Jump to content

Redmi 2


manolisg10
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κατ' αρχήν η ελληνική έχει κανονικά updates...

ωστόσο, αν προτιμάς αγγλικό μενού,για ποιον λόγο να αλλάξεις ROM?απλά βάζεις τα google apps (η μόνη διαφορά με την global) και είσαι κομπλέ.

http://en.miui.com/thread-44428-1-1.html

Μετά με προσοχή απεγκαθιστάς ή παγώνεις τις κινέζικες εφαρμογές που δεν χρειάζεσαι.

Να ξέρεις ότι για να δουλεύουν τα official updates θα πρέπει να παραμένεις σε stock κατάσταση όσον αφορά recovery,root κτλ(λίγο δύσκολο...)

εγώ πχ που είμαι πάντα με original rom στο redmi 1,χρειάζομαι πάντα περισσότερη δουλειά για κάθε αναβάθμιση σε σχέση με την ελληνική.

θεωρώ ότι η original είναι πάντα λίγο σταθερότερη,αλλά χρειάζεται περισσότερες παρεμβάσεις οπότε και απευθύνεται σε εμπειρότερους χρήστες.

 

καταρχας, ευχαριστω για τις απαντησεις

 

οσον αφορα την ελληνικη ρομ, να υποθεσω πρεπει να περναω τα updates χειροκινητα, σωστα? δε παιζει ota

Ericsson GA618-Ericsson A1018s-Panasonic G600-Panasonic GD93-Alcatel OT701-Motorola A008-Siemens ME45-Siemens S45i-Siemens SL45i-Siemens M55-Motorola V525-Motorola V635-Sharp GX15-Sagem myZ5-Nokia 6290-Motorola W510-SonyEricsson C702-Blackberry 8800-Blackberry 9530-Motorola VE66-LG GT405-Nokia X6- LG P500-Huawei X5-LG P970-Huawei G500-Galaxy S3 -Lumia 920-LG G2-Xiaomi RedMi2-Galaxy Note 3-LG G4 -LG G6 -LG G8s
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 915
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!!

παρέλαβα κι εγώ σήμερα :D

η συσκευή μου ήρθε απο vickmall με ρομ ''MIUI 5.5.29/DEVELOPER'' έτσι γράφει ,να υποθέσω πως είναι η ίδια με αυτή του miui gr ?? και συνεπώς δεν χρειάζεται να περάσω κάτι εγώ??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Σε ποια μαγαζιά υπάρχει το κινητό (2/16 συγκεκριμένα) εκτός από vickmall, minideal και xiaomifor sale και από ποιο θα προτείνατε να κάνω την αγορά? Μήπως δηλαδή κάποιο το στέλνει με "καλύτερη" rom. Από το τελευταίο το έχει αγοράσει μήπως κανείς?

the only way is str8 to the top!

Motorola V2288 > Panasonic GD67 > Sony Ericsson K700 > Sony Ericsson W800 > Nokia N90 > Sony Ericsson W710 > Nokia N79 > Samsung Galaxy S > Galaxy SII > Xperia Go > LG G2 > Oneplus 3 totally ninja :ninja:

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα την ελληνικη ρομ, να υποθεσω πρεπει να περναω τα updates χειροκινητα, σωστα? δε παιζει ota

λάθος υποθέτεις...:)

Καλησπέρα!!

παρέλαβα κι εγώ σήμερα :D

η συσκευή μου ήρθε απο vickmall με ρομ ''MIUI 5.5.29/DEVELOPER'' έτσι γράφει ,να υποθέσω πως είναι η ίδια με αυτή του miui gr ?? και συνεπώς δεν χρειάζεται να περάσω κάτι εγώ??

δεν νομίζω...η ROM του miui.gr έχει μικροαλλαγές και μόνο ελληνικά/αγγλικά/κινέζικα.

όπως και νά' χει είναι πρόσφατη και αν δεν έχεις θέματα δεν χρειάζεται κάτι.

Καλησπέρα στην παρέα. Σε ποια μαγαζιά υπάρχει το κινητό (2/16 συγκεκριμένα) εκτός από vickmall, minideal και xiaomifor sale και από ποιο θα προτείνατε να κάνω την αγορά? Μήπως δηλαδή κάποιο το στέλνει με "καλύτερη" rom. Από το τελευταίο το έχει αγοράσει μήπως κανείς?

