Jump to content

XBMC/Kodi/SPMC σετάρισμα Add-ons & Repository


vagosvts7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δοκιμασε και xbmc Backup.... είναι καλύτερο (και τα δύο είναι γνωστά ..)

xbmc Backup το δοκίμασα φίλε μου,έδειξε όλα ο.κ. και όταν ζήτησα restore μου λέει "ποιος Θανάσης":lol:

Το δοκίμασα και άλλες 2 φορές και πάλι "Θανάσης"...έεεε το σούταρα:down:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

xbmc Backup το δοκίμασα φίλε μου,έδειξε όλα ο.κ. και όταν ζήτησα restore μου λέει "ποιος Θανάσης":lol:

Το δοκίμασα και άλλες 2 φορές και πάλι "Θανάσης"...έεεε το σούταρα:down:

του όρισες την διαδρομή που ήταν το Backup; το δουλεύω ...χωρίς καμία αποτυχία (μπορείς να ορίσεις και τι θέλεις να κάνεις Backup ..)

δοκιμή Android σε Android....android σε pc ...(Windows 7,10 )

Link to comment
Share on other sites

του όρισες την διαδρομή που ήταν το Backup; το δουλεύω ...χωρίς καμία αποτυχία (μπορείς να ορίσεις και τι θέλεις να κάνεις Backup ..)

δοκιμή Android σε Android....android σε pc ...(Windows 7,10 )

Ναι φίλε μου του όρισα τα πάντα...τες πα,σημασία έχει το αποτέλεσμα και με τι κάνει ο καθένας την δουλειά του:D

Link to comment
Share on other sites

Μιας και η κουβέντα για backup, να πω ότι πρόσφατα μετά από recovery backup του κινητού μου δεν επανέφερε τις ρυθμίσεις, τα addons και γενικά το full στήσιμο που είχα κάνει με αποτέλεσμα να το ξαναεγκαταστήσω από την αρχή. Δεν θα έπρεπε όμως μιας και επαναφέρεις όλο το image; Δηλ. recover Kodi μόνο μ'αυτά τα 2 addons γίνεται; Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο backup-restore για kodi https://www.youtube.com/watch?v=ksYu6ncLiW0

Δοκιμάστηκε παίρνοντας backup από tv box και το backup αυτό στη συνέχεια έγινε restore σε tablet,όλα τέλεια:up:

 

Ευχαριστούμε για τον σύνδεσμο. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά,όταν βλέπω στο hellenic tv ελληνικά κανάλια μετά από λίγο μαυρίζει η οθόνη και κολλάει,τι μπορεί να φταίει?το έχω σε lg tablet Edited by vagos44
Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά,όταν βλέπω στο hellenic tv ελληνικά κανάλια μετά από λίγο μαυρίζει η οθόνη και κολλάει,τι μπορεί να φταίει?το έχω σε lg tablet

 

Για τσεκαρε αυτο εδω..μηπωs....https://www.youtube.com/watch?v=ieplaJ8LM2c

 

Ειχα το ιδιο θεμα σε Coolpad F1 και με αυτη την ρυθμιση ξενοιασα..οσα ελληνικα καναλια Live εχουνε ροη..δεν κολλαω πουθενα..Τραβαω και ανηφορα...

Link to comment
Share on other sites

Το searching στους υποτιτλους καθυστερει υπερβολικα, περιπου 5 λεπτα.

 

Εχω Raspberry Pi2, με OpenELEC 5.0.8, Kodi 14.2

 

Απο οποιοδηποτε addon, 1Channel ή Genesis, για οποιοδηποτε subs engine, Opensubtitles ή Subtitles.gr

 

Ξεκινω την ταινια/σειρα, παω να βρω υποτιτλους και κανει αναζητηση για 5 λεπτα μεχρι να τους εμφανισει.

 

Και αν δεν πετυχω συγχρονισμενους με την πρωτη τοτε θελω αλλα 5 λεπτα να εμφανισει την λιστα.

 

Αυτο το κανει μονο στο Raspberry. Στο παλιο android δεν εκανε ετσι.

 

Δοκιμασα κι εκανα hard reset χωρις αποτελεσμα.

 

Τυγχαινει και σε αλλους αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Το searching στους υποτιτλους καθυστερει υπερβολικα, περιπου 5 λεπτα.

 

Εχω Raspberry Pi2, με OpenELEC 5.0.8, Kodi 14.2

 

Απο οποιοδηποτε addon, 1Channel ή Genesis, για οποιοδηποτε subs engine, Opensubtitles ή Subtitles.gr

 

Ξεκινω την ταινια/σειρα, παω να βρω υποτιτλους και κανει αναζητηση για 5 λεπτα μεχρι να τους εμφανισει.

