Jump to content

Google Nexus 6 (by Motorola)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά οποίος πάρει ota update ας το αναφέρει.... Ευχαριστώ.....

 

χθες εφαγα 8 ωρες με το >adb και δεν μπορεσα να περασω το image.ουτε το ota με sideload, οποτε θα περιμενω αναγκαστικα..:X:mad:

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

χθες εφαγα 8 ωρες με το >adb και δεν μπορεσα να περασω το image.ουτε το ota με sideload, οποτε θα περιμενω αναγκαστικα..:X:mad:

Γιατί τι πρόβλημα είχες;Το δύσκολο της υπόθεσης είναι οτι αν έχεις πειράξει κάποιο αρχείο συστηματος δεν προχωράει το update.Ο γρήγορος τροπος είναι να αποφασισεις ενα clean install και να φλασαρεις τα images που έχει πια η google στο site με τα factory images

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τι πρόβλημα είχες;Το δύσκολο της υπόθεσης είναι οτι αν έχεις πειράξει κάποιο αρχείο συστηματος δεν προχωράει το update.Ο γρήγορος τροπος είναι να αποφασισεις ενα clean install και να φλασαρεις τα images που έχει πια η google στο site με τα factory images

 

φιλε εκανα ακριβος οτι λεει εδω https://developers.google.com/android/nexus/images αλλα τιποτα. adb reboot bootloader

μετα fastboot oem unlock ,μετα flash-all, και εκει μου λεει οτι λειπουν αρχεια. και με πεταει .. το εκανα 1000 φορες αλλλα τιποτα, και μετα fastboot oem unlock. λες να εκανα καμια πατατα και να εχει προβλημα το κιν με το οτα τωρα;;

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

με εντολές adb και fastboot , το έχεις καθόλου ή μπα?

και τον bootloader ξεκλείδωσε τον αν είναι να ανοίξει και μετά τον κλείνεις πάλι..

σε μένα πήγαινε αυτή η ερώτηση Νίκο?

 

φιλε εκανα ακριβος οτι λεει εδω https://developers.google.com/android/nexus/images αλλα τιποτα. adb reboot bootloader

μετα fastboot oem unlock ,μετα flash-all, και εκει μου λεει οτι λειπουν αρχεια. και με πεταει .. το εκανα 1000 φορες αλλλα τιποτα, και μετα fastboot oem unlock. λες να εκανα καμια πατατα και να εχει προβλημα το κιν με το οτα τωρα;;

 

το image το ξεζιπαρες ή το πεταξες όπως ήταν μέσα στο φακελο platform-tools? δες λίγο και τον οδηγό της υπογραφής μου. είναι κάπως παλιός και θέλει διορθώσεις αλλα στα βασικά κραταει ακόμα

Link to comment
Share on other sites

σε μένα πήγαινε αυτή η ερώτηση Νίκο?

 

 

 

το image το ξεζιπαρες ή το πεταξες όπως ήταν μέσα στο φακελο platform-tools? δες λίγο και τον οδηγό της υπογραφής μου. είναι κάπως παλιός και θέλει διορθώσεις αλλα στα βασικά κραταει ακόμα[/quote

Αν εχεις χρονο και δεν βαριέσαι στείλε μου εναν οδηγό να το κάνω σωστά. Σε ευχαριστώ προκαταβολικά. Η οποίος μπορεί. Εναν οδηγό αναλυτικά να το περασω γιατί θα σκασω..

Edited by nikosz75013
«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

σε μένα πήγαινε αυτή η ερώτηση Νίκο?

 

 

 

το image το ξεζιπαρες ή το πεταξες όπως ήταν μέσα στο φακελο platform-tools? δες λίγο και τον οδηγό της υπογραφής μου. είναι κάπως παλιός και θέλει διορθώσεις αλλα στα βασικά κραταει ακόμα[/quote

Αν εχεις χρονο και δεν βαριέσαι στείλε μου εναν οδηγό να το κάνω σωστά. Σε ευχαριστώ προκαταβολικά. Η οποίος μπορεί. Εναν οδηγό αναλυτικά να το περασω γιατί θα σκασω..

πιο αναλυτικά δεν γίνεται να τα γράψω απ ότι είναι στον οδηγο

http://psybill.blogspot.gr/

τελικά τι θέλεις να κάνεις να περάσεις την αναβάθμιση με sideload ή να περάσεις ολόκληρο το factory image?