θα σου έλεγα να αφαιρέσεις το τελευταίο,και να προσθέσεις αν θες to2.com,pandawill.

για τις rom των καταστημάτων έχω βαρεθεί να γράφω,διάβασε και λίγο πιο πίσω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Παρέλαβα σήμερα το redmi 2 με 2gb ram από vickmall. Δεν ασχολήθηκα καθόλου με το firmware που είχε και του πέρασα αμέσως την GTV-5.6.4 από xiaomi-miui.gr. Θέλοντας να πάρω backup με το Titanium backup εφόσον έστησα το τηλέφωνο και κατεβάζοντας το supersu βλέπω ότι δεν αναβαθμίζει το su binary με τίποτα.

Πηγαίνοντας Ασφάλεια-->Δικαιώματα--> ψάχνω να βρω το Δικαιώματα Root αλλά δεν το βρίσκω.

Γνωρίζει κάποιος τι πρέπει να κάνω για να έχω κανονικά δικαιώματα root και να αναβαθμίσω το su binary ώστα να λειτουργεί το supersu;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Παρέλαβα σήμερα το redmi 2 με 2gb ram από vickmall. Δεν ασχολήθηκα καθόλου με το firmware που είχε και του πέρασα αμέσως την GTV-5.6.4 από xiaomi-miui.gr. Θέλοντας να πάρω backup με το Titanium backup εφόσον έστησα το τηλέφωνο και κατεβάζοντας το supersu βλέπω ότι δεν αναβαθμίζει το su binary με τίποτα.

Πηγαίνοντας Ασφάλεια-->Δικαιώματα--> ψάχνω να βρω το Δικαιώματα Root αλλά δεν το βρίσκω.

Γνωρίζει κάποιος τι πρέπει να κάνω για να έχω κανονικά δικαιώματα root και να αναβαθμίσω το su binary ώστα να λειτουργεί το supersu;

η GTV-5.6.4 είναι developer rom,άρα ήδη root το οποίο χρειάζεται απλώς ενεργοποίηση από Ασφάλεια-->Δικαιώματα.Δεν χρειάζεσαι το supersu.

Link to comment
Share on other sites

η GTV-5.6.4 είναι developer rom,άρα ήδη root το οποίο χρειάζεται απλώς ενεργοποίηση από Ασφάλεια-->Δικαιώματα.Δεν χρειάζεσαι το supersu.

 

Αυτό είναι το θέμα. Πηγαίνοντας Ασφάλεια-->Δικαιώματα, δε βρίσκω πουθενά κάτι που να ενεργοποιεί Δικαιώματα root.

 

ΑΚΥΡΟ. Ασχετος με miui κοίταγα στις ρυθμίσεις-->ασφάλεια και απόρρητο και όχι στο κέντρο ασφάλειας-->δικαιώματα όπου έδωσα τελικά προνόμια root στις εφαρμογές.

Edited by klgrpls
Link to comment
Share on other sites

Σημερ παρέλαβα κι εγώ απο vickmall. Γράφει οτι έχει miui 5.5.8 dev όλα μέχρι στιγμής είναι μια χαρά μου έβγαλε και μήνυμα για αναβάθμιση αν την κάνω θα χάσω κάτι; Δε νομίζω να την κάνω όσο το τηλέφωνο λειτουργεί απροβλημάτιστα αλλά έτσι εγκυκλοπαιδικά για να μαθαίνουμε.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα ,παράγγειλα το redmi 2 με τα 2 gb ,2 ερωτησουλες θα κάνω ,απο μπαταρία πως πάει κ η οθόνη εξω φαίνεται αρκετα καλά ?
giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα ,παράγγειλα το redmi 2 με τα 2 gb ,2 ερωτησουλες θα κάνω ,απο μπαταρία πως πάει κ η οθόνη εξω φαίνεται αρκετα καλά ?

Για την φωτεινότητα δεν έχω παράπονο αλλά δεν το χρησιμοποιώ και ιδιαίτερα έξω σε φως ήλιου. Για τη μπαταρία επίσης δεν έχω παράπονο όσον αφορά την αυτονομία της αλλά με ενοχλεί που αργεί να φορτίσει. Αυτά βέβαια τα ρωτάνε πριν παραγγήλουν αλλά μην ανησυχείς, είναι μια χαρά συσκευή. Όχι μια χαρά για "τα λεφτά της", αλλά μια χαρά στο σύνολο.

iPhone 7 plus 128gb
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Σε ποια μαγαζιά υπάρχει το κινητό (2/16 συγκεκριμένα) εκτός από vickmall, minideal και xiaomifor sale και από ποιο θα προτείνατε να κάνω την αγορά? Μήπως δηλαδή κάποιο το στέλνει με "καλύτερη" rom. Από το τελευταίο το έχει αγοράσει μήπως κανείς?

