Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως, προσωπικά στις 7'' δεν θα πάω για "κινητό", ακόμα και για παράθυρα.

Ούτε κι εγώ. Όλη η γοητεία ήταν στα πλακάκια (live tiles) για μένα! Ακόμα και κάτω από 7" να βγάλει, θα μοιάζει με τα υπόλοιπα Smartphones.

Σήμα κατατεθέν ήταν για μένα τα live tiles στα Windows. Από μακριά ξεχώριζε βλέποντας την οθόνη, ότι η συσκευή έχει Windows επάνω.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Να πω τη μαύρη μου αλήθεια, δεν έχω πειστεί ότι όντως δεν θέλουν ζωντανά παράθυρα οι "χρήστες".

 

Περισσότερο, νομίζω, πήρε η μπάλα ότι είχε να κάνει με "παράθυρο" από τα προβλήματα (υπαρκτά και φανταστικά) του λειτουργικού (πάντα στο mobile κομμάτι αναφέρομαι) και τα διάφορα μικρά ή μεγάλα foul της MS στην πορεία, οπότε απαξιώθηκε το όλο εγχείρημα συνολικά.

 

Είναι αστείο ακόμα και σήμερα (λειτουργικό σε κατάσταση zombie, χωρίς την παραμικρή προσθήκη εδώ και μήνες/χρόνο και με τα κομμάτια του σιγά-σιγά να "πέφτουν στο χώμα") να βλέπεις τους άλλους δύο να "προσφέρουν" "καινοτομίες" σε δυνατότητες (είτε σε επίπεδο h/w είτε σε εφαρμογές/κόλπα) που τις έχεις στα χέρια σου από την 1η στιγμή, αλλά τελικά να παραμένει λειψό το "δικό σου" επειδή δεν είχε 26 διαφορετικές εφαρμογές για "ημερολόγιο γόνιμων ημερών".

 

Προφανώς ότι έγραψε-έγραψε. Πάντως, προσωπικά στις 7'' δεν θα πάω για "κινητό", ακόμα και για παράθυρα.

 

Όταν ο zuckerberg σου δίνει άθλιο app για fb (που έχει και εξαρτάτε από αυτό και η κουτσή Μαρία) και messenger χωρίς κλήσεις/βιντεοκλησεις, όταν πολλοί devs σου έχουν γυρισμένη την πλάτη, τότε δυστυχώς δεν μπορείς να πας μακριά. Αυτό για τα λάθη της ms κλπ νομιζω πως έρχονται τελευταία. Εδώ επιβιώνει το ios που για μένα είναι πολύ κατώτερο των wm αλλά λόγω της πληθώρας εφαρμογών και των must iPhone μεγαλουργεί (σε κέρδη)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να πω τη μαύρη μου αλήθεια, δεν έχω πειστεί ότι όντως δεν θέλουν ζωντανά παράθυρα οι "χρήστες".

Ακόμη και να τα ήθελαν οι χρήστες, το θέμα είναι πόσες εφαρμογές χρησιμοποιούν αυτή τη δυνατότητα. Και από τη στιγμή που δεν υπάρχει και δε θα υπάρξει αυτόνομο mobile λειτουργικό (φαίνεται να) αποφασίστηκε ότι δεν έχουν νόημα. Από ό,τι έχω διαβάσει τα δεδομένα (τηλεμετρία/εφαρμογές) δείχνουν ότι τα live tiles τυγχάνουν ελάχιστης αποδοχής (στις διάφορες εκδόσεις των Windows 10) ακόμη και σε "φανατικούς" χρήστες του λειτουργικού της MS.

Κατά κύριο λόγο τα live tiles είναι χρηστικά σε μικρές οθόνες και η MS δε σκοπεύει να ασχοληθεί με τέτοιου τύπου συσκευές όπως έχει κατ' επανάληψη δηλώσει.

