Jump to content

Lenovo MiiX 3


kakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χθες που έπαιξα λίγο μαζί του στη mediamarkt μου άρεσε πολύ. Μου φάνηκε όμως ότι έχει λίγο σκοτεινή οθόνη σε full φωτεινότητα σε σχέση με το asus t100. Υπάρχει κάποια ρύθμιση που μου διέφυγε ή είναι όντως σκοτεινή; Επίσης σερφάροντας στο intrnet εντός σπιτιού με περίπου 50% φωτεινότητα πόσες ώρες κρατάει η μπαταρία;

 

1) μάλλον δεν ανέβασες τη φωτεινότητα στο τέρμα εκτός κι αν το συγκεκριμένο είχε κάποιο πρόβλημα, γιατί την οθόνη του σκοτεινή δε τη λες με τίποτα, να πω όμως, για να θεωρούμε αμερόληπτος, ότι δεν έχω κάνει σύγκριση δίπλα δίπλα με την οθόνη του t100

2) προσωπικά δε το εξάντλησα όμως υπολογίζω κοντά στις 7 ώρες, για τις δέκα που γράφουνε δε μου φαίνεται και πολύ αληθινό εκτός κι αν μετράνε με τη φωτεινότητα στο ελάχιστο δυνατό.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 646
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χθες που έπαιξα λίγο μαζί του στη mediamarkt μου άρεσε πολύ. Μου φάνηκε όμως ότι έχει λίγο σκοτεινή οθόνη σε full φωτεινότητα σε σχέση με το asus t100. Υπάρχει κάποια ρύθμιση που μου διέφυγε ή είναι όντως σκοτεινή; Επίσης σερφάροντας στο intrnet εντός σπιτιού με περίπου 50% φωτεινότητα πόσες ώρες κρατάει η μπαταρία;

 

Μπορεί να ήταν στο αυτόματο η φωτεινότητα για αυτό.

Το Miix 3 υπερέχει στάνταρ στην φωτεινότητα,η Lenovo πάντα βάζει εξαιρετικά panel.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

@ kakos, φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

@ alextrela, επειδή εκτιμώ τις γνώσεις σου πιστεύεις ότι ο λίγο παλιότερος επεξεργαστής του lenovo έχει ουσιαστική διαφορά από αυτόν που θα φοράει το asus t100 chi ή μόνο στα νούμερα οπότε δεν αξίζει να ασχολούμαστε;

Εσύ πιο απο τα δύο θα αγόραζες; :)

Link to comment
Share on other sites

@ kakos, φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

@ alextrela, επειδή εκτιμώ τις γνώσεις σου πιστεύεις ότι ο λίγο παλιότερος επεξεργαστής του lenovo έχει ουσιαστική διαφορά από αυτόν που θα φοράει το asus t100 chi ή μόνο στα νούμερα οπότε δεν αξίζει να ασχολούμαστε;

Εσύ πιο απο τα δύο θα αγόραζες; :)

Ελάχιστες οι διαφορές μεταξύ των CPU.

Βασικά με το Τ100 CHI η Asus ήρθε στα ίσια από άποψη ποιοτική οθόνη όπως έχουν ήδη τα Lenovo άρα στην ουσία η μόνο ουσιαστική διαφορά είναι στο ποιο σου άρεσε περισσότερο και στο μάτι και στην υλοποίηση του πληκτρολόγιου όπου στο Asus είναι καθαρά αποσπομενο σαν ξεχωριστό πράγμα ενώ στο Lenovo είναι στυλ θηκη-stand πληκτρολόγιο.

 

Άρα οποίο βολεύει καλύτερα στον καθε ένα προσωπικά περισσότερο αυτό επιλέγει.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε αν πέρνει κάρτες μνήμης πάνω απο 32GB. Έλεγα να του βάλω μία 64GB αν την διαβάζει.

 

Τη διαβάζει.

με την ευκαιρία να πω, το έκανα για δοκιμή, δε ξέρω μέχρι τι μέγεθος δίσκους διαβάζει.

