Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω το redmi note 2 prime κι εχω το εξης προβλημα: Μετα απο επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων ενω μου εμφανιζει τα δικτυα και συνδεομαι κανονικα, δε λειτουργει πουθενα το ιντερνετ στο κινητο. Ουτε ιστοσελιδα μπορω να ανοιξω ουτε οποιαδηποτε αλλη εφαρμογη που να απαιτει ιντερνετ. Ενω δειχνει οτι ειναι συνδεδεμενο με το δικτυο, δεν εχω ιντερνετ καθολου. Το εχω δοκιμασει και με αλλα μοντεμ αλλα τιποτα....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οταν πιανουμε στα χερια μας πρωτη φορα τη συσκευη καινουρια απαιτει καποιο factory reset ή hard reset πριν ή αφου περασουμε την ελληνικη dev?
Link to comment
Share on other sites

οι miui(είτε ελληνικές είτε άλλες) αναβαθμίζονται ota?

επίσης οι ελληνικές που λέμε έχουν κάποια διαφορά από τις άλλες πέρα από την γλώσσα?

σκέφτομαι να περάσω miui μιας και με cm δεν έχουμε δει φως ακόμα :(

οι official (en.miui.com) και οι "ευρωπαικές" (xiaomi.eu) έχουν OTA, οι ελληνικές όχι.

Πρέπει να καταλάβεις ότι για να δουλέψει το ΟΤΑ το τηλ πρέπει να είναι τελείως "μαμά",

ούτε root ούτε άλλη recovery.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη το OTA είναι υπερεκτιμημένο.Προσφέρει ευκολία στον αρχάριο,αλλά τα wipes πριν τα updates προσφέρουν σταθερότητα.

οι ελληνικές και οι "ευρωπαικές" βασίζονται απ' ευθείας στην official, αλλά προσθέτουν γλώσσες και αφαιρούν κινέζικες εφαρμογές.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω το redmi note 2 prime κι εχω το εξης προβλημα: Μετα απο επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων ενω μου εμφανιζει τα δικτυα και συνδεομαι κανονικα, δε λειτουργει πουθενα το ιντερνετ στο κινητο. Ουτε ιστοσελιδα μπορω να ανοιξω ουτε οποιαδηποτε αλλη εφαρμογη που να απαιτει ιντερνετ. Ενω δειχνει οτι ειναι συνδεδεμενο με το δικτυο, δεν εχω ιντερνετ καθολου. Το εχω δοκιμασει και με αλλα μοντεμ αλλα τιποτα....

δες μήπως ενεργοποίησες κατά λάθος το firewall: κέντρο ασφαλείας/data/περιορισμός

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οταν πιανουμε στα χερια μας πρωτη φορα τη συσκευη καινουρια απαιτει καποιο factory reset ή hard reset πριν ή αφου περασουμε την ελληνικη dev?

κάνε την χάρη στον εαυτό σου να διαβάσεις τα link στο πρώτο post.

θα σου σύστηνα τον 2ο Τρόπο (μέσω Recovery)

Link to comment
Share on other sites

οι official (en.miui.com) και οι "ευρωπαικές" (xiaomi.eu) έχουν OTA, οι ελληνικές όχι.

Πρέπει να καταλάβεις ότι για να δουλέψει το ΟΤΑ το τηλ πρέπει να είναι τελείως "μαμά",

ούτε root ούτε άλλη recovery.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη το OTA είναι υπερεκτιμημένο.Προσφέρει ευκολία στον αρχάριο,αλλά τα wipes πριν τα updates προσφέρουν σταθερότητα.

οι ελληνικές και οι "ευρωπαικές" βασίζονται απ' ευθείας στην official, αλλά προσθέτουν γλώσσες και αφαιρούν κινέζικες εφαρμογές.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δες μήπως ενεργοποίησες κατά λάθος το firewall: κέντρο ασφαλείας/data/περιορισμός

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κάνε την χάρη στον εαυτό σου να διαβάσεις τα link στο πρώτο post.

θα σου σύστηνα τον 2ο Τρόπο (μέσω Recovery)

 

Να ρωτησω κατι αλλο που δεν αναφερετε καπου, εγω που εχω περασει τη dev οταν βγει το android 6 MM θα μπορω να το εγκαταστησω παλι με τον απλο τροπο μεσω recovery απ το miui hellas ή θα πρεπει να κανω clean install?

Edited by giorgosmc
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι αλλο που δεν αναφερετε καπου, εγω που εχω περασει τη dev οταν βγει το android 6 MM θα μπορω να το εγκαταστησω παλι με τον απλο τροπο μεσω recovery απ το miui hellas ή θα πρεπει να κανω clean install?

