Jump to content

Τριχόπτωση/εμφύτευση μαλλιών


sadiagraxa
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

file mou kata tin tapeini mou apopsi eprepe na stamatiseis to regaine gia ena eulogo diastima PROTOU tin egxeirisi.(5-6 mines toulaxiston)

k go to xrisimopoio auti ti stigmi, kai gi auto tha perimeno merikous mines kai meta tha pao na kano mallon fue (afou auti ti stigmi mou ta exei piknosei ikanopoiitika :confused:)

 

 

 

 

pisteuo an peis pou tin ekanes tha mas voithages arketa (milao gia tous omopatheis pou einai sto psaksimo)kai den tha theorithei oti kaneis diafimisi. alloste skopos tou topic einai na antallaxoume apopseis (polles fores sotiries)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 519
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ostoso se gnosti kliniki vrika kai auti tin odigia :

 

6) We highly recommend all patients to use regaine / minoxidil for 2-10 weeks prior to the procedure in order to increase blood circulation in the recipient site and to help avoid unnecessary shock loss in the recipient site following the procedure.

 

7) Two days before the procedure stop using Minoxidil (you may resume application 7 days following the procedure

 

 

 

mperdema e?

 

:confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

file mou kata tin tapeini mou apopsi eprepe na stamatiseis to regaine gia ena eulogo diastima PROTOU tin egxeirisi.(5-6 mines toulaxiston)

k go to xrisimopoio auti ti stigmi, kai gi auto tha perimeno merikous mines kai meta tha pao na kano mallon fue (afou auti ti stigmi mou ta exei piknosei ikanopoiitika )

 

An thes tin symvoulh mou sizitise to me ton dermatologo pou sou proteine to regaine gia to an tha prepei na to stamatiseis gia toso kairo. Proswpika den vlepw ti ofelos tha exeis apo tin diakoph tou afou 5 mhnes arkoun gia na xaseis oti malli exeis apoktisei xarh sto regaine.

 

Stin dikh mou periptwsh den sinevh kati lathos me tin xrhsh tou Regaine apla gia ton logo oti to ksekinisa poly nwris prin akoma epektathei h araiwsh aisthita eixa tin entypwsh oti apla den exw apotelsma efoson den evlepa diafora stous krotafous kai genika to brosta meros theorontas oti ta ypoloipa epanw mallia tha itan ygeih kai xwris afto.

 

Opote an thelete tin gnwmh mou ean kanete metamosxefsh na exete kai tin gnwmh enws giatrou asxetou apo tin etairia pou tha epileksete gia tin epemvash oste na krinei an tha prepei na sinexisete to regaine kai pote, giati distixws stis perisoteres periptwseis sinexizei h araiwsh akathekta kai sto ypoloipo malli arga h grigora kai h metamosxefsh apo monh tis den einai se thesh ousiastika na kalypsei olokliro to kefali.

 

Oson afora gia tin etairia den nomizw oti exei toso simasia. Tria onomata exoume stin ellada ola k ola. Kante mia volta kai sta tria kai apo to perivalon pou tha sinadisete ekei kai tous anthrwpous pou tha sas milisoun ws ekproswpoi tha katalavete poio einai afto pou prepei na ebisteftite. KAI MAKRIA APO THERAPIES

Link to comment
Share on other sites

Aν όντως έχετε κάνει θεραπεία και είστε ικανοποιημένοι, πείτε το όνομα.

Αυτό είναι και το νόημα του forum άλλωστε, να ανταλάζουμε εμπειρίες.

