Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φλασαρα σημερα την 6.1.7. Μου βγαζει συνεχεια οτι η υπηρεσια google play εχει crashaρει.Εκανα Wipe cache αλλα τιποτα. Κανενας αλλος που να εχει παρομοιο προβλημα;

 

 

Eπισης πως κλεινουμε την αυτοματη ενημερωση;

Edited by kwstasxt
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάντα wipe όλα ΕΚΤΟΣ ΤΟ INTERNAL STORAGE και ξανα φλάσαρε απ' την αρχή.

Αν κολλήσει στην αρχική οθόνη με το mi (στο λέω γιατί το παθα :lol:), βγάλε μπαταρία, κράτα πατημένο το vol+ και το power button για να μπεις στο recovery και φλάσαρε από κει τη ρομ.

Κατά πάσα πιθανότητα θα λυθεί το πρόβλημά σου....;)

Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ με τον οδηγό του ελληνικού site miui να περάσω την stable ελληνική με το miflash. στο βήμα όμως με το advanced που επιλέγω "flash_all.bat" κόλλησα. βγαίνει κανονικά η διαδρομή που λέει ο οδηγός αλλά μετά έχει μόνο X να πατήσεις στο παράθυρο. αν πατήσω X και μετά ξαναμπω στο advanced βλέπω ότι η διαδρομή έχει αλλάξει κι έχει γυρίσει στο default. δημιουργείτε κάποιο πρόβλημα έτσι? πατώντας Χ στο παράθυρο advanced παραμένει η επιλογή που έκανα?
Link to comment
Share on other sites

Κάντα wipe όλα ΕΚΤΟΣ ΤΟ INTERNAL STORAGE και ξανα φλάσαρε απ' την αρχή.

Αν κολλήσει στην αρχική οθόνη με το mi (στο λέω γιατί το παθα :lol:), βγάλε μπαταρία, κράτα πατημένο το vol+ και το power button για να μπεις στο recovery και φλάσαρε από κει τη ρομ.

Κατά πάσα πιθανότητα θα λυθεί το πρόβλημά σου....;)

 

Ευχαριστω καταρχας για την απαντηση.Λεω να περασω την 6.1.11 που ηρθε.Αμα δεν λυθει ετσι θα προχωρησω στην λυση που προτεινεις.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ με τον οδηγό του ελληνικού site miui να περάσω την stable ελληνική με το miflash. στο βήμα όμως με το advanced που επιλέγω "flash_all.bat" κόλλησα. βγαίνει κανονικά η διαδρομή που λέει ο οδηγός αλλά μετά έχει μόνο X να πατήσεις στο παράθυρο. αν πατήσω X και μετά ξαναμπω στο advanced βλέπω ότι η διαδρομή έχει αλλάξει κι έχει γυρίσει στο default. δημιουργείτε κάποιο πρόβλημα έτσι? πατώντας Χ στο παράθυρο advanced παραμένει η επιλογή που έκανα?

Και εμένα το ίδιο έκανε σε windows 10, αν θυμάμαι καλά πάτησα το enter και αποθηκεύτηκε η καινούρια διαδρομή

Edited by panospc
Link to comment
Share on other sites

όχι εντάξει τελικά και με το Χ δεν δημιουργείτε πρόβλημα. τώρα έβαλα να φλασαρει την stable και σχεδόν τελειώνει
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, όταν μου έρχεται κάποια ειδοποίηση mail, ενημερώσεις, κλπ, επάνω στην μπάρα ειδοποιήσεων, εμφανίζονται κάτι τελείες και πρέπει να κατεβάσω την μπάρα για να δω τι είναι. Είναι κάτι που διορθώνεται ή απλά κάποιο bug της ρομ; Είμαι με την τελευταια Ελληνική.

 

Αν πας ρυθμίσεις - Γραμμή κατάστασης, ενεργοποίησε το Προβολή εικονιδίων ειδοποίησης!

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , εχω και εγω παρει το Redmi Note 2 με την "προσφορα" του everbuying (απο 30/12 και ακομα δεν εχει φυγει απο κινα αλλα οκ , αναμενωμενο).

Ο λογος που το πηρα κυριως (εκτος vfm) ειναι η υποστηριξη που φενεται να εχει σε σχεση με αλλες κινεζιες τυπου lenove/doogee κλπ.

 

Επειδη ειδικα με smartphones και android ειμαι ασχετος(οχι με pc ομως) , η ερωτηση μου ειναι η εξης :

Οι οδηγοι στο πρωτο ποστ του θεματος ισχυουν ακομα ? Ειναι σωστοι/αναβαθμισμενοι ? Βλεπω οτι εχει γινει τελευταια επεξεργασια καποια στιγμη τον Νοεμβριο.

Αν τους ακολουθησω κατα γραμμα θα ειμαι οκ , εχωντας ενα "optimized" λειτουργικο/τηλεφωνο ?Υπαρχει λογος να ΜΗΝ προτιμησω την ελληνικη ρομ απο την ευρωπαικη ?

