Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω την ίδια έκδοση : S3SW 20150812-212343. Από Vickmall και εγώ. Τράβα ένα screenshot από αυτό που θες και δείξε μου, για να σου το δοκιμάσω και εγώ.

 

Το κουμπακι το like(χερακι) που ειναι δεξια απο εκει που γραφεις μηνυμα δεν πατιεται..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου λειτουργεί κανονικά, οπότε σίγουρα δεν είναι θέμα της έκδοσής σου.

Δοκίμασε να αφαιρέσεις δεδομένα εφαρμογών και εφαρμογές (Facebook & Messenger) και ξαναδοκίμασε.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου λειτουργεί κανονικά, οπότε σίγουρα δεν είναι θέμα της έκδοσής σου.

Δοκίμασε να αφαιρέσεις δεδομένα εφαρμογών και εφαρμογές (Facebook & Messenger) και ξαναδοκίμασε.

 

εχω δοκιμασει απεγκατασταση και ξανα εγκατασταση . εχω σβησει και τα δεδομενα και παλι το ιδιο. ειχα διαβασει για ενα αλλο κινητο οτι ειχε το ιδιο προβλημα και το διορθωσε απο τα permissions αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη..

Link to comment
Share on other sites

1. έχεις ακριβώς την ίδια έκδοση με εμένα;

2. έχεις δοκιμάσει να κάνεις επαναφορά εργ. ρυθμίσεων;

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

1. έχεις ακριβώς την ίδια έκδοση με εμένα;

2. έχεις δοκιμάσει να κάνεις επαναφορά εργ. ρυθμίσεων;

 

S3SW20150314-141844

δεν εχω κανει επαναφορα

Link to comment
Share on other sites

1. Κάνε αναβάθμιση. Έχω πιο καινούργια από εσένα.

2. Κάνε και επαναφορά.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

έχω το jiayu... συνδέεται με τηλεόραση?

υποστηρίζει καλώδιο hdmi?

 

παρε ενα EASY CAST dongle 12-15 E και καθαρισες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

έχω το jiayu... συνδέεται με τηλεόραση?

υποστηρίζει καλώδιο hdmi?

 

φυσικα και συνδεεται με τηλεοραση. δες τον τροπο συνδεσεις απ την τηλεοραση σου, αρκει να ειναι συνδεδεμενα στο ιδιο δικτυο. ισως χρειαστει να κατεβασεις καποια εφαρμογη στο τηλεφωνο, εγω ας πουμε εχοντας LG τηλεοραση κατεβασα το LG TV plus και το LG WEBos

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και συνδεεται με τηλεοραση. δες τον τροπο συνδεσεις απ την τηλεοραση σου, αρκει να ειναι συνδεδεμενα στο ιδιο δικτυο. ισως χρειαστει να κατεβασεις καποια εφαρμογη στο τηλεφωνο, εγω ας πουμε εχοντας LG τηλεοραση κατεβασα το LG TV plus και το LG WEBos

 

επειδη δεν το χω, τι εννοεις: δες τον τροπο συνδεσεις απ την τηλεοραση σου,

αρκει να ειναι συνδεδεμενα στο ιδιο δικτυο

εχω τηλεόραση LG 32LA6130

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως με sony τηλεοραση συνδεοομαι αμεσως με την μεταδοση οθονης, χωρις να χρησιμοποιησω καποιο app.

Απλα πας στις Ρυθμισεις->Προβολη>Μεταδοση Οθονης

Παντως ειχα συνδεθει και με LG σε ενα πολυκαταστημα Media markt, χωρις τα προαναφερομενα apps για LG.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως με sony τηλεοραση συνδεοομαι αμεσως με την μεταδοση οθονης, χωρις να χρησιμοποιησω καποιο app.

Απλα πας στις Ρυθμισεις->Προβολη>Μεταδοση Οθονης

Παντως ειχα συνδεθει και με LG σε ενα πολυκαταστημα Media markt, χωρις τα προαναφερομενα apps για LG.

