Jump to content

Windows 10 technical preview (Insider Program)


iStewie
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εμένα το ίδιο μου κάνει. Και με την .63 και με την .36 πιο πριν που είχα. Την Lumia camera δεν την έχω, αλλά με όποια άλλη εφαρμογή (Lumia selfie, proshot κ.α.) και αν δοκίμασα δεν ανοίγει η κάμερα. ΑΛΛΑ.... γίνετε το εξής κουλό, αυτό που ανέφερα πάνω γίνετε ΜΟΝΟ αν πρώτα είχα ανοίξει το skype video ( που ούτε εκεί λειτουργεί η κάμερα στο preview) εάν όμως κάνω restart και ανοίξω πρώτα την κάμερα (χωρίς να ανοίξω πιο πριν το skype video) λειτουργεί μια χαρά με όποια εφαρμογή εκτός φυσικά του skype video. Αν όντως βγει αύριο η .71 με βλέπω για hard reset μπας και φτιάξει, γιατί δεν έχω βρει λύση..... Αυτά....

 

Αυτό είχε τύχει και εμένα όταν πρωτοπέρασα το preview. H εφαρμογή του skype video το δημιουργούσε το κρασάρισμα. Δεν θυμάμαι πότε εξαφανίστηκε (όταν έκανα σοφτ ρεσετ κλείνοντας την συσκευή και βγάζοντας την μπαταρία ή όταν πέρασα την 36).

 

Στο θέμα πάλι πίσω της technical preview

 

Παίζοντας αρκετές μέρες μαζί του, τα bugs (αυτά που τουλάχιστον παρουσιάζει στο 535) είναι πλέον πολύ λίγα. τα πιο βασικά

- πρώτον όταν πας στην λίστα με την κατανάλωση μπαταρίας και επιλέξεις μια από τις εφαρμογές για να δεις περισσότερες λεπτομέρειες, μετά όταν ξαναπατήσεις το κουμπί να πας πίσω στην συγκεντρωτική λίστα κατανάλωσης την βγάζει με πολλαπλές ενδείξεις της ίδιας εφαρμογής και διορθώνει πάλι μόλις την κάνεις ριφρες

- δεύτερον όταν βλέπεις μια μεγάλη λιστα εφαρμογών πχ στην καταναλωση και πας γρηγορα πανω κατω δεν προλαβαινει να κάνει ρεντερ και την γκριζαρει για κλασματα του δευτερολεπτου (αυτό προφανώς σημαίνει ότι θέλει μια μικρή βελτίωση ο κώδικας για να λειτουργεί ταχύτερα σε αυτό το κομμάτι).

 

Πέρα από αυτά τα δύο υπήρξαν άλλα ψιλοθεματάκια πχ κατά την μετάβαση από τα 8 στα 10 δεν είχε περάσει τo setting "rate your device" στην εσωτερική μνήμη αλλά το είχε αποθηκεύσει στην sd καρτα με αποτέλεσμα μετά στην αναβαθμισεις να το βγάζει συνέχεια ως διαθεσιμη αναβάθμιση με σφάλμα. Αυτό λύθηκε ευκολα με μετακίνηση στην εσωτερική μνήμη.

 

Από εκεί και πέρα υπάρχουν και καινούργιες κακογραμμένες universal εφαρμογές στο store που προφανώς λόγω ότι είναι πρώτες εκδόσεις δεν έχουν διορθώσει αρκετά bugs οι δημιουργοί τους και μπορούν να δημιουργήσουν μικροθέματα μετά το τρέξιμο τους.

Edited by georgb
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μάλλον είμαι:offtopic:αλλά θα το πω!

η Microsoft φτιάχνει τούμπανο πληκτρολόγιο (WordFlow) και αντί να το φτιαξει για μας windows users το φτιάχνει για τα μιλοφωνα! πραγματικά δεν πάμε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το πληκτρολόγιο που έδωσε στην Apple είναι ίδιο με αυτό που έχουν τα 950... ή μάλλον αυτό που έχουν οι συσκευές με οθόνη πάνω από 5 ίντσες.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον είμαι:offtopic:αλλά θα το πω!

η Microsoft φτιάχνει τούμπανο πληκτρολόγιο (WordFlow) και αντί να το φτιαξει για μας windows users το φτιάχνει για τα μιλοφωνα! πραγματικά δεν πάμε καλά!

