Jump to content

Cubot X9


arisg90
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο θεμα της μπαταριας:

Xθες παρελαβα την μπαταρια απο my24shop.gr.Κοστισε 8.90+4ευρω μεταφορικα.Εκανε 3 μερες να ερθει απο αθηνα. Την τοποθετησα πανευκολα σε πεντε λεπτα,αφου αγορασα κατσαβιδακι για τις βιδες. Οδηγιες εδω:

. (Προσοχη οταν ανοιξετε το τηλ. μην χασετε τα δυο δεξια πλα'ι'να κουμπακια........εμενα μου επεσε το ενα και εψαχνα μιση ωρα...!!!!)

Παρατηρησα οτι η μαμισια αναγραφει 4,35V ενω αυτη που ηρθε τωρα ειναι 3,8V. 2100mA.

Oλα οκ......το τηλεφωνο ΔΕΝ σβηνει.Τωρα μενει να τσεκαρω την διαρκεια μετα απο 2-3 φορτισεις.

Επανερχομαι σε λιγες μςρες.

 

Καλησπέρα. Μπορείς να μου πεις που θα βρω το κατσαβιδακι για τις βίδες από Ελλάδα αν γίνεται; Αν γνωρίζει και κάποιος άλλος θα το εκτιμούσα να απαντήσει. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σήμερα το λατρεμένο μού έπεσε από τα χέρια από χαμηλό ύψος (δεν είμαι και δίμετρη!) κι έσκασε με τη μούρη κάτω.

Δεν φαίνεται να έχει κάποια εξωτερική βλάβη, ράγισμα, σπάσιμο ή κάτι τέτοιο,...

Όμως έπαψε να λειτουργεί η οθόνη από τη μέση και κάτω. Προβάλλει κανονικά αλλά δεν ανταποκρίνεται στο άγγιγμα. Δε μπορώ καν να το ξεκλειδώσω δηλαδή, αφού λειτουργεί μόνο η πρώτη γραμμή της lock screen.

Τελικά κάπως κατάφερα και το έκανα επανεκκίνηση, αλλά το πρόβλημα δεν διορθώθηκε.

Χάλασε το digitalizer; (πώς διάολο το λένε...)

Αξίζει ο κόπος να αγοράσω ανταλλακτικό και να το ανοίξω να το αλλάξω ή είμαι να αγοράζω καινούργιο;

 

Αν τελικά είμαι για καινούργιο, επειδή τα λεφτά δεν περισσεύουν, σκεφτόμουν να πάρω το ίδιο ξανά. Έχετε μήπως κάποιο εφάμιλλο (και με το ίδιο κόστος) να προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτη... :-p

Απο την στιγμή που δε σου δουλεύει το touch αλλάζεις και την οθόνη μαζί καθως είναι απίθανο να ξεκολλήσεις και να αλλάξεις μόνο το εξωτερικό τζάμι δίχως να κάνεις ζημιά στην οθόνη που είναι κολλημένη πάνω του. Στο ebay βρίσκεις το ανταλλακτικό 50€ και υπολόγισε και το κόστος του τεχνικού να στην περάσει. (εκτός αν μπορεί να στην περάσει κάποιος δικός σου, που ξέρει)

Εγω πάντως στην γυναίκα μου αν το έσπαζε θα της αγόραζα το Doogee X3 PRO στα 140 ευρώ απο site Κίνας αυτή την στιγμή . Το Cubot Χ9 καλό ηταν για την εποχή του, φοβερές επιδόσεις για την τιμή του, αλλα πρώτον εχει μείνει πίσω στην εκδοση Android, δευτερον το συγκεκριμένο Doogee έχει πολύ καλύτερη οθόνη, καλύτερη RΑΜ και κάμερα και είναι και 4G.

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Αν εχω καταλαβει καλα εννοεις το F3 .

