Jump to content

Cubot X9


arisg90
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, έχω την έκδοση V18 και έχω λίγο καιρό που πήρα ειδοποίηση για V22. Κατέβασα την ενημέρωση και μόλις πηγα να την εγκαταστήσω μου λέει "Your system was damaged, wireless update is disabled." Έχω απλό root χωρίς recovery. Γίνεται με κάποιο τρόπο να εγκαταστήσω την ενημέρωση (π.χ από την επιλογή local updates που μπορώ να επιλεξω την ενημέρωση στα αρχεία μου αν την κατεβάσω από κάποιο site).

Συγγνώμη αν η ερώτηση αυτή έχει γίνει και άλλες φορές, απλα δεν μπορώ να βρω μια απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά, έχω την έκδοση V18 και έχω λίγο καιρό που πήρα ειδοποίηση για V22. Κατέβασα την ενημέρωση και μόλις πηγα να την εγκαταστήσω μου λέει "Your system was damaged, wireless update is disabled." Έχω απλό root χωρίς recovery. Γίνεται με κάποιο τρόπο να εγκαταστήσω την ενημέρωση (π.χ από την επιλογή local updates που μπορώ να επιλεξω την ενημέρωση στα αρχεία μου αν την κατεβάσω από κάποιο site).

 

Συγγνώμη αν η ερώτηση αυτή έχει γίνει και άλλες φορές, απλα δεν μπορώ να βρω μια απάντηση.

 

 

Κατέβασε όποια Rom ( για το X9 ) θέλεις από το needrom και ακολούθα αυτόν τον οδηγό Οδηγός επιβίωσης για Flashing

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405

Διάβασε καλά πρίν ξεκινήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Το μάτιασα το κινητό.από χτες έπαψε να δουλεύει ο ήχος κλήσης.μου το είχε κάνει και παλιά αλλά έφτιαξε μόνο του.έκανα αυτό που έλεγε πιο πίσω ένα παιδί (να το πατήσω στις γωνίες ) και όταν το πατούσα έφτιαχνε ο ήχος αλλά μέρα πάλι δεν ακουγόταν.μάλλον κάτι θα χάλασε.κρίμα γιατί το είχα συνηθίσει.από Δευτέρα με βλέπω να αγοράζω άλλο κινητό.μάλλον θα πάω σε κάποιο επώνυμό και ας έχει κατώτερα specs.τέρμα τα πειράματα με τα κινέζικα για εμένα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά . πέρασα την v.22 εδώ κ μια βδομαδα δεν είχα δει κάτι περίεργο ! Ώσπου εδώ κ 2 μέρες τρώει ένα κόλλημα ή οθόνη δεν λειτουργεί δεν ανταποκρίνεται ή αρχική μόνο το μεσαίο κουμπί κ οι επιλογές που κατεβαίνουν από πάνω . έχει κάποιος ιδέα τι μπορεί να γίνεται ; (Κάποιες φορές ξεκολλαει μόνο του κάποιες τ κάνω restart)

 

Καλησπέρα,

αυτο μου το εκανε και εμενα... Το μονο που βρηκα να φταιει και το διορθωσε,

είναι το messanger του FB και τα bubbles icons. Το καλυτερο που ειχες να κανεις

ειναι να τα απενεργοποιησεις. Αν δεν εχεις την εφαρμοφη τοτε δεν μπορω να σε βοηθησω αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Την έπαθα εγώ, προσοχή μην την πάθετε και εσείς.

Από v11 όπου έπαιζαν όλα μια χαρά, αποφάσισα να πάω με κανονικό update σε v22.

Κατέβηκε το αρχείο 24mb, μου έδωσε μνμ ότι πρέπει να γίνει reboot ώστε να περαστεί αυτόματα, όλα οι μέχρι εδώ.

Κατά το recovery μου έβγαλε ότι το αρχείο που κατέβηκε έχει πρόβλημα και εκεί άρχισε το πάρτι.

Δεν είχα καμία λειτουργική επιλογή.

Ετσι αναγκαστικά πέρασα με flashtool την v20,οπου το πρόβλημα με το flickering επανήλθε από το πουθενά.

Έκανα αναβάθμιση σε v22 κανονικά πλέον, όπου και εκεί είχα θέμα με το Flickering.

 

Χωρίς καμία άλλη επιλογή, γύρισα με flashtools πίσω στην ν11 με κάνα μισάωρο για να στήσω το κινητό από την αρχή....

 

Τσάμπα κόπος δλδ.

 

Δε ξανά κάνω τπτ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα και καλη χρονια,

ενδιαφερομαι να αγορασω το κινητο αλλα εχω καποιες αμφιβολιες....

