Jump to content

LG G Flex2 (H955)


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φαντάζεσαι να την είχε βγάλει μόνο για καλώδιο η LG; :p

Θα είχε πιο πολύ πλάκα πάντως. Θα είχαμε να λέμε κι άλλα για την εταιρεία της καρδιάς μας :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χαχα! Παντως η ota mm αργησε πολυ να ερθει. Ερωτηση: Ειμαι ρουτ με 5.1.1 και εχω αρκετους μηνες εγγυηση ακομα. Αν πεσω σε bootloop λογω πλακετας θα το καταλαβουν λετε;
Link to comment
Share on other sites

Χαχα! Παντως η ota mm αργησε πολυ να ερθει. Ερωτηση: Ειμαι ρουτ με 5.1.1 και εχω αρκετους μηνες εγγυηση ακομα. Αν πεσω σε bootloop λογω πλακετας θα το καταλαβουν λετε;

Αν είναι λόγω πλακέτας σίγουρα δεν θα το καταλαβουν!

Link to comment
Share on other sites

Χαχα! Παντως η ota mm αργησε πολυ να ερθει. Ερωτηση: Ειμαι ρουτ με 5.1.1 και εχω αρκετους μηνες εγγυηση ακομα. Αν πεσω σε bootloop λογω πλακετας θα το καταλαβουν λετε;

Δεν έχω δει να έχει αναφερθεί bootloop λόγω πλακέτας στο flex 2

Οφείλεται στην μπαταρία κατά κανόνα

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος εδω μεσα εστω και ενας που εχει το τηλεφωνο πανω απο 18 μηνες και ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ πειραξει καθολου ρουτ κλπ καθολου ομως ουτε να εχει βαλει βγαλει αλλες ρομ κλπ οπως το πηρε απο το κουτι με τις ενημερωσεις μονο ΟΤΑ.; ΑΝ ναι θα ηθελα να γραψει.

 

...όπως βλέπεις φίλε μου δεν είναι μόνο "ένας" ή "κανένας" ... είναι πολλοί !!! ... και εγώ φυσικά ... :)

Η δικιά μου αγορά έγινε από Ελληνικό (μεγάλο) ιντερνετικό μαγαζί και από τότε δουλεύει ΑΨΟΓΑ όλο αυτό τον καιρό (με μια ενημέρωση ΟΤΑ) ΜΟΝΟ που έκανα ! (και βέβαια καμία επέμβαση σε ρουτ - ρομ κλπ κλπ)

........... οπότε παραξενεύομαι με όλα αυτά τα προβλήματα που διαβάζω εδώ...

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

...όπως βλέπεις φίλε μου δεν είναι μόνο "ένας" ή "κανένας" ... είναι πολλοί !!! ... και εγώ φυσικά ... :)

Η δικιά μου αγορά έγινε από Ελληνικό (μεγάλο) ιντερνετικό μαγαζί και από τότε δουλεύει ΑΨΟΓΑ όλο αυτό τον καιρό (με μια ενημέρωση ΟΤΑ) ΜΟΝΟ που έκανα ! (και βέβαια καμία επέμβαση σε ρουτ - ρομ κλπ κλπ)

........... οπότε παραξενεύομαι με όλα αυτά τα προβλήματα που διαβάζω εδώ...

Για αυτο ρωταω ο ερμος :lol: γιατι θελω να το ξαναπαρω αλλα καποιος ειπε οτι επαθε μπουτλουπ μαμισιο και σκιαχτικα εκανα πισω. :(

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Για αυτο ρωταω ο ερμος :lol: γιατι θελω να το ξαναπαρω αλλα καποιος ειπε οτι επαθε μπουτλουπ μαμισιο και σκιαχτικα εκανα πισω. :(

Ρε παιδιά το bootloop οφείλεται στην μπαταρία λέμε

Αν η μπαταρία κλατάρει, τι σχέση έχει αν είναι ρουταρισμένο ή όχι;

Το bootloop στο flex είναι το πιο "ελαφρύ"/"ασήμαντο" θέμα που μπορεί να βγάλει

Απλά αλλάζεις μπαταρία και φτιάχνει

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το bootloop οφείλεται στην μπαταρία λέμε

Αν η μπαταρία κλατάρει, τι σχέση έχει αν είναι ρουταρισμένο ή όχι;

Το bootloop στο flex είναι το πιο "ελαφρύ"/"ασήμαντο" θέμα που μπορεί να βγάλει

Απλά αλλάζεις μπαταρία και φτιάχνει

Αν ειναι μονο η μπαταρια τοτε δε με πειραζει και δε σημαινει οτι θα το παθει κατι θα δειξη πριν το "τελος"

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το bootloop οφείλεται στην μπαταρία λέμε

Αν η μπαταρία κλατάρει, τι σχέση έχει αν είναι ρουταρισμένο ή όχι;

Το bootloop στο flex είναι το πιο "ελαφρύ"/"ασήμαντο" θέμα που μπορεί να βγάλει

Απλά αλλάζεις μπαταρία και φτιάχνει

 

Σωστό !

