Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για το φατσαμπούκι fb και το messenger βάλε το

Socialbook Free

https://www.microsoft.com/store/productId/9PJ9DNN46NK0

εγω το δουλεύω με 10αρια σε 640,640χλ,550,650 και είναι αρκετά καλό και ελαφρύ.



Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

για το φατσαμπούκι fb και το messenger βάλε το

Socialbook Free

https://www.microsoft.com/store/productId/9PJ9DNN46NK0

εγω το δουλεύω με 10αρια σε 640,640χλ,550,650 και είναι αρκετά καλό και ελαφρύ.



 

Εξαιρετική εφαρμογή, δεν την είχα υπόψη μου! Σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση :-)

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Techblog.gr: Microsoft Surface Centaurus: Νέα concept renders δείχνουν τον πιθανό σχεδιασμό του laptop.

https://techblog.gr/gadgets/microsoft-surface-centaurus-nea-concept-renders-deichnoyn-ton-pithano-schediasmo-toy-laptop/

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
2019-08B Ενημέρωση για Windows 10 Version 1709 για συσκευές Phone που βασίζονται σε arm, 999,25 ΜΒ μέγεθος. Αρκετά μεγάλη ενημέρωση σήμερα.
Link to comment
Share on other sites

2019-08B Ενημέρωση για Windows 10 Version 1709 για συσκευές Phone που βασίζονται σε arm, 999,25 ΜΒ μέγεθος. Αρκετά μεγάλη ενημέρωση σήμερα.

661.03 MB στο 640

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Φύγαμε όλοι, σιγά-σιγά?

 

Το 950 μου έχει ημ/νία λήξης τη μέρα που το WhatsApp θα σταματήσει να λειτουργεί (εκτός κι αν καταφέρω μέχρι τότε τους πάντες να χρησιμοποιούν Telegram) και προβληματίζομαι ως προς το αν θα έχει όλο το ατομικό μου ιστορικό Αμερικάνος, Κινέζος ή και οι 2 ταυτόγχρονα.

 

Επειδή έψαχνα πρόσφατα για κινητό για συγγ. πρόσωπο, απογοητεύθηκα από αυτό που συνάντησα στο Android (One, stock, με διάφορες επικαλύψεις κλπ). Τόσο αδιάφορο πράγμα στα χέρια μου, δεν πίστευα πως θα ξαναπιάσω.

 

Με τον Microsoft Launcher, τί παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Με τον Microsoft Launcher, τί παίζει?

Σε γυρνάει το μενού σε... παράθυρα!!!

Σαν έχεις Windows Phone. Αλλά το έσβησα αμέσως γιατί με ψιλομπέρδευε σε ορισμένες κινήσεις.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Φύγαμε όλοι, σιγά-σιγά?

 

Το 950 μου έχει ημ/νία λήξης τη μέρα που το WhatsApp θα σταματήσει να λειτουργεί (εκτός κι αν καταφέρω μέχρι τότε τους πάντες να χρησιμοποιούν Telegram) και προβληματίζομαι ως προς το αν θα έχει όλο το ατομικό μου ιστορικό Αμερικάνος, Κινέζος ή και οι 2 ταυτόγχρονα.

 

Επειδή έψαχνα πρόσφατα για κινητό για συγγ. πρόσωπο, απογοητεύθηκα από αυτό που συνάντησα στο Android (One, stock, με διάφορες επικαλύψεις κλπ). Τόσο αδιάφορο πράγμα στα χέρια μου, δεν πίστευα πως θα ξαναπιάσω.

 

Με τον Microsoft Launcher, τί παίζει?

 

Όχι και όλοι! Πάντως δυνατό σε κάμερα και σε σωστή τιμή αν θες τη γνώμη μου παίζει πολύ το Motorola One Vision. Είναι ισάξιο με το 950 και σε νυχτερινές λήψεις.

