Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

O καθένας είναι όπως τον βολεύει... Εγώ πχ αν υπήρχαν μερικές εφαρμογές συν οι ήδη υπάρχουσες να συμβαδίζουν σε χαρακτηριστικά με αυτές των Android/iOS δεν θα το σκεφτόμουν στιγμή να γυρίσω σε Windows....

 

Η διαχείριση της μπαταρίας και η ομαλότητα του λειτουργικού, όπως και η ευκολία των tiles που τα έχεις όλα στην αρχική σου σε αντίθεση με τα κακάσχημα και τεράστια widgets , είναι μερικά από αυτά που μου έχουν λείψει...

 

Είναι κρίμα να χαντακώνεται ένα τόσο καλό λειτουργικό από τις εφαρμογές... Η Microsoft άργησε να μπει στο παιχνίδι σοβαρά και το πληρώνει.... Τώρα είναι φαύλος κύκλος το «οι χρήστες δεν πάνε σε Windows γιατί δεν έχει εφαρμογές, οι devs δεν φτιάχνουν εφαρμογές γιατί δεν έχει χρήστες το λειτουργικό»... Δύσκολα θα ξεφύγει από αυτό...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

να πω κάτι ακόμα που είναι πρόσφατο με την τρέλα που λέγεται Pokémon GO που εγώ προσωπικά αδιαφορώ αλλα το θέλουν πολλοί και η Nintendo ήθελε απελπιστικά κέρδη και επιτυχίες και όταν έκανε το μπαμ τώρα με το GO ούτε καν ασχολήθηκε με τα Windows phone και προτίμησε να χάσει τους χρηστές Windows πάρα να φτιάξουν την εφαρμογή για Windows.
Link to comment
Share on other sites

O καθένας είναι όπως τον βολεύει... Εγώ πχ αν υπήρχαν μερικές εφαρμογές συν οι ήδη υπάρχουσες να συμβαδίζουν σε χαρακτηριστικά με αυτές των Android/iOS δεν θα το σκεφτόμουν στιγμή να γυρίσω σε Windows....

 

Η διαχείριση της μπαταρίας και η ομαλότητα του λειτουργικού, όπως και η ευκολία των tiles που τα έχεις όλα στην αρχική σου σε αντίθεση με τα κακάσχημα και τεράστια widgets , είναι μερικά από αυτά που μου έχουν λείψει...

 

Είναι κρίμα να χαντακώνεται ένα τόσο καλό λειτουργικό από τις εφαρμογές... Η Microsoft άργησε να μπει στο παιχνίδι σοβαρά και το πληρώνει.... Τώρα είναι φαύλος κύκλος το «οι χρήστες δεν πάνε σε Windows γιατί δεν έχει εφαρμογές, οι devs δεν φτιάχνουν εφαρμογές γιατί δεν έχει χρήστες το λειτουργικό»... Δύσκολα θα ξεφύγει από αυτό...

 

Λοιπον εχεις το one plus 3, ενα απιστευτο κινητο για την τιμη του και σου λειπουν καποια πραγματακια, δεν ειναι τυχαιο αυτο ετσι? Και εγω εχω χρησιμοποιησει αρκετες android ναυρχιδες..και προφανως εμεινα ακομα σε wm γιατι αυτα τα tiles (οταν λειτουργουν σωστα) και καποια χαρακτηριστικα του λειτουργικου ηταν υπεροχα και μοναδικα..αλλα τα 10 αρια εγιναν μεχρι ενα σημειο ενα κακεκτυπο του android..απεκτησαν βαρβατο lag (ειδικα στις Low συσκευες), random επανεκκινησεις, θεματα με εφαρμογες και ενω φαινοταν πως ερχονται ωραια πραματα..τωρα <<καλως τα μαραθα>> που λενε και στο χωριουδακι μου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχεις το one plus 3, ενα απιστευτο κινητο για την τιμη του και σου λειπουν καποια πραγματακια, δεν ειναι τυχαιο αυτο ετσι? Και εγω εχω χρησιμοποιησει αρκετες android ναυρχιδες..και προφανως εμεινα ακομα σε wm γιατι αυτα τα tiles (οταν λειτουργουν σωστα) και καποια χαρακτηριστικα του λειτουργικου ηταν υπεροχα και μοναδικα..αλλα τα 10 αρια εγιναν μεχρι ενα σημειο ενα κακεκτυπο του android..απεκτησαν βαρβατο lag (ειδικα στις Low συσκευες), random επανεκκινησεις, θεματα με εφαρμογες και ενω φαινοταν πως ερχονται ωραια πραματα..τωρα <<καλως τα μαραθα>> που λενε και στο χωριουδακι μου.

