Jump to content

[CAR] Mazda RX8 / RX7 (άπαντα Wankel κινητήρων)


Alexel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 870
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μα τα 200.000-300.000km και με ενα προχειρο υπολογισμο ειναι τουλαχιστον 10+

χρονια

 

 

Αλλο ειναι το προβλημα ''καταναλωση'' λαδιων και βενζινης :whistle: :cry:

Link to comment
Share on other sites

Μα τα 200.000-300.000km και με ενα προχειρο υπολογισμο ειναι τουλαχιστον 10+

χρονια

 

 

και πάλι δεν πρόκειται να το θάψεις το αυτοκίνητο τότε! Απλά θα θέλει κάποια λεφτά για να συνέλθει... Και ΑΝ αυτό γίνει στα 300.000 χιλιόμετρα...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

τωρα τι καθομαστε και συζηταμε..η mazda δινει 400Κ χιλιομετρα για το μοτερ του rx-8.

Υπαρχει περιπτωση ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ αλλο συμβατικο μοτερ, να μη χρειαστει κατι μεχρι αυτο το νουμερο ??

Ασε που μιλαμε για περιπου 20 χρονια...

Link to comment
Share on other sites

Το τι υοπσχεται καθε εταιρια με την πραγματικοτητα συνηθως διαφερουν φιλε objectref.Οσοι ξερουν απο τα Rx7 ειδικα τις πρωτες γενιες,καταλαβαινουν...

Απο τιν αλλη,αν ειχα τα χρηματα τωρα χαλλλαρα θα το επαιρνα το Rx8 Challenge σε κοκκινακι...;) ειναι τρελα αυτο το αυτοκινητο...

life's the moments that take your breath away...
Link to comment
Share on other sites

Το τι υοπσχεται καθε εταιρια με την πραγματικοτητα συνηθως διαφερουν φιλε objectref.Οσοι ξερουν απο τα Rx7 ειδικα τις πρωτες γενιες,καταλαβαινουν...

Απο τιν αλλη,αν ειχα τα χρηματα τωρα χαλλλαρα θα το επαιρνα το Rx8 Challenge σε κοκκινακι...;) ειναι τρελα αυτο το αυτοκινητο...

 

ΔΕΝ εχει σχεση το rx-7 με το rx-8. ΔΕΝ εχει σχεση...

Και μιλαω απο πλευρας αξιοπιστιας. Οι διαφορες τους στον κινητηρα

ειναι αρκετες και μπορουν να κανουν καποιον να καταλαβει οτι η αξιοπιστια

του renesis ειναι σε πολυ καλυτερα επιπεδα απο τον προηγ. του rx-7.

Εγω μετα απο αυτα που εχω διαβασει (και ειναι πολλα) περι renesis,

δεν εχω καμμια αμφιβολια για την αξιπιστια του.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω μαζι σου...ειλικρινα θελω να περασει ο καιρος και να μη βγει κανενα σοβαρο παραπονο για το RX8.Απλα, ανεφερα το RX7 γιατι ειχε παρεξηγηθει πολυ λογω καποιων προβληματων που εβγαζε(που δεν ηταν στανταρ σε ΟΛΑ τα RX7) και αυτη του η 'φημη' τεινει να κατατρεξει και το RX8, τουλαχιστον σε οσους δεν γνωριζουν η δεν το εχουν ψαξει ακομα.

Προσωπικη μου αποψη: το Mazda RX-8 ειναι ενα απο τα καλυτερα σπορ αυτοκινητα παραγωγης αυτη τη στιγμη και ισως το καλυτερο στην κατηγορια του. Και δεν εχει τιποτα να ζηλεψει απο αντιστοιχα αυτοκινητα με κλασσικους Otto κινητηρες...ισα ισα ;)

life's the moments that take your breath away...
Link to comment
Share on other sites

το ιδιο πιστευω κι εγω. Το μοντελο αυτο κυκλοφορει πανω απο εναν χρονο και στο εξωτερικο που εψαξα αρκετα, δεν ειδα να λενε κατι για προβληματα.

Θα μου πεις τωρα οτι 1 - 1.5 χρονια ειναι λιγο..Ισως, παντως δεν ειδα κατι κακο να λενε, ισα-ισα...

