Jump to content

[Windows Tablets] Γενικές Απορίες και Προβλήματα


Panagiotisg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Τελικά έφτιαξε μετά το φορματ και το έβαλα στην SD card πλέον.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 130
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλησπέρα.

 

Μου έκαναν δώρο ένα τάμπλετ με windows, πρέπει να έχει τα 8.1 μέσα, μου προτείνει να κάνω την αναβάθμιση του στα 10, αλλά δεν ειναι εκει το πρόβλημά μου...

 

Ειμαι κάτοχος windows κινητου, κι ενώ η γραφή-πληκτρολόγηση με το κινητό ειναι απλά επική και πανεύκολη και εξυπηρετικότατη, με το τάμπλετ, ειναι επιεικώς απαράδεκτη!! Ουτε πρόβλεψη λέξεων, ούτε αυτόματη διόρθωση, ουτε τιποτα... Ξενέρα επικών διαστάσεων!... Στα Android, αν θες, κατεβάζεις ένα ωραιότατο πληκτρολογιάκι και παιζεις μπάλα όπως γουστάρεις.. ΓΝωρίζει κανεις αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο κι εδώ;;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

 

Μου έκαναν δώρο ένα τάμπλετ με windows, πρέπει να έχει τα 8.1 μέσα, μου προτείνει να κάνω την αναβάθμιση του στα 10, αλλά δεν ειναι εκει το πρόβλημά μου...

 

Ειμαι κάτοχος windows κινητου, κι ενώ η γραφή-πληκτρολόγηση με το κινητό ειναι απλά επική και πανεύκολη και εξυπηρετικότατη, με το τάμπλετ, ειναι επιεικώς απαράδεκτη!! Ουτε πρόβλεψη λέξεων, ούτε αυτόματη διόρθωση, ουτε τιποτα... Ξενέρα επικών διαστάσεων!... Στα Android, αν θες, κατεβάζεις ένα ωραιότατο πληκτρολογιάκι και παιζεις μπάλα όπως γουστάρεις.. ΓΝωρίζει κανεις αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο κι εδώ;;;

 

Μπα όχι.. Το πληκτρολόγιο έχει θεματακια. Δεν μπορείς να γράψεις γρήγορα (μόνο αν το ακουμπήσεις σε τραπέζι ή φαντάζομαι αν έχει κάποιο kick stand) και με αποτρέπει από το να το χρησιμοποιήσω για άλλες δουλειες. Για αυτό χρησιμοποιώ αρκετά το εξτρα που είχε δώρο.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

 

Μου έκαναν δώρο ένα τάμπλετ με windows, πρέπει να έχει τα 8.1 μέσα, μου προτείνει να κάνω την αναβάθμιση του στα 10, αλλά δεν ειναι εκει το πρόβλημά μου...

 

Ειμαι κάτοχος windows κινητου, κι ενώ η γραφή-πληκτρολόγηση με το κινητό ειναι απλά επική και πανεύκολη και εξυπηρετικότατη, με το τάμπλετ, ειναι επιεικώς απαράδεκτη!! Ουτε πρόβλεψη λέξεων, ούτε αυτόματη διόρθωση, ουτε τιποτα... Ξενέρα επικών διαστάσεων!... Στα Android, αν θες, κατεβάζεις ένα ωραιότατο πληκτρολογιάκι και παιζεις μπάλα όπως γουστάρεις.. ΓΝωρίζει κανεις αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο κι εδώ;;;

 

 

Μπορείς να ελέγξεις αν το χρησιμοποείς σε tablet mode (και όχι σε desktop mode) και αν έχεις κατεβάσει τα λεξικά που χρειάζονται για κάθε γλώσσα που χρησιμοποιείς? Από εμπειρία ξέρω ότι το πληκτρολόγιο σε desktop mode δεν υποστηρίζει αυτόματη διόρθωση ούτε πρόβλεψη λέξεων (εκτός αν θυμάμαι λάθος).

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

 

Μου έκαναν δώρο ένα τάμπλετ με windows, πρέπει να έχει τα 8.1 μέσα, μου προτείνει να κάνω την αναβάθμιση του στα 10, αλλά δεν ειναι εκει το πρόβλημά μου...

 

Ειμαι κάτοχος windows κινητου, κι ενώ η γραφή-πληκτρολόγηση με το κινητό ειναι απλά επική και πανεύκολη και εξυπηρετικότατη, με το τάμπλετ, ειναι επιεικώς απαράδεκτη!! Ουτε πρόβλεψη λέξεων, ούτε αυτόματη διόρθωση, ουτε τιποτα... Ξενέρα επικών διαστάσεων!

