Jump to content

LG G Flex2 (H955)


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συγνώμη για την ερώτηση αλλά το ποσό 299 ευρώ απο που βγαίνει; Τόσο το πήρατε ή σας το είπε η lg; Επίσης αν μιλάμε για πιστωτικό απο ποιό μαγαζι απο αυτό που το πήρατε ή από μεγάλη αλυσίδα που ως γνωστών έχουν πολύ υψηλότερες τιμές. Πως και δεν κάνει αντικατάσταση με δική τους ανώτερη συσκευή; (η htc ετσι μου είχε κάνει). Όταν σας είπαν για αντικατάσταση δεν ανέφεραν (και δεν ρωτήσατε) περισσότερες λεπτομέρειες; Όταν μάθετε πείτε και σε εμάς γιατι νομίζω είναι πολύ σημαντική πληροφορία.

 

Ευχαριστώ

 

Τοσο το πηρα απο μια προσφορα της Vodafone περισι τον Μαϊο. Και μου ζητησαν την αποδειξη για να μου πιστωσουν το ποσο αυτο και να παω στο καταστημα που το πηρα να προμηθευτω αλλη συσκευη.

Οσο για την LG μαλλον δεν την συνεφερε να μου δωσει καποιο αλλο κινητο πχ. το G4/G5.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τοσο το πηρα απο μια προσφορα της Vodafone περισι τον Μαϊο. Και μου ζητησαν την αποδειξη για να μου πιστωσουν το ποσο αυτο και να παω στο καταστημα που το πηρα να προμηθευτω αλλη συσκευη.

Οσο για την LG μαλλον δεν την συνεφερε να μου δωσει καποιο αλλο κινητο πχ. το G4/G5.

Ακριβώς το ίδιο συνέβη και με εμένα. Από Vodafone 299 θα πάρεις πιστωτικό 301,50 λόγω της διαφοράς με τον καινούριο ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια της ιστορίας με το δικό μου φλεξ, η αντικατάσταση που κάνει η lg είναι βασικά αναστροφή πώλησης. Δλδ επιστρέφεις τη συσκευή στο κατάστημα αγοράς κ παίρνεις κάτι άλλο από εκεί. Σε ερώτηση τι ποσό έχω στη διάθεσή μου δεν ήξερε ούτε η προκορντια ούτε η τηλεφωνική εξυπηρέτηση της lg, όπου ένας "κύριος" σε ερώτηση μου γιατί δε μου δίνει η αντιπροσωπεία άλλη συσκευή αντίστοιχη, με περιφραστικο τρόπο μου είπε ότι δεν έχουν συσκευές αυτοί κ άμα μου αρέσει, αλλιώς αν θέλω να κάνω κάποια άλλη διαδικασία, καλή μου τύχη. Μιλώντας κ με το 1520 μου είπαν ότι δεν υποχρεούνται να αντικαταστήσουν εκείνοι κ ότι η διαδικασία που ακολουθεί η lg είναι νόμιμη, ανεξαρτήτως του αν στα χρήματα αυτά δεν υπάρχει αντίστοιχη συσκευή. Εν τέλει αποκτήθηκε p9 lite μαζί με θήκη κ bluetooth απλά για να καλυφθεί το ποσό. Πέρα από την ομορφιά του φλεξ, δεν έχει στα δικά μου μάτια κ στη δική μου χρήση τουλάχιστον καμία διαφορά, για να μην πω ότι είμαι κ καλύτερα με το Huawei.

Με συγχωρείτε για το μεγάλο μνμ, αν θέλετε οποιαδήποτε διευκρίνηση στο τι έπραξα, ευχαρίστως να δώσω πιο πολλές λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι κερδισμένος όταν μια μτχ συσκευή που θα έπιανε γύρω στα 150€ σου κάνουν αντικατάσταση δίνοντας σου τα χρήματα που έκανε καινούρια και χωρίς να σε υποχρεώνουν μάλιστα να πάρεις ότι θέλουν αυτοί. ..