Επίσης τα Windows Core OS, όσον αφορά τις αναδιπλούμενες, αρχικά δεν θα είναι λειτουργικό ανταγωνιστικό των android/IOS, αλλά του Chrome OS και ίσως και του IpadOS μελλοντικά, οπότε τα live tiles δεν είναι απαραίτητα. Το αν στην πορεία αποφασιστεί να ασχοληθούν εκ νέου με ακόμη μικρότερες σε μέγεθος συσκευές δεν αφορά το άμεσο μέλλον.

Κατά τα άλλα... αν ρώταγαν εμένα, θα τους έλεγα να το κρατήσουν ως χαρακτηριστικό έστω και απενεργοποιημένο.

Ούτε κι εγώ. Όλη η γοητεία ήταν στα πλακάκια (live tiles) για μένα! Ακόμα και κάτω από 7" να βγάλει, θα μοιάζει με τα υπόλοιπα Smartphones.

Σήμα κατατεθέν ήταν για μένα τα live tiles στα Windows. Από μακριά ξεχώριζε βλέποντας την οθόνη, ότι η συσκευή έχει Windows επάνω.

Δε βοήθησε αυτό πάντως. Οι χρήστες ζητάνε launchers (να δοκιμάζουν τι τους ταιριάζει) και "ελευθερία".

Edited by faasf
Link to comment
Share on other sites

Όταν ο zuckerberg σου δίνει άθλιο app για fb (που έχει και εξαρτάτε από αυτό και η κουτσή Μαρία) και messenger χωρίς κλήσεις/βιντεοκλησεις, όταν πολλοί devs σου έχουν γυρισμένη την πλάτη, τότε δυστυχώς δεν μπορείς να πας μακριά. Αυτό για τα λάθη της ms κλπ νομιζω πως έρχονται τελευταία. Εδώ επιβιώνει το ios που για μένα είναι πολύ κατώτερο των wm αλλά λόγω της πληθώρας εφαρμογών και των must iPhone μεγαλουργεί (σε κέρδη)

 

Μαζί και το επικό sabotage από το γούγλη.

Αν φταίει η MS εδώ, είναι που δεν πάτησε πόδι. Πόρους+Θέση είχε, απλά δεν θέλησε να τους εξαναγκάσει.

 

Κάπου εδώ να θυμίσουμε ότι όταν έκανε πολύ λιγότερα στριλίκια η MS με το Λ.Σ. της (Win desktop), πέσανε (δικαίως) να τη φάνε οι διάφορες επιτροπές ανταγωνισμού γιατί περιόριζε τις επιλογές του χρήστη και τον οδηγούσε στα δικά της (ναι...όλοι χρησιμοποιούσαμε υποχρεωτικά τον IE πχ...για να κατεβάσουμε FF). Εδώ, άχνα.

 

 

Ακόμη και να τα ήθελαν οι χρήστες, το θέμα είναι πόσες εφαρμογές χρησιμοποιούν αυτή τη δυνατότητα. Και από τη στιγμή που δεν υπάρχει και δε θα υπάρξει αυτόνομο mobile λειτουργικό (φαίνεται να) αποφασίστηκε ότι δεν έχουν νόημα. Από ό,τι έχω διαβάσει τα δεδομένα (τηλεμετρία/εφαρμογές) δείχνουν ότι τα live tiles τυγχάνουν ελάχιστης αποδοχής (στις διάφορες εκδόσεις των Windows 10) ακόμη και σε "φανατικούς" χρήστες του λειτουργικού της MS.

Κατά κύριο λόγο τα live tiles είναι χρηστικά σε μικρές οθόνες και η MS δε σκοπεύει να ασχοληθεί με τέτοιου τύπου συσκευές όπως έχει κατ' επανάληψη δηλώσει.

Επίσης τα Windows Core OS, όσον αφορά τις αναδιπλούμενες, αρχικά δεν θα είναι λειτουργικό ανταγωνιστικό των android/IOS, αλλά του Chrome OS και ίσως και του IpadOS μελλοντικά, οπότε τα live tiles δεν είναι απαραίτητα. Το αν στην πορεία αποφασιστεί να ασχοληθούν εκ νέου με ακόμη μικρότερες σε μέγεθος συσκευές δεν αφορά το άμεσο μέλλον.

