Jump to content

Μητρώο 11


binary_dreamer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι στην Cosmote από το 2000 με το ίδιο νούμερο.

 

Τα τελευταία 6 χρόνια ήμουν σε εταιρικό πακέτο. Στις αρχές του συμβολαίου, δεχόμουν τηλεφωνήματα (ελάχιστα) από προωθήσεις κλπ .

Γράφτηκα στο Μητρώο 11 και έκτοτε ζήτημα να με ενόχλησαν 1-2 φορές (σε αυτά τα 6 χρόνια).

 

Πριν 2 μήνες, βγήκα από το εταιρικό πακέτο, μετέφερα το νούμερο στο όνομά μου (αλλαγή ΑΦΜ) και το έκανα Whats Up.

ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΗΚΕ το Whats Up...ΕΓΙΝΕ Ο ΚΑΚΟΣ ΧΑΜΟΣ!!! Μιλάμε για τουλάχιστον 2-3 τηλεφωνήματα ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ! Από όπου μπορείτε να φανταστείτε....μέχρι και για κρέμες προσώπου με πήραν! Το κερασάκι στην τούρτα ήταν 2 SMS που μου ήρθαν (σε διάστημα 3 ημερών) για ψάρεμα τραπεζικών κωδικών. Ένα από Alpha Bank και ένα από Εθνική- και καλά - (δεν είχα δεχτεί ποτέ τέτοια SMS).

Όλα τα παραπάνω επαναλαμβάνω έγιναν την ίδια ημέρα που γύρισε το νούμερο σε Whats Up.

 

Το ανέχτηκα περίπου μια εβδομάδα, περιμένοντας ότι σε κάποια φάση θα σταματήσει. Αλλά τίποτα...εκεί...

Κάλεσα την Cosmote γιατί θεώρησα ότι με την αλλαγή ΑΦΜ βγήκα από το μητρώο 11. Προς έκπληξή μου μου είπαν ότι ο αριθμός ΕΙΝΑΙ στο μητρώο. Εξήγησα τα τί και πώς στον υπάλληλο, και μου είπε ότι θα κάνει νέα αίτηση για επανένταξη. Μετά από 7-10 μέρες (ίσως και συντομότερα) τα προωθητικά ενοχλητικά τηλεφωνήματα κόπηκαν "μαχαίρι". Εκεί που δεχόμουν 3 τηλεφωνήματα ανά ημέρα, τον τελευταίο μήνα δέχτηκα μόνο ένα από "Φυσικό αέριο Ελλάδος".

 

Κάτι ακόμα που παρατήρησα όλα αυτά τα χρόνια (ίσως και να μην ισχύει, αλλά τότε είναι διαβολικές συμπτώσεις).

Όταν μοιράσεις τα δεδομένα σου με κάποιον νέο πάροχο (π.χ Ζενιθ), τότε για τον επόμενο μήνα (τουλάχιστον) αρχίζεις να δέχεσαι προωθητικά τηλέφωνο από όπου σκ@τ@ μπορείς να φανταστείς. Ειδικά η Zenith (στην οποία είμαι πελάτης και σε αέριο και σε ρεύμα), πρέπει να έχει δώσει τα δεδομένα μου ακόμα και στο Αζερμπαϊτζάν!!! Με το που έκανα τις συνδέσεις άρχισε ένας κύκλος τηλεφώνων στο σταθερό νούμερο (Cosmote) και στο κινητό της γυναίκας μου...(αυτά τα δύο νούμερα δώσαμε στην Ζενίθ). Μιλάμε για καθημερινή ενόχληση. Κάνανε το λάθος και σε κάποια φάση με πήραν τηλέφωνο με αναγνώριση. Έψαξα πολύ, και τελικά κατάφερα να βρώ ότι ήταν η Ζενιθ από πίσω. Κάλεσα, τους ενημέρωσα ότι καταγράφω την κλήση και τους ανακοίνωσα ότι την επόμενη φορά που θα μοιράσουν δεδομένα μου και θα με ενοχλήσουν θα κινηθώ νομικά. Αυτό ήταν. Τέλος οι ενοχλήσεις...και από την Zενιθ και από όλους τους υπόλοιπους που με ζάλιζαν. Την Ζενίθ την ανέφερα σαν παράδειγμα. Προφανώς ισχύει και με άλλους αυτά.