Δυστυχως ετσι εχουν τα πραγματα στα windows tablet.

NO αυτοματη διορθωση.

NO προβλεψη.

ΝΟ 3rd party keyboard.

Μακαρι να βαζαν windows phone στα tablets τους,αλλα προτιμουν να ταλαιπωρούνται και αυτοι και εμεις οι χρηστες με την αθλια υλοποιηση των windows για tablets.

 

Τελος παντον,αν δεν εχει προβλημα αυτος που σ'το χαρισε, ξεφορτώσου το και παρε ενα android tablet,τωρα που ειναι νωρις!

Edited by ector7
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

 

Μου έκαναν δώρο ένα τάμπλετ με windows, πρέπει να έχει τα 8.1 μέσα, μου προτείνει να κάνω την αναβάθμιση του στα 10, αλλά δεν ειναι εκει το πρόβλημά μου...

 

Ειμαι κάτοχος windows κινητου, κι ενώ η γραφή-πληκτρολόγηση με το κινητό ειναι απλά επική και πανεύκολη και εξυπηρετικότατη, με το τάμπλετ, ειναι επιεικώς απαράδεκτη!! Ουτε πρόβλεψη λέξεων, ούτε αυτόματη διόρθωση, ουτε τιποτα... Ξενέρα επικών διαστάσεων!... Στα Android, αν θες, κατεβάζεις ένα ωραιότατο πληκτρολογιάκι και παιζεις μπάλα όπως γουστάρεις.. ΓΝωρίζει κανεις αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο κι εδώ;;;

Ο Edge και ο explorer και desktop και modern προσφέρουν αυτά που θες.;)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ο Edge και ο explorer και desktop και modern προσφέρουν αυτά που θες.;)

 

Τι ειναι αυτά αδερφέ ακριβώς;;; Το Edge για την ακρίβεια..

 

Επίσης, το άλλο το κουλο.. Ενώ λέει οτι ο σκληρός C έχει 10 gb χώρο, μου έχουν μείνει μονο 1,5.. 'Έβαλα μια sd για να κάνω την αναβάθμιση στα windows 10 , αλλά μου λέει οτι θέλει παραπάνω χώρο στο C, ενώ εγώ το έβαλα να κάνει στο σκληρο D, που ειναι και η sd που έβαλα σημερα. Βέβαια, αντιλαμβάνομαι -τελικά- οτι πρέπει να το κανει αποκλειστικά στο C, αλλά δε ξερω που διάλο έχει "γεμισει" τοσα γιγα χωρίς να έχω βάλει εφαρμογές μέσα και δε μπορώ να περάσω τα 10 μέσα..

 

Κάτι ακομα.. Έχω βαρεθεί κάθε φορά να κλείνει το μηχάνημα (αναστολη;;; ) και να βάζω τον κωδικό μου για να μπω στα windows.. Έχω φάει το τάμπλετ, δεν μπορώ να βρω που στο ανάθεμα το απενεργοποιώ αυτό!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτά αδερφέ ακριβώς;;; Το Edge για την ακρίβεια..

 

Ο Edge είναι η επόμενη έκδοση του Internet Explorer, αλλά είναι διαθέσιμος μόνο στα Windows 10.

 

Επίσης, το άλλο το κουλο.. Ενώ λέει οτι ο σκληρός C έχει 10 gb χώρο, μου έχουν μείνει μονο 1,5.. 'Έβαλα μια sd για να κάνω την αναβάθμιση στα windows 10 , αλλά μου λέει οτι θέλει παραπάνω χώρο στο C, ενώ εγώ το έβαλα να κάνει στο σκληρο D, που ειναι και η sd που έβαλα σημερα. Βέβαια, αντιλαμβάνομαι -τελικά- οτι πρέπει να το κανει αποκλειστικά στο C, αλλά δε ξερω που διάλο έχει "γεμισει" τοσα γιγα χωρίς να έχω βάλει εφαρμογές μέσα και δε μπορώ να περάσω τα 10 μέσα.