Τώρα όσον αφορά την ασφάλεια είναι και λίγο υποκειμενικό γιατί με Facebook, Insta κτλ πιάσε τ' αυγό και κούρευτο που λένε.

Link to comment
Share on other sites

Σε γυρνάει το μενού σε... παράθυρα!!!

Σαν έχεις Windows Phone. Αλλά το έσβησα αμέσως γιατί με ψιλομπέρδευε σε ορισμένες κινήσεις.

 

Φαντάζομαι μόνο σαν αρχική οθόνη, έτσι? Δεν είναι shell, όπως τα MUI κλπ?

 

Όχι και όλοι! Πάντως δυνατό σε κάμερα και σε σωστή τιμή αν θες τη γνώμη μου παίζει πολύ το Motorola One Vision. Είναι ισάξιο με το 950 και σε νυχτερινές λήψεις.

Τώρα όσον αφορά την ασφάλεια είναι και λίγο υποκειμενικό γιατί με Facebook, Insta κτλ πιάσε τ' αυγό και κούρευτο που λένε.

 

Καλά, FB/Insta και λοιπό social δεν έχω, μόνο Whats/Viber/Tele (ναι, έχω κόσμο που έχει μόνο το ένα ή δύο από αυτά). Έτσι κι αλλιώς, την αναφορά κινήσεων προς όλους, δεν την γλιτώνω.

 

Ενδιαφέρον φαίνεται το Moto. Είχα κατά νου το Honor20 (μη pro). Θα δούμε κατά τα Χριστούγεννα που λογικά θα κάνω την όποια αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Τα Χριστούγεννα σταματάνε και τα security updates στα 950.

 

https://www.gsmarena.com/motorola_one_vision-9647.php

Καλά λέει ο katsiletra. Έχει και ois και ράδιο και 3,5mm jack.

Που άλλες εταιρίες τα καταργούν. Ίσως να είναι και καλύτερο στις φωτογραφίες...

Ίσως το μόνο που θα σου λείψει να είναι η οθόνη AMOLED.

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τα Χριστούγεννα σταματάνε και τα security updates στα 950.

 

https://www.gsmarena.com/motorola_one_vision-9647.php

Καλά λέει ο katsiletra. Έχει και ois και ράδιο και 3,5mm jack.

Που άλλες εταιρίες τα καταργούν. Ίσως να είναι και καλύτερο στις φωτογραφίες...

Ίσως το μόνο που θα σου λείψει να είναι η οθόνη AMOLED.

 

Το έχω δει από κοντά έχει πολύ καλή απεικόνιση χρωμάτων, και φωτογραφίες βγάζει άριστες.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει από κοντά έχει πολύ καλή απεικόνιση χρωμάτων, και φωτογραφίες βγάζει άριστες.

Ωραία. Οπότε στα υπόψιν το Motorola αν και εικάζω πως θα μπω σε διαδικασία αλλαγής λίγο πιο αργά από εσάς. Υποθέτω κάποια στιγμή του χρόνου το καλοκαίρι. Μακάρι να είναι -αν αντέξει ο browser- προς το τέλος του '20 μπας και αποφύγω το android, έστω και με λίγο μεγαλύτερη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Οπότε στα υπόψιν το Motorola αν και εικάζω πως θα μπω σε διαδικασία αλλαγής λίγο πιο αργά από εσάς. Υποθέτω κάποια στιγμή του χρόνου το καλοκαίρι. Μακάρι να είναι -αν αντέξει ο browser- προς το τέλος του '20 μπας και αποφύγω το android, έστω και με λίγο μεγαλύτερη συσκευή.

 

Προφανώς δεν πας στο μανάβικο, οπότε τί έχεις κατά νου?

 

Κάτι στα πλαίσια της Ανδρομέδας, όπως θα φτάσει να λέγεται?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν πας στο μανάβικο, οπότε τί έχεις κατά νου?

 

Κάτι στα πλαίσια της Ανδρομέδας, όπως θα φτάσει να λέγεται?