Το android version ειναι 5.0 η 5.1 ?

Οπως ειπα ειμαι ασχετος στα "τηλεφωνα" ,φανταζομαι εχουν ξαναγινει οι ερωτησεις αλλα το θεμα εχει πιασει 400 σελιδες και το search δεν βοηθαει και τρελα οποτε συγνωμη εκ των προτερων :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , εχω και εγω παρει το Redmi Note 2 με την "προσφορα" του everbuying (απο 30/12 και ακομα δεν εχει φυγει απο κινα αλλα οκ , αναμενωμενο).

Ο λογος που το πηρα κυριως (εκτος vfm) ειναι η υποστηριξη που φενεται να εχει σε σχεση με αλλες κινεζιες τυπου lenove/doogee κλπ.

 

Επειδη ειδικα με smartphones και android ειμαι ασχετος(οχι με pc ομως) , η ερωτηση μου ειναι η εξης :

Οι οδηγοι στο πρωτο ποστ του θεματος ισχυουν ακομα ? Ειναι σωστοι/αναβαθμισμενοι ? Βλεπω οτι εχει γινει τελευταια επεξεργασια καποια στιγμη τον Νοεμβριο.

Αν τους ακολουθησω κατα γραμμα θα ειμαι οκ , εχωντας ενα "optimized" λειτουργικο/τηλεφωνο ?Υπαρχει λογος να ΜΗΝ προτιμησω την ελληνικη ρομ απο την ευρωπαικη ?

Το android version ειναι 5.0 η 5.1 ?

Οπως ειπα ειμαι ασχετος στα "τηλεφωνα" ,φανταζομαι εχουν ξαναγινει οι ερωτησεις αλλα το θεμα εχει πιασει 400 σελιδες και το search δεν βοηθαει και τρελα οποτε συγνωμη εκ των προτερων :D

 

Ποια έκδοση πήρες; την tdd; αν ναι δεν ξέρω αν μπορείς να περάσεις όποια ρομ θες μην τυχόν και δεν παίζει το 3g-4g. Περίμενε να σου απαντήσει κάποιος που να το έχει.

 

Όσο αφορά τους οδηγούς ναι σωστοί είναι.

Link to comment
Share on other sites

Το internal storage είναι εκεί που αποθηκεύονται οι φωτογραφίες μας και γενικά τα αρχεία? Η sd card του κινητού δηλαδή?
Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση πήρες; την tdd; αν ναι δεν ξέρω αν μπορείς να περάσεις όποια ρομ θες μην τυχόν και δεν παίζει το 3g-4g. Περίμενε να σου απαντήσει κάποιος που να το έχει.

 

Όσο αφορά τους οδηγούς ναι σωστοί είναι.

 

 

Ναι πηρα την TDD VERSION , επειδη ομως διαβασα πρωτα εδω οτι λυνεται το θεμα συμβατοτητας περνωντας την ελληνικη/ευρωπαικη ρομ και δεν υπαρχει λογος να δοσω τα εξτρα ευρο για την FDD.Ελπιζω να ισχυει :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Εδω και περιπου 20 μερες εχω το τηλεφωνο και τις τελευταιες 5 μερες εσβησε μονο του 3 φορες(η μπαταρια ηταν 13%,70% και 100% αντιστοιχα)Φοραει την MIUI 7-GTV 5.11.26.Μηπως καποιος ξερει τι συμβαινει;;;
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πέρασα την CM12.1 και μέχρι τώρα δηλώνω πολύ ικανοποιημένος. Πιο ελαφριά από άχρηστες εφαρμογές. Από όσο φαίνεται καλύτερη κατανάλωση στην μπαταρία.

 

Δεν υποστηρίζει ραδιόφωνο αλλά κάτι τέτοιο δεν με ενοχλεί. Αν κάποιος ενδιαφέρεται την βρίσκει πρώτη πρώτη στο needrom. Επίσης χρειάζεται flash και το superuser απο recovery...

 

Παραλαμβάνω και εγώ σε λίγες μέρες και ψάχνω την καλύτερη ROM. Eίμαι ανάμεσα σε αυτην και στην stable 7.0.8.0 που είχα διαβάσει οτι έχει λίγα bugs και καλή αυτονομία! Γνωρίζεις να μου πεις διαφορές? Η CM έχει ελληνική γλώσσα? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως οταν παρελαβα απο vickmall μου ειχε ερθει με την ευρωπαικη deleloper

Πηγαινε σφαιρα ,κανενα προβλημα και τα update ολα μια χαρα.Παρολα αυτα την ξηλωσα

με καθαρη εγκατασταση και περασα την ελληνικη delevloper και απο τοτε ολο κατι εχω να ασχολουμαι.Ερωτηση ¨: για να γυρισω απο ελληνικη σε ευρωπαικη dev γινεται μεσω recovery trwp? και αν ναι τι wipes χρειαζεται?

