Jump to content

Google Nexus 6 (by Motorola)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους... μαλλον την αλλη βδομαδα θα προβω σε αγορα του νεξους...θα ειναι μεταχειρισμενο το κινητο οποτε θελω να μου πειτε να πρεπει να κοιταξω κατι συγκεκριμενο..καποιο προβλημα δηλαδη που μπορει να εμφανιζουν τα νεξους!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπερα σε ολους... μαλλον την αλλη βδομαδα θα προβω σε αγορα του νεξους...θα ειναι μεταχειρισμενο το κινητο οποτε θελω να μου πειτε να πρεπει να κοιταξω κατι συγκεκριμενο..καποιο προβλημα δηλαδη που μπορει να εμφανιζουν τα νεξους!!

 

Να μην είναι φουσκωμένη η πλάτη και κοίτα και λίγο την οθόνη αν φαίνονται όλα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτό το απαράδεκτο πρόβλημα στο κινητό μου που φαίνεται και στο βίντεο ενδέχεται και από την αρχή που το αγόρασα. http://youtu.be/8dD0tTxEB08 Το παρατήρησε ή έχει κανείς άλλος;
Link to comment
Share on other sites

εχει παρατηρησει κανεις σε περιοχες με οχι καλη ληψη σηματος το κινητο να μηδενιζει το σημα και μετα να βρισκει καλύτερο ή τουλαχιστον ετσι να δειχνει το widget?μου το εχει κανει 2 φορες σε κληση

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δυστυχώς συμβαίνει

 

οποτε δεν ειναι ιδεα μου.

ειναι προβλημα συσκευής, bug ή απλα έτσι λειτουργει (feature :p )

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Με ζορικη χρήση και wifi+data ανοιχτά μου βγαζει παντα μια μερα με 4+ ωρες οθονη και 1 ωρα κλήσεις.

Με την 6.0 θα βελτιωθεί η αυτονομία.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο διαρκει η μπαταρία σας??

με wifi-data πιανω μερα.θα ηθελα παραπανω ομως...

 

Η μπαταρία δεν είναι το δυνατό σημείο του nexus.

Aν πιάνεις 3μιση 4 ώρες είσαι οκ.

 

Πάρε ένα powerbank της xiaomi που θα σου λύσει πραγματικά τα χέρια και δεν θα ξανασκεφτείς την μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία δεν είναι το δυνατό σημείο του nexus.

Aν πιάνεις 3μιση 4 ώρες είσαι οκ.

 

Πάρε ένα powerbank της xiaomi που θα σου λύσει πραγματικά τα χέρια και δεν θα ξανασκεφτείς την μπαταρία.

 

εχω παρει το Pwr bank της Xiaomi και η πλακα ειναι οτι δεν το εχω χρησιμοποιησει...

τωρα για την αυτονομια η οθονη ειναι πολυ υποκειμενικο γιαυτο αναφερθηκα σε μια μερα (μεσης χρησης)

αυτο που θα παρω σιγουρα ειναι ενας wireless charger (εχω εναν θα παρω ομως και αυτον του ΙΚΕΑ) γιατί με τον εργοστασιακο φορτιστή και το cpu temp βλεπω 45 C ενω με την ασυρματη οχι πανω απο 37-38 (μεγαλη διαφορα)

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία δεν είναι το δυνατό σημείο του nexus.

Aν πιάνεις 3μιση 4 ώρες είσαι οκ.

 

Πάρε ένα powerbank της xiaomi που θα σου λύσει πραγματικά τα χέρια και δεν θα ξανασκεφτείς την μπαταρία.

 

Δεν ξερω πολλα κινητα με 5.5+ που να εχουν αισθητα ανωτερη αυτονομια απο 4-4,30 ωρες.

Δεν θεωρω οτι η αυτονομια του nexus 6 ειναι προβληματική.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που θα παρω σιγουρα ειναι ενας wireless charger (εχω εναν θα παρω ομως και αυτον του ΙΚΕΑ) γιατί με τον εργοστασιακο φορτιστή και το cpu temp βλεπω 45 C ενω με την ασυρματη οχι πανω απο 37-38 (μεγαλη διαφορα)

 

Για χαμηλότερες θερμοκρασίες (αργή φόρτιση, χωρίς turbo charging), μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιον άλλο φορτιστή από άλλη σου συσκευή.

 

Εγώ όταν το φορτίζω το βράδυ, που θα το βγάλω το άλλο πρωί από την πρίζα, και δεν με νοιάζει να φορτίσει γρήγορα, το φορτίζω με έναν HTC του 1A.

