Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα ραδιοερασιτέχνη. Όλο και κάτι μου λέει. Το αν αξίζει ή όχι εξαρτάται από το budget σου κι αν μπορείς να κάνεις την αλλαγή πλακέτας ή όχι. Σε αντίθετη περίπτωση αγοράζεις κάποιο πιο πρόσφατο μοντέλο.

 

Φιλικά miselon.

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

ok ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα , λοιπόν και με μπαταρία και χωρίς μπαταρία το βλέπει και κλείνει αμέσως ισα ισα που προλαβαίνω να δω το MediaTek PreLoader USB VCOM (Android)

 

Αυτό θα έπρεπε να γίνεται αν το συνδέσεις κλειστό στον υπολογιστή, προκειμένου να το δει το Mi flash Tool. Διάβασε εδώ

 

Αφού εγκαταστήσουμε τον Preloader USB Vcom Driver, ελέγχουμε αν ο υπολογιστής μας βλέπει το τηλέφωνό μας. Το PC θα το βλέπει και μετά θα το χάνει και αυτό θα γίνεται συνέχεια. Αυτό δεν μας ανησυχεί. [/Quote]

 

Βέβαια λες ότι το έχεις φλασάρει αρκετές φορές, αλλά το ότι το βλέπει σαν MediaTek PreLoader USB VCOM νομίζω ότι είναι καλό. Ενα RN2 που όντως πέθανε δεν μου το διάβαζε καν έτσι. Οπότε εσύ μπορεί να έχεις ελπίδες.

Link to comment
Share on other sites

Calibration έκανες στη Nohon;

Αν όχι διέγραψε το αρχείο batterystats.bin στο path /data/system/ και κάνε επανεκκίνηση. Στη συνέχεια προσπάθησε να το αφήσεις , αφού ανοίξει , να φορτίσει έως το 100%.

 

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

το έκανα τώρα περιμένω να δω τη συνέχεια

Σ ευχαριστώ πολύ πάντως για το ενδιαφέρον σου

Link to comment
Share on other sites

το έκανα τώρα περιμένω να δω τη συνέχεια

Σ ευχαριστώ πολύ πάντως για το ενδιαφέρον σου

Να είσαι καλά.

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Xiaomi Redmi Note 2 Prime, SAR: Head: 0.342 W/kg, Body: 0.452 W/kg - Xiaomi Mi Band 2 - Cube Talk 9x U65GT - Hubsan H501S - HP DV6-6B20SV - Mac Mini MGEN2DA
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα έπρεπε να γίνεται αν το συνδέσεις κλειστό στον υπολογιστή, προκειμένου να το δει το Mi flash Tool. Διάβασε εδώ

 

 

 

Βέβαια λες ότι το έχεις φλασάρει αρκετές φορές, αλλά το ότι το βλέπει σαν MediaTek PreLoader USB VCOM νομίζω ότι είναι καλό. Ενα RN2 που όντως πέθανε δεν μου το διάβαζε καν έτσι. Οπότε εσύ μπορεί να έχεις ελπίδες.

 

Δυστυχώς το βλεπει το φλασαρω μου γράφει οκ αλλά δυστυχώς δεν ξεκινάει.Δονείτε κάνει καμιά 30αριά Boot Loop μέχρι το MI mi.com και μετά παραμένει με ανοικτή την οθόνη με γραμμές γκρι από πάνω έως κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το βλεπει το φλασαρω μου γράφει οκ αλλά δυστυχώς δεν ξεκινάει.Δονείτε κάνει καμιά 30αριά Boot Loop μέχρι το MI mi.com και μετά παραμένει με ανοικτή την οθόνη με γραμμές γκρι από πάνω έως κάτω.
Σε fastboot mode μπαίνει; Δοκίμασε όταν είναι κλειστό να μπεις σε fastboot mode πατώντας ταυτόχρονα volume down + power button . Ένας αναλυτικός οδηγός είναι αυτός : http://www.hardreset.info/devices/xiaomi/xiaomi-redmi-note-2/fastboot-mode/ .

Επειδή σε προηγούμενο post ανέφερες ότι δε μπαίνει σε TWRP προσπάθησε να τη φλασαρεις με αυτό τον οδηγό: http://en.miui.com/thread-309446-1-1.html

Πες μας αν απέδωσε αποτελέσματα.