Γιατί δεν παίρνεις κι εσύ ένα Android εφόσον το mobile κομμάτι της MS προβλέπεται δυσοίωνο από παντού; ;)

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν παίρνεις κι εσύ ένα Android εφόσον το mobile κομμάτι της MS προβλέπεται δυσοίωνο από παντού; ;)

 

Γιατι εσυ απλα δεν κατανοεις την αντικειμενικη κριτικη που πρεπει να γινεται ή πραγματικοτητα με το τι θελω να εχω εγω..αν δεν με ειχαν τραβηξει τα wp δεν θα ημουν εδω..ουτε θα ασχολιομουν εδω και χρονια με αυτα, ουτε θα τα εχωνα στο κεντρο σχολιων του λειτουργικου για καθε bug που συνανταω οπουδηποτε, λες και για αυτα δεν επρεπε να μεριμνησουν οι ιδιοι. Οταν αντιληφθείς αυτη την τεραστια διαφορα και αποδεχθεις την σκληρη αληθεια με το τι συμβαινει γυρω απο το λειτουργικο και βγαλεις τις παρωπιδες τοτε θα συνεννοηθούμε.

Επισης σε ΞΑΝΑΡΩΤΩ και εδω τι περιμενεις παραπανω απο το υποτιθεμενο surface phone ( σου κανω την χαρη και εστω υποθετω οτι θα βγει - που σιγα μην βγαλουνε κατι τα επομενα χρονια) εκτος απο το σχεδιο ωστε να αντιστρεψει την κατασταση?

Edited by panos9553
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν παίρνεις κι εσύ ένα Android εφόσον το mobile κομμάτι της MS προβλέπεται δυσοίωνο από παντού; ;)

 

Ρε συ evris θα σου πω κάτι γιατί αυτό που λες το είπε και άλλος μέλος σε κάποιον άλλον και ακούγεται κάπως....δεν έχουμε όλοι την δυνατότητα να αλλάζουμε τα κινητά σαν της κάλτσες…και το λέω και για μένα γιατί αν μου περισσεύαν 2-3 κατοστάρικα θα το έκανα σήμερα. Αρα δεν είναι απλά μια κουβέντα και έγινε γιατί πολλοί μπορεί να είναι εγκλωβισμένοι με τα Windows επειδή δεν τους περισσεύουν τα λεφτά να αλλάξουν οποτε κάτι δεν τους αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ evris θα σου πω κάτι γιατί αυτό που λες το είπε και άλλος μέλος σε κάποιον άλλον και ακούγεται κάπως....δεν έχουμε όλοι την δυνατότητα να αλλάζουμε τα κινητά σαν της κάλτσες…και το λέω και για μένα γιατί αν μου περισσεύαν 2-3 κατοστάρικα θα το έκανα σήμερα. Αρα δεν είναι απλά μια κουβέντα και έγινε γιατί πολλοί μπορεί να είναι εγκλωβισμένοι με τα Windows επειδή δεν τους περισσεύουν τα λεφτά να αλλάξουν οποτε κάτι δεν τους αρέσει.

 

Πάνω σε αυτό και μόνο. Δεν χρειάζεται να σου περισσεύουν 2-3 κατοστάρικα. Ειδικά εμάς που "κυκλοφορούμε" στα φόρουμ. Πουλάς/αγοράζεις και σου βγαίνει η μία η άλλη. Άντε να τσοντάρεις και κάτι κέρματα. Στο κάτω κάτω δεν χρειάζεται να πας και σε απλησίαστες συσκευές. Αρκεί να απεγκλωβιστείς από τα Windows (γενικά μιλάω, όχι για σένα).

ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΕΙΡΩΝΙΚΑ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

O καθένας είναι όπως τον βολεύει... Εγώ πχ αν υπήρχαν μερικές εφαρμογές συν οι ήδη υπάρχουσες να συμβαδίζουν σε χαρακτηριστικά με αυτές των Android/iOS δεν θα το σκεφτόμουν στιγμή να γυρίσω σε Windows....

 

Η διαχείριση της μπαταρίας και η ομαλότητα του λειτουργικού, όπως και η ευκολία των tiles που τα έχεις όλα στην αρχική σου σε αντίθεση με τα κακάσχημα και τεράστια widgets , είναι μερικά από αυτά που μου έχουν λείψει...

