Jump to content

Asus Zenfone 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Format data/factory reset μέσα από την recovery. Δεν υπάρχει άλλη λύση.

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00AD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έλεγα μήπως το αποφύγω...

Asus Zenfone 3 zs570 kl Snapdragon 820 64G/6G

Asus Zenfone 2 ze551ml Z00AD 2.3GHz 4G RAM

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έλεγα μήπως το αποφύγω...

 

Δεν θα σε σώσει τζάμπα θα το κάνεις. Είναι πρόβλημα των Android 6.0 είτε έχεις custom rom είτε εταιρική. Ο μόνος τροπος είναι αναβάθμιση. Γενικά υπάρχει θέμα με τα 6άρια και την σύνδεση με otg στικακια ή συνδέσεις με υπολογιστή μέσω καλωδίων γιατί οι τρίτες εφαρμογές δεν έχουν πρόσβαση. Είναι ένας απο τους λόγους που σκέφτομαι να ξαναγυρίσω σε lollipop αλλά περιμένω να βγάλει η asus καμία αναβάθμιση. Άντε πολυ το άργησε.

Link to comment
Share on other sites

Format data/factory reset μέσα από την recovery. Δεν υπάρχει άλλη λύση.

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00AD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν γίνετε λένε ουτε με αυτό αλλά δεν το δοκιμασα απο τη recovery.Μέσα απο το τηλέφωνο το έκανα και δεν έφτιαξε το USB. Έχω βρει εναν τεράστιο οδηγό για το πως να ξαναβρεί το boot το USB αλλά το κινητό δεν είναι δικό μου και δεν μου το έδωσε για να ασχολήθω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, βλέπω πάρα πολύ μεγάλη κατανάλωση από το Android, τι μπορώ να κάνω;

 

Αυτό συμβαίνει από όταν αγόρασα το κινητό. Δηλαδή και με την 5αρα που ήρθε αλλά και με την v6.

Καλά βλέπεις φίλε. Τρελή κατανάλωση και φοράω και την custom ZenS η οποία βασίζεται στη stock rom και έχει και custom kernel. 3 μέρες δοκιμής ήταν αρκετες. Επιστροφή σε AICP 6.0.1 παλι ;)

[HIDE]https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161010/f4d4a6797c2e206ab47a04d9f19451f1.jpg[/HIDE]

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00AD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά βλέπεις φίλε. Τρελή κατανάλωση και φοράω και την custom ZenS η οποία βασίζεται στη stock rom και έχει και custom kernel. 3 μέρες δοκιμής ήταν αρκετες. Επιστροφή σε AICP 6.0.1 παλι ;)

ποσες ωρες οθονης σου εβγαζε και τι καταναλωση ειχε σε κατασταση αναμονης;

Link to comment
Share on other sites

το γνωρίζω αυτό που λες.... το θέμα είναι οτι δεν μου δίνεται η δυνατότητα να επιλέξω τίποτα. Μόλις βάζω το usb απλά το κινητό φορτίζει και δεν μπορώ να διαλέξω διαφορετική λειτουργία πλέον..

 

Ενεργοποίησε το USB μέσα στο developer options είναι στη φόρτιση!

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησε το USB μέσα στο developer options είναι στη φόρτιση!

 

το εχω δοκιμάσει.. δεν αλλάζει . δεν πάει σε άλλη επιλογή.

Asus Zenfone 3 zs570 kl Snapdragon 820 64G/6G

Asus Zenfone 2 ze551ml Z00AD 2.3GHz 4G RAM

Link to comment
Share on other sites

Υποκειμενική ερώτηση φιλέ. 6ωρες SoT μικτές. Αν μπορουσα να το κραταω συνέχεια στο χερι μου, πιστεύω κανένα 4ωρο με το ζορι

 

ASUS Zenfone 2 |1.8 Ghz | MM 6.0.1 AICP Rom

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΡΙΣΕΩΣ....

Σκέφτομαι να ξανααλλάξω την rom... Δεν ξέρω όμως ποιά να βάλω.

