Jump to content

Google Nexus 6 (by Motorola)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδω και 2 χρονια που εδωσα το Nexus4 μου, ολο με τρωει να ξαναγυρισω σε nexus. Πηγα σε windows phone και τελευταια σε LG G3....αλλα επειδη δε την παλεψα με το lag ολο και σκεφτομουν nexus. To 6 ειναι πολυ μεγαλο για τα γουστα μου, αλλα αν ηταν να ειναι το "απολυτο" ισως το ξεπερνουσα αυτο. Το 5 δυστυχως λογω καμερας και μπαταριας ειναι λιγο μαζοχισμος να το παρεις με την τιμη που εχει το G2.

 

Οποτε μονο το 6 συζητιεται αν ξεπεραστει το θεμα του μεγεθους και της τιμης του. Επειδη το ειδα στο public προχτες και ρολλαρε πολυ ωραια στα menu, εβγαλα και 2-3 φωτο μεσα στο μαγαζι που μου φανηκαν καλες, και το εχω δει και στις αγγελιες περι τα 400ε, μου μπηκε το μικροβιο μηπως το χτυπησω απο καμια τετοια.

 

Αλλα μπαινω εδω περα και διαβαζω τερατα....δηλαδη τοσα bugs ρε παιδια? Η καμερα που υποτιθεται επιτελους εφερε το nexus στα επιπεδα των αλλων, τοσο χαλια σε low light και με προβληματα στο focus? Η μπαταρια που επιτελους εγινε μεγαλη (βοηθησε και το μεγεθος του κινητου) κραταει χειροτερα και απο το G3 που ολοι το κραζουν?

 

Δηλαδη σε αυτον τον κοσμο, αν θες να εχεις pure android πρεπει σων και καλα να ανεχτεις ολα αυτα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εδω και 2 χρονια που εδωσα το Nexus4 μου, ολο με τρωει να ξαναγυρισω σε nexus. Πηγα σε windows phone και τελευταια σε LG G3....αλλα επειδη δε την παλεψα με το lag ολο και σκεφτομουν nexus. To 6 ειναι πολυ μεγαλο για τα γουστα μου, αλλα αν ηταν να ειναι το "απολυτο" ισως το ξεπερνουσα αυτο. Το 5 δυστυχως λογω καμερας και μπαταριας ειναι λιγο μαζοχισμος να το παρεις με την τιμη που εχει το G2.

 

Οποτε μονο το 6 συζητιεται αν ξεπεραστει το θεμα του μεγεθους και της τιμης του. Επειδη το ειδα στο public προχτες και ρολλαρε πολυ ωραια στα menu, εβγαλα και 2-3 φωτο μεσα στο μαγαζι που μου φανηκαν καλες, και το εχω δει και στις αγγελιες περι τα 400ε, μου μπηκε το μικροβιο μηπως το χτυπησω απο καμια τετοια.

 

Αλλα μπαινω εδω περα και διαβαζω τερατα....δηλαδη τοσα bugs ρε παιδια? Η καμερα που υποτιθεται επιτελους εφερε το nexus στα επιπεδα των αλλων, τοσο χαλια σε low light και με προβληματα στο focus? Η μπαταρια που επιτελους εγινε μεγαλη (βοηθησε και το μεγεθος του κινητου) κραταει χειροτερα και απο το G3 που ολοι το κραζουν?

 

Δηλαδη σε αυτον τον κοσμο, αν θες να εχεις pure android πρεπει σων και καλα να ανεχτεις ολα αυτα?

 

Αφού έχεις το G3 με 5.5" μάλλον δεν χρειάζεσαι μεγαλύτερο.

Το nexus6 δεν έχει περισσότερα bugs από ότι ο μέσος όρος, και με το 5.1 ίσως είναι ακόμα λίγο πιο σβέλτο από αυτό που θα είδες στο public.

Στις 6", το απόλυτο hardware που αναζητάς το έχει το note4 το οποίο υπερέχει ελαφρώς σε όλες τις παραμέτρους (οθόνη, μπαταρία, κάμερα) αλλά υστερεί πάρα πολύ σε λογισμικό (touchwhiz UI και ένα σωρό bloatware/crapware). Λόγω του ότι το nexus φορτίζει πλήρως σε 20', το θέμα μπαταρίας δεν είναι τόσο ουσιαστικό. Στα συν του hardware του nexus η ασύρματη φόρτιση και τα μπροστινά ηχεία.

