Jump to content

Lenovo MiiX 3


kakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ μια καινούρια εφαρμογή πλοήγησης για τα Windows 8.1 που έλειπε μια τέτοια εφαρμογή από το οικοσυστήμα των Windows store.

http://apps.microsoft.com/windows/en-us/app/maps-pro/afe19081-5161-4399-8850-06c9a858a072

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 646
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το τεράστιο battery drain (20% σε πέντε ώρες) πως εξηγείται; Υπόψιν έχω κάνει bios update.

Αν είναι σε αναμονή κάτι τρώει στο background.

Θα πρότεινα αν δεν κάνεις χρήση του Tablet πάνω από 1 ώρα να κάνεις κανονικά shut down όπως κάνουμε σε ένα ντεσκτοπ η λαπτοπ.

Έτσι κι αλλιώς μπουταρει σε λιγότερο από 10 δευτερόλεπτα.

Το connected standby δεν είναι το ίδιο αποτελεσματικο στα Windows όσο σε ios/Android.

Και εγώ το έχω βιωσει με 3 διαφορετικά Windows tablet για αυτό δεν το αφήνω σε αναμονή για πάνω από 1 ώρα αν δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσω.

Επίσης Απενεργοποιηστε το encryption και θα κερδίσετε επιπλέον επιδόσεις και διαθέσιμο χώρο στο δίσκο

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πηγα σημερα στην αντιπροσωπια της Lenovo στη Θεσσαλονικη και επαιξα μαζι του (ειχαν το 32αρι) σε επιδειξη.

Μαρεσε οσο χρονικο διαδτημα το δουλεψα, αμεση αποκριση, σα να δουλευεις κανονικα netbook, δεν ειχε lag, πολυ ευχρηστο.

Εβαλα και ειδα βιντεακια στο vimeo, σερφαρα, κανενα προβλημα. Δρν μπηκα facebook να τρεξω in app (top eleven) αλλα φανταζομαι δεν θα εχει προβλημα. Αν καποιος απο αυτους που το εχει μπορει να το δοκιμασει να μας πει .... :p

Ο ηχος του βιντεο ηταν χαμηλος, αλλα δεν βρηκα εκιεινη την ωρα τη ρυθμιση για να τον ανεβασω. Ξεχασα να γραψω πως στο πληκτρολογιο/θηκη/stand δεν υπαρχει υποδοχη USB τελικα. Αρα σναγκαστικα περιοριζεσαι στην micro-USB που εχει το tablet. Δεν ειδα επισης οταν δεν ειναι το tablet συνδεδεμενο με το πληκτρολογιο πως πληκτρολογεις, αν δηλ εμφανιζεται εικονικο πληκτρολογιο.

Γενικο συμπερασμα η συσκευη ειναι πολυ καλη με αυτα που ειδα, Value for Money για μενα. Αποτι φαινεται για τις δουλειες που το θελω ειναι οτι πρεπει. Μολις εξασφαλισω λοιπον τα λεφτα θα το χτυπησω.

Υποψιν, απο τo καταστημα της Lenovo μου ειπαν οτι μεχρι τελος της βδομαδας θα επαναφερουν την τιμη στην κανονικη. Οποτε οποιος ειναι να το παρει, ας το παρει πριν τις εκλογες, θα γλυτωσει το 50αρικο ;)

Edited by kwnana

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικός οδηγός χρήσης:

http://support.lenovo.com/gr/el/docs/UM101133

 

Hardware Maintenance Manual:

http://download.lenovo.com/consumer/mobiles_pub/lenovo_miix_3_1030_hmm.pdf

Edited by maranx
Link to comment
Share on other sites

Παντως μου κανει εντυπωση που σε ολες τις φωτογραφιες του MiiX 3-1030 (ακομη και στον οδηγο χρησης αλλα και στο manual επισκευης) το πληκτρολογιο εχει δεξια και αριστερα απο μια κανονικη θυρα USB. :blink:

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι αυτα που φερνουν εδω γιατι δεν εχουν. Και αν πουλιεται εστω και ξεχωριστα το συγκεκριμενο πληκτρολογιο, ειναι πουθενα διαθεσιμο ? Δεν το βρηκα παντως πουθενα :confused: Αν ξερει καποιος κατι ας βοηθησει .....

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Το τεράστιο battery drain (20% σε πέντε ώρες) πως εξηγείται; Υπόψιν έχω κάνει bios update.

 

έκανα τη δοκιμή πριν απαντήσω.

Το άνοιξα μπήκα λίγο στο ίντερνετ και έκλεισα το καπάκι.