 

Είναι κρίμα να χαντακώνεται ένα τόσο καλό λειτουργικό από τις εφαρμογές... Η Microsoft άργησε να μπει στο παιχνίδι σοβαρά και το πληρώνει.... Τώρα είναι φαύλος κύκλος το «οι χρήστες δεν πάνε σε Windows γιατί δεν έχει εφαρμογές, οι devs δεν φτιάχνουν εφαρμογές γιατί δεν έχει χρήστες το λειτουργικό»... Δύσκολα θα ξεφύγει από αυτό...

 

Αν και γαυρος, τα είπες όλα.

Άπλα για μένα οι όποιες ελλείψεις δεν υπερνικούν όσα ανέφερες......

 

----- προσθήκη μηνύματος 86 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και και τελευταίο.

Ειπώθηκε ξανά, χαλαρώστε λίγο με τον evris. Το τερματίσατε......

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαλαρώστε γενικά,όσο πάνε τα WP μετά βλέπουμε,σε κανέναν δεν περισσεύουν τα χρήματα,αλλά να λέμε και το ίδιο πράγμα κάθε μέρα στο φόρουμ δεν έχει νόημα.

Εγώ έχω κουραστεί με το τελειώσαμε τη θα κάνουμε η παλιό εταιρεία κ.τ.λ.,έχουμε ότι έχουμε και όταν μπορέσουμε διαλέγουμε τη θα κάνουμε.

Προσωπική άποψη δεν θα αφήσει έτσι εύκολα το παιχνίδι η Microsoft.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω σε αυτό και μόνο. Δεν χρειάζεται να σου περισσεύουν 2-3 κατοστάρικα. Ειδικά εμάς που "κυκλοφορούμε" στα φόρουμ. Πουλάς/αγοράζεις και σου βγαίνει η μία η άλλη. Άντε να τσοντάρεις και κάτι κέρματα. Στο κάτω κάτω δεν χρειάζεται να πας και σε απλησίαστες συσκευές. Αρκεί να απεγκλωβιστείς από τα Windows (γενικά μιλάω, όχι για σένα).

ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΕΙΡΩΝΙΚΑ.

 

Δεν είναι τόσο εύκολο γιατί θα μιλήσω τώρα προσωπικά για μένα και θα σου πω πως δεν παίρνω ποτέ μεταχειρισμένο κινητό (δικό μου κόλλημα) όμως έκανα μια έρευνα να πουλήσω το δικό μου…με το ζόρι πιάνει 70€ (προτιμώ να το βάλω σε συρτάρι αντί να το δώσω 70) αρα να πάρεις android mid καλό θες 300 και πάλι δεν είναι εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

Μια ενδιαφερουσα αποψη απο το reddit (/r/windowsphone/):

Starting off, while I work for Microsoft I just want to be clear that everything I say here is not an official company statement but is purely my own opinion. I'm also answering this because I understand your frustration, and that the lack of noise coming from Redmond is scary and Lenovo's statement today is worrisome, etc.

 

I want you to understand that I am just as passionate about the Windows Phone platform as someone can be. I have a Lumia 950xl but use an iPhone as my daily driver (primarily because my grandmother uses an iPhone and likes to use facetime and getting her to use skype would be too confusing at this point). I owned a WP7, a WP8, and now a WM10 phone. I will also not be the person to tell you to stick with the platform.

 

Is Windows Mobile being actively developed? Yes. In fact I'm fixing a mobile bug today. Is Windows Mobile ever going to have the market share of Android or iOS and be a viable platform for consumers (enterprise is a separate story)? In my opinion, and I'm pretty sure this is shared by a lot of people, no. However, that doesn't necessarily matter. The promise of Windows 10 was always one platform for developers to target any device/form factor, but the work to handle that provided much more agility for the Windows dev team. It's how Windows 10 was ported to Hololens so quickly, and how that experience was able to be ported to VR in a short amount of time. Phones aren't going to be the device of the future, and Apple proved that with the iPhone 7. I wouldn't be surprised if people were only using something like the AirPods to talk to a ai personal assistant in only a few short years (people already use Amazon's alexa like crazy). Windows 10, Cortana, and the Universal App Platform can move to that kind of a device easily.

