Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έλεος ρε φίλε, μας τα έχετε κ@@@ι πεπόνια.... Συνέχεια τα ίδια και τα ίδια. Έχετε πάρει ένα φθηνό κινητό αν δεν σας αρέσει ή πουλήσετε το ή παρατήστε το σε κανένα συρτάρι. Βαρέθηκα να ακούω πως όλοι είναι απογοητευμένοι, υπάρχει και το τέλειο Android να βγάλετε τα σπασμένα.... Εμείς τι σας φταίμε να σας βλέπουμε και να σας ακούμε..... Έλεος.

 

 

 

Οφείλω να ζητήσω μια συγγνώμη για την απρεπή συμπεριφορά μου... Ήταν εν θερμώ και δεν θα επαναληφθεί..

 

 

 

Βρήκα την λύση δευτέρας προβλήματα μου.. Δεν λέγεται android , αλλά windows phone 8.1. Επέστρεψα σε αυτά στο Lumia 435, αφήνοντας το Lumia 532 (της συζύγου) στα 10αρια.. Έχω λοιπόν να παρατηρήσω της εξής:

 

 

 

1) Η διαφορά στην απόκριση δεν είναι απλά μεγάλη, αλλά ΤΕΡΑΣΤΙΑ! Το μενού των κλήσεων (έχοντας τα κινητά δίπλα δίπλα) στα μεν 8.1 ανοίγει ακαριαία, στα δε 10wm με σαφή αργοπορία (παρα το γεγονός ότι το 532 είναι 4πυρηνο)

 

 

 

2) Το Spotify τελικά είναι εντελώς προβληματικό στα w10. Πήγα να τα βάλω δίπλα και στα w10 κρασαρε! Και όχι μόνο αυτό. Η φόρτωση λίστας αργεί θεαματικά!! Ενώ αρκετές φορές το σφάλμα που έβγαζε για πρόβλημα σύνδεσης ήταν τελικά bug. Στα 8.1 η υλοποίηση είναι άψογη. Το ίδιο και το tapatalk. Μην επεκταθώ, αξίζει να δείξω βίντεο κάποια στιγμή..

 

 

 

3) Η εφαρμογή καιρού στα w10 είναι πιο προσεγμένη και με καλύτερο live tile.

 

 

 

4) Όπως ανέφεραν κι άλλοι εδώ, το swipe στα ελληνικά παρέμεινε με την επιστροφή στα 8.1, αλλά είναι λίγο πιο άστοχο, αλλά οκ.. Επισης είναι σαφώς πιο σβέλτο γενικά το πληκτρολόγιο στα 8.1.

 

 

 

Γενικά δεν θα μου λείψει το παραμικρό από τα 10αρια. Τα 8.1 είναι εκείνα που αγαπήσαμε γιατι είναι σπαρτιάτικα και δεν προσπαθούν να μοιάσουν σε άλλα. Συστήνω ανεπιφύλακτα την επιστροφή στα 8.1.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

@Dihnekis300

Θα σου πω τι έκανα εγώ μιας και είχα και εγώ το 532, αφού λοιπόν έκανα την μετάβαση στα 10 στο 532 κι αφού ξετρελάθηκα με αυτό που είδα, προτίμησα να βάλω στο συρτάρι το 532 και πήγα και αγόρασα το φθηνό και με ήδη περασμένα τα Win 10 550, και όπως έχω γράψει στο νήμα του 550 ευχαριστιέμαι και λειτουργικό και τηλέφωνο.

Με την σειρά μου οφείλω να ζητήσω κι εγώ μια συγγνώμη αν είπα κάτι παραπάνω, αλλά έχω βαρεθεί να ακούω όλο παράπονα. Κι εγώ έχω, αλλά δεν κάθομαι να πρήζω όλους εδώ μέσα συνέχεια. Ψάχνω και βρισκω λύσεις, άμα θέλουμε μπορούμε.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες δεν είναι λύση πάντοτε. Υπάρχει εκεί έξω ένας σωρός κόσμος που έχει συσκευές x3x-x4x που θα πάρουν wm10 official.

