Jump to content

Redmi 2


manolisg10
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποια rom είχε πάνω και ποια πέρασες; Κανονικά έπρεπε να κάνεις flash από recovery με wipe πρώτα όπως λέει στον οδηγό: https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/5814-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%A5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-MIUI-ROM-2%CE%BF%CF%82-%CE%A4%CF%81%CF%8C%CF%80%CE%BF%CF%82-%CE%BC%CE%AD%CF%83%CF%89-Recovery/

 

Μετά από αυτό για updates ώστε να μην χάνονται τα δεδομένα, τα περνάς μέσω της εφαρμογής Updater όπως αναφέρει εδώ: https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/5609-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%A5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-MIUI-ROM-1%CE%BF%CF%82-%CE%A4%CF%81%CF%8C%CF%80%CE%BF%CF%82-%CE%BC%CE%AD%CF%83%CF%89-%CF%84%CE%B7%CF%82-ROM/

 

Αν από Developer θες να πας σε Stable ή άλλη Rom (και το αντίστροφα) τότε πάλι flash από recovery και wipe αφού προηγηθεί backup για να περάσει σωστά η Rom.

Για τον αντάπτορα λογικά πρέπει να πάρεις έναν που να δίνει τα ίδια Volt/Ampere. Και από usb όμως στο PC να το φορτίζεις το ίδιο είναι.

Τωρα πλεον το εδωσα στο φιλο μου. Αν βγαλει καποιο προβλημα και μου το δωσει να το φτιαξω, θα κανω τη διαδικασια οπως τη λες.

 

Απλα φοβομουν ετσι μη χασει το root και δε μπορεσω να το ξανακανω μετα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 915
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οι ρομς του miui.gr ειναι rooted

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας ΞΙΑΟΜΑΔΕΣ.

 

Αγόρασα ένα redMi2 (2014811) και πέρασα με τη μια την έκδοση σας [stable 6.3.0] Xiaomi Redmi 2 ( xiaomi-miui.gr/community/wsif/…3-0-Xiaomi-Redmi-2/#files )

 

Tο πρόβλημα είναι ότι δεν αναγνωρίζει καμιά SIM!

 

Tι να κάνω; να περάσω καμιά official αγγλοκινέζικη; και αν ναι; ΠΩΣ;

 

ΥΓ. Δε νομίζω να πέρασα λάθος έκδοση...

 

Εχω χαθει με τις 100 διαφορετικές εκδώσεις redmi 2 εγώ ποιά έχω ;

REDMI 2 , REDMI 2A, REDMI 2S, REDMI 2 pro?

Tο μόνο που ξέρω είναι ότι έχω αυτό με τα 2GB RAM και ότι πάνω στη συσκευή γράφει 2014811

Edited by MIB
So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Εχω αγορασει αρκετα απο Κινα. Το Redmi το σκεφτομαι να το παρω για μενα. Εσεις που το εχετε παρει, αξιζει τον κοπο. Ειναι stable η ROM του. Gps παιζει ΟΚ? Αν και ο snapdragon εχει αποδειξει οτι ειναι ΟΚ.

Το γεγονος οτι εχει Android 4.4 (32bit) ενω παμε σε 6, ενοχλει?

 

Αν προχωρησω το WCDMA-FDD ειναι καταλληλο για Ελλαδα? Επισης συνηθως αγοραζα απο Ali, αλλα τωρα με τα CC λεω να παρω απο αλλου για να χρησιμοποοιησω Paypal. Το minideal ειναι οκ?

 

Τελος ειδα προχθες το Lenovo a2010 (Mtk6735, 64bit, 1/8Gb Android 5.1). Σαφως αλλα χαρακτηριστικα, μικροτερη μνημη, αλλα φοραει 5.1. εχω δει και το Lg leon με snapdragon. Τα προτεινει κανεις αντι του Xiaomi?

Software Dev

 

Smartphone: HTC Wildfire -> Star W007 -> Jiauy G2FW -> Xiaomi Redmi 2 2GB

Tablet: Ramos i9

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι stable η ελληνική Rom χωρίς προβλήματα. Για τα λεφτά του είναι πολύ καλό κινητό, και το GPS παίζει μια χαρά που το λειτουργώ.

Για το Android αν σε ενδιαφέρει να έχεις πάντα τις τελευταίες εκδόσεις τότε ίσως πρέπει να πας σε Nexus π.χ.

 

Για Lollipop η Xiaomi δεν έχει δώσει kernel source οπότε δεν γνωρίζουμε τι θα γίνει (γενικά το θέμα με τις εκδόσεις είναι για να αγοράζει ο κόσμος συνέχεια καινούρια smartphones). WCDMA-FDD δεν λέει κάτι πρέπει να δεις τις ακριβείς συχνότητες και να ρωτήσεις την εταιρία τηλεφωνίας σου αν θα παίζει σωστά σε 3G/4G.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι stable η ελληνική Rom χωρίς προβλήματα. Για τα λεφτά του είναι πολύ καλό κινητό, και το GPS παίζει μια χαρά που το λειτουργώ.

