Jump to content

Καταρρέει η αγορά των tablets; Έρευνες οδηγούν σε αυτήν την εκτίμηση


giachtas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

είμαι κάτοχος 2 λαπτοπ (15'αρι, 11.6'') μίας ταμπλέτα 8'' 3G και smartphone.

 

Το laptop ΔΕΝ μπορεί να αντικατασταθεί με τίποτα. Το πληκτρολόγιο με το ποντίκι (δεξί κλικ) σε συνδυασμό με την υπολογιστική ισχύ και την μεγάλη δυνατότητα σε αποθήκευση (φωτογραφίες από την ζωή μας, βιντεο, ταινίες, έγγραφα, δουλειά) το κάνουν εξαιρετικά παραγωγικό σε αντίθεση με την ταμπλέτα που είναι απλά ένα παιχνίδι ή μια λύση ανάγκης. Βασιλιάς για εμένα και τον τρόπο δουλειάς μου είναι το 11.6'' subnotebook μου (στο κρεβάτι και γράφω διαβάζω, μικρό βαρος, κτλ)

 

Η ταμπλέτα κάνει μόνο για ανάγνωση και παρατήρηση (FB, weather, news) και κανα παιχνιδάκι. Είναι σαν περιοδικό. Είναι αδύνατον να γράψεις και άρα για εργασία ή απλά email δεν ενδείκνυται. Θα μου πείτε μπορείς να βάλεις πληκτρολόγιο. Μα τότε έχεις ένα subnotebook (netbook like).. Και με αφορμή αυτό να πω ότι βλέπω με ενδιαφέρον τις λύσεις "αποσπώμενη οθόνη" που μετατρέπει ένα sublaptop σε tamlet και το ανάποδο. Εκεί νομίζω είναι το επόμενο trend που θα αναπτυχθεί (σε βάρος των ταμπλετών και λαπτοπ) αλλα βάζω στοίχημα τις περισσότερες φορές δεν θα αποχωρίζεται το πληκτρολόγιο.

http://asset2.cbsistatic.com/cnwk.1d/i/tim2/2013/12/21/surface-pro-2-keyboard-edit.jpg

 

Υ.Γ. όσοι βρίσκουν τις ταμπλέτες πιο χρήσιμες ή/και βολικές από τα laptop μάλλον δεν είχαν ποτέ subnotebook (και δεν αναφέρομαι στα "ασθενικά" netbook με Atom αν και αυτά άνοιξαν τον δρόμο)

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 120
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν και δεν ξερω τι ειναι αυτη η εταιρια,το ποσο γνωστη ειναι και αν ειναι εγκυρη σε αυτα που λεει αλλα τωρα στην περιοδο των γιορτων ηθελα να κανω δωρο ενα ταμπλετ και αφου ειδα ενα φθηνο και καλο(σε προσφορα το ειχαν ολοι μαζι τα καταστηματα,μαλλον καποιος το ξεκινησε και τους πηρε η μπαλα ολους) το μονο που καταφερα ηταν να διαπιστωσω οτι ο κοσμος αγοραζε σαν τρελος αυτο το ταμπλετ!

Εξαντλημενο απο ολα τα site και οταν πηγα σε καταστημα ηταν αγορασμενο ακομα και το εκθεσιακο!

Πλακα μας κανουν;

ποια πτωση;

οχι τιποτα αλλο,αναρωτιεμαι που ειναι και αυτη η "κριση".

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κάθε προϊόν έχει διακριτές διαφορές από τα υπόλοιπα,

Άλλο phablet, άλλο tablet και άλλο laptop.

 

Ακριβώς αυτό.

 

Είμαι χρήστης laptop, tablet (10" & 7"), smartphone και PC. Το καθένα για τη δουλειά του.

 

Ακόμη και μέσα στο σπίτι, ανάλογα με τι θέλω να κάνω, χρησιμοποιώ και tablet και laptop. Το pc εκτελεί ρόλο media server, file server κλπ.

 

Τις περισσότερες εργασίες στο σπίτι τις κάνω με το tablet (10").

 

Εκτός σπιτιού χρησιμοποιείται το 7" tablet και το smartphone.

 

Για την εργασία το laptop και το smartphone. Μερικές φορές και το 10" tablet (ανάλογα).

