Jump to content

Επιστροφή Κινητού στην Κίνα (Αντικατάσταση, Επισκευή, Refund)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Τελικά μετά από αρκετές παραγγελίες κινητών από Κίνα έφτασε η άτυχη στιγμή να παραλάβω ελαττωματικό κομμάτι. Σήμερα παρέλαβα ένα Asus zenfone max m1 από το Bangood και από την πρώτη στιγμή που το ενεργοποίησα κολλούσε υπερβολικά. Εφαρμογές έκλειναν μόνες τους πάγωνε η οθόνη και έκανε restart. Τους έστειλα βίντεο με το πρόβλημα και φωτογραφίες του προϊόντος αλλά λόγω κάποιας εορτής που έχουν εκεί μάλλον θα μου απαντήσουν από Δευτέρα. Το θέμα είναι αξίζει να το στείλω πίσω (άν μου προτείνουν αυτό) και να φάω όλη την ταλαιπωρία του περίμενε και για πόσο; H να κινηθώ αλλιώς;

Υπάρχει και κάτι άλλο στην όλη υπόθεση. Στη σελίδα του προϊόντος αναφέρεται ότι έχει τον snap 430 αλλά αυτό που μου στείλανε έχει τον snap 425 (βγαίνει και στις δύο εκδόσεις). Στα χαρακτηριστικά γράφει "cpu snap 430 QUAD core" :lol: Τους το έχω επισημάνει και αυτό. Τί μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση;

 

PayPal refund

Σου καλύπτει και τα έξοδα επιστροφής.

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

PayPal refund

Σου καλύπτει και τα έξοδα επιστροφής.

 

Να κάνω dispute δηλαδή εννοείς; Και ο λόγος; Να το πάω, ότι δηλαδή, άλλο παρήγγειλα και άλλο μου ήρθε, ή ότι δεν λειτουργεί σωστά; Βέβαια θα περιμένω να δω την απάντηση από το Bangood πρώτα αν και σε αυτές τις περιπτώσεις σου δίνουν δύο επιλογές. Είτε το στέλνεις πίσω, και όταν παραλάβουν σου κάνουν refund, είτε το κρατάς και σου κάνουν partial refund.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Παρελαβα απο Gearbest (Κινα) ελλατωματικο προιον. Που πρεπει να μπω για να στειλω μηνυμα και βιντεο;

 

Πάνε στο προφίλ σου,my tickets και στείλε

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινω My tickets και μου βγαζει δυο μηνυματα απο reviews. Μετα;

XdWYia9

 

Πας εκεί που λέει CONTACT US - Returns & Exchange - Product Technical Support - Submit a Ticket

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινω My tickets και μου βγαζει δυο μηνυματα απο reviews. Μετα;

XdWYia9

 

Πας εκεί που λέει CONTACT US - Returns & Exchange - Product Technical Support - Submit a Ticket

 

Σ΄ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μία βοήθεια please :)

Μετά από επικοινωνία με το banggood κανονίσαμε να τους επιστρέψω το κινητό. Αυτό που δεν καταλαβαίνω από το παρακάτω email τους είναι τι χρειάζεται να κολλήσω εξωτερικά του πακέτου και τι να βάλω εσωτερικά. Λογικά τη διεύθυνση "Return address" την κολλάω από έξω και το "Return information" το βάζω μέσα;;

 

"We are sorry for the inconveniences caused by this situation.

 

In attachment to this mail you will find the Return Label. It contains all the necessary information such as our address, your order number and the identificative bar code related to your case. All you have to do is print it and put it inside of your package. And pay attention the following

 

details:

- Please do not use the Expedited Shipping service (including EMS, DHL, TNT, UPS).

- Once sent email us a photo of the postal receipt and tracking instructions.

- Send item back to us through local post office (include tracking number))

For returning a package, please follow the instructions above. For further information or assistance, please do not hesitate to contact us again.

 

Best regards.

 

kay

Print this mailing label and put into your return package, this return is only valid for this return authorization and may not be used to return any other merchandise,if you don't see the label image,please click the refresh button on the page.Or you can also check the attachment.

Cut or fold the label along this line and put into the package.

