Jump to content

Τριχόπτωση/εμφύτευση μαλλιών


sadiagraxa
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οχι βρε τι ανησυχιτικο εχω ακουσει πολλες περιπτωσεις που αλλαζουν χρωμα τα μαλλια με τον καιρο δεν ειναι περιεργο
ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!:hunter:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 519
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια και εγω εδω και 2 μηνες εχω αρχισει θεραπεια με regaine 2% αλλα η τριχοπτωση στο επανω μερος του κεφαλιου συνεχιζεται.Σκεφτομαι να το σταματησω ξεκινωντας με crescina μπας και γινει τιποτα.Εσεις εχετε να μου προτεινετε καποιο αξιοπιστο προιον για διακοπη τριχοπτωσης και πυκνωση?Ειμαι πολυ απογοητευμενος γιατι εχω 'τρελα' με τα μαλλια μου και βλεπω καθημερινα πολλες τριχες να...μου μενουν στα χερια...:cry:
BMW RULES
Link to comment
Share on other sites

Εγω που χανω μαλλια λογω μηκους (οταν τα κοβω δεν πεφτει τριχα αλλα δεν μου πανε καθολου :() υπαρχει κατι να με βοηθησει?
Link to comment
Share on other sites

Επισης παιδια θα θελα να ρωτησω αν το καπνισμα επιδεινωνει τη κατασταση (αν καποιος γνωριζει βεβαια)

ευχαριστω

ειπαμε και παλαιοτερα οτι υπαρχει μια θεωρια αλλα δεν ειναι ιατρικα επιβεβαιωμενη.

 

Εγω που χανω μαλλια λογω μηκους (οταν τα κοβω δεν πεφτει τριχα αλλα δεν μου πανε καθολου :() υπαρχει κατι να με βοηθησει?

 

συχνο ψαλιδισμα ή κατι για ενδυναμωση

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα. Διαβάζω εδώ κ καιρό τις απόψεις σας κ είπα κι εγώ να γράψω την δική μου εμπειρία. Εδώ κ κανα 2 χρόνια έχουν αρχίσει να εξασθενούν κ να πέφτουν τα μαλλιά μου κ ύστερα από αρκετή σκέψη αποφάσισα να την ψάξω την δουλειά. Τα σαμπουάν, το regain κλπ κλπ, το μόνο που κάνουν είναι απλα να τρενάρουν την κατάσταση. Συν τοις άλλοις, το regain είναι κάτι σαν ναρκωτικό για τα μαλλιά κ όταν το κόψεις σου πέφτουν αρκετά γρήγορα. Εγώ κατέφυγα στην μέθοδο της εμφύτευσης. Πήγα στην DHI για 2 λόγους. Έκανε ένας πολύ φίλος μου κ είδε αποτελέσματα( εντάξει , δεν έγινε κ βαμβακούλας ) κ επειδή δεν αφήνει ουλή από πίσω. Έτσι, αν κάποια στιγμή δεν σου αρέσει η εικόνα, τα πατάς μία ξούρα κ τέλος. Αποτελέσματα δικά μου δεν μπορώ να σαςς πω ακόμα, γιατί πάνε 3 μήνες μόνο που έκανα. Υπομονή....!!
Link to comment
Share on other sites

pedia kalispera eimai enas ipopsifios karaflas apo tin rodo..den exo megali trixoptosi alla paratirisa apodinamosi tis trixas kai episis i trixa egine pio lepti apo palia ...kapote eixa toso pikna malia pou mou elegan i komotes oti tha xalousa tis ksiristikes , ase pou evaza zele kai edina trella look ...dokimasa edw kai ena mina kati ampoules kai eida poli mikri endinamosi mono oso afora tin trixoptosi ....:))))))) ama karafloso tha afiso kai mia megali xeti......KAI THA LEGOME META KARAFLOXETOULAS
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά παιδιά και καλωσήρθα :happy:

Θέλω να μοιραστώ μαζί σας κάποιες σκέψεις μου για το θέμα.

