Jump to content

Μητρώο 11


binary_dreamer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Είναι κλασσικοί απατεώνες. Φυσικά ευθύνη φέρει ο εκάστοτε πάροχός μας, που ΔΕΝ μας προστατεύει. Λογικά "τρώνε" και οι δύο. Κάνε μια καταγγελία να ξυπνήσει είτε η Cosmote, είτε η Wind.

 

Μπλόκαρέ τους με κάποια εφαρμογή. Η μόνη οριστική λύση. Τέλος από όσο γνωρίζω, πρέπει κάθε νέα χρονιά, να δηλώνεις ξανά πως θέλεις να ενταχθείς στο μητρώο 11.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Βάλαμε και τα 3 νούμερα σε block list, εγώ με το lumia που δίνει τη δυνατότητα απ' το μενού του κι η κοπέλα μου με εφαρμογή του android.

 

Στην καταγγελία της Ε.Ε.Τ.Τ. μπορείς να βάλεις μόνο 1 εταιρεία, να στείλω 2 ξεχωριστές?

 

Σ' ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Βάλαμε και τα 3 νούμερα σε block list, εγώ με το lumia που δίνει τη δυνατότητα απ' το μενού του κι η κοπέλα μου με εφαρμογή του android.

 

Στην καταγγελία της Ε.Ε.Τ.Τ. μπορείς να βάλεις μόνο 1 εταιρεία, να στείλω 2 ξεχωριστές?

 

Σ' ευχαριστώ

 

Στείλε δύο ξεχωριστές καλύτερα. Έπειτα ζητά να ενταχθείς στο μητρώο 11. Τέλος σε συμβουλεύω να ψάξεις το αρμόδιο τμήμα για αυτές τις ενοχλήσεις. Εάν αρχίσουν τα δεν κτλπ, διότι βαριουνται, ζητά άμεσα τον προϊστάμενο τους ή απείλησε πως θα διακόψεις το συμβόλαιο σου και υπεύθυνος θα είναι ο εκάστοτε υπάλληλος που δεν κάνει κάτι. (Έχω παλιότερη εμπειρία με 5ψηφια μηνύματα που χρέωναν).

 

Να δεις τι ωραία θα λήξουν όλα.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Θα καλέσω αύριο κι απόψε θα στείλω τις καταγγελίες. Για τα 5ψήφια πάντως είχαμε προνοήσει και τα έχουμε μπλοκάρει.

 

Σ' ευχαριστώ για το χρόνο και τις απαντήσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν το θέμα που ξεκινώ είναι σε λάθος σημείο.

 

Από την Παρασκευή το βράδυ δεχόμαστε κλήσεις (εγώ, η κοπέλα μου και φίλοι μου) από κάποιους αριθμούς της μορφής 693690***5, 693690***8, 693***1254 όπου χτυπά για 2 φορές και κλείνει. Οι αριθμοί αυτοί φαινομενικά ανήκουν στη Wind, όπως διασταυρώσαμε κι απ' το site foritotita. Οι κλήσεις ξεκίνησαν Παρασκευή βράδυ στις 21:00 και συνεχίζονται συνήθως μεσημεριανές ώρες. Καλέσαμε πίσω έναν εξ' αυτών κι ακουγόταν ηχογραφημένο μήνυμα στ' Αγγλικά "δώστε τηλεφωνικό αριθμό και διεύθυνση". Ασφαλώς τερματίσαμε την κλήση, δε χρεωθήκαμε κάτι extra, γιατί η κλήση έγινε από καρτοσυμβόλαιο με υπόλοιπο κάρτας.

 

Όλοι οι αριθμοί μας, ανήκουν στην Cosmote, έχουν ενταχθεί εδώ κι αρκετά χρόνια στο Μητρώο 11 κι είναι απόρρητοι. Τους αριθμούς μας τους έχει μόνο η οικογένειά μας και στενοί φίλοι, δεν τους έχουμε δώσει σε κανένα άγνωστο, δεν έχουμε εγγραφεί σε κάποια υπηρεσία, δεν έχουμε δώσει αριθμούς σε sites/προσφορές/καταστήματα. Επικοινώνησα με τη Wind και μου είπαν πως θα το ερευνήσουν, βέβαια δεν έχει υπάρξει απάντηση. Η Cosmote από μεριάς της, το μόνο που απήντησε ήταν πως: στο Μητρώο 11 δε δέχεστε κλήσεις. Πιστεύω πως οι αριθμοί μας γνωστοποιούνται από την Cosmote, αλλά το θέμα που μου κίνησε την περιέργεια, είναι το ηχογραφημένο Αγγλικό μήνυμα.