Κατά τα άλλα... αν ρώταγαν εμένα, θα τους έλεγα να το κρατήσουν ως χαρακτηριστικό έστω και απενεργοποιημένο.

 

Δε βοήθησε αυτό πάντως. Οι χρήστες ζητάνε launchers (να δοκιμάζουν τι τους ταιριάζει) και "ελευθερία".

 

Δεν διαφωνούμε μαζί σου, πιστεύω. Απλά πλέον πάει η ιστορία σε κάτι εντελώς έξω από τα δικά μας "θέλω".

 

Θα μας σώσει η Huawei, λέτε (γελάω και μόνο που το γράφω).

Link to comment
Share on other sites

Μαζί και το επικό sabotage από το γούγλη.

Αν φταίει η MS εδώ, είναι που δεν πάτησε πόδι. Πόρους+Θέση είχε, απλά δεν θέλησε να τους εξαναγκάσει.

 

Κάπου εδώ να θυμίσουμε ότι όταν έκανε πολύ λιγότερα στριλίκια η MS με το Λ.Σ. της (Win desktop), πέσανε (δικαίως) να τη φάνε οι διάφορες επιτροπές ανταγωνισμού γιατί περιόριζε τις επιλογές του χρήστη και τον οδηγούσε στα δικά της (ναι...όλοι χρησιμοποιούσαμε υποχρεωτικά τον IE πχ...για να κατεβάσουμε FF). Εδώ, άχνα.

Κατά τη γνώμη μου το "ban" από τη Google ήταν ο πιο σημαντικός λόγος (μαζί με τo fb). Δεν ξέρω τι θα μπορούσε να κάνει η MS έτσι ώστε να την πιέσει/πείσει. Εγώ το αποτέλεσμα κοιτάω και τη γκρίνια των χρηστών που διάβαζα κατά καιρούς.

Δεν έκανε κάτι "παράνομο" η Google. Απλά δεν μετέφερε τις εφαρμογές της στα WM10 όπως και δεν υπήρχε περίπτωση να μεταφέρει τον Chrome στα W10Arm και φρόντιζε κατά καιρούς "πονηρά", αλλά καθόλα νόμιμα να "σαμποτάρει" τους άλλους browsers σε σχέση με τις δικές τις υπηρεσίες (π.χ. YouTube).

Δικαίωμά της είναι να μην υποστηρίξει άλλες πλατφόρμες, δικαίωμά της να κάνει απροειδοποίητες αλλαγές κάθε τρεις και λίγο στο YouTube.

Έχουν βεβαιωθεί πάντως πρόστιμα σχετικά με το δικό της λειτουργικό και τις πρακτικές της σε ό,τι έχουν να κάνουν με το Google Play, τη μηχανή αναζήτησης κ.τ.λ.

Απλά πλέον πάει η ιστορία σε κάτι εντελώς έξω από τα δικά μας "θέλω".

Ναι, έτσι φαίνεται. Σε ό,τι αφορά το UI και στις μέχρι τώρα -υπό ανάπτυξη- εκδόσεις.

Σε ό,τι έχει να κάνει με τα άλλα ίσως ικανοποιηθούν κάποια στιγμή τα δικά μου "θέλω".

Υπoστήριξη UWP + Win32 εφαρμογών από όσο το δυνατόν μικρότερη συσκευή και όσο φυσικά το επιτρέπει η εξέλιξη της τεχνολογίας την δεδομένη χρονική στιγμή ώστε να υπάρχει ισορροπία αξιοπρεπών επιδόσεων/βάρους/αυτονομίας. Αν αυτό είναι εφικτό μέχρι το τέλος του '20 γύρω στις 8 ίντσες μια χαρά θα μου είναι και θα αποφύγω και το android. Διαφορετικά... αναγκαστικά.

Θα μας σώσει η Huawei, λέτε (γελάω και μόνο που το γράφω).