Τώρα άρχισα να το ψάχνω (αλλά σαν τρελλός γιατί κάτι έγινε ίσως άγχος και έχασα πολλές τρίχες! κι είμαι ωραίος με μαλλιά ρε γμτ!)

Λοιπόν,

Από ό,τι έχω δει υπάρχουν 3 προσεγγίσεις στο θέμα.

 

1)

Προϊόντα που μειώνουν την διλυτεστοστερόνη.

Proscar, follon δεν ξέρω τι άλλο.

Αυτά ρε παιδίά δεν είναι επικίνδυνα; Η μία δερματολόγος που πήγα μου λέει δεν πειράζουν τη λίμπιντο η άλλη μου λέει την πειράζουν. Εγώ λέω λογικά την πειράζουν αφού μειώνουν ανδρογενή ορμόνη...

Οπότε κάψουλες και τα τοιαύτα out of the question.

Για απλό σπρει με ανδρογοκτόνο δράση τι λέτε; Περνάει στο αίμα;

 

2) Προϊόντα βασισμένα στη monoxidil. Regain, botaflex και τα τοιαύτα. Αυτά είναι λίγο... παπαρίαση η κατάσταση. Εντάξει φυτρώνουν νέες τρίχες αλλά μόλις τα σταματάς ξαναπέφτουν οπότε what's the use; Επίσης μπορεί να κάνουν παρενέργειες... ανεπιθύμητη τριχοφυία αλλού, στηθάγχη...:blink:

 

 

3) Αντιοξιδοτικά, βιταμίνες β6 β12 Ε λιποσώματα και το καλό συναπάντημα. Δεν βγάζεις νέες τρίχες όπως με τα δύο πρώτα αλλά αυτά πρέπει να είναι τα πιο safe από πλευράς επέμβασης στη βιοχημεία του οργανισμού.

 

 

Εσείς τι λέτε...;

 

Μετά από οδοιπορικό σε δερματολόγους, φαρμακολόγους, παπαρολόγους κατέλειξα ότι το σαμπουανάκι και το σπρέι που μου έχουν δώσει στο κομμωτήριο με τις πρωτεινίτσες του, τα βιομέταλα και τις βιταμινούλες του είναι το πιο εντάξει κι αν καραφλάσουμε καραφλιάσαμε. Του κερατά, δευτερογενές χαρακτηριστικό φύλου είναι. Αμαν.

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα φίλο που έκανε την επέμβαση στο εξωτερικό. Δεν πλήρωσε πολλά. έχει και blog. http://www.getnewhair.blogspot.com

 

Εγώ βρίσκω το αποτέλεσμα εξαιρετικό αν και είναι ακόμη πολύ νωρίς. Βάζει όμως συχνά καινούργιες φωτογραφίες. Αν θέλετε δείτε το.

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα φίλο που έκανε την επέμβαση στο εξωτερικό. Δεν πλήρωσε πολλά.

 

Φίλε πολύ ενδιαφέρον φαίνεται.

Μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το που έκανε τη μεταμόσχευση και πόσο πήγε το μαλλί;

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα φίλο που έκανε την επέμβαση στο εξωτερικό. Δεν πλήρωσε πολλά. έχει και blog. http://www.getnewhair.blogspot.com

 

Εγώ βρίσκω το αποτέλεσμα εξαιρετικό αν και είναι ακόμη πολύ νωρίς. Βάζει όμως συχνά καινούργιες φωτογραφίες. Αν θέλετε δείτε το.

 

Δεν ήξερα πως μπορείς να πετύχεις τόσο εντυπωσιακά αποτελέσματα με μία μόνο επέμβαση..

Είναι πολύ ελπιδοφόρες αυτές οι φωτογραφίες!

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

1)

Προϊόντα που μειώνουν την διλυτεστοστερόνη.

Proscar, follon δεν ξέρω τι άλλο.

Αυτά ρε παιδίά δεν είναι επικίνδυνα; Η μία δερματολόγος που πήγα μου λέει δεν πειράζουν τη λίμπιντο η άλλη μου λέει την πειράζουν. Εγώ λέω λογικά την πειράζουν αφού μειώνουν ανδρογενή ορμόνη...

Οπότε κάψουλες και τα τοιαύτα out of the question.