Link to comment
Share on other sites

Το λειτουργικό μην τρελαθούμε δεν πρόκειται να το αφήσει, Microsoft είναι αυτή δεν είναι κανένα μαγαζί της πλάκας. Τα WP θα "πεθάνουν" από εφαρμογές και Store φτωχικό. Γιατί πως να το κάνουμε ο καταναλωτισμός σε όλο του το μεγαλείο, θέλουν να μπαίνουν σε ένα Store (Play Store) και να βλέπουν 80% σε πλειονότητα άχρηστες εφαρμογές αλλά το μάτι θέλει να παίζει και η περιέργεια να δοκιμάσουμε κάτι......ακόμη κι αν δεν μας χρειάζεται. Λίγοι θα μείνουν, και αυτοί θα είναι οι καταναλωτές που δεν ζητούν πολλά από ένα Smartphone, λίγο ίντερνετ και όλα αυτά που γίνονται με τον Edge και μόνο, γιατί από εφαρμογές με τα 10 δεν είδαμε και τίποτα. Να μιλήσω μόνο για το Facebook που μετά τόσο καιρό είναι επιεικώς απαράδεκτη σαν εφαρμογή...... Και κάπως έτσι θα το σβήσουμε το WP εμείς οι ίδιοι μας. Και εγώ μετά χρόνια στα απαράδεκτα και υπερτιμημένα τηλέφωνα με Android, γύρισα τα τρία τελευταία σε WP με πολλές προσδοκίες που βλέπω να μην πιάνουν τόπο. Θα μείνω βέβαια μέχρι το τέλος, όποιο και να είναι αυτό.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Πολύ γκρινια βρε παιδια. Μια χαρα είναι τα τηλεφωνα.

Τωρα γιατι πρεπει να εχω εφαρμογή για το amazon και το ebay δεν το εχω καταλαβει.

 

Είμαστε στην εποχή του INTERNET και του ESHOP !

 

Εγώ που έχω κατάστημα με ρούχα και έχω και σελίδα του μαγαζιού στο Facebook μπορώ να έχω Windows phone ;;;

 

Η απάντηση είναι ΌΧΙ !!!!

 

 

Όσο και να γουστάρω το λειτουργικό οι εφαρμογές με περιορίζουν.

 

Viber: Τις μισές μέρες οι ειδοποιήσεις θα δουλεύουν τις άλλες μισές όχι, όπως επίσης μερικές φορές τρώει σκάλωμα και δεν εμφανίζονται οι επαθές.

 

Facebook (προσωπικός λογαριασμός ) : Αργή και βαριά εφαρμογή , σκρολάρι πολύ αργά.

Page Manager: Εδώ γελάμε...... γιατί ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ εφαρμογή.

Messenger: Αργή και βαριά, σαν το Facebook. Κλήση δεν μπορώ να κάνω ( ναι μιλάω με τουρκία ).

 

OneDrive , office : Το ξέρω MS ότι στο IOS και Android έχεις περισσότερα έσοδα και πρέπει να δουλεύουν σωστά οι εφαρμογές, φρόντισε όμως στο ΔΙΚΟ σου OS να είναι ΟΧΙ καλύτερες αλλά τουλάχιστον ΙΣΑΞΙΕΣ με τις Δικιέ σου εφαρμογές στα άλλα OS.

 

 

Και τέλος...

Όταν έχεις ρίξει φόλα στα Windows 7.5 , συσκευές με windows 8 με 512MB (το 630 να μην πω που το έβαλα...... ) που τελευταία στιγμή τους κόβεις απο τα 10αρια, έχεις καθυστερήσει ήδη 3 μήνες να παραδώσεις την αναβάθμιση σε 10, τουλάχιστον ρε MS δώσε ένα λειτουργικό άψογο και όχι γεμάτο με bugs (και δεν αναφέρομαι στις δοκιμαστικές εκδώσεις )

 

 

Κάτοχος Lumia 1020 , 1320 ,1520 , 730 , 830 , 640XL , 930 , πάντα όμως κύριο τηλέφωνο μια Android συσκευή !

Huawei Honor 8 32GB
Link to comment
Share on other sites

Μια ενδιαφερουσα αποψη απο το reddit (/r/windowsphone/):

 

Πολύ ενδιαφέρουσα άποψη. Είναι σίγουρο πως σαν μια σοβαρή εταιρεία, η Ms δεν πρόκειται να αφήσει το λειτουργικό να πάει απατο. Αυτό που έχει σημασία για όλους εμάς που επιλέξαμε αυτό το "αποδιοπομπαίο" λειτουργικό, είναι να συνεχίσει να υποστηρίζεται στον υπάρχοντα βαθμό και ας μη γίνει "ίδιο" με τα άλλα. Η ουσία είναι να παραμείνει βιώσιμο.

 

Είμαστε στην εποχή του INTERNET και του ESHOP !

 

 

 

Εγώ που έχω κατάστημα με ρούχα και έχω και σελίδα του μαγαζιού στο Facebook μπορώ να έχω Windows phone ;;;

 

 

 

Η απάντηση είναι ΌΧΙ !!!!

