τζαμπα αλλα δεν το βλεπω. Υπαρχει καποιος που να εχει χαλασμενο το κινητο

να παρω την οθονη με το touch ? ή καποια άλλη λύση ,οπως ποιος φτιαχνει τετοιες περιπτωσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι στο στειλανε με την 5.1 extreme???Γιατι ακομα και τωρα που μπηκα στο σαιτ το JIAYU S3 ADVANCED με 3gb ram το εχουν με την Android OS 4.4 !!!για του λογου το αληθες!!! http://www.vickmall.com/jiayu-s3-mtk6752-octa-core-android-4-4-smartphone-4g-fdd-lte-ram-3gb-rom-16gb-13mp-camera-3000mah-5-5-inch-fhd-gorilla-glass-screen.html

 

Σιγουρότατος. Απλά το πήρα από vickmall eu.

Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

 

Tελικα παιδια δεν μπορει να ξεκολησει την οθονη απο το touch θα την χαλασει , οποτε ο gazonas ειχε δικιο . Το touch το πηρα 20 ευρω ,να παρω κολημενο touch + oθονη κανα 60ρι αποκλειεται . Εστειλα και στο vickmall εμαιλ ,απο εκει που το αγορασα μπας και το φτιαξουν στο τζαμπα αλλα δεν το βλεπω. Υπαρχει καποιος που να εχει χαλασμενο το κινητο

να παρω την οθονη με το touch ? ή καποια άλλη λύση ,οπως ποιος φτιαχνει τετοιες περιπτωσεις ?

 

Aπο το vickmall μου απαντησαν

Hello dear friend

really sorry to hear that

the jiayu s3 's touch screen and LCD screen are one part not Separate

so you probably bought a fake one

you can ask them refund it

 

if change a new original screen by factory

they will charge 56$ in total include the repair cost

thanks in advance and wait for your answer

 

Να κανω κατι στο ebay για επιστροφη χρηματων λογω οτι δεν ειναι original , επειδη στον τιτλο του προιοντος εγραφε original .

Γνωριζει καποιος να μας πει αν η jiayu δινει την οθονη κομπλε με το touch και μεμονωμενα ειναι fake ?

Αυτο αγορασα

http://www.ebay.com/itm/Original-White-LCD-Touch-Screen-Tool-for-Jiayu-S3-S3s-Dual-Sim-5-5-2014-ZVLT296-/361441357390?hash=item5427956e4e:g:x6oAAOSwFqJWownC

Link to comment
Share on other sites

φιλε hammer με το ebay δε μπορεις να κανεις τιποτα η περιγραφη λεει Original White LCD Touch Screen+Tool for Jiayu S3

ειναι original Unbranded/Generic. αλλα οχι jiayu. αρα αυτος σου πουλησε ενα digiter asxeta αν εσενα δε σου κανει. οποτε δινεις 50 ευρω για επισκευη και αλλα 7 η 9 δε ειμαι σιγουρος για να το στειλεις κινα.

η παιρνεις αλλο .....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά το θέμα που είχα με το κινητό λύθηκε παιρνώντας την rc4. Αυτό το Post το κάνω για να ευχαριστήσω τον apotsi. Εξαιρετικό παιδί, ευγενικό και γνώστης. Φίλε ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά το θέμα που είχα με το κινητό λύθηκε παιρνώντας την rc4. Αυτό το Post το κάνω για να ευχαριστήσω τον apotsi. Εξαιρετικό παιδί, ευγενικό και γνώστης. Φίλε ευχαριστώ πολύ.
Να 'σαι καλά. Όπως σου είπα και χθες, αυτό είναι το νόημα του community. Μπορεί κάποια στιγμή και εγώ να χρειαστώ κάτι και θα ήθελα κάποιος άλλος να κάνει κάτι αντίστοιχο και για μένα. Pay it forward, που λένε.

 

Enjoy your phone !!!

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα κάνει πολλές δοκιμές με διάφορες ρομ και το τηλέφωνο είχε αρχίσει να χάνει τον προσανατολισμό του :lol: είπα να κάνω ένα factory reset και να περάσω την RC4 που για μένα είναι η καλύτερη ρομ .