Εφόσον είστε απλοί πελάτες, το να λέτε που πήγατε δε θεωρείται διαφήμιση.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα εμφύτευση τον Φεβρουάριο του 2001 στη DHI με την μέθοδο FUE (strip). Οι προσδοκίες που μου είχαν δώσει ήταν μεγάλες. Είχαμε συμφωνήσει να καλύψουμε την μπροστινή γραμμή, την περιοχή ακριβώς πίσω από την μπροστινή και ένα μεγάλο μέρος πίσω στο "μπιφτέκι". Εκείνοι μου κάλυψαν καλά την μπροστινή γραμμή και έβαλαν λίγα στο "μπιφτέκι". Για 2 μήνες είχα έντονη κοκκινίλα στο κεφάλι μου (είμαι ανοιχτόχρωμος). Παρά το γεγονός αυτό το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό και φυσικό. Τα νέα μου μαλλιά είναι μια χαρά, δείχνουν ακριβώς όπως τα φυσικά και μεγαλώνουν κανονικά. Έβαλαν (μου είπαν 1.900 θυλάκια-4.000 τρίχες περίπου). Η τομή είναι μια χαρά και επειδή κουρεύομαι πολύ κοντά φαίνεται ελάχιστα τις 3-4 πρώτες ημέρες μετά το κούρεμα. Ο γιατρός λεγόταν Κόνιαρης και δ/ντης ιατρών της κλινικής εκείνη την περίοδο ήταν ο κ. Σάντο.

 

Στο μεταξύ όμως αραίωσα πίσω από την μπροστινή γραμμή και μεγάλωσε το μπιφτέκι. Αν χάσω τα μαλλιά πίσω από την μπροστινή γραμμή ενδεχομένως να είμαι αστείο θέαμα. Έτσι έχω αποφασίσει να κάνω νέα επέμβαση την άλλη εβδομάδα. Προχώρησα σε νέα έρευνα αγοράς και σας μεταφέρω την εμπειρία μου.

 

DHI: Μίλησα με γιατρό. Μου έκαναν τριχόγραμμα και μου είπαν ότι θα μου κάνουν τομή πάνω στην προηγούμενη διαστάσεων 20 χ 1 εκ. Υπολογίζουν να πάρουν 1.100 θυλάκια και δεν θα με καλύψουν επαρκώς. Αν μου κάνουν νέα τομή μου είπαν ότι θα πάρουν 10% περισσότερα θυλάκια λόγω μειωμένης ελαστικότητας και για αυτό δεν το συνιστούν (αν θέλω όμως μου κάνουν).

 

Bergman Kord: Μίλησα με την πρόεδρο. Δεν μου έκαναν τριχόγραμμα. Μου είπαν (προς τιμή τους) ότι το αποτέλεσμα που έχω από την 1η επέμβαση είναι πολύ καλό.Με απίστευτη αυτοπεποίθηση (και πειθώ) μου είπαν ότι θα με κάνουν όπως γνωστό τραγουδιστή. Θα μου βάλουν 2.000 θυλάκια-4.000 τρίχες και θα με καλύψουν όλο. Μου έδωσαν πολλές φώτο από τραγουδιστές που έκαναν. Επίσης μου είπαν ότι η ουλή θα έχει μέγεθος ίδιο με μία ρυτίδα που έχουμε όλοι στον αντίχειρά μας. Δυστυχώς δεν διευκρίνησα αν θα μου κάνουν νέα τομή ή θα γίνει στην υφιστάμενη. Η τιμή που μου έδωσαν ήταν σχεδόν η διπλή από εκείνη της dhi.

 

Σάντο: ο γιατρός έχει αποχωρήσει εδώ και χρόνια από την dhi και έχει δικό του ιατρείο. Χρησιμοποιεί την ίδια μέθοδο όμως (choi).Μου πρότεινε να κάνω νέα τομή διαστάσεων 20 χ 1,5 εκατοστά και θα μου πάρει 1.500-1.700 θυλάκια (3-3.500 τρίχες). Αν πάμε στην ίδια ουλή θα κάνει τομή διαστάσεων 20 χ 1,2 εκ. και θα πάρει περίπου 1.200 θυλάκια. Με την νέα τομή, δεν θα με καλύψει όλο αλλά υπολογίζει ότι θα αφήσει ένα μικρό "μπιφτέκι". Εκτιμά ότι έχω αρκετή ελαστικότητα ακόμη και για 3η επέμβαση αν επιθυμώ στο μέλλον. Η επέμβαση γίνεται στο ιατρείο του παρουσία αναισθιολόγου.

