Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα κ απο μενα .Ειμαι λιγο πριν την αγορα του redmi 2 αφηνωντας πισω το σκυλι zte v967s . Θα εχω θεματακια με την miui η θα ειναι οκ . Υπαρχει αλλη ROM που να ταιριαζει καλυτερα στο συγκεκριμενο κινητο.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ πάντως το λέω ξανά και ας γίνομαι κουραστικός.. Με την aicp εδώ και δύο μέρες δηλώνω απόλυτα ικανοποιημένος. Εκτός ραδιοφώνου που δεν με ενδιαφέρει όλα κυλούν σωστά..

 

Ακόμα και το mifit της xiaomi συγχρονίζει και λειτουργεί πολύ καλύτερα..

 

Και χειρότερη μπαταρία να έχει που δεν το νομίζω δεν την αλλάζω προς ώρας. Ίσως με την επόμενη αξιόλογη stable MM

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλή, είχα 4 ώρες μέχρι το 20%. Την κρατάω γιατί έχει καλύτερη διαχείριση ραμ από τις dev, αλλά μου παρουσίαζε κολληματα. Τώρα έβαλα την 21 και βλέπουμε...

 

Αυτός ο gkalen μόνο dev βγάζεί;

Καμιά stable υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, παρότι η συσκευή έχει πολλές δυνατότητες η miui για μένα χαντακώνει το τηλέφωνο. Αν εξαιρέσεις την εφαρμογή κάμερας που οπως σε ολα τα τηλέφωνα η μαμά εφαρμογή κάμερας εκμεταλλεύεται όλες της δυνατότητες της κάμερας κατά τα άλλα είναι μια μετριότητα. Και το clearmotion που φλασαρουμε είναι port από άλλη rom. Ούτε black screen gestures έχουν αναπτύξει οι developers της miui. Κάθε βδομάδα σχεδόν ανούσια updates βγάζουν.

Προσωπικά μένω miui μόνο και μόνο για κάμερα και clearmotion.

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου, καλό, χρυσό το κινητό με δυνατές επιδόσεις αλλά όντως έχει αρκετά θέματα. Το πήρα τον Σεπτέμβριο από τα πρώτα και με κούρασε λίγο η μπαταρία (δεν γκρίνιαζα ΣΥΝΕΧΩΣ όπως πολλοί!) και η διαχείριση ραμ. Αν δουλεύεις κανα 2 - 3 καλές εφαρμογές ταυτόχρονα, με screen on για 10 λεπτά ας πούμε, γιατί το δουλεύεις εκείνη τη στιγμή, ΠΑΝΤΑ 1 θα την έκανε επανεκκίνηση. Τα 2 γκιγκα είναι λίγα? Δεν νομίζω γιατί η κοπέλα μου έχει το lenovo a806 (γιαυτό έκανα παράθεση σε εσένα) και δεν έχει αυτήν την ασθένεια. Το miui όντως το χαντακώνει στην εντατική χρήση και οποιαδήποτε άλλη ρομ δεν είναι σαν την μαμίσια, προφανώς!

 

Έτσι το πούλησα, να το χαρεί άλλος! Καθαρά λόγω ανεπαρκούς, για εμένα - μην παρεξηγούμαι, multitask..

 

Κατά τα άλλα ΝΑΙ είναι ότι πιο value for money έχει περάσει από τα χέρια μου αλλά αν ήμουν ένα κλικ πιο light user θα το είχα ακόμη με κλειστά μάτια!! Αν στο μέλλον ειδικά με MM στρώσει, θα χτυπήσω το κεφάλι μου ευχαρίστως!

Edited by Antwny
Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο μενα .Ειμαι λιγο πριν την αγορα του redmi 2 αφηνωντας πισω το σκυλι zte v967s . Θα εχω θεματακια με την miui η θα ειναι οκ . Υπαρχει αλλη ROM που να ταιριαζει καλυτερα στο συγκεκριμενο κινητο.

 

να κανεις το αλμα!

