Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άρα με λίγα λόγια το fast charge είναι καλό κυρίως όταν χρειάζεται κάποιος γρήγορα μπαταρία, αν θέλει διάρκεια όμως πρέπει να χρησιμοποιήσει απλό φορτιστη.
Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου η άποψη πάντως σύμφωνα με την εμπειρία μου απο την rc5 και διαβάζοντας και περιστατικά άλλων εδώ μέσα , το fast charge είναι μια μούφα σκέτη και μας χαλασε τις μαμά μπαταρίες….(φούσκωμα….. 15%… κλπ… μη το χρησιμοποιείτε… άποψη μου…
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Νέος στην παρέα.

Είμαι κάτοχος του JIAYU S3 ADVANCED και έχω το εξής πρόβλημα.

Άλλαξα μητρική η οποία όμως όταν πάω στο πεδίο "About phone" γράφει

Model number: H560

Android version: 5.1

Baseband version: MOLY.LR9.W1423.MD.LWTG.MP.V39, 2015/06/02 21:34

Κernel version: 3.10.65+ user@linux-user#1 Tue Jun 2 21:58:0 CST 2015

Build number: LMY47D test-keys

To τηλέφωνο πλέον αναγνωρίζει μόνο κινέζικα και αγγλικά, δεν εχει google apps, play store, ελληνικά, τρέχει καποιες κινέζικες εφαρμογές QQ..., BAIDU, κλπ., δεν μπορώ να πάρω ούτε να δεχθώ κλήσεις και άλλα πολλά.

Από το ψάξιμο που έκανα κατάλαβα ότι είναι θέμα ROM.

H ερώτησή μου είναι η εξής:

Μπορώ με κάποιο τρόπο να εγκαταστήσω την official 4.4.2 kitkat rom και πως?

Αν όχι ποιά ROM πρέπει να εγκαταστήσω και πως?

Όπως καταλάβατε είμαι πολύ άσχετος και ενώ έχω σπαταλήσει πολλές ώρες να διαβάζω για flash tools , recovery κλπ., δεν έχω καταλάβει και πολλά. Θα ήθελα κάποιον να μου πει ένα ένα τα βήματα λεπτομερώς ή ακόμα και κάποιον να το αναλάβει αν μπορεί (αθήνα). Το τηλέφωνο είναι άχρηστο αυτή τη στιγμή και αν μπορώ να το σώσω σώζωμαι. Κάθε βοήθεια επιθυμητή. EΥΧΑΡΙΣΤΏ.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις PM. λογικά θα μπορέσουμε να το φτιάξουμε.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Με παραξενεύει μόνο το H560 που σου γράφει.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός πρέπει να είναι όντως ο κωδικός του μοντέλου. Το έχω δει να... ξεφυτρώνει σε διάφορες μεριές που αναγράφονται χαρακτηριστικά, ή εφαρμογές βγάζουν διαγνωστικά.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μπορώ να του περάσω την RC4, αλλά μην δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα, μιας και είναι άλλος ο κωδικός μοντέλου.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε αν έχεις pc και teamviewer και δεν μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος άλλος πες μου να σε βοηθήσω εγώ απλά δεν έχω πολύ χρόνο τώρα τελευταία για αυτό αν μπορεί κάποιος άλλος ας βοηθήσει. Αν πάλι δεν μπορεί κάποιος πες μου και θα προσπαθήσω να βρω χρόνο. Μη φοβάσαι πάντως φτιάχνει

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ μπορώ να του περάσω την RC4, αλλά μην δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα, μιας και είναι άλλος ο κωδικός μοντέλου.

 

Δεν νομίζω να έχει πρόβλημα δοκίμασε το το Η560 είναι το μοντέλο μας απλά η ρομ που φοράει είναι έτσι και αντί για jiayu s3 γράφει h560

Link to comment
Share on other sites

Αυτός πρέπει να είναι όντως ο κωδικός του μοντέλου. Το έχω δει να... ξεφυτρώνει σε διάφορες μεριές που αναγράφονται χαρακτηριστικά, ή εφαρμογές βγάζουν διαγνωστικά.

H560 είναι ο κωδικός μοντέλου και του iOcean M6752 (iOcean Rock) νομίζω. Σύμπτωση;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεστε Η560 αν θυμάμαι καλά ήταν ο φάκελος της TWRP σε ΚιτΚατ όταν έπερνε backup. Απλά ακολούθησε τα βήματα του οδηγού και θα εκπλαγείς για το θησαυρό που έχεις στα χέρια σου.