 

πηγα μεταδοση οθονης αλλα το Jiayu λεει:Δεν βρέθηκαν κοντινες συσκευές

Η LG στο input εχει Κεραία, HDMI1 HDMI2 (MHL) USB AV1 AV2 COMPONENT και δεν συνδεεται στο διαδικτυο

Link to comment
Share on other sites

H Rc4 το πρωτο πραγμα που παρατηρησα ειναι οτι μια εκ των δυο καρτων την εχει χρωμα κοκκινο, εκει που ηταν και οι δυο ασπρες ( εννοοψ την κατασταση σηματος πανω δεξια ) Ισως ειναι η περιαγωγη, ισως τα δεδομενα, δεν το εψαξα ακομα

Επισης στο κλειδωμα με Πιν, αντι να πατησω το ΟΚ πατιεται μονο του αν πληκτρολογησεις σωστα τον κωδικο.

Link to comment
Share on other sites

τα χρωματα τα βαζεις οπςσ θελεις για να ξεχωριζεις τις καρτες ενα προβλημα που ειδα εγω ειναι οτι δεν εχει δικαιωματα root ητουλαχιστον δεν δουλευουν σωστα. εβαλα twrp flashara supersu.zip και τωρα ολα μια χαρα
Link to comment
Share on other sites

τα χρωματα τα βαζεις οπςσ θελεις για να ξεχωριζεις τις καρτες ενα προβλημα που ειδα εγω ειναι οτι δεν εχει δικαιωματα root ητουλαχιστον δεν δουλευουν σωστα. εβαλα twrp flashara supersu.zip και τωρα ολα μια χαρα

 

Ρουτ εχει, οταν θα χρειαστει θα σου εμφανισει ενα παραθυρο με τα δικαιωματα. to adaway kai to clean master δουλεψαν κανονικα με το ενσωματωμενο ρουτ

Αλλο λεω εγω. Περα απο τον χρωμματισμο τις καρτας, που εννοοεις εσυ, εγω λεω την ενδειξη σηματος πανω δεξια, διπλα στην μπαταρια. Την Wind μου την εχει κοκκινη ενω την telia ασπρη.

Link to comment
Share on other sites

Ρουτ εχει, οταν θα χρειαστει θα σου εμφανισει ενα παραθυρο με τα δικαιωματα. to adaway kai to clean master δουλεψαν κανονικα με το ενσωματωμενο ρουτ

Αλλο λεω εγω. Περα απο τον χρωμματισμο τις καρτας, που εννοοεις εσυ, εγω λεω την ενδειξη σηματος πανω δεξια, διπλα στην μπαταρια. Την Wind μου την εχει κοκκινη ενω την telia ασπρη.

Θεωρητικά (το λέω γιατί δεν την έχω βάλει ακόμα για να δω τι γίνεται) πρέπει να έχουν προσθέσει ήδη από την RC3 επιλογή για να επιλέξεις χρώματα για τις ενδείξεις των 2 καρτών (όπως με τις 'μαμά' KitKat).

 

Την έβαλες πάνω από προηγούμενη LP (και μάλιστα κατά προτίμηση RC1 ή RC2)...;

Αν ναι, έκανες full flash, σβήνοντας και δεδομένα κλπ, ή dirty flash, περνώντας μόνο το λειτουργικό και κρατώντας εφαρμογές, ρυθμίσεις κτλ...;

(μόλις πρόσφατα έβαλα την RC2 και δεν έχω και το χρόνο να το ξαναστήνω απ' την αρχή, οπότε ψήνομαι για dirty flash - γι' αυτό ρωτάω :p)

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά (το λέω γιατί δεν την έχω βάλει ακόμα για να δω τι γίνεται) πρέπει να έχουν προσθέσει ήδη από την RC3 επιλογή για να επιλέξεις χρώματα για τις ενδείξεις των 2 καρτών (όπως με τις 'μαμά' KitKat).

