Jump to content

Cubot S200


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, τουλάχιστον στο Lenovo που είχα..Τωρα έχω μία καρτα, οπότε δεν είμαι σιγουρος, αν και δεν πιστευω οτι επηρεαζει..

Μπορείς να δοκιμασεις με μια απλη και δοκιμαστικη εγκατασταση..Παντως η εφαρμογη τα σπαει!

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έβαλα το greek keyboard. Κεφαλαία τα βγάζει φυσικά αλλα τουλάχιστον 160. Δύσκολο να στέλνεις τηλεφραφήματα! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να ρωτησω κατι.Πήγα για μπανακι και έβαλα 12 λεπτά ακριβώς το κινητό να παιζει μουσική.Το κοιτάω μετα απο 12 λεπτά και απο το 100% πήγε στο 87%.Τι παίζει?
Link to comment
Share on other sites

Για τους 160 χαρακτηρες εγκατεστησε το Handcent (είναι βασικά 2 εφαρμογές που πρέπει να εγκαταστήσεις...μια για γλώσσα και η κύρια)....Είναι πολύ καλή και παρέχει πολλά extra παραμετροποίησης...

 

Μπορείτε επισης να βάλετε "Gravity box"(google it) και μέσα από αυτό να ρυθμίσετε και τους 160 χαρακτήρες στα μηνύματα

Για όποιο δεν γνωρίζει η συγκεκριμένη εφαρμογή κάνει και πολλά άλλα χρήσιμα στο κινητό

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε επισης να βάλετε "Gravity box"(google it) και μέσα από αυτό να ρυθμίσετε και τους 160 χαρακτήρες στα μηνύματα

Για όποιο δεν γνωρίζει η συγκεκριμένη εφαρμογή κάνει και πολλά άλλα χρήσιμα στο κινητό

To GravityBox είναι όντως εξαιρετικά χρήσιμο. Ξέρουμε όμως αν "κάθεται" σωστά στο S200;

Το έχεις δοκιμάσει - ή μήπως έχεις δει κανένα σχόλιο από κάποιον που να το εγκατέστησε με επιτυχία...;

Έχουν πάρει S200 τρεις γνωστοί μου (εγώ τους έβαλα την ιδέα - ευτυχώς που βγήκε καλό! :p)

και ψήνομαι να τους προτείνω το G.B., αλλά δεν τολμώ μέχρι να δω ότι μπαίνει χωρίς παρενέργειες...

 

Επίσης, λόγω του τρόπου που εγκαθίσταται (με το Xposed framework από κάτω), δεν είμαι σίγουρος τι θα γίνει σε περίπτωση firmware upgrade (από τα οποία το S200 φαίνεται να παίρνει αρκετά, τώρα κιόλας που ειναι "νεαρό" ακόμα)...

Υπάρχει άραγε περίπτωση να δημιουργείται κανένα conflict...;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε επισης να βάλετε "Gravity box"(google it) και μέσα από αυτό να ρυθμίσετε και τους 160 χαρακτήρες στα μηνύματα

Για όποιο δεν γνωρίζει η συγκεκριμένη εφαρμογή κάνει και πολλά άλλα χρήσιμα στο κινητό

Το έχεις εγκαταστήσει?

Αν ναι δώσε link με την εφαρμογή που είναι συμβατή με τη rom που έχει το s200.

Link to comment
Share on other sites

Το παρελαβα σημερα σε μαυρο και περιμενω και ενα λευκο.Δεν ειναι root.

Οι πρωτες εντυπωσεις ειναι τελειες,απιστευτο κινητο πολυ γρηγορο και φοβερη ποιοτητα κατασκευης.

το φορτωνω με διαφορα και βλεπουμε.

Mου εβγαλε μια ειδοποιηση για ενημερωση ,την κατεβασα αλλα δεν την εγκατεστησα,τι προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις εγκαταστήσει?

