Jump to content

Lenovo P70t


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξεκινησα να κανω root με τον οδηγο βημα 5. Τα εκανα ολα οκ και μου εβγαλε και το πρασινο τσεκ. κατεβασα μια εφαρμογη check root και μου λεει οτι το κινητο δεν ειναι root. Ειμαι ακομη στην στοκ ρομ. Τι φταιει φιλε User xp? χρειαζεται να κανω κατι αλλο...? συνεχιζω να βαλω το recovery TWRP...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ξεκινησα να κανω root με τον οδηγο βημα 5. Τα εκανα ολα οκ και μου εβγαλε και το πρασινο τσεκ. κατεβασα μια εφαρμογη check root και μου λεει οτι το κινητο δεν ειναι root. Ειμαι ακομη στην στοκ ρομ. Τι φταιει φιλε User xp? χρειαζεται να κανω κατι αλλο...? συνεχιζω να βαλω το recovery TWRP...

 

Ναι, sorry, υπάρχουν κι άλλα βήματα για το root, που δεν τα γράφει ο αρχικός οδηγός αλλά πρέπει να γίνουν.

Έτσι σε αυτό το post - Μέρος 5ο - ROOT, για τη παράγραφο ΜΟΝΟ για Kitkat (android 4.4) έχουμε:

0 - [στην αρχή της παραγράφου]. Κατεβάστε το BETA-SuperSU-v2.52.zip και βάλτε το στη κάρτα SD σας (ή όποιο άλλο binary έχετε για SU).

...

...

13. ΕΠΑΝΕΚΚΙΝΗΣΤΕ το κινητό σε λειτουργία Recovery πρώτα (για να "δει" τη νέα recovery) - [μετά μπορεί να επανεκκινηθεί με τον κανονικό τρόπο].

14. Όσο είμαστε σε TWRP κάνουμε Install zip το παραπάνω αρχείο BETA-SuperSU-v2.52.zip.

15. Κανονικό reboot και τώρα είμαστε root.

 

Παρακαλώ κάποιος Moderator (μετά από επιβεβαίωση) να προσθέσει τα παραπάνω, γιατί δεν μπορώ να κάνω edit το post.

 

 

Edit 2:

Lenovo Camera v. 4.1.492 (Lollipop)

 

Χρήστες με root

[Έχουμε κάποιον Root File Manager εγκατεστημένο στο κινητό μας]

  1. Κατεβάζουμε το παραπάνω αρχείο και το κάνουμε extract σε ένα φάκελο LenovoCamera κάπου στο PC μας.
  2. Κάνουμε copy όλο τον παραπάνω φάκελο LenovoCamera στη κάρτα SD μας.
  3. Με τον Root File Manager πάμε στο φάκελο /system/app ή /system/priv-app και διαγράφουμε (κανουμε backup?) τον υποφάκελο LenovoCamera (ή όπως αλλιώς λέγεται - δεν έχω stock ROM και δεν ξέρω) - [αυτόν που περιέχει το .apk αρχείο για την κάμερά μας].
  4. Κάνουμε copy-paste το φάκελο LenovoCamera (από το βήμα 2) στο /system/priv-app (ολόκληρο το φάκελο όπως είναι)
  5. Επανεκκίνηση και δοκιμή της κάμερας.

[Αν δεν μας αρέσει/δουλεύει, επαναφορά από το backup(?) μας]

 

Χρήστες χωρίς root (δεν υπάρχει κίνδυνος - δεν "παθαίνει" τίποτε το κινητό)

  1. Κατεβάζουμε το παραπάνω αρχείο και το κάνουμε extract σε ένα φάκελο LenovoCamera κάπου στο PC μας.
  2. Κάνουμε copy όλο τον παραπάνω φάκελο LenovoCamera στη κάρτα SD μας.
  3. Κάνουμε (προσπαθούμε έστω) εγκατάσταση/install το αρχείο LenovoCamera.apk, με απλό κλικ στο αρχείο από τον File manager που έχουμε στο κινητό.
  4. Αν επιτύχει δοκιμάζουμε την κάμερα (αν δεν μας αρέσει, κάνουμε απεγκατάσταση)

Edited by UserXP
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήρα την απόφαση να γυρίσω σε 64bit σύμφωνα με τις οδηγίες.

Πόσο αργεί το πρώτο boot μετά την εγκατάσταση του MIUI Android 5.0 - x64 (v7.1.3)?