Για απλό σπρει με ανδρογοκτόνο δράση τι λέτε; Περνάει στο αίμα;

Παρατηρήθηκε σαν παρενέργεια σε όσους παίρναν ένα φάρμακο για τον προστάτη(karkino)! Οι χρήστες του βγάζαν μαλλιά! Και το όνομα αυτού PROSCAR. (5mg). Οι καλλυντικές εταιρίες που θέλανε να το εκμεταλλευτούνε το κυκλοφόρησαν στο εμπόριο με τον ονομασία PROPECIA και με αρκετά μεγάλη τιμή (έβγαινε περίπου 1 ευρώ τη μέρα). Αλλά η δραστική του ουσία παρέμενε αυτή του PROSCAR

+http://www.menshealth.gr/forum/viewtopic.php?p=6840#6840

 

sto παρπανω λινκ θα δειτε μερικα χημικα κ φυτικα φαρμακα...κ παρομοιες συζητησεις

Link to comment
Share on other sites

 

1)

Προϊόντα που μειώνουν την διλυτεστοστερόνη.

Proscar, follon δεν ξέρω τι άλλο.

Αυτά ρε παιδίά δεν είναι επικίνδυνα; Η μία δερματολόγος που πήγα μου λέει δεν πειράζουν τη λίμπιντο η άλλη μου λέει την πειράζουν. Εγώ λέω λογικά την πειράζουν αφού μειώνουν ανδρογενή ορμόνη...

Οπότε κάψουλες και τα τοιαύτα out of the question.

Για απλό σπρει με ανδρογοκτόνο δράση τι λέτε; Περνάει στο αίμα;

 

 

 

Εσείς τι λέτε...;

εμεις λεμε πως θα επρεπε να σε απασχολουν οι πιθανες επιπτωσεις στην υγεια σου γενικα και οχι οι επιπτωσεις στην λιμπιντο σου.

το να παρεις ενα φαρμακο το οποιο σαν παρενεργεια εχει την αυξηση της τριχοφυιας δεν ειναι λογικο.αντιθετα ειναι οτι πιο παραλογο εχω ακουσει.τα πραγματα ειναι πολυ απλα.δες τον οργανισμο σου σα ζυγαρια.αυτη τη στιγμη εσυ δεν εχεις λογο να παρεις φαρμακο για καποιο προβλημα υγειας (πχ προστατη) αν παρεις το proscar αυξανεις μεν την τριχοφυια,αλλα διαταρασεις την ισσοροπια της ζυγαριας.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Proscar!!!

Ένα φάρμακο που είναι τόσο δραστικό για το ανθρώπινο κύτταρο και τον οργανισμό γενικά, ώστε να το δίνουμε για να αναχαιτήσει ένα καρκίνο.

Και κάνει μια μικρή τριχοφυία. Μιλάμε για χνούδι. Ούτε κάν τρίχες κανονικές.

Και πρέπει να το παίρνεις εφόρου ζωής!!!!!!!!! Γιατί όταν το σταματήσεις πάνε φύγανε και τα χνούδια.

 

ΚΑΛΑ!!!!! ΠΟΣΗ ΤΡΕΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΥΒΑΛΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα πως μπορείς να πετύχεις τόσο εντυπωσιακά αποτελέσματα με μία μόνο επέμβαση..

Είναι πολύ ελπιδοφόρες αυτές οι φωτογραφίες!

 

την επέμβαση την έκανε στο εξωτερικό. δεν ξέρω πόσα πλήρωσε. έχουν γραφεία και εδώ. δες http://www.transmed-gr.com.

Link to comment
Share on other sites

εμεις λεμε πως θα επρεπε να σε απασχολουν οι πιθανες επιπτωσεις στην υγεια σου γενικα και οχι οι επιπτωσεις στην λιμπιντο σου.