Η Huawei ανέφερε ότι αναπτύσσει το λειτουργικό από το '17 και από ό,τι κατάλαβα θέλει να κάνει ό,τι και η MS με τα WCOS, δηλαδή λειτουργικό που να τρέχει σε διαφορετικού τύπoυ συσκευές. Αν καταφέρει το '20/'21 (σύμφωνα με roadmap που είδα), δηλαδή σε 3-4 μόλις χρόνια και έχει ανταγωνιστικό λειτουργικό των android/ios των 14-15 χρόνων και των Windows θα είναι κατόρθωμα. Μακάρι να είναι έτσι, αλλά το βλέπω δύσκολο. Παράλληλα πρέπει να έχει έτοιμα εργαλεία ανάπτυξης, υποστήριξη κ.τ.λ. Λέει ότι θα τα έχει έτοιμα. Θα δείξει. Εντυπωσιακό θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Clip της MS σχετικό με το hardware και μελλοντικές συσκευές. Περιλαμβάνεται στη διαφάνεια της MS το γνωστό concept της Andromeda (από άρθρο του Yahoo) και της ματαίωσης/αναβολής της συσκευής.

Ίσως teaser της Centaurus. Καλό θα ήταν -για όσους θέλουμε να αποφύγουμε εντελώς το android- να συντομεύουν όσο είναι δυνατόν.

https://twitter.com/i/status/1170178469696684033

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε το update, κατέβηκε και ξεκινά εγκατάσταση σε 1-2'.

 

Ελπίζω να μου σώσει την κατάσταση (μάλλον δύσκολο) με τους Χάρτες, αλλά και με 1-2 κουλά που έχουν προκύψει τις τις τελευταίες εβδομάδες.

 

εδιτ: Τζίφος, δυστυχώς.

 

Οι Χάρτες παραμένουν μη εγκαταστήσιμοι, με το ίδιο/γνωστό σφάλμα.

 

Τα άλλα χαζοπροβληματα που είχα διορθώθηκαν, αλλά άντε βγάλε άκρη τώρα.

 

Θα κοιτάξω μήπως λειτουργεί ακόμα το PWA gmaps, να κάνω κουτσά-στραβά τη δουλειά μου, αν και όποτε. Hard Reset δεν κάνω...θέλω 7-8 ώρες να ξαναστήσω τη συσκευή στα μέτρα μου και ειλικρινά δεν τις χαραμίζω.

 

Μέχρι Δεκέμβρη, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, θα έχω φύγει πια...

Edited by Dekaohtoura
Link to comment
Share on other sites

Τι να τους κάνεις τους χάρτες όταν δεν μπορείς να βρεις μια οποιαδήποτε διεύθυνση χωρίς ζογκλερικά. Εδώ και πάνω από ένα χρόνο δεν έχουμε αναζήτηση και πλοήγηση. Και το gps, ενώ ήταν στην αρχή αστραπή, πλέον κάνει πάνω από πέντε λεπτά για να κλειδώσει θέση. Άστα να πάνε. Πολλά στραβά.

Εγώ έχω ένα άλλο πρόβλημα εδώ και πολύ καιρό, το οποίο δεν αφορά το mobile, αλλά το pc. Καμία εφαρμογή uwp που χρησιμοποιεί internet δεν έχει πρόσβαση μ' αυτό. Μόνο οι stock εφαρμογές μπαίνουν. Οι εφαρμογές από το store είναι εντελώς τυφλές. Δεν βγάζω άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Τι να τους κάνεις τους χάρτες όταν δεν μπορείς να βρεις μια οποιαδήποτε διεύθυνση χωρίς ζογκλερικά. Εδώ και πάνω από ένα χρόνο δεν έχουμε αναζήτηση και πλοήγηση. Και το gps, ενώ ήταν στην αρχή αστραπή, πλέον κάνει πάνω από πέντε λεπτά για να κλειδώσει θέση. Άστα να πάνε. Πολλά στραβά.