Για το Android αν σε ενδιαφέρει να έχεις πάντα τις τελευταίες εκδόσεις τότε ίσως πρέπει να πας σε Nexus π.χ.

 

Για Lollipop η Xiaomi δεν έχει δώσει kernel source οπότε δεν γνωρίζουμε τι θα γίνει (γενικά το θέμα με τις εκδόσεις είναι για να αγοράζει ο κόσμος συνέχεια καινούρια smartphones). WCDMA-FDD δεν λέει κάτι πρέπει να δεις τις ακριβείς συχνότητες και να ρωτήσεις την εταιρία τηλεφωνίας σου αν θα παίζει σωστά σε 3G/4G.

 

Ευχαριστω. Ειμαι στην Cosmote, και βλεπω 4g στους 800/2600, το 3g στους 2100 υποθετω για ολους. Οποτε αυτο http://www.minideal.net/xiaomi-redmi-2-red-rice-2-4g-fdd-lte-msm8916-quad-core-2gb-ram-16gb-rom-dual-sim-white.html πιστευω οτι ειναι ΟΚ?

Ειδα το link στην απαντηση του aeras78.

 

Ενταξει, υποθετω οτι η συσκευη μπορει να παει σε 5.0 ή 5.1 αφου παρομοιες συσκευες με τον snapdragon 410 διαθετουν 5.1 Απλα υποθετω οτι ειναι θεμα του MIUI αφου αυτο βρισκεται ακομη σε 4.4

Software Dev

 

Smartphone: HTC Wildfire -> Star W007 -> Jiauy G2FW -> Xiaomi Redmi 2 2GB

Tablet: Ramos i9

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Εχω αγορασει αρκετα απο Κινα. Το Redmi το σκεφτομαι να το παρω για μενα. Εσεις που το εχετε παρει, αξιζει τον κοπο. Ειναι stable η ROM του. Gps παιζει ΟΚ? Αν και ο snapdragon εχει αποδειξει οτι ειναι ΟΚ.

Το γεγονος οτι εχει Android 4.4 (32bit) ενω παμε σε 6, ενοχλει?

 

Αν προχωρησω το WCDMA-FDD ειναι καταλληλο για Ελλαδα? Επισης συνηθως αγοραζα απο Ali, αλλα τωρα με τα CC λεω να παρω απο αλλου για να χρησιμοποοιησω Paypal. Το minideal ειναι οκ?

 

Τελος ειδα προχθες το Lenovo a2010 (Mtk6735, 64bit, 1/8Gb Android 5.1). Σαφως αλλα χαρακτηριστικα, μικροτερη μνημη, αλλα φοραει 5.1. εχω δει και το Lg leon με snapdragon. Τα προτεινει κανεις αντι του Xiaomi?

 

 

Εγω θα πρότεινα να μην πάρεις κάτι άλλο εκτός απο ΧΙΑΟΜΙ.

Έχουν το καλύτερο γρηγορότερο και σταθερότερο μενού απο όλα τα αντρόιντ.

Η πιότητα κατασκευής τους είναι πάνω απο lenovo samsung kai LG.

έχω πάρει πάνω απο 20 ΧΙΑΟΜΙ για φίλους, και δεν με έχει προδώσει ουτε ένα , για κανέναν λόγο!

 

μην κολάτε μόνο στα νούμερα χαρακτιριστικών στα χαρτιά. Σκεφτείτε την συνολική εμπειρία χρήσης. Δεν είναι τυχαίο ότι η ΧΙΑΟΜΙ θεωρείται η Apple της Κίνας... :cool:

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πρότεινα να μην πάρεις κάτι άλλο εκτός απο ΧΙΑΟΜΙ.

Έχουν το καλύτερο γρηγορότερο και σταθερότερο μενού απο όλα τα αντρόιντ.

Η πιότητα κατασκευής τους είναι πάνω απο lenovo samsung kai LG.

έχω πάρει πάνω απο 20 ΧΙΑΟΜΙ για φίλους, και δεν με έχει προδώσει ουτε ένα , για κανέναν λόγο!