 

 

 

 

 

Όσο και να γουστάρω το λειτουργικό οι εφαρμογές με περιορίζουν.

 

 

 

Viber: Τις μισές μέρες οι ειδοποιήσεις θα δουλεύουν τις άλλες μισές όχι, όπως επίσης μερικές φορές τρώει σκάλωμα και δεν εμφανίζονται οι επαθές.

 

 

 

Facebook (προσωπικός λογαριασμός ) : Αργή και βαριά εφαρμογή , σκρολάρι πολύ αργά.

 

Page Manager: Εδώ γελάμε...... γιατί ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ εφαρμογή.

 

Messenger: Αργή και βαριά, σαν το Facebook. Κλήση δεν μπορώ να κάνω ( ναι μιλάω με τουρκία ).

 

 

 

OneDrive , office : Το ξέρω MS ότι στο IOS και Android έχεις περισσότερα έσοδα και πρέπει να δουλεύουν σωστά οι εφαρμογές, φρόντισε όμως στο ΔΙΚΟ σου OS να είναι ΟΧΙ καλύτερες αλλά τουλάχιστον ΙΣΑΞΙΕΣ με τις Δικιέ σου εφαρμογές στα άλλα OS.

 

 

 

 

 

Και τέλος...

 

Όταν έχεις ρίξει φόλα στα Windows 7.5 , συσκευές με windows 8 με 512MB (το 630 να μην πω που το έβαλα...... ) που τελευταία στιγμή τους κόβεις απο τα 10αρια, έχεις καθυστερήσει ήδη 3 μήνες να παραδώσεις την αναβάθμιση σε 10, τουλάχιστον ρε MS δώσε ένα λειτουργικό άψογο και όχι γεμάτο με bugs (και δεν αναφέρομαι στις δοκιμαστικές εκδώσεις )

 

 

 

 

 

Κάτοχος Lumia 1020 , 1320 ,1520 , 730 , 830 , 640XL , 930 , πάντα όμως κύριο τηλέφωνο μια Android συσκευή !

 

Φαίνεται ότι γνωρίζεις αρκετά καλά το λειτουργικό. Συμφωνώ σε όλα που λες και επαυξάνω ειδικά για τις εφαρμογές της ίδιας της ΜΣ. Ειδικά παρατηρώντας αυτό, γίνεται ξεκάθαρος ο στόχος της εταιρείας, που δεν είναι τόσο η κατασκευή και πώληση συσκευών, αλλά η πώληση λειτουργικού και παροχής υπηρεσιών.

 

 

 

Επίσης, δε θεωρώ ότι οι τύποι εκεί είναι πιο χαζοί από εμάς, που "προβλέπουμε" μια το ένα και μια το άλλο. Ποιος μπορεί να πει σίγουρα ότι τα WM10 δε θα υιοθετούνται από τρίτους κατασκευαστές τα επόμενα χρόνια, για να προσφέρουν αυτό το κάτι "παραπάνω", είτε αυτό λέγεται "Cortana", είτε "HoloLens" είτε κι εγώ δε ξέρω τι άλλο.

 

 

 

Μπορεί τα Lumia να ήταν ένα "Trojan" για να ξεκινήσει η διασπορά όλων αυτών των υπηρεσιών, who knows...

 

 

 

Πάντως με τις τελευταίες ενημερώσεις δείχνουν ότι έχουν τη δυνατότητα να διορθώσουν τα οποία προβλήματα..

 

 

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, σήμερα και συγκεκριμένα πριν από λίγο και ενώ περίμενα μέχρι να ανοίξει η εφαρμογή Facebook, το Lumia 640XL που έχω, μου παρουσίασε μήνυμα από το πρόγραμμα windows insider να κάνω επανεκκίνηση για να ληφθούν οι τελευταίες εκδόσεις insider preview. Έχω εγκαταλείψει το πρόγραμμα μετά το αρχικό κατέβασμα των windows 10 mobile και παίρνω μόνο τις κανονικές αναβαθμίσεις. Αυτό που έκανα για να σιγουρέψω, ας πούμε, πως δεν θα μου παρουσιάσει πάλι παρόμοιο μήνυμα, είναι να διαγράψω τον outlook λογαριασμό μου πιο κάτω, εκεί που λέει «Λογαριασμός Windows Insider». Δεν νομίζω να μου κατεβάσει ξαφνικά κάποια δοκιμαστική έκδοση στο μέλλον.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσα άποψη. Είναι σίγουρο πως σαν μια σοβαρή εταιρεία, η Ms δεν πρόκειται να αφήσει το λειτουργικό να πάει απατο. Αυτό που έχει σημασία για όλους εμάς που επιλέξαμε αυτό το "αποδιοπομπαίο" λειτουργικό, είναι να συνεχίσει να υποστηρίζεται στον υπάρχοντα βαθμό και ας μη γίνει "ίδιο" με τα άλλα. Η ουσία είναι να παραμείνει βιώσιμο.