 

 

 

Η λύση στα προβλήματα που θα αντιμετωπίσει ποια είναι; Να βάλει την συσκευή στο συρτάρι και να πάρει την επόμενη; Αν είναι έτσι ας μη δώσουν εξ αρχής την "αναβάθμιση". Ποιος ο λόγος;

 

 

 

Για μένα είναι θετική η ύπαρξη μιας συζήτησης όπου θα υπάρχει ένα συνεχές feedback για τυχόν βελτιώσεις, ώστε να μπορεί ο οποιοσδήποτε να κρίνει τι τον συμφέρει.

 

 

 

Και εχει μεγάλη σημασία να καταλάβει ο κόσμος ότι τα windows mobile 10 είναι ακόμη σε πειραματική φάση, βλέποντας τα υπέρ και τα κατά.

Link to comment
Share on other sites

θυμιστε μου παρακαλω καποιος πως γυρναμε στα 8.1

 

Windows Recovery Tool.....

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες δεν είναι λύση πάντοτε. Υπάρχει εκεί έξω ένας σωρός κόσμος που έχει συσκευές x3x-x4x που θα πάρουν wm10 official.

 

 

 

Η λύση στα προβλήματα που θα αντιμετωπίσει ποια είναι; Να βάλει την συσκευή στο συρτάρι και να πάρει την επόμενη; Αν είναι έτσι ας μη δώσουν εξ αρχής την "αναβάθμιση". Ποιος ο λόγος;

 

Δεν κατάλαβες τι είπα, εγώ δεν εννόησα πως άφησα στο συρτάρι το 532 επειδή είχα κάποιο πρόβλημα με το τηλέφωνο. Είπα πως μου άρεσαν τα Win 10 και αναβάθμισα το 532 αγοράζοντας ένα άλλο τηλέφωνο καλύτερο του 532 (θεωρητικά) πάντα, γιατί στην πράξη μια χαρά δουλεύει και το 532 με τα Win 10. Είχα στο μυαλό μου από την αρχή των Win 10 να αγοράσω ή το 950 ή το 950 XL. Τελικά έκατσε να πάρω το 550 και σύντομα σκοπεύω να πάρω και το 650, κι όλα αυτά λόγω του ότι εμένα με ικανοποίησαν τα Win 10.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλες τις τελευταίες σελίδες και βλέπω ότι επικρατεί ένας χαμός με τις αναβαθμίσεις. Πως μπορούμε να τσεκάρουμε εάν έχουμε την τελευταία έκδοση μιας εφαρμογής? Εννοώ ότι στο store ,υπάρχει δυνατότητα να δούμε το τελευταίο update? Φαίνεται απο κάπου η έκδοση για να την συγκρίνουμε με αυτήν που έχουμε εγκαταστήσει?είμαι region και γλώσσα UK και πραγματικά δεν ξέρω τι αναβαθμίζεται και τι όχι? Και κάτι άλλο απι σήμερα ο edge τρώει απίστευτα κολλήματα. Τρεμοπαίζει η οθόνη κυρίως. Έχω 640 xl.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο 640 με 8.1 μερικά τα έβλεπα μισά. Στα 10 τα έβλεπα κανονικά. Τώρα που γύρισα στα 8.1 πάλι μισά τα βλέπω. Ά ρε microsoft :wacko:

Κάντε σμίκρυνση με τα δάχτυλα στην οθόνη!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν θα μου λείψει το παραμικρό από τα 10αρια. Τα 8.1 είναι εκείνα που αγαπήσαμε γιατι είναι σπαρτιάτικα και δεν προσπαθούν να μοιάσουν σε άλλα. Συστήνω ανεπιφύλακτα την επιστροφή στα 8.1.

 

Αυτό που λες μπορεί να ισχύει στις low end συσκευές. Στο 1520 που έχω εγώ δεν βλέπω κανένα λόγο να γυρίσω στα 8.1

Με τα δεκάρια δουλεύουν όλα καλύτερα. Εξαιρώ μόνο την κατανάλωση μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εσείς έχετε πάρει όλοι τα επίσημα windows 10;;;

 

Μέσω upgrade advisor οι περισσότεροι.. απ'ότι έχει ειπωθεί και σε παλαιότερα μηνύματα αυτή είναι η επίσημη έκδοση (.165) των w10 για την ώρα..αργότερα θα δοθεί και firmaware update.

