Jump to content

Microsoft Lumia 532


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα. Επειδή σκέφτομαι να το πάρω το κινητάκι, ξέρετε να μου πείτε αν γίνεται hotspot; Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 211
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και από εμένα. Επειδή σκέφτομαι να το πάρω το κινητάκι, ξέρετε να μου πείτε αν γίνεται hotspot; Ευχαριστω.

 

Καλησπέρα. Φυσικά και γίνεται. Μέσα από τις ρυθμίσεις, χωρίς να χρειαστεί να κατεβάσεις κάποια ξεχωριστή εφαρμογή και μπορεί να υποστηρίξει μέχρι 8 συνδεδεμένες συσκευές ταυτόχρονα.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να του κάνεις επαναφορά μήπως και στρώσει αλλιώς πήγαινέ το για service.

 

Σε καταστημα Νοκια το παμε για σερβις ?

Link to comment
Share on other sites

Σε καταστημα Νοκια το παμε για σερβις ?

 

Είτε σε nokia care είτε στο κατάστημα που αγοράστηκε η συσκευή.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για τις συνεχεις ερωτησεις μου αλλα ειναι η πρωτη επαφη με win phone...

 

Στην οθονη αναμονης οταν συρω το δαχτυλο προς τα κατω μου εμφανιζει τη notification bar και εκει εχει 4 εικονιδια

Του wifi , του bt , της καμερας και της φωτεινοτητας.

Αυτα μπορουνε να αλλαξουνε ?

να βαλω εγω καποιο αλλο πχ....???

Με ενδιαφερει κυριως να αλλαξω το εικονιδιο της καμερας και της φωτεινοτητας...

Το δε εικονιδιο της καμερας ειναι μονιμως "ενεργοποιημενο"...?? γιατι εχει μονιμα χρωμα .... ενω τα υπολιπα 2 (wifi-bt) τα ενεργοποιω εγω οταν χρειαζεται...

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για τις συνεχεις ερωτησεις μου αλλα ειναι η πρωτη επαφη με win phone...

 

Στην οθονη αναμονης οταν συρω το δαχτυλο προς τα κατω μου εμφανιζει τη notification bar και εκει εχει 4 εικονιδια

Του wifi , του bt , της καμερας και της φωτεινοτητας.

Αυτα μπορουνε να αλλαξουνε ?

να βαλω εγω καποιο αλλο πχ....???

Με ενδιαφερει κυριως να αλλαξω το εικονιδιο της καμερας και της φωτεινοτητας...

Το δε εικονιδιο της καμερας ειναι μονιμως "ενεργοποιημενο"...?? γιατι εχει μονιμα χρωμα .... ενω τα υπολιπα 2 (wifi-bt) τα ενεργοποιω εγω οταν χρειαζεται...

 

Ρυθμίσεις > Ειδοποιήσεις+ενέργειες > Πατάς πάνω στα 4 εικονίδια που σου εμφανίζονται και τα αλλάζεις

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη για τις ερωτήσεις μου... αλλά πρώτη φορά...

Αυτή είναι η τελευταια έκδοση 8.1 update?

και γιατί δεν αναβ/τε σε lumia denim?

M. K.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη για τις ερωτήσεις μου... αλλά πρώτη φορά...

Αυτή είναι η τελευταια έκδοση 8.1 update?

και γιατί δεν αναβ/τε σε lumia denim?

 

Πήγαινε Ρυθμίσεις>πρόσθετα+πληροφορίες. Τι σου λέει πάνω πάνω στην έκδοση λογισμικού;

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, είμαι καινούργιος στην σελίδα, την διαβάζω όμως το λιγότερο 5-6 χρόνια, πολύ καλή δουλειά.

Ας περάσω στο ψητό. Θέλω να πάρω το 532, με έλκυσαν τα χαρακτηριστικά του σε αναλογία με την τιμή του. Έχω μια sim, πρέπει απαραίτητα να έχω 2 για να λειτουργήσω ένα sual sim; Η sim μου είναι η κλασική, από frog, νομίζω ότι διάβασα πως παίρνει microsim. Πως θα την αλλάξω.