Μιας και το παρον thread για το κινητο ειναι πολυ μεγαλο και εγω δεν εχω πολυ χρονο , υπαρχει κατι ιδιαιτερο με το κινητο , ισως καποιο προβλημα που εμφανιζεται συχνα ,το οποιο θα με αποτρεψει να το αγορασω?

Μπορει να μπει καποιος στον κοπο να κανει μια μικρη "περιληψη" για το κινητο αυτο?

 

Σας ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω το τηλεφωνο απο τον Ιανουαριο του 2015 και δεν ειχα κανενα προβλημα ως τωρα εκτος απο την διαρκεια της μπαταριας.Τα γνωστα δλδ.........δυο μερες αν το δουλευα σαν απλο τηλεφωνο και περιπου ενα 12ωρο με χρηση ιντερνετ και καποια παιχνιδακια στο fb.Εχω καναει και ολες τις αναβαθμισεις που εχουν ερθει κανονικα.

Εδω και μια εβδομαδα,ενω το φορτιζω ολη νυχτα,η διαρκεια της μπαταριας πεφτει στο 90% μεσα σε 10 λεπτα και μετα ξαφνικα σβηνει.Το βαζω στην φορτιση και λεει 0% μπαταρια.Το ξαναφορτιζω και παλι τα ιδια.

Ειναι δυνατον να τα ''επαιξε''σε τετοιο βαθμο η μπαταρια????...........(Ηδη εχω παραγγειλει απο ebay...ειδωμεν)

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα πολύ τίμιο κινητό για τα χρήματα που δίνεις.

Σε εμένα υπήρχε το θέμα με το flickering,έχω αναφέρει κάνα δυο σελίδες πίσω σχετικά, το οποίο έλυσα περνώντας μια άλλη ρομ προηγούμενης έκδοσης.

Ιδιαίτερα ελαφρύ και βολικό σε καθημερινή χρήση.

Η μπαταρία του είναι οκ προς το παρόν, με λογική κατανάλωση ακόμα και σε σκληρή χρήση.

Το έχω για επαγγελματικό τηλέφωνο από το καλοκαίρι, δεν έχω βρει κάτι άλλο που να με ταλαιπώρησε.

Αν έπαιρνα πάντως τώρα κάποια συσκευή ίσως να μην την ξανά έπαιρνα,όχι γιατί έχει θέμα, αλλά για να δοκιμάσω και κάτι άλλο. Αν σε ενδιαφέρει κάτι άλλο πιο συγκεκριμένα, στη διάθεσή σου.

Πάντως αν έχω καταλάβει καλά στα κινεζομαγαζα είναι sold out

Link to comment
Share on other sites

Εχω το τηλεφωνο απο τον Ιανουαριο του 2015 και δεν ειχα κανενα προβλημα ως τωρα εκτος απο την διαρκεια της μπαταριας.Τα γνωστα δλδ.........δυο μερες αν το δουλευα σαν απλο τηλεφωνο και περιπου ενα 12ωρο με χρηση ιντερνετ και καποια παιχνιδακια στο fb.Εχω καναει και ολες τις αναβαθμισεις που εχουν ερθει κανονικα.

Εδω και μια εβδομαδα,ενω το φορτιζω ολη νυχτα,η διαρκεια της μπαταριας πεφτει στο 90% μεσα σε 10 λεπτα και μετα ξαφνικα σβηνει.Το βαζω στην φορτιση και λεει 0% μπαταρια.Το ξαναφορτιζω και παλι τα ιδια.

Ειναι δυνατον να τα ''επαιξε''σε τετοιο βαθμο η μπαταρια????...........(Ηδη εχω παραγγειλει απο ebay...ειδωμεν)

 

Καλημερα και χρονια πολλα. Μπηκα να γραψω ακριβως το ιδιο με σενα. Δειχνει η μπαταρια 90% και ξαφνικα σβηνει και το βαζεις να φορτισει και δειχνει 5%. Εκνευριστικο. Ελλαδα δεν πουλαει κανεις την μπαταρια του?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα. Μπηκα να γραψω ακριβως το ιδιο με σενα. Δειχνει η μπαταρια 90% και ξαφνικα σβηνει και το βαζεις να φορτισει και δειχνει 5%. Εκνευριστικο. Ελλαδα δεν πουλαει κανεις την μπαταρια του?

 

Μπες στο bestprice.....πατα μπαταρια cubot x9 και θα βρεις.Αν δεν κανω λαθος εχει 8,5eyro!!!!Εγω εκανα την μακακια και την παρηγγειλα απο ebay και μετα ειδα οτι υπαρχει στην Ελλαδα.Παντως το ιδιο προβλημα το εχουν παρα πολλοι απ'οτι καταλαβα κι αυτο συμβαινει πανω στο χρονο(περιπου).Αν αλλαξει καποιος μπαταρια νωριτερα ,ας ενημερωσει.