Προς το παρόν δεν έχω κάτι κατά νου, γιατί δεν υπάρχει κάτι στον ορίζοντα εκτός από το αναδιπλούμενο μικρό laptop.

Φαίνεται όμως ότι το Core OS έχει προχωρήσει αρκετά. Υποθέτω ότι δε γίνεται τόση φασαρία για να "φορεθεί" το λειτουργικό μόνο σε μικρά αναδιπλούμενα laptop. Πρόκειται για λειτουργικό οικογένειας συσκευών "windows.core device family". Πιθανόν να δούμε και κάποιες συσκευές σε λιγότερες ίντσες. Έστω και 8 να είναι θα την πάλευα αν είναι να σκιπάρω το android.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν δεν έχω κάτι κατά νου, γιατί δεν υπάρχει κάτι στον ορίζοντα εκτός από το αναδιπλούμενο μικρό laptop.

Φαίνεται όμως ότι το Core OS έχει προχωρήσει αρκετά. Υποθέτω ότι δε γίνεται τόση φασαρία για να "φορεθεί" το λειτουργικό μόνο σε μικρά αναδιπλούμενα laptop. Πρόκειται για λειτουργικό οικογένειας συσκευών "windows.core device family". Πιθανόν να δούμε και κάποιες συσκευές σε λιγότερες ίντσες. Έστω και 8 να είναι θα την πάλευα αν είναι να σκιπάρω το android.

 

QFT/QFE, amen to that!

Link to comment
Share on other sites

amen to that!

Στις 2 Οκτωβρίου έχει δρομολογηθεί surface event όπου μάλλον θα παρουσιαστεί συσκευή surface με το 8cx και Windows 10 Arm. Καλό θα ήταν να υπάρχει κάποια αναφορά (έστω και με teaser) του μικρού αναδιπλούμενου laptop με τα Windows Core OS, αν και από ό,τι ακούγεται θα πάει για αρχές του '20 η παρουσίαση του νέου "light" λειτουργικού με υποστήριξη UWP και κατά πάσα πιθανότητα Win32 εφαρμογών (σε συγκεκριμένες συσκευές).

 

Τη βδομάδα κυκλοφόρησαν νέες ενημερώσεις των stock εφαρμογών της MS (tips, camera, groove music + πακέτα γλωσσών) με υποστήριξη για τα Windows.Core ενώ τις τελευταίες δύο βδομάδες έχουν ξεκινήσει να αντικαθίστανται τα εικονίδια σχεδόν όλων των stock εφαρμογών της MS (weather, movies & tv, groove music, file explorer κ.τ.λ.)

 

Το start menu (από εκδόσεις insider της desktop έκδοσης) φαίνεται ότι θα είναι όπως στην παρακάτω εικόνα, όπου είναι εμφανή και τα νέα εικονίδια κάποιων εφαρμογών της MS. Τα live tiles μάλλον καταργούνται ή θα είναι από προεπιλογή απενεργοποιημένα.

EDo0MLRX4AEsfjo.jpg:small

Link to comment
Share on other sites

Στις 2 Οκτωβρίου έχει δρομολογηθεί surface event όπου μάλλον θα παρουσιαστεί συσκευή surface με το 8cx και Windows 10 Arm. Καλό θα ήταν να υπάρχει κάποια αναφορά (έστω και με teaser) του μικρού αναδιπλούμενου laptop με τα Windows Core OS, αν και από ό,τι ακούγεται θα πάει για αρχές του '20 η παρουσίαση του νέου "light" λειτουργικού με υποστήριξη UWP και κατά πάσα πιθανότητα Win32 εφαρμογών (σε συγκεκριμένες συσκευές).

 

Τη βδομάδα κυκλοφόρησαν νέες ενημερώσεις των stock εφαρμογών της MS (tips, camera, groove music + πακέτα γλωσσών) με υποστήριξη για τα Windows.Core ενώ τις τελευταίες δύο βδομάδες έχουν ξεκινήσει να αντικαθίστανται τα εικονίδια σχεδόν όλων των stock εφαρμογών της MS (weather, movies & tv, groove music, file explorer κ.τ.λ.)

