Jump to content

Lenovo P70t


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα και έρχομαι με την σειρά μου να κάνω και εγώ την ερώτηση για επιλογή συσκευής. Το κινητό μου τώρα LG g2 Αλλά λόγω Χρήσης δύο καρτών ερωτώ ποιο από τα δύο να διαλέξω;είμαι ανάμεσα στα δύο τα οποία τα είδα και από κοντά και μου άφησαν ωραία αίσθηση. Περιμένω απόψεις!τα κινητα ειναι Zte blade a570 και lenovo p70 Edited by ippo88
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χαιρετώ την παρέα και έρχομαι με την σειρά μου να κάνω και εγώ την ερώτηση για επιλογή συσκευής. Το κινητό μου τώρα LG g2 Αλλά λόγω Χρήσης δύο καρτών ερωτώ ποιο από τα δύο να διαλέξω;είμαι ανάμεσα στα δύο τα οποία τα είδα και από κοντά και μου άφησαν ωραία αίσθηση. Περιμένω απόψεις!

 

Ποια είναι τα δύο που είδες από κοντά;

Link to comment
Share on other sites

Χθές το βράδυ με την βοήθεια του φίλου UserXP (τον οποίο οφείλω να ευχαριστήσω και δημόσια) εγκατέστησα την MIUI All Android 5.00 X64, και μετά σετάρισα την συσκευή για καθημερινή επαγγελματική ως επί το πλείστον χρήση.

 

Κάποιες πρώτες εντυπώσεις:

 

- Η συσκευή πάει σφαίρα, στο antutu χτύπησε πάνω από 45.000 και το κυριότερο είναι η αίσθηση ότι δεν κολλάει πουθενά! Τα ελάχιστα κομπιάσματα που είχα με την 4.4.4. (129) εξαφανίστηκαν και το τηλέφωνο είναι πλέον "πιο γρήγορο από μένα" αν καταλαβαίνετε τι εννοώ!

- Η μετάφραση είναι μια χαρά, κάπου είδα ένα λαθάκι (αναγραμματισμό) αλλά ψάχνω να το ξαναβρώ :-D

- Οι περισσότερες εφαρμογές έχουν γυρίσει στα Ελληνικά, ακολουθώντας την γλώσσα συστήματος.

- Γενικά εκτός από τα παρακάτω όλα δουλεύουν ρολόϊ: Κλήσεις, ήχος, δόνηση, multimedia, φωτογραφική, GPS, Bluetooth.

 

Προβλήματα:

 

- Όταν πατάω "σχετικά με το τηλέφωνο" δεν έχει δουλέψει ποτέ, παίρνω μήνυμα "Ρυθμίσεις έχει σταματήσει"

- Το wifi είναι ασταθές, συνδέεται κανονικά αλλά με πλήρες σήμα μετά από λίγο και ενώ μου δείχνει ότι είναι συνδεδεμένο, στην πραγματικότητα δεν είμαι.

- Τα led δεν δουλεύουν, και στην πάνω μπάρα δεν μου βγάζει ειδοποιήσεις για αναπάντητες, οπότε μπορεί να μην τις δω παρά μετά από ώρες...

 

Αυτά μετά από ελαφρό "λιώσιμο" για να δω αν μπορώ να κρατήσω την rom για κανονική χρήση. Αν υπάρχει λύση για το wifi, νομίζω τα υπόλοιπα λύνονται με πρόσθετες εφαρμογές...

 

Ελπίζω το feedback να βοηθήσει για περισσότερες βελτιώσεις. Και πάλι ευχαριστώ! :thanks:

Link to comment
Share on other sites

Χθές το βράδυ με την βοήθεια ...

 

Προβλήματα:

 

- Όταν πατάω "σχετικά με το τηλέφωνο" δεν έχει δουλέψει ποτέ, παίρνω μήνυμα "Ρυθμίσεις έχει σταματήσει"

- Το wifi είναι ασταθές, συνδέεται κανονικά αλλά με πλήρες σήμα μετά από λίγο και ενώ μου δείχνει ότι είναι συνδεδεμένο, στην πραγματικότητα δεν είμαι.