 

Και αν δεν πετυχω συγχρονισμενους με την πρωτη τοτε θελω αλλα 5 λεπτα να εμφανισει την λιστα.

 

Αυτο το κανει μονο στο Raspberry. Στο παλιο android δεν εκανε ετσι.

 

Δοκιμασα κι εκανα hard reset χωρις αποτελεσμα.

 

Τυγχαινει και σε αλλους αυτο;

 

Εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με το subtitles.gr το έβγαλα και άφησα μόνο opensubtitles και τώρα βρίσκει σε λιγότερο απο λεπτό.

Νομίζω το subtitles.gr αργεί γιατί ψάχνει να βρει όλους τους υπότιτλους που μπορεί μέχρι να τους εμφανίσει και βρίσκει πολλούς για αυτό αργεί.

Εγώ βέβαια έχω ένα android box και όχι raspberry..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με το subtitles.gr το έβγαλα και άφησα μόνο opensubtitles και τώρα βρίσκει σε λιγότερο απο λεπτό.

Νομίζω το subtitles.gr αργεί γιατί ψάχνει να βρει όλους τους υπότιτλους που μπορεί μέχρι να τους εμφανίσει και βρίσκει πολλούς για αυτό αργεί.

Εγώ βέβαια έχω ένα android box και όχι raspberry..

πολλές φορές παίζει ρόλο και addon (οι ταινίες,σειρές να μην έχουν σωστό τίτλο ) ..και μηχανές αναζήτησης υποτίτλων να αργούν να βρουν ..(να χρησιμοποιήται και την χειροκίνητο ψάξιμο..βοηθάει στην ταχύτητα.....)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.ειμαι καινουριος χρηστης android tv box,ακολόυθησα τον οδηγο,αλλα εχω καποιες αποριες γιατι τωρα αρχιζω να μαθαινω τι παιζει με xbmc κτλ.λοιπον εγκατεστησα digitele sports,hellenic tv,genesis κτλ.πρωτα απ'ολα δεν μου βγαζει τα καναλια tv στο hellenic,

1)δεν μου βγαζει κανενα καναλι στο μενου live tv.

2)οσον αφορα στα σπορ βρηκα μονο ενα δυο λινκ να παιζουν απο μπαλα εχθες(μπορει να ειναι και φυσιολογικο αυτο)

3),τελος καθε φορα που ξεκιναει το xbmc μου βγαζει ενα μηνυμα script failed alluc.

4)ενω εχθες ειδα μια ταινια με αγγλικους υποτιτλους,σημερα μου βγαζει error downloading ,opensubtitles.org

μπορει καποιος να με βοηθησει?

Edited by wankel
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια κ συγχαρητηρια για τις αναλυτικες οδηγιες που βοηθησαν ολους!!!! ειμαι καινουριος στο forum κ στο xbmc/kodi κ θελω να κανω τις εξης ερωτησεις:

 

1η: οπως εγραψε ακομα ενα παιδι , ετσι κ γω εχω προβλημα με το subtitles.gr. Ενω βρικσει τους υποτιτλους οποιον κ να διαλεξω μου βγαζει αδυναμια φορτωσης υποτιτλου. Εκανα disabled, unistall τιποτα.

 

2η: στο genesis δε με φορτωνει πλεον τα trailer των ταινιων. γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια κ συγχαρητηρια για τις αναλυτικες οδηγιες που βοηθησαν ολους!!!! ειμαι καινουριος στο forum κ στο xbmc/kodi κ θελω να κανω τις εξης ερωτησεις:

 

1η: οπως εγραψε ακομα ενα παιδι , ετσι κ γω εχω προβλημα με το subtitles.gr. Ενω βρικσει τους υποτιτλους οποιον κ να διαλεξω μου βγαζει αδυναμια φορτωσης υποτιτλου. Εκανα disabled, unistall τιποτα.

 

2η: στο genesis δε με φορτωνει πλεον τα trailer των ταινιων. γιατι?

 

εμενα παλι στο genesis μου εξαφανισε ξαφνικα την επιλογη "Latest hd movies"...

ακυρο εντελως

Link to comment
Share on other sites

στο τελευταίο update του genesis... δεν μου βγάζει πλέον στα ελληνικά τις κατηγορίες του.

είναι bug ή κάτι άλλο?

 

(όλα τα άλλα ... και στις υπόλοιπες πηγές συνεχίζουν να είναι στα Ελληνικά)

Link to comment
Share on other sites

στο τελευταίο update του genesis... δεν μου βγάζει πλέον στα ελληνικά τις κατηγορίες του.

είναι bug ή κάτι άλλο?