 

μην κολάτε μόνο στα νούμερα χαρακτιριστικών στα χαρτιά. Σκεφτείτε την συνολική εμπειρία χρήσης. Δεν είναι τυχαίο ότι η ΧΙΑΟΜΙ θεωρείται η Apple της Κίνας... :cool:

 

Ευχαριστώ, και εγώ αυτό σκέφτομαι... και έχω πολύ καιρό που ζαχαρώνω το Xiaomi 2/16GB

Ποιό μοντέλο παίρνεις για να παίζει 4G στην Ελλάδα? Εγώ με Cosmote νομίζω αυτό

2G: GSM(900/1800MHz)

3G: WCDMA(850/1900/2100MHz)

4G: FDD-LTE(B3/B7), TDD-LTE(B38/B39/B40/B41:2555-2655MHz)

 

Επίσης, συνήθως αγοράζω από Ali, αλλά τώρα θέλω να αγοράσω με Paypal. Μπορείς να μου στείλεις PM με κάποιο μαγαζί?

Software Dev

 

Smartphone: HTC Wildfire -> Star W007 -> Jiauy G2FW -> Xiaomi Redmi 2 2GB

Tablet: Ramos i9

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια μάλλον χαζή ερώτηση.

Πως μπορώ να μεταφέρω τις επαφές από τη sim στο τηλέφωνο;

Μου βγάζει μόνο δύο επιλογές για εξαγωγή είτε στο google είτε στο mi cloud.

Στο τηλέφωνο το ίδιο δεν μπορούν να αποθηκευτούν;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, και εγώ αυτό σκέφτομαι... και έχω πολύ καιρό που ζαχαρώνω το Xiaomi 2/16GB

Ποιό μοντέλο παίρνεις για να παίζει 4G στην Ελλάδα? Εγώ με Cosmote νομίζω αυτό

2G: GSM(900/1800MHz)

3G: WCDMA(850/1900/2100MHz)

4G: FDD-LTE(B3/B7), TDD-LTE(B38/B39/B40/B41:2555-2655MHz)

 

Επίσης, συνήθως αγοράζω από Ali, αλλά τώρα θέλω να αγοράσω με Paypal. Μπορείς να μου στείλεις PM με κάποιο μαγαζί?

 

Δεν ξέρω αν θα παίζει σε 4G, ίσως να ρωτήσεις και στο https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/BoardList/ που θα γνωρίζουν καλύτερα.

Όσο για καταστήματα μπορείς να δεις κάτω κάτω εδώ: http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=22

Υπάρχουν δημοσκοπήσεις και αν δεν κάνω λάθος το καλύτερο είναι το Vickmall. Εγώ το πείρα από Gearbest και σε 6 ημέρες ήταν εδώ (EU Warehouse) αλλά δεν είχαν ασφαλίσει την συσκευασία και μπορεί να πάθαινε ζημιά. Αν το πάρεις από EU warehouse ζήτα καλού κακού και ευρωπαϊκό αντάπτορα για τον φορτιστή.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αν κάνεις wipe από recovery και ξαναπεράσεις την rom θα φτιάξει.

 

το εκανα, οπως ειπες, και οντως εστρωσε..!

 

ομως τωρα, εμφανιστηκε το γνωστο θεμα με την SIM reset..! το λενε και στο miui.gr οτι υπαρχει ενα ψιλοθεματακι με αυτο, αλλα πιπστευουν σε επομενη αναβαθμιση να λυθει..!!

 

 

@softwareas, απο vickmall το παραγγειλα και ηρθε σχετικα γρηγορα, για Κινα....!!! και τωρα (4/10) παραγγειλα και ενα DOOGEE Χ5, και σημερα μολις..., ελαβα e-mail οτι απεσταλη.....!!!

Edited by ennia
Mobile: XIAOMI REDMI PRO
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, και εγώ αυτό σκέφτομαι... και έχω πολύ καιρό που ζαχαρώνω το Xiaomi 2/16GB

Ποιό μοντέλο παίρνεις για να παίζει 4G στην Ελλάδα? Εγώ με Cosmote νομίζω αυτό

2G: GSM(900/1800MHz)

3G: WCDMA(850/1900/2100MHz)

4G: FDD-LTE(B3/B7), TDD-LTE(B38/B39/B40/B41:2555-2655MHz)

καποιος ιδιοκτητης να μας πει ποιο μοντελο ειναι για το 4G στην ελλαδα; :)

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα redmi 2 είναι 4G,η μόνη διαφορά είναι στην ram και στον αποθηκευτικό χώρο, και λειτουργούν κανονικά στην ελλαδα.
Link to comment
Share on other sites

το εκανα, οπως ειπες, και οντως εστρωσε..!

 

ομως τωρα, εμφανιστηκε το γνωστο θεμα με την SIM reset..! το λενε και στο miui.gr οτι υπαρχει ενα ψιλοθεματακι με αυτο, αλλα πιπστευουν σε επομενη αναβαθμιση να λυθει..!!