- Τα led δεν δουλεύουν, και στην πάνω μπάρα δεν μου βγάζει ειδοποιήσεις για αναπάντητες, οπότε μπορεί να μην τις δω παρά μετά από ώρες...

 

Αυτά μετά από ελαφρό "λιώσιμο" για να δω αν μπορώ να κρατήσω την rom για κανονική χρήση. Αν υπάρχει λύση για το wifi, νομίζω τα υπόλοιπα λύνονται με πρόσθετες εφαρμογές...

 

Ελπίζω το feedback να βοηθήσει για περισσότερες βελτιώσεις. Και πάλι ευχαριστώ! :thanks:

 

Παρακαλώ.

 

Τώρα για τα προβλήματα:

  • - Για το "σχετικά με το τηλέφωνο", αν δεν φτιάξει με τα fix παρακάτω, πρέπει να μου δώσεις logcat (πολύ περίεργο πάντως).
  • - Για το wifi, μου έχει τύχει κι εμένα, αλλά μετά από reboot δεν το ξανακάνει. Και εννοώ ότι αν μετά το reboot το wifi δουλεύει κανονικά, θα συνεχίσει να δουλεύει κανονικά, μέχρι το επόμενο reboot.
  • - Τα led. Δεν υπάρχουν προβλήματα εδώ. Πήγαινε στις ρυθμίσεις (δεν μπορώ να σου πω τώρα ακριβώς πού, γιατί τεστάρω τη νέα έκδοση 6.2.18) και ενεργοποίησέ τα (στις επιλογές θα βρεις πολλά χρώματα, σε μας δουλεύουν μόνο δύο - πράσινο και κόκκινο).
    Επίσης στις επιλογές για τις ειδοποιήσεις, υπάρχει και το "feature"[?] να μή σου δείχνει τις ειδοποιήσεις με τα "κλασσικά" εικονίδια στα αριστερά της μπάρας, αλλά με '...' [τρεις τελείες] στα δεξιά. Πήγαινε και απενεργοποίησε το "Feature".

 

Διορθώσεις - Προσθήκες

[Η εγκατάσταση των παρακάτω με "Install zip" μέσω TWRP]

  1. Fix video - [Κάνει αυτό που λέει]
     
  2. Επανεκκίνηση σε recovery - Προσθήκη για επιλογή "recovery" και "bootloader" στο power menu.
    RESTORE back - Πίσω στο "κλασσικό" Power menu

 

 

[EDIT: Νομίζω ότι θυμήθηκα γιατί δεν δουλεύει το "σχετικά..." - κάπου πρέπει να υπάρχει (στην "Οθόνη") επιλογή για MiraVision, η οποία ΔΕΝ δουλεύει?]

[EDIT 2: Το βρήκα/θυμήθηκα. Κατέβασε αυτό για διόρθωση του "σχετικά..." - "Install zip" μέσω TWRP]

Edited by UserXP
Link to comment
Share on other sites

Με τα δύο πρώτα το Μενού "σχετικά " δουλεύει, γιά τα υπόλοιπα όταν βρεθώ σε υπολογιστή πάλι…

 

edit: Τελικά το "σχετικά" άλλοτε δουλεύει και άλλοτε όχι. Δουλεύει πάντα όταν μπαίνω από το μενού του αριστερού κουμπιού (Εγκατέστησα και το fix από το edit2). Ενδεχομένως κάποια προβλήματα δημιουργούνται από incompatibilities με το Nova launcher, οπότε θα δοκιμάσω να τον απεγκαταστήσω και να σετάρω το τηλέφωνο χωρίς αυτόν. Το πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις εξακολουθεί να υφίσταται, "feature" δεν βρήκα πουθενά στις ειδοποιήσεις για να το απενεργοποιήσω. Τα led ενεργοποιήθηκαν, αλλά ανάβουν μόνο κατά την φόρτιση. Επιλογή για Miravision υπάρχει και όντως ΔΕΝ δουλεύει. Το wifi δουλεύει κανονικά - φτου να μην το ματιάσω :-) Αυτά προς το παρόν.