 

Το start menu (από εκδόσεις insider της desktop έκδοσης) φαίνεται ότι θα είναι όπως στην παρακάτω εικόνα, όπου είναι εμφανή και τα νέα εικονίδια κάποιων εφαρμογών της MS. Τα live tiles μάλλον καταργούνται ή θα είναι από προεπιλογή απενεργοποιημένα.

EDo0MLRX4AEsfjo.jpg:small

Ναι όντως. Δεν θυμίζει σε τίποτα τα Windows!!!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Στις 2 Οκτωβρίου έχει δρομολογηθεί surface event όπου μάλλον θα παρουσιαστεί συσκευή surface με το 8cx και Windows 10 Arm. Καλό θα ήταν να υπάρχει κάποια αναφορά (έστω και με teaser) του μικρού αναδιπλούμενου laptop με τα Windows Core OS, αν και από ό,τι ακούγεται θα πάει για αρχές του '20 η παρουσίαση του νέου "light" λειτουργικού με υποστήριξη UWP και κατά πάσα πιθανότητα Win32 εφαρμογών (σε συγκεκριμένες συσκευές).

 

Τη βδομάδα κυκλοφόρησαν νέες ενημερώσεις των stock εφαρμογών της MS (tips, camera, groove music + πακέτα γλωσσών) με υποστήριξη για τα Windows.Core ενώ τις τελευταίες δύο βδομάδες έχουν ξεκινήσει να αντικαθίστανται τα εικονίδια σχεδόν όλων των stock εφαρμογών της MS (weather, movies & tv, groove music, file explorer κ.τ.λ.)

 

Το start menu (από εκδόσεις insider της desktop έκδοσης) φαίνεται ότι θα είναι όπως στην παρακάτω εικόνα, όπου είναι εμφανή και τα νέα εικονίδια κάποιων εφαρμογών της MS. Τα live tiles μάλλον καταργούνται ή θα είναι από προεπιλογή απενεργοποιημένα.

EDo0MLRX4AEsfjo.jpg:small

Καθαρά για το mobile κομμάτι, ελπίζω να παραμένουν. Χάνει όλη του την ομορφιά το Λ.Σ. έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως. Δεν θυμίζει σε τίποτα τα Windows!!!

Ναι. Αν και (σχεδόν) το ίδιο start menu θα υπάρχει και στο desktop. Δες στην παρακάτω εικόνα.

Καθαρά για το mobile κομμάτι, ελπίζω να παραμένουν. Χάνει όλη του την ομορφιά το Λ.Σ. έτσι.

Φαίνεται ότι καταργούνται τα live tiles και θα υπάρχουν στατικά εικονίδια. Και το desktop μάλλον έτσι θα είναι (αν αποδειχτεί αρεστή στους χρήστες) όπως φάνηκε στην (κατά λάθος?) διαρροή έκδοση insider. Την απέσυραν άμεσα. Θα δείξει.

EARQMhGXsAAbcj-.jpg:small

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Αν και (σχεδόν) το ίδιο start menu θα υπάρχει και στο desktop. Δες στην παρακάτω εικόνα.

 

Φαίνεται ότι καταργούνται τα live tiles και θα υπάρχουν στατικά εικονίδια. Και το desktop μάλλον έτσι θα είναι (αν αποδειχτεί αρεστή στους χρήστες) όπως φάνηκε στην (κατά λάθος?) διαρροή έκδοση insider. Την απέσυραν άμεσα. Θα δείξει.