 

υπάρχει εδώ και καιρό στα wp.

"When the keyboard is open, tap and hold the $123 button, and then tap the keyboard icon. Select which side you want to shift it to. This seems only to be available for devices with displays greater than 5 inches."

 

(WindowsCentral)

Nokia 5630 Xpress Music -> Nokia Lumia 800 -> Microsoft Lumia 640 XL DS -> Samsung j5 2016 -> Xiaomi Mi9T Pro
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μας δίνει και στα άλλα λειτουργικά αλλά θα είναι με κάποιο σκιν που τέρμα ζει σε εκείνα.. είμαι εδώ και λίγο καιρό σε αντρόιντ και είναι ένα από τα πράγματα που μου λείπουν μαζί με την μπαταρία

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι κάνουμε για το speech που μένει για πάντα στο downloading.... ? Bάζουμε πάλι το insider app και θα το κατεβάσει?

 

Τελικά δεν χρειάστηκε..

Edited by limna99
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχω ένα 1020 που παρουσιάζει κάτι κολλήματα με τα 10.

Τώρα έχει την έκδοση 10.0.10586.63. Μπορεί να γίνει rollback πια σε 8.1?

Nokia 808 Pureview, iPad Air 4th gen(2020), Apple iPhone 13 Pro Max, iWatch Ultra

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχω ένα 1020 που παρουσιάζει κάτι κολλήματα με τα 10.

Τώρα έχει την έκδοση 10.0.10586.63. Μπορεί να γίνει rollback πια σε 8.1?

 

Ναι φυσικά μπορεί να γίνει roll back. Θα κατεβάσεις το Windows Device Recovery Tool στον υπολογιστή σου και θα ακολουθήσεις τις οδηγίες που θα εμφανιστουν στην οθόνη σου.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ niotheros :)

Nokia 808 Pureview, iPad Air 4th gen(2020), Apple iPhone 13 Pro Max, iWatch Ultra

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ niotheros :)

 

Έχε υπόψιν σου όμως ότι θα διαγραφούν όλα τα δεδομένα της συσκευής σου, οπότε πριν προχωρήσεις στο roll back στα 8.1 μην ξεχάσεις να κρατήσεις back up τυχόν δεδομένων που θέλεις να κρατήσεις.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Έχε υπόψιν σου όμως ότι θα διαγραφούν όλα τα δεδομένα της συσκευής σου, οπότε πριν προχωρήσεις στο roll back στα 8.1 μην ξεχάσεις να κρατήσεις back up τυχόν δεδομένων που θέλεις να κρατήσεις.

Εκανα ένα backup στο μενου που ειναι για τις ενημερώσεις.

Οι επαφές ειναι μέσα σ' αυτα τα δεδομένα, σωστά;

Nokia 808 Pureview, iPad Air 4th gen(2020), Apple iPhone 13 Pro Max, iWatch Ultra

Link to comment
Share on other sites

Εκανα ένα backup στο μενου που ειναι για τις ενημερώσεις.

Οι επαφές ειναι μέσα σ' αυτα τα δεδομένα, σωστά;

 

Οι επαφές συγχρονίζονται με το MS account που έχεις ορίστει στη συσκευή.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Οι επαφές συγχρονίζονται με το MS account που έχεις ορίστει στη συσκευή.

 

Εγινε και πάλι ευχαριστώ. Όλα πήγαν καλά.

Nokia 808 Pureview, iPad Air 4th gen(2020), Apple iPhone 13 Pro Max, iWatch Ultra

Link to comment
Share on other sites

Οι επαφές συγχρονίζονται με το MS account που έχεις ορίστει στη συσκευή.

Τα μηνύματα σώθηκαν;

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγινε και πάλι ευχαριστώ. Όλα πήγαν καλά.

 

Τα μηνύματα σώθηκαν;

Link to comment
Share on other sites

Μη φεύγετε ακόμα σήμερα ο gabe aul από το τουιτερ του ανακοίνωσε ότι αρχιζουν δίνουν firmware updates μέσω της εφαρμογής insider
Link to comment
Share on other sites

Μη φεύγετε ακόμα σήμερα ο gabe aul από το τουιτερ του ανακοίνωσε ότι αρχιζουν δίνουν firmware updates μέσω της εφαρμογής insider

 

Για Ελλάδα το κόβω να έρχονται σε 2-3 βδομάδες λόγω παρόχων.

