Jump to content

Επιστροφή Κινητού στην Κίνα (Αντικατάσταση, Επισκευή, Refund)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο PayPal έκανα dispute γιατί λέγανε ότι δεν είχαν παραλάβει ενώ στο 17track φαινόταν ότι είχαν παραλάβει. Και το έκανα στην εκπνοή των 180 ημερών ,αλλά απορρίφθηκε από PayPal λέγοντας ότι δεν αναμιγνύονται σε θέματα εγγύησης !

Οπότε εφόσον δεν έχεις προστασία πήγαινε με τα νερά τους και ζήτα κάποιο καλό κουπόνι ή έκπτωση να πάρεις καινούργιο από εκεί. Στην τελική, άσε να σου στείλουν μεταχειρισμένο και το πουλάς.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το μονο που καταφερνουμε εμπλεκοντας το paypal σε θεματα εγγυησης ειναι να χαλαμε το προσωπικο μας rating στο paypal ,τιποτε αλλο.
Link to comment
Share on other sites

Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ αποψη claim πριν τις 180ημερες( αφου πρωτα επικοινωνησεις με το μαγαζι) , μετα cry haralmpus,

Οσων αφορα εμενα το claim εκλεισε με full refund ολης της συναλλαγης και του ακατανομαστου και της καρτας μνημης, τους το ειχα τονισει οτι η συναλλαγη φαινεται ενα ποσο και γω ζηταω refund για το κινητο μονο, στο resolution, το ξαναεγραψα σημερα στο twiter τονιζωντας το, απο κει και περα ειμαι οκ.

μια χαρα με βοηθησε και το ΑskPayPal, στο twiter το οποιο και το προτεινω οποτε δεν χρειαστηκε να τηλεφωνησω,

 

@Zananirο εσυ με το δεμα ολα οκ;

Edited by popc3
Link to comment
Share on other sites

@Zananirο εσυ με το δεμα ολα οκ;

Ναι το παρέλαβαν. Το ζήτημα είναι πότε θα παραλάβω εγώ αυτό που έστειλαν ως αντικατάσταση! Το έστειλαν 2 μέρες μετά αφού τους ταχυδρόμησα εγώ το δέμα, αυτοί το έχουν παραλάβει εδώ και μια εβδομάδα ενώ αυτό που περιμένω εγώ είναι κάπου μεταξύ Κίνας και Ελλάδας :eek:

 

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ αποψη claim πριν τις 180ημερες( αφου πρωτα επικοινωνησεις με το μαγαζι) , μετα cry haralmpus,

Οσων αφορα εμενα το claim εκλεισε με full refund ολης της συναλλαγης και του ακατανομαστου και της καρτας μνημης, τους το ειχα τονισει οτι η συναλλαγη φαινεται ενα ποσο και γω ζηταω refund για το κινητο μονο, στο resolution, το ξαναεγραψα σημερα στο twiter τονιζωντας το, απο κει και περα ειμαι οκ.

μια χαρα με βοηθησε και το ΑskPayPal, στο twiter το οποιο και το προτεινω οποτε δεν χρειαστηκε να τηλεφωνησω,

 

@Zananirο εσυ με το δεμα ολα οκ;

Και ακριβώς αυτό έκανα. Επικοινώνησα με coolicool λέγανε δεν λάβανε δέμα,έκανα dispute γιατί δεν έβγαζα άκρη 3 μέρες πριν λήξει το όριο 180 ημερών. Αλλά το απορριψανε. Τώρα άστρα βραστά.

Link to comment
Share on other sites

Και ακριβώς αυτό έκανα. Επικοινώνησα με coolicool λέγανε δεν λάβανε δέμα,έκανα dispute γιατί δεν έβγαζα άκρη 3 μέρες πριν λήξει το όριο 180 ημερών. Αλλά το απορριψανε. Τώρα άστρα βραστά.

 

Οταν λες απορριψανε;Εκλεισε το dispute?

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες απορριψανε;Εκλεισε το dispute?

 

Το έκλεισαν αυτόματα λέγοντας ότι δεν υπεισέρχονται σε θέματα εγγυησης. Παρόλο που τους εξήγησα πως υπήρξε ασυνεννοησία με κατάστημα και τους έστειλα και τις συνομιλίες από mail,video με το κινητο ψόφιο κλπ:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Το έκλεισαν αυτόματα λέγοντας ότι δεν υπεισέρχονται σε θέματα εγγυησης. Παρόλο που τους εξήγησα πως υπήρξε ασυνεννοησία με κατάστημα και τους έστειλα και τις συνομιλίες από mail,video με το κινητο ψόφιο κλπ:wacko:

 

αυτο πριν το στειλεις; εννοω πρωτα εκανες dispute και μετα εστειλες;

Link to comment
Share on other sites

αυτο πριν το στειλεις; εννοω πρωτα εκανες dispute και μετα εστειλες;