Σύνδεσα ένα σκληρό που έχω WD 1-TB USB-3 και διαπίστωσα πως όχι μόνο τον διαβάζει αλλά

λειτουργεί και πάρα πολύ γρήγορα! δε το περίμενα.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος από τους κατόχους να αναφέρει:

 

- πλήρη χρόνο φόρτισης;

- διαθέτει GPS ;

- ένταση ήχου

- υποστηρίζει κάρτα 128 gb;

- γωνίες θέασης;

 

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος από τους κατόχους να αναφέρει:

 

- πλήρη χρόνο φόρτισης;

- διαθέτει GPS ;

- ένταση ήχου

- υποστηρίζει κάρτα 128 gb;

- γωνίες θέασης;

 

ευχαριστώ πολύ!

 

1) δε χρειάστηκε ποτέ να μείνω τελείως από μπαταρία, (η οποία να πω ότι κρατάει πολλές ώρες) για να γνωρίζω πόσο χρόνο θέλει.

όμως, αυτό είναι σχετικό, δηλαδή έχει να κάνει και με τι φορτίζεις το tablet. δηλαδή άλλο χρόνο θα κάνει αν χρησιμοποιείς το φορτιστή που το συνοδεύει και είναι 2 αμπέρ, άλλο χρόνο θα κάνει αν το φορτίζεις από ένα άλλο υπολογιστή, συνήθως είναι 0,5 αμπέρ και άλλο χρόνο θα κάνει αν το φορτίζει κάποιος με άλλο τρόπο. προσωπικά όταν η μπαταρία πέσει κάτω από 50% το βάζω για φόρτιση το βράδυ πριν κοιμηθώ και δε γνωρίζω πόσο χρόνο κάνει. (10-1-2015, το άφησα μέχρι που έσβησε και δε μπορούσε να ξανά ανοίξει, στη συνέχεια το έβλεπα κάθε μια ώρα ενώ φόρτιζε και κάπου μεταξύ τριών και τεσσάρων ωρών είχε γεμίσει, στις 3 ώρες και πόσα λεπτά ακριβώς δε ξέρω, )

2) GPS, όχι δεν έχει και είναι κάτι που μ ενδιαφέρει και μένα, παλιά είχα ένα Qtek s100 pda και το συνέδεα με εξωτερικό b.t. gps, αναρωτιέμαι κι εγώ αν θα μπορούσε να λειτουργήσει με αντίστοιχο τρόπο, θα ήταν καλό αν κάποιος το έχει δοκιμάσει να μα πει, λογικά γίνεται.

3) τώρα τι να σου πω, και η ερώτηση και η απάντηση είναι σχετικά, αν ο χώρος που θέλεις να ακούσεις μια ταινία π.χ. και είσαι σπίτι σου τότε ναι μπορείς άνετα τα δεις την ταινία, αν όμως είσαι μέσα σε μια καφετερία με μουσική η με οχλαγωγία από πολύ κόσμο τότε όχι.

το ηχειάκι βρίσκεται στα πλάγια αριστερά, ένα κόλπο που κάνω εγώ και είναι έντονη η διαφορά στον ήχο είναι το εξής.

βάζω μια κάρτα πίσω από το ηχειάκι και οδηγώ τον ήχο προς τα εμπρός, είναι απίστευτο πόσο πιο δυνατά ακούγεται ο ήχος.

εναλλακτικά βάζεις ακουστικά.

4) δε το έχω δοκιμάσει

5) η οθόνη του mix 3 είναι IPS, που σημαίνει οι γωνίες θέασης είναι οι μεγαλύτερες δυνατές τόσο οριζόντια όσο και κάθετα.

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Έψαξα λίγο το θέμα GPS για tablet windows και βρήκα πολλά μοντέλα.

Γνωρίζει κανείς κάποιο που να είναι αξιόπιστο, κατά προτίμηση θα ήθελα να συνδέεται με blue tooth

για προφανείς λόγους.