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Xiaomi Redmi Note 2 Prime, SAR: Head: 0.342 W/kg, Body: 0.452 W/kg - Xiaomi Mi Band 2 - Cube Talk 9x U65GT - Hubsan H501S - HP DV6-6B20SV - Mac Mini MGEN2DA
Link to comment
Share on other sites

Σε fastboot mode μπαίνει; Δοκίμασε όταν είναι κλειστό να μπεις σε fastboot mode πατώντας ταυτόχρονα volume down + power button . Ένας αναλυτικός οδηγός είναι αυτός : http://www.hardreset.info/devices/xiaomi/xiaomi-redmi-note-2/fastboot-mode/ .

Επειδή σε προηγούμενο post ανέφερες ότι δε μπαίνει σε TWRP προσπάθησε να τη φλασαρεις με αυτό τον οδηγό: http://en.miui.com/thread-309446-1-1.html

Πες μας αν απέδωσε αποτελέσματα.

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Ναι το έχω φλασαρει και απο fastboot mode με MiFlash και με Flash-Tool με ότι ρομ υπάρχει. Ενώ δείχνει ότι την παίρνει την ρομ μου βγάζει το πράσινο το οκ και τα λοιπά το τηλέφωνο δεν ξεκινά.

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες σβήνει συνέχεια.. Πολύ φοβάμαι ότι φταίει η nohon

 

Μηπως φτανει το τελος του κοσμου και είναι μια προειδοποιηση?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω φλασαρει και απο fastboot mode με MiFlash και με Flash-Tool με ότι ρομ υπάρχει. Ενώ δείχνει ότι την παίρνει την ρομ μου βγάζει το πράσινο το οκ και τα λοιπά το τηλέφωνο δεν ξεκινά.
Εάν ενδιαφέρεσαι για αγορά από AliExpress μια μεταχειρισμένη πλακέτα στοιχίζει από 45 - 60 € . Δε ξέρω εάν γενικά συμφέρει όταν το Redmi 4A στοιχίζει γύρω στα 80€.

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Edited by miselon
Xiaomi Redmi Note 2 Prime, SAR: Head: 0.342 W/kg, Body: 0.452 W/kg - Xiaomi Mi Band 2 - Cube Talk 9x U65GT - Hubsan H501S - HP DV6-6B20SV - Mac Mini MGEN2DA
Link to comment
Share on other sites

Εάν ενδιαφέρεσαι για αγορά από AliExpress μια μεταχειρισμένη πλακέτα στοιχίζει από 45 - 60 € . Δε ξέρω εάν γενικά συμφέρει όταν το Redmi 4A στοιχίζει γύρω στα 80€.

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

δεν είναι δικό μου, είναι ενός φίλου. Το δικό μου ευτυχώς δουλεύει μια χαρά. Δεν νομίζω οτι αξίζει να το φτιάξει.

Σε ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι δικό μου, είναι ενός φίλου. Το δικό μου ευτυχώς δουλεύει μια χαρά. Δεν νομίζω οτι αξίζει να το φτιάξει.

Σε ευχαριστώ πάντως.

Να σου πω την αλήθεια ούτε κι εγώ θα το εφτιαχνα.

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Xiaomi Redmi Note 2 Prime, SAR: Head: 0.342 W/kg, Body: 0.452 W/kg - Xiaomi Mi Band 2 - Cube Talk 9x U65GT - Hubsan H501S - HP DV6-6B20SV - Mac Mini MGEN2DA
Link to comment
Share on other sites

Μηπως φτανει το τελος του κοσμου και είναι μια προειδοποιηση?

Μπα όλα ξεκίνησαν με την αλλαγή της μπαταρίας...

Link to comment
Share on other sites

Μπα όλα ξεκίνησαν με την αλλαγή της μπαταρίας...

 

Ποτε την εβαλες ,από που την πηρες και ποσο?

Link to comment
Share on other sites

Στον σύνδεσμο που έχει δωθει εδώ. Alixpress νομίζω ήταν. Την έχω κανένα 3μηνο περίπου..

 

 

Θεωρώ πως ίσως λόγο ζέστης συμβαίνει πιο συχνά..

