Jump to content

Mlais M9 (Star H930 / AXGIO Neon N2Q / WICO S100)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρέλαβα και εγώ σήμερα για ένα φίλο. Οι εντυπώσεις μου από το λίγο που το είχα στα χέρια μου είναι πολύ καλές σχετικά με την τιμή του. Οι κάμερες μου φάνηκαν καλές και σε σύγκριση με THL 4000 και CUBOT S200 θα έλεγα ότι υπερτερούν απο το THL ενώ και σε σχέση με το CUBOT δεν έδειχναν άσχημα. WIFI καλό . Ελαφρύ, ωραία εμφάνιση . Κατέβασα απο το play store το δωρεάν mapfactor navigator αλλά το gps δεν έβρισκε δορυφόρους . Ακολούθησα τις οδηγίες για ΧΩΡΙΣ ΡΟΟΤ κινητό που είχε αναρτήσει ο viper στο συγκεκριμένο νήμα (μήνυμα 95) και κλείδωσε αμέσως.

 

Ποιο ακριβώς είναι το νήμα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 584
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ποιο ακριβώς είναι το νήμα?

 

GPS

If you require a Smartphone with fast lock on GPS and use GPS frequently, the best thing would be looking at Smartphone with a Qualcomm Snapdragon SOC. The GPS units inside Qualcomm SOC's are so much better because of GLONASS support and they are generally much faster than MediaTek.

 

MediaTek has always had problems with their GPS out of the box, their GPS units just are not the best. I've never had a MediaTek device with working GPS out of the box, it was only until I had to fix it that it worked. I'm sure they work better in Asia, but you always have to tweak and fiddle around with either EPO settings on MediaTek devices or delve into the MediaTek Engineering Mode and fiddle around with A-GPS and EPO modes. MediaTek uses A-GPS (Assisted GPS) that needs the latest EPO (Extended Prediction Orbit) files to help the device locate GPS satellites. Qualcomm uses a different system with GLONASS and its so much better.

Out of the box the Ulefone Be One's GPS did not work for me, and since the Be One is not rooted, I didn't have a way to root the phone as of yet. On my Chinese Newman NM890, I had to fix GPS by rooting the phone and then downloading an app that allowed me to automatically download the EPO files.

However, since there doesn't seem to be a way yet to root the Ulefone Be One, I thought I was out of luck. Luckily after many hours of fiddling around, I found an app that let me get inside MediaTek's Engineering Mode in the phone and though I have no exact clue what I did to get GPS working, I got GPS working.

 

it seemed that by going to MTK Settings Mode ---> Location ----> Location Based Service ---> YGPS ---> Information sub tab and pressing AGPS restart, and then heading back to Location ----> Location Based Service ---> AGPS sub tab, change A-GPS mode from MSB to Standalone. Then head to EPO sub tab and hit EPO (Download). Head back to AGPS sub tab again and change A-GPS mode back to MSB.

After that, the GPS on the Ulefone Be One started working for me! After about 30-40 seconds it started picking up and locking on GPS satellites, and got even quicker thereafter. It should be noted that on most Qualcomm based phones, GPS is picked up within a few seconds, much faster.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω οτι το παραπανω γινεται μεσω του MTK Engineering Mode.

 

Επισης, για το GPS υπαρχει και αυτη η λυση με το GPS locker.

 

Και root με το kingo root οπως λεει και o aelarav λιγο πριν.

 

Αν γινεται, καποιος mod ας βαλει στο πρωτο μηνυμα τις λυσεις περι GPS για να μην τα ψαχνουμε:)

Link to comment
Share on other sites

Το gps στο δικο μου πιανει μεσα στο σπιτι απο το πρωτο ανοιγμα..μονο αυτο με την ωρα μεχει τρελανει..μονο με χειροκινητη ρυθμιση κραταει την ωρα μετα απο σβησιμο η επανεκκινηση...καμια ιδεα ρε παιδια?
Link to comment
Share on other sites

Μηπως υπαρχει πουθενα στις ρυθμισεις ''γρηγορη επανεκκινηση'' ενεργοποιημενη και το επιρεαζει ?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Το gps στο δικο μου πιανει μεσα στο σπιτι απο το πρωτο ανοιγμα..μονο αυτο με την ωρα μεχει τρελανει..μονο με χειροκινητη ρυθμιση κραταει την ωρα μετα απο σβησιμο η επανεκκινηση...καμια ιδεα ρε παιδια?