Link to comment
Share on other sites

@nikos2k5 τι εννοείς όταν λες ότι το Nexus φορτίζει πλήρως σε 20'??απίθανο μου φαίνεται

 

Κοντά στο 40% φτάνει σε 20 λεπτά ενώ σε μισή ώρα αγγίζει το 70+

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Κοντά στο 40% φτάνει σε 20 λεπτά ενώ σε μισή ώρα αγγίζει το 70+

 

@nikos2k5 τι εννοείς όταν λες ότι το Nexus φορτίζει πλήρως σε 20'??απίθανο μου φαίνεται

 

Όπως το λέει ο saintpetrouil

 

Μετά το 70%-75% σταματάει το Turbo Charging και συνεχίζει με κανονικό ρυθμό.

Έτσι κι αλλιώς πάντως, εφόσον το φορτίζει κανείς κάθε μέρα, δεν έχει τόσο σημασία αν στο τέλος της μέρας σου έχει μείνει 15% ή 25% ή 35%.

Η μπαταρία είναι ο αδύναμος κρίκος στην τεχνολογία των smartphones και δεν φαίνεται να αλλάζει σύντομα. Αν πρόκειται να χρησιμοποιήσεις τη συσκευή πάρα πολύ χωρίς φόρτιση σε πρίζα ή αυτοκίνητο, καλό είναι να πάρεις ένα power bank σαν αυτό: http://www.amazon.co.uk/EasyAcc%C2%AE-Brilliant-Portable-External-Smartphone/dp/B00H99DBFQ/

Link to comment
Share on other sites

Εαν βγαζει μια μερα (16-18 ωρες δηλαδη αν αφαιρεσουμε τον υπνο) με βαρια χρηση, τοτε αρκει.

Στη λογικη οτι το βραδυ που κοιμασαι ειναι νεκρος χρονος και θα εισαι σε πριζα, οποτε θα το φορτισεις οπως και ναχει. Δηλαδη και στο 60% να ειναι το βραδυ, δε βλεπω το λογο να ξεκινησεις την επομενη μερα χωρις να εισαι στο 100% αφου δε σου κοστιζει τιποτα...

 

ΟΚ κανεις δε λεει οχι στο να αντεχει παραπανω γιατι 2-3 φορες το χρονο μπορει να σου τυχει κατι και να μη μπορεσεις να το φορτισεις το βραδυ...

Απλα για αυτες τις σπανιες περιπτωσεις δε βλεπω το λογο να θαβουμε συσκευες που αντικειμενικα τη βγαζουν τη μερα ευκολα.

Ας πουμε και το G3 που ειχα που το κραζανε ολοι, τη μερα την εβγαζε... οθονη 5-5.5 ωρες, οποτε δε με ενοχλουσε.

 

Τωρα το moto X 2nd gen πχ, εκει περναμε σε επιπεδα που καταλαβαινω οτι ισως δε βγαλεις και τη μερα με αρκετη χρηση...εκει υπαρχει ενα θεμα.

 

Θα ηθελα να με κατατοπισετε ομως λιγο στο θεμα της καμερας. Εν τελει ποσο καλη ειναι? Σε σχεση με το G3 θα ξενερωσω? Σε σχεση με περσινες ναυαρχιδες (g2, s5, xperia Z2, OpO) πως τα παει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πιο μόντεμ θεωρείται ότι έχει καλύτερη λήψη για cosmote;

 

Δύσκολο να πεις

Στην LMY47I πάντως επανέφεραν το radio της LMY47D (d4.0-9625-02.95), οπότε καλύτερα μείνε με αυτό

 

Ρε παιδιά βγήκε και άλλο ,update για το νεξους η θα βγει άμεσα;;;

 

Εδώ είναι όσα έχουν βγει

https://developers.google.com/android/nexus/images#shamu

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , να ρωτήσω εάν ξέρει κανείς ποιό είναι το φυσιολογικό μέγεθος του λειτουργικού συστήματος Android και συγκεκριμένα για το Nexus 6 ? .

Στην δικιά μου συσκευή (των 64GB) λέι ότι έχει συνολικός χώρος 54,64GB δηλαδή η διαφορά των 9,36GB που πήγε ? .

Το εχει κανείς αυτό το πρόβλημα , ή πρέπει να μιλήσω με την εταιρεία ?

Ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , να ρωτήσω εάν ξέρει κανείς ποιό είναι το φυσιολογικό μέγεθος του λειτουργικού συστήματος Android και συγκεκριμένα για το Nexus 6 ? .

Στην δικιά μου συσκευή (των 64GB) λέι ότι έχει συνολικός χώρος 54,64GB δηλαδή η διαφορά των 9,36GB που πήγε ? .

Το εχει κανείς αυτό το πρόβλημα , ή πρέπει να μιλήσω με την εταιρεία ?

Ευχαριστώ .

Σε όλα τα κινητά το λογισμικό δεσμεύει κάποιο χώρο από την εσωτερική του μνήμη.. Για αυτό λείπουν τα 9 gb

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα κινητά το λογισμικό δεσμεύει κάποιο χώρο από την εσωτερική του μνήμη.. Για αυτό λείπουν τα 9 gb

 

Δεν νομίζεις όμως πως είναι λίγο υπερβολικό το νούμερο των 9,6GB να είναι δεσμευμένο για το OS , εδώ τα Windows 8.1 όταν τα στήνεις απο την αρχή χωρίς τίποτε άλλο δεσμεύουν περίπου στα 12GB , και το καθαρό nexus χωρίς προσμίξεις τρίτων δεσμεύει γύρω στα 10 GB ?

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιο μέλος , εάν έχει κάποιος το 64GB κινητό τί συνολικό χώρο του λέει ότι έχει ? .

Εμένα μου λέει ότι έχω 54,64 GB , και δεν γράφει 64GB , και μετά να λέει διαθέσιμος χώρος πχ 51GB .

 

[ATTACH]59601[/ATTACH]

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιο μέλος , εάν έχει κάποιος το 64GB κινητό τί συνολικό χώρο του λέει ότι έχει ? .

Εμένα μου λέει ότι έχω 54,64 GB , και δεν γράφει 64GB , και μετά να λέει διαθέσιμος χώρος πχ 51GB .

 

[ATTACH]59601[/ATTACH]

 

κι εμένα γράφει Total Space 54.64GB

Link to comment
Share on other sites

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-2102633/usb-64gb-storage-total-size.html

 

δεν ήταν ποτέ 64 ή 32. Ανέκαθεν :)

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Αφενος τα 64 εδω και δεκαδες χρονια στους υπολογιστες δεν ειναι ποτε.......64 (ειναι γυρω στα 59 οταν κανεις κανεις την αναλογια αντι για 1kb=1000 bytes στο 1kb=1024 bytes και ομοιως για τα Mb και Gb.

Δηλαδη στα 64gb το 1Gb εχει υπολογιστει σαν 1000mb=1.000.000 kb= 1.000.000.000 bytes

Αλλα μολις φορμαριστει υπολογιζεται σαν 1gb=1024mb=1024 x 1024 kb = 1024 x 1024 x 1024 bytes = 1.073.741.824 bytes

Αρα 64.000.000.000 / 1.073.741.824 = 59.6 gb

 

Αφετερου και καποιος χωρος ειναι δεσμευμενος και για recovery + λειτουργικο...αρα δεν ειναι καθολου περιεργο το 54.64 που εχεις διαθεσιμο...ουτε 5gb δεν εχει φαει το λειτουργικο μαζι με το recovery!

Edited by OSFP7
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη όταν πάς να αγοράσεις μια μνήμη για τον υπολογιστή σου πχ 4GB , όταν την τοποθετήσης στον υπολογιστή σου θα πρέπει να σου δείχνει 4GB , και όχι συμφωνα με τους υπολογισμούς σου 3,72GB ? , γιατί αν σου δείχει λιγότερα απλά δεν είναι πραγματικά 4GB , δηλαδή σε ρίχνει ο κατασκευαστής . Αλλά οι κύροι αυτοί των smartphones που τα κατασκευάζουν κοιτάζουν να συμπιέσουν τα chip της μνήμης στο κινητό σου για πολλούς και διάφορους λόγους . Παρεπιπτόντως σε άλλους κατασκευαστές όπως η LG δείχνει πραγματικά την συνολική μνήμη πχ 32GB και μετά σου δείχνει τις επιμέρους δεσμεύσεις απο το λειτουργικό και απο τα άλλα , και αυτό είναι και το ποιό σωστό κατ εμέ .

