Jump to content

Redmi 2


manolisg10
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

από το gearbest το πήρα και είχε ελαττωματική κάμερα. Βέβαια άλλο ένα που ήρθε δεν είχε. Τώρα προσπαθώ να την φτιάξω :worry:
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 915
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά σκέφτομαι να πάρω αυτό το κινητό για τη γυναίκα μου..

Κοίταγα στο gearbest

http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_204058.html?wid=1

και βγάζει ότι έχει 2GB RAM! Ισχύει;

Αν όχι, ποιό μαγαζί το έχει αυτή τη στιγμή φθηνότερα;

 

Ναι βγαίνει και με 2GB ram και με 1GB. Επέλεξε EU για να σου έρθει από την ευρωπαϊκή αποθήκη πιο γρήγορα (1 εβδομάδα περίπου).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι να πάρω αυτό το κινητό για τη γυναίκα μου..

Κοίταγα στο gearbest

http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_204058.html?wid=1

και βγάζει ότι έχει 2GB RAM! Ισχύει;

Αν όχι, ποιό μαγαζί το έχει αυτή τη στιγμή φθηνότερα;

Με 2GB RAM εδώσε λευκό και λίγο φθηνότερα εδώ με 1 GB RAM λευκό και μαύρο.

Από το δεύτερο δεν έχω ψωνίσει ποτέ , αλλά λένε καλά λόγια σε άλλο forum

Edited by panosss567
Link to comment
Share on other sites

αναφέρω ότι μετά από προσπάθεια 30 με 60 λεπτών η κάμερα του κινητού μου επισκευάστηκε :)με την μέθοδο που περιγράφηκε παραπάνω.

- Ανοίγουμε το κινητό αφαιρώντας τις βίδες πίσω και ξεκουμπώνοντας το καπάκι

- βγάζουμε/αφαιρούμε την κάμερα (module φακός, καλοδιοταινία) αφού ξεκουμπώσουμε την καλοδιοταινία της από το m/b και την ακουμπάμε στην άκρη.

- σημαδεύουμε με έναν μαρκαδορο cd ή μολίβι τη αρχική θέση του φακού (τον "κύλινδρο" της κάμερας - όχι τον φακό - με το πλαίσιο) για να ξέρουμε την αρχική θέση

- ζεσταίνουμε (κανα λεπτό) με πιστολάκι την κάμερα να μαλακώσει η κόλλα.

- περιστρέφουμε (πχ με μια λαβίδα) το εσωτερικό της κάμερα δεξιόστροφα (όπως το ρολόι) περίπου 20 μοίρες. Το δεξιόστροφα φέρνει το φακό πιο κοντά στον αισθητήρα δλδ τον βοηθάει να εστιάσει μακρυά.

- αφήνουμε να κρυώσει κανα λεπτό και συναρμολογούμε (δε βάζουμε βίδες, μόνο το καπάκι)

- δοκιμάζουμε ότι λειτουργεί ικανοποιητικά. Επαναλαμβάνουμε (και άλλο περιστροφή) αν θέλει και άλλο. Αν όλα είναι εντάξει, βιδώνουμε.

 

Μετά την "επισκευή" η κάμερα είναι πιο ικανοποιητική (πάσχει στο DR) σίγουρα με μεγαλύτερη οξύτητα στα μακρινά και γενικά εστιάζει πιο εύκολα και αβίαστα. :dance:

 

Θα προσπαθήσω να ανεβάσω και φωτογραφίες της όλης επιχείρησης (υπάρχουν).

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Εδώ έφτιαξα έναν οδηγό για το πως γίνεται η επισκευή.

DSC07195b.jpg

DSC07193closeup%2B2.jpg

 

