Jump to content

Redmi 2


manolisg10
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν, όλα καλά και ωραία με το κινητό αλλά αντιμετωπίζω μια bugάρα και ψάχνω τρόπο να την καθαρίσω.

Έχω πρόβλημα με το ξυπνητήρι. Δεν είναι ότι χτυπάει και δεν το ακούω, ΔΕ ΧΤΥΠΑΕΙ ΚΑΝ! Για παράδειγμα σήμερα το έβαλα στις 10, σηκώθηκα στις 11 και ακόμη ήταν ενεργοποιημένο ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΧΤΥΠΗΣΕ!!!!

 

Έχω κατεβάσει και 2ο ξυπνητήρι από play store (το Alarm Clock xTreme) και μου κάνει κι αυτό τα ίδια. Σαν μετά από κάποια ώρα που μένει σβηστή η οθόνη να αδρανοποιείται τελείως η συσκευή. Αφού βλέπω και την ώρα (στο widget) μόλις ανάψω την οθόνη αλλάζει και δείχνει την πραγματική ώρα.

 

Καμιά ιδέα??

iPhone 7 plus 128gb
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 915
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν, όλα καλά και ωραία με το κινητό αλλά αντιμετωπίζω μια bugάρα και ψάχνω τρόπο να την καθαρίσω.

Έχω πρόβλημα με το ξυπνητήρι. Δεν είναι ότι χτυπάει και δεν το ακούω, ΔΕ ΧΤΥΠΑΕΙ ΚΑΝ! Για παράδειγμα σήμερα το έβαλα στις 10, σηκώθηκα στις 11 και ακόμη ήταν ενεργοποιημένο ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΧΤΥΠΗΣΕ!!!!

 

Έχω κατεβάσει και 2ο ξυπνητήρι από play store (το Alarm Clock xTreme) και μου κάνει κι αυτό τα ίδια. Σαν μετά από κάποια ώρα που μένει σβηστή η οθόνη να αδρανοποιείται τελείως η συσκευή. Αφού βλέπω και την ώρα (στο widget) μόλις ανάψω την οθόνη αλλάζει και δείχνει την πραγματική ώρα.

 

Καμιά ιδέα??

 

Σίγουρα έχεις εγκαταστήσει κάποιο app που σου κλείνει εφαρμογές.. :lol:

Σβήσε ότι εφαρμογή έχεις που υπόσχεται ταχύτητα, ελευθέρωση μνήμης κλπ!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχεις εγκαταστήσει κάποιο app που σου κλείνει εφαρμογές.. :lol:

Σβήσε ότι εφαρμογή έχεις που υπόσχεται ταχύτητα, ελευθέρωση μνήμης κλπ!

Τίποτα απολύτως. Είναι τελείως "μαμά" η Ελληνική ρομ, μόνο με τον κλασσικό τρόπο κλείνω εφαρμογές αποδεσμεύοντας μνήμη (ξέρεις, το πλήκτρο οθόνης με τις 3 γραμμές). Μήπως υπάρχει κάτι μέσα στις ρυθμίσεις για την κατάσταση αναμονής?

Σήμερα χτύπησε κανονικά αλλά δεν το είχα κλείσει με τον παραπάνω τρόπο. Από τη native εφαρμογή αν έχω κλειστή την ένταση δεν χτυπάει γι' αυτό εξ αρχής κατέβασα και 2η εφαρμογή την οποία και χρησιμοποιώ γιατί το αφήνει να χτυπάει όταν είναι στο αθόρυβο. Ό,τι να 'ναι

iPhone 7 plus 128gb
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μετα απο κανα μηνα που περασα στον ανηψιο μου την ελλανικη ρομ μου βγαζει 8 εικονιδια με τις ενδειξεις instal,wipe,buckup,restore,mount,settings,advansed,reboot.τι επιλεγω?

 

Μετα απο reboot-reboot system η συσκευη γυρναει στην ιδια κατασταση με τα 8 εικονιδια.καποια προταση για επαναφορα?

Προσπαθησα να του κανω επαναφορα εργοστασιακων με volume-power αλλα η μονη επιλογη που μου βγαζει ειναι fast boot.καμια ιδεα?