Nokia 3310, Siemens CX65, LG , Sony K610i , Nokia 5310 Xpress Music, Nokia lumia 525 , Microsoft Lumia 535 , Lumia 730, Lumia 630 (1 week), Lumia 650, Xiaomi Mi A2 Black
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες μπορεί να ισχύει στις low end συσκευές. Στο 1520 που έχω εγώ δεν βλέπω κανένα λόγο να γυρίσω στα 8.1

 

 

Με τα δεκάρια δουλεύουν όλα καλύτερα. Εξαιρώ μόνο την κατανάλωση μπαταρίας.

 

 

 

Ίσως να ισχύει αυτο που λες. Βέβαια, δεν μπορεί να αποτελέσει και δικαιολογία.. Παρα ταύτα βλέπω πως ορισμένα θέματα είναι παντού.

 

 

 

Επίσης μη ξεχνάς πως αν δεν βάλεις δυο συσκευές με 8.1 και wm10 διπλα-δίπλα, τότε τις διαφορες μπορεί να μη τις δεις ποτέ, γιατι μπορεί ακόμη να μη σε απασχολήσουν. Τα 8.1 είναι αδιαμφισβήτητα πιο σβέλτα, γιατί είναι πιο λιτά.

 

 

 

Εγώ αναφέρθηκα σε 5-6 βασικά πράγματα τα οποία χάθηκαν απο την μετάβαση στα wm10, αλλά ηταν εκείνα για τα οποία είχα (προσωπικά) επιλέξει τα windows phone έναντι των άλλων. Έτσι παραμένω μόνιμα στα 8.1.

Link to comment
Share on other sites

Μέσω upgrade advisor οι περισσότεροι.. απ'ότι έχει ειπωθεί και σε παλαιότερα μηνύματα αυτή είναι η επίσημη έκδοση (.165) των w10 για την ώρα..αργότερα θα δοθεί και firmaware update.

 

Η τελευταία επίσημη έκδοση είναι .165 ?η' .164 ?

Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλες τις τελευταίες σελίδες και βλέπω ότι επικρατεί ένας χαμός με τις αναβαθμίσεις. Πως μπορούμε να τσεκάρουμε εάν έχουμε την τελευταία έκδοση μιας εφαρμογής? Εννοώ ότι στο store ,υπάρχει δυνατότητα να δούμε το τελευταίο update? Φαίνεται απο κάπου η έκδοση για να την συγκρίνουμε με αυτήν που έχουμε εγκαταστήσει?είμαι region και γλώσσα UK και πραγματικά δεν ξέρω τι αναβαθμίζεται και τι όχι? Και κάτι άλλο απι σήμερα ο edge τρώει απίστευτα κολλήματα. Τρεμοπαίζει η οθόνη κυρίως. Έχω 640 xl.

 

Κάποιος κάποια βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

Η εκδοση καποιας εφαρμογης, οπως και το αντιστοιχο changelog, φαινονται μονο αν το εχει επιλεξει ο developer.

Μεγαλη βλακεια της microsoft αυτη η ελλειψη πληροφοριων, και ελπιζω να το διορθωσει, γιατι το ζητανε πολλοι.

Αν θες να εχεις καλυτερο ελεγχο του τι αναβαθμιζεται και ποτε, μπορεις να απενεργοποιησεις τις αυτοματες αναβαθμισεις εφαρμογων, απο τις επιλογες του store.

Link to comment
Share on other sites

Μέσω upgrade advisor οι περισσότεροι.. απ'ότι έχει ειπωθεί και σε παλαιότερα μηνύματα αυτή είναι η επίσημη έκδοση (.165) των w10 για την ώρα..αργότερα θα δοθεί και firmaware update.

 

Η τελευταία επίσημη έκδοση είναι .165 ?η' .164 ?

 

δεν υπαρχει κατι πανω απο την 164!

10.0.10586.164 τελευταια επισημη

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει κατι πανω απο την 164!

10.0.10586.164 τελευταια επισημη

 

Τυπογραφικό λάθος, ναι 164 ηθελα να γράψω..συγνώμη για την αναστάτωση :worry:

Nokia 3310, Siemens CX65, LG , Sony K610i , Nokia 5310 Xpress Music, Nokia lumia 525 , Microsoft Lumia 535 , Lumia 730, Lumia 630 (1 week), Lumia 650, Xiaomi Mi A2 Black
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος κάποια βοήθεια?