EARQMhGXsAAbcj-.jpg:small

 

Όσο κι αν μου αρέσουν τα tiles δυστυχώς η συντριπτική πλειοψηφία δεν τα αποδέχτηκε οπότε εκ των πραγμάτων η ms είναι "υποχρεωμένη" να τα αποσύρει ή έστω να μην τα έχει ως πρώτη επιλογή

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όσο κι αν μου αρέσουν τα tiles δυστυχώς η συντριπτική πλειοψηφία δεν τα αποδέχτηκε οπότε εκ των πραγμάτων η ms είναι "υποχρεωμένη" να τα αποσύρει ή έστω να μην τα έχει ως πρώτη επιλογή

Ναι έτσι είναι. Θα δούμε αν τελικά πάει με το ρεύμα ή τα κρατήσει σε τελικές εκδόσεις. Μελλοντικά σε συσκευές τύπου tablet μπορεί να τύχουν περισσότερης αποδοχής από τους χρήστες και τους devs.

Για τα core os πάντως όσοι (4-5) αρθρογράφοι έχουν δει σε live-demo το start menu του λειτουργικού επιβεβαιώνουν ότι δεν υπάρχουν live tiles.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά, τόση πώρωση με τα αδιάφορα εικονίδια σε mobile έκδοση λειτουργικού?

 

Σε desktop/laptop, να το καταλάβω. Σε tablet, να το χωνέψω.

 

Σε τηλέφωνο, πραγματικά είναι όλη η ομορφιά. Τί να κάνω τα εφέ αλλαγής οθόνης και τα 3d gestures και λοιπές φανφάρες, όταν βλέπω μια ξερή οθόνη μπροστά μου?

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά, τόση πώρωση με τα αδιάφορα εικονίδια σε mobile έκδοση λειτουργικού?

Όπως σωστά γράφει ο Montoya αυτό θέλει η συντριπτική πλειοψηφία. Δεν τους αρέσουν τα πλακάκια.

Επίσης η MS ούτως ή άλλως συσκευή τηλέφωνο (κάτω από 7 ίντσες) δε θα ξαναβγάλει (κατά 99,999%), άρα ένας λόγος παραπάνω για να ακολουθήσει το ρεύμα.

Πάντως το start menu (όπως και να είναι) θα είναι το ίδιο για όλες τις συσκευές, οπότε ακόμη και τηλέφωνο -που λέει ο λόγος- να έριχνε στην αγορά δε θα ήταν καλό να υπάρχει ανακολουθία σε σχέση με τις άλλες συσκευές.

Το ίδιο start menu θα είναι στο surface hub των 50 π.χ. ιντσών, το ίδιο θα είναι σε συσκευές με μικρότερη οθόνη.

Edited by faasf
Link to comment
Share on other sites

Να πω τη μαύρη μου αλήθεια, δεν έχω πειστεί ότι όντως δεν θέλουν ζωντανά παράθυρα οι "χρήστες".

 

Περισσότερο, νομίζω, πήρε η μπάλα ότι είχε να κάνει με "παράθυρο" από τα προβλήματα (υπαρκτά και φανταστικά) του λειτουργικού (πάντα στο mobile κομμάτι αναφέρομαι) και τα διάφορα μικρά ή μεγάλα foul της MS στην πορεία, οπότε απαξιώθηκε το όλο εγχείρημα συνολικά.

 

Είναι αστείο ακόμα και σήμερα (λειτουργικό σε κατάσταση zombie, χωρίς την παραμικρή προσθήκη εδώ και μήνες/χρόνο και με τα κομμάτια του σιγά-σιγά να "πέφτουν στο χώμα") να βλέπεις τους άλλους δύο να "προσφέρουν" "καινοτομίες" σε δυνατότητες (είτε σε επίπεδο h/w είτε σε εφαρμογές/κόλπα) που τις έχεις στα χέρια σου από την 1η στιγμή, αλλά τελικά να παραμένει λειψό το "δικό σου" επειδή δεν είχε 26 διαφορετικές εφαρμογές για "ημερολόγιο γόνιμων ημερών".

 

Προφανώς ότι έγραψε-έγραψε. Πάντως, προσωπικά στις 7'' δεν θα πάω για "κινητό", ακόμα και για παράθυρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...