 

Tuesday, 09 April 2019 12:00

Return address

ATTN:

Tan Hai

ADD:

No.28,Si Li South Road,Daping Village,Tangxia Town,Dongguan City,Guangdong Province,China 523721

Mobile:

18022404232

 

Return information

Return ID:

T-20190409-000051

Order ID:

 

Product ID:

[1418286][sKUB29135]Asus ZenFone Max (M1) Global Version 5.5 Inch HD 4000mAh Face Unlock Andriod 8.0 3GB 32GB Snapdragon 430 4G Smartphone[+Color;Pink]

Reason:

itemi ssue:

Remark:"

Link to comment
Share on other sites

Μία βοήθεια please :)

Μετά από επικοινωνία με το banggood κανονίσαμε να τους επιστρέψω το κινητό. Αυτό που δεν καταλαβαίνω από το παρακάτω email τους είναι τι χρειάζεται να κολλήσω εξωτερικά του πακέτου και τι να βάλω εσωτερικά. Λογικά τη διεύθυνση "Return address" την κολλάω από έξω και το "Return information" το βάζω μέσα;;

 

"We are sorry for the inconveniences caused by this situation.

 

In attachment to this mail you will find the Return Label. It contains all the necessary information such as our address, your order number and the identificative bar code related to your case. All you have to do is print it and put it inside of your package. And pay attention the following

 

details:

- Please do not use the Expedited Shipping service (including EMS, DHL, TNT, UPS).

- Once sent email us a photo of the postal receipt and tracking instructions.

- Send item back to us through local post office (include tracking number))

For returning a package, please follow the instructions above. For further information or assistance, please do not hesitate to contact us again.

 

Best regards.

 

kay

Print this mailing label and put into your return package, this return is only valid for this return authorization and may not be used to return any other merchandise,if you don't see the label image,please click the refresh button on the page.Or you can also check the attachment.

Cut or fold the label along this line and put into the package.

 

Tuesday, 09 April 2019 12:00

Return address

ATTN:

Tan Hai

ADD:

No.28,Si Li South Road,Daping Village,Tangxia Town,Dongguan City,Guangdong Province,China 523721

Mobile:

18022404232

 

Return information

Return ID:

T-20190409-000051

Order ID:

 

Product ID:

[1418286][sKUB29135]Asus ZenFone Max (M1) Global Version 5.5 Inch HD 4000mAh Face Unlock Andriod 8.0 3GB 32GB Snapdragon 430 4G Smartphone[+Color;Pink]

Reason:

itemi ssue:

Remark:"

 

Όπως είναι αυτό που σε έστειλαν το εκτυπώνεις και το βάζεις πάνω στο πακέτο

Link to comment
Share on other sites

Όπως είναι αυτό που σε έστειλαν το εκτυπώνεις και το βάζεις πάνω στο πακέτο

 

Αυτό νόμιζα και εγώ αλλά το λέει δύο φορές μάλιστα. "...inside...", "All you have to do is print it and put it inside of your package", δεν νομίζω να είναι λάθος.

Οπότε το εκτυπώνω και το βάζω μέσα; Απ, έξω θα γράψω μόνο την διεύθυνση;

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

Αυτό νόμιζα και εγώ αλλά το λέει δύο φορές μάλιστα. "...inside...", "All you have to do is print it and put it inside of your package", δεν νομίζω να είναι λάθος.

Οπότε το εκτυπώνω και το βάζω μέσα; Απ, έξω θα γράψω μόνο την διεύθυνση;

 

Μπορεί να το έγραψαν λάθος δεν έχει νόημα να βάλεις μέσα στο πακέτο την διεύθυνσή τους,στην τελική βάλτο και μέσα δεν αλλάζει κάτι το θέμα είναι να φτάσει εκεί

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να το έγραψαν λάθος δεν έχει νόημα να βάλεις μέσα στο πακέτο την διεύθυνσή τους,στην τελική βάλτο και μέσα δεν αλλάζει κάτι το θέμα είναι να φτάσει εκεί

 