 

Σήμερα έχω ραντεβού με τον κ. Γκούρα ο οποίος ήταν πρώην γιατρός της bergman kord και έχω ακούσει καλά λόγια τόσο από γνωστό γνωστού όσο και από άλλο forum.

 

Όπως καταλαβαίνετε ο καθένας λέει τα δικά του με αποτέλεσμα να είμαι μπερδεμένος. Αύριο όμως θα πρέπει να αποφασίσω οριστικά.

 

Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά εκτιμώ ότι η δική μου εμπειρία μπορεί να βοηθήσει και άλλους.

Link to comment
Share on other sites

kalo paradeigma o barkoulius :p

 

PAO diladi me liga logia gia na kalypsei kaneis olo to pano meros tou kefaliou poses trixes xreiazetai?? (mesos oros)? 6-8.000?

 

ego dil pou tha pao FUE (trixa - trixa kai oxi stripe) mou eipan peripou 1.500-1700 trixes / session. mellontika otan figoun ola ta mallia tha prepei na kano alles 3-4 (?)epemvaseis? :(

 

 

g*mo ta gonidia mou :mad: :p

Link to comment
Share on other sites

kalo paradeigma o barkoulius :p

 

PAO diladi me liga logia gia na kalypsei kaneis olo to pano meros tou kefaliou poses trixes xreiazetai?? (mesos oros)? 6-8.000?

 

ego dil pou tha pao FUE (trixa - trixa kai oxi stripe) mou eipan peripou 1.500-1700 trixes / session. mellontika otan figoun ola ta mallia tha prepei na kano alles 3-4 (?)epemvaseis? :(

 

 

g*mo ta gonidia mou :mad: :p

 

To poses trixes xreiazetai gia na kalifthei olo to kefali eksartatai apo polla opws: Poso megalo kefali exeis, Ti sxima exei to koutelo, Kai ti typo malliou exeis. Px psilh/xodrh isia/sgourh trixa.

 

Afou les oti exeis megalh araiwsh nomizw den aksizei na pas FUE apo tin stigmh pou kai akrivotera tha sou kostisei kai tha topothetithoun kata poly ligotera mallia se sxesh me tin FUG (Strip)

Link to comment
Share on other sites

paidia geia sas.loipon.eimai 20 xronwn k prin 4 mhnes(stn hlikia twn 19) ekana metamosxeush.8a sas para8esw tn empeiria mipws k mporw n enhmerwsw kapoious.exw kata basi adunath trixa(eimai kastanoksan8os) k malista giatroi tn(trixa) exun paromoiasei m axuro.aneka8en loipon eixa problhma m tn trixoptwsh.wspu ton perasmeno septembrio arxisa n parathrw k araiwsh.t regain dustuxws dn t xrisimopoiousa(an k oloi dermatologoi auto m proteinan) g t logo oti ladwnan uprbolika t mallia m k xreiazomun ka8hmerino lusimo.edw prepei n pw oti ap tn augusto eixa ksekinisei ena programma m 2 tupous laser s gnwsto instituto.meta apo poly psaksimo(wntas panta xalia psuxologika) katelhksa n parw tn apofash.pisteuw ekana tn kaluterh epilogh.katarxhn 2 bdomades prin tn epembash stamatisa t regain(t opoio ksekinisa t septembrio-h epembash egine noembrio)k t xapia(finasteridh.pseudargiro,kustinh).t problhma m htan stus krotafus.poli apla eixan "anebei" polu.o ari8mos htan 1300 trixo8ulakia.oson afora tn epembash.t meros p ponesa arketa htan h arxh.dld otan m ekanan topikh anais8hsia pisw k kuriws mprosta.t kefali m meta t eniw8a 100 kila.krathse peripu 4,5 wres.perissotero apo oti m eixan pei gt hmun uperbolika agxwmenos(k etsi dn mpainan eukola t trixo8ulakia-gt anebaine h piesh t aimatos).m edwsan k lexotanil k panadol.genika apsogo t prwsopiko oso k o idios o giatros.t regain t ksanaksekinisa 3 bdomades meta.ts 2 prwtes ebdomades hmun spiti gt parusiasa ena elafri priksimo sto metwpo.dn ekana apotomes kinhseis k gnk dn koimomun eukola.twra 4 mhnes meta hdh exun arxisei n futrwnoun k malista kapoia n megalwnun.sxetika m tn oulh.sto meros ts oulhs bgainun trixes alla elaxistes.m eipan oti me ta xronia i oulh 8 parei t xrwma tou dermatos k 8 eksafanistei.an k dn t polipistepsa auto.t 8ema m twra einai pws arxizun k araiwnun stn korufh.telospantwn.exw anebei psuxologika twra.pisteuw k oti t 8ema ts diatrofhs epaixe tn shmantikotero paragonta s mena g tn trixoptwsh.etsi ksekinisa autous ts mhnes ugeihnh diatrofh.kuriws karota.fusika k sunexizw t xapia.auta.elpizw n sas boh8hsa!