Εγώ έχω ένα άλλο πρόβλημα εδώ και πολύ καιρό, το οποίο δεν αφορά το mobile, αλλά το pc. Καμία εφαρμογή uwp που χρησιμοποιεί internet δεν έχει πρόσβαση μ' αυτό. Μόνο οι stock εφαρμογές μπαίνουν. Οι εφαρμογές από το store είναι εντελώς τυφλές. Δεν βγάζω άκρη...

 

Μπες στο θέμα για την πλοήγηση, και αναφέρω μια χαρά το θέμα με το gps το οποίο ξαφνικά αργούσε να κλειδώσει.

Για αναζήτηση διεύθυνσης, επίσης έχει αναλυθεί καιρό τώρα...ένα από τα αρκετά τελευταία foul της MS.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ανακοινώθηκαν από τη MS αρκετές Surface συσκευές με Windows 10, Windows 10 Arm, Windows 10X (WCOS) με υποστήριξη Win32 εφαρμογών.

Επίσης ανακοινώθηκε και "Surface Android Phone" (Surface Duo) με πλήρη υποστήριξη από Google. Δεν έχει ξεκαθαριστεί 100% αν τρέχει android, αλλά μου φαίνεται πολύ δύσκολο να είχε την υποστήριξη της Google χωρίς android.

Υπήρχε ως φήμη να υποστηρίζονται android apps στα Windows χωρίς gapps. Εδώ φαίνεται ότι υπάρχει πλήρης υποστήριξη.

EF4jn5XXUAImd0w.jpg

Edited by faasf
Link to comment
Share on other sites

Που ειναι βρε παιδια το surface phone που περιμενετε απο το 2015???

Α τελικα θα ειναι Surface Android Phone ?? Ελα και στα δικα μας εμεις οι ελευθεροι....

Forza Microsoft......!!!!Android και ξερο ψωμι λεμε!!:lol::ninja::X

Link to comment
Share on other sites

Ανακοινώθηκαν από τη MS αρκετές Surface συσκευές με Windows 10, Windows 10 Arm, Windows 10X (WCOS) με υποστήριξη Win32 εφαρμογών.

Επίσης ανακοινώθηκε και "Surface Android Phone" (Surface Duo) με πλήρη υποστήριξη από Google. Δεν έχει ξεκαθαριστεί 100% αν τρέχει android, αλλά μου φαίνεται πολύ δύσκολο να είχε την υποστήριξη της Google χωρίς android.

Υπήρχε ως φήμη να υποστηρίζονται android apps στα Windows χωρίς gapps. Εδώ φαίνεται ότι υπάρχει πλήρης υποστήριξη.

EF4jn5XXUAImd0w.jpg

 

Απ' όλα έχει ο μπαχτσες. Μένει να μάθουμε λεπτομέρειες. Πάντως η ms δείχνει πως ξέρει να ελίσσεται. Ενδιαφέροντα πράγματα. Βέβαια η τιμή θα είναι στα ύψη αλλά και ποια ναυαρχίδα είναι φθηνή σήμερα?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι πως θα μπορούσαν να βγάλουν και σήμερα μια συσκευή πχ τύπου Note 10.

Πάντως το duo δείχνει πολύ ωραίο

https://www.insomnia.gr/articles/microsoft/surface/microsoft-surface-duo-official/

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι πως θα μπορούσαν να βγάλουν και σήμερα μια συσκευή πχ τύπου Note 10.

 

Πάντως το duo δείχνει πολύ ωραίο

 

https://www.insomnia.gr/articles/microsoft/surface/microsoft-surface-duo-official/

Το duo τα σπάει, ξέρουμε πότε αναμένετε η κυκλοφορία;

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το duo τα σπάει, ξέρουμε πότε αναμένετε η κυκλοφορία;

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Χριστούγεννα 2020

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απ' όλα έχει ο μπαχτσες. Μένει να μάθουμε λεπτομέρειες. Πάντως η ms δείχνει πως ξέρει να ελίσσεται. Ενδιαφέροντα πράγματα. Βέβαια η τιμή θα είναι στα ύψη αλλά και ποια ναυαρχίδα είναι φθηνή σήμερα?