Νομίζω μόνο τη διεύθυνση χρειάζεται. Εννοώ η περιγραφή του κινητού σε τι μπορεί να χρειάζεται για να βρίσκεται απ εξω; Τέλος πάντων έχω ζητήσει διευκρινίσεις από το κατάστημα. Ελπίζω αυτή τη φορά να είναι πιο ξεκάθαροι :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να το έγραψαν λάθος δεν έχει νόημα να βάλεις μέσα στο πακέτο την διεύθυνσή τους,στην τελική βάλτο και μέσα δεν αλλάζει κάτι το θέμα είναι να φτάσει εκεί

 

Αυτή είναι η ερώτησή μου και η απάντησή τους. Νομίζω είναι ξεκάθαροι. Βέβαια κρίνοντας από τα υπόλοιπα αγγλικά τους δεν ξέρω κιόλας. :) Εγώ θα γράφω κανονικά τη διεύθυνσή τους απ εξω ας ελπίσουμε ότι θα το παραλάβουν.

For your queation "After I print the mailing label I have to put it inside or outside the returning package?" put it inside

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα έστειλα ένα τηλέφωνο πίσω. Στα ΕΛΤΑ μου έδωσαν tracking number της μορφής RE*********GR. Ξέρει κανείς από που μπορώ να παρακολουθήσω την πορεία του;
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σε συνέχεια προηγούμενού μου ποστ, επέστρεψα το κινητό Κίνα και στο tracking number φαίνεται είσοδος και έξοδος από το τελωνείο τους την ίδια μέρα. Στο πράσινο χαρτάκι που μου έδωσαν στα ΕΛΤΑ είχα γράψει "defective phone". Λέτε να έχω πρόβλημα με έξτρα χρεώσεις; Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πώς ακριβώς θα ξέρω πότε παραδόθηκε ένα δέμα που έστειλα Κίνα;

Στο 17TRACK γράφει σήμερα: "Postal Dongguan Tong ha Xiamen Delivery Department" arrangement delivery, Delivery man: Chen Liang: 18576951037.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Τελικά μετά από αρκετές παραγγελίες κινητών από Κίνα έφτασε η άτυχη στιγμή να παραλάβω ελαττωματικό κομμάτι. Σήμερα παρέλαβα ένα Asus zenfone max m1 από το Bangood και από την πρώτη στιγμή που το ενεργοποίησα κολλούσε υπερβολικά. Εφαρμογές έκλειναν μόνες τους πάγωνε η οθόνη και έκανε restart. Τους έστειλα βίντεο με το πρόβλημα και φωτογραφίες του προϊόντος αλλά λόγω κάποιας εορτής που έχουν εκεί μάλλον θα μου απαντήσουν από Δευτέρα. Το θέμα είναι αξίζει να το στείλω πίσω (άν μου προτείνουν αυτό) και να φάω όλη την ταλαιπωρία του περίμενε και για πόσο; H να κινηθώ αλλιώς;

Υπάρχει και κάτι άλλο στην όλη υπόθεση. Στη σελίδα του προϊόντος αναφέρεται ότι έχει τον snap 430 αλλά αυτό που μου στείλανε έχει τον snap 425 (βγαίνει και στις δύο εκδόσεις). Στα χαρακτηριστικά γράφει "cpu snap 430 QUAD core" :lol: Τους το έχω επισημάνει και αυτό. Τί μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση;

 

Καταρχην λυπαμαι που δεν μπηκα στον κοπο να σου απαντησω οταν θα επρεπε και οχι μετα απο 20 μερες.

Επιπλεον να τονισω οτι στελνοντας κινητο πισω ειναι μεγαλος γολγοθας. Δεν εμπιστευομαι καθολου τον Κινεζο σε οτι αφορα την επισκευη χαλασμενου κινητου. Μπορει να ειναι μανουλα, αλλα μπορει να σου πει χιλιες δικαιολογιες που φυσικα θα τις επινοησει για να παρει επιπλεον χρημματα. Δεν ταλεω απο το κεφαλι μου, εχει γινει γιαυτο και τα επισημανω, οσο καλο και αν ειναι το καταστημα.

Στην περιπτωση σου, εικαζω οτι ειναι καθαρα θεμα λογισμικου και με μια επαναφορα θα ειχε λυθει το προβλημα. Αντε το πολυ με μια εγκατασταση του λογισμικου απο την αρχη.

