Jump to content

Vodafone Smart 4 Max


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτήσω εγώ κάτι: όταν έχετε ενεργοποιημένη τη χρήση δεδομένων, σας δείχνει ποτέ ένδειξη "4g" στη γραμμή επάνω; Μόνο έως "Η+" μού πηγαίνει, είναι φυσιολογικό;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 641
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@camerakias

Καλά η κάμερα είναι τραγική, όπως οι περισσότερες αυτής της κατηγορίας τιμής. Δεν κάνει για καμεράκια το κινητό :lol:

Δοκίμασε το power toggles, μάλλον θα σου κάνει. Είναι ένα app αντίστοιχο με το power widget του kitkat, μόνο που είναι παραμετροποιήσιμο. Και πάλι στις ρυθμίσεις θα σε πηγαίνει, αλλά τουλάχιστον θα είναι δυο μόνο click.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για τη βοήθεια! οσον αφορα το 4g, αν στις επιλογες δικτυου επιλεξεις το gsm/wcdma/4g και υπαρχει καλυψη 4g στο σημειο, ναι θα το εμφανισει πανω δεξιά. Εμενα το βγαζει.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εγώ κάτι: όταν έχετε ενεργοποιημένη τη χρήση δεδομένων, σας δείχνει ποτέ ένδειξη "4g" στη γραμμή επάνω; Μόνο έως "Η+" μού πηγαίνει, είναι φυσιολογικό;

 

Πρέπει να ενεργοποιήσεις το 4G στον πάροχό σου, το ίδιο έκανα και εγώ και πλέον βλέπω 4G εικονίδιο.

Εννοείται πως η κάρτα SIM είναι 4G ready και εννοείται πως στις επιλογές δικτύου επιλέγεις το GSM/WCDMA/4G και υπάρχει κάλυψη 4G στο σημείο...

 

Για VODAFONE:

Ενεργοποίηση

•Να καλέσουν από τη σύνδεση που θέλουν να ενεργοποιήσουν το δίκτυο 4G στο 1285

•Να στείλουν SMS από τη σύνδεση που θέλουν να ενεργοποιήσουν το δίκτυο 4G στο 1285 γράφοντας

4G NAI

•Να απευθυνθούν στα καταστήματα Vodafone ή να καλέσουν το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών: 13830 για οικιακούς συνδρομητές ή 1399 για εταιρικούς συνδρομητές

Απενεργοποίηση

•Να καλέσουν από τη σύνδεση που θέλουν να απενεργοποιήσουν το δίκτυο 4G στο 1285

•Να στείλουν SMS από τη σύνδεση που θέλουν να απενεργοποιήσουν το δίκτυο 4G στο 1285 γράφοντας

4G OXI

•Να απευθυνθούν στα καταστήματα Vodafone ή να καλέσουν το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών: 13830 για οικιακούς συνδρομητές ή 1399 για εταιρικούς συνδρομητές

 

Για COSMOTE:

Ενεργοποίηση/Απενεργοποίηση

Για να ενεργοποιήσεις το 4G επισκέψου ένα κατάστημα του δικτύου COSMOTE ή κάλεσε την Εξυπηρέτηση Πελατών. Κάλεσε στο 13838 αν είσαι κάτοχος Συμβολαίου, ΚαρτοΣυμβολαίου ή Καρτοκινητού COSMOTE (χρέωση 0,19€/κλήση) ή στο 13839 εάν είσαι επαγγελματίας (δωρεάν κλήση από το εταιρικό κινητό COSMOTE).

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα το bluetooh της sony SBH20.

Αφού το συνέδεσα με το max, παρατηρώ ότι μετά τα δυόμιση μέτρα αρχίζουν έντονα παράσιτα, ενώ αν υπερβείς τα 3, χάνεται η σύνδεση.

Αντίθετα, με το N8 ξεπερνώ και τα 10 μέτρα χωρίς πρόβλημα.

Τόσο χάλια είναι; Εσείς, έχετε παρατηρήσει κάτι ανάλογο;

Δεν επιτρέπονται αγγελίες στην υπογραφή.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ίδιο είναι πολύ μέτρια η απόδοση και του WiFi Kai του Bluetooth και μέτρια η λήψη gsm3g κλπ χωρίς όμως να είναι προβληματική καμμία λειτουργία
ADAPT OVERCOME IMPROVISE
Link to comment
Share on other sites

Το bluetooth σε μικρη αποσταση που το χρησιμοποιω στο αυτοκίνητο είναι μια χαρά.Δεν ξερω για πιο μακρυά. Οσο για το wifi και το σημα, θα διαφωνήσω. Προσωπικά μου φαίνονται πολυ ικανοποιητικά.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί (ή μάλλον ξέρω), η σύγκριση απόφευκτα γίνεται με το N8, ένα κινητό 5ετίας που τουλάχιστον όσον αφορά το bluetooth και το wifi λειτουργούν απρόσκοπτα σε τρελές αποστάσεις για την κατηγορία τους.