 

Σφάλμα της Google που δεν έχει επιλογή ενεργοποίησης-απενεργοποίησης του turbo charging.

Link to comment
Share on other sites

Για χαμηλότερες θερμοκρασίες (αργή φόρτιση, χωρίς turbo charging), μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιον άλλο φορτιστή από άλλη σου συσκευή.

 

Εγώ όταν το φορτίζω το βράδυ, που θα το βγάλω το άλλο πρωί από την πρίζα, και δεν με νοιάζει να φορτίσει γρήγορα, το φορτίζω με έναν HTC του 1A.

 

Σφάλμα της Google που δεν έχει επιλογή ενεργοποίησης-απενεργοποίησης του turbo charging.

 

με τον ασυρματο εχω 2 σε 1 και χαμηλες θερμοκρασίες και δεν εχω θεματα με την θυρα φορτισης

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά την βοήθεια σας παρακαλώ.

Πρόσφατα άλλαξα συμβολαιο και έχω κάποια MB δωρεάν αλλά προσπαθώ να μπω στο ίντερνετ χωρίς wifi και δεν το καταφερνω.Τα δεδομένα είναι ενεργοποιημένα αλλά μήπως μου διαφεύγει κάποια αλλη ρύθμιση.οποίος γνωρίζει help...

Χαλεπόν Εαυτόν Γνώναι
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά την βοήθεια σας παρακαλώ.

Πρόσφατα άλλαξα συμβολαιο και έχω κάποια MB δωρεάν αλλά προσπαθώ να μπω στο ίντερνετ χωρίς wifi και δεν το καταφερνω.Τα δεδομένα είναι ενεργοποιημένα αλλά μήπως μου διαφεύγει κάποια αλλη ρύθμιση.οποίος γνωρίζει help...

 

Με δεδομενο οτι εχεις ανοικτα τα....δεδομενα [Ρυθμισεις-->Χρηση δεδομενων] και ....εχεις σημα εγω θα ελεγχα:

1.Τον ορισμο οριου δεδομενων και θα το μηδενιζα [Ρυθμισεις-->Χρηση δεδομενων-----με ανοικτα τα δεδομενα 2η επιλογη].

2.Προτιμωμενος τυπος δικτυου 4G [Ρυθμισεις-->περισσοτερα-->Δικτυα κινητης τηλεφ.]

3.Να ειναι επιλεγμενο το σωστο APN [Ρυθμισεις-->περισσοτερα-->Δικτυα κινητης τηλεφ.-->Ονοματα σημειου Προσβασης]

Σε εμενα τα εβγαλε αυτοματα τα APN.

Καλα ξεμπερδεματα :rolleyes:

Truth is in your mind.Find it.Plzzz
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε apopsis το παλευω και ακόμα δεν έβγαλα άκρη....ειμαι συνδρομητής cosmote και παρατήρησα πως όταν απενεργοποίηση το wifi μου βγάζει θαυμαστικό στο gr cosmote του δικτυου κινητής τηλεφωνίας.

Αυτό σημαίνει;μήπως οτι δεν υπάρχει διαιρσο δίκτυο....

Χαλεπόν Εαυτόν Γνώναι
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε apopsis το παλευω και ακόμα δεν έβγαλα άκρη....ειμαι συνδρομητής cosmote και παρατήρησα πως όταν απενεργοποίηση το wifi μου βγάζει θαυμαστικό στο gr cosmote του δικτυου κινητής τηλεφωνίας.

Αυτό σημαίνει;μήπως οτι δεν υπάρχει διαιρσο δίκτυο....

Στο 5αρι μου σημαίνει ότι είναι κλειστά τα data...

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους τους φιλους συμφορουμιτες.

Τελικά βρήκα άκρη.....όλα OK!!

Χαλεπόν Εαυτόν Γνώναι
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους...κάτοχος πλεον και εγώ του νεξους..προερχόμενος απο g2...οτι ποιο γρήγορο έχω πιασει στα χέρια μου..πραγματικα μηδενικό λαγκ το κινητό... Μονο μείον η μπαταρία του σε σχέση με το g2 είναι πίσω κοντά στην ωρα σε sot... Στο θέμα μας όμως...το πείρα με ροοτ και περασμένη την purenexus ROM..τώρα που θα ερθει απο βδομάδα η marshmallow πρέπει να το κάνω unroot kai να του περάσω την μανισια Ρομ για να γίνει η αναβάθμιση; αμα προσπαθήσω έτσι θα έχω πρόβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους...κάτοχος πλεον και εγώ του νεξους..προερχόμενος απο g2...οτι ποιο γρήγορο έχω πιασει στα χέρια μου..πραγματικα μηδενικό λαγκ το κινητό... Μονο μείον η μπαταρία του σε σχέση με το g2 είναι πίσω κοντά στην ωρα σε sot... Στο θέμα μας όμως...το πείρα με ροοτ και περασμένη την purenexus ROM..τώρα που θα ερθει απο βδομάδα η marshmallow πρέπει να το κάνω unroot kai να του περάσω την μανισια Ρομ για να γίνει η αναβάθμιση; αμα προσπαθήσω έτσι θα έχω πρόβλημα?