Καλο φαινεται ειναι η αληθεια,για τη μπαταρια του εχω ενσταση.Με τετοια αναλυση οθονης νομιζω θα εχει πολυ κακη αυτονομια με μολις 2200mah χωρητικοτητα.(ιδια με του x9 )

 

Εγω μετα το cubot πηγα σε xiaomi redmi 3 και ενας απο τους λογους ηταν η διπλασια μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχεις κάνει κάτι πριν ξεκινήσει το bootloop?

Έβαλες κάποια εφαρμογή, έκανες κάποιο update?

Μήπως είχε κολλήσει και με το ρισταρτ που έκανες μπήκε σε αυτό το loop?

Για πες και προχωράμε

Link to comment
Share on other sites

Volume UP+power button μαζι κατα το άνοιγμα του κινητού για δέκα δευτερόλεπτα.

Μετα wipe data/factory reset.

Λογικά θα στρώσει.

 

Εαν δεν γίνει, πρέπει να βάλεις εκ νεου τη ρομ.

Μπορώ να σου στείλω οδηγίες πως το κάνεις.

Ειναι θέμα πενταλεπτου να περαστεί.

Ενημερωσε

 

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης, δοκίμασε και άλλο φορτιστή μήπως έχει θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα X9 έπεσε ηρωικά μαχόμενο από μπαταρία! :grin:

Ευτυχώς είναι φτηνή σαν ανταλλακτικό! :happy:

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα X9 έπεσε ηρωικά μαχόμενο από μπαταρία! :grin:

Ευτυχώς είναι φτηνή σαν ανταλλακτικό! :happy:

 

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα μπαταρίας. Είμαι απο τους πρώτους που την άλλαξαν!

Νομίζω ότι είναι θέμα sw.

Μολών Λαβέ
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα μπαταρίας. Είμαι απο τους πρώτους που την άλλαξαν!

Νομίζω ότι είναι θέμα sw.

 

Πέρα του ότι κλείνει πολύ πριν μηδενίσει το ποσοστο, πχ 50%, έχει φουσκώσει κιόλας! :grin:

Βέβαια ο κάτοχος το ξεζουμίζει καθημερινά έτσι... Και μας το έκανε μετά από περίπου 12,5 μήνες χρήσης. Ίσως να είναι το μοναδικό ψεγάδι του κινητού και όχι για όλους.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Και εμενα η συσκευη δεν εχει κλεισει χρονο και η μπαταρια εχει φουσκωσει. Το μαγαζι απο οπου το πηρα (Αθηνα) μου ειπε οτι η εγγυηση δν καλυπτει την μπαταρια, μονο software. Για τη μπαταρια ειναι λενε 6 μηνες η εγγυηση. Ισχυει αυτο;
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Χρονια πολλα και Χριστος Ανεστη. Μια ερωτηση βρε παιδιά, αππ χθες δεν μπορω να στειλω sms ουτε με την εφαρμογη του κινητου ουτε αλλη. Ξερεις κανεις τπτ να το διορθωσ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, έχω στα χέρια μου ένα X9 ενός φίλου το οποίο δεν φορτίζει, μού το έδωσε τελείως άδειο από μπαταρία και είναι νεκρό. Μού είπε ότι τού έκανε κόλπα το βύσμα usb μέχρι που σταμάτησε εντελώς να φορτίζει. Το ανταλλακτικό που υπάρχει κατά κόρον στο Aliexpress με 10€ δεν είναι η πλακέτα φόρτισης αλλά η υποδοχή των ακουστικών!

 

Πάλι καλά που δεν το παράγγειλα, άνοιξα τη συσκευή, η μπαταρία δεν είναι φουσκωμένη ή κάτι άλλο και αν υποθέσουμε ότι φταίει η υποδοχή micro usb, είναι ενσωματωμένη στη μητρική, κοινώς αλλάζεις όλη τη μητρική με κόστος 50€.