 

Έχει δεχθεί κάποιος αντίστοιχες κλήσεις απ' τους αριθμούς που παραθέτω? Γνωρίζει κανείς περί τίνος πρόκειται? Και τέλος πως να κινηθώ? Σκέφτηκα να στείλω στην Ε.Ε.Τ.Τ. (κλασσικά!) και στην Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Υ.Γ. Ελπίζω να μην ενοχλεί που παραθέτω τους αριθμούς, έστω και με κρυμμένα ψηφία, αλλά ειδικά οι 2 πρώτοι είναι σχεδόν ίδιοι.

Παραθέτω το μήνυμα που έστειλα χθες. Απαίτησε από την Κοσμοτέ να σου στείλει γραπτώς ότι είσαι στο άρθρο 11 και μετά προχωράς ανάλογα το τι θέλεις να κάνεις. Όσο για αυτούς που παίρνουν και το κλείνουν είναι κυρίως πρώην τελεστέτηδες και νυν γουίντηδες με παίρνουν συνέχεια στο κινητό παρότι υποτίθεται ότι είμαι στο μητρώο 11.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=464099

Καλησπέρα σας!

Είμαι συνδρομητής σας εδώ και τρεις μήνες στο πρόγραμμα Nova2play+ και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Είχα 2 κλήσεις από εταιρείες για εμπορικούς σκοπούς και έστειλα εξώδικη πρόσκληση προς εσάς ζητώντας την εγγραφή μου στο μητρώο 11 του ν. 3471/2006.

Με γραπτή επιστολή σας με ενημερώσατε ότι είμαι εγγεγραμμένος στο Μητρώο OPt-out του άρθρου 11 του άνω Νόμου.

Όμως συνεχίζουν και με ενοχλούν εταιρείες για προώθηση προϊόντων και γι' αυτό θα ήθελα να ζητήσω πως μπορώ να έχω λίστα με τις εισερχόμενες κλήσεις στο σταθερό μου από 27/1/2017. Ζητώ την λίστα διότι έχω έννομο συμφέρον και θα χρησιμοποιηθεί δικαστικώς για τα περαιτέρω προς τις ενοχλητικές εταιρείες για καταβολή αποζημίωσης λόγω ηθικής βλάβης, καθώς και για την σχετική έγγραφη καταγγελία προς τους αρμόδιους φορείς-αρχές.

Σας ευχαριστώ πολύ

Με εκτίμηση

Τ.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Είναι κλασσικοί απατεώνες. Φυσικά ευθύνη φέρει ο εκάστοτε πάροχός μας, που ΔΕΝ μας προστατεύει. Λογικά "τρώνε" και οι δύο. Κάνε μια καταγγελία να ξυπνήσει είτε η Cosmote, είτε η Wind.

 

Μπλόκαρέ τους με κάποια εφαρμογή. Η μόνη οριστική λύση. Τέλος από όσο γνωρίζω, πρέπει κάθε νέα χρονιά, να δηλώνεις ξανά πως θέλεις να ενταχθείς στο μητρώο 11.

 

Πως είναι απατεώνες αφού κάλεσε και δεν τον χρεώσανε τίποτα ;

Link to comment
Share on other sites

Πως είναι απατεώνες αφού κάλεσε και δεν τον χρεώσανε τίποτα ;

 

Δηλαδή φίλε Βασίλη, η απαταεωνια υφίσταται μόνο αν το σήκωνε και τον χρέωνε; Θεωρώ πως όταν τους κάλεσε πίσω, αν κρατούσε την κλήση παραπάνω, ή πατούσε κάποιο νούμερο θα τον χρέωναν.

 

Και εν τέλη τι είναι τα παραπάνω νούμερα που ενοχλούν; Υγιής προώθηση προϊόντων; Θα τρελαθούμε μου φαίνεται.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θεωρείς είναι εκτός Ελληνικής πραγματικότητας διότι κανείς δεν έχει αναφέρει κάτι τέτοιο μέχρι στιγμής..

