Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις πήρα το 550 στα χέρια μου, εντάξει κορυφαίο.... Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής, ποια η χρησιμότητα να έχουν ενεργοποιημένο το διπλό τάπ για κλείδωμα της οθόνης, και να μην έχουν το διπλό για ξεκλείδωμα; Είναι το μοναδικό που με έχει χαλάσει, εδώ το 532 (που έχω) και άλλα πιο low end το έχουν στάνταρ. Ξέρει κανένας αν θα ενεργοποιήσουν;

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καμια λυση που σταματαει το youtube βιντεο στο κλεισιμο της οθονης ο edge εχουμε? ο UC δεν το κανει αλλα σταματαει μετα απο ~1 λεπτο σαν να μην φορτωνει

 

Αν θες να μην σταματάει η μουσική κατέβασε το mytube... Ότι καλύτερο για YouTube...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

πρωτες εντυπωσεις απο τα δεκαρια αρκετα καλες. το interface αλλαξε προς το καλυτερο. εχω καποιες αποριες ομως.

1. οι φωτο στις επαφες μεγαλωνουν. ο κυκλος δεν ειναι τοσο εξυπηρετικος

2. για να βλεπω συνολικο χρονο κλησεων που παω?

3. μπορω να διαγραψω τους χαρτες here?

4. τα tiles στην αρχικη οθονη μπορουν να αλλαξουν μεμονομενα χρωμα ή αλλαζει ολη η αρχικη οθονη?

Link to comment
Share on other sites

Στα 8.1 πατώντας παρατεταμένα το πλήκτρο από τα hands free έδινες εντολή στα αγγλικά να καλέσει μια επαφή. Στα 10 πάει και αυτό. Δεν υπάρχει πλέον.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι, έχει πάρει κανείς windows 10 σε branded συσκευή από Πολωνία; orange η ακόμα και από αλλο παροχο.
Link to comment
Share on other sites

Στα 8.1 πατώντας παρατεταμένα το πλήκτρο από τα hands free έδινες εντολή στα αγγλικά να καλέσει μια επαφή. Στα 10 πάει και αυτό. Δεν υπάρχει πλέον.

 

Με τα επερχόμενα update σίγουρα θα διορθωθούν όλα.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να ισχύει και στο ξυπνητήρι καθώς πρέπει να πατήσεις και Διακοπή όχι να εξαφανίσεις απλά την ειδοποίηση..

 

Απλά δοκίμασε το. Κάνει ακριβώς το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, θυμίστε μου λίγο, πως στο search button αλλάζουμε την επιλογή και κάνει αναζητηση με google.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, βλέποντας ένα βιντεάκι με το Lumia 650 παρατήρησα το εξής:

 

1ον Στο multitask view έχει τα παράθυρα όπως τα 950xl, 640xl, 1520 δηλ. τα Lumia που έχουν άνω των 5 ich. οθόνη (νομίζω μόνο σε αυτά γινόταν αυτό το πράγμα). Υπάρχει αυτό σε άλλο κινητό με έως 5 ίντσες οθόνη ή παίζει κάτι με το firmware που έχει. Το λέω αυτό γιατί αν ήταν τις build θα το είχαμε και εμείς έτσι δεν είναι.... ; Θα κοιτάξω να δω αν το έχει και το 550 σε κανά βιντεάκι.....

 

2ον Εκτός από το παραπάνω παρατήρησα στο ίδιο βίντεο ότι και στο start menu υπάρχουν παραπάνω live tiles (4 σειρές μεσαίων tiles) το οποίο πάλι μόνο στα άνω των 5 ιντσών Lumia έχω δει. Μήπως έχω χάσει επεισόδια ;; Για πείτε και εσείς την γνώμη σας.....

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, βλέποντας ένα βιντεάκι με το Lumia 650 παρατήρησα το εξής:

 

1ον Στο multitask view έχει τα παράθυρα όπως τα 950xl, 640xl, 1520 δηλ. τα Lumia που έχουν άνω των 5 ich. οθόνη (νομίζω μόνο σε αυτά γινόταν αυτό το πράγμα). Υπάρχει αυτό σε άλλο κινητό με έως 5 ίντσες οθόνη ή παίζει κάτι με το firmware που έχει. Το λέω αυτό γιατί αν ήταν τις build θα το είχαμε και εμείς έτσι δεν είναι.... ; Θα κοιτάξω να δω αν το έχει και το 550 σε κανά βιντεάκι.....

 

2ον Εκτός από το παραπάνω παρατήρησα στο ίδιο βίντεο ότι και στο start menu υπάρχουν παραπάνω live tiles (4 σειρές μεσαίων tiles) το οποίο πάλι μόνο στα άνω των 5 ιντσών Lumia έχω δει. Μήπως έχω χάσει επεισόδια ;; Για πείτε και εσείς την γνώμη σας.....