Μονο που σε εστειλαν λαθος μοντελο -εκεινο με το 425- λεει πολλα. Ας ελπισουμε οτι ολα θα πανε καλα, και τζαμπα γραφω τις εμπειριες μου.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην λυπαμαι που δεν μπηκα στον κοπο να σου απαντησω οταν θα επρεπε και οχι μετα απο 20 μερες.

Επιπλεον να τονισω οτι στελνοντας κινητο πισω ειναι μεγαλος γολγοθας. Δεν εμπιστευομαι καθολου τον Κινεζο σε οτι αφορα την επισκευη χαλασμενου κινητου. Μπορει να ειναι μανουλα, αλλα μπορει να σου πει χιλιες δικαιολογιες που φυσικα θα τις επινοησει για να παρει επιπλεον χρημματα. Δεν ταλεω απο το κεφαλι μου, εχει γινει γιαυτο και τα επισημανω, οσο καλο και αν ειναι το καταστημα.

Στην περιπτωση σου, εικαζω οτι ειναι καθαρα θεμα λογισμικου και με μια επαναφορα θα ειχε λυθει το προβλημα. Αντε το πολυ με μια εγκατασταση του λογισμικου απο την αρχη.

Μονο που σε εστειλαν λαθος μοντελο -εκεινο με το 425- λεει πολλα. Ας ελπισουμε οτι ολα θα πανε καλα, και τζαμπα γραφω τις εμπειριες μου.

 

Σε ευχαριστώ. Τελικά το έστειλα πίσω και σήμερα (πριν μια ώρα δείχνει το tracking number) το παρελαβαν. Να δούμε τι θα μου πουν. Σε επικοινωνία που είχα μαζί τους πριν το στείλω είχαμε συμφωνήσει να μου επιστρέψουν το ποσό συν τα μεταφορικά που πλήρωσα για να το στείλω. Θα ενημερώσω σε κάθε περίπτωση.

Υ. Γ. Έκανα επαναφορά (soft και hard reset) χωρίς αποτέλεσμα. Το κυριότερο όμως ήταν ο κατώτερος επεξεργαστής που είχε το μοντέλο σε σχέση με αυτό που παράγγειλα. Οπότε χωρίς πολλά πολλά ζήτησα refund το οποίο και δέχτηκε το κατάστημα.

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Nnoutas εχω και εγω το ιδιο κινητο με το ιδιο προβλημα αλλα τωρα το καταλαβα γιατι προοριζοταν για δωρο και τωρα ανοιχθηκε. Εκανα επαναφορα αλλα και αναβαθμιση απο το αρχειο που δινει η asus αλλα το ιδιο μου κολλαει οταν παω να ανοιξω chrome gmail και πολλες αλλες εφαρμογες και κανει επανεκκινηση. Εατειλα και εγω βιντεο και μου ειπαν το πιο ευκολο ειναι να βρω καποιο μαγαζι σερβις και να τους πω το κοστος πριν το φτιαξουν και αν θα πρεπει να το ανοιξουν και αν ειναι λογικο το κοστος να με καλυψουν. Εγω δε ξερω καποιο, ο Γερμανος που ειδα στο ιντερνετ αν αρνηθεις το κοστος της επισκευης μονο για ελεγχο χρεωνει 9 ευρω. Λεω να το στειλω πισω. Πρωτη φορα θα στειλω κατι πισω. Μπορεις να με καθοδηγησεις λιγο ισως καποιες λεπτομερειες που πρεπει να προσεξω; Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Nnoutas εχω και εγω το ιδιο κινητο με το ιδιο προβλημα αλλα τωρα το καταλαβα γιατι προοριζοταν για δωρο και τωρα ανοιχθηκε. Εκανα επαναφορα αλλα και αναβαθμιση απο το αρχειο που δινει η asus αλλα το ιδιο μου κολλαει οταν παω να ανοιξω chrome gmail και πολλες αλλες εφαρμογες και κανει επανεκκινηση. Εατειλα και εγω βιντεο και μου ειπαν το πιο ευκολο ειναι να βρω καποιο μαγαζι σερβις και να τους πω το κοστος πριν το φτιαξουν και αν θα πρεπει να το ανοιξουν και αν ειναι λογικο το κοστος να με καλυψουν. Εγω δε ξερω καποιο, ο Γερμανος που ειδα στο ιντερνετ αν αρνηθεις το κοστος της επισκευης μονο για ελεγχο χρεωνει 9 ευρω. Λεω να το στειλω πισω. Πρωτη φορα θα στειλω κατι πισω. Μπορεις να με καθοδηγησεις λιγο ισως καποιες λεπτομερειες που πρεπει να προσεξω; Ευχαριστω