 

(όλα τα άλλα ... και στις υπόλοιπες πηγές συνεχίζουν να είναι στα Ελληνικά)

 

Και σε εμένα το ίδιο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που το έχω απορία από καιρό και το θυμήθηκα τώρα πάλι: Στο genesis όταν πάω tools->accounts->imdb έχει μόνο ένα πεδίο για το username. Τίποτα για password. Ενώ για τα υπόλοιπα σάιτ (Trakt, Realdebrid κλπ) ζητάει και τα δύο. Βάζω το username που έχω στο imdb και δεν συμβαίνει τίποτα, δηλαδή όταν πάω my genesis->imdb watchlist δεν μου εμφανίζει την watchlist μου. Μου διαφεύγει κάτι?
Link to comment
Share on other sites

Εχω το minix x6 εδω και 3-4 μηνες και το χρησιμοποιω κυριως για να βλεπω ταινιες,σειρεςκαι live football.Μεχρι χθες ολα δουλευαν ρολοι.Εβλεπα ΗD σειρες ταινιες αλλα και ποδοσφαιρο χωρις κανενα προβλημα.Απο σημερα κολαει απιστευτα πολυ (κανεις συνεχως buffering )σε οτι και αν επιλεξω.

Το δοκιμασα και σε λαιβ ποδοσφαιρο και σε ταινιες και ειτε κανει συνεχως bufferinh ειτε κολαει.

Η συνδεση μου,την οποια τσεκαρα ξανα και ξανα ειναι μια χαρα στα 29-30 Mbps.

 

OΟταν δοκιμασα να κανω download η και να δω ταινια στο popcorn ολα δουλεψαν απροβληματιστα και το ερωτημα ειναι...

φταει το μηχανακι μου η υπαρχει θεμα με το kodi;

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να εγκαταστήσεις ολόκληρη τη "μαούνα" TV addons, που χαλάει και το appearance και κάνει update τα άλλα addons κάθε τρεις και λίγο, ενώ παλιά μπορούσαμε να εγκαταστήσουμε απλώς το lamba από τα repos :(
Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να εγκαταστήσεις ολόκληρη τη "μαούνα" TV addons, που χαλάει και το appearance και κάνει update τα άλλα addons κάθε τρεις και λίγο, ενώ παλιά μπορούσαμε να εγκαταστήσουμε απλώς το lamba από τα repos :(

Λάθος κατάλαβες....ότι θέλεις κάνεις εγκατάσταση....δεν χρειάζεται το TV addons !!

Link to comment
Share on other sites

Λάθος κατάλαβες....ότι θέλεις κάνεις εγκατάσταση....δεν χρειάζεται το TV addons !!

 

Εδώ γίνεται η εγκατάσταση των μυρίων (προσθέτων)

-Μετά πάμε στο αρχικό menu του xbmc πάμε Εφαρμογές - Confiq Wizard - και διαλέγουμε ανάλογα με το λογισμικό που

έχουμε(android,windows,linux,mac) θα μας πετάξει ένα παράθυρο TEAM TVADDONS και θα πατήσουμε ναι .. Ανάβουμε ένα τσιγάρο και περιμένουμε μέχρι να τελείωσει η αυτόματη διαδικασία των πρόσθετων.. Όταν τελειώσει κάνουμε έξοδο από το xbmc και το ξανά ανοίγουμε..

 

Μέσα στο xbmc repos δεν βρήκα το lambda...

Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

Μάγκες, έχω αυτό το τηλεχειριστήριο. Έχει σταματήσει πλέον να συνδέεται. Αναβοσβήνει το λαμπάκι πορτοκαλί αυτό της αναζήτησης. Μήπως γνωρίζει κανείς αν μπορώ να το φτιάξω;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εδώ γίνεται η εγκατάσταση των μυρίων (προσθέτων)

-Μετά πάμε στο αρχικό menu του xbmc πάμε Εφαρμογές - Confiq Wizard - και διαλέγουμε ανάλογα με το λογισμικό που

έχουμε(android,windows,linux,mac) θα μας πετάξει ένα παράθυρο TEAM TVADDONS και θα πατήσουμε ναι .. Ανάβουμε ένα τσιγάρο και περιμένουμε μέχρι να τελείωσει η αυτόματη διαδικασία των πρόσθετων.. Όταν τελειώσει κάνουμε έξοδο από το xbmc και το ξανά ανοίγουμε..

 

Μέσα στο xbmc repos δεν βρήκα το lambda...

 

https://raw.github.com/lambda81/lambda-repo/master/repository.lambda/repository.lambda-1.1.0.zip το κάνεις εγκατάσταση settings-addons-install from zip

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...