 

μολις ελαβα και εγω αλλα δεν εχω τετοιο θεμα με την ωρα

( το wifi πολυ δυνατο παντος)

Link to comment
Share on other sites

μπορει κάποιος να δωσει ενα screenshot απο mobileuncle tools με engineerMode (MTK) ->others-> device info;

 

τι θες ακριβως γιατι εχω το mobileuncle οχι το mtk engineering

Link to comment
Share on other sites

μενου ειναι

ανοιγεις το mobileuncle tools επιλεγεις engineer mode ξανα engineer mode (mtk) και τελευταια καρτελα που λεει others

αν βγαζει επιλογη rgt_deviceinfo

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το δικο μου δεν δουλευει δεδομενα με vodafone. Mε τις αλλες εταιριες παιζει κανονικα με Η+!!!

 

Εμενα το δικο μου δεν δουλευει δεδομενα με vodafone. Mε τις αλλες εταιριες παιζει κανονικα με Η+!!!

 

Ολα καλα το ελυσα το προβλημα. Περασα ρυθμισεις internet χειροκινητα και ειναι οκ. Το ακουστικο του μονο δε βγαζει καλη ποιοτητα ηχου. Κατα τα υπολοιπα το κινητο ειναι σουπερ!!!

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα το ελυσα το προβλημα. Περασα ρυθμισεις internet χειροκινητα και ειναι οκ. Το ακουστικο του μονο δε βγαζει καλη ποιοτητα ηχου. Κατα τα υπολοιπα το κινητο ειναι σουπερ!!!

 

το δικό μου ήρθε σήμερα και δεν περιέχει ακουστικά.... πάρα μόνο μια πλαστική θήκη και προστατευτικό για την οθόνη + καλώδιο φορτιστής

Link to comment
Share on other sites

Ακουστικά δεν περιλαμβάνονται πλέον σε 2 κινητά που έχω παραλάβει. Παρέλαβα και εγώ , πολύ ικανοποιημένος απο το κινητό.Root με τη μία και τώρα θα αφαιρέσω και to boot animation.

To μόνο που συνάντησα μέχρι τώρα είναι ότι δεν μου αποθηκεύει τον αριθμό της sim1(f2g) στην sim διαχείριση , μου βγάζει ανεπιτυχής , ενώ στην δεύτερη (frog) το καταχώρισε αμέσως. Δεν ασχολήθηκα παραπάνω γιατί είναι λεπτομέρεια.

αυτό που ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΔΩΡΕΑΝ χρόνο ομιλίας με ξεπερνά @mavri_gazela
Link to comment
Share on other sites

το μονο περιεργο που μου εχει τυχει αλλη μια φορα σε thl t6s ειναι οτι δεν κραταει τις ρυθμισεις στην ωρα..δλδ οταν το κλεισω η κανω επανεκκινηση η ωρα γυρναει 2 ωρες πισω (ζωνη γρινουιτσ)..μονο αν απενεργοποιησω την αυτοματη ωρα και την βαλω χειροκινητα την κραταει μετα το σβησιμο η την επανεκκινηση...

 

καμια ιδεα τι παιζει?

 

Ακριβώς το ίδιο κάνει και σ εμένα. Καμιά ιδέα;Επίσης ξέρει κανείς πως θα πάρω τα δεδομένα ενός παιχνιδιού να τα μεταφέρω στο καινούργιο τηλέφωνο;Το αγόρασα για την γυναίκα μου και δεν θέλει να χάσει την πρόοδο της στο frozen.Δοκίμασα με το titanium back up αλλά δεν τα κατάφερα.Τώρα δεν με αφήνει καν να το εγκαταστήσω.Μάλλον θα του κάνω επαναφορά τώρα που είναι νωρίς.