Το πρόβλημα που έχεις είναι "αν το έστριψα" αρκετά (ή παραπάνω) και αν με λίγο ακόμα θα έπαιρνα λίγο μεγαλύτερη οξύτητα. :( Νομίζω στην περίπτωσή μου δεν αξίζει να το ξαναλύσω. Θεωρώ ότι εστιάζει καλά τώρα.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα με το συγκεκριμένο κινητό. Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων κ όταν άνοιξε το κινητό μετά την επιλογή γλώσσας (ελληνικά) μου έβγαλε ένα μνμ για το mi cloud. Ότι και πατήσω μετά (Συμφωνώ δεν Συμφωνώ με όρους χρήσης, ακυρο, υποβολή αναφοράς κλπ) μου εμφανίζει το μνμ η εφαρμογή mi cloud έχει σταματήσει να λειτουργεί. Παταω υποβολή αναφοράς αλλά με γυρνάει πίσω στην επιλογή γλώσσας. Καμία ιδέα για το τι μπορεί να γίνει;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα με το συγκεκριμένο κινητό. Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων κ όταν άνοιξε το κινητό μετά την επιλογή γλώσσας (ελληνικά) μου έβγαλε ένα μνμ για το mi cloud. Ότι και πατήσω μετά (Συμφωνώ δεν Συμφωνώ με όρους χρήσης, ακυρο, υποβολή αναφοράς κλπ) μου εμφανίζει το μνμ η εφαρμογή mi cloud έχει σταματήσει να λειτουργεί. Παταω υποβολή αναφοράς αλλά με γυρνάει πίσω στην επιλογή γλώσσας. Καμία ιδέα για το τι μπορεί να γίνει;

 

γυρνα το στα αγγλικα, και μολις τελειωσεις την ενεργοποιηση γυρνα στα ελληνικα.. κομπλε θα εισαι νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παρήγγειλα και εγώ το redmi 2 με 2gb από το geekbuying στα $104 με κουπόνι

http://www.geekbuying.com/item/Xiaomi-Redmi-2-Pro-4G-LTE-4-7inch-MIUI-6-Android-4-4-2GB-16GB-Smartphone-64bit-Qualcomm-MSM8916-Quad-Core-HD-8MP---White-350498.html

Ψάχνω και εγώ θήκη και προστατευτικό τζάμι γιατί το geekbuying δε δίνει μαζί..

Ξέρει κανείς από που να αγοράσουμε; (ας είναι και από κίνα, ebay κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παρήγγειλα και εγώ το redmi 2 με 2gb από το geekbuying στα $104 με κουπόνι

http://www.geekbuying.com/item/Xiaomi-Redmi-2-Pro-4G-LTE-4-7inch-MIUI-6-Android-4-4-2GB-16GB-Smartphone-64bit-Qualcomm-MSM8916-Quad-Core-HD-8MP---White-350498.html

Ψάχνω και εγώ θήκη και προστατευτικό τζάμι γιατί το geekbuying δε δίνει μαζί..

Ξέρει κανείς από που να αγοράσουμε; (ας είναι και από κίνα, ebay κλπ.)

 

http://www.aliexpress.com/item/Amazing-9H-0-3mm-2-5D-Nanometer-Tempered-Glass-screen-protector-for-XiaoMi-Hongmi-2-Redmi/32334950542.html?spm=2114.30010308.3.243.l7CVM0&ws_ab_test=searchweb201556_6,searchweb201602_5_301_10034_507_10032_10020_10017_10005_10006_10021_10022_401_10018_10019,searchweb201603_7&btsid=60d41f25-68e5-4a10-a9f1-e5d6e9768782

 

http://www.aliexpress.com/item/New-Luxury-PU-Leather-Smart-Flip-Cover-For-Xiaomi-Redmi-Note-2-Case-With-Stand-Original/32452348438.html?spm=2114.30010308.3.181.kXG2ot&ws_ab_test=searchweb201556_6,searchweb201602_5_301_10034_507_10032_10020_10017_10005_10006_10021_10022_401_10018_10019,searchweb201603_7&btsid=ebc73fa3-a380-4f71-9a71-6568b2878a2d

 

http://www.aliexpress.com/item/Ultra-Thin-Slim-0-3mm-Clear-Transparent-Soft-Silicone-TPU-sFor-Xiaomi-Redmi-2-Case-For/32300798780.html?spm=2114.30010308.3.138.2ECkhv&ws_ab_test=searchweb201556_6,searchweb201602_5_301_10034_507_10032_10020_10017_10005_10006_10021_10022_401_10018_10019,searchweb201603_7&btsid=fc6d0266-99d5-4bbb-bb0b-e36206f49221