 

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα ώστε να το διασταυρώσω;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, έχω στα χέρια μου ένα X9 ενός φίλου το οποίο δεν φορτίζει, μού το έδωσε τελείως άδειο από μπαταρία και είναι νεκρό. Μού είπε ότι τού έκανε κόλπα το βύσμα usb μέχρι που σταμάτησε εντελώς να φορτίζει. Το ανταλλακτικό που υπάρχει κατά κόρον στο Aliexpress με 10€ δεν είναι η πλακέτα φόρτισης αλλά η υποδοχή των ακουστικών!

 

Πάλι καλά που δεν το παράγγειλα, άνοιξα τη συσκευή, η μπαταρία δεν είναι φουσκωμένη ή κάτι άλλο και αν υποθέσουμε ότι φταίει η υποδοχή micro usb, είναι ενσωματωμένη στη μητρική, κοινώς αλλάζεις όλη τη μητρική με κόστος 50€.

 

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα ώστε να το διασταυρώσω;

 

Παιδιά κάποιος από εσάς που έχει αλλάξει μπαταρία και βρίσκεται Αθήνα, αν έχει κρατήσει την παλιά, και θέλει βέβαια, να μου τη δανείσει, ή ακόμα και μπροστά του, δευτερόλεπτα θα πάρει, να τη συνδέσω να δω αν φορτίζει και γενικά αν κάνει κιχ. Είναι κρίμα να παραγγείλω μητρική και να φταίει η μπαταρία, έτσι όπως ήρθε στα χέρια μου δεν μπορώ να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα, μετα απο 13-14 μηνες αξιοπρεπης χρησης παρεδωσε πνευμα η μπαταρια μου. ακολουθησα τις οδηγιες προηγουμενων μηνυματων και παρηγγειλα on line απο το Μy24shop.gr, η τελικη τιμη εχει παει στα 15 ευρω και οχι στα 8,90 που ειχα διαβασει πιο παλια. σε 2 μερες ηρθε με courrier η μπαταρια, την παρελαβα και την πηγα σε καταστημα να μου την αλλαξουν, πληρωσα 5 ευρω για να διαπιστωσουμε οτι η καινουργια ειναι νεκρη! επικοινωνησα τηλεφωνικα με το καταστημα, αν και με αρκετη ταλαιπωρια, και την εστειλα πισω την ελεγξαν και μου εστειλαν την καινουργια και την φορεσα με 5 ευρω ακομα...συνολικα 25 ευρουλακια. αυτο μου κοστισε 10 μερες το περα-δωθε! εκανα και επαναφορα σε εργοστασιακες ρυθμιισεις για να σβησω οτι μπορει να ηταν παλιο και να μου ετρωγε μπαταρια ακομα και εαν ηταν απεγκατεστημενο.ολα καλα so far... μονο που το format με κλειστο κιν. απο το πλαι μου εβγαλε μενου στα κινεζικα και ειδα και επαθα να βγω απο αυτο..

Υ.Γ. φουλ ικανοποιημενος απο την αγορα, το ειχα παρει 120 ευρω απο Κινα οταν δεν ειχε ερθει ακομα εδω, και οταν ηρθε ηταν στα 180 εαν θυμαμαι καλα. το ηχειο ισως να ηθελε πιο δυνατα οπως εχουν πει και αλλοι, θεματα κολληματος λειτουργικου δεν ειχε, μονο η μπαταρια που τελικα δεν ημουν ο μονος που το βρηκε μπροστα του.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, προσπαθώ να το ανοίξω και κάνει συνεχόμενα reboot χωρίς να μπορει να ανοίξει. Τι κάνω;;;;;;:(

 

Παιδιά καλησπέρα, καμία βοήθεια? Έχω στο τηλέφωνο κάποια πραγματάκια τα οποία χρειάζομαι....

Μολών Λαβέ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Λόγω αλλαγής κινητού εμεινε για κανα μήνα αφορτιστο, όταν πήγα να το ξαναανοιξω είχε μείνει απο μπαταρία και κάπως έτσι ξεκίνησαν όλα .... :)

Προ εξαμήνου έχω αλλαξει μπαταρία.

Μολών Λαβέ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...