 

 

 

Στάλθηκε από το LG G flex 2 μου, με "Tapa"

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

...και ... ποιος είναι ένας φυσιολογικός χρόνος (με νορμάλ χρήση) ρε παλικάρια για αλλαγή μπαταρίας ? στα 2 χρόνια πχ ?
Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση .... αν επιτρέπεται που την άλλαξες ?
Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση .... αν επιτρέπεται που την άλλαξες ?

την πρώτη στην procordia, στο επίσημο service δηλαδή

τη δεύτερη μόνος μου

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά εχω ενα πρόβλημα με το κινητό με την κάμερα την ανοίγω κολλάει η εικόνα νε πετάει και λεει δυστυχώς η κάμερα έχει σταματήσει..αλλλες9φορές δεν ανοίγει καθόλου..αυτο όμως μονο με την κάμερα ξέρει κανείς τι γίνεται?
Link to comment
Share on other sites

Μου έτυχε προ έξι μηνών κάτι παρόμοιο.... Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και έφτιαξε
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας ...

Μετά απο μια διετία που έχω το flex λεω να καβατζάρω μια μπαταριούλα μήπως και η υπάρχουσα μας αφήσει χρόνους ξαφνικά και τρέχω και δεν φτάνω...

Βρήκα ΑΥΤΗ στο ebay ... αναφέρει ότι είναι "100% Genuine" και όλα τα σχετικά εργαλειάκια της κλπ κλπ ...

Τι λέτε είναι όντως έτσι ? να την χτυπήσω ? αξίζει τον κόπο να περιμένω ? ... με ένα γρήγορο ψάξιμο τη βρήκα στην Ελλάδα αλλα σε διπλάσια σχεδόν τιμή και σκέτη ...

Ευχαριστώ

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας ...

Μετά απο μια διετία που έχω το flex λεω να καβατζάρω μια μπαταριούλα μήπως και η υπάρχουσα μας αφήσει χρόνους ξαφνικά και τρέχω και δεν φτάνω...

Βρήκα ΑΥΤΗ στο ebay ... αναφέρει ότι είναι "100% Genuine" και όλα τα σχετικά εργαλειάκια της κλπ κλπ ...

Τι λέτε είναι όντως έτσι ? να την χτυπήσω ? αξίζει τον κόπο να περιμένω ? ... με ένα γρήγορο ψάξιμο τη βρήκα στην Ελλάδα αλλα σε διπλάσια σχεδόν τιμή και σκέτη ...

Ευχαριστώ

Δε νομίζω ότι είναι καλή τακτική να έχεις μια μπαταρία να κάθεται, για την απόδοση της ίδια της μπαταρίας εννοώ.

Αν την χρειαστείς σε 3-4 μήνες π.χ. ή παραπάνω;

Και skroutz από 17€ την βλέπω, δεν είναι και τρελό ποσό 6€ παραπάνω σε σχέση με τα ~11€ από ebay αν την χρειάζεσαι άμεσα.

 

Τώρα την 2η που άλλαξα, κι εγώ από ebay είχα πάρει ένα τέτοιο σετάκι, ίδιο με αυτό που βρήκες κι εσύ.

Για να είμαι ειλικρινής, συγκρίνοντας την "εμφάνιση" με τις 2 προηγούμενες που είχα και ήταν original 100%, δεν είμαι σίγουρος ότι είναι αυθεντική η μπαταρία, αλλά κρατάει νορμάλ στην χρήση και με amplify που έβαλα μείωσα και αρκετά το drain που κλασσικά έκανε πάρτι πριν

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι είναι καλή τακτική να έχεις μια μπαταρία να κάθεται, για την απόδοση της ίδια της μπαταρίας εννοώ.

Αν την χρειαστείς σε 3-4 μήνες π.χ. ή παραπάνω;

Και skroutz από 17€ την βλέπω, δεν είναι και τρελό ποσό 6€ παραπάνω σε σχέση με τα ~11€ από ebay αν την χρειάζεσαι άμεσα.

 

Τώρα την 2η που άλλαξα, κι εγώ από ebay είχα πάρει ένα τέτοιο σετάκι, ίδιο με αυτό που βρήκες κι εσύ.