σε δύο ώρες ακριβώς, κατέβηκε η μπαταρία από το 84 στο 80%.

δηλαδή σε πέντε ώρες, όπως συνέβει με σένα, λογικά να κατέβει η μπαταρία 10%

παρακολούθησε το μήπως έκανες λάθος, επίσης έχε υπ΄όψιν σου ότι η μπαταρία χρειάζεται καμιά δεκαριά φόρτο-εκφορτώσεις για να

πάρει το μέγιστο των δυνατοτήτων της.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

έκανα τη δοκιμή πριν απαντήσω.

Το άνοιξα μπήκα λίγο στο ίντερνετ και έκλεισα το καπάκι.

σε δύο ώρες ακριβώς, κατέβηκε η μπαταρία από το 84 στο 80%.

δηλαδή σε πέντε ώρες, όπως συνέβει με σένα, λογικά να κατέβει η μπαταρία 10%

παρακολούθησε το μήπως έκανες λάθος, επίσης έχε υπ΄όψιν σου ότι η μπαταρία χρειάζεται καμιά δεκαριά φόρτο-εκφορτώσεις για να

πάρει το μέγιστο των δυνατοτήτων της.

 

Σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά. Θα το φορτισω μερικές φορές και θα δω.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι σε αναμονή κάτι τρώει στο background.

Θα πρότεινα αν δεν κάνεις χρήση του Tablet πάνω από 1 ώρα να κάνεις κανονικά shut down όπως κάνουμε σε ένα ντεσκτοπ η λαπτοπ.

Έτσι κι αλλιώς μπουταρει σε λιγότερο από 10 δευτερόλεπτα.

Το connected standby δεν είναι το ίδιο αποτελεσματικο στα Windows όσο σε ios/Android.

Και εγώ το έχω βιωσει με 3 διαφορετικά Windows tablet για αυτό δεν το αφήνω σε αναμονή για πάνω από 1 ώρα αν δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσω.

Επίσης Απενεργοποιηστε το encryption και θα κερδίσετε επιπλέον επιδόσεις και διαθέσιμο χώρο στο δίσκο

δηλαδή στο background μια εφαρμογή, καταναλώνει ακόμη και όταν είναι σε αναστολή λειτουργίας?

Εδώ μια καινούρια εφαρμογή πλοήγησης για τα Windows 8.1 που έλειπε μια τέτοια εφαρμογή από το οικοσυστήμα των Windows store.

http://apps.microsoft.com/windows/en-us/app/maps-pro/afe19081-5161-4399-8850-06c9a858a072

καλή είναι ρε φίλε όμως δεν υποστηρίζει την ελληνική γλώσσα.

πως δε το βρήκα εγώ αυτό, χρήσιμο. φίλε μπράβο.

 

για πείτε μου κι εμένα τώρα, πώς θα γνωρίζω πια απ΄ όλες τις αναβαθμίσεις που έχει εδώ πρέπει να κατεβάσω?

http://support.lenovo.com/us/en/products/tablets/miix-series/miix-3-1030-tablet-lenovo?c=1

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή στο background μια εφαρμογή, καταναλώνει ακόμη και όταν είναι σε αναστολή λειτουργίας?

 

καλή είναι ρε φίλε όμως δεν υποστηρίζει την ελληνική γλώσσα.

 

πως δε το βρήκα εγώ αυτό, χρήσιμο. φίλε μπράβο.

 

για πείτε μου κι εμένα τώρα, πώς θα γνωρίζω πια απ΄ όλες τις αναβαθμίσεις που έχει εδώ πρέπει να κατεβάσω?

http://support.lenovo.com/us/en/products/tablets/miix-series/miix-3-1030-tablet-lenovo?c=1

 

Κατεβάζοντας μια ενημέρωση συστήματος την ώρα που πας να την εγκαταστήσεις σου λέει το ίδιο το σύστημα αν είναι παλαιότερη από αυτή που τρέχει ήδη ο υπολογιστής σου οπότε πατάς cancel.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή στο background μια εφαρμογή, καταναλώνει ακόμη και όταν είναι σε αναστολή λειτουργίας?

 

καλή είναι ρε φίλε όμως δεν υποστηρίζει την ελληνική γλώσσα.

 

πως δε το βρήκα εγώ αυτό, χρήσιμο. φίλε μπράβο.

 

για πείτε μου κι εμένα τώρα, πώς θα γνωρίζω πια απ΄ όλες τις αναβαθμίσεις που έχει εδώ πρέπει να κατεβάσω?

http://support.lenovo.com/us/en/products/tablets/miix-series/miix-3-1030-tablet-lenovo?c=1

Σε αναμονή όταν είναι λειτουργεί όπως όταν είσαι σε αναμονή σε κινητό όπου αν έχεις ανοιχτά εφαρμογές πχ Skype,viber,mail όλα αυτά δουλεύουν στο παρασκήνιο.