βεβαια αν μπορεις να πας στο 3 να πας

μια χαρα θα εισαι με μιυι(στο λεει ενας μιυι hater που αλλαξοπιστησε :lol:)

προτεινω την ρομ του gkalen

Link to comment
Share on other sites

να κανεις το αλμα!

βεβαια αν μπορεις να πας στο 3 να πας

μια χαρα θα εισαι με μιυι(στο λεει ενας μιυι hater που αλλαξοπιστησε :lol:)

προτεινω την ρομ του gkalen

Από aicp mol πέρασες? Αν ναι γιατί την απέρριψες? Αν όχι επιβάλετε να την βάλεις.. :cool: :cool:

Link to comment
Share on other sites

εχω περασει απο ολες σχεδον, που βρισκονται στους xda!

δε θυμαμαι γιατι την απερριψα

ή λογω μπαταριας ή λογω μη εμφανισης signal type στην status bar

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω μαζί σου, καλό, χρυσό το κινητό με δυνατές επιδόσεις αλλά όντως έχει αρκετά θέματα. Το πήρα τον Σεπτέμβριο από τα πρώτα και με κούρασε λίγο η μπαταρία (δεν γκρίνιαζα ΣΥΝΕΧΩΣ όπως πολλοί!) και η διαχείριση ραμ. Αν δουλεύεις κανα 2 - 3 καλές εφαρμογές ταυτόχρονα, με screen on για 10 λεπτά ας πούμε, γιατί το δουλεύεις εκείνη τη στιγμή, ΠΑΝΤΑ 1 θα την έκανε επανεκκίνηση. Τα 2 γκιγκα είναι λίγα? Δεν νομίζω γιατί η κοπέλα μου έχει το lenovo a806 (γιαυτό έκανα παράθεση σε εσένα) και δεν έχει αυτήν την ασθένεια. Το miui όντως το χαντακώνει στην εντατική χρήση και οποιαδήποτε άλλη ρομ δεν είναι σαν την μαμίσια, προφανώς!

 

Έτσι το πούλησα, να το χαρεί άλλος! Καθαρά λόγω ανεπαρκούς, για εμένα - μην παρεξηγούμαι, multitask..

 

Κατά τα άλλα ΝΑΙ είναι ότι πιο value for money έχει περάσει από τα χέρια μου αλλά αν ήμουν ένα κλικ πιο light user θα το είχα ακόμη με κλειστά μάτια!! Αν στο μέλλον ειδικά με MM στρώσει, θα χτυπήσω το κεφάλι μου ευχαρίστως!

Λογικό δεν είναι για όλους το κινητό. Πιστεύω ότι μιλάω με παιδί που γνωρίζει, οπότε έβαλες την κατάλληλη ρομ.

Multitasking όλη την ώρα, χρήστης με βαριά χρήση πάλι τσεκ. Το καλύτερο κινητό που έχω πάρει στα 160 ευρώ. Σιαομι εξαιρετική γι αυτό και την προτείνω σε προσωπικούς φίλους μου που με εμπιστεύονται στα της τεχνολογίας.

Απορία και μόνο σε τι κινητό πήγες; κόστος;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Λογικό δεν είναι για όλους το κινητό. Πιστεύω ότι μιλάω με παιδί που γνωρίζει, οπότε έβαλες την κατάλληλη ρομ.

Multitasking όλη την ώρα, χρήστης με βαριά χρήση πάλι τσεκ. Το καλύτερο κινητό που έχω πάρει στα 160 ευρώ. Σιαομι εξαιρετική γι αυτό και την προτείνω σε προσωπικούς φίλους μου που με εμπιστεύονται στα της τεχνολογίας.