 

Και δεν καταλαβαίνω γιατί αφήνεις αιχμές για τον κύριο που μίλησες στην εξυπηρέτηση πελατών, είσαι και είμαι από τους "τυχερούς" που τους έκαναν αντικατάσταση προϊόντος δίνοντας στο ακέραιο τα χρήματα που δώσαμε: )

Edited by FJ_12
Link to comment
Share on other sites

Κερδισμένος είμαι επειδή έχω πάει στο service το κινητό 3 φορές μέσα σε 17 μήνες χρήσης; Ή που δεν υπάρχει τρόπος να επισκευαστεί ενώ είναι εντός εγγύησης. Ή που στα χρήματα που δώσαμε καλώς ή κακώς πέρσι, αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει αντίστοιχη συσκευή; Δεν το θεωρώ τύχη δυστυχώς αυτό, μάλλον έχουμε διαφορετική αντίληψη της έννοιας τύχη. Όπως επίσης δεν αγοράζω ένα τηλέφωνο με σκοπό πριν τη λήξη της εγγύησης να το αλλάξω με κάτι θεωρητικά υποδεέστερο. Το αγοράζω γιατί καλύπτει κάποια πράγματα που θέλω.

Αιχμές αφήνω για τον "κύριο" επειδή έχω μιλήσει με την εξυπηρέτηση της lg αρκετές φορές, κ όλοι οι υπόλοιποι κύριοι ήταν άψογοι στη συμπεριφορά τους.

Για να μην το κουραζουμε κ πολύ, δυστυχώς δεν έχω το φλεξ πια, ευτυχώς έχω ένα άλλο τηλέφωνο χωρίς άλλη επιβάρυνση. Αν αυτό το θεωρείς τύχη, συμφωνούμε, απλά του δίνουμε άλλη ονομασία.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι κερδισμένος γιατί παίρνεις 300 ευρώ για μια συσκευή σχεδόν 1,5 έτους μεταχειρισμένη που θα έπιανε με το ζόρι 150...Σε καμία περίπτωση δεν είσαι και δεν είμαι χαμένος απο την αποδοχή της βλάβης και την εγγύηση με επιστροφή χρημάτων στο ακέραιο της αγοράς έχοντας μάλιστα την ελευθερία να κάνεις εσύ χρήση του πιστωτικού όπως επιθυμείς και όχι να πάρεις μια οποιαδήποτε συσκευή μπορεί να σου έδινε η LG.

 

Το πόσες φορές πήγε στο service είναι ένα άλλο θέμα και όποιος πήγε τώρα flex που δεν είναι ελληνικό έχει μεγάλο πρόβλημα με την διαθεσιμότητα ανταλλακτικών. Εγώ μίλησα για την αντικατάσταση προϊόντος η οποία είναι η καλύτερη αντιμετώπιση σε μια τέτοια περίπτωση.

Edited by FJ_12
Link to comment
Share on other sites

Δλδ, για να καταλάβω. Εμένα που το τηλέφωνο μου δεν είναι ελληνικό, αλλά αγορασμένο από κατάστημα skroutz, τι κάνω σε περίπτωση που πάθει το ίδιο πρόβλημα? Από την στιγμή που δεν είναι επίσημης αντιπροσωπείας, η LG δεν μπορεί να κόψει πιστωτικό στο εκάστωτε skroutzομάγαζο. Άρα τι ακριβώς θα κάνει? Πιστωτικό που? Περιέργα πράγματα...
I am a traveler of both time and space
Link to comment
Share on other sites

Δλδ, για να καταλάβω. Εμένα που το τηλέφωνο μου δεν είναι ελληνικό, αλλά αγορασμένο από κατάστημα skroutz, τι κάνω σε περίπτωση που πάθει το ίδιο πρόβλημα? Από την στιγμή που δεν είναι επίσημης αντιπροσωπείας, η LG δεν μπορεί να κόψει πιστωτικό στο εκάστωτε skroutzομάγαζο. Άρα τι ακριβώς θα κάνει? Πιστωτικό που? Περιέργα πράγματα...