 

Τέλος: σαφώς και δεν ευθύνεται η Cosmote για το εάν οι υπόλοιποι δεν σέβονται το μητρώο 11. Έδωσα το νούμερο του κινητού μου κάπου και αυτός το μοίρασε σε άλλους 10...οι οποίοι δεν σέβονται το μητρώο 11. Γιατί να ευθύνεται ο πάροχος για αυτό; Το μόνο που θα μπορούσε να κάνει (εφόσον είναι εφικτό) είναι να κάνει φραγή εισερχομένων στα συγκεκριμένα νούμερα, όταν τα γνωρίζει. Αυτό θα το ήθελα.

 

Αυτά, και συγγνώμη για το σεντόνι. :rolleyes:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πολύ δύσκολο να κάνει φραγη σε νούμερα μόνο για όσους είναι στο μητρώο.

Απο την άλλη αυτοί που ενοχλούν μπορούν να αλλάζουν νούμερο κάθε μέρα χωρίς να δηλώσουν τι θα κάνουν με το νέο νούμερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξαφνικά σήμερα σαν να άλλαξε κάτι και με πήραν 3 διαφορετικοί για βλακείες και με το όνομα μου!

 

Επίσης το 6958347810 με πήρε αλλά όταν παίρνεις πίσω λέει πως δεν υπάρχει ο αριθμός.

 

Πως γίνεται αυτό;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ναι ή απλά προώθηση κλήσεων σε κάποιο αριθμό που δεν υπάρχει, το κάνουν συχνά σε τηλεφωνικά κέντρα που χρησιμοποιούν γραμμές κινητής για εξερχόμενες. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

διαβασα το τοπικ και λεω δεν κανω ενα τηλ στην ΕξΠ να δω τι παιζει με 2 νουμερα που εχω.

-στο ενα το εταιρικο ειχα τελευταια καθε μερα κληση απο τα @#$%νουμερα που καλουν τυφλα.

ποτε δεν σηκωσα κανενα απλα μετα ο κυρ γκουγκλ μου ελεγε οτι ηταν απο τμημα προσφορων απο αυτα που καλουν κ δεν μιλανε κτλ κτλ.μετα εμπαινε μπλοκ αλλα ειναι 100αδες.

τους λεω στην εξυπηρετητη βαλε με μητρωο 11 (ενω εχω την εντυπωση οτι τους το ειχα πει κ παλιοτερα)/

 

- στο αλλο νουμερο το whats up που πηρα πριν κανα μηνα με φορητοτητα απο wind ειχα μονο μια κληση.

στο συμβολαιο που παρελαβα απο τα ελτα τους ειχα γραψει να με βαλουν μητρωο 11.

@@ καλαβρεζικα ομως γιατι ρωτησα την κοπελα στην εξυπηρετηση κ ουτε κ σε αυτο ειχα μπει μητρωο 11.

με εβαλε τηλεφωνικα.

κ στα 2 νουμερα ειπε χρειαζονται 10-15 για να ενημερωθουν οι λιστες του μ11.

επισης μου ειπε να απανταω αν θελω στα τηλεφωνα που σπανε μπαλες κ να τους αναφερω οτι επιθυμω να βγω απο τις λιστες τους γιατι ζητησα απο τον παροχο να με βαλει μητρωο 11.

τελος στην ερωτηση αν απαντησω αν υπαρχει περιπτωση να χρεωθω εγω (γιατι μεχρι και αυτο εχω διαβασει...) μου ειπε οχι κ οτι αυτο ισως μονο συμβει απο κληση απο εξωτερικο αν κ ειναι σπανια περιπτωση.

αυτα!!!

Edited by satsok1979

Alcatel One Touch Easy,Nokia 8210,Sharp GX15/GZ100,Samsung duos gt-b5722,Lumia640,Xiaomi MiA1,Redmi Note 10Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...