 

Επίσης αντιμετοπίζω το εξής πρόβλημα , δεν μπορώ να διαγράψω απο το κινητό μου μέσα απο τηυν επιλογή 'Γλώσσα και Εισαγωγή , Προσωπικό Λεξικό μια κατηγορια λεξικού που δεν θυμάμε πως κια πότε την είχα φτιάξει , και συγκεκριμένα την ΖΖ κατηγορία .

Έχει κανένας καμία ιδέα για το πως μπορώ να την διαγράψω , αφου δεν μου δίνει καμία επιλογή για διαγραφή .

Σας παραθέτω κα φώτο για να δειτε το πρόβλημα

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη όταν πάς να αγοράσεις μια μνήμη για τον υπολογιστή σου πχ 4GB , όταν την τοποθετήσης στον υπολογιστή σου θα πρέπει να σου δείχνει 4GB , και όχι συμφωνα με τους υπολογισμούς σου 3,72GB ? , γιατί αν σου δείχει λιγότερα απλά δεν είναι πραγματικά 4GB , δηλαδή σε ρίχνει ο κατασκευαστής . Αλλά οι κύροι αυτοί των smartphones που τα κατασκευάζουν κοιτάζουν να συμπιέσουν τα chip της μνήμης στο κινητό σου για πολλούς και διάφορους λόγους . Παρεπιπτόντως σε άλλους κατασκευαστές όπως η LG δείχνει πραγματικά την συνολική μνήμη πχ 32GB και μετά σου δείχνει τις επιμέρους δεσμεύσεις απο το λειτουργικό και απο τα άλλα , και αυτό είναι και το ποιό σωστό κατ εμέ .

 

σε κανένα είδος μνήμης από το κινητό μέχρι τον υπολογιστή δεν θα είναι ακριβές τα GB κάποιες διαφορες θα υπάρχουν και είναι θέμα λογικής ο άλλος δεν θα σου πει 3,85364626234 θα σου πει 4GB

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη όταν πάς να αγοράσεις μια μνήμη για τον υπολογιστή σου πχ 4GB , όταν την τοποθετήσης στον υπολογιστή σου θα πρέπει να σου δείχνει 4GB , και όχι συμφωνα με τους υπολογισμούς σου 3,72GB ? , γιατί αν σου δείχει λιγότερα απλά δεν είναι πραγματικά 4GB , δηλαδή σε ρίχνει ο κατασκευαστής . Αλλά οι κύροι αυτοί των smartphones που τα κατασκευάζουν κοιτάζουν να συμπιέσουν τα chip της μνήμης στο κινητό σου για πολλούς και διάφορους λόγους . Παρεπιπτόντως σε άλλους κατασκευαστές όπως η LG δείχνει πραγματικά την συνολική μνήμη πχ 32GB και μετά σου δείχνει τις επιμέρους δεσμεύσεις απο το λειτουργικό και απο τα άλλα , και αυτό είναι και το ποιό σωστό κατ εμέ .

 

Όταν αγοραζεις σκληρό δισκο οποιουδήποτε τύπου σου δείχνει όσα σου είπαμε, λιγότερα. Μνήμη Ραμ είναι άλλο πράγμα

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε η 5.1.1 για το nexus player...

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι η 5.1.1 δεν είναι για εμάς αλλά για το player και το 7.

 

Nope, και για εμάς. Για όλα τα νεξους.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

ηδη η chroma αναβαθμίστηκε και ενα changelog:Android-5.1.1_r1 changelog

Fix for a camera timeout on the Nexus 5 (5e1dad8) and Nexus 6 (2512496, 8766777)

Fix/improvement for a recent remote passthrough feature on Chromecast (32dcf56)

Several fixes for security issues (7be36a0, 36c9013, ac9da77)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

προσπαθω να περασω την τελευταια 5.1 χειροκινητα μιας και ota δε βλεπω να ερχεται ποτε, (απο LMY47D σε LMY47I) αλλα τιποτα.

ουτε με τοολκιτ ουτε με εντολες (flash-all.bat)

μου λεει οτι missing system.img

αλλα ειναι μεσα στο image-shamu-lmy47i.zip κανονικα.

 

πρεπει να το αποσυμπιέσω και αυτο?

 

edit: Τα φλασαρα ενα ενα και περάστηκαν και ειμαι οκ..

Edited by djivo
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 6 (by Motorola)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...