επισυνάπτω μερικές εικόνες.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει να μου πει κάποιος πως ενεργοποιούμε το blue tooth?
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει να μου πει κάποιος πως ενεργοποιούμε το blue tooth?

 

Ρυθμίσεις/ αλλαγή ρυθμήσεων υπολογιστή/υπολογιστής και συσκευές/ bluetooth

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια θήκες κτλ εχετε βρει ? πληκτρολογιο με κανονικη usb ποτε θα βγει ????

 

Πληκτρολόγιο με κανονικές usb ΑΓΝΩΣΤΟ πότε θα βγεί.

Θήκες και μεμβράνη προστασίας δεν έχω βρεί πουθενά. Ιδικά για μεμβράνη οθόνης αν ξέρει κανένας καλό θα ήταν να πει και σε μας.

Έχ βρει στο e-matrix μεμβράνη για το Lenovo Idea Tab S6000 δεν ξέρω αν κάνουν και για το miix 3.

 

Έχει βάλει κάποιος το PAPYRUS και έχει προσπαθήσει να γράψει με κάποιο πενάκι ????

Link to comment
Share on other sites

teonikolakis

Πληκτρολόγιο με κανονικές usb ΑΓΝΩΣΤΟ πότε θα βγεί.

Θήκες και μεμβράνη προστασίας δεν έχω βρεί πουθενά. Ιδικά για μεμβράνη οθόνης αν ξέρει κανένας καλό θα ήταν να πει και σε μας.

δες εδώ

1) http://www.amazon.com/BIRUGEAR-Protector-Universal-AFFORDABLE-10-1-inch/dp/B00R5YRA1G/ref=sr_1_cc_2?s=aps&ie=UTF8&qid=1421080217&sr=1-2-catcorr&keywords=Screen+Protector+for+Lenovo+IdeaPad+Miix+3+10.1%22

και εδώ.

2) για Miix 2 10.1 δε κάνουν; Υπάρχουν πάρα πολλά.

http://www.ebay.com/itm/2-pcs-x-Screen-Protector-Film-For-10-1-inch-Lenovo-Miix-10-Windows-8-Tablet-/221403773695?pt=US_Tablet_eReader_Screen_Protectors&hash=item338cb17aff

 

συνημμένη φωτό πληκτρολογίου με δύο usb.

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο ταμπλετ της lenovo κυρίως surfing, ταινίες (μtorrent, b.s.player), και για την σχολή μου (επεξεργασία αρχείων office) πιστεύετε ότι θα μπορείς να καλύψει τις ανάγκες μου χωρίς Lagαρισματα κλπ; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο ταμπλετ της lenovo κυρίως surfing, ταινίες (μtorrent, b.s.player), και για την σχολή μου (επεξεργασία αρχείων office) πιστεύετε ότι θα μπορείς να καλύψει τις ανάγκες μου χωρίς Lagαρισματα κλπ; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

 

φίλε πιστεύω πως αυτά που θέλεις να κάνεις, τα κάνει με τον ένα από τους τέσσερις πυρήνες, που έχει.

ωστόσο επειδή δεν είμαι και ο πλέον ειδικός, περίμενε να απαντήση κανένας γκουρού τύπου alextrela η athanasso.

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο ταμπλετ της lenovo κυρίως surfing, ταινίες (μtorrent, b.s.player), και για την σχολή μου (επεξεργασία αρχείων office) πιστεύετε ότι θα μπορείς να καλύψει τις ανάγκες μου χωρίς Lagαρισματα κλπ; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

 

Όχι δεν θα έχεις πρόβλημα με αυτή τη χρήση.

Την ίδια χρήση έκανα σε αντίστοιχο 8ιντσο της Lenovo και με κάλυψε και με το παραπάνω.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα μέλος της παρέας και εγώ. Έκανα bios update και φορτίζει :).

 

Καλώς ήρθες και καλοδούλευτο το νέο σου απόκτημα, για ότι νέο μαθαίνεις, ενημέρωνε και εμάς.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το πήρα. Μάλιστα από αυτό σας γράφω τώρα.