 

Δοκίμασε να αδειάσεις χώρο από το C (αφού πρώτα κάνεις backup) με ένα πρόγραμμα όπως το CCleaner (Free) και επιπλέον απεγκαταστήσεις όποιο πρόγραμμα μπορείς να εγκαταστήσεις και μετά την αναβάθμιση σε Windows 10. Εγκατάσταση σε άλλο δίσκο δε γίνεται όπως λες κι εσύ.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Ο Edge είναι η επόμενη έκδοση του Internet Explorer, αλλά είναι διαθέσιμος μόνο στα Windows 10.

 

 

 

Δοκίμασε να αδειάσεις χώρο από το C (αφού πρώτα κάνεις backup) με ένα πρόγραμμα όπως το CCleaner (Free) και επιπλέον απεγκαταστήσεις όποιο πρόγραμμα μπορείς να εγκαταστήσεις και μετά την αναβάθμιση σε Windows 10. Εγκατάσταση σε άλλο δίσκο δε γίνεται όπως λες κι εσύ.

 

Ρε φιλε... Μιλάμε για τραγωδία, έτσι;; Τέτοια απογοήτευση απο συσκευή, είχα χρόνια να νιώσω... Εχω windows phone, αλλά εδώ δε μιλαμε για windows κινητού.. Μιλάμε για ένα υβριδικό τερατογέννεση ρε φιλε!! Δε μπορώ να καταλαβω αν κρατάω ταμπλετ, ή αν κρατάω υπολογιστή ή αν κρατάω ΟΛΟΤΕΛΑ κινητο!

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε... Μιλάμε για τραγωδία, έτσι;; Τέτοια απογοήτευση απο συσκευή, είχα χρόνια να νιώσω... Εχω windows phone, αλλά εδώ δε μιλαμε για windows κινητού.. Μιλάμε για ένα υβριδικό τερατογέννεση ρε φιλε!! Δε μπορώ να καταλαβω αν κρατάω ταμπλετ, ή αν κρατάω υπολογιστή ή αν κρατάω ΟΛΟΤΕΛΑ κινητο!

Αδικα χαλας τον χρονο σου και την καλη σου ,δωστο να φευγει και παρε καποιο android,να βρεις την ησυχια και την ηρεμια σου!

 

 

 

Με 16GB εσωτερικο χωρο ΔΕ πας πουθενα σε κανενα windows(desktop) μηχανημα!!!Το εχουμε πει χιλιαδες φορες αυτο,αλλα που!

 

Ο λογος που δε σας φτανει ο χωρος για την αναβαθμιση,εστω και αν αναγνωρισει και κατεβασει την αναβαθμιση στην SD,ειναι γιατι ΠΡΕΠΕΙ να φτιαξει το φακελο που λεγεται windows.old και αυτος ο φακελος εχει περιπου το 70% του μεγεθους που καταλαμβανει χρησιμοποιουμενο δισκος τη ωρα που γινεται η αναβαθμιση.

Δλδ αν ο εσωτερικος δισκος ειναι 16GB τα πραγματικα 14GB,οπου 10GB το λογισμικο και 1GB το partition του UEFI,μενουν 3GB.O φακελλος windowsold σ'αυτη τη περιπτωση θα πρεπει να ειναι περιπου 7GB.

Οταν θα κανεις την αναβαθμιση στα 10,το λογισμικο θα περνει περιπου 7GB και 6-7GB το windows old,που μας κανει συνολο 13-14,δλδ εισαι μεταξυ χωραει δε χωραει,γι'αυτο και θα περνεις ακυρα στην αναβαθμιση.

Μονο με clean install,φτανει να φτιαξει UEFI compatible usb iso,αλλιως δε θα το αναγνωριζει για να μπουταρει απο το usb!

 

Κάτι ακομα.. Έχω βαρεθεί κάθε φορά να κλείνει το μηχάνημα (αναστολη;;; ) και να βάζω τον κωδικό μου για να μπω στα windows.. Έχω φάει το τάμπλετ, δεν μπορώ να βρω που στο ανάθεμα το απενεργοποιώ αυτό!!!

Απο την αναστολη:

1.Power options

2.Require a password on wake-up

3.Change settings that are currently unavailable

4.Πας κατω που ειναι τα password protection on wake-up και τικαρεις το δευτερο.