Παρατήρησα ότι κατά την εγκατάσταση έγραφε MD5 not found...skip installing MD5

ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήρα την απόφαση να γυρίσω σε 64bit σύμφωνα με τις οδηγίες.

Πόσο αργεί το πρώτο boot μετά την εγκατάσταση του MIUI Android 5.0 - x64 (v7.1.3)?

Παρατήρησα ότι κατά την εγκατάσταση έγραφε MD5 not found...skip installing MD5

 

Εντάξει είσαι, περίμενε...

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλε μια μπάρα που "ανεβαίνει"; :p

Όχι...μόνο το σήμα mi και κάτω το android με 3 τελίτσες που αναβοσβήνουν...

ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

Όχι...μόνο το σήμα mi και κάτω το android με 3 τελίτσες που αναβοσβήνουν...

 

"Γύρνα" σε gmail μήνυμα ή στείλε pm.

 

 

Edit

@fufutos

σε ποια φόρουμ είδες να μιλάνε για 6 εικονίδια;

Edited by UserXP
Link to comment
Share on other sites

"Γύρνα" σε gmail μήνυμα ή στείλε pm.

 

 

Edit

@fufutos

σε ποια φόρουμ είδες να μιλάνε για 6 εικονίδια;

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Επιτέλους τα κατάφερα.

Δεν πρόλαβα να δω πολλά..... Δείχνει πάντως ωραίο.

Ένα θέμα βρήκα όταν φορτίζει το κινητό σβηστό..... Η ένδειξη της μπαταρίας είναι κουκουρούκου..... Και δεν γεμίζει το εικονίδιο της μπαταρίας αλλά και η οθόνη δείχνει σαν να είναι κομμένη σε 3 σημεία.

ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

@fufutos

σε ποια φόρουμ είδες να μιλάνε για 6 εικονίδια;

 

http://android.stackexchange.com/questions/13617/how-to-change-bottom-bar-apps-in-miui-launcher

Link to comment
Share on other sites

Όχι, έχει κάποιο πρόβλημα το αρχείο που "ανέβηκε".

Βάλε αυτό

 

Στο επόμενο γενικό update, θα "μπουν" όλες οι διορθώσεις στα bugs που θα βρεθούν

 

Και εμένα δεν δουλεύει το άλμπουμ... Έβαλα το αρχείο αλλά και πάλι δεν δουλεύει.

Επίσης δεν δουλεύει και από την φωτογραφική αν θέλεις να δεις την φωτογραφία που τράβηξες.

Άκυρο.... Δουλεύουν εντάξει.

Μόνο το θέμα με το εικονίδιο της μπαταρίας όταν φορτίζει σβηστό.

Edited by leon
ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

Στην καθημερινή χρήση η συσκευή συνεχίζει να με εντυπωσιάζει, είναι σαν να άλλαξα τηλέφωνο. Όσο συνηθίζω το νέο UI τόσο πιο πολύ με βολεύει. Επίσης νομίζω ότι έχει καλύτερη διαχείριση ενέργειας - μετά από δύο μέρες η μπαταρία είναι ακόμα στο 28%...
Link to comment
Share on other sites

Edit

@fufutos

σε ποια φόρουμ είδες να μιλάνε για 6 εικονίδια;

 

 

Δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη με το 6ο εικονίδιο... Όλα τα post που βρήκα είναι πολύ παλιά, παρ όλα αυτά η αλήθεια είναι ότι "The Sixth Element" :cool:, υπάρχει σε MiUI 7!!! ... :wacko:

 

...

Δεν πρόλαβα να δω πολλά..... Δείχνει πάντως ωραίο.

Ένα θέμα βρήκα όταν φορτίζει το κινητό σβηστό..... Η ένδειξη της μπαταρίας είναι κουκουρούκου..... Και δεν γεμίζει το εικονίδιο της μπαταρίας αλλά και η οθόνη δείχνει σαν να είναι κομμένη σε 3 σημεία.

 

Είναι, όντως, πολύ όμορφο.

Το θέμα της φόρτισης μάλλον αύριο/σήμερα θα το δω.

 

Στην καθημερινή χρήση η συσκευή συνεχίζει να με εντυπωσιάζει, είναι σαν να άλλαξα τηλέφωνο. Όσο συνηθίζω το νέο UI τόσο πιο πολύ με βολεύει. Επίσης νομίζω ότι έχει καλύτερη διαχείριση ενέργειας - μετά από δύο μέρες η μπαταρία είναι ακόμα στο 28%...