 

PS:Τωρα εγω να τον γκρεμισω τον τοιχο του γκαραζ μου στην πολυκατοικια για να χωρεσει το rx-8 η θα βγουν οι λοιποι ενοικοι με τιποτα πιστολια ?? :o

Link to comment
Share on other sites

Popo auto to kollima me tous wankel kai ta dithen 200000km einai pragmatika apisteuto!!!!

Re paideia toso poly sas xalaei pou sas patane ta wankel?

Skeftite kai mono tin monadikothta tou na odigeitai Rx7 i Rx8!!!!

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Popo auto to kollima me tous wankel kai ta dithen 200000km einai pragmatika apisteuto!!!!

Re paideia toso poly sas xalaei pou sas patane ta wankel?

Skeftite kai mono tin monadikothta tou na odigeitai Rx7 i Rx8!!!!

ela nte!... les kai kanenas mas krataei ta amaksia 300.000km!!!

milame gia 20 xronia mei 15.000km to xrono...

ego me peripou 13.500km to xrono de tha skeftomoun pote na kratiso amaksi ano ton 150.000km logo oti arxizoun na zitane... OLA oxi mono ta wankel 'i turbo...

 

pantos monadikotita de tha eprepe na niothoun osoi exoun to rx7-rx8... soupa exei ginei pleon... molis kseperastei kai to provlima paragogis tha gemisei o topos...

Link to comment
Share on other sites

η mazda ετοιμαζει τον διαδοχο του rx-7. απ'οτι ειδα στο auto motor sport θα ειναι περιπου το ιδιο με το rx-8 αλλα θα ειναι διθεσιο και cc!!! kalooooooo!

επισης ετοιμαζονται εκδoσεις MPS(Mazda Performanse Series) για διαφορα μοντελα.

η MPS του rx-8 θα φτανει τα 300ps!!!! kaloooooo!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

i photos tou neou Rx7 einai moufa.... Exei pesei trelomontaz kai kalo tha htan na min emfanizoun tetoies photo sta periodika

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Αν παντως το Rx7 γινει απλα το CC του Rx8 θα ειναι κριμα για την Mazda!!! Παντως αρχιζω και παρατηρω οτι ολες οι μουρες των νεων mazda ειναι ακριβως ιδιες.. Ειδα και κατι φωτος απο το νεο Mx5 και ουσιαστικα ηταν ενα 6αρι χωρις την οροφη και με 2 θεσεις λιγοτερες!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει ήδη νέο RX-7... Απλά δεν βγαίνει (προς το παρόν) από Ιαπωνία, όπως και οι τελευταίες εκδόσεις του παλιού, γιατί χάνανε περισσότερα λεφτά από όσα κερδίζανε.

 

Το καλό είναι ότι με την εμπορική επιτυχία του RX-8 μπορεί να ξαναδούμε και το 7ρι, το οποιο όμως θα βγει για να κοντράρει πιο γρήγορα αμάξια [ακούγεται τιμή >= 60.000 ευρώ].

Link to comment
Share on other sites

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

To Rx7 to neotero legetai oti tha einai mia ousiastika agwnistikh ekdosh tou rx8 me ton idio kinitira biturbo apodosis 350ps.Vevea h timh tou anamenetai na kseperasei tis 60000 euro.Idomen an pote to doume stis prothikes.Oso gia to RX8 koukli,theiko,dream car.To thelw se mavro thn ekdosh cosmo TWRAAAAAAA!!!!!(ektos an iparxei kapios pou endiaferetai na xarisei lamborghini :p )
Under a pale grey sky we shall arise!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω το εχω μια εβδομαδα στα χερια μου και εχω παθει πλακα.

το πηρα μεταχηρισμενο απο Γερμανια με 15000 χιλ.26000 ευρω

 

192 bhp???

231 bhp???

Link to comment
Share on other sites

bhp?... aftos einai o "aglikos" ipologismos dinamis.. pou sinithos einai pio mikros... opote an ipothesoume oti einai 192ps to mikro rx8... sta bhp einai peripou 189 :p

 

 

ola ta kseris koufalitsa ........ ola :D :D

 

 

 

mou aresi na to proforo me aggliki profora : brake horse power :O :O

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...