Edited by fufutos
νεώτερες πληροφορίες
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα και έρχομαι με την σειρά μου να κάνω και εγώ την ερώτηση για επιλογή συσκευής. Το κινητό μου τώρα LG g2 Αλλά λόγω Χρήσης δύο καρτών ερωτώ ποιο από τα δύο να διαλέξω;είμαι ανάμεσα στα δύο τα οποία τα είδα και από κοντά και μου άφησαν ωραία αίσθηση. Περιμένω απόψεις!τα κινητα ειναι Zte blade a570 και lenovo p70

 

Όσο είδα εγώ (και χωρίς να είμαι ειδικός στο hardware), δεν γίνεται σύγκριση στα δύο κινητά. Κερδίζει άνετα το P70, παρόλο τα ~30€ διαφορά.

Η 5.5'' οθόνη είναι πολύ μεγάλη για την ίδια ανάλυση 1280x720 (φυσικά με λιγότερα ppi). Για μένα το "όριο" 1280x720 είναι 5''.

Η καλύτερη κάμερα εμπρός [κάπου είδα για 5MP και κάπου για 8 MP] δεν μου λέει κάτι (δεν βγάζω selfies).

Στον επεξεργαστή (και gpu) νομίζω ότι το ZTE "χάνει" (ας μιλήσουν οι πιο ειδικοί).

Στην μπαταρία δεν υπάρχει σύγκριση.

Λογισμικό, λογικά το ZTE θα πάρει android 6, το Lenovo όχι.

Δεν βρήκα πληροφορίες (για το ZTE) για το πώς είναι τα slots για τις 2 SIM (και τί υποστηρίζει η 2η SIM) και την κάρτα SD.

 

Ψηφίζω Lenovo P70 [να ληφθεί φυσικά υπόψη, πως το κινητό που έχω είναι το P70!]

Link to comment
Share on other sites

Όσο είδα εγώ (και χωρίς να είμαι ειδικός στο hardware), δεν γίνεται σύγκριση στα δύο κινητά. Κερδίζει άνετα το P70, παρόλο τα ~30€ διαφορά.

Η 5.5'' οθόνη είναι πολύ μεγάλη για την ίδια ανάλυση 1280x720 (φυσικά με λιγότερα ppi). Για μένα το "όριο" 1280x720 είναι 5''.

Η καλύτερη κάμερα εμπρός [κάπου είδα για 5MP και κάπου για 8 MP] δεν μου λέει κάτι (δεν βγάζω selfies).

Στον επεξεργαστή (και gpu) νομίζω ότι το ZTE "χάνει" (ας μιλήσουν οι πιο ειδικοί).

Στην μπαταρία δεν υπάρχει σύγκριση.

Λογισμικό, λογικά το ZTE θα πάρει android 6, το Lenovo όχι.

Δεν βρήκα πληροφορίες (για το ZTE) για το πώς είναι τα slots για τις 2 SIM (και τί υποστηρίζει η 2η SIM) και την κάρτα SD.

 

Ψηφίζω Lenovo P70 [να ληφθεί φυσικά υπόψη, πως το κινητό που έχω είναι το P70!]

 

ευχαριστω πολυ φιλε μου για την απαντηση.οντως αυτα τα εχω δει και εγω ποιο πολυ με προβληματιζει η μπαταρια του zte.οσο για τις καρτες μπορεις να μου εξηγησεις τι διαφορεσ στις λειτουργιες υπαρχουν?