 

Απο το Boot για αποφευγεις την lockscreen,χωρις password:

http://pcsupport.about.com/od/windows-8/fl/auto-logon-windows-8.htm

Edited by niotheros
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε... Μιλάμε για τραγωδία, έτσι;; Τέτοια απογοήτευση απο συσκευή, είχα χρόνια να νιώσω... Εχω windows phone, αλλά εδώ δε μιλαμε για windows κινητού.. Μιλάμε για ένα υβριδικό τερατογέννεση ρε φιλε!! Δε μπορώ να καταλαβω αν κρατάω ταμπλετ, ή αν κρατάω υπολογιστή ή αν κρατάω ΟΛΟΤΕΛΑ κινητο!

 

Μου φαινεται πρεπει να ξεκινήσεις μαθήματα βασικών τα των Windows για αρχάριους γιατι ετσι οπως μας τα λες μαύρα μεσάνυχτα απο Windows εχεις.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Έχω από χτες το βράδυ που πατάω στο tile του store και δεν κανει τίποτα. Επίσης δεν μου βγάζει επιλογές παρα μονο το ξεκαρφιτσωμα. Μου το είχε κανει και με το ημερολογιο και την αλληλογραφια και εκανα επαναφορά συστήματος. Υπάρχει κάποιος τρόπος να φτιάξει το store ή πάω πάλι για επαναφορά ??

 

Σε δεύτερο λογαριασμο εντός του tablet λειτουργεί μια χαρα

Edited by AgelosMo
SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Έχω από χτες το βράδυ που πατάω στο tile του store και δεν κανει τίποτα. Επίσης δεν μου βγάζει επιλογές παρα μονο το ξεκαρφιτσωμα. Μου το είχε κανει και με το ημερολογιο και την αλληλογραφια και εκανα επαναφορά συστήματος. Υπάρχει κάποιος τρόπος να φτιάξει το store ή πάω πάλι για επαναφορά ??

 

Σε δεύτερο λογαριασμο εντός του tablet λειτουργεί μια χαρα

Δεν μου εχει τύχει ποτε ειτε με 8.1 ειτε 10.

Λογικα επαναφορά μονο.

Πάντως φυσιολογικό δεν ειναι και ειδικά που στο εχει ξανακάνει.

Εικάζω αρχεια συστήματος να ειναι κατεστραμμένα η κάποιο είδος bug των 10 οταν εχεις 2 η πανω λογαριασμούς σε ενα σύστημα.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Άγγελε μου το έκανε και μένα στην δουλειά χθες... Έκανα ένα update από τις ρυθμίσεις και σήμερα που άνοιξα όλα οκ..
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου εχει τύχει ποτε ειτε με 8.1 ειτε 10.

Λογικα επαναφορά μονο.

Πάντως φυσιολογικό δεν ειναι και ειδικά που στο εχει ξανακάνει.

Εικάζω αρχεια συστήματος να ειναι κατεστραμμένα η κάποιο είδος bug των 10 οταν εχεις 2 η πανω λογαριασμούς σε ενα σύστημα.

 

Άγγελε μου το έκανε και μένα στην δουλειά χθες... Έκανα ένα update από τις ρυθμίσεις και σήμερα που άνοιξα όλα οκ..

 

Θα το αφήσω λίγο και αν δεν φτιάξει θα κάνω επαναφορά.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να δουμε ποτε καποια google apps στο Windows store παιδια? Επισης.. ειμαι σε σκεψη να αγορασω ενα surface pro και η μονη μου απορεια ειναι αν ποτε δουμε καποια app της προκοπής στο win store.. Ναι σιγουρα θα υπαρχουν τα χ86 apps αλλα με ενδιαφερει να υπαρχουν και καλες επιλογες universal apps (metro apps) γιατι χωρις αυτες ενα ταμπλετ δυσκολα λεγετε ταμπλετ.. στην τελικη γινεται άχρηστο.. Παντως ειναι πολυ παραξενο .. υπαρχουν τοσα εκατομυρια ενσωματωσεις των win 10 και πωλησεις ταμπλετ, ουλτραμπουκς και λαπτοπ με ηδη εγκατεστημενα τα win10 και ακομα να ξυπνησουν οι developers να φτιαξουν κατι της προκοπης.. Ποσο πια να περιμένουμε?
Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα εργαλεία παραγωγικότητας της προκοπής που θα τρέξεις στο surface pro (power bi, office, onenote) κτλ είναι της μάικροσοφτ οπότε δεν θα έλεγα ότι θα αναγκάζεσαι να τρέξεις μόνο χ86 εφαρμογές. Το πρόβλημα με την ανάπτυξη τέτοιου επιπέδου εφαρμογών είναι ότι κανένας μικρός developer δεν θα κάτσει να τις φτιάξει και να τις διαθέσει τσάμπα γιατί έχουν τεράστια πολυπλοκότητα (συν ότι δεν έχουν την ικανότητα να αναπτύξουν τέτοιες εφαρμογές). Δες για παράδειγμα μετά από δέκα χρόνια ανάπτυξης με υποστήριξη μεγάλων εταιρειών την σύγκριση μεταξύ office και open-office. Σαν να λεμε εφαρμογή φεράρι με εφαρμογή ντάτσια. Αν δεν τις διέθετε η μαικροσοφτ σε ios και αντροιντ κανένας δεν θα καθόταν να φτιάξει κάτι αντίστοιχων δυνατοτήτων. Τώρα όσο αφορά τα google apps , δεν νομίζω η google να τα βαλει ποτε στα windows, οπότε πχ αν θελεις το google mail απλά θα το βλέπεις μέσα από το outlook , αν θες maps θα χρησιμοποιείς της microsoft κοκ. Τώρα αμα το θες απλά για ανταλλαγή μηνυμάτων και σερφάρισμα , τότε σίγουρα ένα φθηνότερο ταμπλετ με αντροιντ θα είναι καλύτερη επιλογή. Edited by georgb
Link to comment
Share on other sites