 

k kapoia pragmatakia p ksexasa n grapsw.200 trixo8ulakia mphkan mprosta sto meros p exw mallia g n beltiwsun tn puknothta.parapanw m eipan dn ginotan gt uphrxe periptwsh n traumatistun oi hdh uparxuses trixes.twra xrisimopoiw 5% sto panw meros t kefaliou k stn korufh(h opoia exei arxisei n anoigei)k 2% sta mprosta(metamosxeu8enta k mh).h timh poikilei analoga m tn ari8mo twn trixo8ulakiwn.epishs tn wra ths epembashs eblepa tv.genika auto p katalaba einai oti t shmantikotero rolo stn epembash tn paizun oi koftries k oxi toso o giatros(o opoios asxoleitai m t anoigma twn trupwn k t n parei tn lwrida apo pisw).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατά λάθος σας είπα ότι έκανα τη μέθοδο FUE ενώ έκανα την μέθοδο FUG (strip-αφαίρεση λουρίδας).

Για τον φίλο που ρωτά για το regain (εγώ λούζωμαι με το dercos της Vichy), αυτό που μου είπαν είναι να το σταματήσω 2 εβδομάδες πριν την επέμβαση γιατί αυξάνει το αίμα και δυσκολεύει το γιατρό στο άνοιγμα των υποδοχών των θυλακίων.

Επίσης να πω ότι η πύκνότητα των μαλλιών εξαρτάται από το μέγεθος της επιφάνειας που θέλει ο κάθε ένας να καλύψει. Τα θυλάκια που θα δώσει η δότρια περιοχή είναι περιορισμένα στο κάθε άνθρωπο. Αν π.χ σε κάποιος πάρει από τη δότρια περιοχή 1.500 θυλάκια, η πυκνότητα θα εξαρτηθεί από το αν θα τα τοποθετήσει σε 10 τετραγωνικά εκατοστά ή σε 30 τετραγωνικά εκατοστά. Μην περιμένετε λοιπόν ότι θα γίνεται ξαφνικά αφάνες.

 

Χθες πήγα και στον κ. Γκούρα. Μετά και από αυτή την επίσκεψη κατέληξα ότι θα κάνω την επέμβαση σε έναν από τους δύο γιατρούς.

 

Ο κ. Γκούρας παρόλο που μου μετέδωσε σιγουριά με προβλημάτισε για το είδος της τομής που θα κάνει η οποία πιθανότατα δεν θα είναι μισός κύκλος. Ίσως είναι και ζικ-ζακ ή ακόμη και ΄κομμάτια από διάφορες περιοχές που έχουν αρκετό μόσχευμα. Κατά τα άλλα μου είπε περίπου ίδια πράγματα με τον κ. Σάντο.

 

Έχει κάποιος γνώμη ή εμπειρία για τους δύο αυτούς γιατρούς;

Link to comment
Share on other sites

Paidia deite tin selida aftou tou typou

 

http://www.hairlosshelp.com/websites/tsakalos/

 

Sto eksoteriko einai emfanws poly pio brosta oi anthrwpoi. An deite tis tomes pou eginan sto pisw meros den exoun kamia sxesh me aftes pou kanoun sinithws se emas. Emena px apla piran mia efthia gramh apo tin pisw perioxh sto ypsos twn aftiwn. Enw ekei me ton tropo pou to kanei eksasfalizei treis fores parapanw rizes.