 

Το αγόρασα απο xiaomiforsale μιας και δεν ήθελα να μπλέξω με τους χρόνους αναμονής του vickmall, ευρωπαική εγγύηση και service και το εχω στην κατοχή μου εδω και ενα μήνα περίπου. Η rom που φόραγε τότε ήταν η 5.5.22 με playstore και πέρασα cwm για recovery. Γενικά δεν εχω ασχοληθεί με miui, αλλά απ´ ότι διαπιστώνω η διαχείρηση των πόρων (μνήμη, processes) είναι πάρα πολύ σπάταλη (πχ με το καλημέρα το κινητό με miui τρώει 1gb χαλαρά μνήμης...), αλλά απο την άλλη με 2gb το τηλέφωνο δεν έχει θέμα (μέχρι στιγμής τουλάχιστον). Έτσι θέλω να περάσω σε cyanogenmod το οπόιο τρέχω και σε άλλα android και έχω βρεί σχετικά guides, έχει κανείς τρέξει cyanogenmod 11/12 για να πεί εντυπώσεις ;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να το πάρω για την κάμερα του. Θα είναι δώρο στη σύζηγο.

 

Δεν έχω ιδέα για το πως να το σκαλισω και σίγουρα δε θα το κάνω εγώ. Αν το δώσω αλλου (για ελληνικη rom κλπ) ποσο θα με χρεωσουν? Και το κυριότερο, ΠΟΥ θα βρω κάποιον που να είναι αξιόπιστος? Αξίζει τον κόπο να μπω σε τέτοια διαδικασία ή να πάω να πάρω ενα lumia 640 απο εδώ να τελειωνω? Με αγχωνουν οοοοολα αυτά τα προβληματακια που διάβασα εδώ μέσα και πιο πολύ με αγχωνει το οτι δεν κατέχω για να το παλεψω μόνος μου.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να το πάρω για την κάμερα του. Θα είναι δώρο στη σύζηγο.

 

Δεν έχω ιδέα για το πως να το σκαλισω και σίγουρα δε θα το κάνω εγώ. Αν το δώσω αλλου (για ελληνικη rom κλπ) ποσο θα με χρεωσουν? Και το κυριότερο, ΠΟΥ θα βρω κάποιον που να είναι αξιόπιστος? Αξίζει τον κόπο να μπω σε τέτοια διαδικασία ή να πάω να πάρω ενα lumia 640 απο εδώ να τελειωνω? Με αγχωνουν οοοοολα αυτά τα προβληματακια που διάβασα εδώ μέσα και πιο πολύ με αγχωνει το οτι δεν κατέχω για να το παλεψω μόνος μου.

 

κάνε αναζήτηση τα μηνύματά μου να δεις ποιος σου μιλάει. Είναι όλα σε αυτή την ενότητα και έχω πει σε όλους τους τόνους και σε κάθε ευκαιρία ότι πιο άσχετος από εμένα στο android δεν υπάρχει. Αφού τα κατάφερα εγώ να περάσω Ελληνική ρομ -που πίστεψέ με είναι το ευκολότερο πράγμα που έχω κάνει σε κινητό- μπορεί ο καθένας. Χάρη στην πολύτιμη βοήθεια των παιδιών εδώ μέσα που ευχαριστώ για άλλη μια φορά. Θα βρεις αυτή που είναι για τη συσκευή σου και με τις αναλυτικότατες οδηγίες που δίνουν οι developers, με 5 απλά βήματα καθάρισες. Μετά οι αναβαθμίσεις γίνονται αυτόματα