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις ανοιγω την καμερα ειναι μαυρη και στο βιντεο μου βγαζει γραμουλες στην οθονη.(δουλευε κανονικα ενα χρονο τωρα).καμια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις ανοιγω την καμερα ειναι μαυρη και στο βιντεο μου βγαζει γραμουλες στην οθονη.(δουλευε κανονικα ενα χρονο τωρα).καμια ιδεα?
μαύρη δλδ δεν δείχνει τίποτα? Restart έκανες να υποθέσω. Κάτι μάλλον hardware έχει πάθει η κάμερά σου. Δοκίμασε και ένα νέο firmware με hard reset (ή wipe) αλλα για hardware failure μου κάνει. Το ανταλλακτικό έχει 10Ε πάντως μην αγχώνεσαι. Πριν το παραγγείλεις νέο ανταλλακτικό άνοιξε το (αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου) και δες μήπως ξεκουμπώθηκε το καλώδιο/καλοδιοταινία της κάμερας από το m/b (πλακέτα) του κινητού. Αν βέβαια είχε γίνει αυτό λογικά θα σου έβγαζε error μήνυμα και δε θα ήταν απλά μαύρο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια. Έχω το redmi 2 pro και θέλω να το φλασαρω. Το πρόβλημα είναι ότι έχω μπερδευτεί λίγο ως προς την συμβατότητα των ρομ. Μπορεί να μου ξεκαθαρίσει κάποιος ποιες είναι αυτές που μου κάνουν?

Sony Ericsson Xperia x10 mini

Nokia Lumia 520

Xiaomi Redmi 2 TD

Xiaomi Redmi Note 7 ✔️

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια. Έχω το redmi 2 pro και θέλω να το φλασαρω. Το πρόβλημα είναι ότι έχω μπερδευτεί λίγο ως προς την συμβατότητα των ρομ. Μπορεί να μου ξεκαθαρίσει κάποιος ποιες είναι αυτές που μου κάνουν?

 

Λέγοντας PRO εννοείς με 2gb/16gb storage. Λογικά η TD 2014813 (τελειώνει σε 13). Όταν το συνδέεις στο PC έχει ένα όνομα στο mycomputer και λογικά τελειώνει σε 13. Λέω λογικά γιατί τις προάλες είδα ένα με 2gb που έλεγε 11. Και αυτό όμως την 13 την stable πείρε ενώ σε μία developers απέτυχε. Εσύ τι αριθμό βλέπεις όταν συνδέεις το xiaomi σου στο PC, βλέπεις 2014813 ή 2014811??

 

Αν πας να βάλεις την λάθος rom δε θα το χαλάσεις μη φοβάσαι. Αν βάλεις λάθος rom απλά δεν θα πάρει την rom η οποία αν το κάνεις με την μέθοδο της rom δεν θα την βρει ως συμβατή και αν την κάνεις με την μέθοδο wipe θα φορτώσει μέχρι ας πούμε το 9% και μετά θα αποτύχει. Αυτή είναι η δικιά μου εμπειρία με δύο redmi που έχω ασχοληθεί. H τελευταία rom είναι σε android 5.01 οπότε θα επέλεγα καλού κακού την μέθοδο recovery και wipe.. Μπορείς να δοκιμάσεις και αυτήν (ονομαζόμενη και ROM) είναι πιο εύκολη γίνεται από τα μενού εφαρμογής του τηλεφώνου με απλή επιλογή του αρχείου. απλά επειδή θα πας από android 4.4 σε 5.0 μήπως είναι καλύτερη η recovery αλλά μετά θα αλλάξεις πληκτρολόγιο με το χέρι.

 

Από εδώ κατεβάζεις την τελευταία (σήμερα) developer rom (6.3.31 με android 5.0.1). Και για να μην κάνεις λάθος αυτήν ακριβώς (Xiaomi Redmi 2 4G/TD/2GB HM2014813 wt86047)

 

Καλή τύχη, ασφαλώς καταλαβαίνεις ότι ό,τι και να σου συμβεί φέρεις αποκλειστικά ΕΣΥ την ευθύνη καταλαβαίνοντας σε τι μπλέκεις. (θέλει αρετή και τόλμη η αλλαγή rom :P αλλιώς κάθεσαι με την κινέζικη να δουλεύουν τα μισά και τα άλλα μισά να βγάζουν κινέζικα)

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας PRO εννοείς με 2gb/16gb storage. Λογικά η TD 2014813 (τελειώνει σε 13). Όταν το συνδέεις στο PC έχει ένα όνομα στο mycomputer και λογικά τελειώνει σε 13. Λέω λογικά γιατί τις προάλες είδα ένα με 2gb που έλεγε 11. Και αυτό όμως την 13 την stable πείρε ενώ σε μία developers απέτυχε. Εσύ τι αριθμό βλέπεις όταν συνδέεις το xiaomi σου στο PC, βλέπεις 2014813 ή 2014811??