μεσω recovery με όλα τα wipes

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι αλλο που δεν αναφερετε καπου, εγω που εχω περασει τη dev οταν βγει το android 6 MM θα μπορω να το εγκαταστησω παλι με τον απλο τροπο μεσω recovery απ το miui hellas ή θα πρεπει να κανω clean install?

 

Όταν με το καλό βγει, θα υπαρξει και ο ανάλογος οδηγός από το miui.gr. Μην αγχωνεστε :)

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

οι official (en.miui.com) και οι "ευρωπαικές" (xiaomi.eu) έχουν OTA, οι ελληνικές όχι.

Πρέπει να καταλάβεις ότι για να δουλέψει το ΟΤΑ το τηλ πρέπει να είναι τελείως "μαμά",

ούτε root ούτε άλλη recovery.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη το OTA είναι υπερεκτιμημένο.Προσφέρει ευκολία στον αρχάριο,αλλά τα wipes πριν τα updates προσφέρουν σταθερότητα.

οι ελληνικές και οι "ευρωπαικές" βασίζονται απ' ευθείας στην official, αλλά προσθέτουν γλώσσες και αφαιρούν κινέζικες εφαρμογές.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δες μήπως ενεργοποίησες κατά λάθος το firewall: κέντρο ασφαλείας/data/περιορισμός

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κάνε την χάρη στον εαυτό σου να διαβάσεις τα link στο πρώτο post.

θα σου σύστηνα τον 2ο Τρόπο (μέσω Recovery)

Δεν έχω ενεργοποιημένο το firewall...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα!!Τι χρηση κανεις φιλε μου?

 

Eγώ με το prime ούτε στα όνειρα μου πάνω από 4 ώρες σύνολο.

 

Σκεφτεσαι να μεινεις εκει? Γιατι αμα είσαι σαν και μένα που βάζω την dev κάθε βδομάδα, τότε μην την βάζεις άδικα ,αλλιώς βάλε μια stable. Έχω ακούσει ότι τα πάνε καλά με την μπαταρια.

 

Τελικά έβαλα την 5.12.17 εχθες, σήμερα μου έφαγε την μπαταρία απ τις 7 μέχρι 12 μέσα σε 5 ώρες με ενεργή οθόνη 1ω27λ είναι στο 51% συν ότι έχει bug με τον καιρό της miui, κάτι που είχα ξεχάσει παντελώς και έχοντας το weather theme δεν μου λειτουργεί η θερμοκρασία.

Οπότε άδικα το clean install και ευχαριστημένη δεν είμαι. Δεν θέλω stable εάν δεν έχω root το οποίο και χρησιμοποιώ. Αν και διάβασα, θυμάμαι καλά ότι βάζεις το su. Δεν ξέρω πόσο συμβατό είναι με την miui. Εάν υπάρχει κάποιος που το επιβεβαιώνει;

 

Έκανα όλα τα wipes ακόμα και το system. Πριν είχα cyanogenmod..

 

Tapatalk, internet, ομιλία.. Όχι παιχνίδια..

 

Ναι και εγώ έκανα όλα τα wipes και back up έφερα από το mi cloud. Δεν την χάρηκα τελικά την ρομ, αναμένω σε νέα devs αύριο πιθανόν;

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Eγώ με το prime ούτε στα όνειρα μου πάνω από 4 ώρες σύνολο.

 

 

 

Τελικά έβαλα την 5.12.17 εχθες, σήμερα μου έφαγε την μπαταρία απ τις 7 μέχρι 12 μέσα σε 5 ώρες με ενεργή οθόνη 1ω27λ είναι στο 51% συν ότι έχει bug με τον καιρό της miui, κάτι που είχα ξεχάσει παντελώς και έχοντας το weather theme δεν μου λειτουργεί η θερμοκρασία.

Οπότε άδικα το clean install και ευχαριστημένη δεν είμαι. Δεν θέλω stable εάν δεν έχω root το οποίο και χρησιμοποιώ. Αν και διάβασα, θυμάμαι καλά ότι βάζεις το su. Δεν ξέρω πόσο συμβατό είναι με την miui. Εάν υπάρχει κάποιος που το επιβεβαιώνει;

 

 

 

Ναι και εγώ έκανα όλα τα wipes και back up έφερα από το mi cloud. Δεν την χάρηκα τελικά την ρομ, αναμένω σε νέα devs αύριο πιθανόν;

 

Εγώ με την τελευταία dev, και redminote tool στο unlimited και 2 cores touchboost, και 2g κλίσεις, 5.5 hrs SOT με μικτή χρηση

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με την τελευταία dev, και redminote tool στο unlimited και 2 cores touchboost, και 2g κλίσεις, 5.5 hrs SOT με μικτή χρηση

 

Το δοκίμασα το redminote tool και μου έβγαζε Λειτουργικό Αndroid στο 50% και την ρουφούσε. Μετά το update διάβασα ότι διορθώθηκε και δεν το ξαναδοκίμασα. Χρησιμοποιώ βέβαια 2g στις κλήσεις αλλά η δεύτερη είναι καθαρά για 4g (mobile data) όταν την χρησιμοποιώ.

