Jump to content

Redmi 2


manolisg10
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να υποθέσω ότι είσαι σε μεγάλο αστικό κέντρο;

 

Μη τα λες δυνατά και σ' ακούσει ο δήμαρχος... Ξάνθη είμαι :lol:

iPhone 7 plus 128gb
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 915
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ας πούμε, βλέπω ότι απουσιάζουν τα 900 και τα 1800 από WCDMA/3G. Δεν είναι πρόβλημα αυτό; Και οι μπάντες 4G είναι Β3/Β7, ενώ σε άλλα κινητά είναι Β1/Β3...

μπερδεύεσαι άσχημα...:wacko:

το GSM στην Ελλάδα είναι στα 900,και το 3G(WCDMA) στα 2100.

τόσο απλό:)

Link to comment
Share on other sites

μπερδεύεσαι άσχημα...:wacko:

το GSM στην Ελλάδα είναι στα 900,και το 3G(WCDMA) στα 2100.

τόσο απλό:)

Το GSM θυμάμαι ότι Vodafone, Wind ήταν στα 900 και η Cosmote στα 1800 κατ'αρχήν.

 

Στο 3G μόνο 2100 παίζει στην Ελλάδα; Και στο 4G σε τι μπάντες του FDD-LTE παίζουν;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχω πάρει το 2GB HM2014813 από vickmall.

http://www.vickmall.com/xiaomi-redmi-2-red-rice-2-4g-fdd-lte-msm8916-quad-core-2gb-ram-16gb-rom-miui-6-1280-720p-smartphone.html

 

Flashara την rom από ([5.5.23] Xiaomi Redmi 2 TD-2GB (GTV-5.5.23))

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Category/515-Xiaomi-Redmi-2-TD-2GB/

 

έβαλα και TWRP και το SUPERsu.

 

Όλα παίζουν τέλεια.

 

Άλλαξα κάρτα στην Wind και έχω και 4G.

 

Το τηλέφωνο μου ήρθε με stock rom χωρίς να έχει google play ktl.

Link to comment
Share on other sites

Το GSM θυμάμαι ότι Vodafone, Wind ήταν στα 900 και η Cosmote στα 1800 κατ'αρχήν.

Στο 3G μόνο 2100 παίζει στην Ελλάδα; Και στο 4G σε τι μπάντες του FDD-LTE παίζουν;

φίλε μου ξέχνα τις μπάντες κτλ ,το τηλέφωνο είναι απόλυτα συμβατό με το 4G στην Ελλάδα.

και ασχολήσου περισσότερο με την ROM που έβαλες. που ακριβώς βρήκες 6.5.20 για το 2gb/16 και δεν την βρίσκω πουθενά? γιατί δεν δοκιμάζεις την ελληνική που έβαλαν οι υπόλοιποι χωρίς προβλήματα?

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου ξέχνα τις μπάντες κτλ ,το τηλέφωνο είναι απόλυτα συμβατό με το 4G στην Ελλάδα.

και ασχολήσου περισσότερο με την ROM που έβαλες. που ακριβώς βρήκες 6.5.20 για το 2gb/16 και δεν την βρίσκω πουθενά? γιατί δεν δοκιμάζεις την ελληνική που έβαλαν οι υπόλοιποι χωρίς προβλήματα?

Δες

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6138641#post6138641

 

@xnikos: ... και έχεις απόλυτο δίκιο για τις μπάντες, όντως είναι στα 2100 το 3G οπότε σε 3G είναι κομπλέ.

 

Στο LTE πάλι στα 2100 εκπέμπουν;

Edited by carmik
Link to comment
Share on other sites

παίδες ετοιμάζομαι να μπω και εγώ στην παρέα σας , παραγγελία την πέμπτη από vickmall , το 2G/16Rom αποστολή και track number μου το έστειλαν χτες , σήμερα έλαβα και φωτογραφίες του δέματος , στα 142 ευρώ , αγωνιώ να δω τι θα είναι , λόγω του την πάτησα από aliexpress και πωλητή μαϊμού
Link to comment
Share on other sites

προβληματα υπερθερμανσης κ διαρκειας ζωης μπαταριας μετα απο την αναβαθμιση στην rom 6.5.2 εχουν αναφερθει:

http://en.miui.com/thread-116977-1-1.html

οποτε μην την βαλετε , βαζετε μονο τις ελληνικες

Link to comment
Share on other sites

προβληματα υπερθερμανσης κ διαρκειας ζωης μπαταριας μετα απο την αναβαθμιση στην rom 6.5.2 εχουν αναφερθει:

http://en.miui.com/thread-116977-1-1.html

οποτε μην την βαλετε , βαζετε μονο τις ελληνικες

Τα προβλήματα αυτά αφορούν όλες τις development. Άρα και τις ελληνικές.

