Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 1020 Μέρος ΙΙ


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δεν κάνω την αναβάθμιση σε WP10, θα συνεχίσει να δουλεύει το εργαλείο"ρολόι" όπως τώρα; Γιατί την έχω πατήσει άπειρες φορές με τα updates (σε άλλα λογισμικά :lol: ) και δε γουστάρω να ξαναπερναω τα ίδια. Η όλη φάση με αγχώνει, έκατσε καλά δεν έκατσε καλά.. Γι αυτό πήγα στα WP να γλιτώσω από τέτοιες μαλ.... χαζομάρες... Κι ούτε θέλω να τηγανίζω αυγά πάνω στο κινητό μετά την αναβάθμιση... Σίγουρα θα είμαι από τους τελευταίους που θα αναβαθμίσει το 1020. Δε γουστάρω να παίζω με bugs

 

Εννοείται πως αν θέλεις σταθερότητα μένεις στα αβγά σου. Μιλάμε για πολύ πρώιμο στάδιο. Έχει στρώσει αρκετά αλλά δεν είναι ακόμη απροβλημάτιστο. Κι εγώ που θέλω σταθερότατο λειτουργικό λόγω δουλειάς, δεν μπαίνω στην διαδικασία δοκιμών.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εννοείται πως αν θέλεις σταθερότητα μένεις στα αβγά σου. Μιλάμε για πολύ πρώιμο στάδιο. Έχει στρώσει αρκετά αλλά δεν είναι ακόμη απροβλημάτιστο. Κι εγώ που θέλω σταθερότατο λειτουργικό λόγω δουλειάς, δεν μπαίνω στην διαδικασία δοκιμών.

 

Τελικά τα κράτησα και δεν έκανα downgrade τελευταία στιγμή.

Τα μόνα ενοχλητικά bugs που έχουν μείνει είναι:

Η εφαρμογή φωτογραφιών που λαγκάρει απίστευτα στο ζουμ ιν-ζουμ αουτ όπως επίσης δεν έχει την κατηγοριοποίηση στα άλμπουμς με viber photo,whazup photo etc etc.

Η κουρτίνα όταν κατεβαίνει λαγκάρει λίγο.

Και τα μειλς κάποιες φορές κρασαρουν.

 

Είναι ωραία τα άτιμα και δεν μου πάει η καρδιά να τα σβήσω.. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με glance οχι συνεχεια ανοιχτη ομως(την εχω να κλεινει μονη της μετα απο ενα χρονικο διαστημα),και χωρις double tap μου χανει 1,5% περιπου
Link to comment
Share on other sites

Εμενα με glance οχι συνεχεια ανοιχτη ομως(την εχω να κλεινει μονη της μετα απο ενα χρονικο διαστημα),και χωρις double tap μου χανει 1,5% περιπου

 

Πολύ είναι.

Δες το δικό μου παρακάτω. Όλα ανοιχτά (wifi, δεδομένα) απλά δεν το σκάλισα γι αυτές τις ώρες. 10 ωρες-> 1%

 

 

http://i.imgur.com/ld2xbLZ.jpg

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εχει πεσει στα χερια μου ενα 1020 και λεω να το κρατησω.Δεν θυμάμαι ποσο εχανε το παλιο που ειχα αλλα αυτο χανει γυρω στ 2.5% με glance on και double tap και μου φενεται πολυ.Eννοειτε ολα κλειστα(nfc ,wifi Κλπ).

Απο το 100% να παει στο 99 αργει και εμενα παρα πολυ.Αλλα απο κει και περα χανω γυρω στα 2.5%.Να φταιει η μπαταρια ή πλακετα κλπ?

Λεω μπας και παρω καμια μπαταρια καινουργια και προσπαθησω να την βαλω.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εχει πεσει στα χερια μου ενα 1020 και λεω να το κρατησω.Δεν θυμάμαι ποσο εχανε το παλιο που ειχα αλλα αυτο χανει γυρω στ 2.5% με glance on και double tap και μου φενεται πολυ.Eννοειτε ολα κλειστα(nfc ,wifi Κλπ).