Edited by zygos30
Link to comment
Share on other sites

Ίδιο πρόβλημα και σε μένα.

Έχω το κινητό 10 μήνες.

Εδώ και 3 ημέρες φορτίζει κανονικά.

Στην αναμονή κρατάει η μπαταρία κανονικά.

Στην περιήγηση το ίδιο.

Στο τηλέφωνο μια χαρά.

 

Μόλις ανοίξεις app, σε δύο λεπτά το κινητό κλείνει. Αν το ανοίξεις αμέσως δεν δείχνει πτώση της μπαταρίας, αλλά ξανακλείνει σε λίγα δεύτερα.

Μετά θέλει φορτιστή για να ξανανοίξει.

Όσο φορτίζει το κινητό, τρέχει τα πάντα. Δεν σβήνει δεν κολλάει πουθενά.

Ακόμα διαπίστωσα ότι ενώ χρειαζόταν περίπου 2 ώρες για να πάει από το 0 στο 100% η φόρτιση, τώρα θέλει 2,5 με 3 ώρες.

 

Το κινητό τρέχει την v22 και δεν έχει ούτε root ούτε τίποτα.

Όλα τα διαγνωστικά βγάζουν την μπαταρία μια χαρά. Μάλλον το πρόβλημα είναι στην rom.

Δοκιμάζω καλιμπράρισμα της μπαταρίας. Ίσως πιάσει.

 

Μια τεχνική που σε εμένα δεν έπιασε, λέει να κάνεις restart το κινητό, ή να το απενεργοποιήσεις και να το ενεργοποιήσεις ξανά, ενώ το φορτίζεις.

 

Αν έχει κανείς νεότερο ας γράψει.

Edited by zhmiarhs
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι;όταν χτυπάει το τηλέφωνο ο ήχος σας ακούγεται και από τα 2 ηχεία;γιατί στο δικό μου έχω την αίσθηση ότι παίζει μόνο το δεξί.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι;όταν χτυπάει το τηλέφωνο ο ήχος σας ακούγεται και από τα 2 ηχεία;γιατί στο δικό μου έχω την αίσθηση ότι παίζει μόνο το δεξί.

 

Μονο δεξιά εχει ηχείο. Αριστερά εχει μονο τις τρύπες! :-p

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για να πάρει λολιποπ πρέπει κάποιος να ασχοληθεί.

Από τη στιγμή που έχουν βγει νεότερα μοντέλα δεν το βλέπω και τόσο πιθανό.

Τι λέτε

Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα της μπαταριας:

Xθες παρελαβα την μπαταρια απο my24shop.gr.Κοστισε 8.90+4ευρω μεταφορικα.Εκανε 3 μερες να ερθει απο αθηνα. Την τοποθετησα πανευκολα σε πεντε λεπτα,αφου αγορασα κατσαβιδακι για τις βιδες. Οδηγιες εδω:

. (Προσοχη οταν ανοιξετε το τηλ. μην χασετε τα δυο δεξια πλα'ι'να κουμπακια........εμενα μου επεσε το ενα και εψαχνα μιση ωρα...!!!!)

Παρατηρησα οτι η μαμισια αναγραφει 4,35V ενω αυτη που ηρθε τωρα ειναι 3,8V. 2100mA.

Oλα οκ......το τηλεφωνο ΔΕΝ σβηνει.Τωρα μενει να τσεκαρω την διαρκεια μετα απο 2-3 φορτισεις.

Επανερχομαι σε λιγες μςρες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα με την μπαταρία.. Έτσι ξαφνικά την έπιασε ενώ ήταν πάρα πολύ καλή και δεν ξέρω τι να κάνω.. Πιστεύετε η λύση είναι άλλη μπαταρία; αφήστε που η μία βίδα έχει κολλήσει και δεν βγαίνει...
Link to comment
Share on other sites

Πρωτα σιγουρεψου οτι ειναι προβλημα με την μπαταρια και οχι καποιο app που δεν αφηνει το κινητο να μπει σε deep sleep οταν ειναι σε αναμονη.
Link to comment
Share on other sites

Πρωτα σιγουρεψου οτι ειναι προβλημα με την μπαταρια και οχι καποιο app που δεν αφηνει το κινητο να μπει σε deep sleep οταν ειναι σε αναμονη.

