Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πλέον τις καινούργιες RC οι Γερμανοί τις χρεώνουν αν κατάλαβα καλά...;

Τουλάχιστον η final release θα είναι διαθέσιμη προς όλους δωρεάν, ή @@;

 

EDIT: Μόλις διάβασα αυτό που έγραψε ο w2o4ts στην προηγούμενη σελίδα. Μάλιστα...

Edited by yoshinatsu
Link to comment
Share on other sites

Η (επί πληρωμή) εγγραφή στους Γερμανούς είναι προαιρετική.

Αν το κάνεις, θα έχεις άμεσα τα όποια updates βγάλουν.

Αν όχι, θα πρέπει να περιμένεις κάποιες εβδομάδες.

Μετά από κάποιο διάστημα κάνουν τελκά διαθέσιμη σε όλους τη νέα έκδοση.

Στη χειρότερη περίπτωση -κατά τη δική τους δήλωση- αυτό θα συμβεί όταν θα βγάλουν την επόμενή τους έκδοση.

Έτσι π.χ. η RC5 θα γίνει διαθέσιμη σε όλους το αργότερο όταν θα βγει η RC6.

Στην πράξη ως τώρα, τις διέθεταν πάντα σε όλους αρκετά νωρίτερα - ενώ συνήθως όλο και κσ́ποιος θα βρεθεί να ανεβάσει την καινούρα ROM και σε κανένα Needrom..

Link to comment
Share on other sites

Η (επί πληρωμή) εγγραφή στους Γερμανούς είναι προαιρετική.

Αν το κάνεις, θα έχεις άμεσα τα όποια updates βγάλουν.

Αν όχι, θα πρέπει να περιμένεις κάποιες εβδομάδες.

Μετά από κάποιο διάστημα κάνουν τελκά διαθέσιμη σε όλους τη νέα έκδοση.

Στη χειρότερη περίπτωση -κατά τη δική τους δήλωση- αυτό θα συμβεί όταν θα βγάλουν την επόμενή τους έκδοση.

Έτσι π.χ. η RC5 θα γίνει διαθέσιμη σε όλους το αργότερο όταν θα βγει η RC6.

Στην πράξη ως τώρα, τις διέθεταν πάντα σε όλους αρκετά νωρίτερα - ενώ συνήθως όλο και κσ́ποιος θα βρεθεί να ανεβάσει την καινούρα ROM και σε κανένα Needrom..

 

Ναι κάτι κατάλαβα... Ντάξει νομίζω πρέπει να είναι αρκετά "κατεστραμμένος" κανείς για να δώσει 30€ για κάτι τέτοιο, και παρ'όλο που με αηδίασε η συγκεκριμένη κίνηση, μου δίνει μια ελπίδα πως η Jiayu.de έχει και μακροπρόθεσμα σχέδια για να εφαρμόζει κάτι τέτοιο. Οπότε ελπίζω μελλοντικά να δούμε το κινητό μας με ένα stable Marshmallow, και γιατί όχι και... Nutella. Ή όπως αλλιώς θα λέγεται. Στο κάτω κάτω η συσκευή μπορεί να υποστηρίξει για πλάκα αυτά τα updates, και για όσο δεν κυκλοφορεί η Jiayu επόμενο μοντέλο, δε βρίσκω και λόγο να μην αναβαθμίζουν το S3.

 

Τώρα τι διαφορετικό βλέπει το Antuntu και δινει +10000 πόντους δεν ξέρω...

Βλέπει 64-bit επεξεργαστή που πριν στο KitKat δεν ήταν πλήρως εκμεταλλεύσιμος, και Android Runtime. Και μόνο αυτά να βάλεις κάτω, αρκούν για μια αισθητότατη διαφορά στην απόδοση.

Χρησιμοποιώ Android από το Eclair και θεωρώ ότι μετά το Ice Cream Sandwich, το Lollipop ήταν το πιο ουσιαστικό update και σε θέματα αισθητικής, αλλά και σε θέματα απόδοσης. Και το πιο αγαπημένο μου.