Παράλληλα ολοκληρώνω και τα updates.

 

Αν θέλετε γρήγορο pdf viewer για το desktop ψάξτε μια έκδοση "sumatrapdf-2.4-noFlippingPages".

O Reader που είναι ενσωματωμένος στα 8.1 είναι πολύ καλός και αυτός αλλά δεν βρίσκω τρόπο να στείλω στο OneNote κάποιο screen clipping όταν βρίσκομαι σε portrait (θέση που με βολεύει για διάβασμα). Από landscape πχ υπάρχει το shortcut "shift+winkey+s".

 

Προσωπικά μου αρέσει πολύ η Folio Case, αφού κρατάει το βάρος πολύ χαμηλά και έχει και αυτοματισμούς όπως χρήσιμα shortcuts, να απενεργοποιούνται πλήκτρα και touchpad όταν τη διπλώνεις ανάποδα για να το χρησιμοποιείς ως τάμπλετ, να το βάζει σε sleep mode όταν κλείνεις την οθόνη κλπ. Παράλληλα κλειδώνει το rotation της οθόνης αν δεν το χρησιμοποιείς ως τάμπλετ.

Εδώ υπάρχει ένα bug όμως στους αρχικούς drivers. Αν θέλεις να το χρησιμοποιήσεις σε tent mode νομίζει ότι ανοίγεις το πληκτρολόγιο για να το χρησιμοποιήσεις και σου κρατάει την οθόνη κλειδωμένη στην ανάποδη κατεύθυνση. Ευτυχώς διορθώθηκε με το update του folio case driver.

Οπότε κάντε όλα τα update που είναι διαθέσιμα.

 

Από άποψη security φαίνεται να τα πηγαίνει καλά (για εμάς τους απλούς χρήστες), με ενσωματωμένο encruption, τις επιλογές των windows για κλείδωμα και επιπλέον και το veriface της Lenovo για ξεκλείδωμα από την κάμερα που είναι γρήγορο.

 

Η οθόνη προσωπικά μου αρέσει. Έτυχε να την χρησιμοποιήσω χτες και σε εξωτερικό φως με δυνατό ήλιο και δεν είχα θέμα.

 

Μου λείπει ένα usb (ευτυχώς είναι φτηνά τα hub και μέχρι να έρθει υπάρχει δυνατότητα για μεταφορά αρχείων μέσω wifi, bluetooth, sd κλπ), μια πίσω κάμερα και ένα πενάκι. Σε αυτή την τιμή βέβαια δεν είναι εύκολο να τα έχεις όλα... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και καλοδούλευτο το νέο σου απόκτημα, για ότι νέο μαθαίνεις, ενημέρωνε και εμάς.

 

Εννοείται ότι θα ενημερώνω. Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα. Μέχρι στιγμής ενθουσιασμένος!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνφορουμιτες

 

Σκέφτομαι και εγώ την αγορά τέτοιου μηχανήματος,υβριδιου δηλαδή ταμπλετ/λάπτοπ. Η ανάγκη μου είναι το office, και κυρίως excel και οι μακροεντολες σε αυτό. Από τα γραφόμενα σας, καταλαβαίνω πως το Lenovo έχει τα full Windows 8.1 όπου λογικά τρέχει και κανονικά τα αρχεία excel .xlsm. εν τω μεταξύ αυτό που με "ανησυχεί" περισσότερο είναι η ραμ. Φτάνει;; γιατί είχα ένα λάπτοπ Acer με 4gb ram ,και μετά από μια ώρα χρήσης κόλλαγε πολύ.

