Jump to content

Lenovo MiiX 3


kakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ θα συζητάμε για ότι έχει να κάνει με τη νέα συσκευή της LENOVO MiiX 3-10"

Για αρχή θα γράψω την περιγραφή της συσκευής και στη συνέχεια θα λύνουμε τις απορίες μας (μου):lol:

Τα στοιχεία είναι από την επίσημη σελίδα της εταιρίας στην Ελλάδα.

http://www.e-lenovo.gr/p.LENOVO-MiiX-3-10-Full-HD-KeyboardCase-QuadCore-64GB-W8-1-Office-365.1102780.html

Η τιμή που το αγόρασα σήμερα είναι 349 ευρώ σε 24 άτοκες δόσεις, περίπου μισό ευρώ τη μέρα, για την έκδοση με τη μνήμη των 64gb

η έκδοση με τα 32 gb είναι 50 ευρώ φθηνότερη.

Προφανώς πρόκειται για ένα tablet με πολύ καλή τιμή πώλησης και ελπίζω να βγει καλό.

Τα μεγάλα του πλεονεκτήματα, θεωρώ πως είναι η οθόνη του, το μικρό βάρος η μεγάλη διάρκεια της μπαταρίας και η πολύ όμορφη θήκη πληκτρολόγιο που το συνοδεύει.

 

*ΕΙΝΑΙ TABLET? ΕΙΝΑΙ LAPTOP? ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ-ΣΕ-ΕΝΑ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΟΡΦΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ! ΤΩΡΑ ΜΕ FULL HD ΟΘΟΝΗ ΚΑΙ ΠΛΗΡΗ ΙΣΧΥΡΑ ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ!

To νέο MiiX 3 10.1 ήρθε σε εκπληκτική τιμή και με χαρακτηριστικά που θα ικανοποιήσουν και τον πιο απαιτητικό χρήστη*

Ένα φανταστικό Convertible Tablet-Laptop 10.1" με πανίσχυρο τετραπύρηνο επεξεργαστή Intel® και Full έκδοση Microsoft Windows 8.1 + Office 365 (1 χρόνος συνδρομή)! Το Lenovo Miix 3 αποτελεί τον ιδανικό σας σύντροφο στις μετακινήσεις σας ενώ περιλαμβάνει και θήκη-πληκτρολόγιο (Folio Case) για να αυξήσετε τη παραγωγικότητα σας.

 

DO LIST:

Οθόνη 10.1" FHD (1920×1200) με τεχνολογία IPS

Τεχνολογία πολλαπλής αφής

Θήκη Folio με ενσωματωμένο πληκτρολόγιο

Είσοδος micro-SD

Έξοδος micro-HDMI

Windows 8.1

Επεξεργαστής (CPU) Κατασκευαστής Intel®

Οικογένεια Atom™ Μοντέλο Z3735F

Συχνότητα 1.83 GHz

Μνήμη (RAM) Χωρητικότητα Μνήμης 2 GB

Τύπος LPDDR3

Οθόνη Διαγώνιος 10.1"

Ανάλυση 1920×1200

Τύπος LED IPS Multi-Touch

Σκληρός Δίσκος Τύπος eMMC

Χωρητικότητα 32 η 64 GB

Συνδεσιμότητα Κύριες Συνδέσεις Wi-Fi, Bluetooth 4.0

Συνδέσεις (Αναλυτικά) 1xmicroUSB, 1xMicroSD Reader, 1xAudio Combo, Micro-HDMI

Κάμερα Εμπρός 2MP HD Cam

Ηχεία Μονοφωνικό ηχείο

Λογισμικό Λειτουργικό Σύστημα Microsoft Windows 8.1

Λογισμικό Microsoft Office 365 Personal (1 Χρόνος συνδρομή)

Βάρος 549 gr

Αυτονομία έως 10 ώρες

Εγγύηση Έτη 1 Έτος Lenovo

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 646
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ορίστε και ορισμένες φωτογραφίες. Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

alextrela, όπως έχω ξαναγράψει είμαι άσχετος, η σελίδα με τους οδηγούς της συσκευής, που γράφεις παραπάνω μου χρειάζονται?