Τώρα όσο αφορά τα google apps , δεν νομίζω η google να τα βαλει ποτε στα windows, οπότε πχ αν θελεις το google mail απλά θα το βλέπεις μέσα από το outlook , αν θες maps θα χρησιμοποιείς της microsoft κοκ. Τώρα αμα το θες απλά για ανταλλαγή μηνυμάτων και σερφάρισμα , τότε σίγουρα ένα φθηνότερο ταμπλετ με αντροιντ θα είναι καλύτερη επιλογή.

 

Βασικα αυτα που χρησιμοποιώ συχνα ειναι το Google maps και το Youtube .. Πες to google maps θα μου κανει και αυτο της Microsoft.. To youtube ομως ειναι ασχημο να μην υπαρχει.. μονο με browser.. Παιδια χρησιμοποιεί κανεις αυτα τα αντικαταστατα apps για το youtube για να δω ποσο καλα ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αυτα που χρησιμοποιώ συχνα ειναι το Google maps και το Youtube .. Πες to google maps θα μου κανει και αυτο της Microsoft.. To youtube ομως ειναι ασχημο να μην υπαρχει.. μονο με browser.. Παιδια χρησιμοποιεί κανεις αυτα τα αντικαταστατα apps για το youtube για να δω ποσο καλα ειναι ?

 

Για YouTube υπάρχουν πολλές και καλές εφαρμογές. Mytube και tubecast δυο από αυτές.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Βασικα αυτα που χρησιμοποιώ συχνα ειναι το Google maps και το Youtube .. Πες to google maps θα μου κανει και αυτο της Microsoft.. To youtube ομως ειναι ασχημο να μην υπαρχει.. μονο με browser.. Παιδια χρησιμοποιεί κανεις αυτα τα αντικαταστατα apps για το youtube για να δω ποσο καλα ειναι ?

 

Αν δοκιμάσεις μια απο αυτές που σου προτείνει ο άγγελος τότε δεν θα ξαναναφερεις ότι σου λείπει το YouTube.... Ειδικά το mytube για μένα είναι κορυφαίο. Και με download video.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν δοκιμάσεις μια απο αυτές που σου προτείνει ο άγγελος τότε δεν θα ξαναναφερεις ότι σου λείπει το YouTube.... Ειδικά το mytube για μένα είναι κορυφαίο. Και με download video.

 

Ok θα τα εχω υπόψη μου. Τι θα γινει ομως με το account του Youtube? Παραμένει το ιδιο και στο Mytube? Επισης με τα subscriptions μου?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως υπόψιν, αν δεν σε ενδιαφέρουν x86 εφαρμογές, και το θες για youtube κτλ βγαίνουν τώρα τάμπλετς με λειτουργικό το w 10 mobile. Μόλις φέρει η αλκατέλ εδώ το δικό της 8ιντσο αν είναι σε λογική τιμή το χτύπησα με την μια. Καλό και χρυσό το LG v400 που έχω άλλα πλέον δεν έχει χώρο ούτε για να ενημερώνω τις λίγες εφαρμογές που του έχω περάσει και εκεί η κατάσταση δεν σώζεται με sd κάρτες.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως υπόψιν, αν δεν σε ενδιαφέρουν x86 εφαρμογές, και το θες για youtube κτλ βγαίνουν τώρα τάμπλετς με λειτουργικό το w 10 mobile. Μόλις φέρει η αλκατέλ εδώ το δικό της 8ιντσο αν είναι σε λογική τιμή το χτύπησα με την μια. Καλό και χρυσό το LG v400 που έχω άλλα πλέον δεν έχει χώρο ούτε για να ενημερώνω τις λίγες εφαρμογές που του έχω περάσει και εκεί η κατάσταση δεν σώζεται με sd κάρτες.