 

Αν πας να βάλεις την λάθος rom δε θα το χαλάσεις μη φοβάσαι. Αν βάλεις λάθος rom απλά δεν θα πάρει την rom η οποία αν το κάνεις με την μέθοδο της rom δεν θα την βρει ως συμβατή και αν την κάνεις με την μέθοδο wipe θα φορτώσει μέχρι ας πούμε το 9% και μετά θα αποτύχει. Αυτή είναι η δικιά μου εμπειρία με δύο redmi που έχω ασχοληθεί. H τελευταία rom είναι σε android 5.01 οπότε θα επέλεγα καλού κακού την μέθοδο recovery και wipe.. Μπορείς να δοκιμάσεις και αυτήν (ονομαζόμενη και ROM) είναι πιο εύκολη γίνεται από τα μενού εφαρμογής του τηλεφώνου με απλή επιλογή του αρχείου. απλά επειδή θα πας από android 4.4 σε 5.0 μήπως είναι καλύτερη η recovery αλλά μετά θα αλλάξεις πληκτρολόγιο με το χέρι.

 

Από εδώ κατεβάζεις την τελευταία (σήμερα) developer rom (6.3.31 με android 5.0.1). Και για να μην κάνεις λάθος αυτήν ακριβώς (Xiaomi Redmi 2 4G/TD/2GB HM2014813 wt86047)

 

Καλή τύχη, ασφαλώς καταλαβαίνεις ότι ό,τι και να σου συμβεί φέρεις αποκλειστικά ΕΣΥ την ευθύνη καταλαβαίνοντας σε τι μπλέκεις. (θέλει αρετή και τόλμη η αλλαγή rom :P αλλιώς κάθεσαι με την κινέζικη να δουλεύουν τα μισά και τα άλλα μισά να βγάζουν κινέζικα)

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου και για τον χρόνο σου. Αν μπορείς λύσε μου και μια άλλη απορία. Έχω δει πολλούς να λένε ότι το redmi 2 prime TD δεν είναι το ευρωπαϊκό αλλά το κινέζικο και ότι αν φλασάρεις ρομ του στο ευρωπαϊκό υπάρχουν ασυμβατότητες (αδυναμία εύρεσης σήματος κτλ.). Όμως το πρόβλημα είναι ότι βλέπω να βγαίνουν ρομ μόνο για το TD στο xiaomi-miui.gr (αν και έχει ίδιο αριθμό με εμένα (2014813)). Ξέρεις τι παίζει με αυτό το θέμα? Επίσης, επειδή έχω να φλασάρω από εποχή xperia x10 mini αν κάνω wipe χάνονται όλα στην εσωτερική ή όχι? Αν ναι με το titanium backup θα είμαι οκ όσον αφορά τις εφαρμογές?

Ευχαριστώ και πάλι. :)

Sony Ericsson Xperia x10 mini

Nokia Lumia 520

Xiaomi Redmi 2 TD

Xiaomi Redmi Note 7 ✔️

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου και για τον χρόνο σου. Αν μπορείς λύσε μου και μια άλλη απορία. Έχω δει πολλούς να λένε ότι το redmi 2 prime TD δεν είναι το ευρωπαϊκό αλλά το κινέζικο και ότι αν φλασάρεις ρομ του στο ευρωπαϊκό υπάρχουν ασυμβατότητες (αδυναμία εύρεσης σήματος κτλ.). Όμως το πρόβλημα είναι ότι βλέπω να βγαίνουν ρομ μόνο για το TD στο xiaomi-miui.gr (αν και έχει ίδιο αριθμό με εμένα (2014813)). Ξέρεις τι παίζει με αυτό το θέμα? Επίσης, επειδή έχω να φλασάρω από εποχή xperia x10 mini αν κάνω wipe χάνονται όλα στην εσωτερική ή όχι? Αν ναι με το titanium backup θα είμαι οκ όσον αφορά τις εφαρμογές?

Ευχαριστώ και πάλι. :)

Οσο γνωρίζω το θέμα. Δεν υπάρχει "κινέζικο" και "ευρωπαικό" TD όσον αφορά τις μπαντες. Ένα είναι το redmi 2 td και λέγεται και pro και primium κτλ. Υπάρχει από πολλούς παρανόηση με την έννοια της διαμόρφωσης TDD (συνήθως κινέζικα 4G) με το FDD (ευρωπαικό 4G). Το xiaomi redmi 2 είναι FDD ακόμα και αν λέγεται TD (άλλο TD άλλο TDD). Κινέζικο redmi 2 είναι το redmi 2A και ΔΕΝ έχει snapdragon επεξεργαστή. Το redmi 2A είναι TDD και στο 4G παίζει μόνο κίνα, όχι το δικό σου. Δεν έχεις λοιπόν κανένα θέμα.

