Jump to content

Asus Zenfone 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά θέλω τα φώτα σας.

Επειδή επίκειται αγορά του Zenfone 2, θα ήθελα να μου πείτε, αν έχει κάποια διαφορά που ίσως να μου διαφεύγει η έκδοση του 1,8MHz με την 2,3MHz.

Βλεπω τα ίδια χαρακτηριστικά και στα 2. Και ίδιες μπάντες βλέπω. (είναι απο Αμερική από όσο μου λένε η εισαγωγή).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά θέλω τα φώτα σας.

Επειδή επίκειται αγορά του Zenfone 2, θα ήθελα να μου πείτε, αν έχει κάποια διαφορά που ίσως να μου διαφεύγει η έκδοση του 1,8MHz με την 2,3MHz.

Βλεπω τα ίδια χαρακτηριστικά και στα 2. Και ίδιες μπάντες βλέπω. (είναι απο Αμερική από όσο μου λένε η εισαγωγή).

Απο που λες να το παραγγειλεις; Ποιο site;

Σαν τα Xiaomi τίποτα!!! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τα φώτα σας.

Επειδή επίκειται αγορά του Zenfone 2, θα ήθελα να μου πείτε, αν έχει κάποια διαφορά που ίσως να μου διαφεύγει η έκδοση του 1,8MHz με την 2,3MHz.

Βλεπω τα ίδια χαρακτηριστικά και στα 2. Και ίδιες μπάντες βλέπω. (είναι απο Αμερική από όσο μου λένε η εισαγωγή).

 

Ότι και να σου λενε, αν στο κουτί δεν γράφει ww έκδοση, μην το πάρεις, δεν θα έχει όλες τις μπαντες

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να σου λενε, αν στο κουτί δεν γράφει ww έκδοση, μην το πάρεις, δεν θα έχει όλες τις μπαντες

 

Θα του πω να μου σκανάρει της πλευρές του κουτιού και να μου τα στείλει. Επειδή μου είπε, ότι το κινητό θα το παραλάβω σφραγισμένο, με την ζελατίνα. Δεν το ανοίγει καθόλου αυτός (για να περάσει rom π.χ.). Απόδειξη ότι έχει και Ελληνικά μέσα απο την μαμά εταιρεία.

 

Και κάτι άλλο που θα ήθελα να μου πείτε.

Σε περίπτωση που κολλήσει το κινητό (π.χ. έφαγε σκάλωμα το android), έχει τρόπο να κάνεις restart??? (μιας και δεν μπορείς να βγάλεις την μπαταρία)

Και μιας και δεν είμαι απο αυτούς που αλλάζουνε τα κινητά σαν τα πουκάμισα.... ξέρουμε τι κόστος έχουμε για αλλαγή μπαταρίας, όταν τα παίξει? (του S2+ που έχω τώρα, άντεξε 2+ χρόνια... και πλέον...η μπαταρία κρατάει μισή μέρα με μέτρια χρήση)

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας.

 

 

Y.Γ. Και μόλις είδα απο eshop αυτό http://www.e-shop.gr/kinito-asus-zenfone-2-ze551ml-32gb-4gb-ram-z3580-dual-sim-black-p-TEL.008680

Μας καλύπτει αυτό δεδομένου ότι γράφει ότι περιέχει μόνο αγγλική γλώσσα?

Edited by Ayrton
Link to comment
Share on other sites

Σε καλύπτει. Έχει όλες τις μπάντες, ww έκδοση και επιλέγεις κανονικά ελληνική γλώσσα. (και εγώ από eshop το πήρα)
Link to comment
Share on other sites

Θα του πω να μου σκανάρει της πλευρές του κουτιού και να μου τα στείλει. Επειδή μου είπε, ότι το κινητό θα το παραλάβω σφραγισμένο, με την ζελατίνα. Δεν το ανοίγει καθόλου αυτός (για να περάσει rom π.χ.). Απόδειξη ότι έχει και Ελληνικά μέσα απο την μαμά εταιρεία.

 

Και κάτι άλλο που θα ήθελα να μου πείτε.