Κράτησα λοιπόν ένα backup των userdata με τον μαμίσιο recοvery στην κάρτα μνήμης και εγκατέστησα την RC4 . To buckup είναι 12 γιγα και κάτι όπου -εκτός των άλλων- είχα διάφορα βίντεο και φωτογραφίες . To backup είναι της μορφής .... userdata_20160515_095410.buckup .... χωρισμένο σε τμήματα μεγέθους των 2 γιγα το καθένα .

Δεν φρόντισα όμως απο πρίν να ξεφορτώσω τα βίντεο και τις φωτογραφίες σε κάποιο εξωτερικό δίσκο ή στήν κάρτα μνήμης :oops: . Υπάρχει κάποιος τρόπος ή κάποιο πρόγραμμα ώστε να αποκτήσω πρόσβαση στα αρχεία του backup για να δω και να αποθηκεύσω σε κάποιο άλλο μέρος οτιδήποτε απο αυτά με ενδιαφέρει ;;

Όταν έκανα το backup είχα εγκατεστημένη την RC4

Edited by george26
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να πας σε Xiaomi note 2 prime η νοτε 3 με snapdragon

 

Ευχαριστώ .Η ερώτηση είναι αν είναι καλύτερο το jiayu S3 απο το lenovo k3 note. Αν υπάρχει κάποια άλλη επιλογή μαζί με το Xiaomi note 2 prime η νοτε 3 με snapdrago σε αυτό το φάσμα θα το εκτιμούσα.

Link to comment
Share on other sites

Είχα ένα lenovo k3 note αι σκεφτομαι το jiayu S3. Ποιές ειναι οι διαφορές τους και ποίο είναι καλύτερο ;

 

αν και δεν είναι το καταλληλότερο νήμα εδώ, απλά να σημειώσω πως το JiaYu S3 σκέτο ή advanced δεν κυκλοφορεί. Μόνο το S3 Plus.

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα οτι πολλές φορές έχει ζητηθεί ένας απλός οδηγός εγκατάστασης της γερμανικής RC4 .

Επίσης πολλοί δυσκολεύονται στην εγκατάσταση των διαφόρων TWRP recovery

Διάλεξα αυτή την ρομ γιατί αυτή εξυπηρετεί τις δικές μου απαιτήσεις και την θεωρώ καλύτερη απο όσες έχουν κυκλοφορήσει μέχρι τώρα . Οποιαδήποτε αλλαγή της ρομ ή twrp recovery πιθανότατα να δουλέψει , αλλά ποτέ δεν ξέρεις ...... επομένως οποιαδήποτε αλλαγή σε ρομ ή recovery θα είναι και δική σας ευθύνη .

Πιστεύω ότι ο παρακάτω είναι ένας εύκολος και γρήγορος τρόπος εγκατάστασης της RC4 rom μαζί με TWRP recovery 3.0.0.3 .

Εννοείται πως όλοι οι MTK+VCOM+USB+Preloader+Drivers είναι εγκατεστημένοι στον υπολογιστή μας και συνεργάζονται άψογα στη σύνδεση με το Jiaju S3 .

Την διαδικασία αυτή την έχω κάνει κατ επανάληψιν για να επιβεβαιώσω το σωστό αποτέλεσμα . Επομένως κάθε πιθανή αποτυχία θα είναι αποτέλεσμα άλλων παραγόντων και όχι εξ αιτίας του παρόντος οδηγού

 

1)Κατεβάζουμε το recovery 3.0.0.3 απο το Needrom

http://www.needrom.com/download/recovery-twrp-5/

 

2)Κατεβάζουμε την RC4 επίσης απο Needrom

http://www.needrom.com/download/jiayu-s3-rc4-released-jan-2016-sp-flasch/

 

3) Δημιουργούμε έναν φάκελο στην επιφάνεια εργασίας του υπολογιστή μας και αποσυμπιέζουμε την ρομ μέσα σε αυτόν