Πολύ ενδιαφέροντα. Tο τηλέφωνο δεν το περίμενε κανείς. Εδώ που τα λέμε το είχε ανακοινώσει και επίσημα, ότι δεν ξανά-ασχολείται με τηλέφωνα. Βασικά δεν περίμενε κανείς να κυκλοφορήσει συσκευή κάτω από 7 ίντσες, καθώς η Google είναι αυτή που καθορίζει το παιχνίδι στα smartphones. Αλλά όπως συνήθως γίνεται... τα πράγματα αλλάζουν.

H MS ξέρει να ελίσσεται εδώ και 4-5 χρόνια (με τον Nadella). Υιοθετεί open source projects, προτιμήθηκε από το GitHub προς εξαγορά του, έχει ενσωματώσει native υποστήριξη για Linux στα Windows 10.

Το duo τα σπάει, ξέρουμε πότε αναμένετε η κυκλοφορία;

Τέλος του '20 και μάλλον έως σίγουρο με αναβαθμισμένο hardware (ανακοινώθηκε με τον 855). Πολύ καλό και το Surface Χ (επισκιάστηκε η ανακοίνωση από τις αναδιπλούμενες)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέροντα. Tο τηλέφωνο δεν το περίμενε κανείς. Εδώ που τα λέμε το είχε ανακοινώσει και επίσημα, ότι δεν ξανά-ασχολείται με τηλέφωνα. Βασικά δεν περίμενε κανείς να κυκλοφορήσει συσκευή κάτω από 7 ίντσες, καθώς η Google είναι αυτή που καθορίζει το παιχνίδι στα smartphones. Αλλά όπως συνήθως γίνεται... τα πράγματα αλλάζουν.

 

H MS ξέρει να ελίσσεται εδώ και 4-5 χρόνια (με τον Nadella). Υιοθετεί open source projects, προτιμήθηκε από το GitHub προς εξαγορά του, έχει ενσωματώσει native υποστήριξη για Linux στα Windows 10.

 

 

 

Τέλος του '20 και μάλλον έως σίγουρο με αναβαθμισμένο hardware (ανακοινώθηκε με τον 855). Πολύ καλό και το Surface Χ (επισκιάστηκε η ανακοίνωση από τις αναδιπλούμενες)

Surface X, Surface Neo, Surface Duo, φοβερές συσκευές όλες.

 

Στάλθηκε από το SM-T860 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γνωστό αλλά εδώ γράφουμε για WM10.....

Το ανέβασα και στα δύο νήματα! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πλέον Redmi Note 7...sad day, sad day indeed!

 

Είμαι όλη μέρα στο δρόμο τον τελευταίο μήνα, οπότε τα 2-3 reboot κάθε ημέρα, στο άσχετο, ακόμα και με το κινητό ακίνητο πάνω σε τραπέζι, μαζί και κάποια μικροπροβλήματα...ε, το πήρα απόφαση λίγο νωρίτερα από το Δεκέμβρη που υπολόγιζα.

 

Άντε να δω, πόσο όμοιο μπορώ να το κάνω...

 

Δεν χάνομαι, εννοείται!

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά, τώρα...τα WΡ/WM νικήθηκαν από αυτό το πράμα που λέγεται Android?

 

Δεν αναφέρομαι σε power-users που θα το κάνουν το Λ.Σ. τάνα τους και θα τρομάξει η google η ίδια να το αναγνωρίσει. Μιλάω για το υπόλοιπο μέρος τους/μας (95+%, δηλαδή...μην κοροϊδευόμαστε), τους χρήστες από 10 έως 90 ετών.

 

Τί πράμα είναι τούτο, σύντροφοι? Τί χαζομάρες είναι αυτές? Τί εμπόδια, τί κουλά?

 

Πράματα που στα WM τα κάνεις με 2-3 κινήσεις, θέλουν να πηγαίνεις μέσω Λαμίας Κρήτη, για να φτάσεις Αργοστόλι!