το να παρεις ενα φαρμακο το οποιο σαν παρενεργεια εχει την αυξηση της τριχοφυιας δεν ειναι λογικο.αντιθετα ειναι οτι πιο παραλογο εχω ακουσει.τα πραγματα ειναι πολυ απλα.δες τον οργανισμο σου σα ζυγαρια.αυτη τη στιγμη εσυ δεν εχεις λογο να παρεις φαρμακο για καποιο προβλημα υγειας (πχ προστατη) αν παρεις το proscar αυξανεις μεν την τριχοφυια,αλλα διαταρασεις την ισσοροπια της ζυγαριας.

 

Μη φωνάζεις!!!

Όχι άλλο άγχος!

 

 

Βιολογία έπερνα 19,8. Ξέρω πολύ καλά να φροντίζω τον εαυτό μου τον οποίο ο θεός/φύση επρίκησε με κανένα πρόβλημα υγείας! Φάρμακο δεν έχω πάρει ποτέ έκτός για αντιβιώσεις για κρύωμα μια δυο φορές σε όλη μου τη ζωή και είμαι 31!

 

Σέβομαι το σώμα μου κι αν ο θεός/φύση θεωρεί ότι πρέπει να έχω αυξημένη τεστοστερόνη το σέβομαι κι αυτό!

 

Αλλά είμαι υπέρ της επιστήμης αλλά κυρίως υπέρ της ενημερωμένης προσωπικής άποψης!

Οι γιατροί δεν είναι θεοί, ο ένας σου λέει το ένα, ο άλλος το άλλο σε σένα επαφύεται να αποφασίσεις τι είναι καλύτερο για σένα!

 

 

Γι' αυτό λέω κι εγώ ότι τα βάζεις όλα σε ζυγαριά. Μπορεί κάποιος να έχει τα μαλλιά του και να πάρει ένα λελογισμένο ρίσκο. Πέρνοντας φυτικές στερόλες κατεβάζει τη διλυτεστοστερόνη για λίγο χρόνο έως ότου οι θύλακες ενδυναμωθούν έναντι της DHT και στη συνέχεια το κόβει.

Εγώ αυτό θα κάνω. Τώρα εάν ΕΑΝ δεν είμαι 100% "σκληρός" κατά τη διάρκεια της θεραπείας το προτιμώ από το να μείνω χωρίς μαλλιά από τα 31!!!

Επαναλαμβάνω όμως. Φυτικές στερόλες, όχι φιναδεστερόνη και το κακό συναπάντημα.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρήθηκε σαν παρενέργεια σε όσους παίρναν ένα φάρμακο για τον προστάτη(karkino)! Οι χρήστες του βγάζαν μαλλιά! Και το όνομα αυτού PROSCAR. (5mg). Οι καλλυντικές εταιρίες που θέλανε να το εκμεταλλευτούνε το κυκλοφόρησαν στο εμπόριο με τον ονομασία PROPECIA και με αρκετά μεγάλη τιμή (έβγαινε περίπου 1 ευρώ τη μέρα). Αλλά η δραστική του ουσία παρέμενε αυτή του PROSCAR

+http://www.menshealth.gr/forum/viewtopic.php?p=6840#6840

 

sto παρπανω λινκ θα δειτε μερικα χημικα κ φυτικα φαρμακα...κ παρομοιες συζητησεις

 

Έτσι είναι ναι! Το proscar, συγκεκριμένα η φιδανεστερόνη (πως ακριβώς λέγεται ξεχνάω) κατεβάζει την DHT.

 

Τώρα αυτό ήταν καλό για αυτούς που έπασχαν από υπερπλασία του προστάτη. H DHT είναι υψηλής ποιότητας τεστοστερόνη. Τι να κάνουμε. Την έχουμε!!! Και πολλή μάλιστα!

 

Αλλά εκτός των άλλων προτερημάτων της μας καραφλιάζει κιόλας γιατί είναι ευαίσθητα τα τριχοθυλάκια μας σ' αυτή.

 

ΟΧΙ. Δεν θα πάρω φιναδεστερόνη να ρίξω χημικά την DHT μου. Όμως θα πάρω b-sistosterol να τη ρίξω εκ του φυσικού! Για λίγο. Όσο πέρνει για να περάσει η μπόρα. Μετά αν καραφλιάσω καράφλιασα. Δεν θα μπήγω στον οργανισμό μου χημικά ακόμα κι αν αυτά είναι φυτικά. Μπορούν να κάνουν την ίδια ζημιά με τα χημικά in the long run.