Link to comment
Share on other sites

Για τις κάρτες SIM και SD μετράει:

  1. υπάρχουν 2 θέσεις (για τις SIM) + 1 θέση (για την SD)
    ή
    υπάρχει 1 θέση (για SIM) + 1 θέση (για 2η SIM ή SD).
  2. Η 2η SIM υποστηρίζει τα πάντα (3G, 4G, mobile data, ...) ή έχει περιορισμό;

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με τα δύο πρώτα το Μενού "σχετικά " δουλεύει, γιά τα υπόλοιπα όταν βρεθώ σε υπολογιστή πάλι…

 

edit: Τελικά το "σχετικά" άλλοτε δουλεύει και άλλοτε όχι. Δουλεύει πάντα όταν μπαίνω από το μενού του αριστερού κουμπιού (Εγκατέστησα και το fix από το edit2). Ενδεχομένως κάποια προβλήματα δημιουργούνται από incompatibilities με το Nova launcher, οπότε θα δοκιμάσω να τον απεγκαταστήσω και να σετάρω το τηλέφωνο χωρίς αυτόν. Το πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις εξακολουθεί να υφίσταται, "feature" δεν βρήκα πουθενά στις ειδοποιήσεις για να το απενεργοποιήσω. Τα led ενεργοποιήθηκαν, αλλά ανάβουν μόνο κατά την φόρτιση. Επιλογή για Miravision υπάρχει και όντως ΔΕΝ δουλεύει. Το wifi δουλεύει κανονικά - φτου να μην το ματιάσω :-) Αυτά προς το παρόν.

 

Για το "σχετικά": Είναι πολύ πιθανό να "φταίει" ο Nova. Χωρίς logcat δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο για τώρα.

Για το "feature": Εκεί είναι, ψάξτο (Τις "..." τις βλέπεις δεξιά όταν υπάρχει κάποια ειδοποίηση από εφαρμογή, ή βλέπεις κανονικά εικονίδιο στα αριστερά της status bar?).

[Α, για κάθε εφαρμογή μπορείς να επιλέξεις εσύ τι "σόι" ειδοποιήσεις επιτρέπεις να εμφανίζονται. Μήπως το πρόβλημα είναι εδώ;]

[Με "πέτυχες" πάνω σε δοκιμές άλλων ROM]

Link to comment
Share on other sites

Τελικά για όλα έφταιγε ο Nova! Έκανα μια καθαρή εγκατάσταση μέσω twrp αφού πρώτα καθάρισα cache κ.λ.π. , έβαλα όλα τα fix και η συσκευή ήρθε στα ίσα της. Λειτουργούν τα πάντα κανονικά, ειδοποιήσεις με εικονίδια, led, wifi, κουμπιά, μενού, ήχοι… Το μόνο ζόρι είναι να συνηθίσω το νέο περιβάλλον και… να βρω το tray των εφαρμογών ;)
Link to comment
Share on other sites

Τελικά για όλα έφταιγε ο Nova! Έκανα μια καθαρή εγκατάσταση μέσω twrp αφού πρώτα καθάρισα cache κ.λ.π. , έβαλα όλα τα fix και η συσκευή ήρθε στα ίσα της. Λειτουργούν τα πάντα κανονικά, ειδοποιήσεις με εικονίδια, led, wifi, κουμπιά, μενού, ήχοι… Το μόνο ζόρι είναι να συνηθίσω το νέο περιβάλλον και… να βρω το tray των εφαρμογών ;)

 

Όλα καλά λοιπόν.

Όσο για τον launcher, αν λέγοντας tray των εφαρμογών εννοείς το μεσαίο κουμπί "Όλες οι εφαρμογές", τότε δεν υπάρχει. Στην αρχή κι εγώ έλεγα να αλλάξω τον launcher, αλλά στη πορεία είδα ότι όντως δεν χρειαζόμαστε εκείνο το κουμπί. Εγώ προσωπικά έχω τρεις σελίδες στον launcher, από τις οποίες η μεσαία/κεντρική είναι άδεια (έχει μόνο τον καιρό κι ένα φάκελο), ενώ οι άλλες δύο έχουν φακέλους με τις σχετικές εφαρμογές. Το βρίσκω πολύ βολικό.

 

Αν πάλι με tray των εφαρμογών εννοείς την οθόνη που μας δείχνει όλες τις εφαρμογές που τρέχουν, είναι στο αριστερό κουμπί. Μπορείς να αλλάξεις τη λειτουργία και των τριών πλήκτρων (συμπεριλαμβανομένων και των λειτουργιών long-press) στις Ρυθμίσεις -> Λειτουργίες πλήκτρων.