Edited by yoshinatsu
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να βλέπουμε τις φωτο που αποθηκεύονται στη μνήμη του κινητού και να τις μεταφέρουμε στο pc, μέσω USB, χωρίς να βγάζουμε την SD κάρτα;

(μόνον έτσι καταφέρνω να τις μεταφέρω, εκτός αν κάνω κάτι λάθος)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να βλέπουμε τις φωτο που αποθηκεύονται στη μνήμη του κινητού και να τις μεταφέρουμε στο pc, μέσω USB, χωρίς να βγάζουμε την SD κάρτα;

(μόνον έτσι καταφέρνω να τις μεταφέρω, εκτός αν κάνω κάτι λάθος)

 

Όταν συνδέσουμε το κινητό (εγώ έχω την Χtreme 1.3) με το pc (εγώ έχω win7) με ένα usb καλώδιο και στο μενού που θα εμφανιστεί στο κινητό για τη σύνδεση επιλέξουμε "Connect as Media Device (MTP)", τότε από το pc βλέπουμε και την εσωτερική μνήμη και τη SD κάρτα και έτσι μεταφέρουμε ότι αρχείο θέλουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε επίσης να δοκιμάσετε μια από τις διάφορες εφαρμογές όπως π.χ. το (πολύ καλό κατ' εμέ) MyPhoneExplorer, που επιτρέπουν να 'δεις' το κινητό (ή το tablet ή την όποια ανάλογη συσκευή) από το pc σου πάνω από το τοπικό σου wireless LAN.

Μετά από αυτό, εδώ και αρκετά χρόνια, συνδέω το τηλέφωνο με καλώδιο μόνο για... flashάρισμα! :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Στην επιλογή MTP δεν δείχνει το κινητό σαν να μην το αναγνωρίζει.

 

 

ΥΓ

Αφού έγραψα τα παραπάνω μπήκα στο Device Manager του pc και είδα ότι είχε μια συσκευή σαν Unknown.

Πάτησα αναζήτηση drivers και μετά από μερικά λεπτά βρήκε MTP και S3H και αμέσως άνοιξε Explore με το τηλέφωνο και την SD κάρτα.

Το πρόβλημα λύθηκε.

 

ΥΓ2

Γράφαμε μαζί με τον w2o4ts και είδα καθυστερημένα τη νέα και χρήσιμη συμβουλή του.

Προσωπικά, δεν δικαιολογώ τον εαυτό μου, αφού μετά από τόσα κινητά που πέρασαν από τα χέρια μου και συνδέονται αμέσως σαν πολυμέσα, και βλέπεις και τα δύο, δεν σκέφτηκα ότι κάτι συμβαίνει και δεν φαίνεται καθόλου το κινητό σαν συσκευή.

 

Τέλος καλό, όλα καλά.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να βλέπουμε τις φωτο που αποθηκεύονται στη μνήμη του κινητού και να τις μεταφέρουμε στο pc, μέσω USB, χωρίς να βγάζουμε την SD κάρτα;

(μόνον έτσι καταφέρνω να τις μεταφέρω, εκτός αν κάνω κάτι λάθος)

 

Φιλε μου εγω εχω αυτο και ειναι παρα πολυ καλο και ευχρηστο!!!!

 

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.smarterdroid.wififiletransfer

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Παρατήρησα ενώ hardware-ικά δεν έχω κανένα πρόβλημα πως η μπροστινή μου κάμερα δεν λειτουργεί καθόλου. Δεν υπάρχει καν σαν εικονίδιο στην οθόνη όταν ανοίγω την κάμερα. Έβγαλα την stock εφαρμογή και έχω δοκιμάσει και άλλες αλλά τίποτα. Διαβάζω πως γενικά το lollipop από το 5 και έπειτα έχει κάποιο πρόβλημα. Η πίσω δουλεύει κανονικότατα. Απλά δεν δουλεύει η μπροστινή. Σα να μην έχει το κινητό μπροστινή κάμερα. Έχετε τίποτα υπόψιν σας στο πως θα μπορούσα να βρω κάποια λύση?

Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα, τη δούλεψα, για πρώτη φορά, προχθές το βράδυ σε εσωτερικό χώρο εστιατορίου και έβγαλα τη φάτσα μου, όχι ποιοτική, φυσικά, λόγω φωτισμού..

Η μπροστινή ενεργοποιείται με τα διπλά βελάκια περιστροφής δεξιά κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μου τα εμφανίζει. Μπήκα και σε engineering mode και πάλι μία βγάζει. Να υποθέσω πως απεβίωσε χωρίς να πάθει κάτι? Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος βα το ελέγξω?
Link to comment
Share on other sites

Πες αν θέλεις και με ποια ROM είσαι.