 

Τόσο απλά, τόσο καλά.

Edited by Blade68
Link to comment
Share on other sites

Κινητο εως 5 ιντσες για τηλεφωνηματα κ email,

tablet 8-9 ιντσες για surfing κ λαπτοπ για δουλεια κτλ.

Προσωπικα δεν μπορει ενα ταμπλετ να αντικαταστησει το λαπτοπ.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω κι εγώ ότι ένα τάμπλετ δεν μπορεί να αντικαταστήσει ένα λάπτοπ. Αλλά με ένα πληκτρολόγιο γίνεται καλός "σύμμαχος" για αρκετές δουλειές (τουλάχιστον για φοιτητές :p ).
Link to comment
Share on other sites

Έχω ipad 3 με 3G. Δεν βάζω ποτέ το κινητό να λειτουργήσει σαν GPS έχω το ipad. Σταμάτησα να αγοράζω βιβλία, κατεβάζω αμέτρητα αγγλικά, διαβάζω σημειώσεις. Κάνω browsing και χρησιμοποιώ τα social networks. Αν έχω να γράψω κανένα κείμενο συνδέω με bluetooth ένα πληκτρολόγιο που πήρα με 15Ε και γράφω ασταμάτητα. Αν θέλω να κάνω κάτι πιο εξελιγμένο, ανοίγω το 7ετίας desktop pc μου.

 

Ιδού σε μια πρόταση το μέλλον: Ο μόνος λόγος να αλλάξω το ipad μου είναι να εμφανιστεί ένα surface με εγγενή ικανότητα gps-3G συνδεσιμότητας.

 

Ο καινούριος CEO της Microsoft το έχει καταλάβει, για αυτό θα ενοποιήσει τις πλατφόρμες. Εξού και η κυκλοφορία αυτού του απίστευτου surface 3 pro που δεν ήρθε στην Ελλάδα αλλά ήρθε 3ο στις προτιμήσεις των αναγνωστών εδώ στο myphone. Μόλις το κάνει η Microsoft, το ίδιο θα κάνει και η Apple με το iOS και το "business ipad των 12 ιντσών", το ίδιο θα κάνει και η Google με το android και τα Chromebooks.

 

Όλα είναι έτοιμα για τον επόμενο γύρο!

Link to comment
Share on other sites

Αφού ο καθένας γράφει την γνώμη του, ορίστε και η δική μου:

 

Ο φορητός υπολογιστής είναι κάτι το αναντικατάστατο για ανθρώπους που θέλουν να χρησιμοποιούν την συσκευή τους πέρα από το Φέησμπουκ, βιντεάκια, και απλώς διαδίκτυο.

 

Για οτιδήποτε όμως σοβαρό (ακόμα και για κάνα παιχνίδι της προκοπής) ο υπολογιστής (φορητός στην περίστασή μας) είναι απαραίτητος. Δεν μπορώ να διανοηθώ να γράψω κώδικα, είτε ένα απλό κείμενο σε οθόνη αφής.

 

Πολύ απλά, οι περισσότεροι άνθρωποι δεν χρειάζονται υπολογιστή. Χρειάζονται ένα ηλεκτρονικό περιοδικό, είτε είναι απλώς για κουτσομπολιό, είτε για ενημέρωση. Εκεί ακριβώς είναι το πεδίο χρήσης των πινακίδων (τάμπλετς).

Link to comment
Share on other sites

Τα tablets θα μείνουν για αρκετό καιρό. Απευθύνονται κυρίως σε άτομα που δεν έχουν εξοικείωση με την τεχνολογία.

Η κυριότερη χρήση τους είναι το διάβασμα ενως βιβλίου, χρήση youtube,internet,emails...

Για άτομα που θελουν παραπάνω πράγματα μπορούν να τα κάνουν τα tablets άλλα θέλει γνώσεις. Πχ κατέβασμα βίντεο, επεξεργασία εγγράφων.

Τα λαπτοπ εχουν μεγαλύτερη ευελιξία στο τι μπορουν να κανουν άλλα ποιο δύσκολα μεταφέρονται.

Επίσης θέλει και εκπαίδευση για να χρησιμοποιεί ένα λαπτοπ.