Λες να έκανα άδικα το downgrade; :!:

 

Θα περιμένω την νέα devs, τώρα.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα και γω με 2 πυρήνες, 800mHz και οριο 1,4Ghz, έχει όντως διαφορά, αλλα σου βγάζει την ψυχή, για βαριά χρήση να δουλεύεις 5-6 εφαρμογες, ειναι σαν το παλαιότερο σου κινητό..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα το redminote tool και μου έβγαζε Λειτουργικό Αndroid στο 50% και την ρουφούσε. Μετά το update διάβασα ότι διορθώθηκε και δεν το ξαναδοκίμασα. Χρησιμοποιώ βέβαια 2g στις κλήσεις αλλά η δεύτερη είναι καθαρά για 4g (mobile data) όταν την χρησιμοποιώ.

Λες να έκανα άδικα το downgrade; :!:

 

Θα περιμένω την νέα devs, τώρα.

Με την ίδια ROM και με RedMi tool στους 2 πυρήνες του touchboost, είμαι super ευχαριστημένος. Το android system είναι στο 4% μπαταρία. Άρα δεν είναι η ROM Ζαφείρα, άλλο είναι το πρόβλημά σου.

 

Επίσης, μέχρι προχθές είχα και εχώ πρόβλημα με το app του καιρού, δε με έβρισκε ποτέ, ενώ το GPS ήταν στο full. Αλλά, προχθές, ξαφνικά, έστρωσε!

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

ενα photoalbum για το Homtom HT7 (το εφτιαξα για να το βαλω εκει) απλα το βαζω και εδω γιατι τις εβγαλα με το xiaomi redmi note 2 https://flic.kr/s/aHskt5SCUX
[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

Με την ίδια ROM και με RedMi tool στους 2 πυρήνες του touchboost, είμαι super ευχαριστημένος. Το android system είναι στο 4% μπαταρία. Άρα δεν είναι η ROM Ζαφείρα, άλλο είναι το πρόβλημά σου.

 

Επίσης, μέχρι προχθές είχα και εχώ πρόβλημα με το app του καιρού, δε με έβρισκε ποτέ, ενώ το GPS ήταν στο full. Αλλά, προχθές, ξαφνικά, έστρωσε!

 

Λάθος μου που δεν ανέφερα ότι έλεγα για την προηγούμενη devs που ίσχυε το θέμα με το redmitool πριν αναβαθμιστεί και το ίδιο. Στην τελευταία δεν το δοκίμασα και πήγα μετά στην 5.12.17 που τελικά πάλι δεν είμαι ευχαριστημένη. Όσοι έχουν prime έχουν φθάσει ποτέ τις 5 ώρες ενεργή οθόνη;

Για τώρα θα δοκιμάσω την νέα ρομ που θα βγει, αλλά δεν με πείθει ακόμη το redmi tool ως λύση. Γιατί πολλές φορές του κάνω χρήση με αρκετές εφαρμογές ταυτόχρονα.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

εγω με το redmi tool και την τελευταια ελληνικη ρομ εχω βγαλει και 6 ωρες οθονης με μια μερα αναμονη.Σε μενα κανει δουλεια!!εχω το default profile slowramp!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα και γω με 2 πυρήνες, 800mHz και οριο 1,4Ghz, έχει όντως διαφορά, αλλα σου βγάζει την ψυχή, για βαριά χρήση να δουλεύεις 5-6 εφαρμογες, ειναι σαν το παλαιότερο σου κινητό..

 

Βάλτο στο unlimited.

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λάθος μου που δεν ανέφερα ότι έλεγα για την προηγούμενη devs που ίσχυε το θέμα με το redmitool πριν αναβαθμιστεί και το ίδιο. Στην τελευταία δεν το δοκίμασα και πήγα μετά στην 5.12.17 που τελικά πάλι δεν είμαι ευχαριστημένη. Όσοι έχουν prime έχουν φθάσει ποτέ τις 5 ώρες ενεργή οθόνη;

Για τώρα θα δοκιμάσω την νέα ρομ που θα βγει, αλλά δεν με πείθει ακόμη το redmi tool ως λύση. Γιατί πολλές φορές του κάνω χρήση με αρκετές εφαρμογές ταυτόχρονα.