Η LG Ελλάς δεν μπορεί να κόψει πιστωτικό στο σκρουτζομάγαζο την στιγμή που την συσκευή το σκρουτζομάγαζο δεν την προμηθεύτηκε από την LG Ελλάς.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτό με τα σκρουτζομάγαζα, όμως από την άλλη πλευρά υπάρχει μια δέσμευση από την εγγύηση της LG (και οχι απλώς της LG Hellas), η οποία δεν τηρείται οταν ισχυρίζεται οτι "δεν υπάρχει ανταλλακτικό". Η LG είναι υποχρεωμένη από το νόμο να παρέχει 2ετη εγγύηση σε όλη την Ευρώπη και η δικαιολογία αυτή σημαίνει οτι δεν είναι σε θέση να την τηρήσει. Συνεπώς θα πρέπει είτε να επισκευάσει τη βλάβη, είτε να βρει οποιονδήποτε άλλο τρόπο να αποκαταστήσει τη δυσλειτουργία, ακόμα κι αν αυτό σημαίνει αντικατάσταση του κινητού.

Βέβαια εκεί μπορεί να μπλέξεις και να σε παραπέμψει στο μαγαζί που το αγόρασες και να τρέχεις και να μην φτάνεις.

Το δικό μου προς το παρόν είναι βράχος, δεν εχει παρουσιάσει τίποτα. Είναι όμως αγορασμένο από το eshop.gr και φοβάμαι οτι δεν είναι εισαγωγής LG Hellas, οπότε αν ποτέ χαλάσει θα έχουμε ιστορίες...

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Ιστοριες δεν θα έχουμε αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Από την στιγμή που αγοράστηκε εντός EU, και είναι προιόν EU, λύση θα βρεθεί. Απλά δεν θα είναι ίδια για όλους. Αν δεν μπορέσει η LG να μου το φτιάξει, θα πρέπει να κάνει κάτι διαφορετικό. Αντικατάσταση θα λέγεται, πιστωτικό θα λέγεται, κάτι...

Το κατάστημα δεν νομίζω ότι πλέον εμπλέκεται πουθενά, πέρα απο το ρόλο του μεσάζοντα που ίσως κάνει στην επικοινωνία με την LG.

Τα παραπάνω ειναι υποθετικά φυσικά, μιας και το τηλέφωνο λειτουργεί προς το παρόν καλά εδώ και 8 μήνες.

I am a traveler of both time and space
Link to comment
Share on other sites

οποτε για να καταλαβω μπορω κι εγω το φλεξ μ να ζητησω να μ δωσουν τα λεφτα πισω (το πηρα 450 ευρω) και να παρω αλλη συσκευη? κι αυτο γινεται μονο αν δεν υπαρχουν ανταλακτικα?
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρεα οντας νεος κατοχος της συσκευης.Εχω μερικες ερωτησουλες για αρχη.

 

1)Που βρισκουμε και πως περναμε την ΜΜ ;

2)Ρουταρεται η ΜΜ εφοσον μπει ;

 

Αναλογως τι θα μου απαντησετε παραπανω θα δω αν θα προχωρησω σε ρουτ της 5.1.1 η θα αναβαθμισω.Ειναι μεγαλη διαφορα σε σχεση με το 1+1 το οτι το lg ειναι ζεστο κανοντας τιποτα οποτε με βλεπω να ρουταρω και να ριχνω τον επεξεργαστη κανα 500αρι mhz χωρια το bloatware :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Nα σαι καλα φιλε μου.Τελικα πηγα προς ρουτ και μετα απο λιγο κοπο το καταφερα και θελω να το αναφερω που κολλησα ωστε να προστεθει στον οδηγο.