Αλλά δεν θα παραδοθώ χωρίς (λελογισμένη) μάχη.

Θα το καθυστερήσω κι εν ευθέτω χρόνω κι αν χρειαστεί θα κάνω μεταμόσχευση. Αλλά πρώτα θα "γύρω" την ορμονική ισορροπία του οργανισμού προς λιγότερη DHT μέχρι να περάσει η μπόρα!

Αν δεν περάσει, το πέρνω απόφαση και πάω για μεταμόσχευση!

 

 

Minoxidil απορρίπτεται. Οι παρενέργειες δεν μπορούν να ελεγχθούν.

(προσωπική άποψη. Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ό,τι θέλει)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα και απο εμενα.

μια απο τα ιδια και εδω.Τριχοπτωση απο τα 20 και προσπαθω με minoχidil να σωσω οτι μπορω.Το τελευταιο ομως διαστημα παρατηρησα καποιες παρενεργειες που με θορυβησαν αρκετα.

Πρωτον η τριχοφυια σε αλλα μερη του σωματος κυριως χερια απο ακροδακτυλα μεχρι και....τρικεφαλους εγινε πιο εντονη με μικρες αλλα ορατες τριχες να εμφανιζονται οπως επισης και στο στηθος οπου το τριχωτο ανεβηκε λιγο πιο ψηλα.

Επισης ενα περιεργο σπυρακι στο υψος των ωμων που ποτε δεν ειχα δει σε αυτο το σημειο και με αυτο το μεγεθος πιθανολογω οτι οφειλεται στην δραση του Minixidil.

Ok,ειπαμε να μην πεσουμε αμαχητι αλλα οχι να κρατησουμε τις τριχες του κρανιου με καθε τιμημα.....Μπορω να κανω κατι ωστε να περιορισω τις δυσαρεστες παρενεργειες του φαρμακων ?Κανενας απο τους 2 δερματολογους που επισκευθηκα δεν μου εκανε λογο για αυτες.....

Αυτες οι κλινικες που αναφερθηκαν προηγουμενως μπορουν να βοηθησουν πριν το τελικο σταδιο της μεταμοσχευσης με καποια αγωγη η κατι αλλο?

Υποψην η τριχοπτωση δεν βρισκεται σε προχωρημενο σταδιο δεν εχει υποχωρησει το τριχωτο της κεφαλης αλλα εγω τουλαχιστον μπορω να παρατηρησω τοπικη αραιωση στο μπροστινο μερος.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Kalhspera ki apo mena kai parakalw as mou apanthsei kapoios!!Eimai 20 xronwn kai tous teleutaious 6 mhnes exw parathrhsei trixoptwsh h opoia me anhsuxei arketa afou panta enas apo tous efialtes mou htan na karafliasw..Exw loipon trixoptwsh h opoia sunduazetai me entonh fagoura kata diasthmata kai kshrodermia kai kati san murmhgkiasma tha elega..Kata meso oro tha elega mou peftoun 20-30 trixes thn mera kai fusika polu perissoteres otan louzomai..Tha hthela loipon na rwthsw ta ekshs:Prwton tha hthela na mou poun apo proswpikh empeiria alla atoma an olo auto odhgei me mathimatikh akribeia sto plhres karafliasma(kai pou exoun ftasei twra me ta idia sumptwmata sthn hlikia mou) h kapoia stigmh tha stamathsei, kai deuteron kai kurioteron,epeidh exw diabasei ola ta prohgoumena posts kai den exw katalabei,osh exoun fagoura kai ta alla sumptwmata opws egw einai auto androgenhs allopekeia h einai

asxeto kai antimetwpizontas auta katapolemas kai thn trixoptwsh???Euxaristw kai please as mou apanthsei kapoios!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
απ'όσο ξέρω ... δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Πάντως άκουσα ότι στην επόμενη δεκαετία θα χρησιμοποιηθούν τα βλαστοκύτταρα, τα οποία είναι η θεραπεία χωρίς νυστέρι..ΑΝ καραφλιάσεις στα 25 π.χ , είσαι πολύ νέος για να αναστρέψεις 100% το πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως φετος αν και το προβλημα δεν εχει μπει για τα καλα στο κεφαλι μου θα παω για εμφυτευση