Edited by teobidis
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο reboot-reboot system η συσκευη γυρναει στην ιδια κατασταση με τα 8 εικονιδια.καποια προταση για επαναφορα?

Προσπαθησα να του κανω επαναφορα εργοστασιακων με volume-power αλλα η μονη επιλογη που μου βγαζει ειναι fast boot.καμια ιδεα?

για επαναφορά επιλέγεις wipe/data (θα χάσεις τα δεδομένα), ή ακόμη καλύτερα πέρνα ξανά την ελληνική από πάνω χωρίς wipe.

Αν δεν γίνει κάτι έτσι,θέλει φλασαρισμα μέσω PC.

Link to comment
Share on other sites

Με το volume power μου βγαζει μονο την επιλογη fast boot.απο τα 8 εικονιδια επελεξε ο ανηψιος μου(αυτος εχει την συσκευη)wipe,wipe data αλλα του βγαζει fail.δεν εχω την συσκευη για να την γαργαλισω εγω.αν ειναι καποιος απο το φορουμ απο χαλκιδα που θα μπορουσε να επαναφερει την συσκευη ας μου στειλει πμ.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα 8/7 στη Θεσσαλονίκη θα συναντηθούμε για καφέ και κουβέντα όσοι έχουμε ή θέλουμε να έχουμε XIAOMI συσκευές. Η συνάντηση θα γίνει στις 19:00 στο καφέ MARLON στην Καμαρα (Εγνατίας με Ιασωνιδου). Σας περιμένουμε.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Με το volume power μου βγαζει μονο την επιλογη fast boot.απο τα 8 εικονιδια επελεξε ο ανηψιος μου(αυτος εχει την συσκευη)wipe,wipe data αλλα του βγαζει fail.δεν εχω την συσκευη για να την γαργαλισω εγω.αν ειναι καποιος απο το φορουμ απο χαλκιδα που θα μπορουσε να επαναφερει την συσκευη ας μου στειλει πμ.

 

για πες του ανηψιου σου να δοκιμασει αυτό MIUI Rom Flashing Guide for Redmi 2[Fastboot Method][Easiest]

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχω ειναι πιτσιρικας και δεν το κατεχει το αθλημα για αυτο ζητησα εαν υπαρχει καποιος απο χαλκιδα που να εχει τις γνωσεις για να το επαναφερει η αν γνωριζετε καποιο μαγαζι στην αθηνα που να ασχολειται με αυτα να τον στειλω να το επαναφερουν.ειναι κριμα γιατι ειναι συσκευη ενος μηνος μονο.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχω ειναι πιτσιρικας και δεν το κατεχει το αθλημα για αυτο ζητησα εαν υπαρχει καποιος απο χαλκιδα που να εχει τις γνωσεις για να το επαναφερει η αν γνωριζετε καποιο μαγαζι στην αθηνα που να ασχολειται με αυτα να τον στειλω να το επαναφερουν.ειναι κριμα γιατι ειναι συσκευη ενος μηνος μονο.

Σου έστειλα προσωπικό μήνυμα :)

Link to comment
Share on other sites

 

σχετικά με τα sms με έκδοση λογισμικού MIUI 5.7.9 Developer σας βγάζει 60 χαρακτήρες το μήνυμα ή πρέπει να περάσουμε το mod που αναφέρετε και στο σχετικό link , δοκίμασα και κεφαλαία αλλά πάλι έως 60 και μετά το υπολογίζει 60/2 , έχει να προτείνει κανείς άλλη εφαρμογή sms ?

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με τα sms με έκδοση λογισμικού MIUI 5.7.9 Developer σας βγάζει 60 χαρακτήρες το μήνυμα ή πρέπει να περάσουμε το mod που αναφέρετε και στο σχετικό link , δοκίμασα και κεφαλαία αλλά πάλι έως 60 και μετά το υπολογίζει 60/2 , έχει να προτείνει κανείς άλλη εφαρμογή sms ?

 

είναι στανταρ το 60άρι , δεν αλλάζει αυτό (αν και μπει η xiaomi ευρώπη ..........)