Link to comment
Share on other sites

paidia geia sas.loipon.eimai 20 xronwn k prin 4 mhnes(stn hlikia twn 19) ekana metamosxeush.8a sas para8esw tn empeiria mipws k mporw n enhmerwsw kapoious.exw kata basi adunath trixa(eimai kastanoksan8os) k malista giatroi tn(trixa) exun paromoiasei m axuro.aneka8en loipon eixa problhma m tn trixoptwsh.wspu ton perasmeno septembrio arxisa n parathrw k araiwsh.t regain dustuxws dn t xrisimopoiousa(an k oloi dermatologoi auto m proteinan) g t logo oti ladwnan uprbolika t mallia m k xreiazomun ka8hmerino lusimo.edw prepei n pw oti ap tn augusto eixa ksekinisei ena programma m 2 tupous laser s gnwsto instituto.meta apo poly psaksimo(wntas panta xalia psuxologika) katelhksa n parw tn apofash.pisteuw ekana tn kaluterh epilogh.katarxhn 2 bdomades prin tn epembash stamatisa t regain(t opoio ksekinisa t septembrio-h epembash egine noembrio)k t xapia(finasteridh.pseudargiro,kustinh).t problhma m htan stus krotafus.poli apla eixan "anebei" polu.o ari8mos htan 1300 trixo8ulakia.oson afora tn epembash.t meros p ponesa arketa htan h arxh.dld otan m ekanan topikh anais8hsia pisw k kuriws mprosta.t kefali m meta t eniw8a 100 kila.krathse peripu 4,5 wres.perissotero apo oti m eixan pei gt hmun uperbolika agxwmenos(k etsi dn mpainan eukola t trixo8ulakia-gt anebaine h piesh t aimatos).m edwsan k lexotanil k panadol.genika apsogo t prwsopiko oso k o idios o giatros.t regain t ksanaksekinisa 3 bdomades meta.ts 2 prwtes ebdomades hmun spiti gt parusiasa ena elafri priksimo sto metwpo.dn ekana apotomes kinhseis k gnk dn koimomun eukola.twra 4 mhnes meta hdh exun arxisei n futrwnoun k malista kapoia n megalwnun.sxetika m tn oulh.sto meros ts oulhs bgainun trixes alla elaxistes.m eipan oti me ta xronia i oulh 8 parei t xrwma tou dermatos k 8 eksafanistei.an k dn t polipistepsa auto.t 8ema m twra einai pws arxizun k araiwnun stn korufh.telospantwn.exw anebei psuxologika twra.pisteuw k oti t 8ema ts diatrofhs epaixe tn shmantikotero paragonta s mena g tn trixoptwsh.etsi ksekinisa autous ts mhnes ugeihnh diatrofh.kuriws karota.fusika k sunexizw t xapia.auta.elpizw n sas boh8hsa!

 

k kapoia pragmatakia p ksexasa n grapsw.200 trixo8ulakia mphkan mprosta sto meros p exw mallia g n beltiwsun tn puknothta.parapanw m eipan dn ginotan gt uphrxe periptwsh n traumatistun oi hdh uparxuses trixes.twra xrisimopoiw 5% sto panw meros t kefaliou k stn korufh(h opoia exei arxisei n anoigei)k 2% sta mprosta(metamosxeu8enta k mh).h timh poikilei analoga m tn ari8mo twn trixo8ulakiwn.epishs tn wra ths epembashs eblepa tv.genika auto p katalaba einai oti t shmantikotero rolo stn epembash tn paizun oi koftries k oxi toso o giatros(o opoios asxoleitai m t anoigma twn trupwn k t n parei tn lwrida apo pisw).

 

Re su kala ola auta alla den skeftesai oti an sunexistei h trixoptwsh sto upoloipo kefali (proswpika den sto euxomai) tha uparxei problhma?Nomizw oti polu nwris ekanes emfuteush..Pantws sou euxomai na pane ola kala.