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Kalhspera ki apo mena kai parakalw as mou apanthsei kapoios!!Eimai 20 xronwn kai tous teleutaious 6 mhnes exw parathrhsei trixoptwsh h opoia me anhsuxei arketa afou panta enas apo tous efialtes mou htan na karafliasw..Exw loipon trixoptwsh h opoia sunduazetai me entonh fagoura kata diasthmata kai kshrodermia kai kati san murmhgkiasma tha elega..Kata meso oro tha elega mou peftoun 20-30 trixes thn mera kai fusika polu perissoteres otan louzomai..Tha hthela loipon na rwthsw ta ekshs:Prwton tha hthela na mou poun apo proswpikh empeiria alla atoma an olo auto odhgei me mathimatikh akribeia sto plhres karafliasma(kai pou exoun ftasei twra me ta idia sumptwmata sthn hlikia mou) h kapoia stigmh tha stamathsei, kai deuteron kai kurioteron,epeidh exw diabasei ola ta prohgoumena posts kai den exw katalabei,osh exoun fagoura kai ta alla sumptwmata opws egw einai auto androgenhs allopekeia h einai

asxeto kai antimetwpizontas auta katapolemas kai thn trixoptwsh???Euxaristw kai please as mou apanthsei kapoios!!!!

 

Δεν υπάρχει λόγος ούτε να πανικοβάλεσαι ούτε να τρομάζεις. Είναι απολύτως φυσιολογικό να σου πέφτουν τόσες τρίχες κάθε μέρα, ίσα ίσα πολύ λίγες σου πέφτουν αν είναι μόνο τόσες. Στη πραγματικότητα σου πέφτουν πολύ περισσότερες αλλά δε το καταλαβαίνεις. Το φυσιολογικό είναι κάθε μέρα απο κάποιες εκατοντάδες πάντα ανάλογα με το άτομο. Επίσης πρέπει να ξέρεις ότι η τρίχα είναι ζωντανός οργανισμός που έχει περιορισμένο κύκλο ζωής. Πρόβλημα προκύπτει όταν σου πέφτουν με γρηγορότερο ρυθμό απο ότι βγαίνουν καινούργιες. Επίσης κάθε φθινόπωρο ο οργανισμός κατα κάποιον τρόπο ανανεώνει τις τρίχες του με αποτέλεσμα εκείνη τη περίοδο να πέφτουν με γρηγορότερο ρυθμό απο ότι βγαίνουν και αυτό είναι φυσιολογικό. Φυσικά όσο περνούν τα χρόνια οι τρίχες μας αραιώνουν παντού και ιδιαίτερα στους κροτάφους, κάτι που οφείλεται στο ότι ο οργανισμός μας είναι γενικότερα σε φθίνουσα πορεία σε όλα του τα κύταρα (και οι γυναίκες σιγά σιγά χάνουν τη πυκνότητα στις τρίχες τους) και είναι φυσιολογικό. Ακόμη πρέπει να ξέρεις ότι πολύ αποφασιστικά επηρεάζουν την υγεία της τρίχας η διατροφή σου, αν αθλείσαι σωστά, αν κοιμάσαι σωστά και το άγχος. Όπως επίσης σε μικρότερο βαθμό το σαμπουάν που χρησιμοποιείς, πόσο συχνά λούζεσαι (το πολύ συχνό λούσιμο δε κάνει καλό γιατί διαταράσει το PH του τριχωτού της κεφαλής) και αν χρησιμοποιείς πιστολάκι, λακ, ζελέ κ.τ.λ. Βοηθάει επίσης πολύ να κτενίζεσαι συχνά και ήρεμα με βούρτσα, κάνει μασάζ στο τριχωτό της κεφαλής δημιουργώντας υπεραιμία με αποτέλεσμα να τρέφεται σωστά η τρίχα.