iPhone 7 plus 128gb
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και παραπάνω παρέλαβα προχθες από vickmall. Αυτό που διαπίστωσα είναι οτι δεν είχε καμιά κινεζική εφαρμογή και στα ελληνικά δεν είχε αραιή γραμματοσειρά όπως ειπώθηκε απο άλλους. Επίσης χαζευοντας τα αρχεία βρηκα ενα zip με την ονομασία xiaomi miui Hellas 2014813 κλπ κλπ. Να υποθέσω οτι απο το κατάστημα μου πέρασαν ελληνική developer rom και πλέον αρκεί να κάνω ota update και θα είμαι κομπλε για πάντα; Παρεμπιπτόντως με το που το άνοιξα μου ήρθε αναβάθμιση απο 5.5.8 σε 5.6.4 αλλά δεν την έχω κανει γιατί το τηλέφωνο δουλεύει αψογα. Αν μπορεί κάποιος πιο εξοικειωμένος ας απαντήσει.
Link to comment
Share on other sites

είμαι έτοιμος να το αγοράσω έχει καλή κάμερα;καμιά φωτό μπορούμε να δούμε;η μπαταρία του πόσο κρατάει;

κανένα κουπονάκι υπάρχει;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

είμαι έτοιμος να το αγοράσω έχει καλή κάμερα;καμιά φωτό μπορούμε να δούμε;η μπαταρία του πόσο κρατάει;

κανένα κουπονάκι υπάρχει;

 

Η κάμερά του είναι πολύ καλή για την κατηγορία της και η μπαταρία του με φυσιολογική χρήση μου βγάζει 2 μέρες με airplain mode 7ώρες το βράδυ. Με βαριά χρήση μία μέρα άνετα.

Edited by klgrpls
Link to comment
Share on other sites

Καποιες ερωτήσεις παιδιά

 

OTG υποστηρίζει ; led ειδοποιήσεων έχει ; τα πλήκτρα είναι φωτιζόμενα; lollipop θα πάρει ; οι εγκατεστημένες εφαρμογές μεταφέρονται στην εξωτερικη microSD; Ελληνικά κανονικά ή Αγγλικά που μετατρέπονται σε Ελληνικα με MoreLocale;

 

Ευχαριστώ

Edited by MrIDO
Link to comment
Share on other sites

Καποιες ερωτήσεις παιδιά

 

OTG υποστηρίζει ; led ειδοποιήσεων έχει ; τα πλήκτρα είναι φωτιζόμενα; lollipop θα πάρει ; οι εγκατεστημένες εφαρμογές μεταφέρονται στην εξωτερικη microSD; Ελληνικά κανονικά ή Αγγλικά που μετατρέπονται σε Ελληνικα με MoreLocale;

 

Ευχαριστώ

 

OTG υποστιρίζει (απ΄ότι έχω διαβάσει, δεν το έχω δοκιμάσει), έχει led ειδοποιήσεων, τα πλήκτρα δεν είναι φωτιζόμενα, δεν υπάρχει επιλογή για μεταφορά εφαρμογών στην sd και υπάρχει υποστήριξη για rom με κανονικά Ελληνικά από xiaomi miui gr.

Link to comment
Share on other sites

pls delete, λαθος
Ericsson GA618-Ericsson A1018s-Panasonic G600-Panasonic GD93-Alcatel OT701-Motorola A008-Siemens ME45-Siemens S45i-Siemens SL45i-Siemens M55-Motorola V525-Motorola V635-Sharp GX15-Sagem myZ5-Nokia 6290-Motorola W510-SonyEricsson C702-Blackberry 8800-Blackberry 9530-Motorola VE66-LG GT405-Nokia X6- LG P500-Huawei X5-LG P970-Huawei G500-Galaxy S3 -Lumia 920-LG G2-Xiaomi RedMi2-Galaxy Note 3-LG G4 -LG G6 -LG G8s
Link to comment
Share on other sites

Στο battery use στα Apps εχει το google maps παντα πρωτο με 35% και αμεσως μετα το Android System με 9%. Σε ολους ετσι ειναι?

 

Οχι φίλε μαλλον εχεις ανοιχτο το GPS

Link to comment
Share on other sites

το gps είναι γρήγορο;

 

Κλειδώνει συνήθως σε δευτερόλεπτα (με τα data off). Στην οδήγηση εντός πόλης που το έχω δοκιμάσει δείχνει πάντα το σωστό σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να εισαγω καποια επαφη σε ταχεια κληση χωρις επιπλεον εφαρμογη?

 

λογικα

απο τα widget

εχει εικονιδιο επαφης το φερνεις επανω και μετα οριζεις ποια επαφη θες

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...