Σε περίπτωση που κολλήσει το κινητό (π.χ. έφαγε σκάλωμα το android), έχει τρόπο να κάνεις restart??? (μιας και δεν μπορείς να βγάλεις την μπαταρία)

Και μιας και δεν είμαι απο αυτούς που αλλάζουνε τα κινητά σαν τα πουκάμισα.... ξέρουμε τι κόστος έχουμε για αλλαγή μπαταρίας, όταν τα παίξει? (του S2+ που έχω τώρα, άντεξε 2+ χρόνια... και πλέον...η μπαταρία κρατάει μισή μέρα με μέτρια χρήση)

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας.

 

 

Y.Γ. Και μόλις είδα απο eshop αυτό http://www.e-shop.gr/kinito-asus-zenfone-2-ze551ml-32gb-4gb-ram-z3580-dual-sim-black-p-TEL.008680

Μας καλύπτει αυτό δεδομένου ότι γράφει ότι περιέχει μόνο αγγλική γλώσσα?

σε τι τιμη το εχεις βρει; χωρίς να είμαι σιγουρος 100%, το αμερικάνικο δεν έχει την 800αρα ουτε αυτό. αυτό του eshop εχει κανονικά όλες τις υποστηριζόμενες μπαντες.edit. τελικά τις υποστηρίζει.

FDD-LTE: (US version)

2100MHz(1)/1900MHz(2)/1800MHz(3)/1700MHz AWS(4)/850MHz(5)/2600MHz(7)/900MHz(8)/700MHz(17)/800MHz(20)

 

αν σου κολλήσει το κινητό, επειδή η μπαταρια ειναι ενσωματωμένη, με το power button και το up volume, υποτιθεται ότι κάνεις ρεσετ. βεβαια μεγάλη προσοχή όταν το έχετε συνδεμενο με υπολογιστή. υπαρχει θεμα κ μπρικάρουν, για αγνωστο λογο, κ πρεπει να πανε για επισκευή, κάποιες συσκευές. καποιος ειχε αναφέρει στο zentalk οτι αποσυνδέοντας την μπαταρία και βάζοντας μια άλλη μπαταρια, δουλεψε. αλλά έτσι χάνεις εγγύηση επειδη θα πρεπει να κάνεις "χειρουργειο".

 

ρε παιδιά κάποιο εργαλείο όπως στα mtk που μπορουμε να δουμε ποιες μπαντες υποστηριζει η συσκευή μας (οχι σε ποια μπαντα ειναι τώρα συνδεμένο), υπάρχει;

Edited by kallair
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κάτοχος απο σήμερα...απο eshop...

Έχει κανονικά Ελληνική γλώσσα...

Σκέφτομαι να πάρω να τους trollάρω...

"Διάλεξα αυτό με τα αγγλικά και μου στείλατε με ελληνικά...!!!" παίζει να φρικάρουν έτσι?

http://img822.imageshack.us/img822/166/400x90.jpg

StarCraft2 Hellenic Community @ http://www.StarCraft2.gr

StarCraft 2 Gaming Stream @ http://www.Twitch.tv/Lunaticoldschool

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κάτοχος απο σήμερα...απο eshop...

Έχει κανονικά Ελληνική γλώσσα...

Σκέφτομαι να πάρω να τους trollάρω...

"Διάλεξα αυτό με τα αγγλικά και μου στείλατε με ελληνικά...!!!" παίζει να φρικάρουν έτσι?

 

Αν έχω καταλάβει καλά, το χρησιμοποιούμε out of the box, χωρίς κανένα θέμα....... δλδ δεν θα χρειαστεί να επέμβουμε όπως κάνουμε στα κινέζικα, για να το κάνουμε ανθρώπινο.

Επίσης, αληθεύει ότι όλες τις εφαρμογές που έχει η Asus, μπορείς να της απεγκαταστήσεις? (αν και σε ένα τέτοιο θηρίο, δεν ξέρω κατά πόσο είναι αναγκαίο). Και φαντάζομαι είναι πλήρης από Google Apps.

 

Όσο για το τρολλάρισμα..... το χρειάζονται!!! δεν έχουνε καταλάβει άραγε πόσες πωλήσεις χάνουνε, μη γνωρίζοντας τι πουλάνε??

Edited by Ayrton
Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει καλά, το χρησιμοποιούμε out of the box, χωρίς κανένα θέμα....... δλδ δεν θα χρειαστεί να επέμβουμε όπως κάνουμε στα κινέζικα, για να το κάνουμε ανθρώπινο.