 

 

@softwareas, απο vickmall το παραγγειλα και ηρθε σχετικα γρηγορα, για Κινα....!!! και τωρα (4/10) παραγγειλα και ενα DOOGEE Χ5, και σημερα μολις..., ελαβα e-mail οτι απεσταλη.....!!!

 

Αυτό το πρόβλημα πρέπει να είναι της Stable. Εγώ με την 5.9.18 δεν το έχω, αλλά επίσης δεν χρησιμοποιώ PIN για την SIM - θα το δοκιμάσω αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το αντιμετωπίζω και εγώ το παραπάνω πρόβλημα συχνα μπορώ να πω με εκδοσή 8/1ram και με την τελευταία V6 stable .

Ας μας πει κάποιος με τις Dev V7 το αντιμετώπισε ξανά κανείς?

Να περάσουμε δηλ στις νεες GTV Dev ?

Xiaomi Mi10/128
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με την 5.9.18 που το δοκίμασα τώρα δεν μου το παρουσίασε. Οπότε δοκιμάστε το όσοι έχετε πρόβλημα βάζοντας την τελευταία Dev rom. Απλά από stable σε dev θέλει wipe και ξανά πέρασμα από την αρχή οπότε κάντε και backup πρώτα.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, διαβασα αρκετες σελιδες απο το θεμα, και επειδη δεν ειδα -απο οσο διαβασα- να αναφερετε πουθενα τπτ για αξεσουαρ, παρα μονο για ROMs, θελω να ρωτησω.... εχετε βρει καμια θηκουλα της προκοπης..?

 

και δεν μιλαω για σιλικονες, αλλα για........ θηκη σαν βιβλιο, ει δυνατον με κουμπι - μαγνητακι, σχετικα καλης ποιοτητας. και αν ξερει κανεις, αν εχει παραθυρο η θηκη, εχει καμια λειτουργικοτητα ή δεν χρειαζεται...?

Mobile: XIAOMI REDMI PRO
Link to comment
Share on other sites

Λογικά 1 χρόνο.

 

Επειδή έχει δημιουργηθεί ένα θέμα με σβήσιμο του IMEI/Baseband μετά από φλασάρισμα (σε τυχαίες στιγμές) και δεν έχει βρεθεί λύση (με αποτέλεσμα το τηλέφωνο να μην αναγνωρίζει την SIM) καλό θα ήταν πριν φλασάρετε να πάρετε ένα EFS backup με αυτήν την εφαρμογή: https://play.google.com/store/apps/details?id=ma.wanam.efs&hl=en και να το σώσετε στην SD και κάπου στο PC σας. Αν γίνει τίποτα το κάνετε restore με την ίδια εφαρμογή. Απ'ότι φαίνεται προσπαθούν να το φτιάξουν το θέμα, αλλά δεν ξέρω αν συμβαίνει μόνο στο Redmi 2. Μπορείτε να διαβάσετε εδώ περισσότερα: http://en.miui.com/thread-105928-1-1.html

Edited by Zenor
Link to comment
Share on other sites

Παιδια χωρίς να θέλω να σας ζαλισω. Θέλω να παραγγείλω το Redmi 2 (2GB RAM). Ερώτηση: Δουλεύει out of the box και αν ναι ποσο καιρό; Παίρνει αναβάθμιση ΟΤΑ ή με άλλον τρόπο;

Δεν γνωρίζω απο root ούτε μπορω να ασχοληθώ με αλλαγές ρομ κτλ. Να προχωρήσω; Ευχαριστω.

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς για πόσο καιρό; Βάλε την ελληνική Dev rom και θα είσαι οκ, είναι και rooted. Τα ΟΤΑ δεν λειτουργούν πλέον, αλλά κατεβάζοντας την νέα rom αφού βγει μπορείς να την περάσεις μέσω της εφαρμογής Updater απλά βάζοντας το zip στο κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς για πόσο καιρό; Βάλε την ελληνική Dev rom και θα είσαι οκ, είναι και rooted. Τα ΟΤΑ δεν λειτουργούν πλέον, αλλά κατεβάζοντας την νέα rom αφού βγει μπορείς να την περάσεις μέσω της εφαρμογής Updater απλά βάζοντας το zip στο κινητό.

 

Εννοώ ποσο καιρο μπορει να σε παει απροβλημάτιστα. Εν πασει περιπτώση. Από την απάντηση σου καταλαβαίνω οτι "ανοίγω συσκευή βάζω κάρτα SIM και δουλεύει" μάλλον δεν ισχύει.

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Θα δουλέψει, αλλά συνήθως έρχονται από το εξωτερικό με αγγλό-κινεζική ρομ. Αν δεν έχεις ασχοληθεί με android ίσως να κοιτούσες σε άλλο λειτουργικό όπως iOS ή Windows Phone που είναι πιο κλειστά.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...