Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σώπα και έστρωσε το θέμα με το ημερολόγιο. Περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει και με τα email, μπας και αρχίσει να παλεύεται η κατάσταση..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ε...πες το να μην το έχω απορία.

 

Θα δώσουν το firmware "πακέτο" με το Redstone (και πάλι μπορεί και όχι), τη μέρα επετείου των Windows, αλλά όχι σε όλες τις συσκευές και θα λανσάρουν έστω μία συσκευή, που θα είναι full updated και θα κάνει μπαμ η διαφορά, με τις παλαιότερες συσκευές. Για όσους έχουν συσκευές, που δε θα πάρουν κάποιο από τα updates, θα υπονοήσουν να πάρουν μία από τις νέες, full updated, συσκευές....

 

Εννοείται ότι όλο το παραπάνω είναι προσωπική μου άποψη, όπως επίσης υπάρχει η πιθανότητα να βγω τελείως λάθος.

 

Sorry, Chryssostomos.....

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Θα δώσουν το firmware "πακέτο" με το Redstone (και πάλι μπορεί και όχι), τη μέρα επετείου των Windows, αλλά όχι σε όλες τις συσκευές και θα λανσάρουν έστω μία συσκευή, που θα είναι full updated και θα κάνει μπαμ η διαφορά, με τις παλαιότερες συσκευές. Για όσους έχουν συσκευές, που δε θα πάρουν κάποιο από τα updates, θα υπονοήσουν να πάρουν μία από τις νέες, full updated, συσκευές....

 

Εννοείται ότι όλο το παραπάνω είναι προσωπική μου άποψη, όπως επίσης υπάρχει η πιθανότητα να βγω τελείως λάθος.

 

Sorry, Chryssostomos.....

 

Διαφωνώ κάθετα. Όπως έχω ξαναγράψει, στόχος της ms δεν είναι να κονομήσει από τις πωλήσεις κινητών. Αλλού είναι η κονόμα. Όχι αν υποχρεώσει το 1,1% να αγοράσει νέο lumia. Το ότι μείωσε τον αριθμό κυκλοφορίας lumia συσκευών για να δώσει χώρο στους άλλους (HP Alcatel κλπ) και έδωσε εκατομμύρια δωρεάν windows 10 σε pc+tablet δείχνει ότι στόχος της είναι η έστω δωρεάν καθιέρωση των 10ριων παντού ώστε να κερδίσει από τις υπόλοιπες υπηρεσίες της (bing, outlook, onedrive κλπ). Η google από που κερδίζει?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα δώσουν το firmware "πακέτο" με το Redstone (και πάλι μπορεί και όχι), τη μέρα επετείου των Windows, αλλά όχι σε όλες τις συσκευές και θα λανσάρουν έστω μία συσκευή, που θα είναι full updated και θα κάνει μπαμ η διαφορά, με τις παλαιότερες συσκευές. Για όσους έχουν συσκευές, που δε θα πάρουν κάποιο από τα updates, θα υπονοήσουν να πάρουν μία από τις νέες, full updated, συσκευές....

 

Εννοείται ότι όλο το παραπάνω είναι προσωπική μου άποψη, όπως επίσης υπάρχει η πιθανότητα να βγω τελείως λάθος.

 

Sorry, Chryssostomos.....

 

κοίτα δεν θα πω ότι έχεις δίκιο η άδικο αλλά πάντως κάτι τρέχει...και με χαλάει γιατί ούτε αναβάθμιση στα branded ούτε firmware για κάθε συσκευή ξεχωριστά και αρκετές αποχώρησης από το store.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω προβλημα με τα 10αρια στο 640XL που εχω. Μετα την αναβαθμιση εχασα τις επαφες μου,εχω λογαριασμο outlook και ενω τον εχω βαλει δεν υπαρχει κουμπθ να κανω συγχρονισμο,αλλα ουτε και απο τον λογαριασμο μου σε Η/Υ μπορω να δω τις επαφες μου ενω σε hotmail βλεπω επαφες τι γινεται; πως μπορω να παρω τις επαφες μου;

Το εχω δει και σε αλλο 640XL ενω σε 535 ολα καλα. Μπορει καποιος να βοηθησει;

Παιδια καποια βοηθεια;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καποια βοηθεια;

 