Επίσης μέχρι τώρα έχω συσκευή android (sony),απογοήτευση. Υπάρχουν μεγάλες διαφορές λειτουργικότητας android με microsoft;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Τη sim θα στην αλλάξουν σε ένα κατάστημα κοσμοτέ (αν θυμάμαι καλά αυτή δεν είχε τη frog?)... Το κόστος είναι 5 ευρώ και είναι πιο ασφαλές από το να την κόψεις από μόνος σου...

 

Επίσης δεν χρειάζεται να έχεις και δεύτερη κάρτα... Προαιρετικό είναι καθαρά...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Αλέξη σωστά θυμάσαι της κοσμοτέ είναι η frog. Αξίζει φίλε το 532 με τα χίλια έχω πάρει στη μάνα μου το 435 που είναι το ίδιο με χειρότερη κάμερα και πάει άψογα για την τελείως απλή χρήση που κάνει. Βέβαια έχει και δυνατότητες να βάλω μπόλικες εφαρμογές αν της θυμηθεί να το δουλέψει περισσότερο και ως smartphone.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Ναι η frog, είναι Cosmote.

Σας ευχαριστώ.

Γιορτάζω σε λίγες μέρες και θα μου πάρει ο πατέρας μου κινητό, προσανατολιζομουνα για Samsung μέχρι 100€, είδα αυτό και μάλλον κατέληξα.

Link to comment
Share on other sites

Την συσκευη την αγορασα για δευτερο τηλεφωνο (σαν βασικο εχω ενα S4 mini) , και εχω βαλει 2 καρτες μεσα.

Με μια ωρα συνολικων κλησεων , ΚΑΙ ΜΟΝΟ αυτο σαν χρηση το τηλεφωνο εβγαλε 6+ ημερες αναμονη με την μπαταρια του.

ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΜΕΝΟΣ .... !!!!!!!

 

Αξιζει με 1000 η αγορα του....

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το 532 lumia και μπορώ να πω πως είναι πολύ γρήγορο κινητό. Πριν είχα το 520 το οποίο και μου έσπασε το digitizer αφής (έτσι λέγετε;) και περιμένω να λήξουν τα capital controls να παραγγείλω από ebay με 10€ το ανταλλακτικό με τα εργαλεία για να το επισκευάσω. Ήθελα κινητό 4 ιντσών γιατί τις παντόφλες (από 5 και πάνω) δεν τις μπορώ. Έψαξα, έψαξα και βρήκα το 532 από το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος αν εξαιρέσεις της χαμηλής ποιότητας κάμερα που έχει και την έλλειψη IPS οθόνης, πάντα σε σχέση με το 520. Ερώτηση προς αυτούς που ασχολούνται με τα κινητά πολύ και είναι γνώστες: για ποιο λόγο να βγάλεις ένα μεταγενέστερο μοντέλο από το 520 το οποίο θα είναι σε μερικά επιμέρους χαρακτηριστικά καλύτερο (επεξεργαστής και μνήμη) αλλά θα υστερεί σε φωτογραφική, κ.ά. Το 520 τραβούσε τέλειες φωτογραφίες και HD video. Τόσο δύσκολο είναι να τα βάλουν όλα σε ένα κινητό 4 ιντσών; Ή η κάμερα του 520 έπιανε τόσο πολύ χώρο και δεν χωρούσε στο τετραπύρηνο 532 με το 1 γίγα RAM; Το είχα ανέκαθεν απορία; Πέρα από αυτό το κινητάκι είναι σφαίρα, skype, viber πάει σφαιράτα. Για 86,80 είναι ΤΕΛΕΙΟ!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, λοιπόν χθες πήρα την συσκευή στα χέρια μου. Η αλήθεια είναι ότι σαν πρώτη εντύπωση το περιβάλλον φαίνεται πολύ πιο μπερδεμένο από το android. περισότερα θα μπορέσω να πω όταν το χρησιμοποιήσω κανονικά. Λέω κανονικά γιατί περιμένω η frog να μου στείλει καινούργια SIM.