Επίσης μπορείς αν θες να άνοιξε το task manager πήγαινε εκεί που λέει εκκίνηση έτσι ώστε να απενεργοποιήσεις κάποιες εφαρμογές που δεν θα λες να αρχίσουν να λειτουργούν κατά την εκκίνηση.

 

Όσο για το χάρτη μπορεί μελλοντικά να υποστηρίξει ελληνική γλώσσα μιας και είναι η μοναδική εφαρμογή πλοήγησης(turn by turn navigating) στα windows.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Και αναρωτιεμαι εγω τωρα : αραγε το MiiX 3 θα παρει Windows 10 ? Και ειδικοτερα, θα τα παρει σαν αναβαθμιση, ΔΩΡΕΑΝ τον 1ο χρονο ?

Θα μου πεις τι ψαχνεις τωρα ? Αλλα φανταζεστε να αγορασουμε, μιλαω πχ για μενα, το συγκεκριμενο tablet και να μην αναβαθμιστει μεχρι το τελος της χρονιας ? Κριμα δεν ειναι ? Και αδικο μαζι .... :wacko:

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Και αναρωτιεμαι εγω τωρα : αραγε το MiiX 3 θα παρει Windows 10 ? Και ειδικοτερα, θα τα παρει σαν αναβαθμιση, ΔΩΡΕΑΝ τον 1ο χρονο ?

Θα μου πεις τι ψαχνεις τωρα ? Αλλα φανταζεστε να αγορασουμε, μιλαω πχ για μενα, το συγκεκριμενο tablet και να μην αναβαθμιστει μεχρι το τελος της χρονιας ? Κριμα δεν ειναι ? Και αδικο μαζι .... :wacko:

 

Εννοειται οτι θα αναβαθμιστει απο τη στιγμη που φοραει γνησια win8.1.

Link to comment
Share on other sites

Είχα αναφέρει παλιότερα:

 

Προσωπικά μου αρέσει πολύ η Folio Case, αφού κρατάει το βάρος πολύ χαμηλά και έχει και αυτοματισμούς όπως χρήσιμα shortcuts, να απενεργοποιούνται πλήκτρα και touchpad όταν τη διπλώνεις ανάποδα για να το χρησιμοποιείς ως τάμπλετ, να το βάζει σε sleep mode όταν κλείνεις την οθόνη κλπ. Παράλληλα κλειδώνει το rotation της οθόνης αν δεν το χρησιμοποιείς ως τάμπλετ.

Εδώ υπάρχει ένα bug όμως στους αρχικούς drivers. Αν θέλεις να το χρησιμοποιήσεις σε tent mode νομίζει ότι ανοίγεις το πληκτρολόγιο για να το χρησιμοποιήσεις και σου κρατάει την οθόνη κλειδωμένη στην ανάποδη κατεύθυνση. Ευτυχώς διορθώθηκε με το update του folio case driver.

Οπότε κάντε όλα τα update που είναι διαθέσιμα.

 

Όμως μου δούλεψε λίγες φορές μετά το driver update και μετά γύρισε στην προηγούμενη κατάσταση και δεν μου δουλεύει.

Έχω ανοίξει και θέμα στο forum της Lenovo για αυτό.

 

Όπως λέω κι έκεί, ως tent mode εννοώ αυτό:

http://i.imgur.com/4MJBWjR.jpg

 

2ο πρόβλημα που τους γράφω είναι ότι δεν δουλεύει σωστά το bluetooth. Μπορώ να στείλω αρχεία από το τάμπλετ προς το τηλέφωνο, αλλά όχι και το ανάποδο (από το τηλέφωνο προς το τάμπλετ).

 

Σε εσάς δουλεύει κάτι από αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Οποιος προλαβει αυριο ολη μερα SUNDAY DO – ΑΓΟΡΑΣΤΕ ΤΩΡΑ! ΙΣΧΥΕΙ ΑΠΟ 00:00 ΩΣ 23:59

LENOVO MiiX 3-10" Full HD (+KeyboardCase) 64GB QuadCore W8.1+Office 365 Τιμή: €329,00

http://www.e-lenovo.gr/p.LENOVO-MiiX-3-10-Full-HD-KeyboardCase-64GB-QuadCore-W8-1-Office-365.1102780.html

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

μεχρι χτες ηταν 349....