Δεν μπορει να ειναι κατι αλλο φιλε γιατι δεν προσθεσα καποια εφαρμογη εδω και μηνες,και δευτερον σημερα που την αλλαξα δουλευει κανονικα,οπως πριν.Το φορτιζα ολη νυχτα,κλειστο κιολας,και το πρωι μολις το ανοιγα μετα απο 1 λεπτο τηλ.συνομιλια εσβηνε και δεν ξανανοιγε χωρις τον φορτιστη!!!Το τηλ. το εχω 13 μηνες και το εχω ''ξεσκισει''.Λογικο να τα ''φτυσει''...δεδομενο οτι ειναι μικρη ετσι κι αλλιως η μπαταρια.2100mA.

Η μπαταρια οταν ηρθε ειχε 55%.Θα περιμενω να αδειασει....να κανω δυο τρεις πληρης φορτισεις....και μετα θα ειμαι κι εγω 100% σιγουρος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα με την μπαταρία.. Έτσι ξαφνικά την έπιασε ενώ ήταν πάρα πολύ καλή και δεν ξέρω τι να κάνω.. Πιστεύετε η λύση είναι άλλη μπαταρία; αφήστε που η μία βίδα έχει κολλήσει και δεν βγαίνει...

Δοκιμασα σχεδον τα παντα....και καμμια βελτιωση!!!!Καθε μερα γινοταν ολο και χειροτερη η κατασταση. Μεχρι χθες το τηλ. δουλευε ΜΟΝΟ οταν ηταν στην πριζα.Με την μπαταρια ουτε λεπτο δεν κρατουσε.

Σημερα που την αλλαξα.........ως τωρα ολα οκ!!!!!!!!!

Edited by zygos30
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!!

Εχω να κανω μια ερωτηση σχετικα με την v22...

Μου εχει βγαλει εδω και 2 βδομαδες την ενημερωση για την εκδοση v22 αλλα δεν ξερω τι να κανω...

Διαβαζω και αλλες κριτικες σχετικα με την v22 αλλα δεν εχω αποφασισει αμα θα κανω τελικα την ενημερωση....Εχω τωρα την v18 ...Αξιζει να κανω ενημερωση και να βαλω την v22;Μπορει κανεις να μου πει αμα θα εχω καποιο ιδιετερο προβλημα με την v22 ή αμα θα κανει καλο...?

Σας παρακαλω να απαντησετε..αμα αυτο ειναι εφικτο..

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου.εγώ πήρα το τηλέφωνο με την ν 9 και έχω κάνει όλες τις ενημερώσεις μέχρι την ν 22.πρόβλημα δεν είχα με καμιά ενημέρωση.διάφορες δεν είδα από ενημέρωση σε ενημέρωση.όσο για την ν 22 μια χαρά δουλεύει το κινητό αλλά τι αλλαγές φέρνει δεν ξέρω και δεν μπόρεσα να βρω όσο και αν το έψαξα.και στην σελίδα της cubot δεν γράφει τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

το πρότεινα σε εναν φιλο μου και το πηρε

 

2 πραγματα

δεν ειχε πυξιδα αν και σπανια την χρησιμοποιώ σε χαρτες

και το πολυ αδυναμο του φλας. ειναι σαν φακος απο μπρελοκ η ενταση του.

 

κατα τα αλλα φοβερο κινητο για τα λεφτα του, μονο το φλας με απογοήτευσε αν και παλι δεν τραβάω καθε μερα φωτογραφίες, αλλα οταν θα τραβήξω και ειναι σκοτάδι ενα καλο φλας χρειάζεται.

 

τωρα θα ψησω εναν αλλο φιλο να παρει το meizu m2

τους εχω κανει πειραματόζωα :ninja:

ARCHOS Gamepad 2 FTW
Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα της μπαταριας:

Xθες παρελαβα την μπαταρια απο my24shop.gr.Κοστισε 8.90+4ευρω μεταφορικα.Εκανε 3 μερες να ερθει απο αθηνα. Την τοποθετησα πανευκολα σε πεντε λεπτα,αφου αγορασα κατσαβιδακι για τις βιδες. Οδηγιες εδω:

. (Προσοχη οταν ανοιξετε το τηλ. μην χασετε τα δυο δεξια πλα'ι'να κουμπακια........εμενα μου επεσε το ενα και εψαχνα μιση ωρα...!!!!)

Παρατηρησα οτι η μαμισια αναγραφει 4,35V ενω αυτη που ηρθε τωρα ειναι 3,8V. 2100mA.

Oλα οκ......το τηλεφωνο ΔΕΝ σβηνει.Τωρα μενει να τσεκαρω την διαρκεια μετα απο 2-3 φορτισεις.

Επανερχομαι σε λιγες μςρες.

Το βιντεο δεν ειναι διαθεσιμο,λεει!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...