Link to comment
Share on other sites

Στον σύνδεσμο που έχει δωθει εδώ. Alixpress νομίζω ήταν. Την έχω κανένα 3μηνο περίπου..

 

 

Θεωρώ πως ίσως λόγο ζέστης συμβαίνει πιο συχνά..

 

Βαλε το οταν ειναι η μπαταρια στο 2% σε twrp ενταση οθονης 100% και απενεργοποιησε την κατασταση αναμονης.Ετσι θα ειναι ανοιχτο συνεχεια.Μεχρι να κλεισει απο μπαταρια μπορει να παρει 5 ωρες.Μετα αφησε το ολο το βραδυ να φορτιζει.Φορτιστη αν εχεις sony κατω απο 1000mA.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το οταν ειναι η μπαταρια στο 2% σε twrp ενταση οθονης 100% και απενεργοποιησε την κατασταση αναμονης.Ετσι θα ειναι ανοιχτο συνεχεια.Μεχρι να κλεισει απο μπαταρια μπορει να παρει 5 ωρες.Μετα αφησε το ολο το βραδυ να φορτιζει.Φορτιστη αν εχεις sony κατω απο 1000mA.

Πολύ ενδιαφέρον.. Θα το κάνω με την πρώτη ευκαιρία

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Είχα παραγγείλει δυο θήκες από ενα κινεζομαγαζο για το Mi note 2 αλλα ο κινέζους μπερδεύτηκε και μου έστειλε για το redmi note 2.

Αν κάποιος χρειάζεται θήκες για το Redmi note 2 ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα.

Ευχαριστώ!

Στάλθηκε από MiNote 2 μου :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Είχα παραγγείλει δυο θήκες από ενα κινεζομαγαζο για το Mi note 2 αλλα ο κινέζους μπερδεύτηκε και μου έστειλε για το redmi note 2.

Αν κάποιος χρειάζεται θήκες για το Redmi note 2 ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα.

Ευχαριστώ!

Βάλε καμιά φωτογραφία από τις θήκες. Έτσι θα σου "φύγουν" πιο γρήγορα.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Xiaomi Redmi Note 2 Prime, SAR: Head: 0.342 W/kg, Body: 0.452 W/kg - Xiaomi Mi Band 2 - Cube Talk 9x U65GT - Hubsan H501S - HP DV6-6B20SV - Mac Mini MGEN2DA
Link to comment
Share on other sites

Βάλε καμιά φωτογραφία από τις θήκες. Έτσι θα σου "φύγουν" πιο γρήγορα.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

 

Καλή ιδέα. Ευχαριστώ!!

 

Αν κάποιος χρειάζεται ολοκαίνουργιες θήκες για το Redmi note 2, ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα.

Ευχαριστώ!

 

 

http://imgur.com/a/GWUeK

http://imgur.com/a/FZ0hU

http://imgur.com/a/xNWog

Edited by xristos_ttg
Στάλθηκε από MiNote 2 μου :)
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα....

Εδώ και ένα 7μηνο πάω απροβλημάτιστα με miui 8 global

Έκδοση 7.6.8 beta

 

Σήμερα ξαφνικά μου βγάζει σφάλμα κάμερας ..αδυναμία σύνδεσης με την κάμερα

Εχω κάνει επανεκκινήσεις αλλά τίποτα

Καμμία ιδέα;

 

Επίσης για κάποιο λόγο δεν μου δουλεύει το να μήπως σε άλλο μοντ

Με τα κουμπιά

 

Εννοώ Π πως ξέχασα πως κάνω φακτορι ρεσετ η τέλος πάντων να μπω σε ρικαβερυ μοντ

 

Ευχαριστω

Edited by PETTROS
κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα....

Εδώ και ένα 7μηνο πάω απροβλημάτιστα με miui 8 global

Έκδοση 7.6.8 beta

 

Σήμερα ξαφνικά μου βγάζει σφάλμα κάμερας ..αδυναμία σύνδεσης με την κάμερα

Εχω κάνει επανεκκινήσεις αλλά τίποτα

Καμμία ιδέα;

 

Επίσης για κάποιο λόγο δεν μου δουλεύει το να μήπως σε άλλο μοντ

Με τα κουμπιά

 

Εννοώ Π πως ξέχασα πως κάνω φακτορι ρεσετ η τέλος πάντων να μπω σε ρικαβερυ μοντ

 

Ευχαριστω

Πήγαινε Settings , Installed apps, Camera και κάνε ένα Clear data.