 

Δεν παίρνει πια τις επίσημες αναβαθμίσεις. Για να περάσεις την επίσημη θα πρέπει να γυρίσεις σε πλήρως στοκ κινητό.

 

Πάντως με το που βγει η επίσημη σε λίγες μέρες θα βγουν και οι custom rom

Link to comment
Share on other sites

Μερικες ερωτησεις βρε παιδια επειδη το σκεπτομαι το εργαλειο...

 

--Συμφωνα με την τακτικη της google θα παρει και το android 7 η το υποστηριζει αυστηρα για 18 μηνες;

 

--Κανοντας root χανεται η εγγυηση οπως στα Samsung;

 

--Με την αγορα του παιρνεις δωρεαν χωρο σε καποιο cloud;

 

--Υπαρχει καποιο σημαντικο αρνητικο ψστε να μην αξιζει η αγορα του;

 

Απο iphone 6 θα ερθω αρχικα πιο πολυ για δοκιμη αλλα ελπιζω να αξιζει τον κοπο.

 

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία. Ενώ είχα το κινητό στη τσέπη όλα τα εικονίδια μέσα στο μενού εμφανίστηκαν σε μια σελίδα και όχι σε 3 ο πως τα είχα.καμία ιδέα πως να το επαναφέρω ?

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Μερικες ερωτησεις βρε παιδια επειδη το σκεπτομαι το εργαλειο...

 

--Συμφωνα με την τακτικη της google θα παρει και το android 7 η το υποστηριζει αυστηρα για 18 μηνες;

 

--Κανοντας root χανεται η εγγυηση οπως στα Samsung;

 

--Με την αγορα του παιρνεις δωρεαν χωρο σε καποιο cloud;

 

--Υπαρχει καποιο σημαντικο αρνητικο ψστε να μην αξιζει η αγορα του;

 

Απο iphone 6 θα ερθω αρχικα πιο πολυ για δοκιμη αλλα ελπιζω να αξιζει τον κοπο.

 

Ευχαριστω...

 

1. Το προηγούμενο μοντέλο (Nexus 5) το υποστηρίζει ακόμα, και έχει περάσει το 18μηνο από την κυκλοφορία του. Ακόμα και να σταματήσει την υποστήριξη, εύκολα μέσω custom rom περνάς τη νέα έκδοση. Το αναφέρω, μιας και σκέφτεσαι το root.

 

2. Όσο είσαι root δεν έχεις και εγγύηση. Αν πάθει κάτι και χρειαστεί service, αλλά εξακολουθεί να είναι λειτουργική η συσκευή, το επαναφέρεις στην αρχική κατάσταση και αμέσως έχεις πάλι εγγύηση. Δεν έχει μετρητή όπως τα Samsung για να φαίνεται αν το είχες πειράξει.

 

3. Όχι. Αλλά, αν πρόκειται για φωτογραφίες/βίντεο, έχεις απεριόριστο χώρο για φωτογραφίες έως 16MP και βίντεο 1080p στο Google photos.

 

4. Δεν έχω βρει κάτι αρνητικό που να με προβληματίσει.

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία. Ενώ είχα το κινητό στη τσέπη όλα τα εικονίδια μέσα στο μενού εμφανίστηκαν σε μια σελίδα και όχι σε 3 ο πως τα είχα.καμία ιδέα πως να το επαναφέρω ?

 

Ειναι ο νεος drawer της επερχομενης νεας εκδοσης

marshmallow app drawer

Link to comment
Share on other sites

1. Το προηγούμενο μοντέλο (Nexus 5) το υποστηρίζει ακόμα, και έχει περάσει το 18μηνο από την κυκλοφορία του.

 

To Nexus 5 εχει 20 μηνες που κυκλοφορησε και θα παρει την 6.0 Το 18μηνο ειναι το υποχρεωτικο και η google συνηθως υποστηριζει για 24μηνο τουλαχιστον

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 6 (by Motorola)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...