4) Διπλό κλικ στο αποσυμπιεσμένο αρχείο για να μας δείξει το περιεχόμενό του

5) Βρίσκουμε το recovery που είναι αρχείο εικόνας δίσκου και το διαγράφουμε

6) Δημιουργούμε έναν άλλο φάκελο στην επιφάνεια εργασίας του υπολογιστή αποσυμπιέζουμε το TWRP recovery 3.0.0.3 και κάνουμε αντιγραφή το recovery.img

7) Πηγαίνουμε στον φάκελο που αποσυμπιέσαμε την ρομ και το κάνουμε επικόλληση στην θέση του άλλου recovery που διαγράψαμε προηγουμένως .Ετσι λοιπόν τώρα έχουμε την ρομ RC4 μαζί με το TWRP recovery 3.0.0.3 έτοιμο για εγκατάσταση

8) Ανοίγουμε το flashtools ( εγω χρησιμοποίησα την έκδοση SP_Flash_Tool_v5.1524.00.000 ) και επιλέγουμε και φορτώνουμε το MT6752_Android_scatter . Στις επιλογές download επιλέγουμε το firmware upgrade . Εδώ έχουμε τελειώσει με την προετοιμασία της εγκατάστασης της ρομ με τα flashtools .

9) Πάμε τώρα στο τηλέφωνο που θέλουμε να κάνουμε την εγκατάσταση . Το βάζουμε σε recovery mode και του κάνουμε factory reset δηλαδή επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις

10) Βγάζουμε την μπαταρία και περιμένουμε μερικά δευτερόλεπτα . Στον υπολογιστή δεν έχουμε πειράξει κάτι και έχουμε τα flashtools έτοιμα για την εγκατάσταση

11) Πατάμε download και συνδέουμε το τηλέφωνο με τον υπολογιστή . Κατόπιν αμέσως βάζουμε την μπαταρία και αφήνουμε το τηλέφωνο σε κάποιο σταθερό σημείο χωρίς να πειράξουμε πλέον τίποτε . :whistle:

Αν όλα έχουν πάει καλά θα αρχίσουν να εμφανίζονται οι έχρωμες μπάρες της φόρτωσης με την κίτρινη στο τέλος να καθυστερεί περισσότερο .

Περιμένουμε μέχρι να εμφανισθεί το πράσινο “ν” που σημαίνει ότι η εγκατάσταση έχει τελειώσει. Αποσυνδέουμε το τηλέφωνο απο τον υπολογιστή το εκκινούμε και είμαστε έτοιμοι με φορτωμένη την RC4 μαζί με το TWRP recovery 3.0.0.3

 

Οποιαδήποτε παρατήρηση δεκτή :)

Edited by george26
Link to comment
Share on other sites

Φιλε σε ευχαριστούμε για το χρόνο και κόπο σου να φτιάξεις αυτό το αναλυτικό how-to! Για την RC5 ROM ισχύει η διαδικασία που περιγράφεις ή πρέπει να γίνουν αλλαγές?

 

Να σαι καλά,

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Φιλε σε ευχαριστούμε για το χρόνο και κόπο σου να φτιάξεις αυτό το αναλυτικό how-to! Για την RC5 ROM ισχύει η διαδικασία που περιγράφεις ή πρέπει να γίνουν αλλαγές?

 

Να σαι καλά,

Μιχάλης

Η RC5 δεν μου αρέσει ( σε κάποιον άλλο μπορεί να είναι το αντίθετο ) γι αυτό και χρησιμοποίησα την RC4 . Οποιαδήποτε αλλαγή σε ρομ ή σε twrp recovery δεν έχω δοκιμάσει . Αν το κάνετε θα είναι με δική σας ευθύνη :)

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολους. Μπορει να μου πεις καποιος πως παιρνουμε screenshots απο το κινητο? και που αποθηκευονται απο μονα τους?

Ασχετο αλλα για μενα που ειμαι μεσος χρηστης το κινητο βγηκε λιρα 1000 (δεν εχω αλλαξει κανε ρομ). Πιστευεται οτι αν αλλαξω θα δω μεγαλη διαφορα η να το αφησω ετσι μιας και ειμαι ευχαριστημενος? Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κουμπάκι Power + Volume Down μαζί.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...