Απο το 100% να παει στο 99 αργει και εμενα παρα πολυ.Αλλα απο κει και περα χανω γυρω στα 2.5%.Να φταιει η μπαταρια ή πλακετα κλπ?

Λεω μπας και παρω καμια μπαταρια καινουργια και προσπαθησω να την βαλω.

 

2,5% είναι πάρα πολύ και δεν ξέρω αν είναι θέμα μπαταρίας ή παρτίδας.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα απο το 100 να παει στο 99 θελει παρα πολλες ωρες ... αλλα μετα ειναι κοντα στο 1,5% αν εχω παρατηρησει καλα

Πλεον δεν με πειραζει τοσο,μετα τους πρωτους μηνες το συνήθισα κι οπου βρω το κουμπωνω στην πριζα κι ας εχει και 50-60%

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα απο το 100 να παει στο 99 θελει παρα πολλες ωρες ... αλλα μετα ειναι κοντα στο 1,5% αν εχω παρατηρησει καλα

Πλεον δεν με πειραζει τοσο,μετα τους πρωτους μηνες το συνήθισα κι οπου βρω το κουμπωνω στην πριζα κι ας εχει και 50-60%

 

Εγώ κάνω το εξής. Κατ' αρχάς, η καλύτερη διαχείριση μπαταρίας (από το ativ s ακόμη που είχα) ήταν στην επιλογή "εξοικονόμηση ενέργειας όταν η μπαταρία είναι κάτω από 20%". Γενικά πέφτει περίπου 1-2% ανα ώρα (εξαρτάται και τι εφαρμογές έχει ο καθένας μας στο background).

Αλλά...

1ον Το φορτίζω πάντα μέχρι το 80% (εκτός από τις πρώτες 3 φορές όταν ήταν καινούριο). Και εντάξει εννοείται όταν ήταν να πάω Ολλανδία που σπούδαζα με το αμάξι το άφηνα μέχρι 100% δηλ. ειδικές περιπτώσεις (πχ. όταν πήγαμε την εκδρομή στον Όλυμπο). Με όλα μου τα κινητά το ίδιο έκανα και δεν άλλαξα ποτέ μπαταρία να μην ξαναλέω γιατί... Τουλάχιστον στον 1-1,5 χρόνο είχαν την ΙΔΙΑ ακριβώς απόδοση. και

 

2ον Μόλις φτάσει στο 5% κάνεις επανεκκίνηση (βασικά το κλείνεις και συνδέεις το φορτιστή). Μόλις φτάσει 80% (φορτίζει περίπου με 1% το λεπτό το 1020) οπότε κανονίζεις το ξυπνητήρι για να το βγάλεις από την πρίζα χαχα. Πχ. σε 1 ώρα και 15 λεπτά έφτασες από το 5% στο 80%. Και βασικό: Το κλείνω για τα πρώτα 20 λεπτά (τουλάχιστον) αφότου φορτίσει, π.χ. αποσυνδέω φορτιστή, το σβήνω και μέχρι να ντυθώ και να φύγω ξέρω γω ή να κάνω μπάνιο το έχω κλειστό

 

Μετά από αυτά η μπαταρία στην αναμονή "ξεχνάει" να κατέβει (εννοώ το 1% ανα ώρα), αλλά και η διαχείριση είναι πολύ καλύτερη (δηλαδή αποφορτίζεται με τον ίδιο ρυθμό από το 70% στο 65% και τον ίδιο από το 30% στο 25% τυχαία τα ποσοστά). Η κάμερα βέβαια την ισοπεδώνει πάντα :lol: ) . Μην σας γίνει και εμμονή όμως ε... Γιατί εμένα αν το ξεχάσω και περάσει το 80% νευριάζω :lol:

Edited by Dimitris_41Mpxls

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

Πωωω... εμένα μου κάνει ταλαιπώρια όλο αυτό. Δλδ για να μην τυχόν πέσει -όσο πέσει- η απόδοση στον 1,5 χρόνο, θα το φορτίζω εξ αρχής σαν να αγόρασα κινητό με μπαταρία 25% μικρότερη από αυτήν που έχει, δλδ σαν να πηρα κινητό με 1500άρα μπαταρία... no thanks, καλύτερα να την αλλάξω μετά από 1,5 χρόνο. Περί ορέξεως φυσικά, απλά κουράστηκα μόνο που το διάβασα :p
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάνω το εξής. Κατ' αρχάς, η καλύτερη διαχείριση μπαταρίας (από το ativ s ακόμη που είχα) ήταν στην επιλογή "εξοικονόμηση ενέργειας όταν η μπαταρία είναι κάτω από 20%". Γενικά πέφτει περίπου 1-2% ανα ώρα (εξαρτάται και τι εφαρμογές έχει ο καθένας μας στο background).

Αλλά...

1ον Το φορτίζω πάντα μέχρι το 80% (εκτός από τις πρώτες 3 φορές όταν ήταν καινούριο). Και εντάξει εννοείται όταν ήταν να πάω Ολλανδία που σπούδαζα με το αμάξι το άφηνα μέχρι 100% δηλ. ειδικές περιπτώσεις (πχ. όταν πήγαμε την εκδρομή στον Όλυμπο). Με όλα μου τα κινητά το ίδιο έκανα και δεν άλλαξα ποτέ μπαταρία να μην ξαναλέω γιατί... Τουλάχιστον στον 1-1,5 χρόνο είχαν την ΙΔΙΑ ακριβώς απόδοση. και

 

2ον Μόλις φτάσει στο 5% κάνεις επανεκκίνηση (βασικά το κλείνεις και συνδέεις το φορτιστή). Μόλις φτάσει 80% (φορτίζει περίπου με 1% το λεπτό το 1020) οπότε κανονίζεις το ξυπνητήρι για να το βγάλεις από την πρίζα χαχα. Πχ. σε 1 ώρα και 15 λεπτά έφτασες από το 5% στο 80%. Και βασικό: Το κλείνω για τα πρώτα 20 λεπτά (τουλάχιστον) αφότου φορτίσει, π.χ. αποσυνδέω φορτιστή, το σβήνω και μέχρι να ντυθώ και να φύγω ξέρω γω ή να κάνω μπάνιο το έχω κλειστό

 

Μετά από αυτά η μπαταρία στην αναμονή "ξεχνάει" να κατέβει (εννοώ το 1% ανα ώρα), αλλά και η διαχείριση είναι πολύ καλύτερη (δηλαδή αποφορτίζεται με τον ίδιο ρυθμό από το 70% στο 65% και τον ίδιο από το 30% στο 25% τυχαία τα ποσοστά). Η κάμερα βέβαια την ισοπεδώνει πάντα :lol: ) . Μην σας γίνει και εμμονή όμως ε... Γιατί εμένα αν το ξεχάσω και περάσει το 80% νευριάζω :lol:

 

Κουράστηκα μόνο που το διάβασα, όχι να το κάνω κιόλας......:lol:

Νομίζω πάντως ότι είναι περιττό όλο αυτό.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα απο το 100 να παει στο 99 θελει παρα πολλες ωρες ... αλλα μετα ειναι κοντα στο 1,5% αν εχω παρατηρησει καλα

Πλεον δεν με πειραζει τοσο,μετα τους πρωτους μηνες το συνήθισα κι οπου βρω το κουμπωνω στην πριζα κι ας εχει και 50-60%

 

 

καλημερα,

 

κοιτα να ξεσυνηθισεις το συντομοτερο, γιατι κι εγω το ιδιο εκανα και μετα απο ενα χρονο εχω καταληξει να το φορτιζω καθε 2 ωρες.

Αντι για πλακετα μου αλλαξαν μπαταρια πριν ενα χρονο, αλλα απο την στιγμη που το προβλημα δεν λυθηκε, το αποτελεσμα ηταν να τα φτυσει και η μπαταρια απο τις συνεχεις φορτισεις...