Όσα κουμπιά και να πατήσεις δεν θα χρεωθείς παραπάνω για κλήσεις προς κινητά τηλέφωνα Ελλαδος που αρχίζουν από 69.

Το τι είναι τα νούμερα που τον ενοχλούν δεν μπορώ να ξέρω μέχρι να βγάλει τα αστεράκια και να δώ όλο το νούμερο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θεωρείς είναι εκτός Ελληνικής πραγματικότητας διότι κανείς δεν έχει αναφέρει κάτι τέτοιο μέχρι στιγμής..

Όσα κουμπιά και να πατήσεις δεν θα χρεωθείς παραπάνω για κλήσεις προς κινητά τηλέφωνα Ελλαδος που αρχίζουν από 69.

Το τι είναι τα νούμερα που τον ενοχλούν δεν μπορώ να ξέρω μέχρι να βγάλει τα αστεράκια και να δώ όλο το νούμερο.

 

Δυστυχώς όχι μόνο είναι εντός Ελληνικής πραγματικότητας, αλλά έχουμε και τα πρωτιά σε κλήσεις σπαμ, χρέωση από 5 ψηφία χωρίς τη δική μας επίδραση κτλπ.

 

Εάν το συγκεκριμένο νούμερο σε προωθεί σε χρεώσιμο νούμερο; Είναι τουλάχιστον ρηχό να θεωρήσει κανείς τις συγκεκριμένες κλήσεις αθώες. Είναι καθαρά δόλιοι / ενοχλητικοί και σε καμία περίπτωση δεν έχουν σκοπό την ασφαλή και αξιόπιστη προώθηση υπηρεσιών.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Αν το συγκεκριμένο νούμερο σε προωθεί σε χρεώσιμο νούμερο ή ακόμα και στην Αυστραλία, τότε αυτός χρεώνεται για την προώθηση.

Αυτή είναι η Ελληνική πραγματικότητα και όλα τα άλλα είναι πλάσματα της φαντασίας.

Αλλά να συμφωνήσω μαζί σου. ΑΝ τον χρέωνε ΘΑ ήταν απατεώνες, στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως αναφέρει ότι ΔΕΝ χρεώθηκε..

Επιπλέον να θυμίσω ότι μιλάμε για κλήσεις από κινητό και όχι για πενταψήφια . Αλλά και πάλι τα 5ψήφια SMS μόνο σε χρεώνουν , όχι οι πενταψήφιες κλήσεις.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Θεώρησα σωστό να μην παραθέσω πλήρεις τους αριθμούς, για λόγους προσωπικών δεδομένων κι ήδη ανέφερα στο Υ.Γ. μου πως τους παραθέτω έτσι, για να πληρούν τους κανονισμούς. Εάν θέλετε και δεν είναι ενάντια στους κανονισμούς, στείλτε μου inbox να σας δώσω τα νούμερα κι αν θέλετε να καλέσετε και να μου δώσετε περαιτέρω πληροφορίες.

 

Πως γίνεται να μην είναι ύποπτο, όταν καλείς και παίζει ηχογραφημένο Αγγλικό μήνυμα που σε προτρέπει να δώσεις αριθμό και διεύθυνση??? Όπως επίσης, για ν' απαντήσω και στο φίλο kostas2712 άνοιξα τσατ στη σελίδα της Cosmote και πήρα τα screenshots που μου λένε πως είμαι σε Μητρώο 11 και μ' απόρρητο νούμερο, διότι τα γραπτά και τα screenshots μένουν. Επίσης, η μη απάντησή τους στο "πως βρήκαν τον αριθμό μου" μου λέει πολλά.

 

Από Παρασκευή μέχρι και σήμερα απόγευμα μας έχουν σπάσει τα νεύρα με τις κλήσεις απ' αυτά τα 3 νούμερα, έχουμε βάλει το block πρόγραμμα αλλά παραμένει σπαστικό. Πιο σπαστικό όμως, είναι η αντίδραση της Cosmote που δεν κάνει τίποτα. Στείλαμε καταγγελία στην Ε.Ε.Τ.Τ. γιατί αυτό το πράγμα πρέπει να σταματήσει είτε είναι απάτη είτε είναι απλά προώθηση της Wind.