Αν καταλαβα καλα βλεπεις κανονικα τις επαφες σου στο people.live.com και οταν πηγαινεις στην εφαρμογή people του τηλεφωνου και κανεις παρατεταμενο ταπ στον λογαριασμο του hotmail σου βγαζει το υπομενου που λεει συγχρονισμος το πατας και δεν συγχρονιζει? Αν ναι, η μονη λυση που δουλεψε ηταν hard reset του τηλεφωνου (επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων). Ξαναδοκιμασε με το παρατεταμενο πατημα πανω στο λογαριασμο και να πατησεις το sync που θα βγαλει το αναδυωμενο μενου μπας και αποφυγεις το ρεσετ.

Edited by georgb
Link to comment
Share on other sites

Φιλε georgb εχω λογαριασμο outlook στο τηλεφωνο οχι hotmail, μπορω να κανω το ιδιο ηαι στον λογαριασμο μου; την εφαρμογη people στο τηλεφωνο δεν την βλεπω πρεπει να την κατεβασω απο το store;

Ευχαριστω!

 

μια διευκρινιση η εφαρμογη people ειναι η επαφες microsoft; γιατι απο το 535 της γυναικας μου πατοντας πανω στο λογαριασμο outlook δεν μου βγαζει επιλογη συγχρονισμου.

Edited by niotheros
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

μια διευκρινιση η εφαρμογη people ειναι η επαφες microsoft; γιατι απο το 535 της γυναικας μου πατοντας πανω στο λογαριασμο outlook δεν μου βγαζει επιλογη συγχρονισμου.

 

Ναι οι επαφές είναι.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε georgb εχω λογαριασμο outlook στο τηλεφωνο οχι hotmail, μπορω να κανω το ιδιο ηαι στον λογαριασμο μου; την εφαρμογη people στο τηλεφωνο δεν την βλεπω πρεπει να την κατεβασω απο το store;

Ευχαριστω!

 

Είτε outlook είτε hotmail είναι το ίδιο και το αυτό....

Για τσέκαρε το λινκ σου λέει να το εγκαταστήσεις ή ότι είναι ήδη;;;

https://www.microsoft.com/el-gr/store/apps/microsoft-people/9nblggh10pg8?tduid=(fa53c16c0af09771a5a277753d865090)(259740)(2804583)()()

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε η ενημέρωση του outlook. Κατέβασε 22.1mb.

Δεν έχει έχει αλλάξει η εικόνα των mails όταν υπάρχουν φωτογραφίες, πάλι μία από τα ίδια.

Οριστικά στο συρτάρι.

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε η ενημέρωση του outlook. Κατέβασε 22.1mb.

Δεν έχει έχει αλλάξει η εικόνα των mails όταν υπάρχουν φωτογραφίες, πάλι μία από τα ίδια.

Οριστικά στο συρτάρι.

To πρωι μου ηρθε και εμενα η αναβαθμιση του outlook, μαζι με το office apps, αλλα βλεπω πλεον διαφορα στο rendering των mail με εικονες. Πλεον δεν χρειαζεται scrolling δεηια-αριστερα. Η εκδοση που εχω τωρα ειναι η 17.6769.40722.0. Εχεις την ιδια εκδοση;;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν έχει έρθει ακόμα η αναβάθμιση στο outlook! Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω, ότι ακόμα και έτσι, ένα zoom out δουλειά είναι. Έτσι τα διαβάζω τα mail και δεν έχω κανένα θέμα. Προφανώς και θα έπρεπε να κάνει render αλλά εντάξει δεν νομίζω να καταστραφούμε από αυτό.. :lol: :lol: :lol:

 

Καλύτερα να μου έδινε μια αναβάθμιση με καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας, και ας μου έδειχνε ένα γράμμα τη φορά στα mail. :p :p :p

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και θα έπρεπε να κάνει render αλλά εντάξει δεν νομίζω να καταστραφούμε από αυτό.. :lol: :lol: :lol:

 

Όλο το σχέδιο της MSFT για τα Windows Phone/Mobile είναι αυτό, δίνει κάτι και σε κάνει μετά να πιστεύεις ότι δεν είναι τόσο σημαντικό και με 2-3 κινήσεις παραπάνω θα σαι καλυμμένος. :p

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ εκτός από τον αποπάνω. Έχει και μάλιστα τεράστια σημασία γιατί το smartphone υπάρχει για να σου κάνει την ζωή εύκολη. Έλα μωρέ, μερικά κλικ, έλα μωρέ χωρίς firmware, έλα μωρέ εφαρμογές υπάρχουν, άσχετα αν δεν δουλεύουν, έλα μωρέ, έλα μωρέ, έλα μωρέ.....