Επίσης, αληθεύει ότι όλες τις εφαρμογές που έχει η Asus, μπορείς να της απεγκαταστήσεις? (αν και σε ένα τέτοιο θηρίο, δεν ξέρω κατά πόσο είναι αναγκαίο). Και φαντάζομαι είναι πλήρης από Google Apps.

 

Όσο για το τρολλάρισμα..... το χρειάζονται!!! δεν έχουνε καταλάβει άραγε πόσες πωλήσεις χάνουνε, μη γνωρίζοντας τι πουλάνε??

Μπορεις σιγουρα να τις απενεργοποιησεις. ο εσωτερικος χώρος βέβαια είναι ενιαίος και έτσι δεν έχεις πρόβλημα χώρου με τις εφαρμογές(σε παλιοτερα κινητα ο χωρος για εφαρμογές ήταν περιορισμένος 2-3 gb και έτσι μετά από κάποια περιοδο είχες πρόβλημα με τις ενημερώσεις και αν ηθελες να περάσεις νέα εφαρμογή). Γενικά έχει πάρα πολυ bloatware που μπορεις να απενεργοποιησεις/απεγκαταστησεις ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

δες στο επισημο site της asus.

 

edit. δεν εχει ανεβει ακομα στους server τους. μολις ανεβει, θα δεις και το changelog.

https://www.asus.com/Phone/ZenFone_2_ZE551ML/HelpDesk_Download/

 

 

 

τελικα το βρήκα από το κινέζικο zentalk με χρήση google translate. στην ουσια είναι ίδια με την WW 2.20.40.157

 

1 Application Software Upgrade

2 Settings icon improve problem resolution

3 to improve the stability of the privacy mode

4 to improve the stability of the lock screen functionality

5 to improve the stability of the camera function

6 Fixed WiFi hot issues

7 Fixed Data transmission problems

8 amendments Bluetooth transmission transmission problems

9 Fixed SD card related issue

10 extend long press off time

11 improve some software compatibility issues

 

 

new features:

1 New Game Center

2 New Wallpaper

Το δικό μου είναι κολλημένο στην 2.20.40.139. Είναι WW αγορασμένο απο eshop...τι φταίει και δεν μου βγάζει update;

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου είναι κολλημένο στην 2.20.40.139. Είναι WW αγορασμένο απο eshop...τι φταίει και δεν μου βγάζει update;

Μπορείς να κατεβάσεις το 2.20.40.157 update απο το site της asus και να το περάσεις μονος σου.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω στα διάφορα videakia ότι η οθόνη του δεν είναι τόσο φωτεινή! Είναι όντως έτσι... δείχνει πιο σκοτεινή. Σαν να έχει χαμηλωμένο το Contrast.
Link to comment
Share on other sites

Τρώει πολύ μπαταρία ρε παιδιά...απαπα

 

 

Μόλις το πήρα εγκατέστησε ένα update...δεν είδα καν τι...

 

Στο κινητό μου γράφει:

 

Πληροφορίες λογισμικού

WW_2.20.40.139_20151104

 

Έχω το latest update?

http://img822.imageshack.us/img822/166/400x90.jpg

StarCraft2 Hellenic Community @ http://www.StarCraft2.gr

StarCraft 2 Gaming Stream @ http://www.Twitch.tv/Lunaticoldschool

Link to comment
Share on other sites

Οταν λές τρώει πολύ μπαταρία....... τι εννοείς?

Με τι χρήση? και πόσο σου κρατάει?

 

Την οθόνη πως την κρίνεις? Φωτεινή? η ... Σκοτεινή?

Link to comment
Share on other sites

Τρώει πολύ μπαταρία ρε παιδιά...απαπα

 

 

Μόλις το πήρα εγκατέστησε ένα update...δεν είδα καν τι...

 

Στο κινητό μου γράφει:

 

Πληροφορίες λογισμικού

WW_2.20.40.139_20151104

 

Έχω το latest update?

 

Όχι! Η τελευταία έκδοση είναι η WW_2.20.40.156_20151218.