Και τα δυο θέματα καλύπτονται από τον οδηγό. απλά με το lollipop για να ξεκλειδώσεις τον bootloader χρειάζεται πρώτα να ενεργοποιήσεις την επιλογή για ξεκλείδωμα μέσα στις επιλογές για προγραμματιστές (developers options) στις ρυθμίσεις του κινητού

Link to comment
Share on other sites

πιο αναλυτικά δεν γίνεται να τα γράψω απ ότι είναι στον οδηγο

http://psybill.blogspot.gr/

τελικά τι θέλεις να κάνεις να περάσεις την αναβάθμιση με sideload ή να περάσεις ολόκληρο το factory image?

Και τα δυο θέματα καλύπτονται από τον οδηγό. απλά με το lollipop για να ξεκλειδώσεις τον bootloader χρειάζεται πρώτα να ενεργοποιήσεις την επιλογή για ξεκλείδωμα μέσα στις επιλογές για προγραμματιστές (developers options) στις ρυθμίσεις του κινητού

το εκανα και αυτό απο της επιλογές μέσα στο ντεβελοπερ.αλλά τιποτα.δεν έχω θεμα.η sideload.η όλο το image.θα δω τον οδηγό σου.μακάρι να το καταφέρω..ευχαριστώ.....
«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

Αύριο το πρωί θα ποστάρω screenshot της μπαταρίας, να δω τι θα καταναλώσει και το βράδυ.

 

Το πρόβλημα είναι πως το κινητό το δούλεψα όλη μέρα. Σε άπειρες συνθήκες. Το βράδυ όμως το είχα στο γραφείο μου και μπήκα 3-4 φορές viber. Τώρα που θα κοιμηθώ η μπαταρία είναι στο 14%, όμως η ram είναι στα 2GB κατειλλημένα! δεν τρέχει ούτε μια εφαρμογή εκ μερους μου, όμως το viber, google apps, google keyboard τρώνε έκαστα 200mb ram σε real time. Δίχως να τα εχω ανοιχτά. Πραγματοποίησα reboot και όλα οκ, έχω και πάλι 2GB ram free.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

πιο αναλυτικά δεν γίνεται να τα γράψω απ ότι είναι στον οδηγο

http://psybill.blogspot.gr/

τελικά τι θέλεις να κάνεις να περάσεις την αναβάθμιση με sideload ή να περάσεις ολόκληρο το factory image?

Και τα δυο θέματα καλύπτονται από τον οδηγό. απλά με το lollipop για να ξεκλειδώσεις τον bootloader χρειάζεται πρώτα να ενεργοποιήσεις την επιλογή για ξεκλείδωμα μέσα στις επιλογές για προγραμματιστές (developers options) στις ρυθμίσεις του κινητού

Σε ευχαριστώ θα προσπαθήσω

Να το περασω το απόγευμα .αν βρω τα δύσκολα σου Στέλνω.. Με sideload πρεπει να κανείς anlock ton bootload?

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ θα προσπαθήσω

Να το περασω το απόγευμα .αν βρω τα δύσκολα σου Στέλνω.. Με sideload πρεπει να κανείς anlock ton bootload?

Τον bootloader τον κανεις unlock μέσω cmd .Power off το κινητό, volume down παρατεταμένα+power button θα μπει στον boot loader.Το συνδέεις με το PC και στη cmd γραφεις

fastboot oem unlock

 

Για να τα κανεις όλα αυτά θα πρεπει να εχεις τους σωστούς drivers για το Pc.Όταν συνδέσεις το κινητό στο PC θα πρεπει να στο δείχνει στον device manager του υπολογιστή σαν adb bootloader interface

 

 

Εδώ το adb minimal με την εκδοση adb 1.0.32

 

https://drive.google.com/file/d/0B1S0LCuXCnnmOWhnUk1ZWVdQakE/view

 

 

Σημ. Ο οδηγός του psybill είναι αναλυτικοτατος

Edited by afilopou

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Τον bootloader τον κανεις unlock μέσω cmd .Power off το κινητό, volume down παρατεταμένα+power button θα μπει στον boot loader.Το συνδέεις με το PC και στη cmd γραφεις

fastboot oem unlock

 

Για να τα κανεις όλα αυτά θα πρεπει να εχεις τους σωστούς drivers για το Pc.Όταν συνδέσεις το κινητό στο PC θα πρεπει να στο δείχνει στον device manager του υπολογιστή σαν adb bootloader interface

 

και καλύτερά θα είναι να γράψει και adb devices μόλις ανοίξει το cmd για να δεί αν το βλέπει κανονικά

Link to comment
Share on other sites

σε μένα πήγαινε αυτή η ερώτηση Νίκο?