 

Μη το αφησεις ετσι φιλε μου!

 

Εγω ρο ξαναεστειλα arvato και τωρα περιμενω.....

 

 

 

9/7/2015

http://s28.postimg.org/5hny4sj5p/wp_ss_20150709_0001.png

http://s28.postimg.org/gh95ge9kp/wp_ss_20150709_0001.jpg

 

9/8/2015

http://s28.postimg.org/rfkeyky65/wp_ss_20150809_0001.png

http://s28.postimg.org/xgi3vnks9/wp_ss_20150809_0001.jpg

Δημήτρης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

 

κοιτα να ξεσυνηθισεις το συντομοτερο, γιατι κι εγω το ιδιο εκανα και μετα απο ενα χρονο εχω καταληξει να το φορτιζω καθε 2 ωρες.

Αντι για πλακετα μου αλλαξαν μπαταρια πριν ενα χρονο, αλλα απο την στιγμη που το προβλημα δεν λυθηκε, το αποτελεσμα ηταν να τα φτυσει και η μπαταρια απο τις συνεχεις φορτισεις...

 

Μη το αφησεις ετσι φιλε μου!

 

Εγω ρο ξαναεστειλα arvato και τωρα περιμενω.....

 

 

 

9/7/2015

http://s28.postimg.org/5hny4sj5p/wp_ss_20150709_0001.png

http://s28.postimg.org/gh95ge9kp/wp_ss_20150709_0001.jpg

 

9/8/2015

http://s28.postimg.org/rfkeyky65/wp_ss_20150809_0001.png

http://s28.postimg.org/xgi3vnks9/wp_ss_20150809_0001.jpg

 

Φιλε μου πριν 2 μερες το πηρα το κινητο απο arvato το ειχε στειλει το νοκια care.Kαι μου γραφει μηχανολογική επισκευή

Τωρα τι εφτιαξαν δεν ξερω,Πριν μου ζεσταίνονταν υπερβολικά και έχανα 3-4% ανα ωρα.

Τωρα δεν ζεσταίνετε τοσο αλλα χάνει καπου στο 2.5%.

Τωρα να το ξαναπαω πισω δεν ξερω.

Εσενα σε stand by έπεφτε τοσο ή σε χρηση?

Dhamher_00
Link to comment
Share on other sites

Με χρηση. Παντως δεν το πηρα για να το εχω stand by. Οπως οι περισσοτεροι φανταζομαι.

Το πηρα κι εγω σημερα, αλλα δεν εκαναν τιποτα. Ολα φυσιολογικα τα βρηκαν.

Μηχανολογικη επισκευη εγινε και σε μενα την πρωτη φορα που το εστειλα. Σε nokia care που πηγα, μου ειπαν οτι εγινε αλλαγη μπαταριας μονο.... Καμια αλλαγη πλακετας!

Δημήτρης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Κουράστηκα μόνο που το διάβασα, όχι να το κάνω κιόλας......:lol:

Νομίζω πάντως ότι είναι περιττό όλο αυτό.

 

Εννοείται... Απλά επειδή συνηθίζω να βλέπω μακροπρόθεσμα, από προσωπική εμπειρία αν αυξάνεις σταδιακά το σημείο της μέγιστης φόρτισης (π.χ. 80-85-90-100%) έχεις μεγαλύτερη αντοχή (μακροπρόθεσμα), κι επειδή δε σκοπεύω να το δώσω το 1020, οποιοδήποτε κινητό και αν αγοράσω αργότερα, θέλω να είναι σε "μάχιμη" κατάσταση... Γι' αυτό και μόνο...

Το 830 είναι, κατα τα άλλα, ένα κινητό "της σειράς " όπως όλα τα υπόλοιπα (δεν το λέω για κακό βέβαια) - Απ' την άλλη το 1020 είχε "χαρακτήρα" που λέμε... Ακόμη μιλάμε γι' αυτό και θα συνεχίσουμε να μιλάμε για καιρό! :cool:

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

Παιδες focus στο απειρο στην Lumia camera πως κανει?