 

Δεν αφορούν την stable 6.5.2.0 AFAIK.

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα αυτά αφορούν όλες τις development. Άρα και τις ελληνικές.

 

Δεν αφορούν την stable 6.5.2.0 AFAIK.

 

Εγω καταλαβα οτι το επαθαν με την stable 6.5.2

Και εγω οπως και πολλοι αλλοι εχουμε ελληνικες που ομως δεν ειναι η 6.5.2 αλλα φτανουν μεχρι την 5.5.29 , και δεν εχουμε κανενα τετοιο προβλημα

Η μπαταρια κραταει κανονικα και δεν ζεσταινεται πολυ, λιγακι μονο μετα απο πολυ ωρα games

Link to comment
Share on other sites

Αν εχετε το 1/8 μπορειτε να πατε στις "επιλογες για προγραμματιστες" και στην βελτιστοποιηση μνημης ram να βαλετε την επιλογη "μεγαλη"

Θα σας εξοικονομει περισοτερη ram και δεν θα πεφτει η free κατω απο 250mb ποτε ,ενω πρωτα εφτανε και μεχρι 120 mb free minimum

μετα την αλλαγη στην ρυθμιση αυτη χρειαζεται επανεκινηση στο τηλεφωνο για να ενεργοποιηθει

Τωρα αν ειναι καλο ή κακο να εχει περισοτερη free ram αυτο ειναι αλλη ιστορια

Γιατι οπως λενε μερικοι η free ram ειναι αχρηστη ram ,αυτο βεβαια μεχρι καποιο σημειο γιατι αν πεσει παρα πολυ χαμηλα αρχιζει κ γινεται προβλημα

Εχει παντως καλο memory management το miui 6 μολις χρειαστει εξτρα ram κλεινει εφαρμογες απο την cache μονο του και δινει ετσι χωρο στην νεα εφαρμογη για να τρεξει , και δεν εχει προβλημα οσο βαρια και να ειναι ,εδοκιμασα αρκετα παιχνιδια και δεν κολλουσαν ποτε.

Εκει που πιθανον να εχει προβλημα ειναι στο multitasking, δηλαδη οταν χρειαζομαστε πολλες εφαρμογες ανοιχτες ταυτοχρονα, αλλα οι περισοτεροι δεν το χρειαζονται αυτο σε καθημερινη χρηση. Πχ οταν παιζω ενα game δεν μιλω ταυτοχρονα στο skype καινα κανω πλοηγηση με gps ολα αυτα την ιδια στιγμη..οποτε πρακτικα δεν υπαρχει προβλημα

Link to comment
Share on other sites

πως πας και απο που στην επιλογη για προγραμματιστες?

 

στις ρυθμισεις - σχετικα με το τηλεφωνο . πατας πολλες φορες στην "εκδοση ΜIUI" μεχρι να σου εμφανισει την επιλογη αυτη

μετα την βρισκεις στις ρυθμισεις - προσθετες ρυθμισεις

Link to comment
Share on other sites

Είστε ηδη ένας προγραμματιστής μου λεει

 

ok πηγαινε τοτε ρυθμισεις--->προσθετες ρυθμισεις--->επιλογες για προγραμματιστές--->βελτιστοποιηση μνημης , και απο "μεσαια" κανε την "μεγαλη"

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει κανεις πώς ρυθμίζεται η ενταση φωτισμού των πληκτρων οθόνης; Τώρα αυξομειώνει αυτόματα αλλά στο σκοτάδι δεν φαίνονται καθόλου.
iPhone 7 plus 128gb
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει κανεις πώς ρυθμίζεται η ενταση φωτισμού των πληκτρων οθόνης; Τώρα αυξομειώνει αυτόματα αλλά στο σκοτάδι δεν φαίνονται καθόλου.

 

τα είδες ποτέ να ανάβουν ;; :)))

 

(μη πεις ναι το πρωί στον ήλιο κλπ )

Link to comment
Share on other sites

Μη μου πεις οτι δεν ειναι φωτισμος απο τη συσκευη αυτο...

 

αν δεν κάνω λάθος είναι το ίδιο στυλ με του 1 , οπότε ναι δεν είναι φωτισμός :) (ναι ξέρω πρωί στον ήλιο λααααααμπουν :) )

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κάνω λάθος είναι το ίδιο στυλ με του 1 , οπότε ναι δεν είναι φωτισμός :) (ναι ξέρω πρωί στον ήλιο λααααααμπουν :) )

 

Εντάξει, μετά κι από αυτό πλέον.... αγαπώ redmi 2.