 

Ρουφιάνα (Pun intended) google...στο βγάζω το καπέλο! Εξαρτημένα αντανακλαστικά τους δημιούργησες, αν δεν δουν το εικονίδιο των κλήσεων και της κάμερας εκεί που τους έμαθες τόσα χρόνια, παραλύουν...νομίζουν πως το κινητό δεν παίρνει τηλέφωνο!

 

MS, έχω γίνει θιασώτης σου τρομάρα μου! Αντί για events με τον Μίκυ και σπονσοράρισμα σε κάθε χαζοσειρά για να φαίνεται το Logo σου, έπρεπε να είχες δώσει όλα τα κέρδη σου για 2 χρόνια σε ότι developer κινούνταν για να γίνουν οι εφαρμογές τους από την αρχή (και μετά να τους έδειχνες τις δικές σου/της Nokia εφαρμογές-κοσμήματα).

 

Έπρεπε να είχες εσύ αγοράσει Whatsapp, Insta κλπ...όχι να εξαρτάσαι από το ρομποτόσαυρο.

 

Έπρεπε να είχες επιβραβεύσει με κάθε τρόπο όσους έβγαλαν 6tag, mytube, realarm, 9gag client (Rudy for Prez) κλπ! Βλέπω τα σχόλια στα "εξωτερικά" από όσους αναγκαστικά άλλαξαν πλατφόρμα...τα ίδια γράφουν όλοι, απελπισιά!

 

Τί κακό είναι αυτό που με βρήκε...πραγματικά!

 

Disclaimer:

Για ότι κακό έχει οποιοσδήποτε να πει για τα WM/WP, έχω να πω ακόμα περισσότερα και χειρότερα. Ούτε άγια, ούτε αμόλυντα, ούτε τέλεια ήταν ποτέ. Κάποιες από τις αποφάσεις που πάρθηκαν για την πορεία τους, ήταν απαράδεκτες, εγκληματικές.

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά, τώρα...τα WΡ/WM νικήθηκαν από αυτό το πράμα που λέγεται Android?

 

Δεν αναφέρομαι σε power-users που θα το κάνουν το Λ.Σ. τάνα τους και θα τρομάξει η google η ίδια να το αναγνωρίσει. Μιλάω για το υπόλοιπο μέρος τους/μας (95+%, δηλαδή...μην κοροϊδευόμαστε), τους χρήστες από 10 έως 90 ετών.

 

Τί πράμα είναι τούτο, σύντροφοι? Τί χαζομάρες είναι αυτές? Τί εμπόδια, τί κουλά?

 

Πράματα που στα WM τα κάνεις με 2-3 κινήσεις, θέλουν να πηγαίνεις μέσω Λαμίας Κρήτη, για να φτάσεις Αργοστόλι!

 

Ρουφιάνα (Pun intended) google...στο βγάζω το καπέλο! Εξαρτημένα αντανακλαστικά τους δημιούργησες, αν δεν δουν το εικονίδιο των κλήσεων και της κάμερας εκεί που τους έμαθες τόσα χρόνια, παραλύουν...νομίζουν πως το κινητό δεν παίρνει τηλέφωνο!

 

MS, έχω γίνει θιασώτης σου τρομάρα μου! Αντί για events με τον Μίκυ και σπονσοράρισμα σε κάθε χαζοσειρά για να φαίνεται το Logo σου, έπρεπε να είχες δώσει όλα τα κέρδη σου για 2 χρόνια σε ότι developer κινούνταν για να γίνουν οι εφαρμογές τους από την αρχή (και μετά να τους έδειχνες τις δικές σου/της Nokia εφαρμογές-κοσμήματα).

 

Έπρεπε να είχες εσύ αγοράσει Whatsapp, Insta κλπ...όχι να εξαρτάσαι από το ρομποτόσαυρο.

 

Έπρεπε να είχες επιβραβεύσει με κάθε τρόπο όσους έβγαλαν 6tag, mytube, realarm, 9gag client (Rudy for Prez) κλπ! Βλέπω τα σχόλια στα "εξωτερικά" από όσους αναγκαστικά άλλαξαν πλατφόρμα...τα ίδια γράφουν όλοι, απελπισιά!