Για να είμαι ειλικρινής, συγκρίνοντας την "εμφάνιση" με τις 2 προηγούμενες που είχα και ήταν original 100%, δεν είμαι σίγουρος ότι είναι αυθεντική η μπαταρία, αλλά κρατάει νορμάλ στην χρήση και με amplify που έβαλα μείωσα και αρκετά το drain που κλασσικά έκανε πάρτι πριν

 

... σύμφωνα με κάποια πραγματάκια που γνωρίζω :) μια "σύγχρονη" μπαταρία δεν "μπαγιατεύει" αν είναι καινούργια-αχρησιμοποίητη ακόμα και μείνει για μεγάλο χρονικό διάστημα (με εξαίρεση τις αρχαίες μολύβδου).

Φυσικά και δεν το κάνω απο θέμα οικονομίας αλλά απο θέμα πρακτικής αν θες... και ο λόγος γιατί το συγκεκριμένο πακετάκι περιλαμβάνει ΚΑΙ το σετάκι (κατσαβίδια κλπ) που είναι απαραίτητα για την αποσυναρμολόγηση του φλεξ.

Μπορεί να μην το χρειάζομαι άμεσα ... αλλά κοντός ψαλμός ...

Απ ότι διαβάζω κάποια παιδιά εδώ στην διετία ήδη έχουν αλλάξει μια ή δυο φορές μπαταρία ...

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι δεν είσαι σίγουρος ότι η μπαταρία είναι ή όχι αυθεντική ...

 

...ααα μόλις τελείωσα αυτό το ποστ την παρήγγειλα ... :D

Edited by lefterismega
Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

καλά το σετάκι με τα εργαλεία δεν είναι και κάτι ιδιαίτερο

όχι ότι είναι κακό να υπάρχει φυσικά

ένα κατσαβιδάκι μόνο θα χρειαστείς και μια μικρή σπατουλίτσα ας πούμε για να ξεκολλήσεις την μπαταρία λίγο

γενικά είναι πολύ εύκολο να την αλλάξει κάποιος μόνος του σε αυτή τη συσκευή

Link to comment
Share on other sites

... σύμφωνα με κάποια πραγματάκια που γνωρίζω :) μια "σύγχρονη" μπαταρία δεν "μπαγιατεύει" αν είναι καινούργια-αχρησιμοποίητη ακόμα και μείνει για μεγάλο χρονικό διάστημα (με εξαίρεση τις αρχαίες μολύβδου).

Φυσικά και δεν το κάνω απο θέμα οικονομίας αλλά απο θέμα πρακτικής αν θες... και ο λόγος γιατί το συγκεκριμένο πακετάκι περιλαμβάνει ΚΑΙ το σετάκι (κατσαβίδια κλπ) που είναι απαραίτητα για την αποσυναρμολόγηση του φλεξ.

Μπορεί να μην το χρειάζομαι άμεσα ... αλλά κοντός ψαλμός ...

Απ ότι διαβάζω κάποια παιδιά εδώ στην διετία ήδη έχουν αλλάξει μια ή δυο φορές μπαταρία ...

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι δεν είσαι σίγουρος ότι η μπαταρία είναι ή όχι αυθεντική ...

 

...ααα μόλις τελείωσα αυτό το ποστ την παρήγγειλα ... :D

 

Κάνεις λάθος φίλε.

Οι μπαταρίες ιόντων λιθίου δεν κάνει να αποθηκεύονται άδειες και να αδειάζουν εντελώς (που θα γίνει κάποια στιγμή αν τις αποθηκεύσεις).

Γι αυτό και αντίθετα από παλιότερες εποχές, οι σύγχρονες μπαταρίες έχουν φόρτιση από το εργοστάσιο, επειδή δεν ξέρουν πότε θα φτάσει στα χέρια του καταναλωτή.

Πρέπει να τις αποθηκεύουμε με φόρτιση και να τις τσεκάρουμε μία στο τόσο, ώστε να τις φορτίσουμε ξανά αν χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι είναι καλή τακτική να έχεις μια μπαταρία να κάθεται, για την απόδοση της ίδια της μπαταρίας εννοώ.

Αν την χρειαστείς σε 3-4 μήνες π.χ. ή παραπάνω;

Και skroutz από 17€ την βλέπω, δεν είναι και τρελό ποσό 6€ παραπάνω σε σχέση με τα ~11€ από ebay αν την χρειάζεσαι άμεσα.

 

Τώρα την 2η που άλλαξα, κι εγώ από ebay είχα πάρει ένα τέτοιο σετάκι, ίδιο με αυτό που βρήκες κι εσύ.