 

Μετα την ενεργοποιηση του εντοπισμου σφαλματων να επανασυνδεσουμε το κινητο στον υπολογιστη ωστε να αποθηκευσουμε οταν μας ρωτησει το κινητο , την επιλογη να επιτρεπει τον εντοπισμο σφαλματων και μετα να κλεισουμε την συσκευη για να προχωρησει η διαδικασια.Πριν το κανω αυτο εκτελωντας adb devices δε μου εμφανιζε τη συσκευη εκει .Μετα απο τη διαδικασια που ανεφερα , την οποια ειδα σε αλλη σελιδα , πηγαν ολα οπως επρεπε.

 

Φωτια και λαυρα το κινητο....Το καλοκαιρι το φυσατε με ανεμιστηρα ; :p

Link to comment
Share on other sites

Φωτια και λαυρα το κινητο....Το καλοκαιρι το φυσατε με ανεμιστηρα ; :p

Γελάς?

 

Το καλοκαίρι όταν δούλευε υπερωρίες browsing, το φυσούσα με ένα usb fan. Αποτελεσματικό.

Τώρα τον χειμώνα όμως, ε? Σόμπα χειρός! :D

Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Παντως ειναι αληθεια οτι μετα απο το rooting και κανοντας αυτο που ειπα (κατεβασα τους 4 πυρηνες - αυτοι που φαινονται γιατι οι "μεγαλοι" δεν εμφανιζονται , απο τα 1550 στα 980 μιας και εχει αλλους 4 να κανουν δουλεια) και παγωνοντας πολλα προγραμματα απο λιστες που βρηκα , το τηλ εχει σαφως λιγοτερες διεργασιες φορτωμενες στην λιγη για τα σημερινα δεδομενα ραμ (γυρω στα 900MB ελευθερα εχω με εγκατεστημενα FB + messenger) και αρκετα πιο δροσερο σε σχεση με πριν δοκιμαζοντας να παιζω και κανα 2 παιχνιδακια.
Link to comment
Share on other sites

Περνώντας την ΜΜ με τον τρόπο που αναφέρεται στο λινκ που έχει βάλει πιο πάνω ο @RickDangerous, "χάνω" κάτι σε σχέση με το να την περάσω όταν βγει ΟΤΑ?

Πρέπει να προσεηω κάτι πριν ξεκινήσω? (εκτος από backup..)

Link to comment
Share on other sites

Καπου στο xda ειδα οτι απαντησαν σε ερωτημα ιταλου για τελος της χρονιας.Δεν ξερω αν θα ναι ασυρματη η με καλωδιο.

 

Ειναι ελεινο και ουτα καν τραγικο να εχει δωσει στο G3 του 2014 πανω απο 6 μηνες πριν ΜΜ εκδοση και σε τηλεφωνο μιας χρονιας μετα να περιμενεις ακομα και χωρις σαφες χρονοδιαγραμμα.Βεβαια δε μου κανει εντυπωση απο τη στιγμη που ειδα στη δουλεια οτι ειχε βγει αναβαθμιση στο G4 stylus και στο κανονικο G4 αρκετα αργοτερα.

 

Σε κανει να απορεις ποιος ειναι υπευθυνος αυτου του τμηματος και ποιοι εργαζονται εκει...

Link to comment
Share on other sites

Ούτε το flex 1 είχε καλή υποστήριξη

 

Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οντως, απαραδεκτο...Για κατι που οταν κυκλοφορησε ηταν πραγματικα πολυ πρωτοποριακο...Περισσοτερο απο το flex 2..Το ειχα βαλει στο ματι,αλλα ειχε τσιμπημενη τιμη και τελικα δεν το αγορασα...
Link to comment
Share on other sites

Εγω που πιο πριν αγνοουσα το πρωτο flex , ειδα προχτες τα χαρακτηριστικα του και μπορω να πω οτι αν εβρισκα ανετα θα το επαιρνα.Soc υπεραρκετο για φυσιολογικη χρηση , μεγαλη μπαταρια , τι αλλο να θελει κανεις.Αλλα που να το πετυχεις ; Εδω κατι αγγελιες που ειδα πλησιαζουν τιμες του 2ου μοντελου. Edited by Leolipop
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...