Στην 4.4, γύριζε στην μπροστινή κάμερα με το εικονίδιο που παριστάνει μια κάμερα να περιστρέφεται (περιβάλλεται από δύο κυρτά βελάκια), ακριβώς όπως περιγράφει και ο makap παραπάνω.

Στη "γερμανική" RC4 (Lollipop) που είμαι τώρα, οφείλω να ομολογήσω ότι δεν είχα δει ως τώρα τι γίνεται, καθώς δεν είμαι... φίλος της μπροστινής κάμερας και των selfies.

Το κοίταξα όμως μόλις τώρα και παίζει ακριβώς με τον ίδιο τρόπο.

 

Υπάρχει ίσως περίπτωση να είσαι με κάποια LP ROM (σχετικά παλιά, ίσως), που να μην υποστηρίζει την μπροστινή κάμερα...;

Το τηλέφωνο το έχεις πάρει με αυτήν τη ROM που έχεις τώρα...; Γενικά έχεις δει την μπροστινή κάμερα να δουλεύει, έστω κάποια στιγμή στο παρελθόν...;

Link to comment
Share on other sites

Ουπς ναι τη Rom ξέχασα :D. Δούλευε κανονικά με την 4.4. Τώρα είμαι με την RC4 από Jiayu.de. Με τις beta την είχα χρησιμοποιήσει χωρίς κανένα πρόβλημα. Το έχω παρατηρήσει εδώ και κανένα μήνα με δίμηνο περίπου αλλά δεν έχω βρει τίποτα που να με έχει βοηθήσει στο net. Τώρα τα εικονίδια πέρα από τους τύπους φωτογραφίας (panorama κλπ.) βγάζει τo εικονίδιο των settings, το κεντρικό εικονίδιο του photo capturing - video capturing, και τα εικονίδια του flash, HDR, gesturing και ένα ακόμα δίπλα τους με μια video camera με κάτι κυκλάκια στην άκρη. Το κλασσικό εικονίδιο με τα βελάκια για να αλλάξω camera δεν υπάρχει.
Link to comment
Share on other sites

Όντως περίεργο αυτό... Και δε μου περνάει κάποια ιδέα για να προτείνω... Ας ελπίσουμε ότι κάποιος θα μπορέσει να σκεφτεί κάτι και να γράψει εδώ!

 

 

Και εγώ είμαι με ένα περίεργο πρόβλημα (απλώς ενοχλητικό όμως - όχι να με αφήνει χωρίς κάμερα!) με την RC4...

Είχα αρχικά βάλει την RC2 και μου το παρουσίασε, έβαλα μετά την RC4 από πάνω με dirty flash (καθώς βαριόμουνα να το ξαναστήσω από την αρχή) και δυστυχώς το πρόβλημα παρέμεινε:

Αν κάνω soft reboot / hot reboot (το... όνομα διαφέρει, ανάλογα με το σημείο από το οποίο επιλέγεις να το κάνεις! :)), το τηλέφωνο boot-άρει κανονικά, αλλά δεν πιάνει σήμα κινητής τηλεφωνίας!

Πρέπει να κάνω full reboot (και είναι πάναργο το ρημάδι στην RC4...), για να ξαναπιάσω σήμα!

Και εδώ που το έγραψα παλιότερα, δεν το είχε πάθει κανένας άλλος, και στο νήμα για το S3 (και τις RCn) στο xda μου απάντησαν ότι δεν... προβλέπεται!

 

Μάλλον τα προβλήματά μας θα λυθούν όταν (αν) κάνουμε ξανά κάποιο clean install από την αρχή.

Κ ά τ ι φαίνεται ότι δεν έχει κάτσει καλά - σε σένα με την κάμερα, σε μένα με το σήμα και το... reboot!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το reboot σε mtk engineering mode αν μπεις και πας στο menu με τις μπάντες, απενεργοποιείς από 38 έως και 41 και το σήμα σου έρχεται πολύ γρήγορα. Το έκανα και στο δικό μου και δουλεύει πολύ γρήγορα πλέον στην ανεύρεση σήματος.
Link to comment
Share on other sites

Thanks. Το πρόβλημα στην περίπτωσή μου είναι ότι δε βλέπει καθόλου το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας και δε συνδέεται πουθενά! Τώρα πώς το... καταφέρνει αυτό... :)

Ευτυχώς τουλάχιστον με ένα full reboot συνέρχεται

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το σήμα μου το έχει κάνει μερικές φορές και εμένα, μιλάμε για ώρες ολόκληρες δε βρίσκει δίκτυο. Μετά ξαφνικά θα βρει αλλά έχει τύχει να πρέπει επειγόντως να κάνω κλήση και να με προδώσει το κιν... Αυτά με την rc4. Θα απενεργοποιησω μάλλον τις αχρειαστες μπάντες και θα δω πως θα πάει...
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι σου το κάνει χωρίς να κάνεις εσύ κάτι (όπως εγώ για παράδειγμα το... προκαλώ κάνοντας "soft" reboot);

Αν είναι έτσι, δεν είναι καλό...