 

Τη μειωμένη εμβέλεια του wifi στο max, την είχα παρατηρήσει από την πρώτη στιγμή, αλλά δε μπορώ να πω ότι ενοχλεί ιδιαίτερα.

Από το bluetooth όμως ενοχλήθηκα αρκετά.

Ένας επαγγελματίας (στο τεχνικό κομμάτι) που θα το χρησιμοποιεί ως μίνι υπολογιστή και παράλληλα να δέχεται κάποιες κλήσεις, δε μπορεί παρά να χρειάζεται ελευθερία κινήσεων, που τουλάχιστον στη δική μου δουλειά, τα 3 μέτρα δεν επαρκούν. Εννοείται ότι αν το έχω πάνω μου, δε θα βγάλει τη μέρα.

 

Κάρτα sim τώρα έβαλα και δεν έχω άποψη επί του σήματος. Λίγες κλήσεις που έκανα σε "δύσκολα σημεία", έδειξε να τα πήγε καλά.

Δεν επιτρέπονται αγγελίες στην υπογραφή.
Link to comment
Share on other sites

αγαπητοι κυριοι

ολοι ζουμε στην βιοσφαιρα μας και χρησιοποιουε αυτο που λεμε πειρα

Εγω λειτουργω σε ολη την βορεια ελλαδα και το τηλεφωνο σε σχεση με αλλα εχει στο bluetooth μειωενη του μεσου ορου αποδοση και το gsm αλλα και το wifi εχουν μετρια αποτελεσματα .

πχ το sony που ειχα ειχε καλυτερο σημα gsm wifi kai bluetooth το ΖΤΕ ειχε καλυτερο gsm bluetooth και wifi και αυτα οχι απο το σπιτι μου στην καφετερια αλλα σε πολλουσ διαφορετκους νομους διαφορετικα γραφεια .

ADAPT OVERCOME IMPROVISE
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια καλησπερα,το τηλεφωνο καλο μεχρι τωρα........σημερα εκλεισε απο μπαταρια και αφου το εβαλα να φορτισει και εδειχνε 50% χωρις να το εχω ανοίξει, δοκιμαζω να το ανοιξω και δεν ανοιγει με τιποτα!!!!!!!!!! το εχω στον φορτιστη και δεν αναβει ουτε το λαμπακι που δειχνει οτι φορτιζη !!!!! το δοκιμασα και με αλλους 3 φορτιστες και τιποτα νεκρο καμια ιδεα????? να δοκιμασω να βγαλω το καπακι και τη μπαταρια??? το εκανε κανενας????

Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμασε να κρτησεις πατημενα VOL + POWER μαζι για αρκετη ωρα.

Το καπακι της μπαταριας δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο να βγει. Αν δεν καταφερεις τιποτα με τα πληκτρα, καλητερα να το πας για service για να μην χασεις την εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Την συσκευή την έχω δύο μέρες αλλά την έχω φορτώσει ήδη και έχω κάποιες επισημάνσεις. Όπως όλοι ξέρουμε η συσκευή χάνει λίγο από άποψη RAM. Αυτό διορθώνεται με την παρακάτω διαδικασία.

 

1. Εγκατάσταση του King Root για να αποκτήσουμε Root Access μόνο με μία εφαρμογή.

2. Κατεβάζουμε το Partition Wizard Manager και κάνουμε partition την κάρτα. ¨Έχουμε κάνει backup τα δεδομένα της κάρτας πριν. Κάνουμε delete parition και create “Create as: Primary”. ext2/ext3/ext4 partition ( Επειδή έχουμε stock ROM επιλέγουμε ext2).

3. Κατεβάζουμε την εφαρμογή Link2SD. Επιλέγουμε ext2. Mount Script Created είναι το μήνυμα επιτυχίας. Κάνουμε Reboot. Ανοίγουμε Link2SD > Setting> Check the autolink. ( για αυτόματη μεταφορά με την εγκατάσταση εφαρμογών ). Αν έχουμε ήδη εφαρμογές τις μεταφέρουμε με την επιλογή create link. Στην συνέχεια τσεκάρουμε την κατάσταση μνήμης για τα αποτελέσματα. Τώρα θα μπορούμε να εγκαθιστούμε τις εφαρμογές εκεί που θέλουμε.

