Jump to content

[CAR] Mazda RX8 / RX7 (άπαντα Wankel κινητήρων)


Alexel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 870
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

13 στην καλύτερη περίπτωση. 15 με 16 αν οδηγείς πιο επιθετικά...

Αλλά δες το και αλλιώς :εδώ το Ibiza με 80-90 αλογάκια και καίει 10,8 όπως λες...ε, το άλλο με 100+ άλογα παραπάνω, τι περιμένεις, να καίει τα ίδια;;;Αν θες επιδόσεις, θα πρέπει να κάψεις βενζίνη!!! ;) (κάποιος άλλος το είπε αυτό, αλλά μου άρεσε... :) )

Ζήσε τη ζωή σου!!!!

 

Bubby's Community : www.viennas.net/cs

 

Blogs, συζητήσεις, photo galleries και άλλα πολλά!

Link to comment
Share on other sites

RX8=driftαμαξο παει τον κωλο του απο προσωπικη συναντηση μου με αυτο το αμαξι (του θειου μου δλδ) ειναι ολα τα λεφτα αν και εγω θα μαζευα τα λεφτα για να παρω ενα rx7 280 αλογα ειναι αυτα...
Link to comment
Share on other sites

wraios o hydro me briskei apolyta simfwnw!!! :)

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

"Παράθεση

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gambit (18 Νοέ. 2004 , 14:28)

 

vampyre elpizw to thread sou na mhn apotelouse epithesh pros emena.....

Oti eipa den to eipa etsi apla... filaraki exei parei edw kai kana xrono peripou to Cosmo kai ta psaxnei synexeia.....tyxainei episeis polloi filoi mou na einai k@$logkazoi kai na psaxnonte genikws panw sto thema....

Akoma eimai thermos yposthrikths ths Mazda hmoun idiokthths enos 323 F (thryliko autokinhto omologw 160000Km kai o kinhthras apedide san kainourgios)....alla auto den shmainei oti tha balw parwpides kai tha bgalw ola ta autokinhta ths mazda AA kathgorias....

To RX8 einai ena poly kalo autokinhto...alla katholou timio sthn timh tou...

Den me gelaei to gegonos oti bgazei polla aloga...afou pare ena allo autokinhto...baltou kai ena turbo, merikes beltiwseis kai se mikroterh timh exeis ena eksisou grhgoro kai me idio xrono zwhs me auto tou RX8 autkinhto.

Kai pros THEOU....as mhn sygkrinoume RX8 me BMW M3 h' alla antistoixa giati afenos oute thn idia timh exoun....alla afeterou prosferoun poly diaforetiko eksoplismo,aksiopistia,xrono zwhs,metapwlhtikh aksia,akoma kai poul mour an thes.....

 

Telos oson afora to design den mporw na pw tipota allo para...Iapwnas....kai eidikotera mazda!!!.....

 

Gia olous autous tous logou loipon den thewrw to RX8 ws Value of money autokinhto....afou sthn 5etia me meso oro peripou 100.000-120.000 Km....

To sygkekrimeno autokinhto tha exei aksia peripou 8.500-11.000 Euro.... (kai mallon lew kai polla)... kanontas ena proxeiro ypologismo tha exei xasei dld mesa se 5 xronia peripou to 66% ths aksias tou.....kai olauta fysika efoson to autokinhto ekswterika kai eswterika einai xartino (poly kalodiathrhmeno) "

 

Μια πολυ ωραια συζητηση ακρως ενδιαφερουσα αλλα και με καποια post τραβηγμενα..Ενα αμαξι με τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα του.και αναφερομαι στον παραπανω φιλο.θα ηθελα να μαθω τι θα εγραφες αν δεν ειχες βγαλει τις παροπιδες οπως λες.καταρχιν εχει ο κολητος μου το cosmo εδω και εναν χρονο και γω περιμενω το μικρο μου σε δυο βδομαδες.οντως καθολου τιμιο στα λεφτα του-ποιατιμη θα ηταν δηλ καλη;λες οτι δεν σε ξεγελαν τα αλογα και μετα λες να παρε ενα αμαξακι βαλτου το turbo και βελτιωσεις και εισαι οκ!και προς θεου κανεις δεν μπορει να το συγκρινει με m3.και επειδη μιλησες για συγκριση εξοπλισμου δες π.χ μια 3.20ci και θα καταλαβεις οτι εκανες λαθος.Αλλα αυτο το οποιο δεν μπορω να χωνεψω ειναι οι ενδικτηκες οπως λες τιμες μεταπολησεις!!!μια 5ετια και 8500-11000χιλ ελεοοοοοος δηλαδη!!! :cry: :cry: :cry:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον φίλο ola-kala-einai. Δες το RX-7... Έχει χάσει την αξία του τόσο πολύ όσο το περιγράφει ο gambit? Οχι και ο κινητήρας του από πλευράς αξιοπιστίας είναι σαφώς χειρότερος.