 

Όχι το αντίθετο. Πρώτα έστειλα ,και όταν παρέλαβαν και σφύριζαν για 3 μέρες ότι δεν το πήρανε έκανα dispute. Τώρα λένε δεν φτιάχνεται και μπορούν να μου δώσουν μόνο μεταχειρισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειναι σιγουρο οτι θα κερδιζες (ουτε εγω ημουν σιγουρος) μετα απ την επικοινωνια με το μαγαζι επρεπε να εκανες dispuite να περιμενες απαντηση και μετα ειχες το πλεονεκτημα για claim σε καποια στραβη ,αποψη μου παντα
Link to comment
Share on other sites

Όχι το αντίθετο. Πρώτα έστειλα ,και όταν παρέλαβαν και σφύριζαν για 3 μέρες ότι δεν το πήρανε έκανα dispute. Τώρα λένε δεν φτιάχνεται και μπορούν να μου δώσουν μόνο μεταχειρισμένο.

 

Τελικά ούτε μεταχειρισμενο xiaomi mi4 έχουν!!! Τι ήθελα και έμπλεξα? Θα τους πω να το στείλουν πίσω και θα το πετάξω στα σκουπίδια ο ίδιος. Πεταμένα 150 ευρώ. Όσο ζεις μαθαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ούτε μεταχειρισμενο xiaomi mi4 έχουν!!! Τι ήθελα και έμπλεξα? Θα τους πω να το στείλουν πίσω και θα το πετάξω στα σκουπίδια ο ίδιος. Πεταμένα 150 ευρώ. Όσο ζεις μαθαίνεις.

 

Πες τους να σου δώσουν κάποιο άλλο μοντέλο ή partial refund. Μην το αφήνεις έτσι, πρήξε τους.

Link to comment
Share on other sites

Πες τους να σου δώσουν κάποιο άλλο μοντέλο ή partial refund. Μην το αφήνεις έτσι, πρήξε τους.

 

Σήμερα ενώ μου είχαν πει πως ελεγχθηκε από τον κατασκευαστή και δεν φτιάχνεται, έστειλαν mail λέγοντας πως ο μηχανικός του είδε πως είχε ινδική ρόμ !! Τους κατσαδιασα πως ο μηχανικός τους θα την έβαλε και το χάλασε χειρότερα και ότι ψάχνουν δικαιολογίες να πουν ότι φταίω εγώ. Τους ζήτησα να μου στείλουν την επίσημη απάντηση του κατασκευαστή ότι είναι μη επισκευασιμο.

Οπότε μακριά από coolicool (DON'T BUY FROM COOLICOOL).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα μια ερωτηση

Απο τις, 16 που μου εγραψε post reach delivery εδω και 2 μερες γραφει το tracking

Post colour fields are posted (πρωι)

Post colour fields are thrown(βραδυ)

Ειναι αυτο που νομιζω ?Τους ψαχνουν και δεν παραλαμβάνουν(δέμα επιστροφη σε fast card tech)

Link to comment
Share on other sites

Μην δινεις σημασια σε αυτα που γραφουν στο στατους.Το καταστημα ξερει οτι εχει ερθει το δεμα και καποια στιγμη θα βγαλουν δρομολογιο να πανε να παραλαβουν μολις μαζευτουν αρκετα δεματα.

Το κακο ειναι οτι μαλλον πεφτεις πανω στην αργια τους οποτε κανε υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, ενας φιλος πηρε κινητο ενα redmi note 4 το οποιο ειχε ενα προβλημα στην οθονη...αργησε λιγο να το στειλει πισω επειδη ηταν εξωτερικο οποτε το κινητο το επεστρεψε στο μινιντιλ μετα απο κανα μηνα σχεδον αχρησιμοποιητο...εχει περασει πανω απο μηνας που εχουν το τηλεφωνο και τωρα του λενε οτι εχουν διακοπες κλπ κλπ...να ξεκινησει claim στο paypal η θα φαει ακυρο;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, ενας φιλος πηρε κινητο ενα redmi note 4 το οποιο ειχε ενα προβλημα στην οθονη...αργησε λιγο να το στειλει πισω επειδη ηταν εξωτερικο οποτε το κινητο το επεστρεψε στο μινιντιλ μετα απο κανα μηνα σχεδον αχρησιμοποιητο...εχει περασει πανω απο μηνας που εχουν το τηλεφωνο και τωρα του λενε οτι εχουν διακοπες κλπ κλπ...να ξεκινησει claim στο paypal η θα φαει ακυρο;

 

οτι εχουν διακοπες ειναι αληθεια.

Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι εχουν διακοπες το προβλημα ειναι οτι το παιδι απο την πρωτη μερα δε του δουλευε το τηλεφωνο και κοντευει 3 μηνες χωρις συσκευη...αμα προχωρησει μεσω paypal θα παρει αποζημιωση η θα του ριξουν ακυρο?