Πρώτες απορίες:

Που μπαίνει η κάρτα μνήμης;

Επειδή θα χρησιμοποιώ μια SIM, παίζει ρόλο σε ποια θέση από τις 2 θα την βάλω;

Για να κάνω λογαριασμό Xbox, τι χρειάζεται; Υπάρχουν δωρεάν εφαρμογές - παιχνίδια όπως στο google play;

Αυτά για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

έχω το microsoft 532 εδώ και 2μήνες το πρόλαβα στα 60 euro ιταλικό που ήτανε σε προσφορα από skroutz...

 

μπορώ να πω για τα λεφτά του πως είναι φοβερό..!!!

 

έχει ακριβώς ότι χρειάζεται ένας απλός χρηστης ακόμα και κάποιος πιο απαιτητικός...!! πάνω στο θέμα του software με τα windows 8.1 denim θα κάλυψη όλες τις ανάγκες έννους χρηστη ακόμα και για πιο επαγγελματική χρήση...! office,outlook και όλα τα σχετικά...! πολύ γρήγορα επίσης τρέχουνε και το whatsapp,viber,etc

 

το ακουστικό επίσης είναι απλά κορυφαίο..! πολύ δυνατό που ακούς και ακόμα αν έχει κάπου φασαρία...! το ηχειάκι πάλι άριστο για αυτούς που θέλουνε να ακούνε την μουσική τους...!

τώρα θα μιλήσω και για την κάμερα...! ok σίγουρα μην περιμένετε κάποια κάμερα τέλεια...! σε αυτά τα χρήματα..! αλλα είναι αρκετά ικανοποιητική.. στα 5mp μέτριες φωτογραφίες έως καλές...! τώρα αν κάποιος θέλει ένα κινητό για selfie,σε καμια περίπτωση το 532, η συγκεκριμένη κάμερα η μπροστινή είναι πολύ χαμηλής ανάλυσης...! οποτε αν κάποιος χρειάζεται για selfie δεν θα το πρότεινα...! υπάρχουνε άλλες επιλογές εκεί...!

 

για όλα τα αλλα είναι άριστο σαν κινητό και αρκετά βολικό για καθημερινή χρήση...!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όπως είχα πει και παραπάνω, κάποιες μέρες το χρησιμοποίησα χωρίς SIM, από σήμερα το χρησιμοποιώ πλέον κανονικά.

Όλες τις μέρες όσο το χρησιμοποιούσα ήταν όλα καλά, σήμερα μου κάνει νούμερα. Ή θα μου ζητάει εν ώρα λειτουργίας PIN ή θα κανει επανακίνηση και θα το ζητάει. Το έκανε 3-4 φορές.

Λέτε να παίζει ρόλο ότι κόπηκε η SIM και ήταν με το παλιό μεγάλο τσιπ;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όπως είχα πει και παραπάνω, κάποιες μέρες το χρησιμοποίησα χωρίς SIM, από σήμερα το χρησιμοποιώ πλέον κανονικά.

Όλες τις μέρες όσο το χρησιμοποιούσα ήταν όλα καλά, σήμερα μου κάνει νούμερα. Ή θα μου ζητάει εν ώρα λειτουργίας PIN ή θα κανει επανακίνηση και θα το ζητάει. Το έκανε 3-4 φορές.

Λέτε να παίζει ρόλο ότι κόπηκε η SIM και ήταν με το παλιό μεγάλο τσιπ;

 

Πολλές φορές φταίει η κομμένη SIM για τέτοια προβλήματα. Καλύτερα να την αντικαταστήσεις με μια καινούρια.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όπως είχα πει και παραπάνω, κάποιες μέρες το χρησιμοποίησα χωρίς SIM, από σήμερα το χρησιμοποιώ πλέον κανονικά.

Όλες τις μέρες όσο το χρησιμοποιούσα ήταν όλα καλά, σήμερα μου κάνει νούμερα. Ή θα μου ζητάει εν ώρα λειτουργίας PIN ή θα κανει επανακίνηση και θα το ζητάει. Το έκανε 3-4 φορές.