 

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εχει δοκιμασει καποιος την rc4 Και την rc5 ? εκτος απο την γρηγορη φορτιση υπαρχουν διαφορες στην καταναλωση της μπαταριας και στην καμερα η γενικα καποια αλλη διαφορα ? εχω περασει και τις 2 και νομιζω οτι η rc5 οσον αφορα καταναλωση και καμερα ειναι καπως καλυτερη. αν ειχα 2 κινητα μ'αυτες τις ρομ θα φαινοταν κατευθειαν αν υπαρχει διαφορα αλλα με το βγαλε βαλε δεν καταλαβαινεις και πολλα....
Link to comment
Share on other sites

εχει δοκιμασει καποιος την rc4 Και την rc5 ? εκτος απο την γρηγορη φορτιση υπαρχουν διαφορες στην καταναλωση της μπαταριας και στην καμερα η γενικα καποια αλλη διαφορα ? εχω περασει και τις 2 και νομιζω οτι η rc5 οσον αφορα καταναλωση και καμερα ειναι καπως καλυτερη. αν ειχα 2 κινητα μ'αυτες τις ρομ θα φαινοταν κατευθειαν αν υπαρχει διαφορα αλλα με το βγαλε βαλε δεν καταλαβαινεις και πολλα....

Έχω εγκαταστήσει 4-5 φορές την RC5 και άλλες τόσες την έχω απεγκαταστήσει και έχω ξαναγυρίσει στην RC4 . Έχω την σοβαρή πλέον άποψη οτι η RC5 είναι κατώτερη σε απόδοση για τις δικές μου απαιτήσεις και εφαρμογές . Ακόμη και η κατανάλωση στην μπαταρία είναι μεγαλύτερη απ οτι στην RC4

Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκαταστήσει 4-5 φορές την RC5 και άλλες τόσες την έχω απεγκαταστήσει και έχω ξαναγυρίσει στην RC4 . Έχω την σοβαρή πλέον άποψη οτι η RC5 είναι κατώτερη σε απόδοση για τις δικές μου απαιτήσεις και εφαρμογές . Ακόμη και η κατανάλωση στην μπαταρία είναι μεγαλύτερη απ οτι στην RC4

 

να σε ρωτησω και κατι αλλο τωρα που σε βρηκα.. γενικα η εταιρεια jiayu υπαρχει πλεον ? κατι ειχα διαβασει οτι υπηρχε ενα προβλημα και η θα αλλαζε χερια η θα εκλεινε.. ξερεις κατι ?

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω και κατι αλλο τωρα που σε βρηκα.. γενικα η εταιρεια jiayu υπαρχει πλεον ? κατι ειχα διαβασει οτι υπηρχε ενα προβλημα και η θα αλλαζε χερια η θα εκλεινε.. ξερεις κατι ?

Θα έπρεπε να ήμουν πλήρως ενημερωμένο διοικητικό στέλεχος της Jiayu για να απαντήσω στην ερώτησή σου .

Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε να ήμουν πλήρως ενημερωμένο διοικητικό στέλεχος της Jiayu για να απαντήσω στην ερώτησή σου .

 

Αδερφε δεν γνωριζω καποια ξενη γλωσσα για να μπορω να διαβασω αλλα φορουμ γι'αυτο το θεμα.. Απλα ρωτησα μηπως γνωριζεις κατι.. Ευχαριστω για τον χρονο σου.

Link to comment
Share on other sites

Την έχει αγοράσει η CKY, η προμηθεύτρια μπαταριών που είχε. Επίσης, έχουν νέο εργοστάσιο και θα κυκλοφορούσε τώρα κάποια μοντέλα, όπως το S4, αλλά δεν... Σϋμφωνα με την Jiayu γερμανίας, είπαν ότι θέλουν να ξεκινήσουν κυκλοφορώντας ένα high-end κινητό.

Αυτές οι αλλαγές τις τελευταίας στιγμής είναι ύποπτες. Δεν ακυρώνεις την τελευταία στιγμή πριν την κυκλοφορία, γιατί τί θα κάνεις το στοκ που θα έδινες στα μαγαζιά; Άρα δεν είχαν τίποτα.

Η Jiayu γερμανίας ανακοίνωσε ότι «Jiayu China, Germany and Spain will be the future in direct and close working together what the development and distribution of new devices. Product Prices, update policy & service will be uniform».

Η Jiayu Ισπανίας άνοιξε καταστήματα Jiayu σε Μαδρίτη και Βαλένθια, πουλώντας S3+, F2 και F1+. Επιπλέον, πριν λίγες ώρες ανακοίνωσαν το Jiayu m1 (το οποίο δεν έχει το σχεδιαστικό ύφος των παλιών-καλών Jiayu).

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Την έχει αγοράσει η CKY, η προμηθεύτρια μπαταριών που είχε. Επίσης, έχουν νέο εργοστάσιο και θα κυκλοφορούσε τώρα κάποια μοντέλα, όπως το S4, αλλά δεν... Σϋμφωνα με την Jiayu γερμανίας, είπαν ότι θέλουν να ξεκινήσουν κυκλοφορώντας ένα high-end κινητό.

Αυτές οι αλλαγές τις τελευταίας στιγμής είναι ύποπτες. Δεν ακυρώνεις την τελευταία στιγμή πριν την κυκλοφορία, γιατί τί θα κάνεις το στοκ που θα έδινες στα μαγαζιά; Άρα δεν είχαν τίποτα.

Η Jiayu γερμανίας ανακοίνωσε ότι «Jiayu China, Germany and Spain will be the future in direct and close working together what the development and distribution of new devices. Product Prices, update policy & service will be uniform».