 

εχει ξενερωσει ο τυπος ηταν η πρωτη φορα που πηρε τηλεφωνο απο ιντερνετ και του ρθε και μουφα...

Edited by hakunamatata
Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι εχουν διακοπες το προβλημα ειναι οτι το παιδι απο την πρωτη μερα δε του δουλευε το τηλεφωνο και κοντευει 3 μηνες χωρις συσκευη...αμα προχωρησει μεσω paypal θα παρει αποζημιωση η θα του ριξουν ακυρο?

 

εχει ξενερωσει ο τυπος ηταν η πρωτη φορα που πηρε τηλεφωνο απο ιντερνετ και του ρθε και μουφα...

 

αυτο δεν το ξερω,σε οσα εχω επιστρεψει πηρα τα χρηματα μου πισω,ομως ηταν αμεσα με την παραλαβη λογω βλαβης η λαθους,τωρα μετα 3 μηνες δεν ξερω,αν ξερει καποιος αλλος εδω ισως βοηθησει,καλη ιδεα θα ηταν να επικοινωνησει με το paypal τηλεφωνικα η μεσω του σαιτ τουμε μεηλνα τους ρωτησει πριν

Link to comment
Share on other sites

"αργησε λιγο" σημαινει μια βδομαδα ή ενα μηνα?Ποσες μερες μετα την παραλαβη ενημερωσε το κατστημα για το προβλημα? Edited by evmenis
Link to comment
Share on other sites

παιδια καμμια 20αρια μερες, ηταν εξωτερικο ο φιλος και παρελαβε η οικογενεια του το δεμα ελλαδα δηλαδη μπορει να το αποδειξει αυτο απο εργοδοτη ας πουμε
Link to comment
Share on other sites

παιδια καμμια 20αρια μερες, ηταν εξωτερικο ο φιλος και παρελαβε η οικογενεια του το δεμα ελλαδα δηλαδη μπορει να το αποδειξει αυτο απο εργοδοτη ας πουμε

 

ναι δεν υπαρχει θεμα,ας αρχισει με dispute και αν δεν βρει ανταποκριση το παει σε claim.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα στην οθονη πιο ειναι?Εχει αφαιρεσει την ζελατινα που βαζει το εργοστασιο στην οθονη?

Καταλαβαινεις οτι μετα απο 20 μερες απο την παραλαβη αν δηλωσει προβλημα το μυαλο τους θα παει οτι μπορει το παιδι να το δουλεψε ,να το χαλασε και μετα να ζηταει προστασια απο το paypal.

Θελει προσοχη το πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια το κινητο εκανε αυτο το πραγμα

https://drive.google.com/file/d/0BzQIRxC_DcGxcVEyTVFOZnp0UWs/view?usp=sharing

 

ηταν θεμα hardware...αυτο το εκανε με τη κινεζορομ που ειχαν περασει μεσα (και υποτιθεται ειχαν ελεγξει τη συσκευη) και οι αλλοι με τα μα μου ελεγαν στο δικο μου να περασει ρομ global να μη το στειλει (αυτος μπιτ ασχετος αργησε να τα καταφερει και δεν πολυασχοληθηκε γιατι θεωρησε πως αυτο εφταιγε οποτε για να μη ρισκαρει ηθελε να ειναι σιγουρος)

και τελικα το προβλημα παρεμεινε και στο διαστημα μεχρι να περαστει η global το κινητο ηταν σε ενα συρταρι και φαινοταν πως ηταν αχρησιμοποιητο

 

στο φιλο που ρωταει πανω αυτοκολλητο η οθονη οχι προφανως δεν ειχε αλλα το χαρτακι που ειχε συσκευη πισω ηταν κατασπρο και γενικα σημαδι δε μπορουσες να βρεις ουτε με φακο και επισης οι συσκευες υποτιθεται εχουν και εγγυηση και δυνατοτητα αλλαγης στον πρωτο μηνα (κατι τετοιο)

 

το θεμα ειναι τωρα επειδη αυτος και εχει ξενερωσει και θελει να παρει και κινητο προφανως τι να κανει με το paypal? οι επιλογες αν θυμαμαι καλα ειναι dispute και μετα escalate to claim?

 

να ξεκινησει με dispute να εχει το paypal ολα τα στοιχεια?

Link to comment
Share on other sites

to minideal του ελεγε να περαστει αλλη ρομ για να φτιαξει το πραγμα?Ποσες μερες απο τοτε που παρελαβε ενημερωσε το καταστημα για το προβλημα?

Το θεμα ειναι οτι αν ανοιξει case στο πειπαλ και το πειπαλ δικαιωσει το καταστημα μπορει μετα το μινιτντιλ να αρνηθει να τον βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...