Link to comment
Share on other sites

Tα κινητά σταθεροποιούνται πλέον γύρω στις 5'' οπότε τα μικρά tablet έχουν χάσει ενα μέρος απο τη χρησιμότητα τους. Πιστεύω πάντως οτι το μέλλον είναι μια συσκευή όπως το surface που είναι στην ουσία tablet αλλά προσφέρει και physical πληκτρολόγιο όταν το χρειάζεσαι.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να καταργηθούν τα 6άρια,7άρια...

Από 8 έως και 10ίντσες είναι εντάξει.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ipad 3 με 3G. Δεν βάζω ποτέ το κινητό να λειτουργήσει σαν GPS έχω το ipad. Σταμάτησα να αγοράζω βιβλία, κατεβάζω αμέτρητα αγγλικά, διαβάζω σημειώσεις. Κάνω browsing και χρησιμοποιώ τα social networks. Αν έχω να γράψω κανένα κείμενο συνδέω με bluetooth ένα πληκτρολόγιο που πήρα με 15Ε και γράφω ασταμάτητα. Αν θέλω να κάνω κάτι πιο εξελιγμένο, ανοίγω το 7ετίας desktop pc μου.

 

Ιδού σε μια πρόταση το μέλλον: Ο μόνος λόγος να αλλάξω το ipad μου είναι να εμφανιστεί ένα surface με εγγενή ικανότητα gps-3G συνδεσιμότητας.

 

Ο καινούριος CEO της Microsoft το έχει καταλάβει, για αυτό θα ενοποιήσει τις πλατφόρμες. Εξού και η κυκλοφορία αυτού του απίστευτου surface 3 pro που δεν ήρθε στην Ελλάδα αλλά ήρθε 3ο στις προτιμήσεις των αναγνωστών εδώ στο myphone. Μόλις το κάνει η Microsoft, το ίδιο θα κάνει και η Apple με το iOS και το "business ipad των 12 ιντσών", το ίδιο θα κάνει και η Google με το android και τα Chromebooks.

 

Όλα είναι έτοιμα για τον επόμενο γύρο!

Ελλάδα μπορεί να μην ήρθε το Pro 3 αλλά τα ευρωπαϊκά ms store στέλνουν κανονικά εδώ(δωρεάν αποστολή με ups) και έχεις κανονικά 2 έτη εγγύηση από MS Hellas.

Για gps/4G συμφωνώ ότι πρέπει να δώσει επιλογή έστω προαιρετικά για όσους το χρειάζονται.

Αν και γενικότερα οι κατασκευαστες προτιμούν να μην εξοπλίζουν με αυτά τα 2 χαρακτηριστικα σε Windows.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Η χρησιμότητα των ταμπλετ είναι πολύ συγκεκριμένη δηλαδή διαδίκτυο, αναγνωση κτλ

Κάποιοι που χρησιμοποιούσαν Pc γι'αυτες τις λειτουργίες, το tablet μπορεί να θεωρηθεί αντικατάσταση.

Όμως ένα laptop απλά είναι αλλού, στην ουσία είναι ένα φουλ desktop πλην της δυνατότητας επέκτασης hardware. Ειδικά τώρα που κάποια ultrabooks έχουν μικρό βάρος, οθόνες αφής, αλλά και αναδίπλωση σε tablet Mode, μιλάμε για το απόλυτο εργαλείο.

Ένα smartphone /phablet είναι πιο κοντά σε πλήρη συσκευή από ένα tablet.

Πιστεύω ότι τα tablet με την μορφή που ξεκίνησαν (με εξαίρεση τα πολύ φτηνά) θα εκλείψουν σιγά σιγά από την μαζική αγορά. Την θέση τους θα πάρουν τα υβριδικά tablets και τα ολοκληρωμένα laptop.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ανήκω ακόμη στους τελευταίους των Μο'ι'κανών... Εξακολουθώ να βλέπω ανούσια την ύπαρξη των tablets. Την χρηστικότητα ενός laptop δεν μπορεί για εμένα να την αντικαταστήσουν τα tablets. Μόνο το surface της Microsoft...

 

Μπα, ειμαστε πολλοι περισσοτεροι απο οτι νομιζεις. Εγω ακομα δυσκολευομαι να καταλαβω τη χρησιμοτητα ενος tablet, τα βλεπω σαν παιχνιδια.