 

Την έβαλες πάνω από προηγούμενη LP (και μάλιστα κατά προτίμηση RC1 ή RC2)...;

Αν ναι, έκανες full flash, σβήνοντας και δεδομένα κλπ, ή dirty flash, περνώντας μόνο το λειτουργικό και κρατώντας εφαρμογές, ρυθμίσεις κτλ...;

(μόλις πρόσφατα έβαλα την RC2 και δεν έχω και το χρόνο να το ξαναστήνω απ' την αρχή, οπότε ψήνομαι για dirty flash - γι' αυτό ρωτάω :p)

 

Είχα εγκατεστημένη την Simply rom εδώ και μερικές μέρες και την παρακολουθούσα . Πολύ καλή ρομ , καλύτερη απο την Extreme .

Κατέβασα την RC4 και την φλάσαρα πάνω σ αυτήν κρατώντας μόνο τις εφαρμογές που είχα περάσει . Δηλαδή πρίν το φλασάρισμα της RC4 απενεργοποίησα -ξετικάρισα το userdata . Κράτησε όλες τις ρυθμίσεις και εφαρμογές που είχα με την προηγούμενη ρομ . Ακόμη και την διάταξη των εικονιδίων στην αρχική οθόνη . Κατόπιν φλάσαρα και το TWRP για να μπορώ να κάνω restore

Edited by george26
Link to comment
Share on other sites

Thanks George!

 

Πες μας, όποτε μπορέσεις, και εντυπώσεις από την RC4 σε σχέση με την Simply, μιας και θα έχεις δει και τις 2!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά (το λέω γιατί δεν την έχω βάλει ακόμα για να δω τι γίνεται) πρέπει να έχουν προσθέσει ήδη από την RC3 επιλογή για να επιλέξεις χρώματα για τις ενδείξεις των 2 καρτών (όπως με τις 'μαμά' KitKat).

 

Την έβαλες πάνω από προηγούμενη LP (και μάλιστα κατά προτίμηση RC1 ή RC2)...;

Αν ναι, έκανες full flash, σβήνοντας και δεδομένα κλπ, ή dirty flash, περνώντας μόνο το λειτουργικό και κρατώντας εφαρμογές, ρυθμίσεις κτλ...;

(μόλις πρόσφατα έβαλα την RC2 και δεν έχω και το χρόνο να το ξαναστήνω απ' την αρχή, οπότε ψήνομαι για dirty flash - γι' αυτό ρωτάω :p)

 

dirty flash απο την rc2.

δηλαδη το σημα του κινητου, το ειχε με χρωμα στην ΚΚ; εγω ηξερα μονο το χρωμα στην ΣΙΜ. Μεχρι στιγμης επιλογη για το χρωμα στο σημα δεν βρηκα ( αν υπαρχει δηλαδη)

Link to comment
Share on other sites

 

Πες μας, όποτε μπορέσεις, και εντυπώσεις από την RC4 σε σχέση με την Simply, μιας και θα έχεις δει και τις 2!

 

Η πρώτη εντύπωση απο την χρήση της RC4 είναι θετική όσον αφορά το θέμα της μπαταρίας . Σε όλες τις λολιποπ που έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα , όταν το ποσοστό της μπαταρίας έφτανε στο 30% , απο κει και κάτω άδειαζε πολύ γρήγορα . Στην RC4 η τάση της μπαταρίας πέφτει πολύ αργά , ακόμη και κάτω απο το ποσοστό του 15% το τηλέφωνο συνεχίζει και δουλεύει χωρίς προβλήματα και για αρκετή ώρα.

Επίσης δείχνει ότι έχει και καλύτερη λήψη στο σήμα και των δύο καρτών .

Για περισσότερες παρατηρήσεις χρειάζεται μερικές μέρες παρακολούθηση.