 

[Χωρίς να μετράει ιδιαίτερα η γνώμη μου σε καθημερινή χρήση ... 2-3 τηλέφωνα, 0-1 e-mail, όχι δεδομένα κινητής, GPS μόνο για δοκιμή, όχι "κοινωνικά δίκτυα" (δεν είμαι ακοινώνητος :p)]:

• το τηλέφωνο είναι value for money

• Το MiUI είναι πολύ αξιόλογο/αξιόπιστο λειτουργικό (το καλύτερο που έχω γνωρίσει)

• Η Lenovo δεν "μας" υποστηρίζει [δεν υπονοώ ότι η Xiaomi υποστηρίζει περισσότερο από τη Lenovo]

• Δεν "μπόρεσα" να τελειώσω την μπαταρία σε μία μέρα

• [(άσχετο?) Η μπαταρία (μετά από αλλαγή ROM) "θέλει" δύο μέρες για να "επανέλθει" (στατιστικά μιλώντας)]

• (χωρίς στατιστική) Η διαχείριση/ενέργεια μπαταρίας εξαρτάται από το λειτουργικό και τα προγράμματα που αφήνουμε να λειτουργούν.

Link to comment
Share on other sites

[Χωρίς να μετράει ιδιαίτερα η γνώμη μου σε καθημερινή χρήση ... 2-3 τηλέφωνα, 0-1 e-mail, όχι δεδομένα κινητής, GPS μόνο για δοκιμή, όχι "κοινωνικά δίκτυα" (δεν είμαι ακοινώνητος :p)]:

 

- Με 5-6 τηλέφωνα, περίπου 5' το κάθε ένα

- 1-2 email

- όχι δεδομένα κινητής

- Wifi + GPS για καιρό (5'), Whatsapp, viber, Fb (30'), και Bluetooth στο αμάξι (30').....στο περίπου όλα αυτά.

- Με 1 sim

 

Στις 72 ώρες βρίσκομαι περίπου στο 30%. Εάν το ζορίσω βγάζω 1,5 - 2 μέρες το πολύ. Εάν τύχει και πάει πιο χαλαρά, έχω πιάσει και 4 ημέρες με μπαταρία 20%.

 

Αυτά απο μένα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά για όλα έφταιγε ο Nova! Έκανα μια καθαρή εγκατάσταση μέσω twrp αφού πρώτα καθάρισα cache κ.λ.π. , έβαλα όλα τα fix και η συσκευή ήρθε στα ίσα της. Λειτουργούν τα πάντα κανονικά, ειδοποιήσεις με εικονίδια, led, wifi, κουμπιά, μενού, ήχοι… Το μόνο ζόρι είναι να συνηθίσω το νέο περιβάλλον και… να βρω το tray των εφαρμογών ;)[/quote

 

Και εμένα στην αρχή με τον nova δε μου δούλευε το άλμπουμ και όταν προσπαθούσα να το ανοίξω σαν εφαρμογή αλλά και όταν τραβούσα μια φώτο και προσπαθούσα να την ανοίξω.

Μετά από εγκατάσταση παλαιότερης έκδοσης nova δούλεψαν κανονικά. Έκανα και αναβάθμιση στον nova και δεν άλλαξε κάτι, δουλεύουν όλα κανονικά.

ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

Για κάμερα, όσοι είσαστε root δοκιμάστε αυτήν https://github.com/troop/FreeDCam/releases/ έχει ένα σωρό ρυθμίσεις, τραβάει και raw - και νομίζω επιλέγεις που να σώζει τις φωτογραφίες.

 

Πολύ καλή και αυτή, δεν την ήξερα. Προσωπικά και από το δικό του λειτουργικό χρισημοποιω camera 360. Ή οποία με έχει εντυπωσιάσει ή απόδοση της στη συσκευή μας.

 

...
Είχα δοκιμάσει μια φορα ενα λειτουργικο wiko νομίζω λεγοταν, με εκεινο έβγαζε μέχρι 16 mp φωτογραφίες που νομίζω υποστιριζετε από το τσιπακι μας. Edited by IceGtx
Link to comment
Share on other sites

Για ρουταρισμα της στοκ κιτκατ δε χρειαζεται να βαλω custom recovery σωστα?Κατευθειαν με flash tool/?