σημερα πηγε 399 και με εκπτωση 329????? τα σχολια δικα σας...

 

Δίκιο έχεις φίλε, η πραγματική έκπτωση είναι 20 ευρώ, απλά το παρουσιάζουν μ αυτό τον τρόπο

για να <<τσιμπήσουν>> κανένα αδιάβαστο πελάτη παραπάνω.

εγώ το αγόρασα το Δεκέμβριο από το media markt 349 σε 24 άτοκες δόσεις.

βέβαια τότε η lenovo το είχε 399 ευρώ όμως μερικές μέρες μετά και πριν αλλάξει η χρονιά είχαν κατεβάσει

την τιμή στα 349 και αυτοί.

Πάντως για να πούμε και του στραβού το δίκιο η τιμή είναι πολύ καλή.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

μεχρι χτες ηταν 349....

 

σημερα πηγε 399 και με εκπτωση 329????? τα σχολια δικα σας...

 

 

Καλη φαση...οπως παλια ηταν οι εκπτωσεις στα καταστηματα.περναγες εβλεπες κατι πριν τις εκπτωσεις 50€.μετα ταμπελα:"απο 80€ μονο 55€"...

Πληρωνες και απο πανω....

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Η ουσία είναι ότι όποιος το πάρει με αυτήν την προσφορά κερδίζει ένα 20άρικο σε σχέση με εμάς που το είχαμε πάρει 349 (τιμή που ήδη ήταν καλή/ίδια σε σχέση με το εξωτερικό).

 

Τα άσχημα τώρα:

Συνεχίζουν τα μικροθεματάκια. Τις τελευταίες ημέρες είχε ένα κόλλημα η κάμερα και άλλη μια φορά το πληκτρολόγιο.

 

Σήμερα είχα χρόνο και όρεξη και σύγκρινα τις επιδόσεις του wifi του με άλλες συσκευές μου και μάλλον απογοητεύτηκα. Έκανα μεταφορές μέσω του HFS για να μην επηρεάζει (πολύ) η διαφορά της πλατφόρμας με το ίδιο PC, ίδιο αρχείο και ίδιο router. Το MiiX3 ήταν πιο αργό 12-15% σε σχέση με το Siii μου και 2,5-10,5% σε σχέση με το 1ης γενιάς galaxy tab (rootαρισμένα και με custom rom και τα δύο). Ακόμα και αν χρησιμοποιήσω windows network χωρίς μεσολάβηση άλλων προγραμμάτων για το Miix3, και πάλι προκύπτει πιο αργό αν και με μικρότερη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μετά την εγκατάσταση των ενημερώσεων της lenovo, χάθηκε η επιλογή blue tooth.

τι να κάνω?

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Swipe από δεξιά να εμφανιστούν τα charms. Επιλογή search και το γράφεις. Στα πρωτα γράμματα που θα πληκτρολογήσεις στο εμφανίζει.
Link to comment
Share on other sites

Swipe από δεξιά να εμφανιστούν τα charms. Επιλογή search και το γράφεις. Στα πρωτα γράμματα που θα πληκτρολογήσεις στο εμφανίζει.

 

το έκανα και κατέβασα από τη lenovo το αρχείο εγκατάστασης bluetooth, όταν όμως το έτρεξα για να γίνει εγκατάσταση μου έβγαλε μήνυμα

πως δεν υπάρχει συσκευή bluetooth.

και είχε μόνο μια επιλογή, ακύρωση εγκατάστασης.

καμιά άλλη βοήθεια?

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έπαθα και εγω. Δεν μπόρεσα να το εγκαταστήσω. Αναγκάστικα και έκανα επαναφορά (σε προηγούμενη ημερομηνία) γιατί όσες φορές το έβαλα μου έβγαζε εκτώς το bluetooth και μου έβγενε εκτώς το ποντίκι.
Link to comment
Share on other sites

το έκανα και κατέβασα από τη lenovo το αρχείο εγκατάστασης bluetooth, όταν όμως το έτρεξα για να γίνει εγκατάσταση μου έβγαλε μήνυμα

πως δεν υπάρχει συσκευή bluetooth.

και είχε μόνο μια επιλογή, ακύρωση εγκατάστασης.

καμιά άλλη βοήθεια?

 

Εγω εκανα καταργηση εγκαταστασης και μετα εγκατασταση απο την αρχη και μου το εμφανισε!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα καταργηση εγκαταστασης και μετα εγκατασταση απο την αρχη και μου το εμφανισε!

 

θέλησα να το κάνω κι εγώ, όμως δεν υπάρχει εγκατεστημένο, ώστε να κάνω απεγκατάσταση.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...