Link to comment
Share on other sites

omfg με τα γκρίκλις.

 

Απανωτά ποστς με αυτή την ενοχλητική συνήθεια.Δεν έχουμε πρόβλημα,αλλά θα μας πέσουν τα μαλλιά από τα τόσα γκρίκλις.

 

Ας γίνει κάτι από την ΟΔ.

Link to comment
Share on other sites

omfg με τα γκρίκλις.

 

Απανωτά ποστς με αυτή την ενοχλητική συνήθεια.Δεν έχουμε πρόβλημα,αλλά θα μας πέσουν τα μαλλιά από τα τόσα γκρίκλις.

 

Ας γίνει κάτι από την ΟΔ.

Και για μένα είναι πολύ ενοχλητικά τα greeklish. Δυσκολεύομαι να διαβάσω τα μεγάλα μηνύματα.

Αλήθεια βρε παιδιά γιατί δεν χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες;

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει..απο εδώ και πέρα μόνο Ελληνικούς χαρακτήρες!! :):)

Είσαι σπουδαίος:up: Ευχαριστώ για τη κατανόηση.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις κυριως σε αυτους που εχουν κανει εμφυτευση γιατι εχω μερικες αποριες.

1)Αν κανεις εμφυτευση και σε καποια φαση θες να τα ξυρισεις απο τον πατο,(ετσι ωστε με την εμφυτευση να φαινεσαι ξυρισμενος και οχι φαλακρος)στην περιοχη που τοποθετηθηκαν οι τριχες φαινονται τιποτα σημαδια?(δε μιλαω για την τομη)

2)Το αποτελεσμα της εμφιτευσης δε θα ειναι καλυτερο αν περιμενει καποιος μεχρι να ολοκληρωθει η φαλακρα?εστω και αν μεινει τελειως φαλακρος?οπως πχ ο Συσσοβιτης

3)Στη laser line που πηγα μου ειπανε οτι για κανω εμφυτευση πρεπει να βγουνε καποιες τριχουλες που υπαρχουν στην περιοχη χωρις να μεγαλωνουν.Αυτο δε θα ειναι ασχημο τους πρωτους μηνες μετα την εμφυτευση που δε θα εχουν φυτρωσει ακομα τα νεα μαλλια?

4)Οταν κανεις εμφυτευση επιτρεπεται να φορας καπελακια και τετοια?

5)Ποσο πιθανα ειναι τα πρηξηματα στην περιοχη?

Εχω και αλλες ερωτησεις αλλα δε μου ερχονται ολες τωρα,θα επανελθω ομως:)

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις κυριως σε αυτους που εχουν κανει εμφυτευση γιατι εχω μερικες αποριες.

1)Αν κανεις εμφυτευση και σε καποια φαση θες να τα ξυρισεις απο τον πατο,(ετσι ωστε με την εμφυτευση να φαινεσαι ξυρισμενος και οχι φαλακρος)στην περιοχη που τοποθετηθηκαν οι τριχες φαινονται τιποτα σημαδια?(δε μιλαω για την τομη)

Αν έχει περάσει παραπάνω από δέκα μέρες από την επέμβαση, δεν φαίνεται τίποτα στο πάνω μέρος.

2)Το αποτελεσμα της εμφιτευσης δε θα ειναι καλυτερο αν περιμενει καποιος μεχρι να ολοκληρωθει η φαλακρα?εστω και αν μεινει τελειως φαλακρος?οπως πχ ο Συσσοβιτης

Δεν είναι απαραίτητο να γίνεις τελείως φαλακρός για να έχεις καλό αποτέλεσμα. Το τελείως γυμνό κεφάλι είναι πιό εύκολο τεχνικά να γίνει, γιαυτό η επέμβαση σε ένα φαλακρό κεφάλι κρατάει λιγότερη ώρα.