Δοκίμασε κανένα από τα πιο φρέσκα modem, που κάποιοι έχουν "σηκώσει" από νεώτερες ROM της jiayu.cn και τα έχουν ανεβάσει, έτοιμα για πέρασμα από recovery, στο thread του S3 στο xda-developers.

Δοκίμασε επίσης και κανένα πιο... "μηχανικό" fix, όπως το να βγάλεις και να καθαρίσεις τις επαφές της SIM και ίσως να προσπαθήσεις να καθαρίσεις κάπως (π.χ. φυσήξεις για σκόνες) και την υποδοχή της...

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία.Έχω το S3 advanced με extreme rom 5.1 και το κινητό απλά πετάει. Για ποιο λόγο τόσος κόσμος μπαίνει στη διαδικασία και περνάει τις RC γερμανικές, ισπανικές?
Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

Μια απορία.Έχω το S3 advanced με extreme rom 5.1 και το κινητό απλά πετάει. Για ποιο λόγο τόσος κόσμος μπαίνει στη διαδικασία και περνάει τις RC γερμανικές, ισπανικές?

 

Σε εμενα μόνο η rc πετάνε στο δικό μου. Δοκίμασα όλες της ρομ και μόνο αυτές αξίζουν. Απλά πάει με Lightning speed.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Μα αν έχεις την extreme, σημαίνει ότι κι εσύ σε κάποια φάση την πέρασες στο τηλέφωνο.

Οπότε ανάγεται απλά σε θέμα επιλογής - κάποιοι προτιμούν την extreme, κάποιοι την RC κλπ

(παρεμπιπτόντως, μιας και ανέφερες για "ισπανικές", νομίζω ότι η "ισπανική" στην οποία αναφέρεται συνήθως ο κόσμος είναι η extreme!)

 

Εκτός αν εννοείς ότι παρέλαβες το τηλέφωνο με την extreme ήδη περασμένη...(?)

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία.Έχω το S3 advanced με extreme rom 5.1 και το κινητό απλά πετάει. Για ποιο λόγο τόσος κόσμος μπαίνει στη διαδικασία και περνάει τις RC γερμανικές, ισπανικές?

 

αν θυμάμαι καλά, γιατί και εγώ με την Xtreme ξεκίνησα, σε πολλούς έβγαζε μια "ανωμαλία" η λειτουργία του modem.

Χανόταν ξαφνικά το σήμα και ειδικότερα εν ώρα μεγάλων κλήσεων "έπεφτε" η γραμμή. Νομίζω και εγώ γι αυτό το λόγο πέρασα σε RC.

Κάτι άλλο δεν υπήρχε.

Link to comment
Share on other sites

Με την extreme μου ήρθε από vickmall παιδιά,χωρίς κανένα πρόβλημα. Μόνο ρυθμίσεις έκανα, τίποτα άλλο.
Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

λοιπον μαγκες οπως σας ειχα πει πριν λιγες μερες εσπασε to digitizer και απο οτι βλεπω θελει αλλαγη μαζι με την οθονη, μια αλλαγη που κοστιζει γυρω στα 60-80 ευρω. Αποφασισα πως δεν αξιζει η επισκευη του και σκοπευω να πουλησω τα υπολοιπα μερη του κινητου για ανταλλακτικα. οποτε εχουμε τις 2 καμερες, την μητρικη, το κοματι με την usb και την δονηση μια θηκη χρωματος πρασινη-λαχανι και 2 μπαταριες. ολα μαζι τα δινω 60 ευρω χωρις παζαρια παρακαλω. κομματι κομματι θα το συζητησουμε μεσω PM. Οποιος ενδιαφερεται παρακαλω να επικοινωνησει. Ευχαριστω πολυ

 

Καλησπέρα, Ενδιαφερομαι για το ακουστικό της συσκευης!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...