 

Τέλος, μας κινεί την υποψία πως πράγματι δίνονται οι αριθμοί από μέσα, γιατί όλως τυχαίως εμένα λήγει το καρτοσυμβόλαιό μου 15/03 και της κοπέλας μου 11/03, αλλά και πάλι δε βγάζει νόημα για το ηχογραφημένο Αγγλικό. Για τα 5ψήφια, μας είχε "κόψει" από καιρό να ζητήσουμε φραγή το μόνο 5φήφιο ανοιχτό είναι οι κωδικοί του deals for you.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συνεχίσω την επιχειρηματολογία του γιατί είναι απάτη οι συγκεκριμένοι αριθμοί. Ο καθένας μπορεί να κρίνει.

 

Αγαπητέ φίλε, προσπάθησε να μιλήσεις στο τηλέφωνο με την Cosmote και απείλησε να φύγεις ή ζητά όπως σου είπα, τον προϊστάμενο του τμήματος που είναι υπεύθυνο γι'αυτά τα ζητήματα.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7
Ευρηματικοί πάντως, σήμερα μας κάλεσε άλλος αριθμός! Έστειλα καταγγελία στην Ε.Ε.Τ.Τ. και θα κάνω κι αυτό που μου προτείνεις. Σ' ευχαριστώ πολύ
Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσε μας

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ευρηματικοί πάντως, σήμερα μας κάλεσε άλλος αριθμός! Έστειλα καταγγελία στην Ε.Ε.Τ.Τ. και θα κάνω κι αυτό που μου προτείνεις. Σ' ευχαριστώ πολύ

Είμαστε στο άρθρο 11, το ξέρουν οι εκάστοτε Τελεστέτηδες (αφού έχουν τη λίστα) και μας κάνουν αναπάντητες. Στην αναπάντητη δεν μπορούμε να τους κάνουμε τίποτα διότι δεν απαντάμε και έτσι δεν υπάρχει ενόχληση. Αυτό είναι Νομικό "παραθυράκι", το οποίο θα το ψάξω λίγο μήπως γίνει κάτι με αναφορά στον αρμόδιο Εισαγγελέα.

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Καλησπέρα στην παρέα. Σήμερα το ξεφτίλισαν στις κλήσεις, αλλά καταλάβαιναν πως υπήρχε block list και κάλεσαν από άλλους 2 αριθμούς.

 

Τελικά, γύρω στις 5:30 τ' απόγευμα, κάλεσαν πάλι την κοπέλα μου όπου απήντησε στην κλήση. Ήταν μια κυρία, η οποία αρχικά ζήτησε τον Κωνσταντίνο. Η κοπέλα μου είπε πως κάνετε λάθος, μα όχι θέλω τον Κωνσταντίνο με τον αριθμό ΤΑΔΕ (όπου αριθμός ΤΑΔΕ, το κινητό της κοπέλας μου), η κοπέλα μου είπε πως ο αριθμός αυτός ανήκει σε μένα και δεν υπάρχει κάποιος με τ' όνομα που ζητάτε. H κυρία ατάραχη συνέχισε, να της λέει πως πρόκειται για μια αντρική κρέμα. Η κοπέλα μου παρατήρησε μια περίεργη προφορά και τη ρώτησε: που είστε εσείς? (δυστυχώς ήταν ταραγμένη με κάτι που συνέβη και δε ρώτησε εταιρεία κάτι, τώρα που τα συζητούσαμε ήρεμα, το σκέφτηκε κι η ίδια) της είπε Θεσσαλονίκη κι από μέσα ακουγόταν φασαρία και κόσμος. Anyway είπε πως εμείς είμαστε Πειραιά και δεν έχουμε καμία σχέση ούτε με Θεσσαλονίκη, ούτε με Κωνσταντίνο, ούτε δώσαμε τον αριθμό αλλά η κυρία χαλλλλλαρή αναρωτιόταν για την κρέμα κι είπε μάλιστα πως καλούν απ' την Παρασκευή, τότε η κοπέλα μου της είπε πως ο αριθμός είναι απόρρητος, με Μητρώο 11 και πως έχει υποβάλει καταγγελία στην Ε.Ε.Τ.Τ. και μήνυση για να την τρομάξει και τερματίστηκε η κλήση.