Και κάτι λίγο offtopic. Πιστεύετε πως αξίζουν 200€ παραπάνω για αγορά surface pro της πρώτης γενιάς ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνφορουμιτες

 

Σκέφτομαι και εγώ την αγορά τέτοιου μηχανήματος,υβριδιου δηλαδή ταμπλετ/λάπτοπ. Η ανάγκη μου είναι το office, και κυρίως excel και οι μακροεντολες σε αυτό. Από τα γραφόμενα σας, καταλαβαίνω πως το Lenovo έχει τα full Windows 8.1 όπου λογικά τρέχει και κανονικά τα αρχεία excel .xlsm. εν τω μεταξύ αυτό που με "ανησυχεί" περισσότερο είναι η ραμ. Φτάνει;; γιατί είχα ένα λάπτοπ Acer με 4gb ram ,και μετά από μια ώρα χρήσης κόλλαγε πολύ.

Και κάτι λίγο offtopic. Πιστεύετε πως αξίζουν 200€ παραπάνω για αγορά surface pro της πρώτης γενιάς ;

 

1) με 4 gb ram και κολλήματα φίλε, κάτι δε μας λες σωστά.

μήπως φόρτωνες πολλά προγράμματα μαζί?

 

2) την ίδια απορία είχα κι εγώ πριν λίγο καιρό, και κατέληξα στο lenovo mix 3 (και δε μετάνιωσα καθόλου,

ας σημειωθεί πως εγώ το βρήκα με 100 ευρώ διαφορά και όχι 200 που το βρήκες εσύ)

ήταν καθοριστικό για μένα πρώτον, ο χρόνος αναμονής, ο οποίος στο surface είναι πολύ μικρός.

και σκέφθηκα τι θα γίνει μετά ένα δυο χρόνια που λογικά, θα πέσει η μπαταρία, πόσο θα κρατάει? δύο ώρες τρεις?

και μετά το μεγάλο βάρος του, που είναι πολύ μεγαλύτερο του lenovo, βεβαίως το surface έχει και μεγαλύτερη οθόνη, οπότε είναι συνολικά λίγο μεγαλύτερη συσκευή.

πάντως προσωπικά από αυτά που διάβασα, κατάλαβα πως το surface το προτιμούν όσοι το επιλέγουν για κύριο υπολογιστή τους.

διάβασε τα και αποφάσισε εσύ, τι αξίζει να επιλέξεις.

Παρακάτω απαριθμώ τα πλεονεκτήματα του και τα μειονεκτήματα του.

πλεονεκτήματα:

1) δίσκο SSD έναντι emms

2) θύρα USB 3 έναντι Micro-USB 2.0

3) μνήμη 4GB έναντι 2GB

4) Stulys pen έναντι πληκτρολογίου, το surface δεν συνοδεύετε με πληκτρολόγιο.

5)Επεξεργαστή Core™ i5 2.6 GHz έναντι Atom™ 1.83 GHz

6) Στερεοφωνικά ηχεία έναντι Μονοφωνικό ηχείο.

7) κάμερα 1.2 megapixel έναντι το lenovo δεν έχει.

 

μειονεκτήματα:

1) τα επιπλέον χρήματα, και

2) μεταφέρω με αντιγραφή επικόλληση, την απάντηση που έλαβα τότε από τον alextrela

Βέβαια τα αρνητικά του surface είναι το βάρος και η μικρή αυτονομία του (4-4.5 ώρες)

Αν λιγότερο σε πειράζουν αυτοί οι 2 παράγοντες εννοείται είναι ανώτερη πρόταση.

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία, χτες το βράδυ μου έκανε κάτι νούμερα το πληκτρολόγιο.

Κάποια στιγμή σταμάτησε να λειτουργεί, ενώ δεν είχε προηγηθεί κάποια ενέργεια (όπως πχ φυσική αποσύνδεσή του).

Δεν διορθωνόταν με restart, αλλά ακουγόταν ο ήχος για την σύνδεση-αποσύνδεσή του.

 

Πώς έφτιαξε: Το αποσύνδεσα και έκανα το MiiΧ πλήρες shut down. Το άφησα στην πρίζα να φορτίζει όλο το βράδυ. Το πρωί σύνδεσα το πληκτρολόγιο πρώτα και μετά το άνοιξα. Για την ώρα δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...