 

 

Φαίνεται ότι γνωρίζεις αρκετά καλά το λειτουργικό. Συμφωνώ σε όλα που λες και επαυξάνω ειδικά για τις εφαρμογές της ίδιας της ΜΣ. Ειδικά παρατηρώντας αυτό, γίνεται ξεκάθαρος ο στόχος της εταιρείας, που δεν είναι τόσο η κατασκευή και πώληση συσκευών, αλλά η πώληση λειτουργικού και παροχής υπηρεσιών.

 

 

Επίσης, δε θεωρώ ότι οι τύποι εκεί είναι πιο χαζοί από εμάς, που "προβλέπουμε" μια το ένα και μια το άλλο. Ποιος μπορεί να πει σίγουρα ότι τα WM10 δε θα υιοθετούνται από τρίτους κατασκευαστές τα επόμενα χρόνια, για να προσφέρουν αυτό το κάτι "παραπάνω", είτε αυτό λέγεται "Cortana", είτε "HoloLens" είτε κι εγώ δε ξέρω τι άλλο.

 

Μπορεί τα Lumia να ήταν ένα "Trojan" για να ξεκινήσει η διασπορά όλων αυτών των υπηρεσιών, who knows...

 

Πάντως με τις τελευταίες ενημερώσεις δείχνουν ότι έχουν τη δυνατότητα να διορθώσουν τα οποία προβλήματα..

 

Sent from mTalk

 

Πάντως ήδη οι κατασκευαστές δείχνουν την υποστήριξή τους σε αυτά. Όντως μπορεί να εξέλθει στο τέλος του χρόνου από την κατασκευή, αλλά το software πιστεύω θα συνεχίσει να το αναπτύσσει. Ενδιαφέρον θα έχει και η Redstone 2, όπου εκεί θα φανούν και φυσικά θα ξεκαθαριστούν οι προθέσεις της.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ήδη οι κατασκευαστές δείχνουν την υποστήριξή τους σε αυτά. Όντως μπορεί να εξέλθει στο τέλος του χρόνου από την κατασκευή, αλλά το software πιστεύω θα συνεχίσει να το αναπτύσσει. Ενδιαφέρον θα έχει και η Redstone 2, όπου εκεί θα φανούν και φυσικά θα ξεκαθαριστούν οι προθέσεις της.

 

Αυτα ειναι παλια νεα που αναφερεις..ριξε μια ματια ποιο πισω και κρινε μονος σου ρι συμβαινει τις τελευταιες μερες..η lenovo επισημα δεν ασχολείται με τα wm..επισημα πλεον η ms δεν ξαναβγαζει consumer συσκευη για τα επομενα χρονια..project εταιρειων στο kickstarter ακυρωθηκαν..η redstone 2 απλα κατι βελτιωσουλες για το continuum περιεχει.. καμια απο τις εταιρειες απο αυτες δεν εχει δειξει καμμια συσκευη ή καποα ενδιαφερουσα κινηση( μονο το hp x3 εχουμε πλεον) ΑΡΑ ΓΕΝΙΚΑ κανενα ενδιαφερον..ουτε απο ms ουτε απο τους περισσοτερους χρηστες wm παγκοσμιως (σε ολα τα forum που την στηριζαν εχει πεσει το κραξιμο-θαψιμο της αρκουδας)

Edited by panos9553
Link to comment
Share on other sites

Μια ενδιαφερουσα αποψη απο το reddit (/r/windowsphone/):

 

Ο ίδιος άνθρωπος που όπως λέει εργάζεται στη Microsoft αναφέρει λίγο πιο κάτω σε ένα ακόμα σχόλιο-απάντηση τα εξής:

 

[–]db92 8 βαθμοί πριν από 1 μέρα

Windows 10 Mobile is only for businesses. This was stressed repeatedly in different ways. There’s no consumer play here at all, and that is not changing going forward. Even the “More Personal” slide was about “Office 365 pre-installed, OneDrive for Business, Cortana for work,” and so. Businesses, not individuals/consumers.