Για να είμαι ειλικρινής, συγκρίνοντας την "εμφάνιση" με τις 2 προηγούμενες που είχα και ήταν original 100%, δεν είμαι σίγουρος ότι είναι αυθεντική η μπαταρία, αλλά κρατάει νορμάλ στην χρήση και με amplify που έβαλα μείωσα και αρκετά το drain που κλασσικά έκανε πάρτι πριν

 

Καπου ειχα διαβασει στο xda οτι το bootloop λογω μπαταριας οφειλεται σε ενα σταδιακο λιωσιμο στο τσιπακι της μπαταριας που ειναι αποτελεσμα των υψηλων θερμοκρασιων που αναπτυσσονται κατα τη διαρκεια των φορτισεων. Καποιος με bootloop ειχε πει οτι ξεγυμνωσε τη μπαταρια στο σημειο περιπου της καλωδιοταινιας, βρηκε το τσιπακι, το ζεστανε με πιστολακι, το αφησε να κρυωσει, το ξαναδεσε και μετα bootloop τελος. Δηλαδη η μπαταρια δεν τα φτυνει ακριβως αλλα ξεκολαει το τσιπακι της. Αν τυχει εσυ η κανεις αλλος εκτος εγγυησης δοκιμαστε το απο περιεργεια.

Link to comment
Share on other sites

παμε για τριτη εβδομαδα χωρις κινητο, αν δεν μας το δωσουν μεχρι την παρασκευη που ερχεται θα απαιτηθει αντικατασταση. Δεν θα περιμενουμε εσαεί ποτε θα ερθει ανταλλακτικο.
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος φίλε.

Οι μπαταρίες ιόντων λιθίου δεν κάνει να αποθηκεύονται άδειες και να αδειάζουν εντελώς (που θα γίνει κάποια στιγμή αν τις αποθηκεύσεις).

Γι αυτό και αντίθετα από παλιότερες εποχές, οι σύγχρονες μπαταρίες έχουν φόρτιση από το εργοστάσιο, επειδή δεν ξέρουν πότε θα φτάσει στα χέρια του καταναλωτή.

Πρέπει να τις αποθηκεύουμε με φόρτιση και να τις τσεκάρουμε μία στο τόσο, ώστε να τις φορτίσουμε ξανά αν χρειάζεται.

 

Στράτο δεν έγραψα πουθενά ότι οι μπαταρίες Li-ion θα πρέπει να αποθηκεύονται άδειες ! (που το διάβασες αυτό ? :))

Έγραψα ότι δεν "μπαγιατεύουν" Με σωστή συντήρηση φυσικά και μπορούν !

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ένα κατσαβιδάκι μόνο θα χρειαστείς και μια μικρή σπατουλίτσα ας πούμε για να ξεκολλήσεις την μπαταρία λίγο

γενικά είναι πολύ εύκολο να την αλλάξει κάποιος μόνος του σε αυτή τη συσκευή

 

σωστό ... βοηθάει και

αν και υπάρχουν πολλά στο youtube
Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Στράτο δεν έγραψα πουθενά ότι οι μπαταρίες Li-ion θα πρέπει να αποθηκεύονται άδειες ! (που το διάβασες αυτό ? :))

Έγραψα ότι δεν "μπαγιατεύουν" Με σωστή συντήρηση φυσικά και μπορούν !

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

σωστό ... βοηθάει και

αν και υπάρχουν πολλά στο youtube

 

Επειδή είπες δεν "μπαγιατεύει" (που στο καλό την επέλεξες αυτή τη λέξη :p) άμα αποθηκευτεί για μεγάλο χρονικό διάστημα αντιθέτως από τις μολύβδου.

Δεν έγραψες να αποθηκεύονται άδειες, αλλά θα αδειάσουν σιγά σιγά και θα καταστραφούν ακριβώς όπως και οι μολύβδου όταν χάσουν την φόρτισή τους!

Γι αυτό αν τις αποθηκεύσουμε, τακτικά τις τσεκάρουμε και φροντίζουμε να παραμένουν σε κάποια επίπεδα φόρτισης.

Π.χ. μην πέφτει κάτω από 10%

Αν πέσει την ξαναφορτίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είπες δεν "μπαγιατεύει" (που στο καλό την επέλεξες αυτή τη λέξη :p) άμα αποθηκευτεί για μεγάλο χρονικό διάστημα αντιθέτως από τις μολύβδου.

Δεν έγραψες να αποθηκεύονται άδειες, αλλά θα αδειάσουν σιγά σιγά και θα καταστραφούν ακριβώς όπως και οι μολύβδου όταν χάσουν την φόρτισή τους!

Γι αυτό αν τις αποθηκεύσουμε, τακτικά τις τσεκάρουμε και φροντίζουμε να παραμένουν σε κάποια επίπεδα φόρτισης.

Π.χ. μην πέφτει κάτω από 10%

Αν πέσει την ξαναφορτίζουμε.

 

Οπότε συμφωνούμε ότι συμφωνούμε ... :)

Άλλωστε είμαι παλιός "γάιδαρος" και έχω ζήσει όλη την εξέλιξη (λόγο επαγγέλματος) των επαναφορτιζόμενων μπαταριών.

Συμβουλές όμως ευχαρίστως ακούω

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...