 

Τί κακό είναι αυτό που με βρήκε...πραγματικά!

 

Disclaimer:

Για ότι κακό έχει οποιοσδήποτε να πει για τα WM/WP, έχω να πω ακόμα περισσότερα και χειρότερα. Ούτε άγια, ούτε αμόλυντα, ούτε τέλεια ήταν ποτέ. Κάποιες από τις αποφάσεις που πάρθηκαν για την πορεία τους, ήταν απαράδεκτες, εγκληματικές.

 

Τα πες ολα...Μα ολα αγαπητε...

Και ομως ολακερη MS εδωσε πωπουδακι στο android Της Google..Ντροπη της..

Και σκασιλα μου τι κανει σαν εταιρεια και απο που βγαζει πιο πολλα..Ντροπη και αισχος για την κοροιδια στους 5-10 devs που της παρειχαν στο store εφαρμογαρες , οπως ανεφερες εσυ αλλωστε, καθως και για αυτους που την στηριξαν στο mobile σκηνικο απο πολυ νωρις αλλα αυτη τους κρεμασε..Πολλάκις...

Link to comment
Share on other sites

Τα πες ολα...Μα ολα αγαπητε...

Και ομως ολακερη MS εδωσε πωπουδακι στο android Της Google..Ντροπη της..

Και σκασιλα μου τι κανει σαν εταιρεια και απο που βγαζει πιο πολλα..Ντροπη και αισχος για την κοροιδια στους 5-10 devs που της παρειχαν στο store εφαρμογαρες , οπως ανεφερες εσυ αλλωστε, καθως και για αυτους που την στηριξαν στο mobile σκηνικο απο πολυ νωρις αλλα αυτη τους κρεμασε..Πολλάκις...

 

Τώρα συμπληρώνω 24ωρο...τέτοιο σκουπίδι ούτε το φανταζόμουν (το ΛΣ, πάντα)!

 

Ψάχνω να πετάξω, να κόψω, να μπλοκάρω (και ταυτόγχρονα να λειτουργεί ότι θέλω και χρειάζομαι). Παρακαλάω στο XDA να είναι σκύλοι και να μην περάσω τίποτα "μαύρο".

 

Για UI δεν συζητάμε...απελπισιά.

WP: Dark theme, τέλος. ΤΕΛΟΣ, μαμώ! Παντού! Αυτόματα. Εδώ, πρέπει να βγάλει υποστήριξη ο εκάστοτε developer (για όνομα...), ενώ και οι μισές καρτέλες και σελίδες των ρυθμίσεων κλπ δεν υπακούουν...Από μαύρο σε άσπρο, κι ανάποδα!

LiveTiles...σας θέλω! Μου λείπετε, συγγνώμη...ξερό, νεκρό πράμα. Διαφάνεια στα εικονίδια...κλαψ/λυγμ/μαμωωωωωω.

Έχει 2tap2wake...πάλι καλά! Σβήνει την οθόνη με τον proximity...πάλι καλά! Να ενεργοποιεί το μεγάφωνο αυτόματα, δεν τους έκοψε, μαμώ?! Πρέπει να βρω απλικέισο που να μου ζητά πρόσβαση στις φωτό και στις επαφές?

 

Θέλω ρε ξεφτιλισμένο να διαβάσεις τους φακέλους της SD, και να δείχνεις τις φωτό από όπου γουστάρω εγώ...όχι καρ.λά.κι, θα δείξεις ότι γουστάρεις εσύ, όποτε γουστάρεις, αν!

 

Για τις 19 διαφορετικές εφαρμογές "Ημερολόγιο Γόνιμων Ημερών" απέτυχε ρε πστη μου?!

 

Συγγνώμη για τον τόνο, δεν περίμενα τέτοιο πράγμα...έχουμε 2020 ουσιαστικά και δεν έχει προχωρήσει μια μέρα από το 2010 το "Λ".Σ!

 

Για τις εφαρμογές εδώ, δεν αναφέρω καν τα δικά "μας" παιδιά...το μεράκι τους είναι/ήταν άλλο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...