Δεν έχω πρόβλημα αν θα είναι lolipop ή MM. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να είναι σταθερή και να κάνει καλή διαχείρηση της μπαταρίας.

Τι θα μου προτείνατε ??

Asus Zenfone 3 zs570 kl Snapdragon 820 64G/6G

Asus Zenfone 2 ze551ml Z00AD 2.3GHz 4G RAM

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΡΙΣΕΩΣ....

Σκέφτομαι να ξανααλλάξω την rom... Δεν ξέρω όμως ποιά να βάλω.

Δεν έχω πρόβλημα αν θα είναι lolipop ή MM. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να είναι σταθερή και να κάνει καλή διαχείρηση της μπαταρίας.

Τι θα μου προτείνατε ??

Για L temasek για ΜΜ AICP με ΜΜ bootloader

 

ASUS Zenfone 2 |1.8 Ghz | MM 6.0.1 AICP Rom

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Stock rom και ******ες. Αυτή είναι κατανάλωση λειτουργικού συστηματος android

[HIDE]https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161010/2f93fd3178e6bfc0efd7d23bcfee689c.jpg[/HIDE]

 

ASUS Zenfone 2 |1.8 Ghz | MM 6.0.1 AICP Rom

Link to comment
Share on other sites

Για L temasek για ΜΜ AICP με ΜΜ bootloader

 

ASUS Zenfone 2 |1.8 Ghz | MM 6.0.1 AICP Rom

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Stock rom και ******ες. Αυτή είναι κατανάλωση λειτουργικού συστηματος android

[HIDE]https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161010/2f93fd3178e6bfc0efd7d23bcfee689c.jpg[/HIDE]

 

ASUS Zenfone 2 |1.8 Ghz | MM 6.0.1 AICP Rom

 

Το υπόλοιπο 53% ποιος το έφαγε ?

Link to comment
Share on other sites

Η CM 13 παει πολύ καλά σε εμένα δεν έχω κάποιο πρόβλημα θα ήθελα μονο το πρόγραμμα της κάμερας το εκανα εγκατάσταση απο το playstore αλλά δεν είδα μεγάλη διαφορά...
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πέρασα σε CM13 unofficial με mm blobs, πάει καλά.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πέρασα σε CM13 unofficial με mm blobs, πάει καλά.

 

Αυτά που βάζετε απο την παλιά εκδοση τι είναι; Δεν μου ακούγεται καλη ιδέα πως μπορω να τα βάλω να τα δοκίμασω;

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που βάζετε απο την παλιά εκδοση τι είναι; Δεν μου ακούγεται καλη ιδέα πως μπορω να τα βάλω να τα δοκίμασω;

Δε κατάλαβα την ερώτηση, ποια παλιά έκδοση; Φρέσκια nightly της cyanogen 13 είναι αλλά με τα Marshmallow blobs αντί για του Lollipop.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Δε κατάλαβα την ερώτηση, ποια παλιά έκδοση; Φρέσκια nightly της cyanogen 13 είναι αλλά με τα Marshmallow blobs αντί για του Lollipop.

Α sorry τωρα κατάλαβα! 0 μυαλό το μεσημέρι άστα!

Link to comment
Share on other sites

Η CM 13 παει πολύ καλά σε εμένα δεν έχω κάποιο πρόβλημα θα ήθελα μονο το πρόγραμμα της κάμερας το εκανα εγκατάσταση απο το playstore αλλά δεν είδα μεγάλη διαφορά...

Ποια εφαρμογή κάμερας θες? Της asus?