 

Για το άν ξανακαλέσουν, δε γνωρίζω, προς το παρών δεν έχει υπάρξει άλλη κλήση.

Η Cosmote με τα τζιμάνια της, μας είπαν στο τσατ πως "οι αριθμοί αυτοί δεν είναι Cosmote" κι όταν ζητήσαμε προστασία σαν πελάτες κ τα γνωστά, διαβάστηκε αλλά δεν απαντήθηκε. Εστάλησαν καταγγελίες τόσο στην Ε.Ε.Τ.Τ. όσο και στην Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα.

 

EDIT:

Στις 22:00 χτύπησε το κινητό, καλούσε σταθερό, απαντήσαμε, δεν ακουγόταν κανείς. Μόλις τερματίστηκε η κλήση, λάβαμε μήνυμα sms από αποστολέα INFO χωρίς αριθμό χωρίς τίποτα που έγραφε: Η παραγγελία Αρ ΤΑΔΕ έχει μεταφερθεί στο τηλεφωνικό κέντρο! Έτσι όπως σας το παραθέτω (χωρίς αριθμό για ευνόητους λόγους). Ψάξαμε τον αριθμό ο οποίος παραπέμπει σε kalapoionda.gr εντελώς ψεύτικα όλα και σαν επικοινωνία δίνουν έναν άλλον αριθμό που στο google το δείχνει ως Αγρίνιο και με σχόλια περίεργα... Μόλις καλέσαμε την Cosmote, αυτοί δε μπορούν να μπλοκάρουν τίποτα εκτός τα πολυμεσικά aka 5ψήφια.. Τί γίνεται βρε παιδιά?!

Edited by Bernadi7
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα cosmote. Δεν πιστεύω ότι έχουν λίστες και πρέπει να παίρνουν τυχαία νούμερα.

Μόνο καταγγελία στις αρμόδιες υπηρεσίες μπορείς να κάνεις.

------------

Στέφανος

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Καλησπέρα στο παρεάκι! Συγγνώμη για το βομβαρδισμό μηνυμάτων, αλλά έχουμε τρελό θέμα.

Λοιπόν, οι αριθμοί των κινητών σε site που ψάχναμε, είναι κατακόκκινοι από scam, spam. Έχουμε αναγκαστεί να βάλουμε τα πάντα block και να δεχόμαστε κλήσεις μόνο απ' τις επαφές μας. Η κοπέλα μου έχει φρικάρει :cry:

Το θέμα είναι πως όταν δουν πως όταν δεν απαντάς τις κλήσεις από κινητό, επιστρατεύουν σταθερά τα οποία ανήκουν σε μια εταιρεία yuboto. Κάλεσα για να τους ζητήσω να σταματήσει αυτό το πανηγύρι, μια "κυρία" ισχυρίζεται πως υπάρχει μια παραγγελία σε random όνομα, χωρίς επίθετο, συνοδευόμενη με ψεύτικη διεύθυνση μήπως την πατήσει κάποιος και πει την πραγματική διεύθυνσή του. Μόλις ζήτησα υπεύθυνο μου το έκλεισε! Ξανακάλεσα και ξεκίνησε pvp :D

 

:!: Σας εφιστώ την προσοχή. :!:

 

Παραθέτω screenshots με τους αριθμούς, ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη απ΄τους moderators αλλά θέλω να προστατεύσω κι άλλα άτομα, για να μην πέσουν θύματα.

 

Σήμερα το πρωϊ μόνο, είναι 4 screenshots με ΚΛΗΣΕΙΣ!:!:

 

https://lookimg.com/image/uAjpd

https://lookimg.com/image/uAtv9

https://lookimg.com/image/uAXeE

https://lookimg.com/image/uACdt

 

https://lookimg.com/image/uANoD

https://lookimg.com/image/uAbaJ

https://lookimg.com/image/uAWC8

https://lookimg.com/image/uAnwg

https://lookimg.com/image/uAp15

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο παρεάκι! Συγγνώμη για το βομβαρδισμό μηνυμάτων, αλλά έχουμε τρελό θέμα.