Nokia 5630 Xpress Music -> Nokia Lumia 800 -> Microsoft Lumia 640 XL DS -> Samsung j5 2016 -> Xiaomi Mi9T Pro
Link to comment
Share on other sites

Για insiders λέμε... Που κολλάνε οι πάροχοι!?

 

Μπορείς να διαβάσεις την σημείωση στο τέλος του άρθρου.

Nokia 5630 Xpress Music -> Nokia Lumia 800 -> Microsoft Lumia 640 XL DS -> Samsung j5 2016 -> Xiaomi Mi9T Pro
Link to comment
Share on other sites

Δεν δίνονται τα firmware updates μέσω insider, μάλλον το αντίθετο, βάλανε την επιλογή μέσα στο app να κάνεις stop, χωρίς απαραίτητα να κάνεις leave από το πρόγραμμα ( αν και δεν βλέπω την χρησιμότατα και leave να κάνεις, σιγά το πράγμα.... ξαναμπαίνεις μετά. ) ούτος ώστε να πάρεις να "official" firmware updates. Και μετά όταν κάνεις update συνεχίζεις το insider program επιλέγοντας είτε fast είτε slow. Και insider να μην είσαι θα πάρεις το firmware, απλός όταν είναι ενεργό το πρόγραμμα (είτε fast είτε slow) σου δίνει μόνο builds και δεν γίνεται να πάρεις firmware updates. Εγώ αυτό κατάλαβα, αν είμαι λάθος πείτε μου....
Link to comment
Share on other sites

Είσαι λάθος. Πλέον θα δίνονται preview releases και για τα firmwares, κι επειδή τα firmwares είναι πιο επικίνδυνα για να κάνουν ζημιά στο κινητό (πχ μπορεί να σου κάψει τον επεξεργαστή) γι' αυτό έβαλαν την επιλογή αποχώρησης. Βέβαια όσοι φύγουν τώρα από το insider και δεν έχει βγει επίσημα έκδοση των windows 10 για το κινητό τους γυρνούν στα 8.1...

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι λάθος. Πλέον θα δίνονται preview releases και για τα firmwares, κι επειδή τα firmwares είναι πιο επικίνδυνα για να κάνουν ζημιά στο κινητό (πχ μπορεί να σου κάψει τον επεξεργαστή) γι' αυτό έβαλαν την επιλογή αποχώρησης. Βέβαια όσοι φύγουν τώρα από το insider και δεν έχει βγει επίσημα έκδοση των windows 10 για το κινητό τους γυρνούν στα 8.1...

 

Ο Gabe Aul είπε οτι firmware ΘΑ δίνονται με τις preview αργότερα. Για την ώρα μόνο με την απεγγραφή από την insider και εγγραφή μετά παλι για συνέχιση των 10 builds.

Στα 8.1 δεν γυρίζεις έτσι, παρά μόνο με το windows recovery tool το οποίο σε γυρίζει πίσω και ως προς την build και φυσικά το firmware.

Link to comment
Share on other sites

Ο Gabe Aul είπε οτι firmware ΘΑ δίνονται με τις preview αργότερα. Για την ώρα μόνο με την απεγγραφή από την insider και εγγραφή μετά παλι για συνέχιση των 10 builds.

Στα 8.1 δεν γυρίζεις έτσι, παρά μόνο με το windows recovery tool το οποίο σε γυρίζει πίσω και ως προς την build και φυσικά το firmware.

 

Όλο το θέμα είναι να πατήσεις την 3η επιλογή στο insider production και να περιμένεις να έρθει το firemware update και μετά συνεχίζεις κανονικά σε fast ή slow ring!

πάντως στο δικο μου 640 lte δεν μου ήρθε αναβάθμιση όταν επέλεξα το production

Edited by kipreosomonoiati
Link to comment
Share on other sites

Όλο το θέμα είναι να πατήσεις την 3η επιλογή στο insider production και να περιμένεις να έρθει το firemware update και μετά συνεχίζεις κανονικά σε fast ή slow ring!

 

Αυτό. Απλά υποψιάζομαι ότι για την ώρα μόνο για τα 950/XL θα υπάρχουν firmwares

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...