Επίσης πήγαινε , System apps, Camera, σκρολάρισε τέρμα κάτω και πάτα Restore to defaults.

Κάνε και μια επανεκκίνηση και πες μας αν είδες διαφορά ή όχι.

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Xiaomi Redmi Note 2 Prime, SAR: Head: 0.342 W/kg, Body: 0.452 W/kg - Xiaomi Mi Band 2 - Cube Talk 9x U65GT - Hubsan H501S - HP DV6-6B20SV - Mac Mini MGEN2DA
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε Settings , Installed apps, Camera και κάνε ένα Clear data.

Επίσης πήγαινε , System apps, Camera, σκρολάρισε τέρμα κάτω και πάτα Restore to defaults.

Κάνε και μια επανεκκίνηση και πες μας αν είδες διαφορά ή όχι.

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Τα ίδια

Σφάλμα σύνδεσης λεει

Κατέβασα και μια εφαρμογή κάμερας αλλά δείχνει μονο σελφι

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια

Σφάλμα σύνδεσης λεει

Κατέβασα και μια εφαρμογή κάμερας αλλά δείχνει μονο σελφι

 

Δοκίμασε κάτι ακόμα:

1. Πήγαινε Settings -> About phone

2. Πάτησε 5-6 φορές στο "Kernel version". Αυτό θα σε εισάγει σε Engineering Mode (CIT) και αυτόματα θα δεις να ανοίγουν μαζί Wi-Fi, Bluetooth, GPS , μην σε ανησυχήσει.

3. Από το "QC test" menu, πήγαινε στην επιλογη "FrontCamera", στο δικό μου κινητό είναι η επιλογή 19.

4. Η εφαρμογή της κάμερας θα ξεκινήσει με τη μπροστινή κάμερα. Από εκεί άλλαξε τη λήψη κάμερας από τη μπροστινή στη πίσω. Δες εάν η πίσω κάμερα ανταποκρίνεται.

5. Από την εφαρμογή της κάμερας πάτα το κουμπί να πας πίσω και επέλεξε "Fail". Αυτό θα κάνει επανεκκίνηση τον αισθητήρα της κάμερας.

6. Βγες εντελώς από CIT mode και τέσταρε τη κάμερα. Εάν το πρόβλημα ήταν με τον αισθητήρα θα έχει επιλυθεί.

 

Πηγή: xda-developers

Xiaomi Redmi Note 2 Prime, SAR: Head: 0.342 W/kg, Body: 0.452 W/kg - Xiaomi Mi Band 2 - Cube Talk 9x U65GT - Hubsan H501S - HP DV6-6B20SV - Mac Mini MGEN2DA
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κάτι ακόμα:

1. Πήγαινε Settings -> About phone

2. Πάτησε 5-6 φορές στο "Kernel version". Αυτό θα σε εισάγει σε Engineering Mode (CIT) και αυτόματα θα δεις να ανοίγουν μαζί Wi-Fi, Bluetooth, GPS , μην σε ανησυχήσει.

3. Από το "QC test" menu, πήγαινε στην επιλογη "FrontCamera", στο δικό μου κινητό είναι η επιλογή 19.

4. Η εφαρμογή της κάμερας θα ξεκινήσει με τη μπροστινή κάμερα. Από εκεί άλλαξε τη λήψη κάμερας από τη μπροστινή στη πίσω. Δες εάν η πίσω κάμερα ανταποκρίνεται.

5. Από την εφαρμογή της κάμερας πάτα το κουμπί να πας πίσω και επέλεξε "Fail". Αυτό θα κάνει επανεκκίνηση τον αισθητήρα της κάμερας.

6. Βγες εντελώς από CIT mode και τέσταρε τη κάμερα. Εάν το πρόβλημα ήταν με τον αισθητήρα θα έχει επιλυθεί.

 

Πηγή: xda-developers

 

Δυστυχώς τα ίδια .

Όντως η επιλογή 19 είναι αλλά πάλι μου άνοιξε το σελφι

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...