Αν το βαλεις στις manual ρυθμισεις και το πας πανω πανω το manual focus γινεται θολη,τουλαχιστον στο δικο μου.

Dhamher_00
Link to comment
Share on other sites

Παιδες focus στο απειρο στην Lumia camera πως κανει?

Αν το βαλεις στις manual ρυθμισεις και το πας πανω πανω το manual focus γινεται θολη,τουλαχιστον στο δικο μου.

 

Ανοίγεις το μενού των ρυθμίσεων της Lumia Camera και είναι το 3ο εικονίδιο απ' αριστερά, μετά το WB (white balance), αν θυμάμαι καλά...

Τι εννοείς "αν το πας πάνω πάνω" ? :blink: Να κάνεις την εστίαση στο πάνω μέρος?

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

Στην lumia camera για την εστίαση τέρμα πάνω έχει το σήμα του άπειρου. Εκεί λοιπόν εστιάζει μακρυά. Αν η κάμερα κοιτάζει σε κοντινό σημείο λογικό είναι να θολώνει. Αν όμως κοιτάζει σε μακρινό σημείο και θολώνει τότε κάτι δεν πάει καλά.
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ ξερω πιο είναι το μενού στο άπειρο πως εστιάζει όμως??αν τον πας πάνω πάνω τον κύλινδρο θολώνει?

 

Βρε συ, δεν γίνεται να βάλεις το άπειρο και ταυτόχρονα να θέλεις να εστιάσεις. Δεν στέκει αυτό.......;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ ξερω πιο είναι το μενού στο άπειρο πως εστιάζει όμως??αν τον πας πάνω πάνω τον κύλινδρο θολώνει?

 

Στην lumia camera για την εστίαση τέρμα πάνω έχει το σήμα του άπειρου. Εκεί λοιπόν εστιάζει μακρυά. Αν η κάμερα κοιτάζει σε κοντινό σημείο λογικό είναι να θολώνει. Αν όμως κοιτάζει σε μακρινό σημείο και θολώνει τότε κάτι δεν πάει καλά.

 

όπως τα λέει ο φίλος από πάνω. Το σήμα του απείρου. Το "m" είναι για το macro όταν θέλεις να εστιάσεις πολύ κοντά στο κινητό κάτι και να θολώσεις το υπόλοιπο φόντο γύρω του. :cool:

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

Mαλλον δεν το εξηγω καλα.

Αν παω τον κυλινδρο στο σημα του απειρου (που ειναι στην πανω πανω θεση) και στρεψω το κινητο προς ενα τοπιο ολη η οθονη το κινητου ειναι out of focus Και οχι all in focus .εχω θεμα?

 

Edit το googlara λιγο το θεμα και βλεπω οτι πολλοι εχουν το ιδιο θεμα με το Infinity,ειμαι για Nokia care νομιζω.

Aν και αλλοι λενε οτι ειναι software issue.Σε πολλοuς οπως και στο δικο μου αν επιλέξω ακριβως κατω απο το απειρο ,ενα κλικ δηλαδη κατω ,οντως βγαινει all in focus τουλαχιστον ετσι φενεται σε σχεση με το blurry Infinity

Edited by droper_05
Dhamher_00
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό γίνεται και σε μένα.Απλως τοπία βγάζω στη αμεσως απο κάτω σκάλα.οχι στο infinity.αν και συνήθως το μανουαλ φοκους το χρησιμοποιώ για θέματα κοντινά για να κάνω bokeh.στα τοπία απλώς πατάω το κλικ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατεβάζω την Grd 2 από το insider , την έχει κατεβάσει κανεις από εσάς στο 1020?

 

Έχω την εντύπωση πως το "κενό" που επέτρεπε την εγκατάσταση της GDR2 μέσω insider έκλεισε και δεν μπορείς πλέον. Σίγουρα είναι αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...