το gosms σε αφήνει να επιλέξεις sim , επίσης δεν ξέρω (έχω μια sim πλέον) αν βάζοντας άλλο app (π.χ. 8sms/textra sms) η miui σε βγάζει το παραθυράκι που επιλέγεις από ποια sim να φύγει το μήνυμα

 

υ.γ. παλιά που είχα το gosms που και που έχανε μηνύματα (δεν τα έβλεπα δηλαδή ποτέ ενώ μου στέλναν) δεν ξέρω αν έχει φτιαχτεί αυτό

Link to comment
Share on other sites

Με το volume power μου βγαζει μονο την επιλογη fast boot.απο τα 8 εικονιδια επελεξε ο ανηψιος μου(αυτος εχει την συσκευη)wipe,wipe data αλλα του βγαζει fail.δεν εχω την συσκευη για να την γαργαλισω εγω.αν ειναι καποιος απο το φορουμ απο χαλκιδα που θα μπορουσε να επαναφερει την συσκευη ας μου στειλει πμ.

 

Καποιος απο χαλκιδα η αθηνα για να αναστησει την συσκευη?

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό κινητό, το αγόρασα απο vickmall.com στην τιμή των 132 ευρώ. Με 2gb RAM είναι πολύ καλό, έβαλα και το Miui το ελληνικό. Πανεύκολο στην εγκατάσταση, αρκεί να δεις τις εικόνες από το forum. Άλλωστε και ο λόγος που πήρα το κινητό είναι το λειτουργικό.
sirparis is always here.
Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος και εγώ έκδοση 2gb, από vickmall επίσης.

Ικανοποιημένος έως τώρα, αν εξαιρέσουμε μόνο ότι μερικές φορές ο ήχος που φτάνει στον συνομιλητή μου όταν κάνω κλήση είναι χαμηλός ή κακής ποίοτητας. Έχω διαβάσει και άλλους να το αναφέρουν, λογικά θα διορθωθεί σε κάποια αναβάθμιση.

Έχω περάσει την ελληνική 5.7.9.

Το μόνο που θέλει λίγο προσοχή, δεν ξέρω αν το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος:

όταν ήρθε από το vickmall είχε αποθηκευμένο μία rom, ελληνική (?) μάλλον.

Πάτησα το update και διάλεξα κατά λάθος το συγκεκριμένο αρχείο. Το κινητό έκανε update αλλά όταν ξεκίνησε δεν έβλεπε καμία κάρτα sim.

Ψάχνοντας είδα ότι έιχε χάσει το imei και στην έκδοση modem (baseband?) έγραφε άγνωστο. Το έχουν αντιμετωπίσει και άλλοι χρήστες από ότι έιδα σε forum. Ευτυχώς λύθηκε όταν πέρασα την ελληνική 5.7.9, με κάποια δυσκολία βέβαια.

Είδα στο xda ότι υπάρχει τρόπος να κάνεις backup το imei και restore σε περίπτωση που χαθεί αλλά σε συσκευές με mediatek. Υπάρχει τπόπος να γινει και στο redmi 2?

Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος και εγώ έκδοση 2gb, από vickmall επίσης.

Ικανοποιημένος έως τώρα, αν εξαιρέσουμε μόνο ότι μερικές φορές ο ήχος που φτάνει στον συνομιλητή μου όταν κάνω κλήση είναι χαμηλός ή κακής ποίοτητας. Έχω διαβάσει και άλλους να το αναφέρουν, λογικά θα διορθωθεί σε κάποια αναβάθμιση.

Φοβάμαι ότι με τη σοβαρότητα που αντιμετωπίζει η Xiaomi προβλήματα με τέτοιου είδους περιττά για το τηλέφωνο χαρακτηριστικά (λ.χ. ποιότητα ομιλίας, ποιότητα του Bluetooth stack κτλ :D ) δεν πρόκειται ποτέ να δούμε λύση...