 

:Oναι...αλλά μάλλον ξέρεις, σύμφωνα με τον οδηγό σου..:p

Link to comment
Share on other sites

:Oναι...αλλά μάλλον ξέρεις, σύμφωνα με τον οδηγό σου..:p

 

δε το είπα ειρωνικά, καταλαβαίνεις. γι αυτό και έκανα το αστείο όταν μου είπες για το toolkit γιατί δεν τα συμπαθώ ιδιαίτερα.

το θέμα είναι ότι πλέον την έχω πατήσει και γω, γιατί το fastboot oem unlock δεν λειτουργεί αν δεν έχεις κάνει την επιλογή από μέσα, και απ ότι βλέπω στο xda παμε για επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

δε το είπα ειρωνικά, καταλαβαίνεις. γι αυτό και έκανα το αστείο όταν μου είπες για το toolkit γιατί δεν τα συμπαθώ ιδιαίτερα.

το θέμα είναι ότι πλέον την έχω πατήσει και γω, γιατί το fastboot oem unlock δεν λειτουργεί αν δεν έχεις κάνει την επιλογή από μέσα, και απ ότι βλέπω στο xda παμε για επιστροφή

 

σιγά βρε , δεν παρεξηγούμαι :p το κατάλαβα..

διαβάζω στο xda για το θέμα και μου φαίνεται αδιανόητο να μην ανοίγει νέξους συσκευή...:worry:

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικά με το προηγούμενο ποστ και την εμπειρία του memory leak με 5.1, σας παραθέτω την απόδοση της μπαταρίας. Δεδομένου πως όλη μέρα το δούλευα, είτε ακούγοντας μουσική με tune in radio για καμιά ώρα, είτε που δεν το έβαζα σε flight mode στο tube και με διάφορες συνθήκες λήψης σήματος, δείχνει να έχει νορμαλ απόδοση.

 

Θα κάνω ίδια δοκιμή αφού το ρουτάρω ;)

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την ραμ, βγάζει στις ρυθμίσεις τις εφαρμογές που τρέχουν και τις cached. Ποιο από τα δύο κοιτάμε? Στην cached άμα έχω ανοιχτείς 4-5 εφαρμογές από πίσω, έχω λίγη ελεύθερη ραμ.
Link to comment
Share on other sites

παιδια sossssssss εβαλα τα παντα. fastboot oem unlock , βλεπω τουσ driver ειναι ολα καλα.εβαλα τα αρχεια στο platform-tools. kai οταν παταω flash-all.μου βγαζει αυτο στην φωτο. Edited by nikosz75013
«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την ραμ, βγάζει στις ρυθμίσεις τις εφαρμογές που τρέχουν και τις cached. Ποιο από τα δύο κοιτάμε? Στην cached άμα έχω ανοιχτείς 4-5 εφαρμογές από πίσω, έχω λίγη ελεύθερη ραμ.

 

Και τα 2 κοιτάζεις. Και τα 2 καταναλώνουν ταυτόχρονα ram

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

παιδια sossssssss εβαλα τα παντα. fastboot oem unlock , βλεπω τουσ driver ειναι ολα καλα.εβαλα τα αρχεια στο platform-tools. kai οταν παταω flash-all.μου βγαζει αυτο στην φωτο.

Θα πρέπει να τα φλασαρεις όλα manually. Δεν είναι τόσο τρομερό. Ψάξε στο YouTube να βρεις video που σου εξηγεί τι ακριβώς πρέπει να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 2 μερες. τελικα το εβαλα με αυτο το toolkit, σε 5 λεπτα. http://www.wugfresh.com/nrt/ πατησα with "force flash" , και σε 2 λεπτα ετοιμο..ουφ..
«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

παιδια sossssssss εβαλα τα παντα. fastboot oem unlock , βλεπω τουσ driver ειναι ολα καλα.εβαλα τα αρχεια στο platform-tools. kai οταν παταω flash-all.μου βγαζει αυτο στην φωτο.

 

Θα πρέπει να τα φλασαρεις όλα manually. Δεν είναι τόσο τρομερό. Ψάξε στο YouTube να βρεις video που σου εξηγεί τι ακριβώς πρέπει να κάνεις.

 

geovass μη λες ότι θες στο παιδί!!!:p

@nikosz75013: άνοιξε τον φάκελο image-shamu-lmy47d και φέρε μπροστά τα αρχεία που έχει μέσα...πρέπει όλα να είναι εκεί που είναι το adb και το fastboot...μετά δώσε το flash-all.bat και θα είσαι κομπλέ..

Link to comment
Share on other sites

Καλά καλά... μετά πες και στο παιδί να κάνει και κολοτούμπες...:lol::lol:

 

@nikosz75013 δες

και άσε τους φαντασμένους!!!:p:D
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 6 (by Motorola)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...