Δες κι εδώ --> http://forum.xda-developers.com/zenfone2/general/update-2-20-40-156-551ml-t3276941

Νέα αγάπη (Android OS): OnePlus Nord 12GB/256GB :luck:

Παλιές αγάπες (Android OS): OnePlus 6T 8GB/128GB, OnePlus 5T 6GB/64GB, Vernee MIX 2 6GB/64GB, Doogee MIX 6GB/64GB, Asus Zenfone 2 4GB/64GB

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την έκδοση...θα μου έρθει μόνη της?

 

Την μπαταρία την παίζω χαμηλά για να μην έχω κατανάλωση...θεωρώ ότι είναι λίγο πιο σκοτεινή απο όσο θα την περίμενα ή είχα συνηθίσει από άλλα κινητά...

 

Χρήση 4g ανοιχτό + Ingress

Που να ανοίξω και hotspot μαζί θα γίνει κόλαση...

 

Πρέπει λίγο να παρατηρήσω σε μια αποφόρτιση μετά από γέμισμα να δω τι μου τρώει την μπαταρία και μετά να σας πω

http://img822.imageshack.us/img822/166/400x90.jpg

StarCraft2 Hellenic Community @ http://www.StarCraft2.gr

StarCraft 2 Gaming Stream @ http://www.Twitch.tv/Lunaticoldschool

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την έκδοση...θα μου έρθει μόνη της?

 

Την μπαταρία την παίζω χαμηλά για να μην έχω κατανάλωση...θεωρώ ότι είναι λίγο πιο σκοτεινή απο όσο θα την περίμενα ή είχα συνηθίσει από άλλα κινητά...

 

Χρήση 4g ανοιχτό + Ingress

Που να ανοίξω και hotspot μαζί θα γίνει κόλαση...

 

Πρέπει λίγο να παρατηρήσω σε μια αποφόρτιση μετά από γέμισμα να δω τι μου τρώει την μπαταρία και μετά να σας πω

 

Θα στρώσει στο θέμα της μπαταρίας. Θέλει μερικούς κύκλους φόρτισης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Μου είχε βγάλει πριν από κάποιες ημέρες την τελευταία αναβάθμιση μέσω ΟΤΑ αλλά δεν μπορούσα να την κάνω εκείνη την στιγμή, αλλά τώρα δεν μπορώ να βρω πως να την εγκαταστησω!! Δεν έχω πρόσβαση σε υπολογιστή, δυστυχώς!!
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την έκδοση...θα μου έρθει μόνη της?

 

Την μπαταρία την παίζω χαμηλά για να μην έχω κατανάλωση...θεωρώ ότι είναι λίγο πιο σκοτεινή απο όσο θα την περίμενα ή είχα συνηθίσει από άλλα κινητά...

 

Χρήση 4g ανοιχτό + Ingress

Που να ανοίξω και hotspot μαζί θα γίνει κόλαση...

 

Πρέπει λίγο να παρατηρήσω σε μια αποφόρτιση μετά από γέμισμα να δω τι μου τρώει την μπαταρία και μετά να σας πω

μην σε φοβιζει η μπαταρια.. θα στρώσει. πάντα πλεον οι νεες μπαταριες θέλουν λίγο στρώσιμο πριν βγάλουν μαξ απόδοση. εμενα με μπολικη χρηση (viber, messenger, fb, ομιλια και παιχνιδακια), wifi μονιμα ανοιχτό, 3g μόνιμα ανοιχτό και τοποθεσια ενεργό στην επιλογή "εξοικονόμηση ενεργειας", με φωτεινότητα στο auto, μου βγάζει 4-4μιση ώρες οθόνη. που με το παλιο κινητό ζήτημα να μου έβγαζε 2μιση ώρες όταν έκανα βαριά χρήση.

 