 

Δεν χρειάζεσαι titanium backup, καθώς το miui έχει δικό του backup που παίρνει ΟΛΕΣ τις εφαρμογές και ρυθμίσεις σε backup πχ στην SD (και μετά τις αντιγράφεις στο PC) ή στο miui cloud. Αλλα αν θέλεις την άποψη μου καθώς είναι η πρώτη σου rom από κινέζικη σε Ελληνική (που είναι πρακτικά μετάφραση της κινέζικοευρωπαικής rom μη φανταστείς γράφουμε κώδικα στην Ελλάδα, ένα xml μεταφράζεται κατά βάση από όσο καταλαβαίνω) κάνε wipe να την πάρει "πιο σίγουρα". Ξαναβάζεις 5-10 εφαρμογές που είχες.

 

Αν όμως επιμένεις τα miui αντίγραφα ασφαλείας (backup) είναι στο ρυθμίσεις->Πρόσθετες ρυθμίσεις->Αντίγραφα και επαναφορά. Μπορείς από εκεί να πάρεις αντίγραφο των εφαρμογών και ρυθμίσεων ή μέρος αυτών (πχ μόνο ρυθμίσεις).

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Οσο γνωρίζω το θέμα. Δεν υπάρχει "κινέζικο" και "ευρωπαικό" TD όσον αφορά τις μπαντες. Ένα είναι το redmi 2 td και λέγεται και pro και primium κτλ. Υπάρχει από πολλούς παρανόηση με την έννοια της διαμόρφωσης TDD (συνήθως κινέζικα 4G) με το FDD (ευρωπαικό 4G). Το xiaomi redmi 2 είναι FDD ακόμα και αν λέγεται TD (άλλο TD άλλο TDD). Κινέζικο redmi 2 είναι το redmi 2A και ΔΕΝ έχει snapdragon επεξεργαστή. Το redmi 2A είναι TDD και στο 4G παίζει μόνο κίνα, όχι το δικό σου. Δεν έχεις λοιπόν κανένα θέμα.

 

Δεν χρειάζεσαι titanium backup, καθώς το miui έχει δικό του backup που παίρνει ΟΛΕΣ τις εφαρμογές και ρυθμίσεις σε backup πχ στην SD (και μετά τις αντιγράφεις στο PC) ή στο miui cloud. Αλλα αν θέλεις την άποψη μου καθώς είναι η πρώτη σου rom από κινέζικη σε Ελληνική (που είναι πρακτικά μετάφραση της κινέζικοευρωπαικής rom μη φανταστείς γράφουμε κώδικα στην Ελλάδα, ένα xml μεταφράζεται κατά βάση από όσο καταλαβαίνω) κάνε wipe να την πάρει "πιο σίγουρα". Ξαναβάζεις 5-10 εφαρμογές που είχες.

 

Αν όμως επιμένεις τα miui αντίγραφα ασφαλείας (backup) είναι στο ρυθμίσεις->Πρόσθετες ρυθμίσεις->Αντίγραφα και επαναφορά. Μπορείς από εκεί να πάρεις αντίγραφο των εφαρμογών και ρυθμίσεων ή μέρος αυτών (πχ μόνο ρυθμίσεις).

 

Φλάσαρα με επιτυχία την 6.3.31 και αυτή τη στιγμή κάνω restore από miui cloud. Όσο για την ονομασία TD έπεσες μέσα. Το εξέλαβα ως TDD και μπερδεύτηκα. Το μοναδικό πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν με το φλασάρισμα του twrp recovery ενώ είχα την multilanguge rom από vickmall. Το έβαλα στον εσωτερικό αποθ. χώρο, στην sd, στο φάκελο downloaded_rom, προσπάθησα μέσω της εφαρμογής αλλά και από το recovery (μόνο fastboot δεν δοκίμασα). Τέλος πάντων, ευχαριστώ και πάλι. :D

Sony Ericsson Xperia x10 mini

Nokia Lumia 520

Xiaomi Redmi 2 TD

Xiaomi Redmi Note 7 ✔️

Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικό πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν με το φλασάρισμα του twrp recovery ενώ είχα την multilanguge rom από vickmall. Το έβαλα στον εσωτερικό αποθ. χώρο, στην sd, στο φάκελο downloaded_rom, προσπάθησα μέσω της εφαρμογής αλλά και από το recovery (μόνο fastboot δεν δοκίμασα). Τέλος πάντων, ευχαριστώ και πάλι. :D

δλδ δεν έπαιρνε την rom? Σταματούσε το update? Πως το ξεπέρασες τελικά?