 

Αν επιτρέπεται σε ποια εταιρία είσαι; Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζει φίλος με το 2Gb μοντέλο σε Vodafone...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλημέρα μάγκες.τί λέτε να προτιμήσω xiaomi redmi 2 ή sony e4g και γιατί.Αν προτιμήσω redmi 2 να το πάρω με γλώσσα αγγλικά κινεζικα, ή ρουταρισμένο με multilang?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μάγκες.τί λέτε να προτιμήσω xiaomi redmi 2 ή sony e4g και γιατί.Αν προτιμήσω redmi 2 να το πάρω με γλώσσα αγγλικά κινεζικα, ή ρουταρισμένο με multilang?

 

Το xiaomi έχει ελαφρώς καλύτερα χαρακτηριστικά, καλύτερο SoC, καλύτερη ανάλυση οθόνης, μικρότερες διαστάσεις κλπ.

 

Αν πρόκειται να αγοράσεις από Ελλάδα όμως, καλύτερα πάρε το Sony που παίζει πιο χαμηλά. Αν μπορείς να αγοράσεις από κινεζομάγαζο πάρε το Xiaomi και μάλιστα το αναβαθμισμένο μοντέλο 2GB RAM/16GB ROM. Δεν χρειάζεται να στο στείλουν ρουταρισμένο με multi, αυτό το κάνεις κι εσύ πολύ εύκολα.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να τ παρω απο κινεζομαγαζο στα 130 περιπου.Τ κινητο για τν κοπελα μου ειναι δε μπορει να διαθεσει παραπανω λεφτα και πιστευω δε θα υπαρχει μεγαλη διαφορα,ειδικα γι αυτη που δε λιωνει στ κινητο πολυ.Με 1gb ram που χω στο moto g ειμαι ικανοποιημενος παντως.:-P
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μάγκες.τί λέτε να προτιμήσω xiaomi redmi 2 ή sony e4g και γιατί.Αν προτιμήσω redmi 2 να το πάρω με γλώσσα αγγλικά κινεζικα, ή ρουταρισμένο με multilang?

Στη θέση σου θα το σκεφτόμουν... Ίσως βασικά και να προτιμούσα το Sony, λόγω καλύτερης (λογικά) αυτονομίας, καλύτερης ποιότητας οθόνης και ταχύτητας. Αν και το Xiaomi έχει μεγαλύτερη υποστήριξη στο firmware, βλέπω ότι αναλώνονται σε παπα(**ιες, ενώ μένουν άλυτα προβλήματα όπως το bluetooth stack, θέματα ακουστικότητας κτλ... Και φυσικά 4.4 Android, όταν οι άλλοι το γυρίζουν σε 5άρια...

 

To Redmi έχει την καλυτερη κάμερα σαν ανάλυση.

 

Αν πας για το Redmi, οπωσδήποτε πάρτο με την επίσημη Αγγλοκινέζικη, ώστε να μπορέσεις εύκολα να το γυρίσεις σε αναβαθμίσημα Ελληνικά. Η multilang που δίναν ήταν κουστουμιά, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο καθαρά μπορείς να βάλεις μία από τις καλές multilang, χωρίς να έχεις θέματα. Ενώ με την Αγγλοκινέζικη επίσημα, είναι γκαραντί ότι δε θα έχεις πρόβλημα να βάλεις κάποια ROM.

 

Αν μπορώ να προτείνω όμως, δες και το Lenovo A8 (806) στα ίδια λεφτά, εξαιρετικό VFM...

Link to comment
Share on other sites

Το lenovo έχει μεγάλη οθόνη και δε θα βολεύει την κοπέλα μου.:-P Επίσης σε χαρακτηριστικα βλεπω πως to xiaomi είναι λιγο ανώτερο απο το σονι.καλύτερη οθονη δεν εχει ? Αφου έχει καλυτερη αναλυση απο τ σονι.τωρα για αυτονομια ειχα ακουσει πως εχει πολυ καλη το xiaomi.

 

----- προσθήκη μηνύματος 95 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Α και δηλαδη το xiaomi έχει προβλήματα?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ναι και σε βασική λειτουργικότητα...

 

Μπορείς να μου αναφέρεις τα προβλήματα του?Άρα με λίγα λόγια δεν αξιζει να το παρω?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...