θέλω να πω πρέπει να κατεβάσω κάτι και να το περάσω στη συσκευή μου?

να πω με την ευκαιρία και την πρώτη εντύπωση που αποκόμισα, αν και είναι νωρίς ακόμη, πως η οθόνη είναι απλά τέλεια και όσο αφορά

την εικόνα, είδα τρία βιντεάκια από παλιές εκδρομές που πέρασα για δοκιμή, αλλά και από την ακαριαία απόκριση που έχει στις εντολές και στην οθόνη αλλά και με το άγγιγμα της επιφάνειας αφής του πληκτρολογίου.

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

alextrela, όπως έχω ξαναγράψει είμαι άσχετος, η σελίδα με τους οδηγούς της συσκευής, που γράφεις παραπάνω μου χρειάζονται?

θέλω να πω πρέπει να κατεβάσω κάτι και να το περάσω στη συσκευή μου?

να πω με την ευκαιρία και την πρώτη εντύπωση που αποκόμισα, αν και είναι νωρίς ακόμη, πως η οθόνη είναι απλά τέλεια και όσο αφορά

την εικόνα, είδα τρία βιντεάκια από παλιές εκδρομές που πέρασα για δοκιμή, αλλά και από την ακαριαία απόκριση που έχει στις εντολές και στην οθόνη αλλά και με το άγγιγμα της ειδικής επιφάνειας του πληκτρολογίου.

 

Εφόσον είναι εγκατεστημένοι οι drivers έξ αρχής οχι δεν τους χρειάζεσαι.

Αλλα συχνά-πυκνά θα πρέπει να επισκεφτείς την συγκεκριμένη σελίδα να εγκαθιστάς τους τελευταίους drivers(οδηγούς) για την συσκευη σου πχ για το wifi η το Bluetooth η οτιδήποτε αλλο.

Με βάση την ημερομηνία θα καταλαβαίνεις ποτε μια έκδοση είναι η τελευταία συγκρίνοντας της με αυτη που ήδη φοράει το μηχάνημα μου μεςα απο τη διαχείρηση συσκευών.

 

Άμα δυσκολεύεσαι άστο εφόσον δουλεύει άψογα ήδη η συσκευη σου και οτι εγκαθιστούν αυτόματα τα windows με το ενσωματωμένο προγράμματα που έχουν οτιδήποτε,είτε drivers είτε windows update.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

δε ξέρω πως, έχασα μερικά εικονίδια από το μενού έναρξη, πως μπορώ να τα ξαναεπαναφέρω? Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

δε ξέρω πως, έχασα μερικά εικονίδια από το μενού έναρξη, πως μπορώ να τα ξαναεπαναφέρω?

Θα πας στην έναρξη θα δεις κάτω αριστερά στην οθόνη ένα βελάκι το πατάς με ποντικι η swype με αφή και θα τα βρεις ολα.

Επιλέγεις οποίο θες πατάς δεξί κλικ και το καρφιτσώνεις ξανά στην έναρξη.

Η με αφή το πατάς το συγκεκριμένο που θες,θα σου εμφανίσει μια μπάρα παράλληλα κάτω και επιλέγεις πάλι καρφίτσωμα στην έναρξη.

 

Μάλλον θα ήταν καλή ιδέα να δεις βιντεάκια στο YouTube για κάποια βασικά των windows 8.1 να σου είναι πιο οικεία μετά.

 

https://m.youtube.com/results?q=windows%208.1%20tutorial&sm=1

https://m.youtube.com/results?q=windows%208.1%20%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B1&sm=3

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν είναι εκεί, την έμαθα αυτή τη λειτουργία.

αυτό που έπαθα είναι το εξής.