Η Jiayu Ισπανίας άνοιξε καταστήματα Jiayu σε Μαδρίτη και Βαλένθια, πουλώντας S3+, F2 και F1+. Επιπλέον, πριν λίγες ώρες ανακοίνωσαν το Jiayu m1 (το οποίο δεν έχει το σχεδιαστικό ύφος των παλιών-καλών Jiayu).

 

Ευχαριστω πολυ για την ενημερωση και για τον χρονο σου !!!

Link to comment
Share on other sites

Να σας ενημερώσω πως πήρα την Vifocal μπαταρία για το S3...3600 mh αλλά από το 50% στο 0 πάει σε ελάχιστο χρόνο. Προφανώς άλλη μία ελατωματική. Πλέον έχω 2 ελατωματικές και ευτυχώς μία νορμαλ. Με τις Konpson πως τα πάτε?
Link to comment
Share on other sites

Να σας ενημερώσω πως πήρα την Vifocal μπαταρία για το S3...3600 mh αλλά από το 50% στο 0 πάει σε ελάχιστο χρόνο. Προφανώς άλλη μία ελατωματική. Πλέον έχω 2 ελατωματικές και ευτυχώς μία νορμαλ. Με τις Konpson πως τα πάτε?

 

Επειδή παρήγγειλα και εγώ από τη Vifocal, έφυγε την 23/4/16 από ShenZhen με την HUA HAN Logistic (παγκοσμίως άγνωστη) και δεν έχω άλλα νέα από το tracking # (δεν φαίνεται πουθενά αλλού εκτός από το δικό της hh-exp.com), σε παρακαλώ να πεις σχετικές λεπτομέρειες και πληροφορίες της αποστολής (πότε έφυγε, πότε ήρθε, παραλαβή από ΕΛΤΑ, αν μπόρεσες να το παρακολουθήσει σε άλλο tracking site, κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Ερώτημα για τη μπαταρία

 

Επειδή συνεχίζει τα τρελά της η μπαταρία (την ΠΕ 12/5 και μετά πλήρη φόρτιση μηδενίστηκε από το 72% και την ΠΑ 13/5, και μετά από πλήρη φόρτιση, μηδενίστηκε από το 98%) και δεν έχω παραλάβει ακόμη τη νέα από τη Vifocal, αν και ο george_ok λέει ότι και αυτή έχει μεγάλο πρόβλημα, σκέφτομαι να διαγράψω την cache memory με την ελπίδα ότι θα επανέλθει σε κανονική λειτουργία, αφού και οι διαγραφές του σχετικού αρχείου με το battery calibration δεν έφεραν αποτέλεσμα.

 

Πως σβήνουμε την cache;

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Ερώτημα για τη μπαταρία

 

Επειδή συνεχίζει τα τρελά της η μπαταρία (την ΠΕ 12/5 και μετά πλήρη φόρτιση μηδενίστηκε από το 72% και την ΠΑ 13/5, και μετά από πλήρη φόρτιση, μηδενίστηκε από το 98%) και δεν έχω παραλάβει ακόμη τη νέα από τη Vifocal, αν και ο george_ok λέει ότι και αυτή έχει μεγάλο πρόβλημα, σκέφτομαι να διαγράψω την cache memory με την ελπίδα ότι θα επανέλθει σε κανονική λειτουργία, αφού και οι διαγραφές του σχετικού αρχείου με το battery calibration δεν έφεραν αποτέλεσμα.

 

Πως σβήνουμε την cache;

 

Καταλαβαίνοντας ότι τα προβλήματα της μπαταρίας οφείλονται, μάλλον, στο αρχείο που δημιουργείται από το software και όχι από την ίδια τη μπαταρία, έψαξα σήμερα στο δίκτυο για battery calibration και βρήκα μερικά ενδιαφέροντα άρθρα, μεταξύ των οποίων και αυτό και, ειδικά, για την περίπτωση των unrooted κινητών.

 

Ακολούθησα τις οδηγίες, που πήραν 4+ ώρες για να ολοκληρωθούν τα βήματα, και το αποτέλεσμα ήταν να αρχίσουν, στη συνέχεια, τα γνωστά reboots, τα οποία, όμως, κράτησαν για λίγη ώρα (ίσως 30-40΄μόνο), σε σχέση με τις ατέλειωτες ώρες μέχρι χθες, και το κινητό φαίνεται να επανήλθε στην κανονική του λειτουργία.

 

Ίσως είναι νωρίς ακόμη, για να πω με σιγουριά ότι διορθώθηκε το πρόβλημα, πολύ περισσότερο αφού οι οδηγίες λένε ότι πρέπει να εκφορτιστεί πλήρως η μπαταρία και μετά να τη φορτίσω, αλλά σκέφτηκα να μοιραστώ αυτή την εμπειρία, για όποιον έχει παρόμοιο πρόβλημα, μιας και διαπιστώνω σημαντική αλλαγή στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους. Έχω εγκαταστήσει από τον Οκτώβριο την Xtreme Rom και όλα καλά από το τηλέφωνο και το λογισμικό. Η μπαταρία εντάξει έχει τα θέματα της. Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει καλύτερη rom για εγκατάσταση με flashtool; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...