 

Το RX-8 είναι σαφώς Value For Money και οποιος τολμάει να λέει ότι δεν έχει καλό εξοπλισμό τότε μάλλον δεν έχει μπει ποτέ σε ένα... Λιώνει πολύ ανώτερες κατηγορίες σε ποιότητα...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον φίλο ola-kala-einai. Δες το RX-7... Έχει χάσει την αξία του τόσο πολύ όσο το περιγράφει ο gambit? Οχι και ο κινητήρας του από πλευράς αξιοπιστίας είναι σαφώς χειρότερος.[/QUOT

nai alla prepei na lavoume upopsin kai tis times twn metaxirismenw sthn ellada kai to oti eixan kukloforhsei polu liga rx7 edw,giati gia paradeigma an deis iapwnia pou kukloforhse polu perissotero oi times einai polu pio katw.

 

 

Το RX-8 είναι σαφώς Value For Money

eidika to cosmo opou gia na vreis amaxi me ton idio exoplismo 8es polla perissotera apo 40000 eura

 

Mazda RX-8 με 192 ίππους me 28900

to opoio chllenge to eixe h mazda kai otan prwtohr8e to rx8 sthn ellada,h de timh autou sta 35000euro xwris dermatina ka8ismata.fwta xenon,hxosustima ,hlektrik ka8ismata kai hliorofh

Δώσε στους άλλους αυτό που θέλουν να δούν,και κάντους να πιστέψουν αύτο που βλέπουν.
Link to comment
Share on other sites

a kai xehasa na pw oti einai ena autokinhto to opoio emena proswpika otan to vlepw mou erxetai sto mialo h frash you touch my tra-la-la :happy:
Δώσε στους άλλους αυτό που θέλουν να δούν,και κάντους να πιστέψουν αύτο που βλέπουν.
Link to comment
Share on other sites

Re paidia kai mh to parete straba alla tha pairnate eseis ena rx8 metaxeirismeno 5etias?kai makari na bgei ok o Renesis alla pali ta apex seals ek twn pragmatwn ftheirontai.Me mia compact h estw th nea 2ara ksereis toul pws to autokinhto tha to odhgas meta apo 7 xronia san na mhn perase mia mera.Akoma kai h Alfa pou thn eoairne h mpala gia ta italika amaxia exei pleon petaxei apo panw ths retsinia.
Link to comment
Share on other sites

O Renesis έχει προοπτικές. Οι μηχανικές διαφορές του από τον προγονό του είναι έξυπνες και θα μπορούσαν άνετα να του προσσφέρουν πολλά χρόνια αξιοπιστίας. Δεν μένει παρά να περιμένουμε και να δούμε :)
Link to comment
Share on other sites

Σας τις αφιερώνω.

 

Είναι ένα Rx8 Cosmo και παρκάρει από χθες στο γκαράζ μου :music: :D :happy: :happy:

 

Εχει κάνει περίπου 200χλμ από χθες το απόγευμα. :D

 

 

http://www.strikebc.gr/images/rx8silver.jpg

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nikos_s3 ( 4 Δεκ. 2004 , 19:11)

 

:shifty: αναμένω τα νέα με την ολοκλήρωση του στρωσίματος :shifty: :o

 

 

Αναλυτικά. Rx -8 Cosmo , Sunlight Silver , Black/Browm Leather

 

Νίκο, αμάν! Αμα το ΜΧ5 στρίβει ..αυτό είναι τρένο :eek: Χθες βράδυ στο πέταλο όπως ερχόμουν με 97 (έχει ηλεκτρονικό κοντέρ) απλά... έστριψα. Δεν κατάλαβε τίποτα. :D

 

Οσο για τις δυναμομετρήσεις σε μερικά περιοδικά που το βγάζουν ότι έχει μεγάλες απώλειες από τα ονομαστικά του άλογα ας έκαναν τον κόπο να διαβάσουν και κανά τεχνικό άρθρο πριν προβούν σε συμπεράσματα...