 

 

Γιατί νομίζω ότι έχει να κάνει με τη ρύθμιση All Settings -> Ease of Access -> More Options -> Text Scaling;

 

Δεν το έχω δοκιμάσει, όμως.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Γιατί νομίζω ότι έχει να κάνει με τη ρύθμιση All Settings -> Ease of Access -> More Options -> Text Scaling;

 

Δεν το έχω δοκιμάσει, όμως.

 

Καμιά σχέση, το λέει και η λέξη, είναι μόνο για την γραμματοσειρά (text) και ούτος ή άλλος είναι στο μικρότερο εμένα και να το μεγαλώσω βέβαια, δεν κάνει διαφορά σαν αυτά που ανέφερα στο παραπάνω ποστ....

Link to comment
Share on other sites

Καμιά σχέση, το λέει και η λέξη, είναι μόνο για την γραμματοσειρά (text) και ούτος ή άλλος είναι στο μικρότερο εμένα και να το μεγαλώσω βέβαια, δεν κάνει διαφορά σαν αυτά που ανέφερα στο παραπάνω ποστ....

 

Άλλο θυμάμαι. Μισό να δοκιμάσω.

 

Edit: Η ρύθμιση ήταν System -> Display -> Size of text, apps, and items on this display.

 

Με τη ρύθμιση στο 175% έχω και το multitasking του βίντεο και 5 quick actions στην ίδια σειρά. Όλα αυτά στο 640, σε 5" και με τα επίσημα 10άρια. Το μόνο που δεν άλλαξε είναι τα tiles στη start screen. Εκεί ίσως να χρειάζεται πιο χαμηλά τη ρύθμιση ή κάποια άλλη επιλογή.

 

Κοίταξε και τα screenshots.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Φίλε είσαι και ο πρώτος, εμένα μόνο 2 ρυθμίσεις έχει, 150% (deafault) και 125%, στο δεύτερο το έβαλα και βουαλά.... μόνο που είναι κάπως πιο μικρά τα γράμματα, αλλά και πάλι είναι οκ !! Και τα Live tiles γίνονται όπως σου είπα, απλός πρέπει να πας Settings --> Personalization --> Start και να τικάρεις εκεί που λέει Show more tiles. Έτσι μάλιστα φαίνεται πολύ καλύτερα το κινητό.....

Να σε πω, εσένα το default πόσο % ήταν ;; και ποιο είναι μικρότερο και μεγαλύτερο ;; Είναι πάντως λίγο κουλό εσένα να φαίνεται έτσι με ρύθμιση στο 175 και εμένα στο 125..... τι να πω....

 

wp_ss_20160324_0002.jpg?psid=1

Edited by bep1995
Link to comment
Share on other sites

Το επιβεβαιώνω κι εγώ με Lumia 735 που έχει οθόνη 4.7 inch ότι γίνεται αυτό όπως λέει ο φίλος mr_47.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με Upgrade Advisor σε lumia 930 εγκατέστησε την έκδοση 10.0.10586.71

Στον έλεγχο για ενημερώσεις, πέντε μέρες τώρα, λέει οτι η συσκευή είναι ενημερωμένη...

Πως πάω στην .164?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, θυμίστε μου λίγο, πως στο search button αλλάζουμε την επιλογή και κάνει αναζητηση με google.

 

 

 

Καλημέρα παιδιά, μπορείτε να μου τι θυμίσετε, γιατί δεν μπορώ να το βρω..

Link to comment
Share on other sites

Άλλο θυμάμαι. Μισό να δοκιμάσω.

 

Edit: Η ρύθμιση ήταν System -> Display -> Size of text, apps, and items on this display.

 

Με τη ρύθμιση στο 175% έχω και το multitasking του βίντεο και 5 quick actions στην ίδια σειρά. Όλα αυτά στο 640, σε 5" και με τα επίσημα 10άρια. Το μόνο που δεν άλλαξε είναι τα tiles στη start screen. Εκεί ίσως να χρειάζεται πιο χαμηλά τη ρύθμιση ή κάποια άλλη επιλογή.

 

Κοίταξε και τα screenshots.

 

Εμένα σε 550 με αυτές τις ρυθμίσεις μου έχει αυτή την στιγμή έξι tiles σε κάθε οριζόντια σειρά, και με την ανάπτυξη από τις ρυθμίσεις γίνονται δέκα, αλλά είναι πολύ μικρά και εμένα δεν με βολεύουν.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, μπορείτε να μου τι θυμίσετε, γιατί δεν μπορώ να το βρω..

 

Aνοίγεις τον edge, ρυθμίσεις, σύνθετες ρυθμίσεις και αναζήτησε με...

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, μπορείτε να μου τι θυμίσετε, γιατί δεν μπορώ να το βρω..

 

Στο search button δεν ξέρω αν μπορείς να το αλλάξεις. Στον Edge μπορείς όμως, κάνοντας μια αναζήτηση με την Google, και μετά πηγαίνεις στις σύνθετες ρυθμίσεις και από εκεί έχει επιλογή.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

πρωτες εντυπωσεις απο τα δεκαρια αρκετα καλες. το interface αλλαξε προς το καλυτερο. εχω καποιες αποριες ομως.