 

Προτιμω κατι τετοιο για φορητοτητα και πραγματικη εργασια http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/laptop-notebook/laptop/Turbo-X-Steel-Mini-28-250.htm παρα ενα οποιοδηποτε tablet

Link to comment
Share on other sites

Έχω και Tablet και Smartphone είναι αναποφευκτο αλλά το pc το τερατακι που έχω και την Samsung 40 3d δεν τα αλλάζω με τίποτα full games και όχι μόνο αυτό προγραμματισμός desktop δεν θα παιθανει ποτέ καλά το ταμπλετ αλλά.....

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση (που είχα πάντα απορία) , μιας και οι απόψεις για τη χρηστικοτητα με έχουν καλύψει και δεν θα είχε νόημα η δικιά μου. Μπορείτε με ευκολία να διαβάσετε ένα λογοτεχνικό βιβλίο σε tablet? Προσωπικά πέρα από περιοδικά, εφημερίδες δεν μπορώ κάτι άλλο. Αν και δεν είμαι αυτό που λεν βιβλιοφάγος , δεν νομίζω (προσωπικά πάντα) ότι μπορεί να αντικατασταθεί η "μαγεία" ενός βιβλίου από ένα αντίστοιχο ψηφιακό.
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση (που είχα πάντα απορία) , μιας και οι απόψεις για τη χρηστικοτητα με έχουν καλύψει και δεν θα είχε νόημα η δικιά μου. Μπορείτε με ευκολία να διαβάσετε ένα λογοτεχνικό βιβλίο σε tablet? Προσωπικά πέρα από περιοδικά, εφημερίδες δεν μπορώ κάτι άλλο. Αν και δεν είμαι αυτό που λεν βιβλιοφάγος , δεν νομίζω (προσωπικά πάντα) ότι μπορεί να αντικατασταθεί η "μαγεία" ενός βιβλίου από ένα αντίστοιχο ψηφιακό.

 

Μπορείς να διαβάσεις μια χαρά βιβλία αλλά αν είσαι παραδοσιακός θα σου φανεί κάπος στην αρχή

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση (που είχα πάντα απορία) , μιας και οι απόψεις για τη χρηστικοτητα με έχουν καλύψει και δεν θα είχε νόημα η δικιά μου. Μπορείτε με ευκολία να διαβάσετε ένα λογοτεχνικό βιβλίο σε tablet? Προσωπικά πέρα από περιοδικά, εφημερίδες δεν μπορώ κάτι άλλο. Αν και δεν είμαι αυτό που λεν βιβλιοφάγος , δεν νομίζω (προσωπικά πάντα) ότι μπορεί να αντικατασταθεί η "μαγεία" ενός βιβλίου από ένα αντίστοιχο ψηφιακό.

 

Σε καμιά περίπτωση δεν είναι το ίδιο. Για αρχή πήρα e book που είναι ότι πιο κοντά στο βιβλίο μετά λέω να δω και το tablet. Τελικά αποφάσισα ότι αν θέλω να διαβάσω κάτι και να ευχαριστηθώ αυτό θέλω να είναι σε βιβλίο για όλα τα υπόλοιπα ας είναι σε κάποια ηλεκτρονική μορφή να γλυτώσουμε και λίγο βάρος.

Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Απορώ ποιος θεώρησε οτι τα παιχνίδια θα αντικαταστήσουν τα εργαλεία κάποια μέρα...
...everything can happen...
Link to comment
Share on other sites

Κανένας. Το καθένα έχει την δική του χρησιμότητα. Έχω από όλα. Και όλα τα χρησιμοποιώ γιατί με βολεύουν με το δικό τους τρόπο. Δεν χρειάζονται οι αφορισμοι ούτε οι ταμπέλες σε ότι δεν δουλεύει ο καθένας.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Κανένας. Το καθένα έχει την δική του χρησιμότητα. Έχω από όλα. Και όλα τα χρησιμοποιώ γιατί με βολεύουν με το δικό τους τρόπο. Δεν χρειάζονται οι αφορισμοι ούτε οι ταμπέλες σε ότι δεν δουλεύει ο καθένας.