Όχι κύριοι, αυτό πρέπει να είναι έτσι, το άλλο αλλιώς τέλος.

Είναι κουτσό και κουτσό θα παραμείνει .-

Link to comment
Share on other sites

Όλο το σχέδιο της MSFT για τα Windows Phone/Mobile είναι αυτό, δίνει κάτι και σε κάνει μετά να πιστεύεις ότι δεν είναι τόσο σημαντικό και με 2-3 κινήσεις παραπάνω θα σαι καλυμμένος. :p

Χαχαχα!! Καλο!! Αρχιζει και θυμιζει ομως Apple....

Δεν μπορω να πω παντως οτι το rendering δουλευει αφογα στο 100% των περιπτωσεων. Θα το τεσταρω τις επομενες μερες και θα γραψω. Παντως σιγουρα ειναι καλυτερα απο πριν, καμια σχεση.

 

Παντως με χαλασε λιγο η επισημη θεση της MSFT στο build conference οτι το 2016 τα WP ειναι στο τελευταιο βαγονι....Φοβαμαι μηπως αυτο σημαινει περαιτερω αδιφορια για της MSFT εφαρμογες για τα W10M προς οφελος των αντιστοιχων iOS/Android. Μια αλλα αναγνωση της ειδησης ειναι οτι πλεον με την ενοποιημενη πλατφρομα οτι βγαινει στα W10 θα το εχουμε ετσι και αλλιως στα W10M.....Δεν ξερω αν θα ισχυει το δευτερο...παντως η μηδενικη αναφορα σε νεα MObile features που θε ρθουν το καλοκαιρο με την Redstone με προβληματιζει λιγο.....

Link to comment
Share on other sites

Ας μετονομάσει κάποιος το thread σε windows 10 mobile γκρίνια series γιατί αυτό επικρατεί εδώ. Σίγουρα έχει τα προβλήματά του και μειονεκτήματα αλλά για να έχουμε εμείς εδω wp κάποιος λόγος θα υπάρχει. Σε όλα τα λειτουργικά υπάρχουν κάποια προβλήματα. Όποιος πιστεύει οτι το ios ή το android είναι τόσο τέλεια απορώ γιατί παραμένει με wp και χαλάει τη ζαχαρένια του.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο 930 δεν βρήκα πρόβλημα με το firmware. Ακόμα και αυτό που αναφέρουν για τον ήχο είναι θέμα hardware με σύνηθες πρόβλημα των μικροφώνων 3 και 4 στις συσκευές που θέλει επισκευή για να λυθεί. Σε εμένα μετά την αναβάθμιση μου έφτιαξε ακόμα και η ασυμβατότητα του miracast που είχε στα 8αρια με την συγκεκριμένη τηλεόραση που έχω.
Link to comment
Share on other sites

Ας μετονομάσει κάποιος το thread σε windows 10 mobile γκρίνια series γιατί αυτό επικρατεί εδώ. Σίγουρα έχει τα προβλήματά του και μειονεκτήματα αλλά για να έχουμε εμείς εδω wp κάποιος λόγος θα υπάρχει. Σε όλα τα λειτουργικά υπάρχουν κάποια προβλήματα. Όποιος πιστεύει οτι το ios ή το android είναι τόσο τέλεια απορώ γιατί παραμένει με wp και χαλάει τη ζαχαρένια του.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Κάποιοι κουράσατε με την ατελείωτη γκρίνια:!:

MyPhones: Nokia 2110i, Nokia 6150, Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia N70, Nokia N73ME, Nokia 5800XM, Nokia C7, Nokia L920 (Win10), Nokia L625 (Win8.1), Microsoft L640, Microsoft L640XL, Microsoft L950DS, Xiaomi Pocophone F1, Xiaomi Poco F2 Pro, Xiaomi Poco F4