 

Microsoft is “still committed” to Windows 10 Mobile. Acknowledging that Microsoft has “refocused” its in-house mobile efforts, the presenters said that Microsoft was still very much committed to Windows 10 Mobile, which is part of the Windows 10 family of solutions. He also noted that its phone partners were “enterprise-focused,” which is a way of saying “not consumer focused.”

 

(https://www.thurrott.com/mobile/windows-phone/81484/microsoft-discusses-limited-future-windows-10-mobile)

 

Sounds like that message has been pretty clear to me. It's in development. It will stay in development. It's for the enterprise.

 

Θα ήθελα να προσθέσω και κάτι σημαντικό για εμένα που το σκέφτομαι ενώ διαβάζω σε τόσα sites ότι το πλοίο βυθίζεται κτλ. Λοιπόν με το 950 xl, να τονίσω ότι είμαι αυτό που λένε power user δηλαδή χρησιμοποιώ το κινητό σαν υπολογιστή, κάνω ότι έκανα με το android και το ios αλλά και πιο γρήγορα και πιο.....ΑΠΟΛΑΥΣΤΙΚΑ. Δεν μου λείπει τίποτα.

Edited by dalailama1
:p
Link to comment
Share on other sites

όταν σχεδόν κάθε μέρα διαβάζεις μια τέτοια είδηση νομίζω ότι φαίνεται ξεκάθαρα που πάει το πράγμα Microsoft Αναθέτει σε άλλη εταιρεία την εξυπηρέτηση κατόχων Lumia κινητών Edited by alex_gate_7
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να προσθέσω και κάτι σημαντικό για εμένα που το σκέφτομαι ενώ διαβάζω σε τόσα sites ότι το πλοίο βυθίζεται κτλ. Λοιπόν με το 950 xl, να τονίσω ότι είμαι αυτό που λένε power user δηλαδή χρησιμοποιώ το κινητό σαν υπολογιστή, κάνω ότι έκανα με το android και το ios αλλά και πιο γρήγορα και πιο.....ΑΠΟΛΑΥΣΤΙΚΑ. Δεν μου λείπει τίποτα.

 

Θα ήθελα πραγματικά να πω το ίδιο, ναι είναι πιο γρήγορο και πιο εύκολο (από android & iPhone), ναι είναι περίπου όπως το desktop, αν δεν είχε και αυτή την έληψη σε εφαρμογές, θα ήταν τέλειο. Όμως δεν είναι ......γμτ:X

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αυτό γιατί να είναι μια αρνητική ειδηση; Το λάθος στον τρόπο σκέψης μας είναι πως έχουμε συνδυάσει το λειτουργικό και την κατασκευή smartphones στον τρόπο που το κάνουν οι άλλοι.

 

Ένα άλλο σημαντικό είναι πως κρινουμε καθαρά με καταναλωτικό μυαλό, θέλοντας μια καινούρια συσκευή κάθε 6μηνο, όπως κάνουν όλοι οι άλλοι.

 

Ξεχνάμε όμως πως η ΜΣ έγινε αυτό που έγινε, όχι κατασκευαζοντας επί μακρού, ηλεκτρονικούς υπολογιστές, αλλά εργαζόμενη πάνω στο λειτουργικό και τις υπηρεσίες του.

 

Επομένως, μένει να δούμε το κατά πόσο και για πόσο είναι λειτουργική μια συσκευή με W10M. Αν αυτή είναι για 3 χρόνια, λίγοι θα ασχοληθούν να βγάζουν καινούρια ανά 8μηνο.

 

Εδώ ρε παλικάρια μου, το L640 είναι μια συσκευή 2 χρόνων και πάει ακόμη αέρα. Πόσο μάλλον αν μιλήσουμε για μια high-end , όπως οι σειρές 9χχ...

 

Ξεκάθαρο λοιπόν δεν είναι το ότι η ΜΣ παρατάει τα W10M, αλλά το ότι επενδυει κάπου αλλου σε σχέση με τους υπολοιπους.

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα πραγματικά να πω το ίδιο, ναι είναι πιο γρήγορο και πιο εύκολο (από android & iPhone), ναι είναι περίπου όπως το desktop, αν δεν είχε και αυτή την έληψη σε εφαρμογές, θα ήταν τέλειο. Όμως δεν είναι ......γμτ:X

 

 

Εννοείται πως δεν είναι τέλειο. Εννοείται πως έχει ελλείψεις στις εφαρμογές και δεν τους καλύπτει όλους. Όμως δεν είναι ο τιτανικός όπως παρουσιάζεται.