 

Ποιες οι εντυπώσεις σου από την 6.3.31? το ρωτάω βασικά γιατί έχει android 5.0.1 ενώ αυτή που έχω 4.4.4 Με νοιάζει κυρίως η ελεύθερη μνήμη μετά από καθάρισμα (να μην τρέχει τπτ). Τώρα σε εμένα είναι 1gb χωρίς viber και τέτοια. Με το android 5.0.1 πόσο είναι η ελεύθερη μνήμη?

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

δλδ δεν έπαιρνε την rom? Σταματούσε το update? Πως το ξεπέρασες τελικά?

 

Ποιες οι εντυπώσεις σου από την 6.3.31? το ρωτάω βασικά γιατί έχει android 5.0.1 ενώ αυτή που έχω 4.4.4 Με νοιάζει κυρίως η ελεύθερη μνήμη μετά από καθάρισμα (να μην τρέχει τπτ). Τώρα σε εμένα είναι 1gb χωρίς viber και τέτοια. Με το android 5.0.1 πόσο είναι η ελεύθερη μνήμη?

 

Όχι την ρομ. Λάθος διατύπωση. Πριν περάσω την 6.3.31 δοκίμασα να φλασάρω το twrp recovery. Εκεί υπήρξε το πρόβλημα (κάποιες φορές έλεγε ότι δεν βρίσκει το update.zip, άλλες ότι υπήρχε πρόβλημα με το verification code). Εν τέλει την πέρασα μέσω miui recovery και όλα μια χαρά.

Προς το παρόν είναι πολύ smooth. 5.1.1 έχω αυτή τη στιγμή και με σχετικά λίγες εφαρμογές περασμένες, μετά από καθαρισμό, η ελεύθερη ram είναι γύρω στο 1gb (1-1.1).

 

Edit: Μετά από πολύωρη χρήση και αρκετές εγκατεστημένες εφαρμογές η ελεύθερη ram είναι 0.9-1gb.

Edited by kostas96

Sony Ericsson Xperia x10 mini

Nokia Lumia 520

Xiaomi Redmi 2 TD

Xiaomi Redmi Note 7 ✔️

Link to comment
Share on other sites

γυρνα το στα αγγλικα, και μολις τελειωσεις την ενεργοποιηση γυρνα στα ελληνικα.. κομπλε θα εισαι νομιζω

 

Φιλέ ακριβώς αυτό χρειαζόταν τελικά! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

...Προς το παρόν είναι πολύ smooth. 5.1.1 έχω αυτή τη στιγμή και με σχετικά λίγες εφαρμογές περασμένες, μετά από καθαρισμό, η ελεύθερη ram είναι γύρω στο 1gb (1-1.1)...

 

Την πέρασα κι εγώ χθες σε συσκευή συγγενή μου, πολύ καλύτερη από την multilanguage του vickmall. Δεν είχα χρόνο να την ψάξω περισσότερο, αλλά κάποια μικροθέματα "στρώσαν" 100%...

Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα κι εγώ χθες σε συσκευή συγγενή μου, πολύ καλύτερη από την multilanguage του vickmall. Δεν είχα χρόνο να την ψάξω περισσότερο, αλλά κάποια μικροθέματα "στρώσαν" 100%...

 

Συμφωνώ απόλυτα. Πολύ καλύτερη σε σχέση με του vickmall. Ένα bug που εντόπισα είναι ότι το ξυπνητήρι δεν χτυπάει όταν το κινητό είναι κλειστό ενώ και το battery drain είναι σχετικά αυξημένο.

Sony Ericsson Xperia x10 mini

Nokia Lumia 520

Xiaomi Redmi 2 TD

Xiaomi Redmi Note 7 ✔️

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Πολύ καλύτερη σε σχέση με του vickmall. Ένα bug που εντόπισα είναι ότι το ξυπνητήρι δεν χτυπάει όταν το κινητό είναι κλειστό ενώ και το battery drain είναι σχετικά αυξημένο.
Δεν γνωρίζω κανένα android να χτυπάει το ξυπνητήρι αν το κινητό είναι κλειστό. Μπορείς βέβαια να το βάζεις σε flight mode που θα δείχνει κλειστό (αλλά δεν θα είναι) και το ξυπνητήρι θα χτυπάει κανονικά.
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...