 

ASUS Zenfone 2 |1.8 Ghz | MM 6.0.1 AICP Rom

Link to comment
Share on other sites

Υποκειμενική ερώτηση φιλέ. 6ωρες SoT μικτές. Αν μπορουσα να το κραταω συνέχεια στο χερι μου, πιστεύω κανένα 4ωρο με το ζορι

 

ASUS Zenfone 2 |1.8 Ghz | MM 6.0.1 AICP Rom

6 ωρες οθονη και λες δεν εχει καλή αυτονομία; με την προηγουμενη δλδ ποσο σου έβγαζε;:wacko: νομιζω εισαι λιγακι εως αρκετα υπερβολικος να εχεις παραπονο απο την καταναλωση/αυτονομια, εκτος και αν εχεις battery drain σε κατασταση αδρανειας/αναμονης.

 

το βραδυ που δεν το χρησιμοποιεις, τι καταναλωση σου εχει σε κατασταση αδρανειας;

Link to comment
Share on other sites

6 ωρες οθονη και λες δεν εχει καλή αυτονομία; με την προηγουμενη δλδ ποσο σου έβγαζε;:wacko: νομιζω εισαι λιγακι εως αρκετα υπερβολικος να εχεις παραπονο απο την καταναλωση/αυτονομια, εκτος και αν εχεις battery drain σε κατασταση αδρανειας/αναμονης.

 

το βραδυ που δεν το χρησιμοποιεις, τι καταναλωση σου εχει σε κατασταση αδρανειας;

Φιλε να στο πω διαφορετικά, σε νορμάλ χρηση η stock rom καταλανωνει 30% τουλάχιστον περισσότερη μπαταρία απ' ο,τι οι custom roms που έχω δοκιμάσει έως τώρα.

 

ASUS Zenfone 2 |1.8 Ghz | MM 6.0.1 AICP Rom

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μου έλειψαν οι custom ROMs, το Zenfone είναι το πρώτο κινητό που το κράτησα πάνω απο ένα χρόνο τελείως stock και κλειδωμένο. Αλλά η ASUS το έσκισε το beta program της, ενάμιση μήνα χωρίς νέα έκδοση και με ένα σωρό bugs να έχουν αναφερθεί στο επίσημο forum τους (Zentalk). Οπότε άρχισα να ψήνομαι, κι αν μου μπει η ιδέα στο κεφάλι δε μου βγαίνει με τίποτα και κατέληξα τελικά με την CM 13. Παρεμπιπτόντως, τον bootloader τον ξεκλείδωσα με την ανεπίσημη διαδικασία που βρήκα στο XDA, όχι με το επίσημο unlock tool που στέλνει serial + IMEI στην ASUS και κόβει εγγύηση και μελλοντικά OTA updates αν κάποιος μείνει στην stock ROM.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Φιλε να στο πω διαφορετικά, σε νορμάλ χρηση η stock rom καταλανωνει 30% τουλάχιστον περισσότερη μπαταρία απ' ο,τι οι custom roms που έχω δοκιμάσει έως τώρα.

 

ASUS Zenfone 2 |1.8 Ghz | MM 6.0.1 AICP Rom

δλδ η custom rom σου βγαζει 8 ωρες οθονη περιπου; αριθμους σου ζηταω για να δω τι καταναλωση εχει η συγκεκριμενη ρομ που δοκιμασες. ποσο σου ετρωγε σε αδρανεια το κινητο; αν το αφηνες με 100% μπαταρια το βραδυ πριν πας για υπνο, ποση μπαταρια ειχες το πρωι;

Link to comment
Share on other sites

δλδ η custom rom σου βγαζει 8 ωρες οθονη περιπου; αριθμους σου ζηταω για να δω τι καταναλωση εχει η συγκεκριμενη ρομ που δοκιμασες. ποσο σου ετρωγε σε αδρανεια το κινητο; αν το αφηνες με 100% μπαταρια το βραδυ πριν πας για υπνο, ποση μπαταρια ειχες το πρωι;

Αδερφέ δεν είμαι όλη μέρα με το κινητό στο χερι και την οθόνη ανοιχτή. Για ενα 24ωρο τα πραγματα έχουν όπως τα λέω. Σε αναμονή ενα 8ωρο τρώει 2 % μπαταρία

 

ASUS Zenfone 2 |1.8 Ghz | MM 6.0.1 AICP Rom

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...