3)Στη laser line που πηγα μου ειπανε οτι για κανω εμφυτευση πρεπει να βγουνε καποιες τριχουλες που υπαρχουν στην περιοχη χωρις να μεγαλωνουν.Αυτο δε θα ειναι ασχημο τους πρωτους μηνες μετα την εμφυτευση που δε θα εχουν φυτρωσει ακομα τα νεα μαλλια?

'Οταν η μεταμόσχευση γίνεται μέσα σε υπάρχοντα μαλιά, είναι πιθανό κάποιες τρίχες - και κυρίως οι πιό αδύναμες που βρίσκονται στα τελευταία τους - να μην αντέξουν το σόκ της επέμβασης και να πέσουν. Αυτό είναι αδύνατον να το αποφύγεις.

4)Οταν κανεις εμφυτευση επιτρεπεται να φορας καπελακια και τετοια?

Μπορείς να φοράς καπέλο τύπου jockey που αφήνει 'ενα κενό στο πάνω μέρος και δεν έρχεται σε επαφή με το δέρμα . Απαγορεύονται σκούφοι, κορδέλες, μπαντάνες κ.λ.π

5)Ποσο πιθανα ειναι τα πρηξηματα στην περιοχη?

Αυτό εξαρτάται από τη τεχνική της ομάδας που κάνει τη μεταμόσχευση και τη μετεγχειρητική φροντίδα που ακολουθούν. Πάντως είναι δυνατόν να μην έχει καθόλου πρήξιμο, ακόμη και άν έχεις κάνει front line.

Από τη μετεγχειρητική φροντίδα εξαρτάται επίσης και να μην έχεις καθόλου πόνο τις πρώτες μέρες.

 

Και κάτι ακόμη που νομίζω ότι είναι πολύ βασικό.

Η μεταμόσχευση δεν είναι θέμα ενός ατόμου, αλλά μιάς ολόκληρης ομάδας.

Δεν αρκεί μόνο ένας καλός γιατρός. Χρειάζεται να υπάρχουν δύο τουλάχιστον καλοί κόφτες -τριες. Και δύο πολύ προσεκτικοί και έμπειροι στη τοποθέτηση. Και καλό θα είναι να υπάρχει αναισθησιολόγος για λόγους ασφάλειας αλλά και άνεσης του ανθρώπου που υποβάλλεται στην επέμβαση.

Και επίσης να μπορούν να αναλάβουν τα πρώτα 3-4 λουσίματα οπωσδήποτε.

Δεν τι κάνει την επέμβαση ένας και μετά πας σπίτι σου και μένεις στο έλεος του Θεού.

Χρειάζεται ομάδα και μετεγχειρητική φροντίδα.

Αυτά και ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρει κάποιος παρακαλώ ας απαντήσει το παρακάτω:

 

Θα κάνω 2η επέμβαση άμεσα και είμαι ανάμεσα σε δύο γιατρούς.

 

Ο ένας γιατρός λέει ότι θα πάρει μόσχευμα με νέα τομή που θα κάνει η οποία θα είναι συνεχόμενη (20 χ 1,5 εκατοστά) πάνω ή κάτω από την υφιστάμενη ανάλογα που έχω περισσότερο μόσχευμα.

 

Ο άλλος γιατρός λέει ότι θα δει ποιες περιοχές έχουν αρκετό μόσχευμα και θα πάρει από εκείνες τριχοθυλάκια κάνοντας διάφορες νέες τομές στο κεφάλι (2-3 τομές) που συνολικά θα είναι διαστάσεων 22- 25 εκ. μήκος χ 1 εκ. πλάτος. Ο γιατρός αυτός μάλιστα λέει ότι επειδή οι τομές αυτές θα είναι μικρότερου μεγέθους η κάθε μία, επουλώνονται πιο γρήγορα και αφήνουν μικρότερο σημάδι.

 

Και οι 2 γιατροί λένε ότι οι τομές που θα μου κάνουν θα μου δώσουν ίδιο περίπου αριθμό τριχοθυλακίων (1.500-1.700).