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

vampyre καλοταξιδο..καλοτυχο..και καλοφορετο!!!

μου αναψες φωτιες!!! αυτες οι δυο βδομαδες μου φαινεται δεν θα περασουν καθολου ευκολα :o :o

Link to comment
Share on other sites

Kalotaksido!!!!

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Θενξ guyz :)

 

Θα σας πω περισσότερες εντυπώσεις μετά το στρώσιμο ;) :whistle:

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

με γειές τυχεράκια :up:

 

εσένα σε πήρε αγκαλιά το τουτού σου όπως τον τύπο στη διαφήμιση??? :lol:

 

Σπύρος

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lemanis ( 5 Δεκ. 2004 , 12:32)

 

με γειές τυχεράκια :up:

 

εσένα σε πήρε αγκαλιά το τουτού σου όπως τον τύπο στη διαφήμιση??? :lol:

 

Σπύρος

 

 

:lol: :D αχχχχ όντως τυχερός ο απ' ότι βλέπω εκ πεποιθήσεως Μazda-κιας... :o

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

φίλε κι εφώ που είμαι εκ πεποιθήσεως "Ιταλός", με βλέπω να γίνομαι Μαζντάκιας και μάλιστα φανατικός, έτσι όπως το πάει η Μάζντα τα τελευταία 2-3 χρόνια. Χίλια μπράβο στους Ιάπωνες, έχουν βγάλει αυτοκίνητα σε όλες σχεδόν τις κατηγορίες που δείχνουν το δρόμο πραγματικά ;)

 

Σπύρος

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αντε Με Γεια.

Πως παει η καταναλωση....?

 

Καλοταξιδο

---

Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the first one!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Renesis έχει προοπτικές. Οι μηχανικές διαφορές του από τον προγονό του είναι έξυπνες και θα μπορούσαν άνετα να του προσσφέρουν πολλά χρόνια αξιοπιστίας. Δεν μένει παρά να περιμένουμε και να δούμε

 

Εκει μενω κι εγω.Τπτ παραπανω τπτ λιγοτερο

 

 

Νίκο, αμάν! Αμα το ΜΧ5 στρίβει ..αυτό είναι τρένο Χθες βράδυ στο πέταλο όπως ερχόμουν με 97 (έχει ηλεκτρονικό κοντέρ) απλά... έστριψα. Δεν κατάλαβε τίποτα

 

Να,αυτα βλεπεισς και μετα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις ευχές τους.

 

flyingbullshit, το πήρα με μερικές σταγόνες βενζίνη μέσα. Ξέρεις οι αντιπροσωπείες μην και του βάλουν 5 ευρώ βενζίνη.

 

Το γέμισα με BP Ultimate και γέμισε με 52 Ευρώ.

 

Εχει κάνει 280χλμ και έχει κάψει τα 3/5 του ρεζερβουάρ.

 

Υπομονή να κάνει χιλιόμετρα να γεμίσω 3-4 ρεζερβουάρ να αρχίσουμε σιγά σιγά να βγάζουμε συμπεράσματα. Αλλωστε η κατανάλωση η δική μου δεν είναι ενδεικτική μια και δεν πάω πάνω από 5χλδς στροφές. (Το στροφόμετρο τελειώνει στις 10χλδς στροφές , στα 9.500 έχει κόφτη από ότι μου είπαν και στα 8.600 έχει ενδεικτικό ήχο για αλλαγή ταχύτητας για να είσαι συνέχεια στο ωφέλιμο στις αλλαγές).

 

Χθες (Κυριακή) που πήγα για καφέ με 3 ακόμα rx8 που τα παιδιά έχουν κάνει πάνω από 10.000χλμ μου είπαν ότι η κατανάλωση είναι μεταξύ 13.8 - 17 λίτρα / 100χλμ. Εξαρτάται πως το οδηγείς.

 

0N3 , απλά πέρναγα από εκεί, δεν πήγα γαι αυτό το λόγο. Μια και πέρναγα όπως ερχόμουν με 4η και 65 , πάτησα λίγο το γκάζι να δω τη συμπεριφορά του αυτοκινήτου. Το ανέφερα γιατί η συγκεκριμένη στροφή είναι γνωστή σε όλους.

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...