Αν ναι δώσε link με την εφαρμογή που είναι συμβατή με τη rom που έχει το s200.

 

Για να σας το λέω το έχω βάλει στη 08 .Δεν δουλευουν όλα όπως πρέπει μια και η ΡΟΜ του σ200 δεν είναι καθαρή αλλά τουλάχιστον αυτά που αφορούν εμένα δουλευουν(πλην της μπάρας γραμμής κατάστασης πάνω που μένει αυτή του τηλεφώνου)

http://forum.xda-developers.com/xposed/modules/app-gravitybox-v3-1-5-tweak-box-android-t2554049

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

mplevris αν μπορείς φίλε σήκωσε screenshots τι ακριβώς ενεργοποιούμε στο mobile uncle tools πριν πατήσουμε το root στο iroot
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Θα το φτιάξω το βράδυ και αν έχω τυχόν απορίες - προβλήματα θα επανέλθω.

 

Κάτι ακόμα. Μέχρι πόσα GB MicroSDHC να βάλω;

Για παράδειγμα αυτή κάνει;

 

http://www.skroutz.gr/s/2832488/Kingston-microSDHC-32GB-Class-4-with-Adapter.html

 

Αποθηκεύονται εκεί μετά εφαρμογές-φωτογραφίες-δεδομένα και όχι στο κινητό;

 

class 10

 

http://www.e-shop.gr/micro-sd-secure-digital-memory-stick-compact-flash-l?table=PER&category=%C5%C9%C4%C9%CA%C5%D3+%CC%CD%C7%CC%C5%D3&filter-9196=1&filter-1544=1

Link to comment
Share on other sites

mplevris αν μπορείς φίλε σήκωσε screenshots τι ακριβώς ενεργοποιούμε στο mobile uncle tools πριν πατήσουμε το root στο iroot

Το πρώτο που βλέπεις είναι αυτό

[ATTACH]55847[/ATTACH]

 

πατάς Engineer mode και πας στην παρακάτω εικόνα

Edited by mplevris
Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

πατάς Enginear mode (MTK)

[ATTACH]55850[/ATTACH]

 

πας δεξιά και βρίσκεις log and debugging

και πατάς user 2 root και μετά root και ενεργοποιείς

[ATTACH]55851[/ATTACH]

 

υ.γ.1 Sorry για το ότι τα έβαλα σε 2 μηνύματα

υ.γ.2 Στις φώτο μπορείτε να δείτε κάτω κάτω και τα κουμπιά πλοήγησης από το Gravity box(πολύ χρήσιμο σε μας τους "στραβούς "μια και δεν έχουμε φωτιζόμενα πλήκτρα

Edited by mplevris
Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, έχω κάνει root την V8 με τον τρόπο που αναφέρετε (thanks btw), αλλά μετά τι? Ποιά είναι η διαδικασία για να περάσουμε το SuperSU?

Βγάζουμε πρώτα το κινέζικο ή μετά?

Ό,τι κι αν έκανα το SuperSU δεν μπορεί να αναβαθμίσει τo binary, χρειάζεται πρόσβαση root προφανώς αλλά δεν υπάρχει app για να του δώσει δικαίωμα. Το κινέζικο πάντως δεν καλείται.

 

Ps το iroot του pc αναφέρει rooted succesfully, το root checker όμως όχι.

Επίσης προσπάθησα να εγκαταστήσω busybox με το busybox installer (μπας και καταφέρει το supersu να αναβαθμίσει το binary του), το οποίο αναφέρει device: roοted αλλά αποτυγχάνει να εγκαταστήσει το busybox. Μάλλον γιατί δεν υπάρχει εφαρμογή να του δώσει δικαιώματα root.

Λούπα δλδ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, έχω κάνει root την V8 με τον τρόπο που αναφέρετε (thanks btw), αλλά μετά τι? Ποιά είναι η διαδικασία για να περάσουμε το SuperSU?