 

[Πιθανόν μέσα στην εβδομάδα να συγκεντρώσω όλες τις εφαρμογές, για να έχουμε και μία πλήρως ελληνική ROM]

Link to comment
Share on other sites

Το μεταφέρω όπως το είδα στη σελίδα της Lenovo p70, στο facebook.

Μετάβαση στη σελίδα: https://www.facebook.com/lenovop70forall/?fref=nf

Μετάβαση απευθείας στο video:

http://i.imgur.com/cNOX24p.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω πως προέκυψε το "καινούριο" και το Χ64... Το βιντεάκι είναι από Νοέμβριο 2014 και τα σχόλια αντίστοιχα - εκτός αν κάτι δεν έκανα καλά?

 

Εν τω μεταξύ η MIUI All Android 5 X64 φαίνεται πλήρως λειτουργική μετά από 2 μέρες μαζί της. Μοναδικό πρόβλημα που είδα μέχρι τώρα είναι ότι η μπάρα των επαφών έχει μόνο ελληνικά, οπότε για να βρεις τις ξενόγλωσσες επαφές σου πας στο Ω και μετά πρέπει να σκρολάρεις προς τα κάτω... Αν έχεις καμιά 200αριά δεν βολεύει, παράκληση φίλε UserXP κάνε κάτι και γι αυτό :)

 

Όσο για το tray, το θεωρώ αρκετά χρήσιμο - οι φάκελοι δεν μου "πάνε" ως λογική - οπότε έβαλα το appswap lite και είμαι μια χαρά. Τέλος να πω ότι ίσως ένας από τους λόγους που το κινητό απογειώθηκε, είναι η εξαιρετική διαχείριση μνήμης: ποτέ δεν είδα λιγότερη από 1GB διαθέσιμη, ενώ με την μαμίσια rom συχνά έπεφτε κάτω από 500MB - έτυχε να δω και ~250. Όλα αυτά έχοντας φορτώσει τις ίδιες εφαρμογές - μεταξύ άλλων το "τέρας" facebook, messenger, chrome κ.λ.π.

Edited by fufutos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα ευτυχής κατοχοσ του ,p70 τελικά. Το άνοιξαν και έχει την 4.4.4(μου βγαζει την p70a s139 151214 16g L row) τι κάνω τώρα;παραμένων σε αυτή;μου βγάζει μνμ για αναβάθμιση.

επιπλεον ηθελα να ρωτησω το led αναβει μονο για κλησεις και μηνυματα?

Edited by ippo88
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω πως προέκυψε το "καινούριο" και το Χ64... Το βιντεάκι είναι από Νοέμβριο 2014 και τα σχόλια αντίστοιχα - εκτός αν κάτι δεν έκανα καλά?

 

Εν τω μεταξύ η MIUI All Android 5 X64 φαίνεται πλήρως λειτουργική μετά από 2 μέρες μαζί της. Μοναδικό πρόβλημα που είδα μέχρι τώρα είναι ότι η μπάρα των επαφών έχει μόνο ελληνικά, οπότε για να βρεις τις ξενόγλωσσες επαφές σου πας στο Ω και μετά πρέπει να σκρολάρεις προς τα κάτω... Αν έχεις καμιά 200αριά δεν βολεύει, παράκληση φίλε UserXP κάνε κάτι και γι αυτό :)

 

Όσο για το tray, το θεωρώ αρκετά χρήσιμο - οι φάκελοι δεν μου "πάνε" ως λογική - οπότε έβαλα το appswap lite και είμαι μια χαρά. Τέλος να πω ότι ίσως ένας από τους λόγους που το κινητό απογειώθηκε, είναι η εξαιρετική διαχείριση μνήμης: ποτέ δεν είδα λιγότερη από 1GB διαθέσιμη, ενώ με την μαμίσια rom συχνά έπεφτε κάτω από 500MB - έτυχε να δω και ~250. Όλα αυτά έχοντας φορτώσει τις ίδιες εφαρμογές - μεταξύ άλλων το "τέρας" facebook, messenger, chrome κ.λ.π.