1. οι φωτο στις επαφες μεγαλωνουν. ο κυκλος δεν ειναι τοσο εξυπηρετικος

2. για να βλεπω συνολικο χρονο κλησεων που παω?

3. μπορω να διαγραψω τους χαρτες here?

4. τα tiles στην αρχικη οθονη μπορουν να αλλαξουν μεμονομενα χρωμα ή αλλαζει ολη η αρχικη οθονη?

 

καποια βοηθεια?

Link to comment
Share on other sites

Το search button αλλάζει , το έχω κάνει στο 820 μου αλλα δεν μπορώ να το κάνω σε 640 xl, την αλλαγή για τον edge την ξέρω.
Link to comment
Share on other sites

καποια βοηθεια?

 

Για το 2 έχω την εντύπωση πως υπάρχει μετρητής στο Settings .... Extras .... Network Services (Ρυθμισεις ... Προσθετα ... Υπηρεσίες δικτυου)

 

Αν χρησιμοποιείς τους χάρτες που είναι ενσωματωμένοι με το κινητό μπορείς να διαγράψεις την εφαρμογή των χαρτών here.

Link to comment
Share on other sites

πρωτες εντυπωσεις απο τα δεκαρια αρκετα καλες. το interface αλλαξε προς το καλυτερο. εχω καποιες αποριες ομως.

1. οι φωτο στις επαφες μεγαλωνουν. ο κυκλος δεν ειναι τοσο εξυπηρετικος

2. για να βλεπω συνολικο χρονο κλησεων που παω?

3. μπορω να διαγραψω τους χαρτες here?

4. τα tiles στην αρχικη οθονη μπορουν να αλλαξουν μεμονομενα χρωμα ή αλλαζει ολη η αρχικη οθονη?

 

1. Όχι, δε μπορείς κάνεις κάτι. Ένα μικρό φάουλ της Microsoft.

2. All Settings. -> Extras -> Network Services

3. Ναι, μπορείς. Θα έχεις τους χάρτες της Microsoft μόνο. Επίσης, δε θα μπορείς να κατεβάσεις ξανά τους Here Maps.

4. Τα tiles αλλάζουν μόνο όλα μαζί χρώμα.

 

Φίλε είσαι και ο πρώτος, εμένα μόνο 2 ρυθμίσεις έχει, 150% (deafault) και 125%, στο δεύτερο το έβαλα και βουαλά.... μόνο που είναι κάπως πιο μικρά τα γράμματα, αλλά και πάλι είναι οκ !! Και τα Live tiles γίνονται όπως σου είπα, απλός πρέπει να πας Settings --> Personalization --> Start και να τικάρεις εκεί που λέει Show more tiles. Έτσι μάλιστα φαίνεται πολύ καλύτερα το κινητό.....

Να σε πω, εσένα το default πόσο % ήταν ;; και ποιο είναι μικρότερο και μεγαλύτερο ;; Είναι πάντως λίγο κουλό εσένα να φαίνεται έτσι με ρύθμιση στο 175 και εμένα στο 125..... τι να πω....

 

wp_ss_20160324_0002.jpg?psid=1

 

Α, μάλιστα. Έπρεπε παίξω με το show more tiles μετά. Default 200%, μικρότερο 150% και μεγαλύτερο 225%. Ποια συσκευή έχεις;

 

Εμένα σε 550 με αυτές τις ρυθμίσεις μου έχει αυτή την στιγμή έξι tiles σε κάθε οριζόντια σειρά, και με την ανάπτυξη από τις ρυθμίσεις γίνονται δέκα, αλλά είναι πολύ μικρά και εμένα δεν με βολεύουν.

 

What? :blink:

 

Άλλη απορία έχω εγώ.

 

Το μέγεθος της γραμματοσειράς, αλλά μόνο στο browser, μπορεί να αλλάξει;

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Α, μάλιστα. Έπρεπε παίξω με το show more tiles μετά. Default 200%, μικρότερο 150% και μεγαλύτερο 225%. Ποια συσκευή έχεις;

 

Lumia 535. Εμένα από το minimum με πάει κατευθείαν στο maximum παντός, δεν μπορώ μα επιλέξω κάτι ενδιάμεση, ίσως γιατί είναι πολύ κοντά το 125 και το 150 %.

 

Για το άλλο που είπες για τον edge δεν νομίζω ότι γίνεται, δεν βρήκα εγώ τουλάχιστον κάτι...

Να σε πω, εκεί στο easy of access που λέει closed captions γιατί πράγμα είναι, τι αλλάζει ;;; Γιατο δεν είδα καμία διαφορά που άλλαξα τις ρυθμίσεις.... Ευχαριστώ !!

Edited by bep1995
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...