Απορία και μόνο σε τι κινητό πήγες; κόστος;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φορούσα την τελευταία stable με καθαρή με sp flasht tool με 2 εγκαταστάσεις και όλα τα κόλπα! Δεν έχω παράπονο από μπαταρία και σε ότι αφορά την ραμ, δεν είχα θέμα, από την άποψη όλοι στην ίδια ελεύθερη είμαστε. Ξέρω πως λειτουργεί η ραμ και τι θα πει ελεύθερη αλλά θα σου πω παράδειγμα. Δούλευα μια φορά ανοιχτά ταυτόχρονα και κλειδωμένα και όλο το πακέτο αυτόματης έναρξης: φβ, chrome, messenger και wps (για αρχεία οφισ). Όταν έκανα δουλειά στο όφις και επέστρεφα στο φβ να δω κάτι, επανεκκίνηση της εφαρμογής, στα πολύ γρήγορα, αλλά από την αρχή. Ή όταν επέστρεφα στον chrome, ξαναφόρτωνε η σελίδα. Εν ώρα δουλειάς με ενοχλούσε! Σε ώρα "χαλάρωσης" να το πω, οκ δεν με ένοιαζε! Και τα πράγματα κακά τα ψέματα, με την stable ήταν και πολύ καλύτερα!

 

Έψαξα λοιπόν ένα κινητό από φίλους και ιντερνετ (πολύ ψάξιμο) για ΠΟΛΥ καλό multitask. Ήμουν μεταξύ G4 και Ζ3+ (το Ζ4 δηλαδή) που έχουν περίπου 300€ και επέλεξα το 2ο απλά και μόνο γιατί έχει πιο σταθερή εναλλαγή εφαρμογών!

 

Αυτό ήταν το θέμα μου και ελπίζω να το λύσω να σου πω την αλήθεια! Ακόμη δεν το έχω στα χέρια μου :)

 

Όσο για το αν το προτείνω, χθες το παρήγγειλα για 2 φίλους μου! Με κλειστά μάτια το προτείνω! Εδώ το έχουν τα 2 αδέρφια μου!

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Για το multitasking στην miui dev rom θα πρέπει να ρυθμιστεί η εκάστοτε εφαρμογή επιλέγοντας το "No restrictions" στις Ρυθμίσεις συστηματος - Πρόσθετες ρυθμίσεις - Μπαταρία - Διαχ. χρήσης μπαταρίας εφαρμογών - Επιλέξτε εφαρμογές. Στην stable νομίζω , χωρίς να είμαι σίγουρος , δεν έχει ρύθμιση σε επίπεδο εφαρμογής άλλα global ρύθμιση.

 

Το redmi note 2 είναι χωρίς συζήτηση μια value for money συσκευή σε επίπεδο hardware. Το να γίνει συνολικά value for money android smartphone θέλει πολύ δουλειά ακόμα.

 

Επίσης κάτι που συναντώ και δεν μου αρέσει καθόλου και θέλω να ξέρω αν συμβαίνει και σε άλλους είναι το ότι οπότε κάνω εγκατάσταση ή update κάποιας εφαρμογής από playstore, τότε στην φάση εγκατάστασης της εφαρμογής ( όχι στην φάση λήψης της εφαρμογής) το τηλέφωνο κολλάει τρέλα και το κόλλημα σταματάει μόλις ολοκληρωθεί η φάση εγκατάστασης της εφαρμογής. Αυτό μου συμβαίνει και σε MIUI και σε CM. Αν συμβαίνει και σε άλλους τότε έχουμε θέμα με το πώς διαχειρίζεται ο kernel την εσωτερική nand flash της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

@Antwny το ότι πήρες το Z4 στα 300 ευρώ, τα λέει όλα. Γιατί στα λεφτά του δεν υπάρχει τίποτε καλύτερο απ' το σιάομι. Απλά...

Βέβαια δεν αντιλέγω από την άλλη ότι είχες κολλήματα. Αναρωτιέμαι όμως έμεινες ποτέ σε stable; Εννοώ μέρες και όχι δοκιμή 2-3 ημερών. Γιατί δεν είχα ποτέ κολλήματα ούτε καν όταν είχα πολλές ανοιχτές εφαρμογές. Και με βαριά χρήση δεν με απογοήτευσε (stable) ούτε καν στην μπαταρία.