 

Δεν ξέρω γιατί έβαλαν και το Video. Η είδηση θεωρώ είναι ότι κάτι θα νέο θα βγάλουν, αναβαθμισμένο και χ64. Ελπίζω μόνο να μην έχει προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να βγεί κάτι καλό, δεν είναι ιδιαίτερα τιμητικό για την Lenovo η συσκευή να "δίνει ρέστα" με τροποποιημένες rom άλλων κατασκευαστών. Ήδη κοιτάζω προς Xiaomi Mi5 για μετά το καλοκαιράκι, όταν πέσει η τιμή...
Link to comment
Share on other sites

Νέα ανάρτηση στη σελίδα Lenovo p70 στο Facebook.

http://i.imgur.com/uPq0RLH.png

Η ανάρτηση εδώ: https://www.facebook.com/lenovop70forall/?fref=nf

Μετάβαση στο video εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=isTLSXDsLtY&feature=youtu.be

Οδηγίες έχει κάτω απο το Video, αλλά δεν μου φαίνονται για επίσημες. Μάλλον πατέντα και με τηλέφωνο root !!!

Edited by mannolia
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι custom rom από τους Ρώσους, η πρώτη από αυτές που λέει σε προηγούμενο post ο UserXP. Έχει κάποια θεματάκια, οπότε αν θέλουμε custom+root καλύτερα να προτιμήσουμε την MIUI All Android 5X64 που έχει πλέον Ελληνικά και τρέχει εντελώς απροβλημάτιστα.
Link to comment
Share on other sites

...

Εν τω μεταξύ η MIUI All Android 5 X64 φαίνεται πλήρως λειτουργική μετά από 2 μέρες μαζί της. Μοναδικό πρόβλημα που είδα μέχρι τώρα είναι ότι η μπάρα των επαφών έχει μόνο ελληνικά, οπότε για να βρεις τις ξενόγλωσσες επαφές σου πας στο Ω και μετά πρέπει να σκρολάρεις προς τα κάτω... Αν έχεις καμιά 200αριά δεν βολεύει, παράκληση φίλε UserXP κάνε κάτι και γι αυτό :)

 

Όσο για το tray, το θεωρώ αρκετά χρήσιμο - οι φάκελοι δεν μου "πάνε" ως λογική - οπότε έβαλα το appswap lite και είμαι μια χαρά. Τέλος να πω ότι ίσως ένας από τους λόγους που το κινητό απογειώθηκε, είναι η εξαιρετική διαχείριση μνήμης: ποτέ δεν είδα λιγότερη από 1GB διαθέσιμη, ενώ με την μαμίσια rom συχνά έπεφτε κάτω από 500MB - έτυχε να δω και ~250. Όλα αυτά έχοντας φορτώσει τις ίδιες εφαρμογές - μεταξύ άλλων το "τέρας" facebook, messenger, chrome κ.λ.π.

 

Όντως, η MIUI x64 είναι πολύ καλή και σταθερή ROM - [τεστάρω τις beta εκδόσεις της].

Το "πρόβλημα" με τα ελληνικά/αγγλικά θα το "κοιτάξω" λίγο αύριο - [υπήρχε/υπάρχει σαν επιλογή σε εφαρμογές contacts, η διπλή αλφαβήτα?]

 

[Το tray είναι όντως θέμα γούστου]

Η διαχείριση μνήμης είναι "όλα τα λεφτά". Αν μπορώ να προτείνω κάτι, είναι η αποφυγή των εφαρμογών διαχείρισης μνήμης. Το android από μόνο του, διαχειρίζεται πολύ καλά τη μνήμη. "Τρίτες" εφαρμογές, περισσότερο χειροτερεύουν τα πράγματα, παρά καλυτερεύουν.

 

 

Μακάρι να βγεί κάτι καλό, δεν είναι ιδιαίτερα τιμητικό για την Lenovo η συσκευή να "δίνει ρέστα" με τροποποιημένες rom άλλων κατασκευαστών. Ήδη κοιτάζω προς Xiaomi Mi5 για μετά το καλοκαιράκι, όταν πέσει η τιμή...