Edited by manouras2
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω εβαλα το Beautiful widgets

το εβαλα στην επιφάνεια εργασία οπως το θελω εγω και ρύθμισε αυτόματα την σωστη ωρα και ημερομένια (μάλλον μέσω wifi και ακομα δεν έβαλα κάρτα sim )

Link to comment
Share on other sites

Χτες παρελαβα και εγω αλλα απογοητευτηκα !Ενω δουλευει 3g το κινητο και μπαινω ιντερνετ οταν το κανω hotspot και μπαινω απο αλλα κινητο με wifi ενω συνδέομαι δεν εχω ιντερνετ .Μπορει καποιος αλλος κατοχος να το τσεκαρει να μας πει εαν κανει το ιδιο;
wifi planet
Link to comment
Share on other sites

Χτες παρελαβα και εγω αλλα απογοητευτηκα !Ενω δουλευει 3g το κινητο και μπαινω ιντερνετ οταν το κανω hotspot και μπαινω απο αλλα κινητο με wifi ενω συνδέομαι δεν εχω ιντερνετ .Μπορει καποιος αλλος κατοχος να το τσεκαρει να μας πει εαν κανει το ιδιο;

 

Εμενα δουλευει κανονικα. Μπορει να φταιει η συνδεση σου και να μην ειχες 3g σημα την ωρα που το δοκιμασες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους... Παρέλαβα και γω σημερα, όλα καλά μέχρι την ώρα που προσπάθησα να κάνω κλήση μέσω viber. Το κινητό κάθε φορά έκανε επανεκκίνηση, το απεγκατεστησα και το ξαναεγκατεστησα αλλά πάλι τα ίδια. Τι μπορει να φταίει;;;

Edit: τα ίδια και στο skype

Πείτε καμία ιδέα αλλιώς θα πάρει το δρόμο της επιστροφης

Edit 2: το προβλημα εντοπιστηκε, οταν το bluetooth ειναι ανοικτο κολλαει και ναει reboot στις κλησεις voip. Οταν ειναι κλειστο λειτουργει μεν με χαλια ηχο δε.. Εχεις κανεις ιδεα αν ειναι θεμα hardware η ρομ;

Edited by simoszol
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ παρέλαβα την Δευτέρα και μόλις σήμερα διαπίστωσα ότι ο Light Sensor δεν λειτουργεί.. μπορεί να τσεκάρει και κάποιος άλλος? υπάρχουν εφαρμογές όπως το Sensor Box for Android που τεστάρεις του αισθητήρες της συσκευής..

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=imoblife.androidsensorbox

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 10 μέρες συμβιωσης με το τηλέφωνο διαπιστωσα 2 προβληματάκια.Το ένα ειναι η κακη ποιοτητα και χαμηλη ένταση στο ακουστικό και το αλλο είναι οτι βρηκα το κινητο κλειστο 3 φορες ενώ ειχε μπαταρία.Θα κανω επαναφορα εργοστασιακων και θα πραξω αναλογα.:O
Link to comment
Share on other sites

Χτες παρελαβα και εγω αλλα απογοητευτηκα !Ενω δουλευει 3g το κινητο και μπαινω ιντερνετ οταν το κανω hotspot και μπαινω απο αλλα κινητο με wifi ενω συνδέομαι δεν εχω ιντερνετ .Μπορει καποιος αλλος κατοχος να το τσεκαρει να μας πει εαν κανει το ιδιο;

 

Για διορθωσε τις ρυθμισεις apn για να φτιάξεις το hotspot προβλημα και πες μας. Το βρήκα στο internet και δε το έχω δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Χτες παρελαβα και εγω αλλα απογοητευτηκα !Ενω δουλευει 3g το κινητο και μπαινω ιντερνετ οταν το κανω hotspot και μπαινω απο αλλα κινητο με wifi ενω συνδέομαι δεν εχω ιντερνετ .Μπορει καποιος αλλος κατοχος να το τσεκαρει να μας πει εαν κανει το ιδιο;
Δες το edit στο ποστ 1222 μπας και φτιαξει http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5985861#post5985861

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που να είχε παραγγείλει με SG και να έχει έρθει; Το δικό μου έφυγε από Κίνα 12-02-2015 και ακόμη φαίνεται να ταξιδεύει!!! :worry:
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που να είχε παραγγείλει με SG και να έχει έρθει; Το δικό μου έφυγε από Κίνα 12-02-2015 και ακόμη φαίνεται να ταξιδεύει!!! :worry:

εγω το παρηγγειλα 6/2 και σημερα ειναι κεντρο διαλογης Αττικης

 

liovag εχω και εγω το ιδιο προβλημα με το light sensor δεν λειτουργεί!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...