Καλώς να σου έρθει το καινούργιο σου κινητό και να βρεις αυτό που ήθελες. Γιατί ότι και να παραθέτω τώρα η αλλαγή έγινε. Τουλάχιστον εάν διαβάζει κανείς, να βλέπει ότι η αλλαγή έγινε γιατί απλά ήθελες ένα ακριβότερο καλύτερο κινητό.

 

@Kandilak

Το δοκίμασα εγώ με την τελευταία ελληνική stable και δεν μου κολλούσε, όταν έκανε την εγκατάσταση των εφαρμογών (3-4 που είχαν αναβάθμιση).

Edited by zaf_4

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

@Antwny το ότι πήρες το Z4 στα 300 ευρώ, τα λέει όλα. Γιατί στα λεφτά του δεν υπάρχει τίποτε καλύτερο απ' το σιάομι. Απλά...

Βέβαια δεν αντιλέγω από την άλλη ότι είχες κολλήματα. Αναρωτιέμαι όμως έμεινες ποτέ σε stable; Εννοώ μέρες και όχι δοκιμή 2-3 ημερών. Γιατί δεν είχα ποτέ κολλήματα ούτε καν όταν είχα πολλές ανοιχτές εφαρμογές. Και με βαριά χρήση δεν με απογοήτευσε (stable) ούτε καν στην μπαταρία.

Καλώς να σου έρθει το καινούργιο σου κινητό και να βρεις αυτό που ήθελες. Γιατί ότι και να παραθέτω τώρα η αλλαγή έγινε. Τουλάχιστον εάν διαβάζει κανείς, να βλέπει ότι η αλλαγή έγινε γιατί απλά ήθελες ένα ακριβότερο καλύτερο κινητό.

 

@Kandilak

Το δοκίμασα εγώ με την τελευταία ελληνική stable και δεν μου κολλούσε, όταν έκανε την εγκατάσταση των εφαρμογών (3-4 που είχαν αναβάθμιση).

 

Κοίτα, την stable την έχω 2 μήνες κοντά, το κινητό το έχω από Σεπτέμβρη. Οι εφαρμογές που είπα παραπάνω ήταν παράδειγμα. Μπορεί να ήταν και άλλες, μπορεί και όχι, γενικά το παρατήρησα αρκετές φορές να επανεκκινεί κάποιες. Το είπα ξεκάθαρα και πριν, ακόμη και τώρα το συνιστώ το κινητό και το εκθειάζω! Απλά κάπου δεν ήταν για μένα, γιατί είναι η δουλειά μου το κινητό. Δεν με κρέμασε ΠΟΤΕ αλλά αυτά τα κλεισίματα δεν μου άρεζαν. Και kandilak και αυτό που είπες το είχα δοκιμάσει και αυτό. Γενικά έκανα το παν για να μην το αποχωριστώ! Και πάω σε άλλο μπατζετ κινητό όχι γιατί ξαφνικά έχω λεφτά, αλλά για να μπορώ να κάνω την δουλειά μου!

Τυχερός αυτός που το πήρε πάντως :)

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι που συναντώ και δεν μου αρέσει καθόλου και θέλω να ξέρω αν συμβαίνει και σε άλλους είναι το ότι οπότε κάνω εγκατάσταση ή update κάποιας εφαρμογής από playstore, τότε στην φάση εγκατάστασης της εφαρμογής ( όχι στην φάση λήψης της εφαρμογής) το τηλέφωνο κολλάει τρέλα και το κόλλημα σταματάει μόλις ολοκληρωθεί η φάση εγκατάστασης της εφαρμογής. Αυτό μου συμβαίνει και σε MIUI και σε CM. Αν συμβαίνει και σε άλλους τότε έχουμε θέμα με το πώς διαχειρίζεται ο kernel την εσωτερική nand flash της συσκευής.

Συμβαίνει να κολλάει όχι στη διάρκεια που κατεβαίνει, ούτε όταν λέει ότι εγκαθίσταται, αλλά για λιγα δευτερόλεπτα πριν ολοκληρωθεί η εγκατασταση. Δεν ξερω τώρα αν θα κρατήσει παραπάνω για μια πολύ μεγάλη εφαρμογή..