 

Σχετικά με αυτό που προτείνει ο 2ος ιατρός, δεν μπορώ να το κρίνω ιατρικά, όμως με την κοινή λογική με προβληματίζει (θα γεμίσει το κεφάλι μου ουλές;)

 

Μήπως ξέρει κάποιος από εσάς κάτι σχετικά; Έχει κάνει κανείς μεταμόσχευση με αυτή τη μέθοδο;

Link to comment
Share on other sites

" Και οι 2 γιατροί λένε ότι οι τομές που θα μου κάνουν θα μου δώσουν ίδιο περίπου αριθμό τριχοθυλακίων (1.500-1.700).

 

Σχετικά με αυτό που προτείνει ο 2ος ιατρός, δεν μπορώ να το κρίνω ιατρικά, όμως με την κοινή λογική με προβληματίζει (θα γεμίσει το κεφάλι μου ουλές

 

Μήπως ξέρει κάποιος από εσάς κάτι σχετικά; Έχει κάνει κανείς μεταμόσχευση με αυτή τη μέθοδο; "

 

 

Εγω στη θεση σου θα εκανα αλλη μια τομη στην ηδη υπαρχουσα. ή αλλιως αλλη μια τομη σαν αυτη που ηδη εχεις. ετσι θα φαινεται πολυ λιγοτερο πιστευω.

επισης νομιζω οτι η μεθοδος με τις πολλαπλες τομες ειναι πολυ ξεπερασμενη (την εφαρμοζανε παλαιοτερα στην Αμερικη αν δεν κανω λαθος) :confused:

 

γιατι δεν κανεις FUE ?

Link to comment
Share on other sites

Και για μένα, ούτε συζήτηση για πολλαπλές ουλές.

Η σύγχρονη ιατρική τάση είναι να παίρνεις strip που να περιλαμβάνει τη προηγούμενη ουλή, ώστε τελικά να μένει μόνο μία.

Εξαιρείται η περίπτωση να είναι τόσο χάλια η πρώτη ουλή - να είναι εκτεταμένη δηλαδή - ώστε να μή σου εξασφαλίζει συγχρόνως ικανοποιητικό αριθμό μοσχευμάτων .

Εαν όντως είναι πολύ εκτεταμένη, εγώ θα διάλεγα να διορθώσω την ουλή μόνο και σε δεύτερη φάση μετά από ένα χρόνο να κάνω μεταμόσχευση σε καλίτερο χειρουργικό πεδίο.

Για τη FUE που προτείνει ο fourstar την έχω πει την άποψη μου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απόψεις σας.

 

Προβληματίστικα πολύ σχετικά με τον αν πρέπει να κάνω νέα ουλή ή να γίνει η επέμβαση στην υφιστάμενη. Και οι δύο γιατροί (πλαστικοί χειρούργοι με εξειδίκευση στην μεταμόσχευση μαλλιών) μου πρότειναν νέα τομή για να πάρω περισσότερο μόσχευμα. Μου είπαν δηλαδή ότι αν κάνω τομή στην υφιστάμενη ουλή θα πάρω 1050-1200 τριχοθυλάκια max, ενώ αν κάνω νέα τομή θα πάρω 1.500- 1.700 τριχοθυλάκια. Αφού το κάνω που το κάνω γιατί να μην πάρω περισσότερες τρίχες;

 

Μόνο ο γιατρός της DHI μου είπε να πάρω μόσχευμα από την υφιστάμενη ουλή (υπολογίζει 1000-1100 τριχοθυλάκια). Εκεί μάλιστα μου είπαν, ότι αν κάνω νέα τόμη θα πάρουν μόνο 10% περισσότερα τριχοθυλάκια (δηλ. 1.200) ενώ οι άλλοι δύο γιατροί συμφώνησαν σε μεγαλύτερα νούμερα-αυτά που αναφέρω ανωτέρω.

 

FUE δεν κάνω αφενός γιατί δεν μπορώ να ξυρίσω το κεφάλι μου λόγω δουλειάς, και αφετέρου γιατί ακόμα και να το ξύριζα θα φαίνονταν η υφιστάμενη ουλή και θα ήταν άσχημο. Εκτός από αυτό, θα πάρω αρκετά λιγότερα τριχοθυλάκια, και θα πληρώσω πολύ περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...