4. Για επιπλέον τώρα επιλογές και για παραμετροποίηση αφού έχουμε κάνει root επιλέγουμε την εφαρμογή Roottoolbox. Κοστίζει 5 ευρώ αλλά κάνει τα πάντα.

 

Για την κάμερα έχω επιλέξει HDR και ISO HJR για καλύτερα αποτελέσματα.

 

Τώρα από must εφαρμογές είναι το monect. Συνδέετε με τον υπολογιστή και μπορείς και χειρίζεσαι τον υπολογιστή σου από το κινητό.

1) Προβάλεις το κινητό σου στον υπολογιστή

2) Προβάλεις τον υπολογιστή στο κινητό

3) Παίζεις παιχνίδια χρησιμοποιώντας το κινητό σαν gamepad, lightgun, τιμονιέρα (κάνει χρήση του γυροσκοπίου του κινητού)

4) Ελέγχεις τον υπολογιστή με το κινητό σαν να έχεις οθόνη αφής

5) Το χρησιμοποιείς σαν mouse και σαν πληκτρολογιο.

6) Όχι καφέ δεν φτιάχνει

 

Για φακό Disco Light εφαρμογή

 

Για θήκη πήρα αυτή που βολέυει αφάνταστα και είναι πολύ καλής ποιότητας.

http://www.mobilecity.gr/item.php?prod=book-case-stand-double-window-gia-vodafone-smart-4-max-mauri-blister

 

Για άλλα αξεσουάρ

Τηλεφακός

http://www.everbuying.net/product910432.html

Φλας

http://www.everbuying.net/product868531.html

 

Αυτά για την ώρα.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Την συσκευή την έχω δύο μέρες αλλά την έχω φορτώσει ήδη και έχω κάποιες επισημάνσεις. Όπως όλοι ξέρουμε η συσκευή χάνει λίγο από άποψη RAM. Αυτό διορθώνεται με την παρακάτω διαδικασία.

 

1. Εγκατάσταση του King Root για να αποκτήσουμε Root Access μόνο με μία εφαρμογή.

2. Κατεβάζουμε το Partition Wizard Manager και κάνουμε partition την κάρτα. ¨Έχουμε κάνει backup τα δεδομένα της κάρτας πριν. Κάνουμε delete parition και create “Create as: Primary”. ext2/ext3/ext4 partition ( Επειδή έχουμε stock ROM επιλέγουμε ext2).

3. Κατεβάζουμε την εφαρμογή Link2SD. Επιλέγουμε ext2. Mount Script Created είναι το μήνυμα επιτυχίας. Κάνουμε Reboot. Ανοίγουμε Link2SD > Setting> Check the autolink. ( για αυτόματη μεταφορά με την εγκατάσταση εφαρμογών ). Αν έχουμε ήδη εφαρμογές τις μεταφέρουμε με την επιλογή create link. Στην συνέχεια τσεκάρουμε την κατάσταση μνήμης για τα αποτελέσματα. Τώρα θα μπορούμε να εγκαθιστούμε τις εφαρμογές εκεί που θέλουμε.

4. Για επιπλέον τώρα επιλογές και για παραμετροποίηση αφού έχουμε κάνει root επιλέγουμε την εφαρμογή Roottoolbox. Κοστίζει 5 ευρώ αλλά κάνει τα πάντα.

 

Για την κάμερα έχω επιλέξει HDR και ISO HJR για καλύτερα αποτελέσματα.

 

Τώρα από must εφαρμογές είναι το monect. Συνδέετε με τον υπολογιστή και μπορείς και χειρίζεσαι τον υπολογιστή σου από το κινητό.

1) Προβάλεις το κινητό σου στον υπολογιστή

2) Προβάλεις τον υπολογιστή στο κινητό

3) Παίζεις παιχνίδια χρησιμοποιώντας το κινητό σαν gamepad, lightgun, τιμονιέρα (κάνει χρήση του γυροσκοπίου του κινητού)

4) Ελέγχεις τον υπολογιστή με το κινητό σαν να έχεις οθόνη αφής

5) Το χρησιμοποιείς σαν mouse και σαν πληκτρολογιο.