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

@zaf_4 κάνε μου μία χάρη και βάλε το https://play.google.com/store/apps/details?id=us.hipxel.performance.disk.speed.test και κάνε ένα τέστ στην internal . Σε όλη την διάρκεια του test ανεβοκατεβαζε την notification bar και πες μου αν σε κάποια στιγμή σου κολλήσει και δεν ανεβοκατεβαζει την μπάρα ειδοποιησεων.
Link to comment
Share on other sites

Εσπασε η οθονη του κινητου του αδερφου μου παιδια :/ επεσε κατω το κινητο σε σκαλες , εφυγε το temperred glass Και διαλυθηκε η οθονη . Τι κανω;

 

http://postimg.org/image/q8iguoyf5/

Edited by gamiolero
Link to comment
Share on other sites

Εσπασε η οθονη του κινητου του αδερφου μου παιδια :/ επεσε κατω το κινητο σε σκαλες , εφυγε το temperred glass Και διαλυθηκε η οθονη . Τι κανω;

 

http://postimg.org/image/q8iguoyf5/

 

http://www.ebay.com/itm/New-Full-LCD-Display-Touch-Screen-Digitizer-Assembly-For-Xiaomi-Redmi-Note-2-/361418076297?hash=item5426323089:g:cEMAAOSwwbdWMNqm

 

 

καλή τύχη!

Edited by Xander
Link to comment
Share on other sites

Εσπασε η οθονη του κινητου του αδερφου μου παιδια :/ επεσε κατω το κινητο σε σκαλες , εφυγε το temperred glass Και διαλυθηκε η οθονη . Τι κανω;

 

http://postimg.org/image/q8iguoyf5/

Είδα τη φωτογραφία και πόνεσε η καρδιά μου :'(

:luck:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ ! Χρείαζομαι και κάποιο κιτ με κατσαβιδάκια ;

 

Δες τι βίδες έχει το κινητό και αν δεν έχεις το κατάλληλο εργαλείο το αγοράζεις.

 

Αν νομίζεις ότι δεν το έχεις πήγαινε το σε κάποιο κατάστημα που αναλαμβάνει συσκευές ή το στέλνεις Κίνα από εκεί που το πήρες για να στο φτιάξουν

Edited by Xander
Link to comment
Share on other sites

Εσπασε η οθονη του κινητου του αδερφου μου παιδια :/ επεσε κατω το κινητο σε σκαλες , εφυγε το temperred glass Και διαλυθηκε η οθονη . Τι κανω;

 

http://postimg.org/image/q8iguoyf5/

 

Ειχε θηκη σιλικόνης και tempered glass?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ειχε θηκη σιλικόνης και tempered glass?

 

Ναι.... Αν ειναι να σου κατσει δεν σωζεται με τιποτα :P Ευχαριστω παιδια για τις πληροφοριες !

Link to comment
Share on other sites

Α καλα, τα βγαζω ολα τωρα κιόλας.. Να φχαριστηθουμε και λιγο το κινητό μας μιας και δεν εχει σωσιμο.

Περαστικά παντως

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

@zaf_4 κάνε μου μία χάρη και βάλε το https://play.google.com/store/apps/details?id=us.hipxel.performance.disk.speed.test και κάνε ένα τέστ στην internal . Σε όλη την διάρκεια του test ανεβοκατεβαζε την notification bar και πες μου αν σε κάποια στιγμή σου κολλήσει και δεν ανεβοκατεβαζει την μπάρα ειδοποιησεων.

Το δοκίμασα, δεν είχα κανένα κόλλημα. Κατέβαζα συνέχεια την μπάρα κλπ.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160427/22e6cc5267ae9a9a7d307cf09f73fecc.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Α καλα, τα βγαζω ολα τωρα κιόλας.. Να φχαριστηθουμε και λιγο το κινητό μας μιας και δεν εχει σωσιμο.

Περαστικά παντως

 

ΟΧΙ μη τα βγαλεις!:confused:

προστατεψε το οσο μπορεις!

κριμα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...