είχα ανοίξει ένα πολύ ωραίο αρχείο pdf που έγραφε τις οδηγίες χρήσης του lenovo έγραφε για τις συντομεύσεις των πλήκτρων, όχι γενικά

ειδικά για το συγκεκριμένο πληκτρολόγιο και άλλες χρήσιμες λειτουργίες, κάποια στιγμή έκλεισα την οθόνη και όταν την ξανά άνοιξα δε το βρήκα πουθενά, άνοιξα τον υπολογιστή τον έκλεισα, έκανα επανεκκίνηση, όμως τίποτα χάθηκε. και δε ξέρω που να το ξαναβρώ.

ήταν μία κάρτα, που νομίζω έγραφε user lenovo και όταν την άνοιγα είχε τρεις επιλογές.

μία από αυτές ήταν και οι οδηγίες, που πήγε και χαντακώθηκε δε μπορώ να καταλάβω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ποση ελευθερη μνημη ειχε απο τα 64 οταν το πρωτοανοιξες ?

 

δε ξέρω τώρα γράφει 44gb ελεύθερα από 51,8 gb μάλλον αυτά ήταν τα ελεύθερα.

όταν το άνοιξα έκανε αρκετές αναβαθμίσεις και έβαλα και το google.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να το βρεις μέσω της αναζήτησης,κάπου μεςα θα είναι πχ πληκτρολόγησε Lenovo PDF πρέπει να στο βγάλει λογικά η πηγαίνει στους φακέλους πχ documents η στα download. μήπως κάπου εκεί είναι.

Κατέβασε και έναν εναλλακτικό file manager για αφή πχ αυτα εδω

http://apps.microsoft.com/windows/en-us/app/c59eb78a-4d7b-4fa5-8971-0bed94c8bdbd

http://apps.microsoft.com/windows/en-us/app/886b0dd4-5f32-4121-84b5-f007513fa591

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

εντάξει το βρήκα :O (μη γελάτε ρε παιδιά ) :O είχε πάει στην μπάρα εργασίας, στο μεταξύ υπάρχει ένα μπερδεματάκι η επιφάνεια εργασίας αλλάζει και γίνεται μία σαν τα windows 7 και μία με καρτέλες, όμως τώρα που βρήκα τις οδηγίες εντάξει θα βρω την άκρη.

alextrela παλικάρι μου τι να πω σ ευχαριστώ, ειλικρινά σ ευχαριστώ πολύ.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Τα windows 8.1 έχουν 2 περιβάλλοντα εργασίας.

 

Η μια η κλασική αλλα 7 όπου τρέχεις κανονικές εφαρμογές exe,με συντομεύσεις στην επιφάνεια εργασίας κλπ οτιδήποτε έκαναν με τα 7αρια το κανεις και εδω.

 

Η δεύτερη είναι το metro/modern περιβάλλον όπου τρέχουν εφαρμογές που είναι φιλικές για χρηςη με αφή πχ euronews,in.gr accuweather κλπ.

 

Επίσης ο ie για metro είναι κατάλληλος για χρηςη με αφή που εχει και προβλέψει λέξεων και ελληνικό όρθρογραφο σε αντίθεση με τον Firefox η chrome που είναι περισσότερο για χρηςη με ποντίκι.

Επίσης μια άλλη διαφοροποίηση των 8 οτι χρησιμοποιούν gestures στη λειτουργία και αλληλεπίδραση μεταξύ τους η και με το desktop κομμάτι του λειτουργικού.

 

Η ουσία είναι πχ όταν θες πχ να σερφάρεις,να δεις ένα βίντεο απο YouTube,να διαβάσεις ένα PDF αρχείο, η να δεις πχ μια ταινία το κανεις όπως θα το έκανες με iPad η android με τις αντίστοιχες εφαρμογές η αλλιώς αν θες να κανεις κατι με χρηςη ποντικιού/πληκτρολόγιο τα δουλεύεις όπως τα 7.

 

Μπορείς ακόμα να βάλεις στην taskbar εφαρμογές που είναι για αφή να τις ανοίγεις απο εκεί,μπορείς να οργανώσεις την έναρξη σε μια τάξη η ομαδοποιήσει με βάση ενδιαφέροντα η κατηγορίες χρησιμότητας.