Ναι είναι custom rom από τους Ρώσους, η πρώτη από αυτές που λέει σε προηγούμενο post ο UserXP. Έχει κάποια θεματάκια, οπότε αν θέλουμε custom+root καλύτερα να προτιμήσουμε την MIUI All Android 5X64 που έχει πλέον Ελληνικά και τρέχει εντελώς απροβλημάτιστα.

 

Αυτό που λες είναι μεγάλη αλήθεια. Το κινητό μπορεί να ανέβει δύο επίπεδα, με το κατάλληλο λειτουργικό.

Βέβαια, η ViBE 2.8 από τη Lenovo, είναι πραγματικά πολύ καλό και σταθερό λειτουργικό (ΔΕΝ προσφέρετε όμως επισήμως στο κινητό μας).

[* Το MiUI για μένα κερδίζει τις "εντυπώσεις" - δεν ξέρω αν η Xiaomi το προσφέρει σε μεσαία κινητά της, αλλά η "δυναμική" της είναι μεγαλύτερη]

[** Αν "πέρασε" και τις δικές σου δοκιμές σαν επαγγελματίας, τότε θα την προτείνω "επισήμως" κι εγώ]

 

Η τελευταία έκδοση ViBE της "μαμάς" Lenovo είναι η 3.1 και υποστηρίζει ΜΟΝΟ android 6 - δεν θα την πάρουμε ποτέ επίσημα.

Αμφιβάλλω αν πάρουμε επίσημα και την 3.0 (ή την 2.8) με android 5

 

 

Νέα ανάρτηση στη σελίδα Lenovo p70 στο Facebook.

...

Η ανάρτηση εδώ: https://www.facebook.com/lenovop70forall/?fref=nf

Μετάβαση στο video εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=isTLSXDsLtY&feature=youtu.be

Οδηγίες έχει κάτω απο το Video, αλλά δεν μου φαίνονται για επίσημες. Μάλλον πατέντα και με τηλέφωνο root !!!

 

Οι custom ROMs δεν είναι "πατέντες". Βασίζονται στους επίσημους kernels από την "μαμά" εταιρία και (ως επί το πλείστον) βελτιώνουν/αναβαθμίζουν/προσθέτουν δυνατότητες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα και από εμένα ευτυχής κατοχοσ του ,p70 τελικά. Το άνοιξαν και έχει την 4.4.4(μου βγαζει την p70a s139 151214 16g L row) τι κάνω τώρα;παραμένων σε αυτή;μου βγάζει μνμ για αναβάθμιση.

επιπλεον ηθελα να ρωτησω το led αναβει μονο για κλησεις και μηνυματα?

 

Κατ' αρχήν συγχαρητήρια για την επιλογή σου! Είναι πολύ καλό κινητό (ιδίως για τα λεφτά του).

Η δική μου πρόταση (αν και μάλλον την έχεις ήδη καταλάβει), είναι ή να μείνεις στην 4.4 ή να δοκιμάσεις την MIUI All Android 5X64 (root κλπ). Οι λόγοι αναφέρονται παραπάνω.

 

Τί εννοείς "το led αναβει μονο για κλησεις και μηνυματα?"?

Link to comment
Share on other sites

Όντως, η MIUI x64 είναι πολύ καλή και σταθερή ROM - [τεστάρω τις beta εκδόσεις της].

Το "πρόβλημα" με τα ελληνικά/αγγλικά θα το "κοιτάξω" λίγο αύριο - [υπήρχε/υπάρχει σαν επιλογή σε εφαρμογές contacts, η διπλή αλφαβήτα?]

 

[Το tray είναι όντως θέμα γούστου]

Η διαχείριση μνήμης είναι "όλα τα λεφτά". Αν μπορώ να προτείνω κάτι, είναι η αποφυγή των εφαρμογών διαχείρισης μνήμης. Το android από μόνο του, διαχειρίζεται πολύ καλά τη μνήμη. "Τρίτες" εφαρμογές, περισσότερο χειροτερεύουν τα πράγματα, παρά καλυτερεύουν.