Λοιπόν, οι αριθμοί των κινητών σε site που ψάχναμε, είναι κατακόκκινοι από scam, spam. Έχουμε αναγκαστεί να βάλουμε τα πάντα block και να δεχόμαστε κλήσεις μόνο απ' τις επαφές μας. Η κοπέλα μου έχει φρικάρει :cry:

Το θέμα είναι πως όταν δουν πως όταν δεν απαντάς τις κλήσεις από κινητό, επιστρατεύουν σταθερά τα οποία ανήκουν σε μια εταιρεία yuboto. Κάλεσα για να τους ζητήσω να σταματήσει αυτό το πανηγύρι, μια "κυρία" ισχυρίζεται πως υπάρχει μια παραγγελία σε random όνομα, χωρίς επίθετο, συνοδευόμενη με ψεύτικη διεύθυνση μήπως την πατήσει κάποιος και πει την πραγματική διεύθυνσή του. Μόλις ζήτησα υπεύθυνο μου το έκλεισε! Ξανακάλεσα και ξεκίνησε pvp :D

 

:!: Σας εφιστώ την προσοχή. :!:

 

Παραθέτω screenshots με τους αριθμούς, ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη απ΄τους moderators αλλά θέλω να προστατεύσω κι άλλα άτομα, για να μην πέσουν θύματα.

 

Σήμερα το πρωϊ μόνο, είναι 4 screenshots με ΚΛΗΣΕΙΣ!:!:

 

https://lookimg.com/image/uAjpd

https://lookimg.com/image/uAtv9

https://lookimg.com/image/uAXeE

https://lookimg.com/image/uACdt

 

https://lookimg.com/image/uANoD

https://lookimg.com/image/uAbaJ

https://lookimg.com/image/uAWC8

https://lookimg.com/image/uAnwg

https://lookimg.com/image/uAp15

 

Σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Σου εύχομαι να βρεις συντομα την ηρεμία σου.

Επί του πρακτικού τώρα, δεν κινδυνεύεις στο παραμικρό, εφ' όσον δεν κάνεις κάποια ενέργεια από την πλευρά σου.

Απλά σου σπάνε τα νεύρα.

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Να 'σαι καλά φίλε μου.

 

Δυστυχώς όμως, το ν' αναγκάζεσαι να μπλοκάρεις τα πάντα και να δέχεσαι κλήσεις μόνο απ' τις επαφές σου, είναι σαν επιστημονική φαντασία. Κι όταν βλέπεις την κοπέλα σου ή έστω ένα δικό σου άνθρωπο, να ταράζεται, όσο να 'ναι φρικάρεις κι εσύ. Πέρσι είχαμε κάτι κλήσεις απ΄την OnLine Sales που προωθούσαν τη Vodafone, ενοχλητικοί όσο δεν πάει, αλλά δεν κρυβόταν από πίσω αυτό το χάλι.

 

Βρήκα 2 παιδιά της Δ.Ι.Α.Σ. στο δρόμο, τους είπα πάνω-κάτω τι γίνεται, έδειξα τα screenshots και μου πρότειναν να πάω στ' Α.Τ της περιοχής μου, να τα εκτυπώσω όλα και να κάνω καταγγελία, άντε να 'ναι κανένα 2ευρω το παράβολο, γιατί οι μηνύσεις κοστίζουν και δεν έχουμε μαντήλι να κλάψουμε!

 

Και μ' ένα πόστ στο FB μου απήντησαν κι άλλοι φίλοι, πως τους καλούν αυτοί οι αριθμοί, οπότε είναι γενικευμένο το κακό. Οπότε, προσοχή παιδιά.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας κι αν συμβεί κάτι νεότερο, θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά να ναι φίλε. Θα σου έλεγα εξαρχής να αλλάξεις νούμερο, αλλά μην τους κάνεις τη χάρη. Προχώρα σε καταγγελία.
Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Είναι "μανίκι" να μαθαίνεις το νέο αριθμό, να ειδοποιείς φίλους/οικογένεια κι αν έχεις και καμιά θεία που δεν κατέχει πρέπει να καλέσεις να σου πεί τα νέα των περασμένων χρόνων και να της πεις: έλα θεία γράφε :lol: για να μην αναφέρω τράπεζες, Δημόσιες Υπηρεσίες, Ο.Α.Ε.Δ. μόνο που το σκέφτομαι, καλύτερα να μου βγάλεις το δέρμα!

 

Ήταν που ανέφεραν ορισμένα παιδιά πως δεν είναι τα νούμερα περίεργα κι επικίνδυνα :lol::lol::lol:

 

Σ'ευχαριστώ φίλε μου.