 

Και πριν το tool ήταν εξαιρετική η μπαταρία!

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Λάθος μου που δεν ανέφερα ότι έλεγα για την προηγούμενη devs που ίσχυε το θέμα με το redmitool πριν αναβαθμιστεί και το ίδιο. Στην τελευταία δεν το δοκίμασα και πήγα μετά στην 5.12.17 που τελικά πάλι δεν είμαι ευχαριστημένη. Όσοι έχουν prime έχουν φθάσει ποτέ τις 5 ώρες ενεργή οθόνη;

Για τώρα θα δοκιμάσω την νέα ρομ που θα βγει, αλλά δεν με πείθει ακόμη το redmi tool ως λύση. Γιατί πολλές φορές του κάνω χρήση με αρκετές εφαρμογές ταυτόχρονα.

Zaf δώσε λίγο χρόνο και κάνε μία δύο πλήρεις φορτίσεις πριν βγάλεις συμπεράσματα.. Μην τρέξεις να βάλεις την νέα dev..

 

Επίσης βάλε την αντίθεση στο αυτόματο και μείωσε ελάχιστα φωτεινότητα. Είμαι σίγουρος πως θα βελτιωθεί..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Να ρωτησω κατι εαν γνωριζει κανεις για το συγκεκριμενο τηλ. Το εχω παρει σε ολα τελειο!!! Ειναι ενα απιστευτο κινητο. Ενδιαφερομαι να παρω vr glass για να κανω ενα συνδυασμο vr reality. Εχεις κανεις αγορασει καποια συσκευη vr και να το εχει ταιριακει με αυτο το κινητο ???

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ σήμερα με παραγγελεία απο Vickmall στις 4/1. Μου ήρθε με την Stable 7.00.66.00. Αυτή είναι η ευρωπαική, σωστά? Την έχει κάποιος φίλος να μου πει εντυπώσεις? Επίσης πως είναι η ελληνική stable 7.0.8.0 απο αυτονομία και απο προβλήματα? Edited by johnvou
Link to comment
Share on other sites

παιδια εππειδη για καποιο λογο δεν δουλευε η stable εβαλα dev στον φιλο μου , καπου εισα οτι πρεπει να κανω καποιες ρυθμισεις για το messenger και το viber ποιες ειναι αυτες;

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Eγώ με το prime ούτε στα όνειρα μου πάνω από 4 ώρες σύνολο.

 

 

 

Τελικά έβαλα την 5.12.17 εχθες, σήμερα μου έφαγε την μπαταρία απ τις 7 μέχρι 12 μέσα σε 5 ώρες με ενεργή οθόνη 1ω27λ είναι στο 51% συν ότι έχει bug με τον καιρό της miui, κάτι που είχα ξεχάσει παντελώς και έχοντας το weather theme δεν μου λειτουργεί η θερμοκρασία.

Οπότε άδικα το clean install και ευχαριστημένη δεν είμαι. Δεν θέλω stable εάν δεν έχω root το οποίο και χρησιμοποιώ. Αν και διάβασα, θυμάμαι καλά ότι βάζεις το su. Δεν ξέρω πόσο συμβατό είναι με την miui. Εάν υπάρχει κάποιος που το επιβεβαιώνει;

 

 

 

Ναι και εγώ έκανα όλα τα wipes και back up έφερα από το mi cloud. Δεν την χάρηκα τελικά την ρομ, αναμένω σε νέα devs αύριο πιθανόν;

 

Stable me root εγω. Ολα καλά

Link to comment
Share on other sites

1) δες πρώτα με ποια έκδοση θα σου έρθει, πιθανότατα δε θα χρειαστεί να κάνεις απολύτως τίποτα.

2) αν χεν έρθει με 5.12.17 βάλε την εσύ με τους οδηγούς της πρώτης σελίδας

3) ολες οι dev όπως και η 5.12.17 ναι είναι rooted

4) δεν θα έχει Θέμα το κινητό μας με dev 5.12.17

 

Ευχαριστω για την απαντηση , πρελαβα σημερα , απο everbuying , ολα δειχνουν να δουλευουν εως τωρα.

 

Ηρθε με την 7.00.66.00(LHMCNCI) δεν μου φενεται και ασχημη , αλλα αν το βελτστο ειναι η 5.12.17 την περναω να τελειωνω :P

 

Ποση μπαταρια χρειαζεται για την διαδικασια γιατι ακομα δεν εχω κανει τον πρωτο κυκλο και ειναι στο 30% ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...