 

 

 

 

 

Αυτό που λες είναι μεγάλη αλήθεια. Το κινητό μπορεί να ανέβει δύο επίπεδα, με το κατάλληλο λειτουργικό.

Βέβαια, η ViBE 2.8 από τη Lenovo, είναι πραγματικά πολύ καλό και σταθερό λειτουργικό (ΔΕΝ προσφέρετε όμως επισήμως στο κινητό μας).

[* Το MiUI για μένα κερδίζει τις "εντυπώσεις" - δεν ξέρω αν η Xiaomi το προσφέρει σε μεσαία κινητά της, αλλά η "δυναμική" της είναι μεγαλύτερη]

[** Αν "πέρασε" και τις δικές σου δοκιμές σαν επαγγελματίας, τότε θα την προτείνω "επισήμως" κι εγώ]

 

Η τελευταία έκδοση ViBE της "μαμάς" Lenovo είναι η 3.1 και υποστηρίζει ΜΟΝΟ android 6 - δεν θα την πάρουμε ποτέ επίσημα.

Αμφιβάλλω αν πάρουμε επίσημα και την 3.0 (ή την 2.8) με android 5

 

 

 

 

Οι custom ROMs δεν είναι "πατέντες". Βασίζονται στους επίσημους kernels από την "μαμά" εταιρία και (ως επί το πλείστον) βελτιώνουν/αναβαθμίζουν/προσθέτουν δυνατότητες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Κατ' αρχήν συγχαρητήρια για την επιλογή σου! Είναι πολύ καλό κινητό (ιδίως για τα λεφτά του).

Η δική μου πρόταση (αν και μάλλον την έχεις ήδη καταλάβει), είναι ή να μείνεις στην 4.4 ή να δοκιμάσεις την MIUI All Android 5X64 (root κλπ). Οι λόγοι αναφέρονται παραπάνω.

 

Τί εννοείς "το led αναβει μονο για κλησεις και μηνυματα?"?

To notification led

Link to comment
Share on other sites

Η δίγλωσση μπάρα υπάρχει στην μαμίσια rom 4.4.4. που είχε το κινητό, δεν χρειάζεται εφαρμογή. Όταν το έχεις στα ελληνικά προηγείται όλο το ελληνικό αλφάβητο και έπεται το αγγλικό.
Link to comment
Share on other sites

Στα μηνύματα Του Facebook viber κλπ

 

Λογικά θα γίνεται εύκολα. Θα σου απαντήσουν τα παιδιά εδώ, γιατί εγώ δεν έχω την 4.4.

 

 

Η δίγλωσση μπάρα υπάρχει στην μαμίσια rom 4.4.4. που είχε το κινητό, δεν χρειάζεται εφαρμογή. Όταν το έχεις στα ελληνικά προηγείται όλο το ελληνικό αλφάβητο και έπεται το αγγλικό.

 

Γ@μ@το με ζόρισε αυτό, αλλά το έκανα.

 

Ελληνικό & Αγγλικό αλφάβητο στις επαφές - MIUI Android 5.0 - x64 (v7.1.3)

[Αντικαθιστά ΒΑΣΙΚΑ αρχεία συστήματος - ΜΗΝ το δοκιμάσετε σε ΚΑΜΙΑ άλλη έκδοση]

Εγκατάσταση μέσω TWRP - Install zip

[Το πρώτο boot αργεί...]

 

Σημείωση: Τις δοκιμές τις έκανα στην έκδοση beta 6.2.25 και μετέφερα τις αλλαγές στην 7.1.3 - feedback?

Link to comment
Share on other sites

Μετά το ατυχές πέρασμα στην 5.1 το κινητό είναι ΚΟΥΦΑΡΙ. επανεκκινήσεις μόνο του στα καλά καλούμενα, όταν έχω ακουστικά ο συνομιλητής ακούει την φωνή του, απαράδεκτη κ πρόχειρη αναβάθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...