 

Δεν βρισκω καποιο καλο λογο να αγορασει καποιος ταμπλετ με WIN 10 MOBILE (αν υπαρχει τετοιο ταμπλετ)(τα περισσοτερα που βγαινουν ειναι με WIN 10) . Θεωρω οτι ειναι χαμενα λεφτα.. Φανταζομαι θα ειναι σαν τα WINDOWS RT που δεν μπορεις να τρεξεις Χ86 apps. Καλυτερη επιλογη ειναι τα Αντροιτ ταμπλετς η τα ipad σε τετοιες περιπτώσεις.. Τωρα σε κανα 2 χρονακια αν αυξηθουν τα metro apps το ξανασυζητάμε.

 

PS: Βλεπω τωρα σε ενα site ενα WIN10 tablet αυτο που ελεγες, το Alcatel Pixi 3 .. τι να πω.. Θα δειξει ο χρονος αν ειναι καλες επιλογες..

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να δουμε ποτε καποια google apps στο Windows store παιδια? Επισης.. ειμαι σε σκεψη να αγορασω ενα surface pro και η μονη μου απορεια ειναι αν ποτε δουμε καποια app της προκοπής στο win store.. Ναι σιγουρα θα υπαρχουν τα χ86 apps αλλα με ενδιαφερει να υπαρχουν και καλες επιλογες universal apps (metro apps) γιατι χωρις αυτες ενα ταμπλετ δυσκολα λεγετε ταμπλετ.. στην τελικη γινεται άχρηστο.. Παντως ειναι πολυ παραξενο .. υπαρχουν τοσα εκατομυρια ενσωματωσεις των win 10 και πωλησεις ταμπλετ, ουλτραμπουκς και λαπτοπ με ηδη εγκατεστημενα τα win10 και ακομα να ξυπνησουν οι developers να φτιαξουν κατι της προκοπης.. Ποσο πια να περιμένουμε?

Κατ'αρχας δεν αγοραζουμε ενα τεχνολογικο ή οποιοδηποτε προιον με το ΘΑ!Το αγοραζουμε με το ΤΙ κανει τωρα.

Απλα ξεκαθαρισε πρωτα στον εαυτο σου καποια πραγματα και μετα κοιτας για περεταίρω πληροφοριες.

1.Για ποιο σκοπο χρειαζεσαι ενα tablet?

2.Γιατι σκεφτεσαι το Surface Pro των 800€ φευγα και οχι ενα οποιοδηποτε αλλο,πολυ πιο φτηνο highend tablet με android ή IOS(ipad)?

3.Μπορεις με τον Α ή Β τροπο να κανεις την δουλεια σου,με ενα android ή ios tablet?

 

Απλες ερωτησεις που σιγουρα ,μολις δωσεις τις καταλληλες απαντησεις,θα ξερεις σιγουρα γιατι στο τελος θα αγορασεις το Surface Pro ή γιατι στο τελος ΔΕ θα αγορασεις το SP,αλλα καποιο αλλο.

 

Οσο αφορα,τις εφαρμογες,δε νομιζω να πετυχεις τιποτα ,με το να ρωτας δεξια ή αριστερα τι εχει και αν ειναι ή οχι καλες,ιδιως οταν μιλαμε για ενα λογισμικο(windows 8.1/10) που σιγουρα με καποιο τροπο μπορεις να το δοκιμασεις και να κρινεις αν αυτες οι εφαρμογες που εχει ,σου κανουν ή οχι!

Βαλε πρωτα σε ενα pc/laptop σου σε καποιο partition τα 10ρια,ψαξε λιγο το store,ρωτα αν θες να σου προτινουν καποιες εφαρμογες να τις ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ και μετα ψαχνεις που θα επενδύσεις τα χρηματα που διαθετεις για αγορα tablet,που δεν ειναι και λιγα!

Edited by ector7
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...