Εμένα είχε γίνει με Κινγκ ρουτ, αλαζεις μεσα από το engineer mode/log and debuging/user to root/ πατάς root εκει μεσα μετά με Κινγκ ρουτ. Ίσως υπάρχει και καλύτερη μέθοδος αλλά με αυτήν δεν θα συνδέσεις στο πισι τη συσκευη. Α και δεν θυμάμαι αν θέλει και το γιουεςμπι ντεμπαγκινγκ ενεργοποίηση.

Edited by IceGtx
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει;;;;

Στα καλά καθούμενα το κινητό έσβησε και τώρα δεν ανάβει απλά δονειται καλά 10 - 15 περίπου Δευτερόλεπτα .δεν ξέρω τι να κάνω

Link to comment
Share on other sites

Xposed για MIUI http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=425052&st=13640#entry43431318

και τα πρώτα σχόλια για την 141

http://lenovo-forums.ru/topic/17141-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%88%D0%B8%D0%B2%D0%BA%D0%B0-lenovo-p70-a-p70-a_s141_160130_l_row/

 

 

και τα δύο λινκ ανοίγουν κανονικά

Τα link ανοίγουν κανονικά αλλά όταν πας να κάνεις download βγάζει 404 error.

ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει;;;;

Στα καλά καθούμενα το κινητό έσβησε και τώρα δεν ανάβει απλά δονειται καλά 10 - 15 περίπου Δευτερόλεπτα .δεν ξέρω τι να κάνω

 

Χρησιμοποιούσες καστομ ρεκαβερι με το δικό του λειτουργικό;

Link to comment
Share on other sites

Τα link ανοίγουν κανονικά αλλά όταν πας να κάνεις download βγάζει 404 error.

 

προφανώς τα έχουν σε δικό τους server και θέλει εγγραφή στο φόρουμ.(Εγώ με εγγραφή κατεβάζω κανονικά)

Link to comment
Share on other sites

προφανώς τα έχουν σε δικό τους server και θέλει εγγραφή στο φόρουμ.(Εγώ με εγγραφή κατεβάζω κανονικά)

 

Καλησπέρα, όταν βγάλει αυτή την εικόνα ασφαλείας στην φορμα εγγραφης, εχει 3 σειρες με ρωσικα γραμματα πρεπει να τα γραψεις; και αν ναι πως; ευχαριστώ εκ των προτέρων.

edit μεχρι 4 ψιφια αφηνει :dizzy:

edit ε ρε φιλε αριθμοι ειναι;

Edited by IceGtx
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα και καλή Σαρακοστή.

 

@mamian (αν και μάλλον το root-αρες), κι εδώ περιγράφεται ένας "εύκολος" τρόπος (το αρχείο είναι ασφαλές)

 

Για κάμερες δεν ξέρω πολλά. Αυτές που λέτε παραπάνω είναι καλύτερες (ό,τι κι αν σημαίνει αυτό) από αυτές που "φοράει" το κινητό είτε από τη "μάνα" του είτε από custom ROM (περισσότερο μ' ενδιαφέρει για MiUI);

 

@pikinos

Άναψε τελικά; Stock ή custom ROM?

 

Από το Xposed (για το MiUI) τι βάζετε και σας ενδιαφέρει?

 

@IceGtx

Το κατάφερες τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα και καλή Σαρακοστή.

 

@mamian (αν και μάλλον το root-αρες), κι εδώ περιγράφεται ένας "εύκολος" τρόπος (το αρχείο είναι ασφαλές)

 

Για κάμερες δεν ξέρω πολλά. Αυτές που λέτε παραπάνω είναι καλύτερες (ό,τι κι αν σημαίνει αυτό) από αυτές που "φοράει" το κινητό είτε από τη "μάνα" του είτε από custom ROM (περισσότερο μ' ενδιαφέρει για MiUI);

 

@pikinos

Άναψε τελικά; Stock ή custom ROM?

 

Από το Xposed (για το MiUI) τι βάζετε και σας ενδιαφέρει?

 

@IceGtx

Το κατάφερες τελικά;

 

Αν και δεν έχω καταφέρει να βρω άκρη με το xposed το χρησιμοποιώ στο προηγούμενο τηλέφωνο για κάποιες έξτρα ρυθμίσεις αλλά και για να έχω 160 ελληνικούς χαρακτήρες στα μηνύματα.

ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...