Γενικές ευεργετικές συμβουλές είναι σωστή διατροφή, χαμηλή σε λιπαρά και πλούσια σε φρούτα και λαχανικά, σωστή άσκηση, ήπιο σαμπουάν (τα παιδικά είναι τα καλύτερα, αυτά για τη πιτυρίδα τα πιο σκληρά), καθημερινό ήπιο και αργό κτένισμα, να αποφεύγεις βαριά-δυνατά ζελέ, κεριά κ.τ.λ

Επίσης αν νομίζεις ότι αντιμετωπίζεις συγκεκριμένο πρόβλημα, όπως λες ξυροδερμία και φαγούρα, υπάρχουν εξειδικευμένα σαμπουάν στα φαρμακεία ΠΑΝΤΑ! Από τα καλύτερα είναι της VICHY και της AVENE. Αν το πρόβλημα εξακολουθήσει οπωσδήποτε πήγαινε σε καλό δερματολόγο.

Πρέπει να ξέρεις ότι η ανδρογεννής αλλοπεκεία έχει γονιδιακά αίτια (στα συμπτώματά της δεν είναι η φαγούρα και η ξυροδερμία αλλά αυτό δε σημαίνει ότι αποκλείεται να έχεις ταυτόχρονα και ανδρογεννή αλλοπεκεία και φαγούρα και ξυροδερμία), το γονίδιο μπορεί να είναι υπαρκτό αλλά ανενεργό και σε 5 γενιές πριν απο εσένα και απλά να ενεργοποιηθεί σε σένα μόνο προκαλώντας και συμπτώματα. Με άλλα λόγια αν είσαι "προγραμμένος" δε τη γλυτώνεις απλά παρατείνεις την εμφάνισή των έντονων συμπτωμάτων αν κάνεις όλα όσα πρέπει.

Ελπίζω να βοήθησα, αν και δεν είμαι γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

απ'όσο ξέρω ... δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Πάντως άκουσα ότι στην επόμενη δεκαετία θα χρησιμοποιηθούν τα βλαστοκύτταρα, τα οποία είναι η θεραπεία χωρίς νυστέρι..ΑΝ καραφλιάσεις στα 25 π.χ , είσαι πολύ νέος για να αναστρέψεις 100% το πρόβλημα.

 

εγω ειχα ακουσει{δε το εχω ψαξει καθολου βεβαια}για γονιδιακη επανεργοποιηση των τριχοθυλακιων....τωρα για τα βλαστοκυτταρα δε ξερω το κατα ποσο ειναι δυνατο να διαφοροποιηθουν σε τριχοθυλακια..επισης και το τροπο να βρουν,οι τριχες που θα βγαινουν για να ειναι ιδιες με τισ δικες σου πρεπει τα βλαστοκυτταρα να ειναι δικα σου.αυτο σημαινει πως πρεπει να τα εχουν συλλεξει κατα τη γεννα σου.στην ελλαδα μολις τα τελευταια χρονια ο γυναικολογος σου προτεινει την αποταμιευση των βλαστοκυτταρων σε τραπεζα...εκτος βεβαια εαν οι δερματολογοι φτιαξουν μια παγκοσμια τραπεζα βλαστοκυτταρων που θα αποδιδουν τουλ 100 διαφορετικα ειδη τριχων,ωστε να γινεται επιλογη σε αυτη που ταιριαζει πιο πολυ στη δικη σου τριχα....

Link to comment
Share on other sites

Kαι γω ομοιοπαθης παιδια και το χω παρει αποφαση για μεταμοσχευση... Απλα δεν ξερω σε ποια κλινικη να απευθυνθω, αλλοι λενε καλυτερη την Bergman Kord, αλλοι την DHI... Δεν ξερω, θελει ψαξιμο το πραγμα γιατι δεν ειναι και μικρη αποφαση να διαθεσεις καπου 3000 ευρω για να βαλεις μαλλια... Και το θεμα ειναι οτι πως θα πηγαινεις στη δουλεια σου μετα, 2 βδομαδες πρεπει να εισαι μεσα στο σπιτι σου απ' οτι καταλαβα...
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...