 

Απο τα 8 άρια όπως βλέπεις έχουν μια διπλή προσωπικότητα μια η παραδοσιακή και μια η μοντέρνα που να ταιριάζει για χρηςη με αφή όπως σε ipad η android tablet.

 

Θέλει κάποια εξοικείωση και χρόνο μέχρι να βρεις τα πατήματα του για αυτό δες βιντεάκια στο YouTube να σε βοηθήσουν να κατανοήσεις καλύτερα τη δομή και λειτουργία τους.

 

Αν και με τα Windows 10 σε κανά εξάμηνο με εννιάμηνο που θα βγουν θα γίνουν αρκετές αλλαγές στην αλληλεπίδραση της παραδοσιακού τρόπου λειτουργίας των windows με την αφή πλευρά.

 

Νωρίς είναι ακόμα βέβαια,θα αρχίσουμε να τα μαθαίνουμε σιγά σιγά με την δοκιμαστική έκδοση τέλη Γενάρη.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ LENOVO MiiX 3-10" & Vero Tab w10i 10" & Vero Tab w10i 10" & Asus Transformer Book T100 ποιο να διαλέξω ;

 

πριν λίγες μέρες, όταν δε γνώριζα τα τεχνικά χαρακτηριστικά των δυο συσκευών, Asus-LENOVO είχα ακριβώς το ίδιο δίλημμα.

lenovo φυσικά-λογικά.

δες αν θέλεις τη συζήτηση στον παρακάτω σύνδεσμο.

το μηχάνημα με έχει ενθουσιάσει, παρότι ακόμη ψάχνομαι.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=406425&highlight=LENOVO+MiiX+3#

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας, προσπαθώ να εγκαταστήσω στο LENOVO MiiX 3-10", ένα πρόγραμμα, που δουλεύω στον επιτραπέζιο υπολογιστή μου με windwos 7 32 bit.

και μου βγάζει το μήνυμα, your version of MSCOMCTL.OCX may be outdated.

έχω δοκιμάσει με τον τρόπο συμβατότητας, και έχω κατεβάσει-δοκιμάσει τις βιβλιοθήκες για windwos 8 32 bit και windwos 7 32 bit

όμως συνεχίζει να βγάζει το ίδιο μήνυμα, υπάρχει κάποιος τρόπος να δουλέψει το πρόγραμμα στο tablet?

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Εδω μια πιθανή λύση

http://support.microsoft.com/kb/818616

Και εδω

http://www.personalcomputerfixes.com/general-errors/how-to-fix-runtime-error-372/

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

 

alextrela, το έχω προωθήσει στον κατάλληλο άνθρωπο να το ελέγξει, θα σε ενημερώσω αν έχει αποτέλεσμα.

 

γιατί το συγκεκριμένο τάμπλετ είναι τόσο ακριβό στο ebay?

μου κάνει εντύπωση γιατί κατά κανόνα εκεί βρίσκουμε τα πάντα φθηνότερα.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

alextrela, το έχω προωθήσει στον κατάλληλο άνθρωπο να το ελέγξει, θα σε ενημερώσω αν έχει αποτέλεσμα.

 

γιατί το συγκεκριμένο τάμπλετ είναι τόσο ακριβό στο ebay?

μου κάνει εντύπωση γιατί κατά κανόνα εκεί βρίσκουμε τα πάντα φθηνότερα.

 

Μάλλον βλέπει η Lenovo οτι η Asus παίζει μπάλα μονο της επι ένα χρόνο με το Τ100 που εχει κανει εκατομμύρια πωλήσεις και αποφάσισε να κανει επιθετική τιμολογιακή τιμή μέσω των καταστημάτων λιανικής,διότι συνήθιζε να είναι πιο ακριβή στις δικές της προτάσεις χωρις απαραίτητα να είναι καλύτερα.

Και στο amazon ίδια τιμή παίζει με ελληνικό media markt.