Για τα χρώματα στων καρτών σιμ , πράγματι δουλεύουν . Είχα πάρα πολύ καιρό να δω τις κάρτες σιμ να χρωματίζονται :clap:

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε σε καλό δρόμο! ;)

Θα φλασάρω κι εγώ με πρώτη ευκαιρία!

 

Κοίτα να δεις που βρεθήκαμε με τηλέφωνο που έχει καλύτερη υποστήριξη σε ROM από πολλά επώνυμα!

Να 'ναι καλά οι devs...!

 

δηλαδη το σημα του κινητου, το ειχε με χρωμα στην ΚΚ; εγω ηξερα μονο το χρωμα στην ΣΙΜ. Μεχρι στιγμης επιλογη για το χρωμα στο σημα δεν βρηκα ( αν υπαρχει δηλαδη)

Εεε... Πιστεύω ότι το είχε! Λες να μην...; Τώρα με έβαλες σε αμφιβολίες - και δεν έχω πια και την ΚΚ για να δω!

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Από βήτα 8 έκανα αναβάθμιση σε RC4 και ενώ πριν η μπαταρία ήταν στο 100% μετά την αναβάθμιση έπεσε στο 78%. Ίσως αυτό να ήταν μέρος του προβλήματος του 15% bug, ότι δεν έκανε σωστές μετρήσεις. θα δείξει τις επόμενες μέρες. Κάπου είχε αναφερθεί πώς γίνεται το battery calibration, μπορεί κάποιος να υπενθυμίσει;
Link to comment
Share on other sites

Απλά έγινε μάλλον reset ο μετρητής του λειτουργικού με την αναβάθμιση και πήρε μια κατά προσέγγιση τιμή με βάση την τάση που "είδε" στην μπαταρία ξεκινώντας. Λογικά θα στρώσει μετά από ένα κύκλο χρήσης / φόρτισης και ένα calibration.

 

Ψάξε για "battery calibration" στο play store. Έχει πολλές εφαρμογές (αρκετές με διάφορα περιφερειακά -και εν πολλοίς άχρηστα- φρου φρου κι αρώματα), οι οποίες το μόνο που κάνουν στην ουσία είναι να σβήνουν το αρχείο /data/system/batterystats.bin - μπορείς να το σβήσεις και ο ίδιος με έναν file manager (π.χ. ES Explorer) που "βλέπει" το εσωτερικό filesystem (και θέλει, βεβαίως root access). Το λειτουργικό θα το ξαναφτιάξει αυτόματα.

 

Αφήνεις το τηλέφωνο να φορτίσει τέρμα (δεν είναι κακή ιδέα να το αφήσεις και λίγο παραπάνω αφού δείξει 100%), το βγάζεις από τη φόρτιση, κάνεις το "calibration" και αμέσως μετά reboot.

Προσωπικά το... μερεμετίζω και λίγο παραπάνω, και πριν τη φόρτιση αυτή, το αφήνω πρώτα να αδειάσει τελείως με (φυσιολογική) χρήση (όχι... λιώνοντάς το για να αδειάσει με το ζόρι), λίγο πριν αδειάσει τελείως (π.χ. στο 1%) του κάνω ένα "calibration" και μετά reboot (οκ, άμα είναι τόσο άδειο θα σβήσει και δε θα ξανανάψει), σύνδεση στην τροφοδοσία και άναμμα, και μετά τη φόρτιση μέχρι το 100% και ξανά "calibration".

Συνήθως με έναν τέτοιο κύκλο έρχεται στα ίσια του. Αν το αποτέλεσμα δεν είναι απόλυτα ικανοποιητικό, δοκιμάζεις και μια δεύτερη φορά (και μετά από αυτά δεν το ξαναφήνεις να αδειάσει τελείως, αφού αυτό γενικά δεν κάνει καλό στις μπαταρίες λιθίου).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...