MyBands: Xiaomi Mi Band 2, 3, 4, Honor Watch ES, Huawei Watch Fit

Link to comment
Share on other sites

πάντως αυτό που δήλωσε ο Myerson στο συνέδριο Build 2016 ότι τα windows 10 δεν είναι προτεραιότητα για φέτος άφησε πολύς κόσμος....μ@@@ και δυστυχώς δικαιώθηκα όταν πριν κάποιο διάστημα έγραψα εδώ ότι μάλλον θα τα αφήσουν στην άκρη τα smartphone και θα δώσουν βάση στης συσκευές ανω τον 6 inches
Link to comment
Share on other sites

'''Μπορεί οι εκπρόσωποι και τα στελέχη της εταιρείας να έβαλαν στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος τα Windows 10 ως πλατφόρμα συνολικά, ωστόσο δεν έγινε κάποια συγκεκριμένη αναφορά στο mobile λειτουργικό σύστημα της εταιρείας και σε χαρακτηριστικά ή άλλες εξελίξεις γύρω από αυτό.

Ένα demo του Skype που έτρεχε σε ένα smartphone με Windows 10 Mobile δεν εμφανίστηκε παρά για μερικά δευτερόλεπτα κατά την διάρκεια της μαραθώνιας εναρκτήριας παρουσίασης, με την Microsoft να εστιάζει κυρίως στα Windows 10, στο Xbox One και στην πλατφόρμα UWP καθώς και στο Hololens.'''

Αυτό που εννοεί είναι ότι προσεγγίζουν το θέμα ολιστικά μέσω UWP. Δηλαδή μπορεί να μην δείτε πολλές αλλαγές στο λειτουργικό, εκτός από performance και bugs, αλλά θα δείτε πάρα πολλές εφαρμογές και παιχνίδια λόγω UWP. Ότι βγαίνει UWP θα παίζει και στο κινητό. Δεν χρειάζεται να επικεντρωθούν στο ίδιο το κινητό!

Nokia 3310, Siemens CX65, LG , Sony K610i , Nokia 5310 Xpress Music, Nokia lumia 525 , Microsoft Lumia 535 , Lumia 730, Lumia 630 (1 week), Lumia 650, Xiaomi Mi A2 Black
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν έχει έρθει ακόμα η αναβάθμιση στο outlook! Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω, ότι ακόμα και έτσι, ένα zoom out δουλειά είναι. Έτσι τα διαβάζω τα mail και δεν έχω κανένα θέμα. Προφανώς και θα έπρεπε να κάνει render αλλά εντάξει δεν νομίζω να καταστραφούμε από αυτό.. :lol: :lol: :lol:

 

 

 

 

 

Καλύτερα να μου έδινε μια αναβάθμιση με καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας, και ας μου έδειχνε ένα γράμμα τη φορά στα mail. :p :p :p

 

 

 

Δεν είναι έτσι που τα λες. Εμένα με ενοχλεί πάρα πολύ το να μην δείχνει στην οθόνη απευθείας το μήνυμα. Οι άλλοι τα έχουν λύσει από καιρό αυτά τα θέματα. Δεν υπάρχει άλλος χρόνος για δικαιολογίες. Υπάρχει έλλειψη σε πάρα πολλά πράγματα, άλλα το χειρότερο είναι πως τα περισσότερα έγιναν ακόμη χειρότερα. Δεν βρισκω λόγο ύπαρξης του λειτουργικού σε 2 μήνες, Αν δεν μπορεί να προσφέρει κάτι παραπάνω. Μέχρι στιγμής είναι υποκατάστατο και μόνο.

 

 

 

Ο λόγος που υπάρχει αυτό το χάλι με τις ενημερώσεις είναι εκείνος που πολύ εύστοχα ανέφερε κάποιος παραπάνω. Να διαδοθούν τα windows παντού για να κερδίσει από τις εξαιρετικές υπηρεσίες. Τη στιγμή λοιπόν που όλες οι υπηρεσίες είναι διαθέσιμες στις άλλες δυο πλατφόρμες, η αποχώρηση από τα windows phone είναι εύκολη και αναίμακτη. Το παιχνίδι για την MS είναι στα desktop / tablets (επιχειρήσεις) και όχι στο smartphone του Μήτσου και του Τάκη..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...