Λέτε να παίζει ρόλο ότι κόπηκε η SIM και ήταν με το παλιό μεγάλο τσιπ;

 

Κατα πάσα πιθανότητα ευθύνεται η κομμένη κάρτα SIM. Δεν προτείνεται η χρήση της καθώς μπορεί να προκαλέσει ζημιά στις επαφές της υποδοχής της στην συσκευή με το κόστος επισκευής να είναι πολύ μεγαλύτερο από το κόστος αγοράς καινούριας micro sim (γύρω στα 5 euro).

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Βοήθειααααα.....................

Έψαχνα κάτι από την κάρτα μνήμης, πήγα έλεγχος αποθήκευσης, κάρτα SD, δεν βρήκα αυτό που ήθελα, βλέπω κάτω κάτω αφαίρεση κάρτας SD και διαμόρφωση κάρτας SD. Το προηγούμενο τηλ δεν είχε τέτοια, νόμισα λοιπόν ότι πατώντας διαμόρφωση θα μου δείξει όλα τα στοιχεία της κάρτας, πατάω και χάνονται ότι είχα μέσα. Υπάρχει σωτηρία;

Link to comment
Share on other sites

Βοήθειααααα.....................

Έψαχνα κάτι από την κάρτα μνήμης, πήγα έλεγχος αποθήκευσης, κάρτα SD, δεν βρήκα αυτό που ήθελα, βλέπω κάτω κάτω αφαίρεση κάρτας SD και διαμόρφωση κάρτας SD. Το προηγούμενο τηλ δεν είχε τέτοια, νόμισα λοιπόν ότι πατώντας διαμόρφωση θα μου δείξει όλα τα στοιχεία της κάρτας, πατάω και χάνονται ότι είχα μέσα. Υπάρχει σωτηρία;

 

Θα πρέπει να την συνδέσεις στον υπολογιστή σου και να χρησιμοποιήσεις κάποιο πρόγραμμα ανάκτησης αρχείων όπως είναι για παράδειγμα το recuva και με λίγη τύχη θα καταφέρεις να ανακτήσεις κάποια από τα αρχεία σου. Για φωτογραφίες και τα σχετικά αν έχεις ενεργοποιημένη την αυτόματη αποστολή θα τις βρεις όλες στο onedrive.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι το δουλεύω λίγες μέρες το 532 και δεν πρόλαβα να επεξεργαστώ και να ενεργοποιήσω όλες τις εφσρμογές-δυνατότητες, οπίτε δεν είχα ενεργοποιήσει το onedrive.

Παρατηρώ όμως ότι ενώ δεν βρίσκω πουθενά τις φωτογραφίες, στο εικονίδιο της αρχικής οθόνης εναλλάσονται οι φωτογραφίες που είχα, πατάω, ανοίγει και δεν υπάρχει ούτε μία. Υπάρχει περίπτωση να βρίσκονται κάπου;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι το δουλεύω λίγες μέρες το 532 και δεν πρόλαβα να επεξεργαστώ και να ενεργοποιήσω όλες τις εφσρμογές-δυνατότητες, οπίτε δεν είχα ενεργοποιήσει το onedrive.

Παρατηρώ όμως ότι ενώ δεν βρίσκω πουθενά τις φωτογραφίες, στο εικονίδιο της αρχικής οθόνης εναλλάσονται οι φωτογραφίες που είχα, πατάω, ανοίγει και δεν υπάρχει ούτε μία. Υπάρχει περίπτωση να βρίσκονται κάπου;

 

Συνήθως η αυτόματη αποστολή στο Onedrive είναι ενεργοποιημένη out of the box στα WP. Ρίξε μια ματιά στον λογαριασμό σου μήπως τις βρεις εκεί. Εναλλακτικά μετά πας για πρόγραμμα ανάκτησης δεδομένων και είναι αμφίβολο αν θα μπορέσεις να τις ανακτήσεις όλες.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να βάλω ήχο κλήσης και ήχο ειδοποίησης μηνυμάτων από την συλλογή μουσικής μου; Δεν μπόρεσα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 532

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...