 

 

Η εταιρεία Coship θέλει να κατασκευάσει windows τηλέφωνο και ανέβασε αυτό στο φβ:

We are a Microsoft Windows phone ODM and have produced a series of Windows 10 mobile smartphones for the markets for the past years. However, as you may know that Microsoft has already stopped the Lumia Windows phone and meanwhile, the Windows phone global market share is shrinking now. Therefore, we are suspecting if we should keep investment on the Windows phone development.

What is your idea? How do you think the experienced Windows phone users are still interested in the Windows phone?

Edited by dalailama1
:p
Link to comment
Share on other sites

όταν σχεδόν κάθε μέρα διαβάζεις μια τέτοια είδηση νομίζω ότι φαίνεται ξεκάθαρα που πάει το πράγμα Microsoft Αναθέτει σε άλλη εταιρεία την εξυπηρέτηση κατόχων Lumia κινητών

 

Άλλαξε εταιρεία υποστήριξης. Τι σημαίνει δηλαδή?

Edited by alex_gate_7
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε εταιρεία υποστήριξης. Τι σημαίνει δηλαδή?

 

ότι μπήκε στη τελική ευθεία να ξεφορτώσει τα πάντα οπως φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσα άποψη. Είναι σίγουρο πως σαν μια σοβαρή εταιρεία, η Ms δεν πρόκειται να αφήσει το λειτουργικό να πάει απατο. Αυτό που έχει σημασία για όλους εμάς που επιλέξαμε αυτό το "αποδιοπομπαίο" λειτουργικό, είναι να συνεχίσει να υποστηρίζεται στον υπάρχοντα βαθμό και ας μη γίνει "ίδιο" με τα άλλα. Η ουσία είναι να παραμείνει βιώσιμο.

 

 

Sent from mTalk

 

Οτι θελεις να συζητήσουμε και να ανταλλάξουμε απόψεις, αλλα σε παρακαλώ μια χαρη. Μεγάλη εταιρεία η MS ειναι, κολοσσός φυσικα και ειναι, αλλα μην την ξαναπεις σοβαρη, πολλα μπορει να ειναι αλλα οχι ΣΟΒΑΡΗ. Καθολου σοβαρη στο mobile. Ειναι πως να το πω...ειναι δεδομενο οτι δεν ειναι σοβαρη και οτι δεν ειχε κανενα σοβαρο προγραμμα απο τα wp 7 μεχρι τα τωρα. Μην ξαναγραψω τους λογους παλι..

Link to comment
Share on other sites

ότι μπήκε στη τελική ευθεία να ξεφορτώσει τα πάντα οπως φαινεται.

 

Τα πάντα στο hardware κομμάτι. Άλλωστε είναι μια κατ' εξοχήν software εταιρεία. Από εκεί και πέρα μένει να δούμε τα επόμενα βήματα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο ίδιος άνθρωπος που όπως λέει εργάζεται στη Microsoft αναφέρει λίγο πιο κάτω σε ένα ακόμα σχόλιο-απάντηση τα εξής:

 

[–]db92 8 βαθμοί πριν από 1 μέρα

Windows 10 Mobile is only for businesses. This was stressed repeatedly in different ways. There’s no consumer play here at all, and that is not changing going forward. Even the “More Personal” slide was about “Office 365 pre-installed, OneDrive for Business, Cortana for work,” and so. Businesses, not individuals/consumers.

 

Microsoft is “still committed” to Windows 10 Mobile. Acknowledging that Microsoft has “refocused” its in-house mobile efforts, the presenters said that Microsoft was still very much committed to Windows 10 Mobile, which is part of the Windows 10 family of solutions. He also noted that its phone partners were “enterprise-focused,” which is a way of saying “not consumer focused.”

 

(https://www.thurrott.com/mobile/windows-phone/81484/microsoft-discusses-limited-future-windows-10-mobile)

 

Sounds like that message has been pretty clear to me. It's in development. It will stay in development. It's for the enterprise.

 

Θα ήθελα να προσθέσω και κάτι σημαντικό για εμένα που το σκέφτομαι ενώ διαβάζω σε τόσα sites ότι το πλοίο βυθίζεται κτλ. Λοιπόν με το 950 xl, να τονίσω ότι είμαι αυτό που λένε power user δηλαδή χρησιμοποιώ το κινητό σαν υπολογιστή, κάνω ότι έκανα με το android και το ios αλλά και πιο γρήγορα και πιο.....ΑΠΟΛΑΥΣΤΙΚΑ. Δεν μου λείπει τίποτα.

 

Ε ναι ρε φίλε. Η συσκευή είναι σκέτη ηδονή. Πολύ μου αρέσει και δεν την χορταίνω!!!!!!!!

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...