 

Η εκδοση καποιας εφαρμογης, οπως και το αντιστοιχο changelog, φαινονται μονο αν το εχει επιλεξει ο developer.

Μεγαλη βλακεια της microsoft αυτη η ελλειψη πληροφοριων, και ελπιζω να το διορθωσει, γιατι το ζητανε πολλοι.

Αν θες να εχεις καλυτερο ελεγχο του τι αναβαθμιζεται και ποτε, μπορεις να απενεργοποιησεις τις αυτοματες αναβαθμισεις εφαρμογων, απο τις επιλογες του store.

 

αρα δεν μπορουμε να ξερουμε τι version εχουμε. μπραβο τους. ενα αυτο και ενα με την φωνητικη πλοηγηση και με βλεπω να αλλαζω παλι προς αλλη πλαρφορμα. οτι καλο εχουν το καταστρεφουν. δεν εχει λογικη αυτο. πραγματικα.

Link to comment
Share on other sites

αρα δεν μπορουμε να ξερουμε τι version εχουμε. μπραβο τους. ενα αυτο και ενα με την φωνητικη πλοηγηση και με βλεπω να αλλαζω παλι προς αλλη πλαρφορμα. οτι καλο εχουν το καταστρεφουν. δεν εχει λογικη αυτο. πραγματικα.

 

 

 

Δεν ξέρω ποιο κινητό έχεις, αλλά να ξέρεις πως ένα μεγάλο κομμάτι των προβλημάτων θα λυθεί επιστρέφοντας στα 8.1. Εγώ έκανα roll back στο 435 και άφησα το 532 στα 10αρια. Μιλάμε ότι όσο τα βάζω διπλα δεν πιστεύω τις διαφορές. Ο edge παρόλο που σου δίνει την εντύπωση ότι είναι γρηγορότερος, είναι αρκετά πιο αργός και μάλιστα αρκετές φορές κρασαρει. Έχει μεν γρηγορότερο scrolling, αλλά είναι άχρηστο καθως δεν κρατάει στην μνήμη το κομμάτι που δεν φαίνεται στην οθονη.

 

 

 

Σε 3 ιστοσελίδες τα αποτελέσματα ήταν κατά του edge με εμφανή διαφορά! Και την στιγμή που το 435 είναι 2πυρηνο, έναντι του 4πυρηνου 532.

 

 

 

Τελοσπαντων, αυτό που βλέπω είναι ότι τα windows 10 mobile ήταν παντελώς ανέτοιμα για τις low-end συσκευές.. Και μαζί με αυτό χάθηκε ο απλοϊκός χαρακτήρας των Windows phone μοιάζοντας περισσότερο στα άλλα λειτουργικά (εμφάνιση) και αποκτώντας πολλές απο τις κακές συνήθειες τους.

Link to comment
Share on other sites

Low end είναι και το 640 και με τα 10άρια πάει πολύ καλύτερα,εκτός από την ελαφρά τσιμπημένη κατανάλωση μπαταρίας.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το συμπεριβαλα και το 640... Μα βρε παιδιά όταν αναφερόμαστε "μια χαρα", δεν εννοούμε το να μπορείς να βάλεις μια ολόκληρη εικόνα στο backround, να έχεις ενα ολοκληρωμένο action center , πιο οργανωμένες ρυθμίσεις και Swype στα ελληνικά.

 

 

 

Που είναι το μια χαρά; Στο ότι δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΜΙΑ λειτουργία που να γίνεται πιο γρήγορα; Στο ότι πρέπει να "έχεις τύχη" για να σου δουλεύουν ολα καλά; Στο ότι βασικές εφαρμογές που δούλευαν άψογα πριν, τωρα είναι προβληματικές; Στο ότι ο edge είναι πιο αργός απο τον ΙΕ και προβληματικός; Στο ότι τα email τα διαβάζεις με scrolling; Στο ότι για να κάνεις κλήση είναι λες και έχεις android 4ετιας με 512mb ram, ενω πριν πετούσε; Στο οτι το OneNote είναι καλύτερο στα android παρα στα 10αρια; Κάντε μια βόλτα απο το "Σχόλια των Windows" να δείτε τι χαμός γίνεται... Εφαρμογές που δεν λειτουργούν, λειτουργίες που εξαφανίζονται.. Σορρυ αλλα δεν είναι έτσι οι αναβαθμίσεις. Ούτε δέχομαι το "αν έχεις τύχη διάβαινε".