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως οταν παρελαβα απο vickmall μου ειχε ερθει με την ευρωπαικη deleloper

Πηγαινε σφαιρα ,κανενα προβλημα και τα update ολα μια χαρα.Παρολα αυτα την ξηλωσα

με καθαρη εγκατασταση και περασα την ελληνικη delevloper και απο τοτε ολο κατι εχω να ασχολουμαι.Ερωτηση ¨: για να γυρισω απο ελληνικη σε ευρωπαικη dev γινεται μεσω recovery trwp? και αν ναι τι wipes χρειαζεται?

Εγώ φίλε από την αρχή έχω την eu κανένα απολύτως πρόβλημα τώρα κατεβάζω όπως πάντα αυτόματα την 6.1.11

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε το ΤDD μοντελο, απλά ακολουθηστε τον οδηγό για καθαρή εγκατάσταση με mi flash για να περάσετε την ελληνική ρομ και ειστε κομπλε.
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως οταν παρελαβα απο vickmall μου ειχε ερθει με την ευρωπαικη deleloper

Πηγαινε σφαιρα ,κανενα προβλημα και τα update ολα μια χαρα.Παρολα αυτα την ξηλωσα

με καθαρη εγκατασταση και περασα την ελληνικη delevloper και απο τοτε ολο κατι εχω να ασχολουμαι.Ερωτηση ¨: για να γυρισω απο ελληνικη σε ευρωπαικη dev γινεται μεσω recovery trwp? και αν ναι τι wipes χρειαζεται?

 

Με την ελληνική developer τι θέματα έχεις?

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

κάτι απενεργοποίησα και δεν το βλέπει ως αποθηκευτικό χώρο όταν το συνδέω με το PC....:help:

το "εντοπισμός σφαλμάτων usb" από "επιλ.για προγραμματιστές"

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το internal storage είναι εκεί που αποθηκεύονται οι φωτογραφίες μας και γενικά τα αρχεία? Η sd card του κινητού δηλαδή?

είναι αυτό που θα πει...ο εσωτερικός χώρος του τηλ

η SD είναι ο εξωτερ.αποθηκευτικός χώρος.

φωτο,αρχεία,μουσική κτλ επιλέγεις εσύ που θα αποθηκεύονται

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξα μόλις τα δεδομένα δικτύου και έχω Η+. 4g στη περιοχή που είμαι δε παίζει. Είμαι κομπλέ δλδ να μην πρόβα σε περαιτέρω φλασαρισματα ; Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι όταν πάω να ανοίξω το άλμπουμ κρασσαρει η εφαρμογή και δεν ανοίγει με τπτ
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα δεν ειναι οτι η συσκευη φαινεται να ΜΗΝ ειναι Root. Σε Redmi Note 2 φιλου με το ιδιο θεμα λυση δεν βρηκαμε ουτε με εγκατασταση Super SU και ολοκληρωτικη αφαιρεση του Root μεσα απο την εφαρμογη. Ουσιαστικα τα Xiaomi ειναι Root και απλα σου δινει την επιλογη για on/off. Οχι για πληρες unroot δυστυχως.

 

ΟΚ, ευχαριστώ πολύ...

 

Άρα ΟΤΕ ΤV GO γιοκ!

 

Οχ, που να κρυφτώ τώρα, που του το παρήγγειλα....:lol:

αν δεν γίνει καθαρή εγκατάσταση,που απ' ότι κατάλαβα δεν έγινε,δεν "καθαρίζει" από το root.

 

έβαλα έτσι από περιέργεια το ΟΤΕ ΤV GO(είμαι με dev/root),εγκαταστάθηκε,ανοίγει και τρέχει κανονικά μέχρι εκεί που ζητά κωδικούς.Να υποθέσω ότι δεν σας τρέχει από 'κει και μετά?

Link to comment
Share on other sites

Με την ελληνική developer τι θέματα έχεις?

 

πιο πολυ με το viber,τυχαιες αποσυνδεσεις,και ειδοποιησεις που δεν ερχονται παντα

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως οταν παρελαβα απο vickmall μου ειχε ερθει με την ευρωπαικη deleloper

Πηγαινε σφαιρα ,κανενα προβλημα και τα update ολα μια χαρα.Παρολα αυτα την ξηλωσα

με καθαρη εγκατασταση και περασα την ελληνικη delevloper και απο τοτε ολο κατι εχω να ασχολουμαι.Ερωτηση ¨: για να γυρισω απο ελληνικη σε ευρωπαικη dev γινεται μεσω recovery trwp? και αν ναι τι wipes χρειαζεται?

αν και δεν νομίζω ότι έχουν διαφορές οι δύο roms:

wipe data,cache,dalvik cache,system

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

πιο πολυ με το viber,τυχαιες αποσυνδεσεις,και ειδοποιησεις που δεν ερχονται παντα

δεν είναι και η σταθερότερη εφαρμογή το viber;)

Link to comment
Share on other sites

πιο πολυ με το viber,τυχαιες αποσυνδεσεις,και ειδοποιησεις που δεν ερχονται παντα

Βάλε μια πιο παλιά έκδοση του viber

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...