Εγω πάλι με την φωτεινότητα έχω το ανάποδο θέμα. θέλω στο κατώτερο σημείο να ήταν λίγο πιο σκοτεινη.. μου παραφαίνεται φωτεινή όταν την έχω βράδυ τέρμα χαμηλά την φωτεινότητα. σε κάποιο review που είχα διαβάσει (αμερικανικο ήταν) ανέφερε ότι η οθόνη σε σχέση με άλλα κινητά, ειναι ρυθμισμένη στο μαξ να βγάζει λιγότερα lux σε σχέση με άλλων κινητών και στο minimum ειναι πιο φωτεινή. ειχε χρησιμοποιησει κάποιο εργαλειο για να διορθώσει την φωτεινότητα αλλά δεν βρισκω το άρθρο ****το για να δω ποιο εργαλειο ήταν για να διορθώσω την φωτεινότητα και εγώ. στο auto παντως για μένα είναι πιο φωτεινο, ειδικά βράδυ, απ ότι το θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ξέρει κανείς τι παίζει με τα update; Επειδή δεν έβλεπα να μου κανει αυτόματη ενημέρωση κατέβασα την 156 και την εγκατέστησα χειροκίνητα αλλά τώρα πια δεν υπάρχει στο σαιτ της asus. Εχθές είχε βγάλει δύο καινούργια firmware για cc και cucc αλλά και αυτά εξαφανιστήκανε. Κάνω κάτι λάθος; Έχω την ww έκδοση.
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω στα διάφορα videakia ότι η οθόνη του δεν είναι τόσο φωτεινή! Είναι όντως έτσι... δείχνει πιο σκοτεινή. Σαν να έχει χαμηλωμένο το Contrast.

 

η οθόνη είναι πολύ φωτεινή. Ελάχιστες φορές έχει χρειαστεί να βάλω την φωτεινότητα τέρμα, τις περισσότερες φορές την έχω αρκετά χαμηλωμένη

 

Για να δούμε πότε και αν θα πάρουμε το marshmallow... αυτό νομίζω είναι το μεγαλύτερο "πρόβλημα" για το κινητό μας αυτή την στιγμη :)

Edited by afrodith2
Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ξέρει κανείς τι παίζει με τα update; Επειδή δεν έβλεπα να μου κανει αυτόματη ενημέρωση κατέβασα την 156 και την εγκατέστησα χειροκίνητα αλλά τώρα πια δεν υπάρχει στο σαιτ της asus. Εχθές είχε βγάλει δύο καινούργια firmware για cc και cucc αλλά και αυτά εξαφανιστήκανε. Κάνω κάτι λάθος; Έχω την ww έκδοση.

 

Μάλλον η Asus το απέσυρε για κάποιον λόγο. Κι εγώ το εγκατέστησα χειροκίνητα. Έλαβα ενημέρωση αυτόματα πριν από μερικές μέρες, αλλά τότε δεν μπορούσα να κάνω την αναβάθμιση. Εχθές που είχα χρόνο, δεν έβγαινε πλέον η ενημέρωση κι έτσι το έκανα χειροκίνητα. ;)

Πάντως η 156 έχει το εξής κακό: Είναι πλέον κλειδωμένη η δυνατότητα χρήσης θεμάτων του ZenUI από τρίτος κατασκευαστές. Το σύστημα βλέπει πλέον μόνο θέματα που δίνει η ίδια η Asus. Δείτε κι εδώ σχετικά --> https://play.google.com/store/apps/details?id=com.asus.themes.zencol

Αυτό είναι το αγαπημένο μου θέμα, αλλά μου είναι άχρηστο πια! Κρίμα! :(:mad:

Σκέφτομαι σοβαρά να γυρίσω στην προηγούμενη έκδοση.

Νέα αγάπη (Android OS): OnePlus Nord 12GB/256GB :luck:

Παλιές αγάπες (Android OS): OnePlus 6T 8GB/128GB, OnePlus 5T 6GB/64GB, Vernee MIX 2 6GB/64GB, Doogee MIX 6GB/64GB, Asus Zenfone 2 4GB/64GB

Link to comment
Share on other sites

Μολις τωρα μου ηρθε η v2.20.40.160 20.39mb περιπου η οποια απο οτι ψαχνω στο φορουμ της Asus δεν βρισκω πληροφοριες... (WW εκδοση εχω)

 

edit : Μολις τωρα βρηκα αυτο

Edited by openopen
:w00t: Στο χώρο αυτό υπήρχε Ο.Π.Χ που παραβαίνει την Εικόνα. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Μολις τωρα μου ηρθε η v2.20.40.160 20.39mb περιπου η οποια απο οτι ψαχνω στο φορουμ της Asus δεν βρισκω πληροφοριες... (WW εκδοση εχω)

 

edit : Μολις τωρα βρηκα αυτο

δλδ το μόνο πράγμα που αναβαθμίζει αυτό το update είναι το zenUI launcher;; Μα καλά αυτός αναβαθμίζεται και μέσω playstore! :blink::blink:

Edited by kallair
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...