 

Κοίτα, αν θέλεις προσωπική γνώμη, πιστεύω οτι τα netbook (ή τέλος πάντων τα 10άρια με 11άρια λάπτοπ) είναι η καλύτερη επιλογή. Πολλά έχουν αποσπώμενη οθόνη που τη χρησιμοποιείς σαν τάμπλετ, αλλά ταυτόχρονα το κουμπώνεις στο κάτω κομμάτι και αμέσως έχεις ένα υπερπλήρες λάπτοπ με όλες τις δυνατότητές του...

...everything can happen...
Link to comment
Share on other sites

Το εύρος των τιμών τους όμως είναι απαγορευτικό. Σήμερα πλέον με 100 ευρώ παίρνεις αξιοπρεπέστατο 7αρι.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ξέρουμε όλοι σαν τι είναι οι γνώμες.. (Όλοι έχουν από μια :Ρ) Ας πω λοιπόν κι εγώ τη δική μου.

Τα ταμπλετ έχουν λόγω ύπαρξης όχι όμως σαν laptop/desktop replacement, είναι ότι πρέπει για να διαβάζεις τα νέα ή κανένα pdf, να γράφεις mail, να βλέπεις κανένα βιντεακι ή να ελέγχεις την τηλεόραση σου! Αυτά με το ταμπλετ! Ούτε ο γραφιστας θα δουλέψει autocad και corel στο ταμπλετ, ούτε ο φωτογράφος photoshop, ούτε ο gamer θα παίξει call of Duty!!

 

Ωραια τα smartphones αλλά μικρά! Ωραία τα Android tablets αλλά σε περιοριζουν! Ωραία τα surface αλλά υστερούν σε γραφικά! Ωραία τα laptops αλλά δεν αναβαθμιζονται! Ωραία τα desktop αλλά δεν μεταφέρονται!

Όλα λοιπόν έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους και το ιδανικό είναι να τα έχουμε όλα, αλλά κάτι τέτοιο είναι δύσκολο από οικονομικής άποψης.

Για μένα ο καλύτερος συνδυασμός είναι desktop για την βαριά δουλειά και το gaming, ταμπλετ για διασκέδαση, διάβασμα και γενικα χαλαρή χρήση, και phablet για χρήση όλη τη μέρα ως βασική συσκευή τηλεφώνου. Ο καθένας λοιπόν πρέπει να βρει τον συνδυασμό που τον βολεύει περισσότερο και να εξαντλει τις δυνατότητες της συσκευής του! Καλύτερα να παίρνει κάποιος/α ένα ταμπλετ πάρα ένα λαπτοπ και να το χρησιμοποιεί μονο για Facebook, αν μη τι άλλο πετάει λιγότερα λεφτά!

haters still hate...
Link to comment
Share on other sites

Απορώ ποιος θεώρησε οτι τα παιχνίδια θα αντικαταστήσουν τα εργαλεία κάποια μέρα...

Οι ίδιοι που τώρα λένε ότι τα παιχνίδια καταρρέουν...

Και φυσικά, πάλι ψέμματα λένε, για την ακροαματικότητα...

Edited by Stratosnen
Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που κανεις με ενα ταμπλετ τα κανεις και με ενα λαπτοπ. Το αντιθετο οχι ομως. Για αυτο αν καποιος θελει να αγορασει ενα απο τα δυο, λαπτοπ δαγκωτο. Εχω iPad 3, το αγορασα στην μεγαλη τρελα των iPad. Δεν λεω, ειναι μια ωραια συσκευη (βεβαια φορτιζει υπερβολικα αργα), το browsing ειναι ωραιο και τα παιχνιδια του iOS δειχνουν πολυ καλα στη μεγαλη Retina οθονη. Μεχρι εκει ομως. Αν ειχα ξανα τα λεφτα τωρα, θα επαιρνα λαπτοπ παροτι εχω αρκετα καλο desktop. Ενας φορητος γυρω στις 13-14 ιντσες ειναι ο,τι πρεπει. Το ταμπλετ ειναι το περιττο. Αν σου περισσευουν λεφτα ή αν θες να παρεις κανενα Android με 150€ ΟΚ. Δεκτο. Κανεις την πλακα σου. Οχι ομως οτι μπορει να αντικαταστησει τον κανονικο υπολογιστη. Επισης κανει για δωρο σε πιτσιρικια γιατι ειναι πολυ πιο φθηνο απο καποιο λαπτοπ. :lol:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...