 

Φίλε μου σε καταλαβαίνω απόλυτα. Από μία πρόχειρη ματιά σε φόρουμ, του εξωτερικού κυρίως, είδα ότι έχουν και άλλοι το ίδιο πρόβλημα με αυτό το κινητό. Δεν ξέρω γιατί σου πρότειναν να το πας για επισκευή. Εμένα εξ αρχής μου είπαν να το στείλω πίσω. Εγώ βέβαια το άνοιξα αμέσως μόλις το παρέλαβα και όταν είδα το πρόβλημα, τους έστειλα τα αποδεικτικά την επόμενη μέρα κιόλας. Εσύ πόσες μέρες μετά την παραλαβή το άνοιξες; Τέλος πάντων επικοινώνησε μαζί τους και πες τους ότι θέλεις να το επιστρέψεις για αντικατάσταση ή refund (εγώ το δεύτερο ζήτησα). Άν δεν το δεχτούν βάλε στη μέση το paypal (ελπίζω να πλήρωσες με αυτό) και κάνε dispute με αποδείξεις, τα βίντεο που έχεις. Εμένα πάλι, χωρίς αντίρρηση, το banggood δέχτηκε να μου κάνει refund (μαζί με τα μεταφορικά που πλήρωσα για να το επιστρέψω 9,20 ευρώ) μόλις το παραλάβουν. Η διαδικασία είναι απλή. Τους ζητάς και σου στέλνουν, με email, τη διεύθυνση την οποία γράφεις έξω από το πακέτο που θα στείλεις. Επίσης στο ταχυδρομείο σου δίνουν ένα αυτοκόλλητο που γράφει το tracking number και ένα πράσινο χαρτάκι όπου εκεί θα πρέπει να γράψεις την περιγραφή του προϊόντος. Εδώ αρκεί να γράψεις αυτά:"Defective phone" και "Return package". Βγάλε φωτογραφίες όταν τα κολλήσεις όλα στο ταχυδρομείο με το πακέτο όπου θα φαίνεται ο αποστολέας, ο παραλήπτης, το tracking number και η απόδειξη που πλήρωσες για τα μεταφορικά. Όλες τις φωτό στείλε τες με email σε αυτούς.

Και για εμένα ήταν η πρώτη φορά που έστειλα κάτι πίσω. Σε επικοινωνία που είχα μαζί τους μου υπέδειξαν όλα τα βήματα που θα πρέπει να ακολουθήσω. Δεν δυσκολεύτηκα κάπου. Ότι άλλο θες ρώτα.

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω είσαι πολύ κατατοπιστικός. Το κινητό ανοίχθηκε 40 μέρες περίπου μετά την παραλαβή. Βολικό βέβαια να το πάω κάπου και να τους πω το κόστος επισκευής αλλά δεν ξέρω κάποιο μαγαζί. Θα ζητήσω να το στείλω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω είσαι πολύ κατατοπιστικός. Το κινητό ανοίχθηκε 40 μέρες περίπου μετά την παραλαβή. Βολικό βέβαια να το πάω κάπου και να τους πω το κόστος επισκευής αλλά δεν ξέρω κάποιο μαγαζί. Θα ζητήσω να το στείλω πίσω.

 

Δε νομίζω ότι θα αναλάβει κάποιος την επισκευή. Και δε νομίζω να επισκευάζεται κιόλας. Δε χάνεις και τίποτα βέβαια να ρωτήσεις κάπου. Για εμένα ήταν και είναι επιστροφή και refund. Αν δε με καλύψουν έχω και το paypal. Ελπίζω να μην τραβήξει τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...