Βγάζουμε πρώτα το κινέζικο ή μετά?

Ό,τι κι αν έκανα το SuperSU δεν μπορεί να αναβαθμίσει τo binary, χρειάζεται πρόσβαση root προφανώς αλλά δεν υπάρχει app για να του δώσει δικαίωμα. Το κινέζικο πάντως δεν καλείται.

 

Ps το iroot του pc αναφέρει rooted succesfully, το root checker όμως όχι.

Επίσης προσπάθησα να εγκαταστήσω busybox με το busybox installer (μπας και καταφέρει το supersu να αναβαθμίσει το binary του), το οποίο αναφέρει device: roοted αλλά αποτυγχάνει να εγκαταστήσει το busybox. Μάλλον γιατί δεν υπάρχει εφαρμογή να του δώσει δικαιώματα root.

Λούπα δλδ...

Οταν έκανες το ρουτάρισμα σου έβγαλε μια εφαρμογή με ένα κεφάλι αλόγου στο κινητό; (αυτό είναι το κινέζικο root)

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχεις στο μυαλό σου είναι άλλη τεχνολογία και δεν την υποστηρίζει το S200.

 

Εγώ δε βρήκα λύση με τα sms. Κανένα app να στέλνω με 160 χαρακτήρες? Το textra δε γίνεται instsall. Το πατάω, με πετάει έξω απο το play store και μετά δέν είναι πουθενά στο κινητό ενώ φαίνεται στις εγκατεστημένο στο play. Κανένα άλλο που να δουλεύει?

για 160 χαρακτήρες σε sms, και αν δεν θες να μπλέξεις με πολλές ρυθμίσεις η λύση είναι :

αν χρησιμοποιείς μια κάρτα sim, handcent ή textra.

αν χρησιμοποιείς και τις 2, chompSMS (καθώς και την εφαρμογή για emojis)

αυτό που με χάλασε είναι ότι μετά από μια βδομάδα χρήσης, το chompsms βγάζει διαφημίσεις, αλλά λειτουργεί χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με πήρε ο ενας απο τους 3 κατοχους του cubot και μου ειπε καπουτ ο ήχος απο κινητό... με τα ακουστικά ακούγονται ολα μια χαρά ....αντε τώρα να ξεμπλέξεις με τους Κινέζους
Link to comment
Share on other sites

Οταν έκανες το ρουτάρισμα σου έβγαλε μια εφαρμογή με ένα κεφάλι αλόγου στο κινητό; (αυτό είναι το κινέζικο root)

 

Όχι... Το ξαναέκανα μόλις reroot, ένα κινέζικο μάρκετ μου εγκατέστησε στο τηλέφωνο.

iRoot 1.7.9.2. S200 has root permissions λέει στο pc πάντως.

Link to comment
Share on other sites

επειδή θέλω να πάρω άλλο ένα, ποιο μαγαζί έχει την καλύτερη τιμή atm;

 

νομιζω το gearbest με κουπονι http://gearbestcoupons.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με πήρε ο ενας απο τους 3 κατοχους του cubot και μου ειπε καπουτ ο ήχος απο κινητό... με τα ακουστικά ακούγονται ολα μια χαρά ....αντε τώρα να ξεμπλέξεις με τους Κινέζους

Καλα κρασια...και καλο Πασχα...

Link to comment
Share on other sites

Moλις παρελαβα 2 απο geekbuying (καλα, η συσκευασια ειναι να παιζεις μπαλα).

Ακομα το δοκιμαζω, αλλα το κινητο ειναι πολυυυ πανω απο τις προσδοκιες μου, τρεχει νερο, φοβερη οθονη, υψηλη φωτεινοτητα, παρα πολυ καλη αποκριση.. Ποιοτητα κατασκευης που δεν περιμενα.. Καλυτερη πχ απο THL που ειναι καλη μαρκα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...