 

Και επίσης λόγω οτι οι συγκεκριμένη κατηγορία soc της Intel έκλεισαν 1+χρόνο ζωής και ίσως να μείωσε την τιμή που εισπράτει απο OEM,βάλε οτι η refresh φουρνιά δεν εχει το office δωρεάν συν οτι τα windows μάλλον δωρεάν τα παρέχει η MS η με μικρότερο τίμημα.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καμία καλή πρόταση για προστασία οθόνης έχει κανείς?

θέλω να πω κάτι δοκιμασμένο γιατί στο ebay βλέπω διάφορα, φθηνά και ακριβά, όμως δε

ξέρω πιο είναι καλό για να επιλέξω.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα , και εγω κατοχος. Η συσκευη ειναι υπεροχη χωρις πολλα πολλα λογια. Εχω χρησιμοποιησει προσφατα και το θεριο surface 3 me i5 που το πηρε φιλος ως bonus απο την εταιρια που εργαζεται (ναι γινονται και τετοια...) και το miix 3 τα υπεραξιζει τα χρηματα του. Πηρε η κοπελιά μου το 64gb και εγω δεν το πηρα κουτιου αλλα απο αλλο χρηστη εντος μιας εβδομαδας απο την αγορα στα 250 με καποια καλουδια καλωδια Otg κτλ...

Ηθελα πολυ να παρω το surface αλλα την δουλεια μου την κανω 100% με το miix3.

 

Εως τι χωρητικοτητα sd παιρνει ξερουμε ?

Εχω μαζι μου και ενα power bank της xiaomi στα 10.400 mAh και εχω κλεισει και 11 ωρες βαριας χρησης με βιντεο και εργασια μαζι wifi και blueooth και πολυ browsing.

iphone happy owner
Link to comment
Share on other sites

Βολεύει η οθόνη 10 ιντσών σε laptop χρήση;

 

Ναι μια χαρά είναι αρκεί φυσικά να μεγαλώσεις όλα τα εικονίδια...

Το έχω εδώ και μια βδομάδα και μπορώ να πω ότι μου άρεσε εκτός από ένα μελανό σημείο. Η μπαταρία ήταν αίσχος. Τρελό battery drain, από 70% το βραδυ την άλλη μέρα ήταν στο 40% και γενικά είχε θέμα με την μπαταρία και με το power on κουμπί όταν φυσικά έκλεινα το tablet.

Ολα μα όλα λύθηκαν με το bios update. To έκανα χθες και δεν έχω κανένα θέμα ούτε με την μπαταρία ούτε με το κουμπί.

Link to comment
Share on other sites

Εως τι χωρητικοτητα sd παιρνει ξερουμε ?

 

64 gb.

όντως το μηχάνημα είναι πολύ καλό, μ έχει ενθουσιάσει.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Ναι μια χαρά είναι αρκεί φυσικά να μεγαλώσεις όλα τα εικονίδια...

Το έχω εδώ και μια βδομάδα και μπορώ να πω ότι μου άρεσε εκτός από ένα μελανό σημείο. Η μπαταρία ήταν αίσχος. Τρελό battery drain, από 70% το βραδυ την άλλη μέρα ήταν στο 40% και γενικά είχε θέμα με την μπαταρία και με το power on κουμπί όταν φυσικά έκλεινα το tablet.

Ολα μα όλα λύθηκαν με το bios update. To έκανα χθες και δεν έχω κανένα θέμα ούτε με την μπαταρία ούτε με το κουμπί.

Bios update είναι εύκολο;

smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα πριν 3 ημέρες με τα 64gb μνήμη. Προσπαθώ να το συνηθήσω γιατί μέχρι τώρα είχα SAMSUNG NOTE 10.1 . Προσπαθώ να συνηθήσω και τα win 8 και βρίσκομε λίγω στο ψάξιμο. Έχω συνηθήσει τα win 7 και συνηθήζω σιγά-σιγά. Η μπαταρία του πάντως δεν με ενθουσίασε σε σχέση με το samsung. Αλλά για απλή χρήση με win tablet είναι μιά χαρά.

Πως έκανες Bios update?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...