 

 

 

Γενικότερα το σύστημα "βάρυνε", και αυτό δεν εχει να κάνει με το αν το κινητό είναι το 640 ή το 532.. Εχει να κάνει με τα ίδια τα W10..

Link to comment
Share on other sites

Low end είναι και το 640 και με τα 10άρια πάει πολύ καλύτερα,εκτός από την ελαφρά τσιμπημένη κατανάλωση μπαταρίας.

 

Να κάτι που δεν έχω. Τουλάχιστον ίδια κατανάλωση, για να μην πω καλύτερη. Και καθόλου υπερθέρμανση.

 

Το πρόβλημα όμως, με το κρασάρισμα, όταν ρυθμίζει κάποιος όριο στο data usage και επιλέγει save, ακόμα εκεί.

 

Ακόμα, αυτό με την καθυστέρηση σε όλο το OS, επίσης ισχύει.

 

Θέλει αρκετή δουλειά το OS ακόμα, που δε βλέπω να γίνεται. Όσο κι αν μου αρέσει...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Να κάτι που δεν έχω. Τουλάχιστον ίδια κατανάλωση, για να μην πω καλύτερη. Και καθόλου υπερθέρμανση.

 

Το πρόβλημα όμως, με το κρασάρισμα, όταν ρυθμίζει κάποιος όριο στο data usage και επιλέγει save, ακόμα εκεί.

 

Ακόμα, αυτό με την καθυστέρηση σε όλο το OS, επίσης ισχύει.

 

Θέλει αρκετή δουλειά το OS ακόμα, που δε βλέπω να γίνεται. Όσο κι αν μου αρέσει...

 

το δοκίμασα αυτό με το data που λες τόσες μέρες.

Δουλεύει σε μένα.:lol:

Τώρα για την μπαταρία,και πάλι μια μέρα βγάζω όπως και πριν,αλλά μερικές εφαρμογές καίνε περισσότερο αν κάτσεις και το δεις.

Και για τις εφαρμογές,οι περισσότερες και στα 8.1 και στα 10 το ίδιο αργά ανοίγουν.

τώρα παραπάνω μιλάμε για το 435....οκ δεν τα σηκώνει όπως φαίνεται.Αυτό δεν κάνει απαραίτητα κακά τα 10.

Απλά όπως και να το κάνουμε η συσκευή είναι πολύ πίσω σε specs.

Σε αυτό βέβαια φταίει η ms που είπε πως θα τα δώσει σε όλους.

Θέλουν δουλειά τα 10;Φυσικά.Θέλουν χθες κιόλας.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

το δοκίμασα αυτό με το data που λες τόσες μέρες.

Δουλεύει σε μένα.:lol:

 

..........Why you do dis?......... :lol:

 

Τώρα για την μπαταρία,και πάλι μια μέρα βγάζω όπως και πριν,αλλά μερικές εφαρμογές καίνε περισσότερο αν κάτσεις και το δεις.

Και για τις εφαρμογές,οι περισσότερες και στα 8.1 και στα 10 το ίδιο αργά ανοίγουν.

τώρα παραπάνω μιλάμε για το 435....οκ δεν τα σηκώνει όπως φαίνεται.Αυτό δεν κάνει απαραίτητα κακά τα 10.

Απλά όπως και να το κάνουμε η συσκευή είναι πολύ πίσω σε specs.

Σε αυτό βέβαια φταίει η ms που είπε πως θα τα δώσει σε όλους.

 

Η ms φταίει, σε όλα. Και καθυστέρηση και μισό update (χωρίς firmware) και όχι σε όλες τις συσκευές. Και βγαίνει και καπάκι ο Myerson και λέει ότι τα wm δε θα είναι στο κέντρο των δραστηριοτήτων τους... Είναι να απορείς.... :dizzy:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

το έκανα γιατί δεν το είχα δοκιμάσει τόσο καιρό.:lol:

δεν είναι να απορείς πλέον.

Δουλεύει το κρατάς.

Δεν δουλεύει;πίσω στα 8,1 η πέταμα πλέον.

Καμία μέση λύση δεν είναι πιστεύω καλύτερη.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...