 

Ειδικά και με το τελευταίο update της Ελληνικής ρομ που (μου) δουλεύουν άψογα οι ειδοποιήσεις. Αν υπάρξει και μια μικρή βελτίωση στην κατανάλωση της μπαταρίας, σε αναμονή τουλάχιστον, θα είναι super duper τηλεφωνάρα!

iPhone 7 plus 128gb
Link to comment
Share on other sites

παιδες, εχω ενα Redmi 2 1/8, το οποιο εχει στοκ κινεζικα..τι μπορω να φλασαρω? με ενδιαφερει να εχω google apps και αγγλικο μενου/ελληνικο πληκτρολογιο..

 

κατεβασα τη global rom απο δω

http://en.miui.com/download-261.html#371

 

αλλα δε τη δεχεται..δεν υπαρχει καμια International rom να φλασαρω?..

Ericsson GA618-Ericsson A1018s-Panasonic G600-Panasonic GD93-Alcatel OT701-Motorola A008-Siemens ME45-Siemens S45i-Siemens SL45i-Siemens M55-Motorola V525-Motorola V635-Sharp GX15-Sagem myZ5-Nokia 6290-Motorola W510-SonyEricsson C702-Blackberry 8800-Blackberry 9530-Motorola VE66-LG GT405-Nokia X6- LG P500-Huawei X5-LG P970-Huawei G500-Galaxy S3 -Lumia 920-LG G2-Xiaomi RedMi2-Galaxy Note 3-LG G4 -LG G6 -LG G8s
Link to comment
Share on other sites

παιδες, εχω ενα Redmi 2 1/8, το οποιο εχει στοκ κινεζικα..τι μπορω να φλασαρω? με ενδιαφερει να εχω google apps και αγγλικο μενου/ελληνικο πληκτρολογιο..

 

κατεβασα τη global rom απο δω

http://en.miui.com/download-261.html#371

 

αλλα δε τη δεχεται..δεν υπαρχει καμια International rom να φλασαρω?..

 

γιατι παιδευεσαι? πηγαινε στο Miui.gr και κατεβασε απο εκει την ελληνικη

Link to comment
Share on other sites

γιατι παιδευεσαι? πηγαινε στο Miui.gr και κατεβασε απο εκει την ελληνικη

 

γιατι η ελληνιμη δεν ειναι official ουτε παιρνει updates..το θεμα ειναι, μπορω να περασω τη global?και πως?..

Ericsson GA618-Ericsson A1018s-Panasonic G600-Panasonic GD93-Alcatel OT701-Motorola A008-Siemens ME45-Siemens S45i-Siemens SL45i-Siemens M55-Motorola V525-Motorola V635-Sharp GX15-Sagem myZ5-Nokia 6290-Motorola W510-SonyEricsson C702-Blackberry 8800-Blackberry 9530-Motorola VE66-LG GT405-Nokia X6- LG P500-Huawei X5-LG P970-Huawei G500-Galaxy S3 -Lumia 920-LG G2-Xiaomi RedMi2-Galaxy Note 3-LG G4 -LG G6 -LG G8s
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι η gtv έχει κάτι που της λείπει και κάθε εβδομάδα βγαίνει καινούργια... Παρ' όλα αυτά στο miui-hellas έχει links και οδηγίες για flash των roms από Κίνα και Αγγλία.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

γιατι η ελληνιμη δεν ειναι official ουτε παιρνει updates..το θεμα ειναι, μπορω να περασω τη global?και πως?..

κατ' αρχήν η ελληνική έχει κανονικά updates...

ωστόσο, αν προτιμάς αγγλικό μενού,για ποιον λόγο να αλλάξεις ROM?απλά βάζεις τα google apps (η μόνη διαφορά με την global) και είσαι κομπλέ.

http://en.miui.com/thread-44428-1-1.html

Μετά με προσοχή απεγκαθιστάς ή παγώνεις τις κινέζικες εφαρμογές που δεν χρειάζεσαι.

Να ξέρεις ότι για να δουλεύουν τα official updates θα πρέπει να παραμένεις σε stock κατάσταση όσον αφορά recovery,root κτλ(λίγο δύσκολο...)

εγώ πχ που είμαι πάντα με original rom στο redmi 1,χρειάζομαι πάντα περισσότερη δουλειά για κάθε αναβάθμιση σε σχέση με την ελληνική.

θεωρώ ότι η original είναι πάντα λίγο σταθερότερη,αλλά χρειάζεται περισσότερες παρεμβάσεις οπότε και απευθύνεται σε εμπειρότερους χρήστες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...