 

Θα πάμε και στο Α.Τ. και θα ενημερώσω. Προς το παρών μετά το τηλεφωνικό pvp (καβγάς με γαλλικά) δεν υπάρχουν κλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Είναι "μανίκι" να μαθαίνεις το νέο αριθμό, να ειδοποιείς φίλους/οικογένεια κι αν έχεις και καμιά θεία που δεν κατέχει πρέπει να καλέσεις να σου πεί τα νέα των περασμένων χρόνων και να της πεις: έλα θεία γράφε :lol: για να μην αναφέρω τράπεζες, Δημόσιες Υπηρεσίες, Ο.Α.Ε.Δ. μόνο που το σκέφτομαι, καλύτερα να μου βγάλεις το δέρμα!

 

Ήταν που ανέφεραν ορισμένα παιδιά πως δεν είναι τα νούμερα περίεργα κι επικίνδυνα :lol::lol::lol:

 

Σ'ευχαριστώ φίλε μου.

 

Θα πάμε και στο Α.Τ. και θα ενημερώσω. Προς το παρών μετά το τηλεφωνικό pvp (καβγάς με γαλλικά) δεν υπάρχουν κλήσεις.

 

 

Άστα ναι! Οπότε κάνε ό,τι μπορείς για να σταματήσει η ενόχληση. Λογικά κάποιοι θέλουν να ζήσουν τα ίδια με εσένα για να νιώσουν τι εστί η άνω εμπειρία. Να δεις μετά τι ωραία που είναι να κάνεις τον Κινέζο.

 

Να πας ναι. Σκηστους. Κάποια πράγματα απαιτούν άκρα και θράσος. Ειδάλλως κάποια αδίστακτα δίποδα δεν καταλαβαίνουν.

 

Άντε καλή δύναμη παλίκαρε.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Εννοείται πως θα πάμε! Εύχομαι να μην περάσει άλλος αυτόν τον εφιάλτη.

 

Να 'σαι καλά φίλε μου. Να έχεις ένα καλό απόγευμα :)

 

Για οτιδήποτε άλλο, εδώ είμαστε, θα ενημερώνω :)

Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά φίλε μου.

 

Δυστυχώς όμως, το ν' αναγκάζεσαι να μπλοκάρεις τα πάντα και να δέχεσαι κλήσεις μόνο απ' τις επαφές σου, είναι σαν επιστημονική φαντασία. Κι όταν βλέπεις την κοπέλα σου ή έστω ένα δικό σου άνθρωπο, να ταράζεται, όσο να 'ναι φρικάρεις κι εσύ. Πέρσι είχαμε κάτι κλήσεις απ΄την OnLine Sales που προωθούσαν τη Vodafone, ενοχλητικοί όσο δεν πάει, αλλά δεν κρυβόταν από πίσω αυτό το χάλι.

 

Βρήκα 2 παιδιά της Δ.Ι.Α.Σ. στο δρόμο, τους είπα πάνω-κάτω τι γίνεται, έδειξα τα screenshots και μου πρότειναν να πάω στ' Α.Τ της περιοχής μου, να τα εκτυπώσω όλα και να κάνω καταγγελία, άντε να 'ναι κανένα 2ευρω το παράβολο, γιατί οι μηνύσεις κοστίζουν και δεν έχουμε μαντήλι να κλάψουμε!

 

Και μ' ένα πόστ στο FB μου απήντησαν κι άλλοι φίλοι, πως τους καλούν αυτοί οι αριθμοί, οπότε είναι γενικευμένο το κακό. Οπότε, προσοχή παιδιά.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας κι αν συμβεί κάτι νεότερο, θα επανέλθω.

Καλύτερα πήγαινε σε ένα δικηγόρο, ο οποίος θα κάνει μία μηνυτήρια αναφορά από όλους σας στον αρμόδιο Εισαγγελέα. Ο Εισαγγελέας λογικά θα διατάξει προανάκριση. Επίσης μπορείς να κάνεις αγωγή και να ζητάς αποζημίωση, κάπου 3-6χιλιάδες ευρώ ανά εταιρεία που έκανε τις κλήσεις. Τα έξοδα του δικηγόρου είναι πολύ λίγα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...