6) Όχι καφέ δεν φτιάχνει

 

Για φακό Disco Light εφαρμογή

 

Για θήκη πήρα αυτή που βολέυει αφάνταστα και είναι πολύ καλής ποιότητας.

http://www.mobilecity.gr/item.php?prod=book-case-stand-double-window-gia-vodafone-smart-4-max-mauri-blister

 

Για άλλα αξεσουάρ

Τηλεφακός

http://www.everbuying.net/product910432.html

Φλας

http://www.everbuying.net/product868531.html

 

Αυτά για την ώρα.....

 

μπραβο φιλε για την συνειφορα σου και το μερακι σου το θρεντ ειναι βαλτωμενο γιατι δεν εχει προβληματα και γιατι κανεις δεν εφτιαξε καποια ρομ για αυτο

ADAPT OVERCOME IMPROVISE
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας, προσπαθώ εδώ και καιρό να φορμάρω μια κάρτα σε οποιαδήποτε συνδυασμό πέραν του FAT32 και δεν την διαβάζει το κινητό.

Μπορεί κάποιος να επιβαιβεώσει ότι δεν φταίει η κάρτα μου και να δοκιμάσει σε NTFS ή ExFAT;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλησπερα παιδια ,βρηκα αυτα τα λινκ με λολιποπ ρομ για το Vodafone Smart 4 max,αλλα θελει να συμπλρωσεις surveys,μπορει καποιος να τα συμπληρωσει και να κατεβασει τις ρομς?

 

------------->http://lollipoprom.website/android-5-0-lollipop-update-for-vodafone-smart-4-max.html

-------------->http://www.icqandroid.org/tutorial/vodafone-smart-4-max.html

Link to comment
Share on other sites

Δεν άνοιξα καν τα λινκς, αλλά δε σου κάνει λίγο περίεργο αυτό;

Κι αν όχι, τότε γιατί δεν το κάνεις εσύ μόνο περιμένεις από άλλον;!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο κρατάει η μπαταρία της συσκευής σας με συνεχής χρήση data ;Στα στατιστικά της μπαταρίας το πρόγραμμα περιήγησης γράφει διατήρηση λειτουργίας 4 ώρες και 20 λεπτά και συνολικός χρονος cpu 2 ώρες ενώ σημειώνει ότι η εφαρμογή αυτή κατανάλωσε 22% και τα υπόλοιπα η οθόνη και η SD card . Είναι καλά; Edited by savvas765
Link to comment
Share on other sites

Με πολύ σκληρή χρήση και πάνω από 6 ώρες οθόνη με βγάζει μια με μιάμιση μέρα με ανοιχτά WiFi και Bluetooth
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

 

Θα ήθελα τα φώτα σας για το εάν γίνετε να με ειδοποιεί (Vodafone Smart 4 max) όταν έρχεται μήνυμα στο WhatsApp με φωτάκι LED ?

 

απότι είδα έχει μονο δυο... κόκκινο και πράσινο ,έστω ένα από τα δυο να μου ανάβει όταν έρχεται καινούριο μήνυμα,έχω δοκιμάσει τα πάντα στης ρυθμίσεις του WhatsApp στις ειδοποίησης και δυο LED Apps:Light Flow - LED&Notifications και LED-Βlinker,δυστυχώς κανένα δεν μου δουλεύει.

 

σας Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σημερα κολλησε το κινητο καθως πηγα να ανοιξω μια εφαρμογη, παταω το πλαινο κουμπι για να κανω επανεκκινηση, και κολλαει σε μια μαυρη οθονη (με ελαχιστο backlight) και ειναι νεκρο. Παω στην vodafone και μου λενε οτι πρεπει να παει στο σερβις, δηλαδη μια εβδομαδα χωρις τηλεφωνο! Εχετε καμια ιδεα τι μπορω να κανω να επανελθει?

 

 

Τελικα φταιει η microsd! Την αφαιρεσα, και ολα καλα. Ταν ξαναβαζω, και κανει παλι τα ιδια.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα παιδια! Πηρα κι εγω το συγκεκριμενο κινητο....

......μετα απο καιρο αγορασα usb Sandisk dual 2.0 . Το συνδεω ,ομως, στο κινητο από την αντιστοιχη υποδοχη, αλλα δεν το αναγνωρίζει. Μεσα στα χαρακτηριστικα γραφει οτι ειναι συμβατο (micro usb-host OTG ) ....τι πρεπει να κανω , λοιπον, για να μου το αναγνωρίσει;;; :confused:

 

ΥΓ. το host OTG ειναι το καλωδιακι, σωστα?...μηπως εαν το συνδεσω με τετοιο να μου το δεχτει??? :O

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η άσκοπη μορφοποίηση κειμένου σε ολόκληρο το post.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...